SPORT EN WEDSTRIJDEN FINANCIEN Wordt V.V.A. kampioen van Amsterdam? BOUVY-^^^' ipec&tij-vti,tock pikanTj iVtotrm 20ct M HET HUIS W aters tanden Zwemkampioenschappen der politie De wegkampioenschappen definitief in Zandvoort AMSTERDAMSCHE BANK N.V.amsttkdam Dagfilm INDUSTRIA AMSTERDAM.C DINSDAG 30 JULI 1940 1 VOETBAL Nog één punt noodig uit twee wedstrijden Bestuur Nederlandsche Voetbal Bond Voorloopig bestuur uit twaalf leden saengesteld KANOSPORT Kanowedstrijden op de Boschbaan Op Zondag 4 Augustus a.s. WIELRENNEN Op Zondag 18 Augustus DAMME1S JAARVERGADERING NED. R.K. DAMBOND ZWEMMEN Fraaie recordtijd op de 10x100 M. borstcrawl UITVOERING VAN EFFECTENORDERS MAISTEELT IN BRABANT Oogst belooft veel Examens voor radiotelegrafist -telefonist en Technische Hoogeschool WISSELKOERSEN DUIZEND KAARSEN Niet-officieele koersen Wij luisteren naar Woensdag 31 Juli MARKTEN t g g ■*-> S gri e o.~ Het gaat er naar uitzien, dat WA den titel van Amsterdamsch kampioen in de wacht zal sleepen. De Over-IJers, die 't vo rig jaar den afdeelingstitel wisten te ver overen, zullen dit seizoen dus waar schijnlijk nog bekronen met een laatste eerbewijs, al is dit dan ook slechts locaal. Het zou een waarcig afscheid zijn van het R.K. voetbal, waarvoor, nu de nieuwe orga nisatie tot stand is gekomen, thans immers de laatste wedstrijden worden gespeeld. De mannen van Tushuizen behoeven uit de twee resteerende wedstrijden nog slechts één punt te behalen, om zich definitief kampioen te kunnen noemen. Zij hebben zulks voor een groot deel te danken aan RKAV, dat zich door The Unity met 41 liet kloppen en daardoor de tweede plaats aan de DHVB-ers moest afstaan. The Unity dat uitgespeeld is, herft een puiken indruk gemaakt. Het kan thans alleen nog van de tweede plaats worden gewipt wanneer RKAV zijn laatsten wedstrijd wint en daardoor evenveel punten bemachtigt als WA thans be zit. In ieder geval zijn er dan altijd nog twee eerste en drie tweede klassers, die lager zijn geklasseerd dan de DHVB-ploeg. Van de verdere wedstrijden valt nog te ver melden de overwinning de eerste welke Wilskracht met 30 over Constantius wist te bevechten. De Meer sloeg NEA met 31. De stand is: V. V. A. 5 5 0 0 10 20— 5 The Unity 7 4 1 2 9 18—18 R K. A. V. 6 4 0 2 8 17—13 De Meer 6 3 0 3 6 15—15 Constantius 6 2 1 3 5 9—15 N. E. A. 6 2 0 4 4 17—17 V. I. C. 6 2 0 4 4 15—26 Wilskracht S 1 0 5 2 14—17 Omtrent het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond verneemt het Handelsblad, dat in de eerste plaats zeven bestuurderen van den ouden K.N.V.B. in dat college zitting zullen nemen en wel de heeren Van Prooye, Coldewey, Lamey Lotsy, De Vries Valkema en Spaan. Dan kómen er in drie vertegenwoordigers van de R.K. Voetbalbond, t.w. de eheren ir. Hop- ster. De Grood en Kruyver. De Arbeiderssport bond krijgt een vertegenwoordiger in den per soon van den heer De Munter, terwijl voor Christelijke Voetbalbond en Kantoorvoetbal- federatfe tezamen de heer Schooneveld zitting zal nemen. Het is de bedoeling, dat die twaalf mannen Uit hun midden een voorzitter zullen kiezen. Maar het ligt teenvs in de bedoeling van den geheelen opzet om het aantal bestuurderen langzamerhand weer terug te brengen tot een kleiner aantal, bijv. negen of zelfs zeven, zoo dra dit door de omstandigheden mogelijk zal zijn. Nu is dat nog moeilijk, omdat in dit be gin velerlei moeilijkheden te overwinnen zijn en elke organisatie een evenredig aantal leden in dit begfnbestuur moest hebben. Op Zondag 4 Augustus zullen op de Bosch- baan bij Amsterdam de „Nationale Kortebaan- wedstrijden" van den Nederlandschen Kano Bond worden gehouden, welke ditmaal tevens het karakter van een revanche der nationale kampioenschappen dragen. De wedstrijden worden zooals gewoonlijk ge varen in de R. 1 S.-, R. 2 S.- en R. 4 S.