Ophouden met ontginnen? Havanna-conferentie gesloten Beursoverzicht TOONTJE VAN TEUTEN WELKE BON? SCHEVENINGEN WOENSDAG 31 JULI 1940 Niet het belang der stad, maar dat van het platteland moet den doorslag geven Kerkelijk Leven R.K. ZANGERSBOND IN NOORD- EN ZUIDHOLLAND Het Bondsconcours in Haarlem opnieuw vastgesteld OPHEFFING VAN TOLLEN IN DRENTE Tuinbouw en brandstoffen- voorziening Zekerheid omtrent levering is noodig Begrafenis Fransch en Britsch militair Hooge prijzen voor landbouw gronden KORTE BERICHTEN Mgr. A. F. M. Sweens Emeritaat aangevraagd SACRAMENTSKERK TE DELFT Welles over „wijziging in souvereiniteit" Slowakije's taak HOTEL Vaste tot zeer vaste stem ming zoowel voor Staats fondsen als aandeelen Ko ninklijke Olie. Handel nog niet overal uit gebreid Verder verloop BROOD KOFFIE OF THEE SUIKER BLOEM OF BAKMEEL PETROLEUM BOTERKAART VETKAART GRUTTERSWAREN BEURS VAN AMSTERDAM Officieele noteering 31 Juli 1940 °4? - Sinds het vorig jaar September, toen de oorlog uitbrak en men kon voorzien dat de handel over zee bemoeilijkt zou worden, en nog meer sinds Mei van dit jaar, toen Ne derland in den oorlog betrokken raakte en men kon voorzien dat de handel over zee geheel en al stil zou komen te liggen, is er van vele zijden op aangedrongen dat de Nederlandsche landbouw de productie van den bodem zou gaan opvoeren, om zoo goed en zoo kwaad als het zou gaan, bestand te zijn tegen de moeilijkheden van dezen tijd. Een van de middelen, die noodig zijn tot verhooging van de bodemproductie, is het uitbreiden 'van den cultuurgrond, hetzij door inpoldering, hetzij door het ontginnen van woeste gronden. Hoewel iedereen in de stad, plotseling ziende geworden door den dreigenden nood, thans het platteland heeft ontdekt en van de onmisbaar heid der boeren overtuigd is, rijst er toch verzet tegen het ontginnen van woeste gronden, omdat hierdoor de recreatie-terreinen van de stad ge vaar zouden loopen. Men heeft in de stad zelfs reeds het gevaar voor oogen, dat binnen enkele jaren al onze woeste gronden ten offer zullen vallen aan de eischen. welke gesteld worden door den landhonger der boeren en door de voedselvoorziening van ons land. Hierdoor heeft men het niet zoo prettige vooruitzicht, dat voor de stedelijke vacantiegangers slechts betrekkelijk kleine terreinen zullen overblijven, waarop zij zullen worden samengehoopt. En de conclusie, die men hieraan verbindt, kon men nog niet zoo lang geleden lezen in een toonaangevend week blad, dat letterlijk ,chreef: „Er moet dus bin nenkort een streep worden gezet onder de ont ginningen, anders schiet er straks bijna geen vrije natuur meer over." Deze gevolgtrekking is foutief om verschil lende redenen. De eerste reden is dat men nu eenmaal niet van het land kan leven en tege lijkertijd het land in woesten toestand kan laten. Men zal moeten kiezen tusschen twee richtin gen. Ofwel men wil de voedselvoorziening van het volk voor zoover dit mogelijk is, in eigen hand houden, en dan kan men er niet aan ont komen dat men zoo snel mogelijk zooveel moge lijk grond moet ontginnen; ofwel men stelt prijs op het behoud van de recreatie-terreinen voor de stad, maar dan zal men afstand moe ten doen van de gedachte dat Nederland in eenigszins belangrijke mate voor zijn eigen voedsel zal kunnen zorgen. Nu kan men hier tegen opwerpen, dat de thans bestaande toe stand slechts van tijdelijken aard is, omdat een oorlog nu eenmaal niet -euwig kan duren en dat na den oorlog de economische organisatie van Europa zoodanig zal zijn, dat Nederland, even min als in het verleden, te zorgen zal hebben voor zijn volledige eigen voedselvoorziening. Deze opwerping is inderdaad juist, maar daar om kan men zich ook afvragen of het niet ge- wenscht is eenige nuchterheid te betrachten ten aanzien van de aansporingen, welke de thans in nood