De Nieuwe Mannen en hun Program m Inschrijving van dienstplichtigen De Nederlandsche Unie Slowaaksch kabinet gewijzigd Verduistering Chauffeurs op den bok AMERIKAANSCHE STATEN LEGGEN EEN „VERKLARING VAN HAVANNA" AF Brood- en boterkaarten voor kinderen HYPOTHEEKHOUDERS Moordaanslag op zijn gastvrouw r~ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Uw lunch serveeren op het Terras Den Haag Mogelijkheid tot instelling van een mandaat op niet- Amerikaansche gehiedsdeelen op het Westelijk halfrond vastgelegd De luchtaanvallen op Gibraltar Zij gaat door voor de lichting 1942 Reeds meer dan een half millioen betuigingen van adhaesie Chamberlain geopereerd DINSDAG 30 JULI 1940 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22520 V. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Een comité in Den Haag Wie halve en wie heele kaarten krijgt De toestand van de met een hak' mes gekwetste vrouw is ernstig Signalement van den dader NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek E enigen tijd geleden hebben wij met nadruk betoogd, dat nieuwe tijden nieuwe mannen eischen. Geen arge- looze en onervaren broekjes, die het leven nog eerst moeten leeren kennen, alvorens het te kunnen gaan veroveren, en geen be jaarde conservatieven, die reeds het stadium van geestelijke aderverkalking zijn ingegaan en niets beters weten te doen dan met den moed der wanhoop terug te peuteren naar „den goeden ouden tijd", die onherroepelijk voorbij is, maar nieuwe politiek-onbezwaar- de mannen in de kracht van hun leven, er varen en jeugdig genoeg om met moed en vastberadenheid de komst van een goeden nieuwen tijd te helpen bevorderen en voor bereiden. Het driemanschap van de Neder- landsche Unie bestaat, naar het ons wil voorkomen, uit zulke mannen. In de politiek zijn zij „homines novi" maar ieder van hen heeft op maatschappelijk, organisatorisch en wetenschappelijk gebied bewezen vol doende in zijn mars te hebben om met redelijk verantwoord vertrouwen gevolgd te kunnen worden. Noch de heer Mussert, noch de heer Meijer staan zoo onbevangen tegen over de huidige situatie als elk dezer drie mannen, want zoowel de heer Mussert als de heer Meijer hebben in het verleden tij dens het régime der vele en verschillende politieke partijen een rol gespeeld en daar bij soms weinig fraaie kleerscheuren opge- loopen. Zoowel de heer Mussert als de heer Meijer hebben uit dit verleden een dosis niet altijd even onbegrijpelijke rancunes als geestelijken ballast opgedaan, een ballast, welke hun moet hinderen bij het koers- kiezen naar het hart van het eenheid sans rancune behoevende Nederlandsche volk. Wanneer wij hier de namen Mussert en Meijer in één adem noemen, wil dat geens zins zeggen, dat wij de door deze namen geïdentificeerde bewegingen op één en de zelfde Hjn zouden wenschen te plaatsen. Dat zou niet juist en ook niet eerlijk zijn. Terwijl de N. S. B. in het parlementaire le ven van Nederland practisch een politieke partij-rol heeft gespeeld, is de heer Meijer zoo principieel en consequent anti-demo cratisch geweest zijn beweging verre te houden van het z.i. compromitteerende strijd gewoel der politieke partijen. Al waren er punten van overeen komst in de methode, waarop de persorga nen van de N. S. B. en die van „Zwart Front", later omgebouwd tot „Nationaal Pront", tegen toestanden en figuren uit de democratische periode zijn te keer gegaan, men kan en mag den heer Meijer, wiens laatste program katholieken niet voor onoverkomelijke gewetensbezwaren plaatst, r.iet verwijten, dat hij ooit, zelfs niet in schijn, het zuiver Nederlandsch karakter van zijn beweging heeft verloochend. De heer Meijer heeft immers ruiterlijk de con sequenties van zijn daden aanvaard en nooit bangelijk schuilevinkje gespeeld. Maar hoe gunstig een vergelijking tusschen de N.S.B, en Nationaal Front en hun leiders ook mogen uitvallen voor de laatsten, dit neemt niet weg, dat de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk ook aan deze laatsten tot nog toe haar vertrouwen heeft