Voor onbezorgd Thee of koffie op bon no. 53 Het Verdronken Land van Saaftingen Geen kinderspel op de puinhoopen r Verduistering WEER EEN SCHIP GELICHT Anti-Rev. Partij tegen de Ned. Unie Inpoldering thans of in een verre toekomst SPORT EN SPEL HET VOORNAAMSTE VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS In Rotterdam is Voor de jeugd-met-vacantie Veel amusement VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940 - AVONDBLAD VIER EN ZESTICSTE JAARCANC No. 22526 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VJ voor hei vertrek uit. Amsterdam Vele lijken konden te Vlissingen reeds geïdentificeerd worden Rotterdamsche kinderen in Drente Autobotsing te Limmen Twee zwaar gewonden Jongetje te water geraakt en verdronken Sumner Welles ontvangt den Sovjet-ambassadeur DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Tijdens de dagelijksche oefening van de leden van den Opbouwdienst. Een tweetal snapshots op de Laan van Poot te 's-Gravenhage maar goed ver zorgd logeeren HILVERSUM, TEL. 7941 Aardbeving geregistreerd Groentenschaarschte Bevordering der aanslibbing De verdediging van het Panamakanaal Bekend Duitsch beeldhouwer gestorven Ontbinding der Vrijmetselaars loges in Joego-SJavië in Engeland Ontevredenheid over 't ministerie van Voorlichting Leider van Wit-Russen in China vermoord President Roosevelt voert besprekingen De Zweedsche defensie- leening HET ZEEGEVECHT IN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct.# Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi prijzen der «Omroepers" zie de rubriek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Zonsondergang 2 Augustus 21.31 Zonsopgang 3 Aug. 6.02 Zonsondergang 3 Aiug. 21.29 Benige duizenden onderofficieren, korporaals en soldaten, die met groot verlof u>aren zijn op grond van werkeloosheid of het niet verrichten van loongevenden arbeid Donderdag voor den Opbouwdie nst opgeroepen. Een frissche dronk Voor de tweede maal in een week heeft de waterrijke omgeving van de gemeente Vlissingen een der oorlogsdrama's onthuld, die zich in de eerste dagen van Mei heb ben voltrokken. Donderdag werd in de Vlis- singsche buitenhaven door een drijvende bok het zwaarbeschadigde stoomschip „Luctor et Emergo" opgehaald, dat 12 Mei tot zin ken werd gebracht. De „Luctor" was een der passagiers- en Vrachtschepen van den provincialen stoomboot- dienst op de Westerschelde, die de verbinding Vlissingen-Neuzen onderhield. Aan boord bevonden zich zeven man van het scheepspersoneel, die mede omkwamen, alsook de dames Plasschaert uit Oostburg en van Besien uit Aardenburg, die zich van de kost school naar huis begaven, het vierjarig zoontje van den pontonknecht de Korte uit Vlissingen, alsmede de scheepspensionhouder Eekman uit Vlissingen. Deze laatsten hadden toen tijdens het bombardement een goed heenkomen aan boord van het schip gezocht. Donderdag is 't schip achter in de nieuwe haven tegen den berm gezet en werd met de berging van de slachtoffers begonnen, 's Avonds waren daarbij gevonden de hofmeesters F. van der Pijl uit Neuzen en J. de Ronde uit Vlissingen, de dames Plasschaert en v. Besien, 't kindje de Korte en de heer Eekman. Nog worden gezocht de ma chinist A. Volk uit Terneuzen, de olieman van der Stichel, de matrozen J. Doorns en A. de Putter, allen uit Neuzen, en de hofmeestersbe- diende P. v. d. Maas uit Vlissingen. Waarschijnlijk zullen ook deze spoedig gebor gen kunnen worden. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Anti-Revolutionnaire Partij een schrijven gericht tot d,: afdeelingsbesturen waarin ver meld wordt, dat het hoofdbestuur niet in over weging kan geven de leden te adviseeren zich bti de Nederlandsche Unie aan te sluiten. Het hoofdbestuur verklaart geen vertrouwen te hebben in de personen van het drieman schap en daardoor ook niet in den nieuwen koers, welken het in wil slaan. Vanmiddag komen 700 Rotterdamsche kin deren in Drente aan. Hierbij zijn 600 kinderen, die vier weken vacantie hier komen doorbren gen, terwijl de overige 100 evacuatiekinderen zijn, die drie maanden daar zullen blijven. Na aankomst van dit transport zullen er t£na 1000 Rotterdamsche kinderen in Drente zijn