verkeerende stad richt tot het platte land, om zooveel mogelijk te produceeren. Men versta goed: zooveel mogelijk produceeren is zeer goed, maar men moet zich hierbij niet alleen laten leiden door den angst voor eigen honger en zich hoeden voor overdrijving. Er is echter nog een andere, een meer af doende reden, waarom de conclusie, dat bin nenkort onder de ontginningen een streep moet worden gezet, foutief is. Wanneer men op deze wijze redeneert, gaat men uit van een verkeerde veronderstelling en wel van deze, dat het normaal is wanneer eei) aan tal menschen zich ophoopen in een stad, en deze stad slechts van tijd tot tijdr ontvluch ten door naar recreatie-oorden op het land te gaan. Juist het tegendeel is het geval: het leven op het platteland is het meest nor male en het zou het beste zijn, wanneer de ontginningen zoo snel en zoo uitgebreid mo gelijk ter hand worden genomen en aan zoo veel mogelijk menschen de gelegenheid te geven zich op het land te vestigen. Men moet, met andere woorden, bij sociologische beschouwingen over het leven der gemeen schap niet uitgaan van de stad, maar van het platteland. Dit nu wil niet zeggen, dat het niet goed zou zijn woeste gronden in ongerepten toestand te handhaven en natuurreservaten te bewaren. Het is integendeel zeer goed, doch het moet geschie den terwille van het platteland, dat gebaat is door het behoud van deze terreinen voor de landbouwwetenschap, en niet terwille van de stad, althans niet op de eerste plaats terwille van de stad. Of het is misschien nog beter het zóó te formuleeren: De bevolking van de stad kan het platteland niet missen als plaats, waar zij haar ontspanning neemt en als bron, waar zij nieuwe kracht kan opdoen, welke zij noodig heeft voor het verrichten van haar werkzaam heden. Als zij zich om deze reden naar de recreatie-oorden begeeft, krijgt zij eigenlijk toch niets anders dan een surrogaat, dat slechts zeer in de verte herinnert aan de functie, die het land vervult voor een volk. Hef daarom dezen toestand op, door zooveel mogelijk bestaans- en werkgelegenheid te verschaffen op het land, waardoor de overmatige uitbreiding van de stad wordt tegengegaan en waardoor een zoo groot mogelijk gedeelte van het volk den band met den bodem blijft voelen. Dit is een veel betere oplossing van het probleem der lichamelijke en geestelijke gezondheid der stedelijke bevolking, dan wanneer men de ontginningen gaat stop zetten ten bate van de stad, maar ten koste van de boeren. En op den duur niet alleen ten koste van de boeren, maar ook ten koste van de stad zelf, dus van de geheele bevolking. De boeren en het platteland hebben immers voor de bevolking van een land nog een andere functie dan die van voedselproducenten. Het platteland is een onuitputtelijke bron van kracht, die steeds en steeds door regenereerend werkt en zonder welke een volk op den duur tot onder gang is gedoemd. Wie de geschiedenis in dezen geest weet te lezen, kan voorbeelden in over vloed vinden. In Nederland komt daar nog bij, dat het platteland reeds zeer lang verwaarloosd is ten bate van de stad. Er heerscht in ons land een ontstellende landhonger, die in ieder geval veel en veel geringer zou zijn, wanneer men voor de ontginning en andere cultuurtechnische werken op het platteland evenveel geld had willen uit geven, als in den loop der laatste jaren is be steed voor de uitbreiding der steden en der industrie in de gioote centra en, wat nog voor namer is, 'voor het verhoogen van het comfort, dat de steden hebben te bieden. Al is dit dan een comfort, gebaseerd op een schijncultuur, waaraan de steden op den duur onvermijdelijk ten gronde zullen gaan. Wil dit nu zeggen, dat wij aan de steden haar recreatieterreinen misgunnen? Geens zins, doch wij willen hiermede betoogen, dat het noodzakelijk is, zooveel mogelijk