Herinneringen van een zestigjarige Haarlemsche vrouwen arbeiden voor de gemeenschap Haarlem, 31 Juli Handel en industrie in 1939 Wat thans door het korps gepresteerd wordt TOONEEL, FILM EN MUZIEK SJORS VAN DE REBELLENCLUB WOENSDAG 31 JULI 1940 Aan P. M. Van Tetering heeft de gemeenschap veel te danken Merkwaardigheden uit het jaarverslag der Kamer van Koophandel Zij, die uit het goede hout gesneden zijn, kunnen zich nu bij het K.V.V. Verdienstelijk maken EFFECTEN DREVEN OP DE NIEUWE MEER AGENDA DE RAMBLERS STADSNIEUWS T entoonstellingen Onderscheidingen UITBREIDING BROCKWAY- DIENST Lijn 3 gaat naar de Amsterdam- sche Buurt NOG EEN OPERACONGERT VAN DE H.O.V. Jubileum Neem een STOFZUIGER van DE STOFZUIGER-CENTRALE HACEMAN Orgelbespeling Wat doet het K.V.V. nü nog Een milde gave stilt veel leed Radio-centrale Opzienbarende vondst van jeugdig kanovaarder BEDEVAART NAAR HEILOO De Bruidjes Turfvervoer zonder vergunning BURGERLIJKE STAND Bioscopen 1 Augustus Bioscopen Apotheekdiensten WEGENS ENORM SUCCES VAN DE FILM VRIJDAG 2 AUGUSTUS ZATERDAG 3 AUGUSTUS H.R.C. Excelsior De archieven van den heer P. J. M. van Tetering zijn kostbaar. Ze hebben voor de nieuwste geschiedenis van de stad en zeker van Katholiek Haarlem, een groote waarde, omdat er in weerspiegeld is een brok leven, een stuk kloeke opbouw der laatste dertig jaren. Toen van Tetering nog pas enkele jaren geleden mededeelde, dat hij zijn aan deel in de samenleving gehad had en zich nu wilde terugtrekken uit het openbare leven, bezongen wij zijn verdiensten en voegden er bij, dat deze man zijn beste ja ren aan de Haarlemsche gemeenschap gaf en dat zijn naam met gouden letters spe ciaal door de Katholieken in de herinne ringsboeken geschreven zou moeten worden. Wij somden zijn talrijke activiteiten op en lieten de conclusie aan den lezer over. De thans rustende pionier van zoovele groot- sche Haarlemsche gebeurtenissen, die vooral in deze zorgvolle dagen nog geheel voor zijn zaak wordt opgeëischt, wordt Woensdag 7 Augustus a.s. zestig jaar. Op de deur zal dien dag een bordje hangen „Niet thuis"en daar we van deze uithuizigheid een vermoeden hadden, gin gen we hem nu vast opzoeken. En we troffen hem zooals altijd, in zijn lustre kantoorjasje, met het sigaretje tusschen de lippen, te mid den van talrijke tropeeën uit de goede dagen, toen hoofd en hart tot de stoutste stukjes in staat waren „Ze weten wel, wat er zoo allemaal door me georganiseerd is," antwoordde hij op onze vraag om eens wat te vertellen. „Je herinnert je toch ook nog wel de Kathedraalfeesten, den Paus avond in het Veilingsgebouw, de Mittovos, die voor de Missie niet minder dan 18 mille winst opleverde, de or ganisatie bij de bis schopswisseling, het ambtsjubileum van oud-burgemeester Maarschalk, de steun- actie voor de H. O. V., den gala-avond in het Concertgebouw by de geboorte van Prinses Beatrix, den Katholie kendag etc „Wie zou zich die niet herinneren?" was onze wedervraag, „hy moet wel een vreemdeling 1h het Haarlemsche Jeruzalem zyn." „Maar ik heb je ditmaal eens wat anders te vertellen," begon van Tetering, met een enthousiasme in zyn stem, dat we den laatsten tijd niet dikwijls meer vermochten te ont dekken. „In November 1906 kwam ik in Haarlem, om dat lk benoemd was tot redacteur van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Ik verliet het Brabantsche, moest dus hier wennen, een nog niet zoo eenvoudige kwestie. Spoedig na mijn indiensttreding moest ik een reportage maken van de nachtelyke ingebruikstelling van het nieuwe Spoorstation. Dat was een gebeurtenis van groot belang. Na korten tijd werd ik geko zen tot secretaris van den Haarlemschen Jour nalistenkring, die toen onder praesidium