-klassen (resp. één-, twee- en vierpersoons standaard racekajaks) en in de K. 1- en K. 2-klassen (resp. één- en tweepersoons internationale race- kajaks). De wedstrijden die tevens gelden voor de promotie- en degradatieregeling van den N.K.B. dragen een landelijk karakter. Zoo worden, behalve uit Amsterdam, de Zaan streek en Haarlem, ook inschrijvingen ver wacht uit Utrecht. Rotterdam en de IJselstreek. De aanvang is gesteld op half één, tqdens de pauze zullen leden van de Amsterdamsche ka noclub „De Kajakkers" demonstraties in kajak enteren geven. De contrölekaarten worden uitgereikt voor de tempo-contróletochten, die dc Noord-Hollandsche Wandelsportbond organiseerde onder het motto „Am sterdam leert wandelen" In het juist dit jaar in gebruik genomen zwembad van de Amsterdamsche Politie Gym nastiek- en Sportvereeniging zijn Zaterdagmid dag de wedstrijden om de nationale zwemkam pioenschappen van den Nederlandschen Politie Sportbond gehouden. De volledige uitslagen luiden: 50 meter vrije slag (juniores)1. J. Lewis (Amsterdam) kampioen 30,9 sec.; 2. H. H. Boek- weg (Rotterdam) 31,4 sec.; 3. P. van der Sluis (Arnhem) 32,9 sec. 50 M. vrije slag (nieuwelingen)1. H. Grae- fing (Amsterdam) kampioen 34,6 sec.; 2. P. de Hoog (Rotterdam) 36,4 s.; 3. J. Holsbergen (Den Haag) 37,3 s.; 4. J. Wageman (Amsterdam) 37,4 sec. 50 M. vrije slag (veteranen)1. R. van Dijk (Amsterdam) kampioen 41 s.; 2. J. van Vliet (Amsterdam) 41,4 s.; 3. P. Kuiper (Amsterdam) 44,4 sec. 100 M. vrije slag (seniores)1. P. Beukman (Amsterdam) kampioen 1 m. 6 sec.; 2. A. Onder- del^nden (Den Haag) 1 m. 11 s.; 3. G. Steehouwer (Amsterdam) 1 min. 11,2 sec. 50 M. schoolslag (juniores)1. H. Hoops (Den Haag) kampioen 39,8 sec.; 2. A. Nachtegaal (Utrecht) 40,8 sec.; 3. R. Bokking (Rotterdam) 41,8 sec.; 4. M. H. Veenstra (Utrecht) 42,7 sec. 50 M. schoolslag (nieuwelingen)1. H. Wolzak (Amsterdam) kampioen 43,8 sec.; 2. A. Seegers (Den Haag) 44,6 sec.; 3. A. S. Nagel (Amster dam) 46,3 sec. 50 M. schoolslag (veteranen)1. A. Wijers (Arnhem) kampioen 44,4 sec.; 2. G. Tol (Amster dam) 46,8 sec.; 3. E. van Dijk (Amsterdam) 47 s. 100 M. schoolslag (seniores)1. J. Lewis (Am sterdam) kampioen 1 m. 24,3 sec.; 2. L. de Hoog (Rotterdam) 1 m. 28,2 sec.; 3. P. de Hoog (Rot terdam) 1 m. 29 sec. 50 M. rugslag (juniores)1. C. Hes (Arnhem) kampioen 37,4 sec.; 2. J. van Dijk (Amsterdam) 41,6 sec.; 3. G. van der Woud (Utrecht) 43,4 sec.; 4. A. Onderdelinden (Den Haag) 43,6 sec. 50 M. rugslag (nieuwelingen)1. J. Edens (Den Haag) kampioen 43,4 sec.; 2. H. Hoops (Den Haag) 45,8 sec.; 3. J. Holsbergen (Den Haag) 46,4 sec. 100 M. rugslag (seniores)1. P. Beukman (Am sterdam) kampioen I min. 22,4 sec.; 2. S. A. van Haren (Rotterdam) 1 min. 24,6 sec.; 3. G. Stee houwer (Amsterdam) 1 min. 27 sec. 3 x 25 M. trekestafette in uniform: 1. Den Haag; 2. Amsterdam. 3 x 50 meter wisselslag estafette: 1. Amster dam 1 m. 46,5 sec.; 2. Rotterdam; 3. Den Haag. Popduiken: 1. G. Ritter (Amsterdam) kampi oen 20,2 sec.; 2. W. van Helden (Rotterdam) 22,4 sec.; 3. Hansen (Amsterdam) 24,4 sec. (na lo ting). 5 x 50 M. vrije slag estafette: 1. Amsterdam 2 min. 41,4 sec.; 2. Arnhem; 3. Rotterdam. 50 M. gekleed zwemmen, waarvan de laatste 25 M. met drenkeling: 1. W. van Helden (Rotter dam) kampioen 56,8 sec.; 2. H. Wolzak (Amster dam) 1 min. 1,4 sec.; 3. P. de Hoog (Rotterdam) 1 min. 2,6 sec. 3 x 25 M. wisselslag (juniores)1. C. Hes (Arn hem) kampioen 1 min. 1,8 sec.; 2. P. de Hoog (Rotterdam) 1 min. 5,4 sec.; 3. P. v. d. Kolk (Den Haag) 1 min. 7,4 sec. 3 x 50 M. wisselslag (seniores)1. F. Beukman (Amsterdam) kampioen 2 min. 10 sec.; 2. A. van Haren (Rotterdam) 2 min. 16,8 sec.; 3. J. Lewis (Amsterdam) 2 min. 20,4 sec. Polowedstrijd AP.G.S.H.P.S.V. 3—0. Gelijk wij reeds meldden zullen de indi- vidueele kampioenschappen op den weg behoudens goedkeuring van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland thans de finitief worden gehouden op Zondag 18 Augustus a.s. te Zanövoort-Bad. De professionals, onafhankelijken en amateurs zullen een afstand van ongeveer 165 K.M. moeten afleggen op een traject van rond 14 -KM Het kampioenschap staat open voor die ren ners in deze drie categoriën, die in het bezit zijn eener rennerslicentie der N. W. U. 1940. De