vesti gingsmogelijkheden te openen op het platte land en het vestigen op het land aantrek kelijk te maken, zoodanig, dat men over het algemeen het land zal verkiezen boven de stad als woongelegenheid niet alleen, maar veel meer nog als werkgelegenheid. Wanneer men op het platteland woont en werkt, zal men een gezonder leven hebben dan in de stad en bovenal zal men in zoo 'nauw con tact leven met de natuur in het dagelijk- sche leven, dat men geen behoefte meer heeft aan speciale recreatie-oorden. De ge heele omgeving is dan recreatie-oord, zoodat het niet noodig zal zijn hiervoor extra groote terreinen te reserveeren, een noodzaak, die thans, nu allen zich willen ophoopen in de stad, wel bestaat. Steden zijn onvermijdelijk; het klinkt eenigs zins cru, maar men zou het beste kunnen zeg gen, dat de stad in onze tegenwoordige gemeen schap een noodzakelijk kwaad is. Zij, die ge dwongen zijn te leven in een stad, hebben recht op een behoorlijk recreatie-terrein, maar als men de vestiging op het platteland aantrekkelijk maakt boven die in de stad, dan zal de stede lijke bevolking niet zoodanig uitgroeien, dat voor haar recreatie-terreinen kunstmatig in stand gehouden moeten worden ten koste van het platteland. Er zijn in Neerland voldoende terreinen, die niet voor ontginning in aanmer king komen. Daarnaast bestaat de noodzaak gedeelten van ons land te bebosschen. En wan neer men deze gebieden bij elkaar optelt, heeft men voldoende terrein, dat als recreatie-oord voor de dan niet zoo sterk uitgegroeide stede lijke bevolking kan dienst doen. Deze gedachten zijn geheel en al in strijd met den geest van over-urbanisatie, die zich vaneen groot gedeelte van ons land heeft meester ge maakt. Dit pleit echter niet tegen deze gedach ten, doch tegen dezen geest, die zal moeten ver anderen als Nederland weêr gezond wil wor den. De gezondheid van een volk immers kan men afmeten naar de maat, waarin het waar deering heeft voor het platteland en zijn be woners. In Nederland heet ieder, die van het platteland komt, nog steeds een „boer"* en het Nederlandsch is nog steeds de eenige taal op heel de wereld, waarin het woord „boer" een scheldwoord is. Toen als gevolg der bijzondere omstandig heden in ons land het vastgestelde zangcon cours te Haarlem in Juni j.l. niet kon door gaan, beteekende dit geenszins dat het con cours dit jaar definitief afgelast zou zijn. Inte gendeel, toen de nieuwe toestand eenigszins bestendigd was, heeft het hoofdbestuur in een apart rondschrijven de bij haar aangesloten vereenigingen krachtig aangespoord, met ver nieuwde energie het mooie cultureele werk der zangbeoefening voort te zetten. Allerwege werd deze oproep beantwoord en zelfs ontving het hoofdbestuur reeds spoedig zooveel bemoedigende berichten, dat zelfs het opnieuw vaststellen van het zangconcours aan de orde kon worden gesteld. De besprekingen welke hierover zijn gevoerd tusschen het hoofd bestuur van den bond en het uitvoerend comité van „St. Caecilia" te Haarlem hebben opnieuw bewezen, dat de vitaliteit aan beide zijden nog zeer levendig is. In een bijeenkomst op 27 Juli werd dan ook het besluit genomen het zang concours te laten doorgaan, terwijl als data werden vastgesteld de Zondagen 15 en 22 Sep tember as. Tot groote voldoening van allen werd „St. Caecilia" te Haarlem opnieuw bereid gevonden de organisatie van het concours op zich te nemen, terwijl ook de aanvankelijk gestelde gunstige gelegenheid, n.l. de Gemeentelijke Concertzaal kon worden aangehouden. Reeds kon worden medegedeeld, dat een 30- tal zangvereenigingen zien opnieuw voor deel name had laten inschrijven, zoodat succes reeds bij voorbaat verzekerd is. Nu het besiuit definitief vaststaat, zullen ook de nog niet toegetreden zangvereenigingen in de gelegenheid gesteld worden, alsnog voor dit belangrijke