stond van wijlen J. C. Peereboom. In die functie heb ik interessante gebeurte nissen meegemaakt. Ik had de verzorging van de persberichten binnen- en buitenland der groote bloemententoonstelling van Bloembol lencultuur (op het terrein tegenover 't Pavil joen in den Hout); ik was aanwezig bij Ko ninklijke bezoeken en de komst van President Roosevelt op een Zondagmorgen, ik maakte met vele buitenlandsche gasten een autotocht door de bollenstreek etc. Na afloop van die tentoon stelling werd mij een eere-maaltijd aangeboden in Groot Badhuis te Zandvoort en ontving ik van den president van den Kring een practisch cadeau. Het Koninklijk bezoek aan Haarlem was juist een kolfje naar mijn hand. Ik werd door den secretaris van H. M. de Koningin op het Loo ontvangen en bij die gelegenheid ont ving ik van Baron van Geen een kaartje, dat tydens het bezoek in de bloemenstad den sleu tel tot alomtegenwoordigheid bleek te zijn. Dat kaartje bewaar ik nog zorgvuldig in mijn ar chief! Toen de Familie des avonds aan het sta tion arriveerde, overhandigde Baron van Geen my nog een briefje met het bedrag, dat de Koningin aan de armen had gechonken. Ja, dat was een reportage, die ik nooit vergeten zal!" Even is het stil in het kantoortje. De heer van Tetering sluit in zijn gedachten de journa listieke- periode af en zegt dan: ,,1 December 1910 verliet ik de krant, den Journalistenkring, mijn collega's. Ik ging in zaken. Maar ik zette ook vele stappen in het vereenigingsleven. Op verzoek van den heer W. B. Guskens voerde ik de administratie van de juist opgerichte coöperatie van den R. K Volksbond. Deze instelling was noodzakelijk als tegenwicht voor die van de neutralen en de so cialisten. Maar ik was volbloed middenstander en ik kreeg dan ook gedaan, dat alle goederen bij Haarlemsche firma's gekocht werden. Toen ik eenmaal in het schuitje zat werd ik hoofd bestuurslid van de afd. Haarlem van den R.K Volksbond." „Het organiseeren van tentoonstellingen is altijd uw lievelingsbezigheid geweest," merkten wu lachend op. „Daar hebben anderen ook altyd rijke vruch ten van getrokken," was het antwoord, „in 1909 organiseerde ik in gebouw „St. Bavo" een ten toonstelling op het gebied van Handel, Indu strie en Huisviyt. De berooide Bondskas werd daardoor gespekt met ruim 1000.vyf jaar late» ondernam ik liet zelfde op grootere schaal en het resultaat was het dubbele. In 1924 werd Haarlem wakker geschud door de „Hamit" (Middenstand en Huisvlijt), batig saldo voor de drie middenstandsvereenigingen ruim 2000.Het resultaat van de Mittovos noemden we al eerder. „Welke functies hebt u al niet op midden standsterrein gehad?" „In 1923 lag de BK. Middenstandsvereeni- ging bijna op sterven. Ik ontwierp een reorga nisatie-plan, het ledental steeg tot het dubbele en ik werd tot voorzitter benoemd. Myn eerste daad na de reorganisatie was het nemen van initiatief om tot een Middenstandscentrale te komen. Er kwam inderdaad een mooie samen werking tusschen de drie vereenigingen. Ik ben later nog benoemd tot penningmeester van den R-K. Middenstandsbond in het bisdom Haar lem en lid van het hoofdbestuur N. R. K. M." van den ,,Wat hebt u daar uit Borculo?" was onze volgende vraag, toen we wat vrijmoedig in de archieven snuffelden. „Ook alweer zulke heerlijke herinneringen. Toen de stormramp Borculo grootendeels ver woestte, werd ook in Haarlem een inzameling gehouden. Met den voorzitter van het comité, den heer N. Levenkamp, organiseerde ik de collecte en we incasseerden naar rato het hoog ste bedrag van het land. Ook de Watersnood actie, met medewerking der straat- en wijk- vereenigingen slaagde geweldig. Zes spoorweg wagens (de grootste capaciteit) vol met huis