Levenskansen voor geschoolde vaklieden BEV op sLot gs 11 De verhouding van Moskou tot Berlijn Winstbelasting WIJ VABEN Resultaten van een goede opleiding Geen demonstraties en betoogingen voor Oranje ALLE BANKZAKEN Bedevaart naar Heiloo Ver. v. d. Effectenhandel UW COSTUUM ALS NIEUW! Ministerraad te Vichy ZONDAG 4 AUGUSTUS 1940 Ernstige waarschuwing van den Commissaris van Politie FOTO „RIEJO NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK N.V. Zondag 1 Augustus MARIA'S GENADEOORD Verschillende commentaren op rede van Molotof 15 opcenten ten behoeve Van de gemeenten naar het KAGERMEER (Warmond) Drie-Meren-Toch t STADSNIEUWS Tentoonstelling van „Stork- Hijschbewijst wat met het leerlingen-systeem is te bereiken Opleiding en werkwijze Teeken- en arbeidswedstrijd n Moderne foto's 6 stuks t.— Pasfoto's 3 stuks30 cl Arbeidsbeurs wordt verplaatst De a.s. harddraverij Uitreiking textielkaarten HILLEGOM (Amsterdam) Bijkantoor HAARLEM Ced. Oude Gracht 29 TE HEILOO op Zondag al Aug. a-s. UIT DE HOOFDSTAD Nieuwe voorzitter benoemd COLLECTE HERWONNEN LEVENSKRACHT Opbrengst 5000. V.V.A. KAMPIOEN VAN AMSTERDAM Verduistering der gemeente scholen Opening Zomertentoonstelling „Amicitiae" Vanavond de laatste wedstrijden Weer een minderjarig meisje verdwenen Kamermuziek in het Rijksmuseum sender stamkaart zonder punten s t e o m e n verven k e e r <e n repareeren! Het Fransche Opperste Gerechts hof en zijn taak Examens Pontschool LAATSTE NIEUWS Honden- en kattenbrood Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Evenals het vorig jaar organiseerde de N.V. „Stork-Hijsch" gistermiddag in een der massale werkhallen een tentoonstelling, waar het vervaardigde prijswerk der opge leide jongens en de teekeningen, welke door hen op de avondscholen waren ge maakt, door ouders en genoodigden werden bewonderd. Deze tentoonstelling was alles zins de moeite waard om haar te bezoeken en velen gaven hun bewondering en waar deering te kennen over de geëxposeerde werken. Ter nadere toelichting van de expositie gaf de directeur, ir. dr. J. J. Borren, aan verschillende genoodigden een Uiteenzetting van de werkwijze en opleiding der leerlingen De machine-onderdeelen- en constructiefa- briek „Stork-Hijsch" heeft de zorg op zich ge- homen om draaiers, bankwerkers, lasschers, grof-bankwerkers en modelmakers een goede en behoorlijke opleiding te geven. Want men dient er steeds voor te zorgen, dat de oude krachten door jonge en goed onderlegde kunnen worden vervangen. Daarom heeft nStork-Hijsch", aldus de heer Borren, in na volging van hetgeen de fabriek in Hengelo in Principe reeds meer dan een halve eeuw toe- Past, een leerlingen-systeem ingesteld, dat zeer goede vruchten afwerpt. Alle jongens komen onder een leermeester, die hen Op dreef helpt, adviezen geeft en hen vertrouwd maakt met de verschillende onderdeelen van het vak. Hij, die op veertien-jarigen leeftijd in de werk plaats komt, kent tegen den tijd dat hij dienst plichtig wordt, het vak door en door. Het loon van deze jongens is gelijk aan dat van hen, die Voorheen deze leerschool niet doorliepen. Er bestaat ook de mogelijkheid, dat men contract-leerling wordt. Hiervoor moet men zich echter voor den tijd van drie jaar verbin den. jongens, die geen ambachtsschool-onderwijs hebben genoten, krijgen dan een scholingstijd van drie jaar. Zij die dit onderwijs wel heb ben genoten krijgen een leertijd van twee jaar. Na afloop van de leerschool krijgen beiden ccn