Passagiersschip gebombardeerd De slachtoffers van de „Bulgia" Waarom de evacuatie van Breda mislukte De komende regeling op den Balkan De Nederlandsche Voetbalbond Luchtaanvallen op Britsche havens Engelsche en Fransche militairen begraven Pauselijk pleidooi voor goede boeken Amerikaansche fabriek door explosie vernield VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS autovervoer personen Burgemeester Van Slobbe geeft uiteenzetting Komt Zuidelijke Dobroedsja aan Bulgarije Turkije's moeilijke positie Het bestuur geïnstalleerd Japansche vertegenwoordiger voor Oost-Indië BRITSCH PROTEST TE BOEKAREST Export van vliegtuigbenzinc uit Amerika verboden DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2iy2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22523 Op het IJselmeer beschoot Britsch vliegtuig „De IJssel", waar door twee opvarenden werden gedood Begrafenis hedenmiddag te Vlissingen BALTISCHE DELEGATIES IN MOSKOU Duitsch legerbericht: Tien dooden, 200 gewonden en aanzienlijke schade Tegen maatregelen betreffende schepen en oliebelangen De hertog van Windsor Z'n eigen potje NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Woensdagmiddag is de boot „De IJssel" Van den dienst Amster dam-Zwolle, door een Engelsch vliegtuig met bommen en mitrail- leurvuur bestookt, waardoor twee opvarenden, de heeren J. Hofman uit Kampen, sergeant bij den Op- bouwdienst, en H. Kummer uit Zwolle, werden gedood. Vier personen, twee heeren en twee dames, berden zwaar gewond, terwijl eenige anderen lichtere kwetsuren opliepen. 's Middags te drie uur kwam de boot te Kampen aan. De opvarenden deelden mede, dat het schip, een passagiers- en vrachtboot, een kwartier varens buiten De Ketel op het Uselrneer door een Engelsch vliegtuig was aangevallen. Het toestel kwam uit de wolken neerge- doken en wierp twee bommen omlaag, wel ke achter het schip in het water vielen en ontploften, zonder schade aan te richten. Het vliegtuig viel ten tweeden male aan en gooide thans drie bommen uit, welke voor het schip in het water vielen, doch niet ontploften. Nu keerde het vliegtuig voor den derden keer terug en bestookte het vaartuig met ihitrailleurvuur. Dit mitiailleurvuur ver oorzaakte de dooden en gewonden. Een geneesheer, die aan boord was, verbond de gewonden vdoiioopig. Te Kampen werden de dooden en gewonden met hulp van manschap- Pen van den Qpbouwdienst van boord gehaald en naar het ziekenhuis gebracht. Zwaar gewond werden de heeren J. ten Teij uit Amsterdam en G. J. Ter Pel uit Enschede en de dames Maria Pot uit Amsterdam en Trijntje Kors Uit Sassenheim. Ete lichtgewonden hooren allen te Kampen "t^uis en konden, na te zijn verbonden, naar hun woningen vertrekken. De te Vlissingen geborgen stoffelijke resten van opvarenden van den Nederlandschen hiijnenlegger „Bulgia", zijn die van; P. Va der, stoker le klas, P. Nouwen, stoker 2e klas, J. de Visser, matroos 3e klas, H. Een hoorn, stoker-zeemilicien, J. Volmer, stoker- zeemilicien, C. W. Kuen, stoker-zeemilicien, H. van Empel, stoker-zeemilicien, F. Dijks, bediende-zeemilicien, P. Guitema, matroos- zeemilicien, W. de Boer, matroos-zeemilicien, F. C. Kaandorp, kok-zeemilicien, B. Wesse- link, ziekenverpleger Hedenmiddag tc drie uur zal de teraardebe stelling op de begraafplaats te Vlissingen ge schieden. Onder zeer groote belangstelling is Woensdag middag op de bgraafplaats voor slachtoffers der zee „Vredenhof" te Schiermonnikoog een groep van zestien militairen, onder wie Engelsche vlie gers en Fransche officieren, die uit zee zijn aangespoeld, ter aarde besteld. De begrafenis, welke met militaire eer ge schiedde, was zeer plechtig. Doordat op het eiland geen Engelsche en Fransche vlaggen aan wezig waren, konden de kisten niet daarmede worden gedekt. Aan de graven sprak allereerst ds. Kanne- gieter uit Krommenie en vervolgens de Duit sche Pastor Wels. Tenslotte legde de Duitsche commandant een krans bij het oorlogsmonument, waarbij hij in het