eerst aankomende professional, onafhankelijke en amateur krijgen resp. den titel van kam pioen op den weg 1940 als professional, onaf hankelijke of amateur, benevens ieder een ver guld zilveren medaille. De eerst aankomende van den geheelen wedstrijd krijgt den titel van kampioen van Nederland op den weg 1940, be nevens de gouden kampioensmedaille en de na tionale tricot. De tweede en derde geplaatsten van iedere categorie ontvangen ieder resp. een zilveren en bronzen medaille. Gestart wordt in één groote groep en wel op den Noord-Boulevard voor het Casino om 1 uur n.m. De volgorde van starten zal zijn: 1. Ama teurs, 2. Onafhankelijken, 3. Professionals. De inschrijving voor dit kampioenschap is geopend bij het algemeen secretariaat der N. W. U., Anna Paulownaplein 3, Den Haag en sluit op Zaterdag 10 Augustus a.s. te middernacht. Bovendien zal dit jaar het kampioenschap van Nederland op den weg voor veteranen ver reden worden, indien minstens 10 deelnemers starten. De stand van dezen rit bedraagt onge veer 28 K.M Voor de houders van een geldige nieuwelin gen. en beginnelingenlicentie, die tezamen zul len starten, zal eveneens een wedstrijd worden gehouden van ongeveer 28 KM., indien min stens 25 deelnemers starten. Zondag j.l. werd in een der fraaie zalen van huize „de Liefde" te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden voor den Ned. R. K. Dambond. De heer Pellemans opende de vergadering op gebruikelijke wijze en herdacht met een ge bed het in den oorlog gesneuvelde lid Speetjens uit Rijswijk. Uit de algemeene beschouwingen bleek dat in de gelederen van den bond, niettegenstaande vaak moeilijke omstandigheden in bijna alle districten een opgewekt damleven heerscht. Zoo goed als alle vereenigingen bleven in stand; de tijdsomstandigheden hadden zich hoofdzakelijk beperkt tot een beleihmering in den verderen uitbouw. Aan den aanwezigen bondskampioen, den heer J. Meester, werd op toepasselijke wijze de prijs uitgereikt. De reglementscommissie bleek prachtig werk verricht te hebben; op de door haar voorge stelde wijzigingen in statistieken en reglemen ten waren althans weinig amendementen bin nengekomen, terwijl het geheel na slechts en kele onbeduidende veranderingen zonder hoof delijke stemming werd goedgekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat tot voorzitter werd herkozen de heer Pellemans te Rijswijk en tot leden van het bestuur de heeren Mooy uit West-Friesland, G. Belderoh, Amsterdam, Boelrijk, Wateringen, Willeirae, Zaandam en Kipping en Pijnenburg uit N. Brabant. De bondscontributie werd vastgesteld op 30 cent per jaar en per lid voor de bij de clubs aangesloten leden. In verband met de stijgende papierprijzen werd een beslissing inzake het orgaan in han den gegeven van het bestuur. Na een tamelijk onbeduidende rondvraag werd deze vergadering, welke zich in een goed bezoek mocht verheugen, op de gewone wijze gesloten. Onder -de aanwezigen bevond zich pa ter A. J. Tennel, eere-voorzitter Van den bond. Zondag is de tl. Z. en P. C. er te 's-Gra- venhage in geslaagd het record op de 10 x 100 M. estafette borstcrawl voor heeren, dat ten name van de zwemvereeniging Het IJ te Am sterdam staat, met een tijd van 11 min. 6 4 sec., met niet minder dan 13,2 sec. te verbeteren en aldus te brengen op 10 min. 53,4 sec. Zij dankt dit prachtige succes aan de vol gende zwemmers: Ruimschotel, Pley, Thomas, Borgman. Erouwer, Holsbergen, De Groot, Den Hammer, Van Manen, Weyhenke en Van dei- Hoek, waarvan Thomas de snelste was met den waarlijk mooien tijd van 1 min. 2,6 sec. KAPITAAL f 55.010.000.— RESERVE f 31.500.000.