rijksdiploma. Tevens geeft „Stork-Hijsch" dezen jongens de gelegenheid om 's avonds een cursus te volgen op de teekenschool der St. Jozefge zellen en die van de Ambachtsschool, zoodat een grootere ontwikkeling van den jongen met alle mogelijke middelen in de hand wordt gewerkt. De heer Borren deelde nog mede, dat thans 67 leerlingen Op contract werken en dat er thans een goede samen werking met allé scholen in Haarlem tot stand is gekomen. Na de tentoonstelling van verleden jaar kwam er onder de jongens een nog grootere animo om een bovenbeschreven opleiding te ontvangen. Daar het aantal echter zeer groot was en men rekening moest houden met de capaciteiten van de adspirant-leerlingen heeft men allen onder worpen aan een psycho-technisch onderzoek te Amsterdam, dat een goed resultaat opleverde. Men is daardoor tot de ontdekking gekomen dat het gemiddelde van de capaciteiten beter is dan het vorig jaar. De leerlingen ontvangen iedere week een rapport, waarin de punten staan die zij voor het gedane werk, hun ijver enz. ontvangen. Het welslagen van hun arbeid ligt voor een groot deel in de handen van de ouders, die met zorg op de resultaten van hun zonen dienen toe te zien. Vele leerlingen namen dit jaar deel aan den teeken- en arbeidswedstrijd, waarvan wij giste renmiddag de resultaten, die voor het meeren- deel zeer bevredigend waren, zagen, In aparte stands waren werken van lijn- en handteekenen te zien, die door de leerlingen zoowel op de teekenschool der St. Jozefgezellen als die der Ambachtsschool vervaardigd zijn. Ook het machineteekenen vroeg een groote aandacht van den bezoeker. Verder waren nog werken te zien van de avond teekenschool van Conrad. In een andere afdeeling waren laschwerk, mo dellen van ijzer-constructies, motorwielen, scha kelaars, sleutels en rotatie-tafels tentoonge steld. Wij tneenen, dat het leerlingen-systeem van „Stork-Hijsch" met de jaren meer re sultaat oogst en het verwondert dan ook niet dat deze werkwijze door de werkne mersorganisaties bijzonder wordt toege juicht. De uitslagen van den teeken- en arbeidswed strijd, die beoordeeld worden naar nauwkeurig- heidi.i netheid, vlugheid en bekwaamheid in verband met den leertijd, hopen wij spoedig te kunnen publiceeren. Omstreeks vijf uur gaf ir. dr. J. J. Borren den aanwezigen bezoekers nog een nadere explicatie van het tentoongestelde, wat door allen zeer op prijs werd gesteld. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons, de burgerij in haar eigen be lang nadrukkelijk te wijzen op de reeds ge- Publiceerde bepalingen van den Rijks commissaris, waarbij elk demonstratief op treden tijdens de komende gedenkdagen van 'eden van het Oranjehuis ten strengste is Verboden. De straatverkoopers van bloemen denken er °bi op deze Oranjedagen geen oranjekleurige bloemen, witte anjers, vergeet-mü-nietjes ed. te koop aan te bieden, daar dit beschouwd wordt als het uitlokken van verboden demonstraties Het dragen van insignes, bloemen, strikjes chz. en het uitsteken van vlaggen of het aan brengen van versieringen aan huizen en ge bouwen zal niet worden geduld. Overtredingen van deze voorschriften zullen z*aar gestraft worden en kunnen tengevolge bebben, dat tegen de geheele Nederlandsche be cking zeer strenge maatregelen genomen borden. In het eigen belang van de burgerij wijst de commissaris van Politie in deze gemeente er dan ook op, dat iedereen zich onthoudt van elke handeling, welke de strekking heeft, aan hankelijkheid te