raad, kleeren, levensmiddelen etc. werden aan het Roode Kruis overgedragen De heer van Tetering hoort ons ternauwer nood, want hij is alweer bezig met een volgend hoofdstuk: de reorganisatie van de Vereeniging „Koninginnedag", het Kon. bezoek in 1918 te Haarlem etc. etc. We kunnen alle vereenigingen niet opsom men waarvan de aanstaande zestigjarige lid was, willen alleen nog even themoreeren, dat hy 6 jaar een raadszetel bezette en vele jaren lid van de Kamer van Koophandel was. „Al dat werken heeft u verschillende ver diende onderscheidingen opgeleverd," merkten w-ij, zoo tusschen haakjes, op. En we hoorden weer allerlei aardige histori sche verhalen. „Ik heb opgericht de Ver. van Reserve-offi cieren voor ons rayon, omdat ik by dat corps was. In 1935 verliet ik den dienst als reserve kapitein en bij die gelegenheid werd ik be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Verder ontving ik van het Ned. Roode Kruis de hoogste onderscheiding, n.l. het Kruis van Verdienste. De versiering van de Groote Markt bij gelegenhed van het Kon. bezoek werd beloond met de gouden medaille der Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. En last not least: op den plechtigen sluitingsavond van de Mittovos spelde Mgr. Aengenent mij het Eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" op de borst." Nog even werpen we een blik in de souvenirs van het Comité van Katholieke Actie en de R.K. Oratoriumvereeniging, van welker organi saties de 60-jarige ook alweer de oprichter was en de secretaris, met als voorzitter den heer H. E. Everard. Als we over zijn raadslidmaatschap praten is hij niet bijzonder enthousiast. „Dat was geen college voor mij," zegt hij oprecht, „daar werd veel te veel gepraat.- Toch heb ik ook in den raad een initiatief genomen, dat rijke vruchten kan dragen, n.l. de oprichting van „Haarlem's Bloei". We hebben ongetwijfeld in dit artikel nog veel vergeten. De ruim dertig jaren van werken hebben on2e gemeenschap zooveel goeds opge leverd, dat het in dit korte bestek niet samen te vatten is. Men heeft van Tetering wel eens verweten, dat hy by eenige organisatie zyn meesterschap en overwicht te nadrukkelijk liet merken. Mis schien waren anders de resultaten niet zoo opmerkelijk geweest. Maar men zal thans, nu hij zich geheel heeft teruggetrokken en zelfs zeer weinig contact meer houdt met het Haar- Jfemsche gemeenebest, eerlijk moeten bekennen, dat hij zich zelf door al die acties en bestuurs- baantjes niet Werrykt, ja bjjna materieel ver armd heeft. Hy zal op zyn zestigsten verjaar dag niet thuis zyn, maar velen zullen dien dag ongetwijfeld nog eens terugdenken aan het vele, het ontzaggelijk vele dat van Tetering voor zyn stad, voor zyn kerk, voor het sociale leven en voor zyn medemenschen heeft over gehad. De directie der Haarlemsche Brockwaybus- Maatschappij deelt ons mede. dat zy toestem ming heeft gekregen om thans met lijn 3 van den Muiderslotweg naar het Nagtzaamplein in het Amsterdamsche Kkartier te rijden. Deze dienst eindigde thans aan de Turfmarkt. Er zal een kwartierdienst onderhouden worden, maar extra bussen kunnen naar behoefte wor den ingeschakeld. Lijn I blijft om de twintig minuten rijden. Ook op dit traject kunnen extra bussen worden ingelegd. Donderdagavond a.s. om 8 uur preciés, geeft het H.O.V .