— De maïsteelt, welke de laatste jaren op de Brabantsche zandgronden steeds meer populair is geworden, heeft dit seizoen een bevredigen den stand. De maïs ontwikkelt zich over het algemeen goed tot zeer goed. Het behoeft geen betoog, dat dit met het oog op het vraagstuk der veevoedering in den komenden winter van veel belang is. Bij hét in de maanden April, Mei, Juni en Juli 1940 te 's-Gravenhage gehouden examen voor het verkrijgen van certificaten als radiotelegra- fist le en 2e klasse en radiotelegrafist zijn ge slaagd voor het certificaat le klasse de heeren: F. Dunnebier, L. H. de Fauwe, F. Quak, J. Schoester en J. J. Sijbrands. Voor het certificaat 2e klasse de heeren: G. Adrian, C. J. Boekholt, J. J. Brandjes, H. Colen brander, R. H. van Dijk, N. J. Elemans, H. M. Faber, W. A. de Geus, T. J. den Hartog, A. Ch. L. van der Heydt, G. Hogewoning, J. van der Kaaij, A. Koenes, W. A. Kuyvenhoven, P. J. van der Lee, Th. J. A. Ligthart, L. van Maarsen, J. Mammen, W. A. van der Mark, J. Mohr, H. van der Molen, C. Ploeger, M. J. Polak, M. P. de Pree, A. Rozendal, K. Schouten, H. G. Steenhagen, M. van den Steenhoven, L. A. Stomp, A. Tamminga, H. W. E. Tuijten, M. van der Valk, G. M. Vee- nendaal, M. Verrijp, M. Vleugel, H. L. Vos, M. Waalewijn, P. de Wit, J. J. Zandbergen en K. Visser. Voor het beperkt certificaat als radiotelefonist de heeren: L. Zwaan, G. Korving, J. den Breems, D. van der Harst, C. A. van de Ree, P. J. Bras ser, H. J. van Leeuwen, W. Plokker, M. van Duijn, D. Roeleveld, P. Varkevisser, A. Taal, A. van Roon, G. H. Kustnfer, G. Kuyt, A. Bot, J. den Hollander, J. Ch. Bot, W. Schaar, W. de Vreugd, C. van Rooijen, W. L. C. Luyvendijk, J. Onnes, C. J. van der Niet, H. W. van Zelm, K. Hoog- vorst, D. den Hond, P.'van Dorp, A. Poot, G. van der Snoek, J. Drop, B. van Dorp, A. L. Platteel en D. W. Wijnveen. Voor het beperkt certificaat radiotelefonist, uitsluitend voor dé uitoefening van den radio telefoondienst aan boord van vaartuigen in een Nederlandsche haven de heeren: G. W. Keppel, G. Bijvank en G. Struijk. DELFT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur: H. Ferwerda, Haarlem; A. C. Krijn, Haarlem; H. F. E. Thies, Soerabaja; J. F. E. Tucker, Dieren. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor bouwkundig ingenieur: H. R. ten Dam, Rotterdam; H. van Egmond, Deventer; R. Vis ser, Maasdam. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur: J. Addeson, Rotterdam; G. Dusseldorp, Usquert; H. Feis, Soerabaja, L. C. Koppen, Djombang; T. Noord huis, Eenrum; H. M. Stikvoort, Amsterdam; J. Teeuwen, Rotterdam, H. Vreedenburgh, Haar lem. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur: J. A. van Die ren, 's-Gravenhage; T. van Drevelt, a./b. s.s. „Sindoro" i.d. Z. Ind. Oc.; P. D. J. Fritschij, Vlaardingen; J. W. Neijs, Weltevreden; J. Stolk, Nijmegen. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur: F. G. van den Berg, Amsterdam; A. M. F. Boeye, Poerwokerto; P. H. de Bruin, Rotterdam; J. de Heer, Eind hoven; E. van den Heuvel, Ouderkerk a.d. IJs- sel; P. J. van Vlimmeren, Dordrecht; E. Zei- linga, Amsterdam. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor natuurkundig ingenieur: W. Heijbroek, Bussum; M. van Ments, 's-Gravenhage; P. N. Metzelaar, Amsterdam; C. C. J. Róothaan, Nij megen; J. van der Veen, Borger; J. Vermeer, Rotterdam; E. P. Wellenstein, 's-Gravenhage; E. Wieringa, Wageningen. (Officieel) AMSTERDAM, 30 Juli 1940. De Nederlandsche Bank incasseerde heden valutakoersen Uitbetaling Berlijn 75.2875.43. Zurich 42.72—42.81. Brussel 30.1130.17. Stockholm 44.81—44.90. Helsingfors 3.813.82. New York 188 3/16—188 9/16. Zwitsersch bankpapier 42.6742.86. Zweedsch bankpapier 44.76—44.94. Belgisch bankpapier 30.0830.20. New York bankpapier 1.86(2lDO'/t. (Alles onveranderd). met de door MEREDITH NICHOLSON 10 Er waren verscheidene booten in het boot huis en ik liet een kano in het water glijden *n pagaaide naar de zomer-kolonie, waarvan de daken en schoorsteenen vanaf den Glenarm- oever duidelijk zichtbaar waren. „Ik landde en liep langzaam over een met bladeren bedekt pad langs wel een honderdtal buitenhuisjes, waarvan de ramen voorzien waren van blinden, die aan het geheel een somberen indruk gaven. Aan den oever van het meer was een terras gebouwd, dat gedeeltelijk boven het water hing en daaronder was een boothuis. Vanaf dat punt had ik een mooi uitzicht over het meer en kon ik duidelijk de