betuigen aan het Huis van °ranje. Rijksstraatweg 281 - Haarlem-N. "M Ontwikkelen, afdrukk., vergroten straat, Havenstraat, Heemskerkerweg, H. Bur gerstraat. Zaterdag, 10 Aug.: Hobbesteeg, Hofdijkstraat, Hoflanderweg, v. Hogendorpstraat, Iepenlaan, Jan Alsweg, Jan Vermeyenstraat, Jan v. Kuyk- weg, Kagerweg, Kanaalweg, Kastanjelaan, Kees Delfsweg. Maandag, 12 Aug.: Kerkstraat, Kloosterstraat, Koningstraat, Koolstraat, Koudehorn, Lelie straat, Lindenlaan, Lijsterbeslaan, M. van Heemskerkstraat, Marktweg, Meeresteynstraat, Meerstraat, Mr. van Lingenlaan, Munniken- weg. Dinsdag, 13 Aug.: Narcissenweg, N. Schol- tenstraat, Nieuweweg, Nieuwstraat, Noorder- weg, Noorderwijkweg', Oostertuinen, Oosterwijk straat, Parklaan, Patersweg, Peperstraat, Popu lierenlaan. Woensdag, 14 Aug.: Pruimendijk, Pijpkade, Raadhuisstraat, Regulierstraat, Romerkerkweg, Scheybeeklaan, Schollaan, Dr. Schuitstraat, S. Rumpingstraat, Spoordijk, Strick van Linscho- tenstraat, Stumphiusstraat, Torenstraat, Tul penlaan, Velserweg. Donderdag, 15 Aug.: De Visserstraat, Vondel laan, Westerhoutweg, Wilhelminastraat, W. Pastoorsstraat, Wolff en Dekenstraat, Wijker- meerweg, Zeestraat. Vrijdag, 16 Aug., te Wijk aan Zee in den Po litiepost, St. Odulphstraat. De uitreiking geschiedt van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 6 uur. Met ingang van Maandag 5 Augustus wordt de gemeentelijke arbeidsbeurs verplaatst van bet gebouw Raadhuisstraat naar het gebouw aan den Kees Delfsweg, het voormalige inter nat van de R. K. Tuinbouwwinterschool. De jury voor de op 15 Augustus te houden barddraverij op de Breestraat is samengesteld Uit de heeren H. Troost, N. Brandjes, A. Schaap H. Koelman. De heer A. Commijs zal als starter fungeeren. De loting zal gehouden wor den op 15 Augustus des v.m. 11.30 uur in hotel Terburg. De uitreiking van de textielkaarten zal ge schieden in het gymnastieklokaal aan het C. H. Moensplein op onderstaande -ata en voor de bewoners der daarbij genoemde straten: Maandag, 5 Aug.: St. Aagtendijk, Acacialaan, Adrichemstraat, Akerendamlaan, Alb. v. Saxen straat, Alkmaarscheweg. Dinsdag, 6 Aug.: Arendsweg, Assumburgstraat, Haanstraat, Bankenlaan, Beecksanghlaan, Be- Bijnestraat, Berkenlaan. Woensdag, 7 Aug.: Bloemhof straat, Bloksteeg. Hoeweg, Boogaardlaan, Brandsteeg, Breestraat, C h. Moensplein, C. H. Moensstraat, C. Amse- straat, C. Matersweg. Donderdag, 8 Aug.: Creutzberglaan, Deken 'Waarestraat, Dierluststraat, Duinwijklaan, Gal- Benweg, Gladiolenlaan, Graafwijkstraat, Grens staat, Groenelaan. Vrijdag, 9 Aug.: Gr. Houtweg, Harencarspel- Loop der bevolking Gevestigd: T. E. Boo- gert, Hoofdstraat 194; E. Buurman, Kerkstraat 19: A. C. Daim, Pastoorslaan 6; J. A. A. M. Gerritse en echtg., van den Endelaan 71; P. Karstens, Meerstraat 21; H. Lieuwes met gezin, Loosterweg II 7; J. Lübbe, Hoofdstraat 28; C. J. van Maris, van den Endelaan 26; J. de Nijs, Loosterweg II 3c; H. S. van Riek, Hoofdstraat 85; L. Starreveld, Stationsweg 196; G. Rozen- daal, Treslongdwarsstraat 23; B. A. van Ruiten, Leidschestraat 88. Vertrokken: P. Bode en echtg., Lisse, Emma- straat 21; S. Geilings, Haarlem, Lottestraat 26; j. t>an der Hoorn, Netterden, Gendringen nr. 50; J. Verboom, Oegstgeest, Haarlemmertrekvaart 25; G. Vijfschaft, Bodegraven, Noordstraat A3; E.'Zonneveld, Noordwijkerhout, Zilkerduinweg 71; M. Zonneveld, Noordwijkerhout, Zilkerduin weg 71. Ja, heusch, er zijn automobilisten, dia hun wagen niet afsluiten als ze herr, onbeheerd