onthou den, zoodat wij ook van deze laatsten weinig practisch heil voor ons land verwachten. Wettigt de Nederlandsche Unie, die binnen enkele etmalen reeds meer dan een half millioen adhaesie- betuigingen oogstte, wél goede verwachtingen voor de naaste toekomt? Zeker niet enkel op grond van het feit van dit snelle succes, want wij maken er ons geen illusie over, dat dit succes voor een deel meer moet worden toegeschreven aan angst oi afkeer van of het ontbreken van ver trouwen in de twee tot voor kort eenige dingers naar de volksgunst en hun streven, dan wel aan zuivere en overtuigde geest drift voor het driemanschap der Nederland sche Unie en zijn voorloopigen uiteraard zeer vagen oproep. Wil de Nederlandsche Unie ten volle en met vrucht beantwoorden aan de moeilijke taak, welke zij thans, los van alle oude politieke organisaties, heeft „aangepakt", dan zal naar vertrouwenwek kend driemanschap zich geschraagd en ge steund moeten voelen en weten, niet door een wisselvallig opportunisme, door enkel negatieve waardeering en vertrouwen, maar door de vuurvaste, vastberaden eensgezind heid, positieven wil en overtuiging van de grootst-mogelijke meerderheid van het Ne derlandsche volk, dat juist in tijden van nood zijn beste karaktereigenschappen heeft getoond in trouw aan eigen aard en eigen beginselen, in eerlijkheid en oprechtheid, in levensmoed en levensdurf, in nuchteren werklijkheidszin en loyaliteit. Dat kan, want het program van actie, waarmee het drie manschap van de Nederlandsche Unie zijn eersten oproep meer fundament en houvast heeft gegeven, draagt net stempel van een zuiver inzicht in de tastbare werkelijkheid van vandaag, naar grenzen en mogelijkheden Vandaar, dat dit program uitgaat van den staat van bezet gebied, waarin ons land verkeert en waarin "n loyale verhouding tot de bezettende mogendheid evenzeer geboden is als een goedkoop heroïsch vooruitloopen op de staatkundige beslissingen van een eventueel vredesverdrag ongewer.scht moet worden geacht Wij zullen dit program hier thans niet punt voor punt gaan ontleden, doch enkel eenige kernstellingen daaruit naar voren halen, die van essentieel belang zijn. Daartoe rekenen wij op de eerste plaats: verdieping van den christelijker! geest in de samenleving, verheffing van het levensideaal boven materialisme en egoïsme, vrijheid van godsdienst, Kerk, levensbe schouwing en opvoeding, opvoeding van de jeugd in nationalen zin en vooruitziende ver zorging der geestelijke en lichamelijke volks gezondheid. De Nederlandsche Unie erkent dus niet alleen den christelijken geest als een Nederlandschen nationalen factor van essentiëele beteekenis, maar wil dien ook verdiepen. Zij wil den strijd aanbinden te gen het materialisme en het egoïsme, die in den geest van ons volk en ook in zijn levens- practijk een heilloozen invloed hebben uit geoefend en de waarachtige levenswaarden van menschen en gemeenschap als „quan- tités négligeables" verwaarloosden of vol komen negeerden. Sociaal-economisch is haar program anti-kapitalistisch en anti- marxistisch en anti-liberalistivch. Het wil een organische ordening der arbeidsgemeen schap zonder klassetegenstellingen, voorop stelling van de belangen van het gemeene- best boven die van den enkeling, maar met erkenning van onvervangbare waarden der persoonlijke zelfwerkzaamheid, dienstbaar- making van geld- en credietwezen aan de eischen der volkswelvaart, erkenning van den plicht van iederen Nederlander om te arbeiden en van den plicht van het gemeene- best om iederen Nederlander in den gemeen- schappelijken arbeid te doen deelen, en ten slotte beteugeling van bedrijfsconcentratie en trustvorming. De organische opbouw van het Nederlandsch gemeenebest acht de Ne derlandsche Unie terecht alleen mogelijk onder leiding van een krachtig en besluit vaardig gezag. In dit kloeke program vallen ontegen zeggelijk punten aan te wijzen, die ook in dat van de N.S.3. en van Nationaal Front zijn te vinden. Dit is echter begrij pelijk, want de gedachte van een organi- schen opbouw van het bedrijfsleven, van de dienende functie van geld- en crediet-wezen tot nut van de gemeenschap, de verwerping van de menschen overheerschende en uit buitende positie van de kapitalistische geld macht, het praevaleeren van gemeenschaps belang over eigenbelang enz. waren ook reeds vóór den oorlog gemeengoed van zeer vele weldenkende en vooruitstrevende Neder landers. Terwijl het N.S.B.