kort de gevallenen herdacht. Woensdag zijn opnieuw twee lijken aange spoeld, waaronder dat van een Engelschen vlieger. „De IJssel" van den dienst AmsterdamZwolle werd Woensdagmiddag door een Britsch vliegtuig met hommen en mitrailleurvuur bestookt De secret5ris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Waterstaat, deelt me- oe, dat voor motorrijtuigen, waarvoor op 31 Juli 1940 een vergunning op grond van het eer ste, tweede of derde Uitvoeringsbesluit van 18 Juni 1940 betreffende het vervoer van personen en goederen van kracht was, deze vergunning geacht zal worden tot en met 4 Augustus 1940 van kracht te zijn en dat zoo lang met het voeren van het voor de maand Juli uitgereikte •erkenningsteeken op die motorrijtuigen kan worden volstaan. Onder voorzitterschap van burgemeester Van Slobbe kwam de gemeenteraad van Breda bij een. Bij het begin der vergadering heeft de VOORZITTER gevoelvolle woorden gewijd aan hen. die het slachtoffer werden van den oorlog, en beloofd, alles te zullen doen, om het leed te verzachten. Vervolgens deed spr. een beroep op den raad, als college en als burger mede te werken aan de nieuwe orde en zich beschikbaar te stellen voor het heil der stad. Aan het eind van de vergadering heeft burgemeester Van Slobbe' een uiteenzetting gegeven van de mislukte evacuatie van de stad op 12 Mei, die o.m. den dood van vele Bredanaars# tengevolge had en waardoor thans nog 400 stadgenooten niet zijn terug gekeerd. Aangaande de evacuatie deelde de BURGE MEESTER o.a. mede: voor de stad Breda waren slechts maatregelen genomen tot tijdelijke ver spreiding van de bevolking. Een evacuatie der bevolking was nooit onder oogen gezien, omdat niemand ooit van de noodzakelijkheid ervan overtuigd was geweest. 4 Toen Vrijdagmorgen 10 Mei de oorlog was uitgebroken en bekend werd, dat Fransche troe pen naar ons land oprukten, werd begonnen met het verplaatsen van zieken en ouden van dagen. In het St. Ignatiusziekenhuis, waar goede schuil kelders waren, werden alleen de ergst gewonden achtergelaten, waarbij die van het Diaconessen- huis werden gevoegd. Voor de tijdelijke versprei ding van de bevolking werden verder alle noo- dige maatregelen genomen. Zaterdagmiddag d.a.v. werd uit Etten mede gedeeld, dat daar passeerden Fransche troepen, die een linie achter de rivier de Mark zouden inrichten. Daardoor kwam Breda in ernstig ge vaar, vooral vanwege gevreesde bombardemen ten. Evacuatie zou nu noodig kunnen gaan blij ken, weshalve de noodige maatregelen werden besproken en talrijke auto's voor vervoer van zwakken en kinderen en van levensmiddelen gereed werden gezet. Deze auto's werden door de Fransche en Nederlandsche militairen voor het grootste deel in beslag genomen. Toen Zaterdagavond laat werd medege deeld, vanwege den Franschen militairen commandant, dat Breda onmiddellijk ge- evacueerd moest worden, ontstonden ont zettende moeilijkheden, vooral wegens het ontbreken der vervoersmiddelen. De eenige richting, waarlangs de bevolking kon wegtrekken, was de westelijke. In alle vroegte Zondagmorgen gelastten de Fransche militaire autoriteiten, de stad te ont ruimen, maar in westelijke richting mocht men niet gaan. De eenige weg, die overbleef, was richting Antwerpen. In twee deelen is de Breda- sche bevolking Zondagmorgen in allerijl daar heen gezonden. Een groep ging via Zundert, doch kwam nooit verder, de andere ging over Hoog straten. In overleg met het departement van Binnen-4 landsche Zaken is het stadsbestuur naar Ant werpen gereisd en werd met de grootst moge lijke medewerking van burgemeester Huysmans aldaar voor voeding en onderdak van de vluchte lingen gezorgd. Tegelijkertijd met de Bredanaars kwamen 10.000 vluchtelingen uit Belgische plaat sen Antwerpen binnen, waardoor de opgezette hulpverleening voor een goeddeel in de war geraakte. In overleg met de Antwerpsche autoriteiten werd een gedeelte der vluchtelingen richting Gent-Brugge en richting Zeeuwsch-Vlaandéren