-Koor met medewerking van Haar lem's Postaal Mannenkoor nog één Operacon cert. Het programma is gedeeltelijk gewijzigd, ook wat de solistische medewerking betreft. Aan dit concert zullen twee solisten medewerken. Manny Ligthart, die op het vorige concert veel succes oogstte, zal weer uit de opera „Tannhau- ser" van Rich. Wagner zingen: „Dich teure Halle, griiss' ich. Frits Braun, bariton, zal in Haarlem voor het eerst zingen, hoewel deze zanger reeds met suc ces is opgetreden in andere plaatsen. Met or kestbegeleiding zal hij ten gehoore brengen de Catalogus-Aria uit de opera „Don Juan" van W. A. Mozart. Verder zullen uitgevoerd worden het Kerkkoor met sopraansolo uit Cavalleria Rusticana van Mascagni, Koor uit de eerste ac te van „Die verkaufte Braut" van Smetana, Wach auf! uit ,,Die Meistersinger von Nürn- berg" van Rich. Wagner, Polovezkische Tanz uit „Prince Igor" van Borodin, terwijl het man nenkoor nog afzonderlijk zal uitvoeren het Sol- datenkoor uit „Faust" van Gounod en het Pil- gerchor uit „Tannhauser". Het orkest opent het concert met de Ouver ture „Die Zauberflöte" van W. A. Mozart en begint het tweede programmadeel met het Vor spiel „Tristan und Isolde" van Rich. Wagner. Het geheel staat onder leiding van den heer Marinus Adam. Op 1 Augustus is de heer H N. Vink vijftig 'aar werkzaam op het hoedenatelier va.n de N.V. A, Prinsen aan de Groote Houtstraat, Weg met al die nodeelen von moeizaam zwoegen en langdurig stofopjagen 6EÖ.OU DE GRACHT 52 TEE. 12762 HAARLEM Keuze uiidS bekende merken. Min huurkoop Verschenen is het jaarverslag over 1939 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Het boekwerk geeft weer een interessant beeld van het vele nuttige en noodzakelijke, dat dit lichaam voor de stad en omgeving beteekent. Hoewel na het samenstellen van het verslag over den toestand van handel en nyverheid van zelfsprekend zeer veel gewijzigd is, lijkt het ons toch goed er een en ander uit aan te tippen. Voor Haarlemmerolie gaf de afzet in ons land reden tot klagen; export was onmogelijk. Daar men zich voor rubber wilde dekken, gin gen de bestellingen evenals de prijzen regelmatig omhoog. De verfbranche heeft veel ups en downs mee gemaakt. Sinds September j.l. overtrof de vraag naar zeep de leveringsmogelijkheid. De grafische industrie had tot September vrij veel orders. De oorlog bracht vele moeilijkheden en belang rijk lagere inkomsten. Hoewel de machinefabrieken er eerst goed voor stonden, werden de vooruitzichten na het uitbreken van den oorlog verre van rooskleu rig. Het bedrijf van Beijnes was goed v%.n werk voorzien. De Scheepsbouw had vrij wat werk op de reparatie-afdeeling. De Nederlandsche markt voor ruw-ijzer on derging, vooral na het uitbreken van den oor log, een belangrijke uitbreiding. De vraag naar cement en stikstofhoudende meststoffen steeg voortdurend. De feestdagen in December waren in het broodbedrijf ongekend druk. Conserven werden goed verkocht. De chocolade- en cacaofabrie ken hadden tot den oorlog geen klagen over den afzet. Daarna veranderde het beeld geheel. Het verbruik van tabak nam in de lage prijsklasse iets toe. Het publiek blijkt meer en meer belangstel ling te hebben voor vermouth en sherry. Roode wijnen en likeuren werden weinig gevraagd. De toestand in de kalkzandsteen-industrie ging op en neer. Het kousen- en handschoenenbedrijf en dat van manufacturen waren goed van orders voor zien. Ook hier was reeds eind 1939 bezorgdheid over den aanvoer van grondstoffen. Sinds September is er een groote vraag naar papier; de prijzen stegen. De ijsfabrieken wer ken met verliezen en bovendien is de concur rentie zeer sterk. In de bouwvakken heeft de oorlogstoestand groote moeilijkheden gebracht; men vreest weinig nieuwbouw en onderhoudswerk. Het meubileerings- en behangersbedrijf heeft een neiging van het publiek naar het beter fa brikaat geconstateerd. Het schildersbedrijf verwacht goede resulta ten van de vestigingswet. Het loodgietersbedrijf bleef verre van gun stig. Het winkelbedrijf rapporteert vanzelfspre kend een groote opleving na het uitbreken van den oorlog. De boekhandel had een voorspoedig jaar; met piano's ging het minder goed. Radiotoestellen gingen goed van de hand. Kappers constateeren, dat het aantal scheer klanten afneemt en dat de dames minder ko men dan vroeger. Over het visscherijbedrijf en den tuinbouw hebben wij reeds in het begin van dit jaar ge schreven. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk op Donderdag 1 Augustus, des namiddags van 34 uur, door den heer Egbert Vos luidt; 1. Partita sopra: Jesu meine Freude, J. G. Walther. 2. Toccata und Fuga d. kl. t, J. S. Bach. 3. Sechs Monologe, J. Rheinberger. a. Largo expressivo; b. Andante amabile; c. Poso Agitato; d. Andantino; e. Andante tran- quillo; f. con moto. 4. Drie Orgelliederen. Jan Zwart. a. Vrees niet o mijne ziele. b. Houdt Gij myn handen beide. c. IJ bid ik aan. O Macht der Liefde. 5. Variaties en Fuga over een thema van Purcell, Jac. Bonset. „De groote taak van 't K.V.V. begint nu pas te groeien en wij zien daarom ver langend uit naar vrouwen, die onder alle omstandigheden haar diensten ter beschik king van de gemeenschap willen stellen," aïdus sprak de presidente van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers, mevrouw J. van Nispen-van Wely gistermiddag tijdens een persconferentie ten stadhuize. Wij ver wachten, dat iedere vrouw, die uit het goede hout is gesneden, haar goede dien sten ter beschikking van de gemeenschap zal stellen, omdat wij in een geest van hulpvaardigheid op maatschappelijk gebied willen werken. Het aankweeken van ge meenschapsgevoel blijft nog steeds de grondslag van ons korps. Het hulp geven aan anderen is immers tevens zich zelf helpen, waardoor de vrouwen haar geeste lijk evenwicht zullen bewaren Velen meenen, dat het werk van het K.V.V. bij het beëindigen van den oorlog in ons land is afgeloopen. Maar zij, die er zoo over denken, laten blijken dat zy het streven van het Korps niet begrijpen. In het belang van de gemeenschap is echter nog werk voldoende voor haar, die haar me deburgers willen helpen. Dit moge o.m. blijken uit het feit, dat de huishoudelijke afdeeling van het Korps in de maand Augustus 25 kinderen uit Rotterdam zal ontvangen, die in het Doopsgezinde j Weeshuis aan den Kleine Houtweg van een prettige vacantie in de bloemenstad zullen ge nieten. De kosten van dit verblijf worden ge heel door het Korps gedragen en de leidsters, die over de kinderen gesteld zijn, worden even eens uit het Korps gerequireerd. Het geheele huis is voor het verblijf van deze kinderen uit getroffen gezinnen ingericht en het zal hun aan niets mankeeren. In samenwerking met den socialen dienst is er naarstig gewerkt om bijvoorbeeld het klee- dingvraagstuk van deze kinderen op te lossen Wat dit laatste betreft dient vermeld te wor den, dat beide takken van dienst reeds over een. groote hoeveelheid kleedingstukken be schikken, die door de leden zijn vervaardigd. Want van deze partij worden ook de oorlogs slachtoffers geholpen Een vrijgevige dame uit Aerdenhout heeft eveneens een huis afgestaan, waarin vrouwen uit getroffen gebieden voor vacantie worden Ondergebracht en waar zij van de be komen opwinding weer kunnen herstellen. Het huis is voortdurend bezet, want steeds komen er vrouwen uit verschillende streken van het land, die als slachtoffers van den oorlog in deze rustige en natuurrijke omgeving op krachten komen. Zoo zijn er thans drie vrouwen uit- .Vageningen, die haar huizen hebben verloren, een vrouw uit Rotterdam en twee leidsters uit Gouda, die tydens den oorlog in een noodhuis werkzaam waren. Ze hebben het allen goed naar den zin en genieten een bijzonder fijne behandeling. De sociale dienst heeft reeds 75 gezinnen, die het slachtoffer van den oorlog