concours in te schrijven, waarvoor men zich kan opgeven bij den bondssecretaris. den heer E. J. Groot te Grootebroek. De datum der inschrijving sluit op 7 Augustus. De voorzitter van het uitvoerend comité, de heer J. A. Gortzak, te Haarlem, kon naast de spontane medewerking, welke geboden wordt door autoriteiten en uitvoerend comité, mede- deelen, dat vele waardevolle prijzen, o.a. van Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, van het gemeentebestuur van Haar lem er. diverse instanties, reeds zijn ontvangen. De bondsvogrzitter, de heer J. A. Spigt, te Hoogkarspel. sprak den wensch uit, dat door dit zangconcours het belangrijke cultureele werk van den bond zou verstevigd worden, waardoor de vereenigingen en de R.K. Zangers- bond hun nuttig bestaan, ook in dezen tijd, kunnen voortzetten. Dinsdag is de zomerzitting gehouden van de Provinciale Staten van Drenthe onder leiding van den Commissaris der Koningin, mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk. De hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in de directie Overijssel en Drenthe heeft zich met een schrijven gewend tot den Commissaris der Koningin in Drenthe. Daarin zegt hij, dat met het gemeentebestuur van Eelde in onderhande ling is getreden over de opheffing der tollen in Eelderwolde en Oosterbroek, zulks in verband met plannen tot aanleg van een rijksautosnelweg van de stadskern van Groningen voorloopig tot nabij Eelderwolde en van een verbindingsweg tusschen dit voorloopig einde van dien autosnel weg en den gemeentelijken weg EelderwoldeDe Punt. Op die wijze zou een nieuwe verbinding tus schen Groningen en Assen worden verkregen over Eelderwolde, Paterswolde en De Punt. Daar hiermede de mogelijkheid wordt geopend om te geraken tot opheffing van de tollen op genoem den weg, zonder bijzondere geldelijke offers van de zijde van de provincie, hebben Ged. Staten van Drenthe zich met de door den hoofdingeni eur-directeur voorgestelde oplossing kunnen ver eenigen. Zij hadden den Staten daarom voorgesteld, de verdeelingsverordening aan te vullen in den zin als boven omschreven. De leden van de Staten hebben deze aan vulling z. h. st. goedgekeurd, waardoor dus een belangrijke stap is gedaan in de richting van het verdwijnen van de tollen in de ge meente Eelde. Met 28 tegen 4 stemmen hebben de Staten hun goedkeuring gehecht aan het voorstel van Ged. Staten tot kwijtschelding van 90 pCt. van de rentelooze voorschotten, verleend aan de N.V. Eerste Drentsche Stoomtramweg Mij. te Hooge- veen, een der belangrijkste personen- en goede ren vervoers-bedrij ven in Drenthe. De gedachte, geuit door eenige leden, om te .trachten, de resteerende 10 pCt. om te zetten in aandeelen, of althans in het algemeen te trach ten de provincie in de positie van aandeelhoud ster te krijgen, opdat zij medezeggenschap zou verkrijgen, steunden Ged. Staten niet. Het Rijksbureau voor de Steenkolenvoorzie- ning heeft medegedeeld aan de Groep Bloemis terij van den Nederlandschen Tuinbouwraaa, dat aan de bloemkweekers vóór 1 October a.s. ten minste 25 procent van hun gewone jaar behoeften aan steenkolen geleverd zal worden Omdat men in den tuinbouw verzekerd m-tet zijn, de teelt tot een goed einde te kunnen brengen, en men niet een gedeelte van het seizoen kan stoken, om verder het product aan zijn lot over te laten, heeft de betreffende organisatie opnieuw getracht, de zekerheid te verkrijgen, welke voor de bedrijven noodig ge acht moet worden. Dinsdagmiddag is op de algemeene begraaf plaats te Den Burg op Texel ter aarde besteld het stoffelijk overschot van een Franschen sol daat, dat op het strand was aangespoeld. Tegelijk werd ook het stoffelijk overschot van een Britsch vlieger begraven, die Dinsdag bij een luchtgevecht boven Texel werd gedood. Bij dit luchtgevecht jverd een Britsch