ondergebracht, een aantal, dat nog in geen andere provincie is bereikt, in alle Drentsche gemeenten, waar men de zorg. voor kinderen heeft aangeboden, zijn deze thans onderge bracht. Donderdagavond omstreeks 11 uur is op den Rijksstraatweg te Limmen CN.H.) een ernstig Ruto-ongeluk gebeurd. Een vrachtauto uit den Langendijk geladen met aardappelen, reed in volle vaart tegen een auto van de Duitsche Weermacht. Beide wa gens werden zwaar beschadigd. De bestuurder van den vrachtauto, K. uit Heemskerk en diens neef, uit Haarlem afkomstig, werden Zeer zwaar gewond. Dr. Van Oppen verleende tie eerste hulp, terwijl pastoor W. W. van Leeuwen, van Limmen hun het H. Oliesel toe diende. Beide mannen, die een hersenschud ding hadden en gebroken beenen, werden daar na naar het St. Elisabethziekenhuis te Alk maar overgebracht. Benige Duitsche soldaten, die minder zwaar Werden gewond, zijn ter verpleging in het Marine-lazaret opgenomen. Donderdag is het driejarig zoontje van de fa milie Langendijk te Rijsoord (Z.-H.) té water geraakt. De moeder sprong haar kind na en had bet spoedig op het droge. De pogingen om de levensgeesten op te wekken faalden echter. WASHINGTON, 2 Aug. (D.N.B.). De plaats vervangende Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken Summer Welles heeft een langdurig onderhoud gehad met den am bassadeur der Sovjet-Unie, Cumansky. Men vermoedt, dat het gesprek in hoofdzaak het op 6 Augustus afloopende handelsverdrag tus- schen de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie betrof, waarvan de vernieuwing door de Veree nigde Staten in Washington veelvuldig be twijfeld wordt. De uitvoer naar Rusland is den laatsten tijd als gevolg van de Amerikaansche uitvoerbeperkingen voor een aantal belang rijke producten aanzienlijk gedaald. BELGRADO, 2 Aug. (D.N.B.). Het Joego slavische seismologische instituut meldt, dat op 1 Augustus om 16.20 uur plaatselijke tijd een catastrophale aardbeving is opgeteekend welke negen seconden duurde en zou hebben plaats gehad op een afstand van 9050 kilometer van Belgrado. Gedurende het tijdvak van 3 tot en met 30 Augustus zal de met „53" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geven pp het koopen van 2% mis koffie of 14 ons thee. In verband met de grootsche plannen tot aanwinning van nieuw land, waarvan in de laatste weken de voorbereiding ter hand is genomen als uitvloeisel van nood zakelijke werkverruiming en verkrijging van nieuwen cultuurgrond, is ook de vraag gerezen of thans niet het oogenblik is aan gebroken, het Verdronken Land van Saaf- tingen, voor zoover het daartoe rijp is, in te polderen. Nadat tot in de laatste decennia der negen tiende eeuw in de provincie Zeeland een groote activiteit op het gebied van inpolderingen was ontplooid, hebben de eerste veertig jaar van deze eeuw een belangrijken stilstand te zien gegeven. Te memoreeren vallen slechts de in polderingen rondom den Kreekrakdam, welke sinds 1872 Zuid-Beveland met het vasteland verbindt, en de totstandkoming van den Prins Hendrikpolder, die in 1808 van het eiland St. Philipsland een schiereiland m lakte. In totaal werd sinds de eeuwwisseling slechts 825 h.a. nieuw land gewonnen, hetgeen een vermeer dering met nog geen half percent van het be staande land beteekent. De inpolderingen in de voormalige Zuiderzee, op de Groninger slikken en de voorgenomen drooglegging van den Biesbosch met daaraan gepaarde afsluiting van de Brielsche Maas accentueeren den landhonger, welke in ons land nog steeds groeiende is. Behalve het feit, dat meer dan dertig-duizend jonge boeren vol ongeduld het oogenblik verbeiden, dat zij een eigèn bedrijf zullen kunnen stichten, spreekt thans de behoefte het Nederlandsche volk te voeden uit eigen bodem. De duizendjarige worsteling van Zeeland tegen de. zee is nog geenszins ten einde. De Zeeuwsche stroomen bevatten nog tal van ondiepten op plaatsen, waar zich een maal land uitstrekte. Men denke aan Rei- merswaal, de welhaast legendarische ver dronken stad in de Ooster Schelde. Doch van grooter beteekenis voor de allernaaste toekomst zijn het Verdronken Land van Saaftingen en de schorren in het Sloe, welke het eerst voor inpoldering in aan merking