gezonden. Van hen, die in de eerste richting ver trokken, werden velen doorgezonden naar het Zuiden, waardoor het komt, dat zoovelen in Frankrijk terecht zijn gekomen. Want aange land in de omgeving van Duinkerken, werd het daar plots zóó gevaarlijk, dat velen teruggingen, maar ook velen verder vluchtten en de Fransche grens overtrokken. Dit vond ook nog zijn oorzaak in het feit, dat het gerucht de ronde deed, dat alle mannen tusschen de 16 en 45 jaar door de eventueel bin nenrukkende Duitsche troepen in arrest zouden worden genomen. Afgaande op dit praatje trok ken velen verder door naar het Zuiden. Nog 400 Bredanaars verblijven in Frankrijk en ofschoon de commissie voor revacuatie, die met medewerking der Duitsche autoriteiten naar Frankrijk is gegaan, reeds velen naar huis heeft kunnen doen terugkeeren, moet de grootste moeilijkheid worden gezocht in het opsporen der vluchtelingen in het onbezette gebied aldaar. Nog deze week wordt een autocolonhe uit Frankrijk terugverwacht en waarschijnlijk zullen zich daarbij ook Bredanaars bevinden. Tenslotte bracht de BURGEMEESTER hulde aan de velen, die in waren gemeenschapszin zich voor, tijdens en na de evacuatie verdienste lijk hebben gemaakt. Van hetgeen in deze raadsvergadering voorts aan de orde kwam, vermelden wij, dat de heer Jaspers werd beëedigd als gemeente-ontvanger en dat besloten werd, het aantal politie-ambte- naren uit te breiden met 15 man, afkomstig uit ons gedemobiliseerde leger. De kosten voor deze uitbreiding worden voor 1940 geraamd op 12.000. De rang van administrateur werd tevens inge steld. ROME, 31 Juli (D.N.B.) Naar de „Po- polo di Roma" in een brief uit Boedapest bericht, zullen de onderhandelingen tus schen Roemenië, Bulgarije en Hongarije spoedig beginnen. Men kan als vrijwel zeker aannemen dat Bulgarije de Zuidelijke Do broedsja zal terugkrijgen, doch daarentegen van de Noordelijke Dobroedsja zal moeten afzien, teneinde Roemenië niet af te snij den van de Zwarte Zee, waardoor nieuwe verwikkelingen zouden ontstaan. De Bulgaren in de Noordelijke Dobroedsja zullen naar het Zuiden verhuizen, waar zij de plaatsen zullen innemen van de Roeme nen, die naar hun vaderland zijn terugge keerd. De diplomatieke medewerker van de „Berli ner Börsenzeitung", Karl Megerle, schrijft vandaag, dat door de besprekingen te Salzburg en Rome een ontwikkeling is begonnen, waarin de Balkan-entente geen recht van bestaan meer heeft. Als de grootste van alle moeilijk heden, die voor de ontwikkeling van deze en tente ongunstig waren, noemt Megerle het ver bond van de westelijke mogendheden met Tur kije door het pact van Ankara. Want door deze keus zijn de overige deelnemers aan het Bal kanpact in een onmogelijken toestand gekomen en is Turkije ermede begonnen, zich zelf uit te sluiten van de verdere ontwikkeling op den Balkan. In Joego-Slavië heeft men dit, naar Megerle verklaart, het duidelijkste zien aankomen. Met de verdeeling der Engelsche garanties aan Grie kenland en Roemenië zijn toen van de vier leden van de Entente er drie van het Engelsche oormerk voorzien en daardoor uiterlijk geken merkt als te behooren tot het systeem der wes telijke mogendheden. Na erop gewezen te hebben dat de militaire gebeurtenissen intusschen ook in deze gebieden alle illusies in rook hebben doen opgaan, wijst Megerle er met nadruk op, dat overeenkomsten als het Balkanpact, dat zich ondanks alle po gingen tot aanpassing aan den tegenwoordigen tijd niet heeft kunnen bevrijden van zijn com- promitteerend verleden, volledig achterhaald zijn. Het kan zijn leden in de oogen van de spilmogendheden alleen nog compromitteeren. De Sl07vaaksche president dr. Tisso werd op den Obersalzberg bij Berchtesgaden door Hitler ontvangen, ter bespreking van politieke vraagstukken. De Führer begroet den president (gtapf In een bijeenkomst, welke Woensdagmid dag ten departemente van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft plaats gehad, heeft mr. J. J. P. C. van