vliegtuig ge dwongen, een noodlanding te maken. De piloot bleef ongedeerd. Van de beide inzittenden kwam een om het leven en werd de andere ernstig gewond. Hij is naar een ziekenhuis overge bracht. De kist van den Britschen vlieger was bedekt met de Britsche oorlogsvlag. Eenige Duitsche soldaten legden een krans op het graf. De predikant las aan het graf den I03en Psalm en bad het Onze Vader. Naar men ons uit Noord-Brabant bericht, worden in die provincie hooge prijzen gemaakt voor alle soort landbouwgronden. Zelfs in de zandstreken wordt tot ca. f 2000 per hectare betaald. Aan den rivierkant zijn hooilanden in trek. Bij een dezer dagen gehouden provisio- neele veiling van hooiland te Empel werd een perceel van ruim drie hectaren ingezet voor f 7600. De Roemeensche censuur heeft vier Hongaar- sche bladen verboden. Naar „Aftenposten" meldt zal in de volgende week het toeristenverkeer van Zweden en Dene marken naar Noorwegen hervat worden. Men verwacht uit deze landen talrijke gezelschaps- reizen. De bevoegde Turksche autoriteiten treffen voorbereidingen voor een volkstelling, op 20 Oc tober. Tweehonderdduizend vrijwillige ambtena ren zullen de telling uitvoeren. De laatste tel ling is gehouden op 20 October 1935; er werden toen 16.2 millioen menschen geteld. In Kaboel is een economische overeenkomst tusschen Afghanistan en de Sovjet-Unie geslo ten. De onderhandelingen hebben zeven maanden geduurd en zijn in Kaboel gevoerd. Over den inhoud van het verdrag is nog niets bekend geworden. De mijnbedrijven in de provincie Trondelag in Midden-Noorwegen hebben de een na den ander hun werkzaamheden weer hervat. Alle steenkool- en ijzermijnen zijn thans geheel in bedrijf. Naar de „Maasbode" verneemt, heeft de hoogeerw. heer Mgr. A. P. M. Sweens, president van het Groot Seminarie te Haaren, aan Z. H. Exc. Mgr. A. P. Diepen, bisschop van 's-Herto- genbosch, met het oog op zijn leeftijd tegen 1 September a.s. ontslag uit zijn ambt verzocht. Z. H. Exc. de Itsschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, zal begin September de nieuwe parochiekerk van het H. Sacrament in den Wippolder te Delft consacreeren. HAVANNA, 31 Juli (D.N.B.) De tweede bijeenkomst van de Amerikaansche minis ters van Buitenlandsche Zaken te Havanna is Dinsdag in een plechtige slotvergadering gesloten. Terstond daarna is de delegatie der Vereenigde Staten vertrokken. De voorzitter, de Cubaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Campa, verklaarde in een slotrede: De hier genomen maatregelen scheppen geen nieuw recht. Zij zijn tegen geen enkel land gericht, doch dienen uitsluitend tot voorzichtigen afweer, opdatin Amerika vrede, veiligheid en democratie behouden blijven. Het voornaamste besluit van deze bijeenkomst werd uitdrukkelijk aan de voorwaarde van het zelf beschikkingsrecht der volkeren gekoppeld, waar uit blijkt, dat wij geen landhonger hebben en andere volkeren niet onderwerpen willen. Nog wordt gemeld dat evenals Argentinië ten aanzien van de Falkland-eilanden, zoo ook Guatemala ten aanzien van zijn conflict met Engeland betreffende Belice (Britsch Honduras) een nadrukkelijk voorbehoud maakt. Van de aankondiging van Guatemala, dat het desnoods Belice bezetten en de kwestie voor een scheids gerecht zal brengen, werd door de conferentie zonder tegenspraak kennis genomen. Het voor stel van Uruguay, de territoriale wateren tot 25 zeemijlen uit te breiden, werd voorgelegd an de rechtscommissie te Rio de Janeiro Kort voor zijn vertrek verklaarde Cordell Huil: Amerika heeft aan de wereld zijn een heidsfront en zijn vastberadenheid gedemon- treerd, geest en stelsel van zijn continentale solidariteit te bewaren. In zake de besluiten der Pan-Amerikaansche conferentie over het vraagstuk van de Europeesche koloniën in Amerika zeide Huil, dat daardoor de vrede op