-program echter slechts van „geoondënheid in God" gewaagt en met tittel noch jota op het christendom zinspeelt, spreekt het program van de Ne derlandsche Unie uitdrukkelijk van ver dieping van den christelijken geest in de samenleving. Terwijl N.S.B. en Nationaal Front het éénhoofdige leiderschap van den meest bekwame propageeren, maar het vin den van dien meest bekwame tot nog toe niet al te best geslaagd schijnt, bepaalt de Nederlandsche Unie zich tot den eisch van een krachtig en besluitvaardig gezag Ook wenscht zij zich niet op paden te begeven, die naar staatkundige vraagstukken leider, wier oplossing de Nederlanders thans niet in hun bereik en hun macht hebben. De nieuwe mannen en hun program vormen een betrouwbaar geheel van wil en weg. Moge Nederland den onmiskenbaren wil toonen met hen den weg te gaan, dien zij wijzen naar een nieuwe betere toekomst. PRESSBURG, 30 Jul: (D.N.B.) De staats president der Slowaaksche republiek, dr. Tiso, heeft den minister-president dr. Tuka belast met de portefeuille van Buitenlandsche Zaken. Voorts heeft dr. Tiso den heer Sano Mach tot minister van Binnenlandsche Zaken en tevens tot opperbevelhebber van de Hlinka-garde be noemd; De heer Durcansky, die tot dusver de portefeuilles van Buitenlandsche en Binnen landsche Zaken beheerde, heeft op zijn wensch ontslag uit zyn functies gekregen. GIBRALTAR NEUTRAAL GEBIED vesting a ra taan EE.BUITE N z^xEbastion AVEN £gaai=van ==NIEUWE-e 't iv, ROSIA nampi mill hill=== Naar aanleiding van de Italiaansche luchtaanvallen op Gibraltar publiceeren wij bovenstaand kaartje, dat de strate gische beteekenis van deze vesting, gele gen op een lange steile 420 meter hooge rots, weergeeft. De havens zijn niet groot, daarentegen is de vesting gelegen aan een wijde open baat. De Italiaan sche luchtbombardementen hebben/ in den nacht van 25 op 26 Juli aan haven werken, radio-station en bastions, naar Stefani meldde, veel schade toegebracht Zonsondergang 30 Juli 31.36 Zonsopgang 31 Juli 5.57 Zonsondergang 31 Juli 21.34 De Eerste Nederlandsche Bond voor Die renbescherming te Amsterdam geeft les aan diegenen, die vroeger een auto be stuurden en thans de leidsels moeten hanteeren. De heer G. Bosnia, leider van den bond voor Dierenbescherming, geeft theoretische en practische voor lichting HAVANNA, 30 Juli (D.N.B.)De conferentie der Amerikaansche ministers van Buitenland sche Zaken heeft in haar zitting van Maan dag een reeks resoluties aangenomen. In de eerste plaats komt de „Verklaring van Havanna". Zij heeft betrekking op het voorloopig; bestuur over de Europeesche be zittingen én koloniën in Amerika. In deze verklaring zeggen de Amerikaansche minis ters van Buitenlandsche Zaken, dat wan neer eilanden of gebieden in Amerika, die thans in het bezit zijn van niet-Amerikaan- sche naties, gevaar loopen voorwerp te wor den van gebiedsuitwisseling of wijziging van souvereiniteit, de Amerikaansche naties een voorioopïg bestuur kunnen instellen. In de motiveering, die bij deze verklaring wordt gegeven, wordt gezegd, dat de kwestie der genoemde gebieden een aangelegenheid van diepe bezorgdheid is voor alle Amerikaansche regeeringen, voorts, dat het mogelijk is, dat als gevolg van den huidigen Europeeschen oorlog veroveringspogingen zullen worden onderno men, waardoor de Amerikaansche instellingen in gevaar zouden kunnen worden gebracht, ver der, dat de op de conferenties van lama en Panama aangenomen leer eer inter-Amerikaan- sche solidariteit het noodig maakt, dat een be sluit genomen wordt over een politiek van waakzaamheid en afweer, opdat systemen of regeeringen, die daarmede in conflict