daken van Glenarm House en de St. Agatha School waar nemen. Ik wandelde terug naar de landingsplaats en wilde juist in mijn kano stappen, toen ik betrek kelijk dichtbij een andere kano ontdekte. Ik wist zeker, dat het bootje daar niet gelegen had, toen ik landde. Mogelijk was het van Morgan, den opzichter. Ik liep er heen en bekeek het nauwkeurig. Ik tilde het zelfs uit het water op, om de zwaarte te onderzoeken. De pagaai lag op de werf en ook die nam ik in mijn hand en con stateerde dat zij voor mijn eigen smaak iets te licht was. „Pardonals u er niets op tegen hebt...." Ik wendde mij om en stond tegenover het meisje met de roode muts. „Neemt a mij niet kwalijk," zei de ik en trad ter zijde. Zij droeg nu niet den korten mantel, doch een rood wollen jasje, hoog dichtgeknoopt. Zij was nog zeer jong. Een paar donkere blauwe oogen keken mij nieuwsgierig aan. Haar gelaat was licht bruin gebrand en deed denken aan licht brons. Zij was mij behoedzaam genaderd en schepte er genoegen in, dat zij mij overrompeld had. Ik had mijn pet afgenomen en stond naast de kano te wachten, mij schuldig gevoelend, om dat ik er op betrapt was het eigendom van een ander aan een onderzoek te onderwerpen. En dan nog wel het eigendom van zoo'n lieftallig persoontje! „Als u die pagaai niet meer noodig hebt Ik keek naar beneden en bemerkte tot mijn ergernis, dat ik die pagaai in mijn hand hield Ja, er zelfs rustig op leunde, alsof zij mijn rechtmatig eigendom was. „Ik vraag u nogmaals excuus," zeide ik, „ik had niet verwacht...." Ik wilde de tabak in mijn pijp wat aan drukken, brandde mijn vinger en wierp het ding op den grond. Zij lachte toen zij de pijp van de aanlegplaats in het water zag vallen. „Wat jammerl" riep zü uit: „maar als u vlug bent kunt u uw püp nog pakken, voordat zij weg drijft." „Dank u voor dat voorstel," zeide ik. Maar ik voelde er niets voor om aan den oever van het meer neer te knielen en mijn pijp uit het water te visschen in bijzijn van een schoolmeisje, dat mü dolgraag wilde uitlachen. zy liep naar het touw, waarmee haar boot was vastgebonden. „Laat mij het voor u losmaken." „Als u het kunt ga uw gang," zeide zij; en het lachje in haar oogen ergerde mij. „De vrouwelijke knoop is uitgevonden om mannen in verwarring te brengen," merkte ik op, tevergeefs aan het touw rukkend, dat in allerlei onmogelijke lussen vastgeknoopt was. Zij gaf geen antwoord. De gedachte dat zü waarschijnlijk stond te lachen over mijn onhan digheid maakte mijn vingers niet leniger. „Deze knoop is een ingewikkeld stukje bor duurwerk. Maar ik vermoed dat mijn hulpvaar digheid opweegt tegen uw geduld." Het meisje met de roode muts bleef zwijgen. Het natte touw was weerspannig, de knoop werd meer en meer hopeloos en mijn pogingen om licht in de situatie te brengen, faalden alle. Ik rukte aan het touw en probeerde het op alle mogelijk manieren. „Het is werkelijk een Gordiaansche knoop, maar ik heb geen mes bij mij." „Oh. maar dat moet u niet doen!" riep zij uit. „Ik denk dat het mij wel zal lukken." Zij bukte zich, greep een eind van het touw, dat aan mijn aandacht ontsnapt was, gaf een Behalve de koersen van de in ons och tendblad van heden gepubliceerde nog niet tot de officieele noteering toegelaten fond sen, mogen ook de koersen van aandeelen Republic Steel, aandeelen Curtiss Wright en aandeelen Shell Union worden gepubliceerd. flinken ruk met haar kleine, bruine hand trok den knoop los. „Daar!" riep zij lachend uit. „Ik had u al die moeite kunnen besparen." „Wat dom van mij! Maar ik wist de samen stelling niet." zeide ik, terwijl ik de kano naar den kant trok, teneinde mijn falen met den knoop eenigszins goed te maken. Vlug stapte zij in het bootje mi greep de pagaai. Het werd reeds laat. De schaduwen van het bosch werden dieper; een kille nevel trok over het water en achter de kapel gloeide de hemel in den prachtigen zonsondergang. Met een paar handige slagen bracht zij haar kano bij mijn pijp, greep ze en wierp ze op den oever. „Misschien kunt u ze nog gebruiken," riep