werden, op verschillende wijzen geholpen. Het eerst wor den deze gezinnen van kleeren en het nOodige huisraad voorzien, zoodat zij zich voorloopig kunnen behelpen in afwachting van andere hulp, die verleend wordt. De Haarlemsche huisvrouwen, die nog de beschikking hebben over huisraad, kleeren, bedden en keukengerei, die zij gemakkelijk kunnen missen, kunnen zich bijzonder ver dienstelijk maken :n de hulpverleening voor de getroffen gezinnen, door hiervan het bureau van het K.V.V. in kennis te stellen. Daar zal men dan wel zorgen, dat deze giften by de milde geefsters van huis worden gehaald. Ten aanzien van de andere takken van dienst zou men meenen, dat zy na den oorlog niet meer voor hun taak berekend waren. Maat Het programma van het gramofoonplaten- concert der Haarlemsche Radio Centrale, 7.3 uur, op Donderdag 1 Augustus, luidt: 1. Estréllita, Erna Sack 2. Si vous l'aviez compris. Luigi Fort 3. Nur nicht aus Liebe weinen, Zarah Leandei, 4. Drink to me only with thine eyes, Maxine Sullivan. 5. Summer Time, Bing Crosby. 6. You try somebody else, Elsie Carlisle. 7. Prenez mes roses, Lucienne Boyer. 8 I'm falling in love with someone, James Melton. 9. Herz du 'kennst meine Sehnsucht, Martha Eggerth. 10. The Rosary, Richard Crooks 11. Villanella, Ema Sack 12. Ay Ay Ay, Luigi Fort. 13. Schlafe mein Geliebter, Zarah Leander. 14. Warum hast du mir Weh getan, Tatjana Birkigt. 15. Sailor Beware,' Bing Crosby 16. Ev'ryone says I love you. Edna Clare. 17. Sweet mystery of liefe, James Melton. 18. Ein neues Leben fangt an, Martha Eggerth. 19. Es war einmal ein Baby, Richard Tauber, Dinsdag meldde zich aan het bureau Stadhouderskade te Amsterdam een 15- jarige jongen met een groot pak onder den arm, dat een vermogen bevatte. De jongeman had dit pak, toen hij Vrijdag j.l. op de Nieuwe Meer kanode, drijvende ge vonden. Uit nieuwsgierigheid had hy het opgevischt en in de kano meegenomen. Toen hij het opende, kwam hij tot de wel haast schrikbarende ontdekking, dat het pak 197 aandeelen van een Ned.-Indische Exploratie Maatschappij met een oorspron kelijke waarde van honderd gulden en 137 aandeelen van een Industrieele en Land- bouwbank te Tiel met een nominale waar de van f 1.000 bevatte Wel zijn deze aan deelen thans niet meer van die waarde, doch de totale hoeveelheid aandeelen ver tegenwoordigt nog steeds vele honderden guldens. Aan het politiebureau Stadhouderskade verwees men den jongen naar het bureau Overtoom, waar men de vondst in bewaring heeft genomen. De eigenaar heeft zich nog steeds niet gémèld. hierin vergist men zich, daar b.v. de vcrbinöings- en administratieve dienst zich op talrijke wijzen verdienstelijk maken. De vervoers- en genees kundige dienst waren speciaal op den oorlog in gesteld, zoodat zii in de hospitaalstad onmiddel lijk hulp konden verleenen. Zij, die bij deze takken van dienst waren ingedeeld en niet opge roepen werden, omdat men hen ondergedeeld had in de reservegroep, maar waarvan men on der de gegeven omstandigheden geen gebruik heeft behoeven te maken, moeten zich hierom niet beklagen, maar eens met het bestuur gaan praten, zoodat zij inzien, dat ook voor hen op verschillend terrein arbeid te verrichten is. De verbindingsdienst o.a. lijkt zoo onbelangrijk, maar in oorlogstijd, toen alle verbindingen verbroken waren, was hy zoowel voor gemeentelijke instel lingen als voor militaire doeleinden goud waard. Voor dezen tak van dienst kan men altijd nog vele sportieve jonge meisjes gebruiken, die niet voor werk terugschrikken. Met het oog op de vroegtijdige duisternis zal deze tak van dienst zich speciaal oefenen in het rijden bij duisternis en het zich scherp oriënteeren. Zooals onze lezers reeds