kunnen komen. De heerlijkheid van Saaftingen strekte zich in de Middeleeuwen langs den linker Schelde- oever en langs de Zuidzijde der Honte uit en besloeg een groote oppervlakte, welke in de 15de en de eerste helft van de 16e eeuw door talrijke overstroomingen geheel verloren ging. Het afbraak- en opbouwproces der zee nam zijn loop en ongeveer veertig procent van het ver dronken land is inmiddels rijp geworden om opnieuw te worden ingedijkt. Zoowel in het Sloe als op Saaftingen wordt het aanslibbingsproces krachtig bevorderd door het uitzetten van de Spartina Townsendii, een herbacee, die snel wortel schiet en zich over groote oppervlakte uitbreidt. Een enkele jaren geleden namens den dienst der Domeinen inge steld onderzoek wees uit, dat binnen enkele jaren tot inpoldering van het Sloe zou kunnen worden overgegaan. Ten aanzien van het Ver dronken Land van Saaftingen was de commissie echter van oordeel, dat het aanslibbingsproces nog geruimen tijd zou moeten doorwerken. Weliswaar zijn reeds verschillende deelen rijp voor inpoldering, doch voor circa zestig procent der oppervlakte is dit stadium nog niet bereikt. De huidige omstandigheden maken het onge twijfeld aantrekkelijk, onmiddellijk de eerstge noemde veertig procent om te zetten in vrucht baar land. De vraag rijst echter, wat in dit geval zwaarder dient te wegen: de onmiddellijke be hoefte of de verder verwijderde toekomst. Het aantal polders is in Zeeland legio en onder deze treft men een zeer groot getal aan, wier oppervlakten zelfs beneden het economisch minimum blijven. Alleen reeds het gedeelte van Zuid-Beveland ten Westen van het kanaal, dat dit eiland van Noord naar Zuid doorsnijdt, telt BALBAO (Panamakanaal), 2 Aug. (D.N.B.). Te Balbao zijn vier torpedojagers der Vereenigde Staten aangekomen, die den toegang tot het Panamakanaal van den Atlantischen Oceaan uit zullen bewaken. De vaartuigen hebben tot opdracht te zorgen voor de verscherpte naleving van de neutrahteitswet. De bekende beeldhouwer prof. dr. Hugo Le- derer is Donderdag op 68-jarigen leeftijd ge storven. Het bekendste werk van Lederer is het stambeeld van Bismarck te Hamburg. In vijf iaren tijds heeft hij de kolossale 15 M. hooge figuur van Bismarck uit het harde graniet ge houwen. Talrijke plastieken aan gedenktee- kenen en fonteinen in heel Duitschland zijn het werk van zijn hand. Daarnaast schiep hy een groot aantal portretplastieken, waarvan die van Richard Strauss de beroemdste is. 113 polders. Deze versnippering van den grond brengt met zich mede, dat een relatief groot percentage van het land wordt ingenomen dooi economisch irrendabele dijken, waterloopen, enz. Nu willen wij niet beweren, dat 40 pCt. van de oppervlakte van Saaftingen een ver houdingloos kleinen polder zou opleveren. Zelfs zou een polder ontstaan, die in Zee land onder de grooteren kan worden ge rekend. Doch wel dient te worden gewezen op de mogelijkheid, in een verder verschiet een grooten polder te winnen, welke een beduidende economische eenheid zal vormen. Al spreekt de kostenfactor thans niet het hoogste woord, toch zal men dienen te over wegen, dat deelsgewijze inpoldering den aan leg van zeewerende dijken over veel langeren afstand met zich meebrengt dan een inpolde ring ineens na verloop van een reeks van jaren. Deelsgewüze bedijking zal tevens tengevolge hebben, dat bij elke volgende drooglegging dijk- lichamen, waarin groote kapitalen zijn gestoken, overtollig worden, zoodat men deze óf zal moe ten slechten öf als onrendabeien grond zal moeten beschouwen. Tenslotte maakt voor de betrokken instan ties het belang van de Schelde als zeeverbinding voor de groote havenstad Antwerpen een zeer gewichtig punt van overweging uit. Reeds meer dan eens is de vrees geuit, dat voortgaande inpolderingen in de Wester-Schelde tengevolge van het verdwijnen van waterbergruimten een sterke stijging van de hoogwaterstanden in de Schelde voor Antwerpen zullen veroorzaken. Maar bovendien vreest men, dat versmalling van den zeestroom verdere aanslibbing zal be vorderen, zeer ten nadeele van de zeescheep vaart naar de belangrijkste Belgische haven stad. Hier komen derhalve Nederlandsche tegenover Belgische