laten' staan Ideaal, zooietsvoor los loopende jongens om zoon auto even te „leenenvoor n „vroolijken avond I' En wat erop volgt?I: Politie rechtbankI Brengt hen niet in verleiding: sluit uw auto ai II Nog een Week en katholiek Haarlem trekt op naar Maria's Genadeoord te Heiloo. De belangstelling voor de deelname is er, maar wacht nu niet tot den laatsten dag met Uw spoorkaartje te halen, want dan brengt U ons in moeilijkheden, vooral wat de Spoorwegen betreft. Enkele dagien van te voren moet het aantal deelnemers opgegeven zijn om het ma teriaal voor een extra-trein te kunnen inlas- schen. De commissie voor de geestelijke belangen van den R.K. Volksbond noodigt allen uit, die in de gelegenheid zijn, deel te nemen aan deze schoone en mooie Mariavereering, om daar in Haar Genadeoord Maria te bidden en te smee- ken vrede voor de wereld, uitkomst voor eigen moeilijkheden, enz. Laten wij dit doen in een plechtig H. Misoffer, Dit jaar gaat gil niet naar Kevelaer of Den Briel; maar trekt nn op naar om Maria een grootsche en luister rijke hulde te brengen. Ondgr gees telijke leiding van den WelEerw. Heer V. FOPTEN en uitgaande van de Commissie voor de -geestelijke belangen. Men gaat per extra-trein met sterk gereduceerde prflreu of per rijwiel. Voor verdere mede- deelingen zie raambiljetten en arti kel In dit blad. DE COMMISSIE VOOJR DE GEESTELIJKE BELANGEN waaronder gelegenheid is te communiceeren, in een Kruiswegoefening met een predikatie over Maria, als Moeder van Smarten. Des namiddags met een plechtig Lof en een luisterrijke processie om Maria te huldigen als Koningin van den Vrede wordt de bedevaart besloten. Als wij zoo met deze gedachte naar Maria's Genadeoord optrekken, dan kan het niet anders, of deze dag zal hebben bijgedragen met onze gebeden en offers tot heil der wereld en voor ons zelf. Haal dus nu spoedig Uw kaartje en programma bij den heer G. Scholte, gebouw St. Bavo en de commissieleden, de heeren B. Reijnders, Zomer- vaart 134; Th. Uiterdijk, Leidschestraat 24 zwart; F. A. Puts, Nassaüstraat 12 rood; J- Gortzak, Bantamstraat 64; M. G. Doek, Voorduinstraat 40; A. van Rijn, Nachtegaalstraat 52; G. Stevens, Merovingerstraat 64. Zij, die per rijwiel deze bedevaart willen ma ken, doen dit onder leiding van een der com missieleden en voorzien zich eerst van een pro grammaboekje en misgebeden. Voor verdere gegevens zie de raambiljetten in de kerkportalen en bij de commissieleden en de advertentie in dit blad. DE COMMISSIE VOOR DE GEESTE LIJKE BELANGEN De heer F. J. M. v. Ogtrop is afgetreden als voorzitter van de Vereeniging voor den Effec tenhandel. Hij blijft echter bestuurslid. Tot voorzitter is benoemd mr. A. F. v. Hall De opbrengst van de Zaterdag gehouden straat collecte voor de R.K. Vereen, tot bestrijding der t.b.c. „Herwonnen Levenskracht" heeft ongeveer r 5000 opgebracht, d.i. 700 meer dan verleden jaar. Een prachtig resultaat! Voor de gemeente-scholen zullen voorloopig geen maatregelen tot verduistering worden ge nomen. De lessen zullen eventueel zoo worden gegeven, dat de schooltijd voor zonsondergang eindigt. Particuliere avondscholen en avond cursussen, die gemeentelijke gebouwen in huur hebben moeten de noodige verduisteringsmaat regelen zelf nemen; de gemeente zal niet voor de verduistering zorgen Zaterdagmiddag heeft prof. Huib Luns, voor zitter van de maatschappij „Arti et Amicitiae", de tentoonstelling van deze schildersvereeniging geopend. Hij verwelkomde allereerst