vele malen hebben gelezen, heeft het K.V.V. een groot en verdien stelijk aandeel gehad in de hulpactie aan Rot terdam, die in onze stad zoo'n groot succes heeft mogen boeken. Nog steeds werkt het korps hiervoor, zoodat ook op dit gebied niet stilgeze ten wordt. De administratieve dienst maakte zich vooral verdienstelijk voor het hulp verleenen aan stedelijke instellingen en de Nationale Col lecte, Het Korps der Vrouwelijke Vrijwilligers te Haarlem, dat thans 1366 leden telt, is in den nood der tijden geboren, maar werkt thans nog onvermoeid verder voor het algemeen belang. Een zeer te waardeeren streven in dezen tyd! Zyn bestaansrecht is dus volko men verantwoord en het Korps ziet uit naar vrouwen, die zich by zijn gelederen willen aansluiten om in een geest van hulpvaardig heid voor medemenschen te werken. Voor de bedevaart naar Heiloo op Zondag 11 Augustus kunnen zich nog enkele bruidjes aanmelden. De commissie voor de geestelijke belangen geeft de ouders in overweging, niet met te kleine kinderen te komen, omdat het voor de bruidjes tevens een dag van inspanning is. Aanmelden voor bruidje kan geschieden bij den heer G. Scholte, gebouw St. Bavo en de commissieleden, de heeren B. Reijnders, Zomer- vaart 134; Th. Uiterdijk, Leidschestraat 24 zwart; F. A. Puts, Nassaustraat 12 rood; J- Gortzak, Bantamstraat 64; M. G- Doek, Voorduinstraat 40; A. van Rijn, Nachtegaalstraat 52; G. Stevens, Merovingerstraat 64. Zij, die per rijwiel deze bedevaart willen ma ken, doen dit onder leiding van een onzer com missieleden en voorzien zich eerst van een pro grammaboekje a 10 cent. Zie voor verdere gegevens de biljetten in de kerkportalen en bij de commissieleden. Eten brandstoffenhandelaar te Haarlem is gisteren door de politie wegens het vervoeren van turf zonder vergunning bekeurd. Twee zakken van deze turfblokken zijn door de poli tie in beslag genomen. Geboren; 30 Juli, dochter van A. H. M. de Bruin-Swartjes; dochter van W. Pasch-Koch; dochter van J. M. Sikkink-Zwart; zoon van G. M. van der Veldt-Milatz; zoon van F. Langerveld-Wigchert; 31 Juli, zoon van E. C. Misset-van Andel; zoon C. M. Sanders-Humme; zoon van H. C. Beijen-Koehorst; zoon van H. A. Koopman-van der Horst. Ondertrouwd: 31 Juli, A. Klement en B. F. M. Ackermann, C. F. N. Lamp en G. C. M. Kers- sens, W. Brouwer en W. Kaars, S. Snijder en J. M. Spaargaren, C. van der Meij en B. Fabels, S. A. M Stevens en A. A. Kromhout, C. Zonne veld en W. van Biezen, C. H. van der Aar en W. v. d. Veldt, J. J. Visser en J. van Bentem, C. Huyg en B. van der Berg, G. Pennhrts en C, Kornel, J. P. M. te Nijenhuis en T. M. Copini, W. Huvers en Z. van Schagen, A. C. Pieke en H. H. Leising, G. A. Pollé en J. H. Troost, W J. Heukelman en E. H. Brouwer. Gehuwd: 31 Juli, J. B. van Heems en N. de Jong, H. J. Govers en C. E. Verbaten, J. W. Rosier en M. A. Wijnands, P. Swarthof en J. M. A. C. Voorvelt, A. C. de Koning en W. Paap, M. Roest en M. J. Weber, B. H. Hendriks en W. M. Nijssen, E. D. van Gorkom en C, M. Westrik, J. J. M. F. van Loenen en H. P. van den Aardweg, J. de Jongh en T. E. J. Bakker, G. Kollaart en A. Steenkist, J. Rine en A. E. v. Wort, H. H. Gehner en J. C. van der Wel, F. D. Wismeijer en c. M. van Vliet, A de Graaf en S. J. van Gooi, R. Heijser en IJ. C. Meijer, K. Wetsema en W. Warnaar, J. N. Koster en H. de Lugt, W. J. van Norden en C. M. Snoek, K. de Wit en R. Wikke, J. Toeset en M. M. H. Cats, B. Koster en A. de Jong. Overleden: 30 Juli, C. H. van Breemen, 87 jaar, Ripperdapark; T. M. Visser, 26 jaar, Re guliersstraat. Gebouw St. Bavo: Comité Winterhulp, 8 uur; St. Caecilia, t uur; Rechtskundig Bureau, 8 uur. Groote of St. Bavo-kerk: Orgelconcert. Kunsthandel De Bois: Expositie prentkunst in kleur, 10 tot 5 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend van 1) tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schildffs en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Van 2.304 uur Concert door Kon. Ned. Toon kunstenaren Vereeniging. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur ai 2.30 tot 5 uur. Rembranit: „De Ster van Rio", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-ralace: „Goud in New Frisco", voor volwassene», 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een stad op stelten", toegang eiken leeftijd, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Robert Koch", toegang 18 jaar, 2.30, 7 en S.15 uur. Spaarne: „Bulldog Drummond ontsnapt" en „Hoera, een jongen!" Gebouw St. Bavo: Bestuur Spoorwegperso neel, 8 uur, R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur, Fe deratie Gioenten en Fruit, 8 uur, Rechtskun dig Bureau, 7—8 uur. Groote of st. Bavokerk: Orgelconcert door Egbert Vqs, 34 uur. Kunsthandel De Bois: Expositie prentkunst in kleur, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Van 2.30—4 uur Concert door Kon. Ned. Toon kunstenaren Vereeniging. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.30—5 uur. Rembrandt: „De Ster van Rio", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „Goud in New Frisco", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een stad op stelten", toegang eiken leeftijd 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: .Robert Koch" toegang 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Bulldog Drummond ontsnapt" en „Hoera, een jongen!" De Zondag- en avonddiensten der apothe ken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Parkapotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197. DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM Uitreiking Aanvraagfor mulieren voor Textiel- kaarten Ingevolge een heden inge komen instructie van het Centraal Distributiekan toor te 's-Gravenhage zul len zij die reeds hun broodkaarten in ontvangst hebben genomen, doch nog niet in het bezit zijn van een aanvraagformu lier voor een textiel- kaart, dit formulier als nog vóór 4 Augustus a.s. moeten afhalen, doch uit sluitend aan het voorma lig Distributiekantoor: Ged. Oude Gracht 47, en in Haarlem Noord in één der lokalen van de school voor U. L. O. letter B. aan het Junoplantsoen. De Stamkaarten van alle huisgenooten, die op 5 Augustus 1940 den leef tijd van 3 jaar of ouder hebben bereikt, moeten worden medegenomen. Kantooruren 8.4512.30 en 25.30 uur. Zaterdag 8.451 uur. Aan hen, die hun brood kaarten nog moeten afha len, zal op de daarvoor reeds Zaterdag j.l. gepu bliceerde plaatsen en uren een textiel-aan- vraagformulier worden uitgereikt. komen Vrijdag a.s. in REMBRANDT-THEATER OOOOOCOOOOOOOOOOOOÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO komen er nog eenige opvoeringen in HAARLEM op EN IN GEBOUW ST. BAVO, SMEDESTRAAT 23 AANVANG DER VOORSTELLING HALF TWEE en 4 UUR Kaartverkoop iederen dag aan de zaal (smedestraat 23) Haarlem, vanaf Donderdagmorgen 1 Aug. 10 uur PRIJZEN DER PLAATSEN le RANG 25 ct., 2e RANG 15 et. Bovengenoemde vereeniging verreed het ver- eenigingskampioenschap lange afstand. De A- en H-kl. reden 145 KM., C-kl. 90 K.M. en junioren 54 K.M. De uitslag is: A-Kl.: 1 J. Smit, kampioen 1940, tijd 5 uür 3 min.; op 2 min. 2. H. van Dijk; 3 J. Walgien; 4 K. Verbeek; 5 B. Kleinhout; 6 C. de Gier: 7 Ch. Schelfout; 9 deelnemers opgegeven. B-kl.: 1 E. Zekveld, kampioen 1940, tyd 4 uur 24 min.; op banddikte 2 C. Boersma. Junioren: 1 W. Tholen, kampioen 1940, tijd 2 uur 38 min.; op wiellengte 2 H. Jas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2