zijn, niet het vreedzame leven, den normalen arbeid, de instellingen en het recht en de orde der Ameri kaansche republieken verstoren zullen, Als vier de motief wordt aangevoerd, dat het verloop der militaire gebeurtenissen in Europa en de daar uit voortvloeiende wijzigingen het gevaar doen ontstaan, dat de Europeesche bezittingen in Amerika gemaakt zouden worden tot strategi sche centra voor een aanval op Amerikaansche naties. Voor de instelling van een voorloopig bestuur in de betrokken gebieden worden in de verkla ring van Havanna verscheidene voorwaarden opgesteld. Zoo zouden o.m. deze gebieden het recht hebben tot vrij besluit over de vraag, of oij als autonome staten willen worden georga niseerd, zoodra de redenen voor het voorloo pig bestuur zouden vervailen. Deze voorwaarde is weer afhankelijk van de vraag, of de gebie den in staat zijn zich zelf autonoom te orgam- seeren en deze organisatie te behouden. Wan neer de redenen voor het voorloopig bestuur vervallen, kunnen de gebieden echter ook in hun vroegeren status teruggebracht worden, al naar zulks „practischer en rechtvaardiger" lijkt. Een tweede voorwaarde is, dat het voorlocpige bestuur der Amerikaansche republieken, onder hetwelk deze gebieden worden geplaatst, moet worden uitgeoefend met het doel een bijdrage te leveren tot de veiligheid en verdediging van het Amerikaansche continent en tot de politieke en sociale opheffing van deze gebieden. De conferentie van Havanna besluit derhalve een crisiscomité in het leven te roepen, bestaan de uit een vertegenwoordiger van elk der Ame rikaansche republieken. Dit comité bestaat, zoo- dra twee derde der leden is benoemd. Het zal bijeenkomen op verlangen van een der onder- teekenende mogendheden. Zoodra het verdrag, waartoe op de conferentie is besloten, van kracht wordt, zullen het gezag en de functies van het comité overgaan op een „inter-Ameri- kaansche commissie voor territoriaal bestuur". Mocht het nemen van onmiddellijke crisis- voorwaarden zoo dringend worden, dat de vor ming van het comité niet kan worden afge wacht, dan en dat is de derde voorwaarde heeft iedere Amerikaansche republiek het recht op te treden op een wijze, welke noodzakelijk is voor de verdediging van het eigen land of van het Amerikaansche continent. Ingeval dit noo dig wordt, moeten de betrokkenen de aangele genheid zoo spoedig mogelijk aan het comité voorleggen, opdat dit de genomen maatregelen zal bestudeeren en gepaste stappen zal nemen. In dit verband heeft Argentinië het voor behoud doen vastleggen, dat deze verklaring geen betrekking heeft op de Falklandeilanden, aangezien deze geen kolonie of bezitting van een Europeesche natie, maar een deel van het Argentijnsche gebied vormen en behooren tot de Argentijnsche souvereiniteit. Dit voorbehoud heeft ook betrekking op andere zuidelijke ge bieden van Argentinië, zooals tijdens de on derhandelingen reeds Ir. het licht werd ge steld. Verder constateert Argentinië in zfji» voorbehoud, dat de onderteekening der ver klaring en der daarbij behóorende resolutie op geenerlei wijze de grondwettige bevoegdheden der Argentijnsche republiek benadeelt. De conferentie heeft, behalve de „Verklaring van Havanna", met inbegrip van de voor on middellijk gebruik bestemde resolutie, verder een „conventie" d. w. z. een inter-Amerikaansch verdrag aangenomen, welke dezelfde kwestie principieel behandelt. Daarin wordt o.m. ge zegd, dat welke overdracht ook, of poging tot overdracht van souvereiniteit, jurisdictie, be zit, van welk belang ook of van controle over de betrokken gebieden aan een anderen, niet- Amerikaanschen staat door de Amerikaansche republieken zou worden beschouwd als gericht tegen het Amerikaansche gevoel en tegen de beginselen en het recht der Amerikaansche staten op behoud van hun veiligheid en poli tieke onafhankelijkheid. Volgens 't Amerikaan sche recht kan „de gewelddadige verwerving" van gebieden niet worden toegestaan. ROME, 29 Juli. (D.N.B.) Naar Stefani uit Tanger meldt, hebben vluchtelingen uit Gibral tar