zij. „Ik ben u zeer veel verschuldigd," antwoordde ik. „Zijn al de meisjes van St. Agatha zoo vrien delijk?" „Dat zou ik niet kunnen zeggen! Ik ben 'n groote uitzondering en ik mag eigenlijk niet eens met u spreken. Het is tegen de regelen. En wij moedigen het rooken ook niet aan." Zij had haar pagaai opgeheven, klaar om weg te roeien. „Ik zag u vanmorgen in het bosch bü den muur." Nu nog haat ik mijzelf dat ik haar zoo liet schrikken. De pagaai viel met een plons in het water; zij bracht de kano iets dichter naar den oever en keek mij aan met woede en afkeer in haar oogen. „U bent dus een luistervink en een detective, JAARSVELD, 41L4 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.05 Wij beginnen den dag, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Rococo-octet, 12.45 Berichten ANP en gra mofoonmuziek, 1.15 KRO-Melodisten, 2.00 Vrouwenuur, 3.00 Gramofoonmuziek, 4.30 Kinderuurtje, 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek, 5.30 KRO-Nachtegaal- ;jes, 5.45 Inleiding volgende uitzending; 5.50 uit Bayreuth, tweede acte van de ipera Gotterdammerung, 6.50 Gramofoon- nuziek, 7 Vragen van den dag (ANP.. 7.15 Berichten. 7.20 Zang en piano, 7.35 Cy clus „Uitingen van nationale cultuur" 7.45 Reportage, 8.00 Berichten ANP, 8.15 Gevarieerd orkestconcert, 10.00 Gramo foonmuziek, 10.10 Wij sluiten a'en dag. 10.15—10.25 Berichten ANP. KÓOTVVIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, om 8.00 Be richten ANP, 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Solisten, koor en orkest (opn.), 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45 AVRO-Amuse- ments-orkest, 12.45 Berichten ANP, gra mofoonmuziek, 1.00 Orgel, zang en viool. 2.15 Omroeporkest en solist (opn.) en gramofoonmuziek, 3.30 AVRO-Amuse mentsorkest, AVRO-Musette-ensemble en gramofoonmuziek. 5.15 Berichten ANP, 5.30 Gramofoonmuziek, 5.45 AVRO-Dans- orkest, 6.30 Onderwijsfonds Scheepv.: Technische causerie, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.15 De Romancers en soliste, 8.15 Berichten ANP, 8.45 Gramofoonmu ziek, 10.15—10.30 Berichten ANP. BODEGRAVEN, 30 Juli. Kaasmarkt. Aange voerd 185 partijen Goudsche kaas. Totaal 8325 stuks, wegende 74.925 Kg. Prijs met R.M., le soort f35.00 tot f37.00, 2e soort f30.— tot f34.—. Zwaardere tot f39.Handel flauw. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Juli. Aanvoer 79300 kg. Roode kool 3.00—4.10, 5000 kg. Gele kooi 4.90—6.30, 300 kg. Uien nep 5.00, 2850 kg. Peen 4.00, 3500 kg. Tomaten A 16.30—14.60. B 14.00, C 13.00. CC 9.00, 293000 kg. Aardappelen: Kriel 1.70—1.90, Schotsche muis 3.704.20, Drie ling muis 2103.20, Eigenheimers 4.304.60, Blauwe Eigenheimers 3.904.60, 3700 kg. vroege Witte kool 2.002.10, 12 kg. Snijboonen 12.00, 2650 kg. Slaboonen 13.70—16.70, 100 kg. Druiven Frankendalers 60.2064.80, Alicante 60.00, 325 kg. Zilveruien nep 8.008.10, 75 kg. Tuinboonen 3.60. GRONINGEN, 30 Juli. Veemarkt. Kalf- en melkkoeienle soort 270.00295, 2e soort 220.00 240, 3e soort 150.00180, Kalfvaarzen 220.00 240. 2e soort 160.00190, Vroegm. koeien 180.00 200, 2e soort 130.00150. Vare koeien 140.00 170, 2e soort 110.00130, Vaarzen el soort 110.00 140, Stieren 6668 ct. 5862 ct. per kg. Kal veren en Pinken 62120.00, Slachtvee 81—83, 65—70, 46—50 ct. Vette kalveren 92—98, 70—80 ct per kg. Melkschapen 1218. Weideschapen 14.00—20, Vette Lammeren 13.00—17, Vette Schapen 30.00—36, 24.0028, Biggen 13.00—17, 2.202.60 de week. Aanvoer: Runderen 1033. Kal veren 372, Schapen 1018, Varkens 33, Biggen 33, Biggen 256, 1 Paard. NOORD-SCHARWOUDE, 30 Juli. Aanvoer 2100 kg. roode kool 3.003.10, 350 kg. Drieling uien 5.20, nep uien 5.00. 100 Bieten 2.50. 245400 kg. aardappelen: Schotsche muis 3.704.00, Drieling muis 2.102.90, Bonken 3.703.80, Eigenhei mers 4.004.10, Blauwe eigenheimers 4.004.50. 7650 vroege witte kool 2.002.30. 4425 Slaboonen 13.4016.30. 5000 Zilveruien 2.10—2.80, idem nep 8.008.20, idem drieling 2.504.10. PURMEREND, 30 Juli Gemeentel, kaas- beurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 76000 K.G. Handel stug. Hoogste prijs f 30. 