Kuyk, voorzitter van de Nationale Stichting tot bevordering van de lichamelijke opvoeding, het nieuwe bestuur geïnstalleerd van den Nederland schen Voetbalbond, tot de- oprichting waar van kort geleden door den Koninklijken Nederl. Voetbal-Bond, de Roomsch Katho lieke Voetbal Federatie, den Nederl. Arbei ders Sportbond, den Ned. Christelijken Voetbal-Bond en de Nederl. Voetbal Fede ratie werd besloten. Mr. van Kuyk herinnerde in zijn inleidings- woord aan de groote beteekenis, welke aan de oprichting van den Nederlandschen Voetbalbond gehecht moet worden als nationale poging om te komen tot een eenheid. Daarmede hebben de vertegenwoordigers van de voorheen bestaande voetbalbonden blijk gegeven het teeken van den tijd te verstaan. In ons vaderland worden mo menteel veel pogingen gedaan om tot eenheid op verschillend gebied te komen en veelal met succes. De voetbalsport mag zich wel zeer bij zonder in de publieke belangstelling verheugen en mede daarom is het van belang, dat de po gingen om de bestaande verschillen te over bruggen. succes hebben gehad. Er is hiermede baanbrekend werk verricht, dat reeds aanstonds tot navolging heeft geleid, gezien de vele ver zoeken, welk de stichting hebben bereikt om ook op ander gebied van lichamelijke opvoeding en sport haar bemiddeling tot concentratie te ver- leenen. Aan deze verzoeken kan de stichting thans, nu de voetbalconcentratie een feit is ge worden, met des te meer vertrouwen gehoor geven. Immers misschien komen bij de voetbal sport de bestaande verschillen wel het sterkst tot uiting. In de conclusies, welke als grond slag voor de samensmelting van -de voetbalbon den hebben gediend, vormt het streven naar bevordering van de lichamelijke opvoeding van het geheele Nederlandsche volk wel een der be langrijkste punten. Daartoe zal de nieuwe voet balbond, door aanvaarding' van deze conclusies, niet onbelangrijk het zijne kunnen bijdragen. Spr. verwachtte, dat de N.V.B. zijn roeping in dezen zal verstaan ook dan, wanneer te zijner tijd van overheidszijde een beroep op hem gedaan mocht worden. Het nieuwe bestuur staat aan het be gin eener periode van intensen arbeid, maar zijn leden, die allen hun sporen op voetbalgebied reeds hebben verworven, zijn een waarborg voor een' eensgezind streven om de moeilijkheden, welke zich nog zullen voordoen, te ondervangen op dezelfde loyale wijze als zij thans tot de vorming van een eenheid hebben medegewerkt. Indien hierbij een beroep op de stichting wordt gedaan, zal men haar te allen tijde bereid vin den den N.V.B. met raad en daad bij te staan. Met belangstelling zal de stichting de verdere ontwikkeling Volgen. Met een woord van warme erkentelijkheid voor het wederzijdsche begrijpen bij de dikwijls moeilijke besprekingen in den Raad van Voor bereiding en met de beste wenschen voor een voorspoedigen opbloei van den nieuwen voetbal bond, verklaarde mr. van Kuyk het bestuur van den Nederlandschen voetbalbond geïnstalleerd Namens alle aanwezigen werd aan mr van Kuyk hulde en dank gebracht voor zijn voor treffelijke leiding bij de totstandkoming der nieuwe organisatie en werd loyale medewerking toegezegd. Naar Megerle verder opmerkt, beteekenende vrijwillige aansluiting van Roemenië aan de politiek van de spil en de aanstaande onder handelingen met Hongarije en Bulgarije reeds het afzien van de politiek en de organisatie der Balkanentente. Joego-Slavië en Grieken land zullen zich niet aan deze consequentie willen onttrekken en ongetwijfeld zonder het te betreuren een zaak opgeven, die hun in het verleden weinig nut heeft gebracht en hen in de toekomst alleen maar kan schaden. Megerle geeft dan verder een uitvoerige uiteenzetting van den toestand, die onder deze omstandigheden voor Turkije ontstaat. Hij merkt op, dat Turkije na de westelijke mogendheden gekozen te hebben, weliswaar heeft geprobeerd de fictie te handhaven, dat hierdoor in zijn verhouding tot den Balkan niets veranderde en dat zijn Balkan partners