verteld, dat de Italiaansche bommen bij den jongsten luchtaanval op Gibraltar terecht gekomen zjjn in de Europa-baal, waar de Brit- sche schepen voor anker liggen. De Britsche vloot is direct by het weerklinken van net luchtalarm naar open zee vertrokken De op perbevelhebber van Gibraltar heeft verschei dene disciplinaire maatregelen moeten nemen er. o.a. zün ondergeschikten bevolen, voortaan meer koelbloedigheid te toonen (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen, heeft het departe ment van Defensie een circulaire gezonden aan de gemeentebesturen, waarin wordt medegedeeld, dat de inschrijving van dienst plichtigen voor 1942 zal doorgaan. In ver band hiermede is men begonnen met het treffen van de voorbereidende maatregelen- Het staat immers nog niet vast of de in schrijving op dezelfde wijze zal gebeuren als andere jaren, daar de administratieve for maliteiten toen zeer ingewikkeld waren. De meeste inschrijvingen zullen vermoe delijk eerst in October of begin November kunnen geschieden, in tegenstelling met an dere jaren, toen men daarmede vroeger in het jaar begon. Of op óeze inschrijvingen een keuring zal volgen, staat nog niet vast. Een desbetreffend besluit zal volledig afhan kelijk zyn van de goedkeuring der Duitsche autoriteiten. DEN HAAG. 30 Juli 1940. Een schrijfbureau met menschen, die brie ven openen, tafels met vele rammelende schryfmachines, menschen, die aan andere tafels hun handteekeningen komen plaatsen en verder brieven, brieven, brieven, dat is het voorloopig bureau van de Nederlandsche Unie ir. het hoofdkwartier van de padvinders aan de Alexanderstraat. Brieven, brieven, brieven, iedere post brengt ze met manden tegelijk binnen. Op het mo ment, dat wy de kantoorruimte betreden, is de middagpost al eenigen tyd binnen, maar men is door de zendingen van den ochtend nog niet heen. Brieven, brieven, brieven, daar zijn eenvoudige by, simpele adhaesiebetuigin- gen, maar ook lange met vele betuigingen van sympathiek meeleven en goeden raad; daar zqn lijsten bij van 10. 20. soms van meer dan 100 namen tegelijk; een lijst van 50 artsen komt juist uit de enveloppe, even later een van 60 jongelui, allen leerlingen van een of anderen handelscursus. Nog later een van 54 mynwerkers uit Spekhoizerheide en zoo uit alle deelen van het land en uit alle lagen der be volking. Er zijn brieven by met geldzendingen soms een paar postzegels by wyze van pen ningske der weduwe, een andere maal bank papier. Een telegrafische gift van f 5000 kwam zoo juist binnen en zoo gaat het maar voort, voort, voort. Er komt geen eind aan. Maandag was het nog drukker dan de laatste dagen van de vorige week. Het aantal menschen, dat thans blijk heeft gegeven van sympathie met het optreden en de doelstelling der Nederlandsche Unie, werd giste renavond geschat op meer dan een half millioen. Hoe deze stroom wordt verwerkt? Aanstonds nadat de oproep van de Nederlandsche Unie was uitgegaan, boden zich verscheidene krach ten tot vrijwillige en beiangelooze hup aan. Het eerst mevr. A. G. Goedhart—De Boer. die wel dra de leiding van het bureau op zich nam en thans aan het hoofd staat van een greep van 30 vrywilligers, die steeds onvermoeibaar 's avonds werken zij door en zelfs Zondag hebben enkelen den arbeia met willet, neer leggen menschen ontvangen, brieven openen, enveloppen tikken, kaarten invullen. briever verzenden, enz. enz. Honderdduizenden dubbele kaarten zijn in enkele dagen tijds gedrukt en uitgegaan.- Zoo snel mogelijk immers moeten de sympathisanten iets hooren. weten, dat er met spoed een organisatie wordt gebouwd, die hen allen omvat, de leiding voelen van he" verband, waarin zij zich spontaan hebben ge plaatst, en maar steeds verder voort. Een enkei stil kwartiertje zijn het nog tientallen, bij de honderden hebben wy er geteld die hun nand- teekening komen plaatsen. Daar zyn jongelui by, die van de fiets afstappen en binnenko men en oude menschen een half blinde oude dame zelfs, die tastend de trap opkwam om haar handteekening nog te kunnen plaatser. en drie bestellers, ieder met telegrammen Tusschen den middag en na kantoortyd staan de menschen op de trap in de rij te wachten Als het zoo doorgaat, heeft men in enkele dagen het eerste millioen aanhangers bereikt Een voorloopig comité van de Nederlandsche Unie is ln Den Haag, in overleg met de leiding der beweging, gevormd. Het bestaat uit de hceren prof. mr. A. L de Block, S. den Boef', mr. J. M. van Bosse. mr P. Heering. mr. M J. Prinsen, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en dr. W. v. d. Wyk. LONDEN. 