het Westelijke halfrond en de belangen der bewoners van de koloniën beschermd worden. Huil sloot met een uitvoerige uiteenzetting over de noodzakelijkheid van economische samen werking van pan-Amerika, welke hij als „eco nomische verdediging" kenmerkte. De furtgeerende minister van Buitenlandsche Zaken, Welles, antwoordde op de vraag, wat het staatsdepartement zou beschouwen als een wijziging in de souvereiniteit der Europeesche bezittingen op het Westelijk halfrond en welke de maatregelen van de zijde der Amerikaan sche naties, overeenkomstig de te Havanna ge maakte afspraken, zou rechtvaardigen, dat er sprake was van een wijziging in de souvereini teit, zoodra een onafhankelijke regeering haar nafhankelijkheid verloor en geen vrijheid van ïandelen meer bezat. PRESSBURG, 30 Juli. (D. N. B.). Tijdens een Dinsdagavond gehóuden groote betooging hebben minister-president dr. Tuka en de mi nister van Binnenlandsche Zaken Sano Mach in toespraken gewezen op de beteekenis van de besprekingen te Salzburg, die het bestaan van het zelfstandige Slowakije opnieuw bevestigd en zijn inschakeling in het in wording zijnde nieuwe Europa voltrokken hebben. Slowakije, zoo verklaarden de beide sprekers, wil het ech ter niet laten bij den uiterlijken vorm van de in schakeling in het nieuwe Europa, doch zijn be volking ook de zegeningen deelachtig doen wor den, die het nationaal-socialistische gedachten- goed van Adolf Hitler het Duitsche volk heeft gebracht. In dit verband deelt minister-president dr. Tuka mede, dat de Slowaaksche staatsleiding haar voornaamste taak ziet in de volgende punten 1. Wijziging van de grondwet; 2. Vernietiging van den Joodschen invloed in de politiek en het economisch leven; 3. Strijd tegen de corruptie en 4. Verbetering van de sociale positie van de boeren, arbeiders en employé's. De minister van Binnenlandsche Zaken Sano Mach gaf in de eerste plaats uiting aan de dankbaarheid van het Slowaaksche volk jegens den Pührer. Hij schetste daarop in groote trek ken de maatregelen, die genomen zullen worden voor de sociale pacificatie des lands en hij be sloot zijn rede met een groet aan Adolf Hitler, die door de tienduizenden met groote geestdrift werd overgenomen. Prachtige eetzaal en lounge. Openlucht Restaurant. Pensionprijs: f.7.50- f.8.50 per dag. Bijzonder mooie kamers iets duurder. Het toestaan van de publicatie van de notee ringen van niet-officieel verhandelbare fondsen, heeft gisteren nog niet tot een noemenswaardi- gen handel aanleiding gegeven. Feitelijk kon dit wel verwacht worden, aangezien het groote ge deelte van het publiek pas gisterenavond in de bladen van de koersverschillen ten opzichte van 9 Mei j.l. en van de onderpandskoersen kennis nam en derhalve gisterennamiddag niet in de gelegenheid kwam, zich bij de beurs te interes seeren. Toch was gisteren tegen het einde van het beurs-uur de stemming gunstiger dan bi) opening, blijkbaar omdat eerder ingewijden de gelegenheid niet ongunstig achtten, om op het verlaagde koerspeil eenig materiaal op te nemen Verschillende toonaangevende aandeelen als Ko ninklijke Olie, H. V. A. en Unilever zijn ver be neden den onderpandskoers gedaald. De markt zal ongetwijfeld een betere richting inslaan wan neer aan den oorlogstoestand een gunstig einde komt, waardoor men dan meer zekerheid heeft omtrent de beoordeeling van de algemeene we- der-ontwikkeling. Intusschen is onder de huidige omstandighe den de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de beursautoriteiten vooreerst geen verdere publi catie van noteeringen van niet-officieele fondsen zullen toestaan en zullen afwachten, hoedanig actieve fondsen zich gedragen. Steeds grooter wordt de lijst van fondsen die vrij niet-officieel (zonder bekendmaking van koersen) verhandeld mogen worden. Deze hebben ook reeds een zekere basis gevonden, maar blijven ook op him beurt afhankelijk van de toekomst. Aan de lijst van fondsen, die niet-officieel vrij verhandeld mogen worden zonder publicatie van de koersen, werden de volgende fondsen toege voegd: North Americ Rayon A C. V. A. North Americ Rayon B C. V. A. Serbadjadi aandeelen. Kon. Paketvaart aandeelen. Koloniale Bank 4 pCt. Betuwsche Hpy.bank 3% pCt. Holl. Hyp.bank K 3% pCt. Overijselschë Hyp.bank H. B. 4 pCt. Emb. en Houth. 