40 kleine boeren f 35 per 50 kilo; handel ma tig, gewicht 962 K.G. Boter 1286 K.G. f 1.50—1.54 per kilo. Runderen, totaal 832 stuks. Vette koeien 400 f 0.800.88 per kilo, handel goed; Gelde en melk koeien 327 f 130—325 per stuk, handel goed; stieren 105 f 0.620.75 per kilo, handel goed; vette en gras kalveren 76 0.600.95 per kilo, f 40 65 per stuk, handel vlug; nuchtere kalveren voor de slacht f 917 en idem voor de fokkerij f 1523 per stuk, handel vlug; magere varkens 62 f 2646 per stuk, handel matig; biggen 176 f 14r—24 per stuk, handel matig; schapen 716 f 736 per stuk, handel vlug; bokken 99 f 5 16 per stuk, handel matig; lammeren 863 f 714 per stuk, handel matig; kipeieren f 4.254.75 p. 100 stuks; eendeieren f 3 per 100 stuks, uitzon- deringsprijs; N.-H. blauwen (kuikens) 2300 f 0.550.60 per kilo; oude kippen en hanen 8700 (wit n rood) f 0.47%0.60 per kilo; konijnen f 0.501.70 per stuk;eenden 1900 jonge f 0.30 0.45, oude f 0.100.30 per stuk; duiven f 0.40 per paar; jonge hanen 2700 (wit en rood) f 0.35 0.55 per kilo. PURMEREND (Coöperatieve Centrale Eier- veiling) Aanvoer: 60.000 eendeneieren f 3.10 3.30; 50.000 kipeieren f 44,80. ROTTERDAM, 29 Juli. Aanvoer totaal 1708, waaronder 776 vette koeien, 324 vette kalveren, 9 nuchtere kalveren, 521 schapen en lammeren, 168 vette varkens. Vette koeien le kw. 8698, 2e kw. 7484, 3e kw. 6070, Vette ossen le kw. 86—96, 2e kw. 74—84, 3e kw. 62—72, Vette kal veren le kw. 102112, 2e kw. 8292, 3e kw. 65 75, Varkens (levend gewicht) le kw. 66, 2e kw. 64, 3e kw. 62, Schapen le kw. 75, 2e kw. 70, 3e kw. 60, Lammeren le kw. 70, 2e kw. 60, 3e kw. 55, per kg. Schapen'le kw. 42, 2e kw. 32, 3e kw. 22, Lammeren le kw. 22, 2e kw. 17, 3e kw. 10, per stuk. Aanvoer vette koeien en ossen als vorige week. Handel kalm. Prijzen als vorige week pr. koe 1.02, pr. os 1.00. Aanvoer vette kal veren iets ruimer. Handel willig. Prijzen prijshou dend pr. kalf 1.22. Aanvoer schapen en lammeren Iets kleiner. Handel vlot. Prijzen hooger. Aan voer varkens iets korter. Handel traag. Prijzen onveranderd. ROTTERDAM, 29 Juli. Aardappelen: Brielsehe Ronde 4.505. Idem Drielingen 4.204.40, Eigen heimers 5.205.60, Blauwpitters, Geldersche 5.50 —6.00 per H.L. Westlancfeche eerstelingen 4.30— 4.50, idem drielingen 4.004.20, Ronde 5.00 5.50, Geldersche ronde 4.505.00, met voldoende aanvoer, trage handel. Volgens besluit van president Roosevelt is voortaan de uitvoer van aardolie en aard olieproducten, alsmede van ijzerschroot en ander schrootrpateriaal uit Amerika ver boden. Het indexcijfer voor de industrieéle be drijvigheid in de Vereenigde Staten voor Juli bedraagt 100.2 tegen 102 in Juni j.l. De Pennsylvania Rrd. boekte in Juni aan bruto-ontvangsten 39.96 millioen tegen 33.85 millioen in Juni 1939. Aan netto's 6.77 millioen tegen 5.65 millioen. De Atchison Topeka boekte in Juni aan bruto's 13,97 millioen tegen 14.90 millioen in Juni 1939. Aan netto's 1.62 millioen te gen 2.33 millioen. De Wabash Rrd. boekte in Juni aan bru to's 3.42 millioen tegen 3.33 millioen in Juni 1939. Aan netto's 22.000 tegen 2.000. De Illinois Central boekte in Juni aan bruto's 8.39 millioen tegen 8.28 millioen in Juni 1939. Aan netto's 605.000 togen 676.000. De Baltimore and Ohio boekte in Juni aan bruto's 15.29 millioen tegen 12.77 mill, in Juni 1939. Aan netto's 2.84 millioen te gen 1.86 millioen. De wagonverladingen in de Vereenigde Staten bedroegen in de afgeloopen week 729.900 wagons tegen 740.500 wagons in de voorafgaande week en 656.300 wagons in dezelfde week van het vorig jaar. De Nederl. Indische Spoorweg Mij. moet de uitloting der obligaties opschorten omdat het contact met Indië is verbroken. De rentebetaling komt echter voorloopig niet in gevaar. Tot uitstel van aflossing op on- derhandsche leeningen worden ook pogin gen in het werk gesteld. Aangaande de financiering van oogst 1941 der Senembah Mij. in Nederl.