29 Juli (D.N.B.) Volgens Reuter heeft Chamberlain een darmoperatie moeien ondergaan De operatie zou goed verioopen zyn Men verwacht dat Chamberlain over twee of drie weken zyn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Er bestaat omtrent de uitreiking van dis tributiekaarten voor kinderen nog eenige onduidelijkheid. Vooral weet men meestal niet nauwkeurig, welk kind 'n heele boter- of broodkaart krygt en welk niet. Welnu, een heele broodkaart krijgt ieder kind dat I Augustus 1940 4 jaar is of ouder. Dus kin deren, die op of na 2 Augustus 1936 zyn geboren, krygen een halve broodkaart en een toesiagkaart voor rijst, havermout en dergelyke. Een heele boterkaart krygt ieder Kind. dat 1 Juli 1940 5 jaar was of ouder. Kin deren, die op of na 2 Juli 1935 zijn geboren, krygen een halve vet- of boterkaart. Sluit NU een Hypotheebverzekering 69 cent per duizend Inl. HYPO, Alkmaar, Wilhel.laan 5, Tel. 3412 In den afgeloopen nacht, om ongeveer half drie, heeft zich in een woning aan de Groesteinstraat te 's-Gravenhage een drama afgespeeld, waarvan een 34-jarige vrouw het slachtoffer is geworden. Ten huize van de familie B., bestaande uit man, vrouw en een kind van 2js j2ar, vertoefde sedert eenige weken een jcngmensch van onge veer 17 jaar. Deze beweerde een Duitsche vluch teling te zijn, geen onderdak te hebben en hon ger te lijden. Hierdoor wist hy medelijden op te wekken bij dit Jocdsche gezin, dat hem onder dak en verpleging aanbood. Het jonemensch beweerde naar werk te zoeken doch dit lukte niet erg. en hoewel hij daartoe meermalen werd aangespoord, scheen hij hiervoor niet veel moeite te doen. In den afgeloopen nacht was de bewoner niet thuis en teen heeft de zoo goedgunstig opgenomen logé een moordaanslag gepleegd op zijn gastvrouw, de 34-jarige M B H. Hij heeft deze met een hakmes eenige sla gen op het hoofd toegebracht, tengevolge waarvan zij het bewustzijn verloor Na eenigen tijd hei kreeg zij het bewustzijn weer en zag kans de deur te bereiken Zv strom pelde naar de overzijde van de straat, waar zij door tegen de ruiten te Ukken de aandacht wist te trekken van haar overburen. Hierna is zy weer in elkaar gezakt, zoo vonden haar de bu ren. Dezen waarschuwden onmiddellijk de poli tie en den geneeskundigen dienst, waarna het slachtoffer werd overgebracht naar het ge meentelijk ziekenhuis aan den Zuid wal Daar bleek dat haar toestand ernstig was. Zij kon echter nog mededeelen, dat de logé de dader was van den aanslag. In verband hiermede verzoekt de commissa ris van politie van den justitieelen dienst op sporing en aanhouding van bedoelden jonge man, die na het plegen van zijn daad gevlucht is. Zijn naam is Albert Salomon, geboren 13 Februari 1923 te Golkelath in Duitschland. Oor spronkelijk was hij landarbeider van beroep, doch later werd hij meubelmaker Het is be kend, dat het zyn gewoonte is bij menschen medelijden op te wekken, door zich als Duitsch vluchteling voor te doen, teneinde op deze wijze onderdak te verkrijgen. Zyn signalement is als volgt: tenger postuur, bleek gelaat met een eenigszins rooden neus. lengte ongeveer 1 meter 75, tamelyk uitstaande ooren. smalle lippen, zeer kort geknipt donker haar. dar den indruk maakt kort geleden te zijn gemillimeterd. Jocdsch uiterlijk, spreekt Holtendsch nv t een Duitsch accent. Hij is g-fciped in ?en sonker- grys, gestreept costuum. lage donkerbruine schoenen met vlekken, en vermoedelyk geen overhemd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1