problemen te staan, welke in onder ling overleg met nauwkeurig in acht nemen van wederzijdsche belangen dienen te worden op gelost. BELGRADO, 1 Aug. (D.N.B.) De ontbin ding van de vrumetselaarsloges in Joego-Slavië geschiedt krachtens een besluit van den minis ter-president, om het in Mei van dit jaar uit gevaardigde verbod van vergadering ook van toepassing te verklaren op de loges der vrijmet selarij. Hierop heeft de groot-loge haar werk zaamheden neergelegd en de opheffing van de overige loges bevolen. Nu, in de vacanties, staat Rotterdam voor oen nieuw probleem. Waar moeten de kinderen in hun vryen tyd zich vermaken? Hoe kan men bereiken, dat zij, gesterkt naar lichaam en geest en bezield met nieuwen ijver, het nieuwe leerjaar zullen beginnen? In tegenstelling met het platteland is in een stad de gelegenheid tot spel aanzienlijk minder en in een zoo ge teisterde stad als Rotterdam moet wel elke gezonde speelgelegenheid ontbreken. Alom is de behoefte gevoeld, iets voor het Rotterdamsche kind te doen, hetgeen des te meer noodzakeiyK v/as, omdat de gewone vacantie-oorden voor de jeugdige Rotterdammers, zooals de Vacan- tieschool te Hoek van Holland en de kinder kampen te Gilze-Ryen, als een gevolg van de buitengewone omstandigheden thans niet be schikbaar zijn. Bovendien is er in de maat schappelijke omstandigheden van tal van ouders een zoodanige keer gekomen, dat van uitvoe ring van de betaamde vacantieplannen moest worden afgezien. Al is men dankbaar dat vele kinderen uit de Maasstad elders een genotvolle vacantie kunnen doorbrengen, dat neemt niet weg, dat lang niet allen thans naar rustige streken kunnen gaan om wat op verhaal te komen. Dank zij het initiatief van de propaganda- commissie van de Gemeenteiyke Sportstich ting, die daarby de lntip genoot van de afdee- ling Onderwijs en Volksontwikkeling van het gemeentebestuur, wordt er voor de kinderen iets gedaan, met liefde en enthousiasme. Daarvoor is niet noodig dat de Rotterdammertjes hun LISSABON, 1 Aug. (D.N.B.). Volgens berich ten uit Londen heerscht er een zoodanige schaarschte aan versche groente en fruit, dat men reeds met de vervaardiging van vervang- middelen is begonnen. In de omgeving van Londen is een fabriek gekomen, welke een che misch preparaat vervaardigt, dat den Engel- schen huisvrouwen wordt aanbevolen als een gelijkwaardig vervangmiddel voor vitaminen, die voorkomen in groente en fruit. De aanvallen in de Engelsche bladen op de methoden van het ministerie van Voorlichting en vooral op minister Duff Cooper persooniyk worden, naar uit Londen wordt vernomen, steeds heftiger. De Evening News en Star protesteeren zeer scherp tegen de „snuffelcolonnes", die een on derzoek moeten instellen naar het moreel der bevolking. Einkele bladen, zooals de Evening Standard, leveren ook critiek op het geheim zinnige gedoe in het Lagerhuis. Het Lagerhuis is geen geheime bond, doch de openbare tri bune van het geheele volk. Geheime zittingen zyn slechts dan te verantwoorden indien stra tegische geheimen worden besproken. De Evening Standard noemt het onbegrype- lijk, dat de Britsche buitenlandsche politiek achter gesloten deuren wordt besproken. Dit blad eischt van de afgevaardigden, dat zy met deze praktijken zullen ophouden. SJANGHAI, 2 Aug. (D.N.B.). De voorzitter der commissie van Wit-Russische emigranten, Metzier, is hedenmorgen in de internationale nederzetting van Sjanghai door onbekend ge bleven daders, die verscheidene schoten op hem losten, vermoord. Metzier, die vroeger Wit-Rus- sisch consul was, had te Sjanghai de leiding over ongeveer 25.000 Wit-Russen. Met hem te voor de eerste maal een vooraanstaande niet- Chineesche persoonlijkheid het slachtoffer ge worden van de aanslagen, die den laatsten tyd te Sjanghai aan de orde van den dag zyn. WASHINGTON, 2 Aug. (D.N3.). President Roosevelt heeft vandaag met onderstaatssecre taris Welles, den commandant van de vloot, Stark, en den chef van den generalen staf Marschall, een bespreking gehad over het vraag stuk van de verdediging van het Amerikaansche vasteland. Volgens Associated Press is hierbij ook het vraagstuk van het oprichten van protectoraten over „bedreigde" Europeesche bezittingen op het Westelijk halfrond besproken. Verder wordt gemeld, dat de democratische afgevaardigde Welshel een voorstel heeft inge diend, waarbij het overnemen van bezittingen der Europeesche mogendheden op het Westelijk halfrond door de Vereenigde Staten zal geschie den in zooverre deze landen de betaling van hun oorlogsschulden aan de Vereenigde Staten heb ben gestaakt. President Roosevelt heeft het Congres ver zocht 125.000 dollar uit te trekken om hiermede het hulpwerk voor kinderen van Europeesche vluchtelingen te financieren. STOCKHOLM. 