-Indië deelde de voorzitter in de jaarvergadering mede, dat hiervoor niet geleend behoeft te worden, aangezien de Senembah zelf over voldoende middelen beschikt om hierin te voorzien. De productie van personen-auto's in de Vereenigde Staten bedroeg in Juni 286.040 wagens tegen 325.680 auto's in Mei en 246.700 stuks in Juni 1939. De productie van vracht auto's bedroeg respect. 58.600, 65.540 en 63.020 wagens. De beurscredieten te New-Ycrrk zijn van begin Mei tot nu toe van 480 millioen tot 287 millioen verminderd. De staalproductie in de Vereenigde Sta ten wordt thans op 90.4 pCt. der capaciteit geraamd tegen 8$.2 pCt. de vorige week. Hiermede werd de hoogste productie bereikt sedert December 1939. De koperprijs in Amerika steeg met Vs dollarcent per Vb.; de vraag houdt onver minderd aan. Ter New-Yorksche beurze werd een zetel verkocht tegen 40.000, welke prijs onver anderd is ten opzichte van den prijs per einde Juni. Gebouw - leesmuseum ncirtlN 1Q2 TE L- 3 5988 DINSDAG 30 Juli ai +3 Sedert i U S3 3 G CÖ in C/2 co T-H 1 ÖD r£ Gisteren. N <M S-4 CD +3 P s O gem. 19 cS £CO 60 O O .0 So jö Keulen 6 u. 39,56 40.49 0,— 0,25 Lobith 13.30 13.32 0.09 0— Nijmegen 10,75 10.86 0,15 0.- St. Andr W 5,56 5,41 0,31 0,— Arnhem 10,52 10,62 0,16 0r~ Vreeswük 1 w. 3.00 1,80 0,23 0,- Westervoort 11,11 11.25 0.14 0— Deventer 5.16 4,35 0,35 0-— Kampen 0.00 0,21 0,- 0.02 Mastr. Ha. 0.53 0,- 0.- 0.- 1) Borgh. 43,10 41,41 0.07 Belfeld 14,23 11.22 0,03 0«— Venlo 13.70 0,— Grave O'OO 0,- 0,— 2) Sluis 6.61 5,08 0,05 0.— Lith 0.82 1,02 0.14 Q«— Beneden de sluis. hé? Ik verzoek u mijn complimenten aan uw meester over te brengen! U moet mij werkelijk verontschuldigenik dacht dat u een heer was!" riep zij uit en dreef dan haar kano met kracht voort. Ik riep haar na, doch zij wendde zich niet om. De pagaai werd met groote regelmaat onderge dompeld en geruischloos gleed zij den zons ondergang tegemoet. Ik stond haar berouwvol na te staren. Een pracht van geel en rood overtoog den. Westelijken hemel. Plotseling streek de wind door de boomen achter mij en rimpelde de oppervlakte van het meer. Ik zag de rimpels vlug voortkruipen tot dat zij haar kano hadden ingehaald, die even schommelde en dan weer rustig verder gleed, om tenslotte te verdwijnen onder de boomen van den schoolgrond. Ik stapte daarna in mijn kano en pagaaide in een sombere stemming naar huis. HOOFDSTUK VII DE MAN OP DEN MTT\JR Ik was zoo woedend op mijzelf, dat ik, na aan den oever van het meer geland te zijn, in het dichte geboomte verdwaalde en terecht kwam bij de achterdeur, die doorgaans door Bates gebruikt werd. Ik vond Óen weg. naar de keuken en naar een trap daarachter die naar de tweede verdieping liep. Het huis was donker en mijn humeur werd er niet beter op, toen ik in het donker voortdurend struikelde over losse plan ken. Mijn onvergeeflijke grofheid tegen het meisje hinderde mü buitengewoon; en ik was koud geworden door den snel neergedaalden avondnevel en verlangde er naar van kleeding te verwisselen. Op de tweede verdieping aange komen, tastte ik mijn weg naar mün kamer, toen ik vanuit mijn zitkamer een gefluister meende te hooren. Het was donker in de ball. Ik bleef staan luisteren. De deur van de kamer stond open en een oogenblik flitste een lichtstraal door de gang. Ik hoorde nu een geluid alsof men met een hamer op houtwerk klopte. Plotsèling hield het op en een stem fluisterde: „Hij zal mij vermoorden, als hü mü hier vindt. Morgen zal ik het nog eens probeeren. Ik zweer bij God, dat ik je zal helpen, maar nu niet meer Dan het geluid van schuifelende voeten en weer het geklop van den hamer. Na een paar minuten was er weer een fuisterend gesprek, doch dit kon ik niet verstaan. Wat er daar ook voorviel, twee of drie feiten waren mü duidelijk. Eén van de indringers was onwillig voor een nog onbekende handeling. Ten tweede, zü hadden geen succes gehad en moesten wachten op een andere gelegenheid; en ten derde, de zaak had betrekking op mijzelf, daar mijn appartementen uitgezocht waren voor het onderzoek. (Worrit vervoïgxW

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6