5pCt. Scheven. Exploit. Mij. 4% pCt. Meelfabriek Ned. Bakkerij C. V. A. Udenhout aandeelen. Fisk Rubber C. V. A. Java Sum. Handel Mij. aandeelen. Union Pac. G. V. A. De beurs was vandgag heel wat gunstigei gedisponeerd dan tot dusverre na de herope ning het geval is geweest. Zoowel de Nederland sche Staatsfondsen als aandeelen, waarvan de noteering gepubliceerd mag worden, getuigden van een vaste tot zeer vaste stemming, Blijk baar omdat het publiek thans cneer houvast heeft aan de noteeringen dan aan de vroeger vermelde stemming. Het verlaagde peil op de aandeelenmarkt lokte op verschillende punten bij opening reeds vraag uit. waarvoor zeer be vredigende koersverbeteringen tot stand kwa men. Zoo aa. werd voor Koninklijke Olie 6 pet. hooger geboden, n.l. 160 pet.; de handel werd echter later uitgesteld, in afwachting van verdere belangen. Shell Union kon fractioneel verbeteren tot VA. Op de rubbermarkt advi seerde men A'dam Rubber 12 hooger op 155, maar ook hierin was aanvankelijk nog weinig te doen. In den Suikerhoek verkeerde H.V.A. in een zeer vaste stemming en werd hiervoor 7 pet. hooger geboden, ni. 300. Tabakaandeelen bleven nog op den achter grond. Nochtans gold voor Senembah de hoo- gere adviesprijs van 105. Van binnenlandsche industrieelen konden Philipslampen zich aanvankelijk op het vorig peil handhaven en golden 103104. Unilever verkeerde op circa £77 in hetzelfde geval. Aku bleek weer gevraagd te zijn en hep 12 pet. boven gisteren uit tot 54%55. Van Gelders waren op 99 a 100 ook vaster. Amerikaansche Certificaten sympathiseerden met de vaste houding van Wallstreet. Voor Ana conda Copper werd 1 hooger geboden, ni. 17 dollar en 18 gelaten. Bethl. Steel boekte een avans van 2 dollar op 60. Republic Steel was goed gevraagd en liep 1 a. iyt omhoog. Curtiss Wright kon tot circa 5 verbeteren. De fondsen, die niet gepubliceerd mogen wor den, sloten zich bij de hierboven genoemde aan en getuigden op hun beurt van een vasteren ondertoon. Kon. Boot en Holl. Amerika Lijn konden circa 1 pet. monteeren. Oude Deli ech ter boekte een reactie van eenige percenten. Aand. Nederl. Ford waren nauwelijks prijshou dend. Steels boekten een avans van 1 dollar Kennecott lag ook vaster. Voorts golden voor New-York Central, Illinois Central Pennsylva nia en South. Pacific betere prijzen. General Motors liep ongeveer 1 punt omhoog. De Nederl. Staatsfondsenmarkt was vrij al gemeen vast. De 4 pCt. 1940 II z. bel. kon aanstonds wegens goede vraag a y, verbe teren tot 90%—90%. De 3—3% pCk 1938 bleek eveneens gezocht te zijn en kon 114 ver beteren tot 7979 5/8. Voor 3 pCt. 1937 werd hooger geboden, nj. 71. De 3 pCt. 1936 liep op tot cfrca 8914. Integralen waren op 57% vrijwel prijshoudend en de oude Drieën, kwamen op pCt. hooger peil op 68%. Bij verder verloop bleef overal een goede vaste stemming behouden. Konfnkl. Olie werd nog hooger geadviseerd ni. op 162165, A'dam Rubber 1 pCt. hooger op 155. Voor H. V. A. gold een biedprijs van 300 pCt. Philipslampen golden ongeveer 105. Aku bleef gevraagd en Bon 81 tot en met 90 uit het brood- bonboekje. Geldig tot en met 4 Aug. (eventueel tot en met 8 Augustus). Recht gevend op: totaal 20ÖO gram brood of 2500 gram roggebrood. Iedere enkele bon geeft recht op 125 gram roggebrood. Bon 85 uit het Algemeen distributie- boekje. Geldig tot en met 2 Aug. Recht gevend op; Half pond koffie of Half ons thee. Bon 66 uit het Algemeen distribu tieboekje. Geldig tot en met 23 Aug. Recht gevend op: Een kilogram suiker. Bon 90 uit 't Algemeen distributie- boekje. Geldig tot en met 9 Aug Recht gevend op; Half pond tarwebloem, of tarwe meel. of boekweitmeel, of rogge bloem. of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken i Zegel „Periode 3" Geldig tot en met 11 Aug. Recht gevend op: Twee Liter petroleum. Bon 1 tot en met 4. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op: een half pond boter per bon. Bon 1 en 2. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op een half pond margarine of gesmolten vet of boter per bon. Bon 3 en 4. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op een half pond boter per bon met 10 ct reductie per half pond. Bon 95 uit het Algemeen distribu tiebonboekje, geldig tot en met 11 Augustus geeft recht op: 250 gram rijst of rijstemeel. Bon 100 uit het Algemeen distribu tiebonboekje, geldig tot en met 11 Augustus geeft recht op 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten. Bon 105 uit het Algemeen distri butiebonboekje geldig tot en met 11 September geeft recht op 100 gram maizena of griesmeel of pud dingpoeder. Bon 110 uit het Algemeen distri butiebonboekje, geldig tot en met 11 September geeft recht op 100 gram macaroni of vermicelli óf spaghetti. noteerde tot 56 1/8. Anaconda Copper gold 17% a 18. Steels konden punt verbeteren. Repu blic Steel trok verder aan tot 14 1/8. Op de Staatsfondsenmarkt kon .4 pCt. 1940 wegens voortgezette vraag tot 90 11/16 verbete ren en de 33% 1938 tot 79 7/8. 3 pCt. Nederl. 1937 liep bijna 1 pCt. boven gisteren uit tot 71%. De markt sloot in een zeer vaste houding, maar de handel was niet overal zeer uitge breid. Geld op prolongatie gold 3 pCt. Je begrijpt, dat de zeelui naar hartelust smulden en toen de admiraal toevallig aan boord kwam om te zien of de spulletjes in orde waren, keek, hij zóó hunkerig naar de etende mannen, dat een van hen opstond om hem een malsch boutje aan te bieden. De admiraal had zeker ergen honger, want hy at het, heele boutje tot het been toe af. De zeeman, die het hem gegeven had, stond ervan te kyken. Hy vond het alleen niet erg netjes van den admiraal, dat hy het afgekloven been zoo maar op het dek gooide. 30 Juli Ned. 194014% f 1000 Ned. 1940 IX 4% f 1000 Ned. 1940 XI m.b.c. f 1000 Ned. 1911 3%% f 1000 Ned Gr.b.O. 3%% f 1000 Ned. 1896-1905 3% f 1000 Ned. C. v. I. 3% 11000 Ned. Gr.b Obl 3% f 1000 Ned. 1936 3% f 1000 Ned. 1937 3% f 1000 Ned. 1938 3-3 f 1000 Ned.W.Sch. 2%% f 1000 Ned. Gr.b.O '2%% f 1000 N.-I. 1935 3/4% f 1000 N.-I. 1937 3% f1000 N.-I. 1937 A 3% f 1000 Obl. Ie L. 1940 100 4 dito le L. 1940 500 4 dito 2e Lng 1940 100 4 dito (m. belastf.) 100 4 dito 2e Lng 1940 500-4 dito (m. belast.f.) 500 4 dito 1936 100 3 dito 1936 500 3 dito 1937 100 3 dito 1937 500 3 dito 1938 100 (3 A) 3 dito 1938 500 (3%) 3 O.I. a 100 1935 3% dito a. 500 1935 3% dito a 100 1937 3 dito 500 1937 3 dito 4/ 100 1937 A 3 dito a 500 1937 A 3 Suriname Prod. Werk. 3 dito Immigratiefonds 3 G.B. is GL. V.K L.R 89 f 90 j 94» 80» 68 67» 68 88} "0 79 57» 57-jï 74 72 94-A 94 86» 94A 87 94» 87 85} 69| '0-n" 74 i 76 f 69 72 69 i 70 i 75» 73» 96» 87 88 96» 71 7) i 76» 7 8-j» 73» 71 i 71-ür Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan publicatie by besluit van den waam.- sacretaris-generaal, waam. hoofd van hat departement van Financiën is toegestaan 30 Juli 31 Juli Koninklijke Olie 153» 166 Aku 53 52 i 56» Philipslampen 103 108 Amsterdam Rubber 15i» 165 Ned. Scheepv. Unie 90 90 Unilever 57 60 Handelsv. Amsterdam 293 300 Van Gelders-Papier 98 lOi Senembah 104» Anaconda 16 17| Bethl. Steel 57 6 60» Rep. Steel 12-nr 13» 14» Curt. Wright 4! 3-nr Shell Union 7 i 7 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5