2 Aug. (D.N.B.) De Zweed sche defensieleening van 500 millioen Zweed sche kronen is na een propaganda-actie van 95 dagen op 1 Augustus geheel volteekend. Daar de defensie-uitgaven in Zweden belangryk zyn toegenomen, heeft men besloten de inschryving tot 1 November open te stellen. Utrecht is Donderdag begonnen met de catalogiseering van het huisvuil. Van gemeentewege zijn schilleboeren en lomp en-ophalers aangesteld, die tot taak heb ben, het opgehaalde huisvuil te sorteeren 1 vacantie doorbrengen op de puinhoopen en dat zy zich vennaken met weinig verheffend spel. Rotterdam beschikt gelukkig wel over vele kinderspeeltuinen, die als een gordel c».n de stad liggen en waarvan er vooral in den laatsten tijd verscheidene op initiatief van de buurtbewoners en met hulp van de overheid tot stand zijn gekomen, maar groote groepen van meisjes en jongens en dat zyn vooral de ouderen kunnen van deze speelgelegen heid geen gebruik maken. Voor hen zyn ge durende deze vacantie eenige sportterreinen van de Gemeentelijke Sportstichting openge steld, waar zy onder leiding 'van gymnastiek- leeraren en onderwijzers, die zich spontaan voor dit werk beschikbaar hebben gesteld, allerlei spelen doen: naast de gewone kinderspelen voetbal, korfbal, hockey, cricket en wat athle- tiek. En voor de oudere leerlingen worden op bepaalde dagen ook wandel- en fietstochtjes georganiseerd. Om de animo te stimuleeren, bestaat het plan, in de laatste week onderlinge wedstrijden te organiseeren tusschen de ploe gen der verschillende velden, waarvoor men aardige prijsjes wil uitloven. Jammer is, dat aan de vijf poffertjes- en wafelbakkers, die op grond van hun afstam ming op een standplaats in Augustus recht konden doen gelden, thans geen toestemming kon worden gegeven. In de binnenstad heeft men met den besten wil geen plaats voor hen kunnen vinden, ctndat alle beschikbare ruimte in beslag genomen is of wordt voor den nood- winkelbouw. Misschien dat ze later in de vernieuwde binnenstad nog eens terugkomen als een her innering aan oude gezelligheid. Zoolang de be trokkenen leven, gaat n.l. hun recht op een standplaats gedurende de kermismaand niet verloren. Het gemis aan ruimte voor tijdelijke verkoop gelegenheden doet zich ook gevoelen ten op zichte van de weekmarkt. Gedurende decennia heeft deze weekmarkt haar plaats gevonden op den Goudschesingel van Gedempte Boter- sloot tot aan Boezemsingel. Ook deze ruimte is nu bestemd voor de noodwinkels en de week markt heeft naar een ander terrein moeten omzien. Ze is thans ondergebracht op het. Noordplein, waar ook de dagelijksche groenten- markt wordt gehouden. Het is wel een nood-oplossing, maar er is nu in Rotterdam geen gunstiger plaats te vinder- Van belang is, dat de omgeving uitstekend voor weekmarkt geschikt is. Wat de bedrijvigheid betreft, die er heerscht, deze doet weinig onder voor die van den Goudschesingel. RIO DE JANEIRO, 2 Aug. (D.NB.) De Engelsche hulpkruiser Alcantara, die met zwart slagzij de haven van Rio dé Janeiro is binnen- geloopen, heeft by 't gevecht met een Duitschen hulpkruiser verschillende treffers gekregen. Een schoorsteen is geheel vernield. In de scheepshuid is boven de waterlijn een geweldig gat gesla gen. De Alcantara helt naar bakboordzijde over met het hekwerk diep onder water, terwyi de boeg hoog uit het water opsteekt. Behalve de door de Engelsche admiraliteit op gegeven twee dooden en zeven zwaar gewonden, zouden zich aan boord nog talry'ke licht gewon den bevinden. De Alcantara is bü het eiland Vianna voor anker gegaan om gerepareerd te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1