het hebben gesteund bij het hand haven van dezen schijn, zonder echter iets aan het feit te kunnen veranderen, dat het wegtrekken van de Turken naar het En gelsch-Fransche kamp een wegtrekken uit Europa beteekende. Het einde van deze Balkanpolitiek en van de Balkanentente stelt de Turken voor het vraagstuk, of zij zich onder de gegeven omstandigheden zul len aanpassen aan een ontwikkeling, waar toe hun huidige bondgenooten reeds hebben besloten of nog zullen besluiten, of dat zij door een ander besluit den terugtocht uit Europa willen voortzetten, en dat dan defi nitief. Het moet aan Turkije worden overgelaten, zoo schrijft Megerle tenslotte in zijn artikel, na een rustige bestudeering van den totdus- verre gevolgden koers tot de slotsom te komen, of het zijn nationale belangen niet even goed of beter kan behartigen in een vrij en ver standig vergelijk met den thans bestaanden toestand in Europa, die onveranderlijk is. ROME, 31 Juli (DNB) 2. H. de Paus heeft heden, tezamen met andere pelgrims, ook vijf tig onlangs uit een concentratiekamp in Frank rijk naar Italië teruggekeerde Italianen ont vangen. In een korte toespraak herinnerde de H. Vader eraan, dat de H. Ignatius van Loyola, wiens naamfeest heden gevierd wordt, destijds door de Franschen in den slag gewond werd. Tijdens zijn genezing heeft hij, bij gebrek aan andere lectuur, het leven van Christus en ver schillende heiligen gelezen en is zoo tot een nieuw en reiner leven oekeerd. De Paus raad de allen aanwezigen aan, vooral goede boeken te lezen. Ten slotte zinspeelde de H. Vader even op de huidige tijdsomstandigheden en ver klaarde hij, dat alle moeders en vrouwen, ook wanneer zij tot de zwaarste offers bereid zijn, steeds vurig naar den vrede verlangen. TOKIO, 31 Juli. (D.N.B.) Generaal Pabst, de Nederlandsche gezant te Tokio, heeft een bezoek gebracht aan het Japansche departement van Buitenlandsche Zaken, zoo meldt Domei, ten einde inlichtingen in te winnen omtrent de keuze van den bijzonderen vertegenwoordiger, die door Japan naar Nederlandsch-Indië zal worden gezonden. Naar Domei verneemt heeft generaal Pabst in beginsel toegestemd in het Japansche voorne men, zulk een specialen vertegenwoordiger uit te zenden. MOSKOU, 31 Juli. (D.N.B.) De delegaties der Estlandsche, Litausche en Letsche volksverte genwoordigingen, die bij den Oppersten Sovjet het verzoek, opgenomen te worden in de Sovjet- Unie, zullen overhandigen, zijn bij haar aan komst in Moskou plechtig ontvangen BERLIJN, 31 Juli (D.N.B.). Het opper bevel van de weermacht deelt mede: Door de slechte weersomstandigheden was het Duitsche luchtwapen gedwongen zijn activiteit te beperken. Desondanks werden, behalve flat verkenningsvluchten naar de Oost- en Zuidkust ran Engeland zijn onder nomen, de vliegtuigfabriek in Filton, als mede de haveninstallaties van Swansea en Plymouth in den nacht van 30 op 31 Juli met bommen aangevallen. In den nacht van 30 op 31 Juli hebben slechts enkele Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland gevlogen. Door de neer geworpen bommen werd geen materieele schade aangericht en werden geen personen getroffen. Tttee binnenvliegende vliegtuigen werden door onze jachttoestellen neergeschoten. Naar eerst thans bekend geworden is, zijn op 29 Juli in totaal 21 Britsche vliegtuigen neergeschoten. NEW YORK, 31 Juli (DNB) In Camden in den staat New York is in een kleurstoffen- fabriek door een ontploffing een brand ont staan, tengevolge waarvan tien menschen om het leven kwamen en ruim tweehonderd wer den gewond. Een uit zeven verdiepingen be staande fabriek werd in de asch gelegd, even als 56 woonhuizen en vier kantoren, terwijl nog 65 woonhuizen en zestien huizenblokken ge teisterd werden. Ruim dertig motorspuiten wa len voor de bestrijding van het vuur uit Cam den en het nabije Philadelphia, benevens uit een reeks andere plaatsen gealarmeerd. De explosie, waarop talrijke kleinere ontplof fingen volgden, deed geheel Camden schudden en vernielde in een omtrek van een halve mijl alle vensterruiten. Pas na tien uur kon men den brand, die in ontploffende chemicaliëin steeds nieuw voedsel vond, meester worden. Eenigen tijd lang was de waterleiding van Camden uitgeput. Ruim driehonderd menschen zijn dakloos ge worden. De totale schade wordt geraamd op twee millioen dollar. De betrokken firma werk te sedert kort aan de uitvoering van groote legeropdrachten. Men ontkent echter dat de geruchten over sabotage juist zouden zijn. Ter bescherming tegen plunderaars en ten behoeve van het later in te stellen onderzoek heeft de burgemeester den uitzonderingstoe stand afgekondigd en door den gouverneur van den staat militie doen ontbieden. BERLIJN, 31 Juli (DNB). De Britsche regeering heeft door haar gezant te Boe karest bij de Roemeensche regeering laten protesteeren in verband met het in beslag nemen van Britsche Donauschepen, de uit wijzing van Britsche ingenieurs in de pe troleumindustrie en de benoeming van een Roemeenschen regeeringscommissaris voor de leiding der oliemaatschappij, die door Engelsch kapitaal wordt beheerscht. De Britsche regeering is van meening dat Roemenië in al deze gevallen willekeurig tegen de Britsche belangen is opgetreden, zonder hierover eerst besprekingen te voeren met de regeering te Londen. ZOoals men in politieke kringen te Berlijn in dit verband verklaart, wordt in Londen ver geten, dat Roemenië in staat is de rekening ook in omgekeerde volgorde op te maken. Lon den kan er namelijk door Boekarest zonder veel moeite opmerkzaam op worden gemaakt, dat van Britsche zijde „zonder voorafgaande ruggespraak met de Roemeensche regeering" grootscheepsche daden van sabotage in de Roe meensche petroleumindustrie en op den Donau op touw zijn gezet, welke voor een deel eerst op het allerlaatste oogenblik door het ingrijpen van Roemenië zijn verhinderd. Kennelijk ver liest de Britsche regeering ook het feit uit het oog, dat zij te Alexandrië Roemeensche schepen vasthoudt. WASHINGTON, 31 Juli (D.N.B.). De regee ring heeft vandaag in het belang van de lands verdediging den uitvoer van vliegtuigbenzine naar landen, die niet op het Westelijk Halfrond liggen, verboden. Van dit verbod zijn vrijgesteld Amerikaansche luchtvaartmaatschappijen, die overzeesche luchtlijnen exploiteeren, zooals b.v. de Pan American Airways, die op Portugal vliegt en ook de directe Pacificroute benut. LISSABON, 31 Juli (DNB) De hertog var. Windsor heeft gisteravond op een persreceptie in de Britsche ambassade alhier verklaard, dat hij reeds in de komende dagen zal vertrekken om zijn functie van gouverneur-generaal van de Bahama-eilanden te aanvaarden. „Ieder moet z'n eigen potje koken!" Nooit is dit oud gezegde op meer de monstratieve wijze tot ons begrip ge komen als in dezen tijd van hooikist en stamkaarten, van distributie en voedselsehaar&chte op menig gebied. We moeten voor ons zelf zorgen ter wijl de overheid voor de gemeen schap zorgt: we dienen onze brood- en andere kaarten op tijd ai te halen en wie niet voor zijn administratieve voedselvoorziening zorgt, krijgt niet te eten. Ieder heeft zijn eigen potje op het vuur te zettenen wie niet tijdig zijn maatregelen neemt heeft niet te verhopen, dat hij van een ander ge noeg bonnen kan bekomen. Zóó is het eigenliik in ons geheele leven. Waar je zelf niet komt wordt je hoofd niet gewasschen, luidt het andere spreekwoord. Men kan nog zooveel op anderen vertrouioen en het is goed machtige voorsprekers te hebben doch ten slotte moet ieder het krach tigst voor zijn eigen zaken opkomen. Bovendien is er niemand, die zoo pre cies weet wat we willen en noodig hebben, als we zelf. Wanneer we iets aan anderen overlaten, komt het soms glad verkeerd uit! En daarom moeten we zoo nu en dan denken aan die kernige oude spreekwoorden van „waar je zelf niet komt wordt je hoofd niet gewasschen" en „ieder moet z'n eigen potje gaar koken."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1