de talrijke belangstellenden, o.a. mr. dr. A. baron Röell, commissaris van de provincie Noord-Holland, mr. M. v. d. Haagen, chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het Departe ment voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dr. F. Schmidt Degener, hoofddirecteur van het Rijksmuseum en jhr. D. C. Röell, directeur der gemeentemusea. Prof. Luns beval in warme Bewoordingen de tentoonstelling aan en sprak de hoop uit, dat zij druk bezocht zou worden. De aanwezigen hadden hierna gelegenheid de tentoonstelling te bezichtigen. Zij bestaat uit studies en schetsen in elk materiaal, vervaar digd door leden van de maatschappij en maakt een zeer verzorgden indruk. Er zijn 240 schil derijen en teekeningen en 9 beeldhouwwerken geëxposeerd, waaronder zeer vele, welke den naam kunstwerk ten volle verdienen. V.V.A. heeft in de competitie om het kam pioenschap van Amsterdam wel bewezen, dat zij inderdaad de sterkste van Amsterdam is. Ook de zesde wedstrijd werd in opeenvolging gewonnen en V.I.C. moest een, weliswaar kleine, 21-nederlaag accepteeren. Daarmee ging de kampioensvlag voor V.V-A. in top. Onze harte lijke gelukwenschen aan de Noord-Amsterdam mers. R.K.A.V. bewees dat de tweede plaats haar toch wel degelijk toekwam door Constantius met 4—2 te slaan. De stand is nu momenteel: V.V.A. 6 12 22— 6 R.K.A.V. 7 5 2 10 21—15 The Unity 7 4 1 2 9 1818 De Meer 6 3 3 6 15—15 Constantius 7 2 1 4 5 11—19 N.E.A. 6 2 4 4 17—17 V.I.C. 7 2 5 4 1628 Wilskracht 6 1—5 2 1417 Voor vanavond staan nu de twee laatste wed strijden op het programma. Deze zijn: Oost: WilskrachtDe Meer, A. Houtman Noord: V.V.A.—N.E.A., J. van Rooy Beide wedstrijden vangen om acht uur aan Wie dus nog voor den laatsten keer de wedstrijden om het kampioenschap van Amsterdam wil medemaken, die kan vanavond nog terecht! De Commissaris van Politie, Chef van het Bureau Kinderpolitie, te Amsterdam, verzoekt namens de ouders de opsporing en aanhouding van de minderjarige FREDERIKA NIEUWEN- HUIZEN, geboren 8-3-1923, die sedert 1 Augus tus 1.1. wordt vermist. Signalement: lang pl.m. 1.65 M, flink pos tuur, donkerblond haar en wenkbrauwen, rond gelaat, draagt bril zonder randen. Kleeding: rood geruite blouse met wit kraag je. donkerblauwe rok, beige kousen, blauwe schoenen, grijs sportjasje, blootshoofd. In het bezit van een nieuw damesrijwiel merk „Sportex" en heeft vermoedelijk een klein bruin hondje bij zich. De minderjarige Johanna Catharina Hart man is inmiddels terecht. Zondag 4 Augustus zulleh May Bbrghols. Annie de Ridder en Ferd. Stemeberg hun laatste muziek-uitvoering geven. Van Maandag 5 Augustus tot en met Zondag 11 Augustus treden op BOdi Rapp, zang, Fiet Joosten, piano en Felix de Nobel, piano. Bbdi Rapp zingt liederen van Schubert, Brahms, Schemaker, Caplet, Faurè en Chabrier. Fiet Joosten speelt werken van Roussel en Cranados. Fiet Joosten en Felix de NObel brengen pianowerken voor quatre-mains van Schubert en Debussy ten gehoore. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) BERN, 3 Aug. (D.N.B.) Onder voorzitter schap van maarschalk Petain is gisterenavond in Vichy een Ministerraad gehouden. Naar Ha- vas meldt, nam de Ministerraad een rapport aan over den internationalen toestand. Dit rapport houdt zich bezig met de incidenten in Kameroen en Madagascar en met de door de Engelschen afgekondigde blokkade over de Fransche gebieden. De Ministerraad gaf den Minister van Justitie opdracht een wet op te stellen, welke de ontbinding van de geheime vereenigingen behelst. Voorts vaardigde de Mi nisterraad een decreet uit, waarbij een begin gemaakt wordt met het naar huis sturen van de lichtingen der strijdkrachten te land, in de lucht en de zee. Volgens serieuze berichten uit Vichy ontvan gen zouden de onderhandelingen van het Op perste Gerechtshof dat op 8 Augustus bijeen komt om de verantwoording voor de catastro phe te onderzoeken, vrij langen tijd duren. Al leen het onderzoek reeds zou twee maanden du ren voordat het eigenlijke proces kan beginnen. De wijze waarop talrijke Fransche bladen zich bezig houden met de taak van het nieuwe opperste gerechtshof is naar de meening van de Berliner Börsen-zeitung niet geschikt om de bewering te rechtvaardigen, dat er in Frankrijk een nieuwe geest waait. Men krijgt den indruk dat het voor de Franschen niet om een groote zuiveringsactie gaat, doch om de bestraffing van hen. wien het niet gelukt is het oude doel van de Fransche politiek, de vernietiging van Duitschland. door te zetten. Wanneer een blad als de Pétit' Journal zelfs beweert, dat Frank rijk voor de christelijke beschaving in den oor log gegaan is tegen een opvatting van mensch en maatschappij die door het heidendom ge ïnspireerd was", kan men slechts van echt Gal lische onbeschaamdheid spreken en dan consta. teeren: Wie de Franschen in dit zelfbedrog ver sterkt, bewijst hun en den vrede een zeer slech ten dienst, want Duitschland heeft Frankrijk niet het leven geschonken, om als dank daar voor den ouden Franschen haat, de oude be- leedigingen en vijandige hatelijkheden te oog sten. Ten overstaan van den Kon. Erk. Algemeene Stenografen-Bond slaagden de volgende leer lingen van de Ponte-School, Lucas Boolwerk 15, Utrecht, voor de examens, georganiseerd door bovengenoemden Bond te Utrecht, in de vol gende vakken: Machineschrijven, diploma A: Mej. C. van Eek. Machineschrijven diploma B: de dames M. Vroom, W. M. de Wijk, F. A. v. d. Woude en de heer J. van Eerden. Steno-Typen, Ned. Taal: Mej. C. Stolwerk en de heeren G. W. J. Meerstadt, J. P. Smith en D. Vermeij. Ass. Correspondente: de dames J. F. Boot en J. M. Hoonhout. MOSKOU, 3 Aug. (DNB) In verband met de rede van Molotof schrijft het officieele partij blad de „Fravda": „Het is reeds bijna een jaar geleden, sinds tusschen de Sovjet-Unie er. Duitschland het niet-aanvalspact gesloten werd, dat een zwenking beteekent in de ontwikkeling van Europa, een zwenking naar den kant van een krachtige verbetering der betrekkingen tusschen de beide grootste Europeesche landen. De gebeurtenissen van den laatsten tijd heb ben de kracht van het Duitsch-Russische ver drag niet alleen niet verzwakt, doch integen deel de geheele beteekenis van zijn bestaan en zijn verdere ontwikkeling bevestigd." Daarbij wijst het blad nadrukkelijk op de uiteenzettingen van Molotof, dat de Duitsch- Russische vriendschapsbetrekkingen niet op „toevallige overwegingen der tijdsomstandig heden, doch op de diepste staatsbelangen van Duitschland en de Sovjet-Unie gebouwd zijn." Uit de rede van Molotof halen de Sovjet bladen vooral de zinsneden aan, welke over de betrekkingen met Turkije en Iran gaan. De uitdagende pogingen, aldus de „Pravda", van de oorlogsbrandstichters, om den bloedigen oorlog aan onze grenzen te brengen, zijn aan het licht gebracht en hebben 'n wreed fiasco geleden. De Sovjet- Unie heeft haar waakzaamheid verscherpt." De „Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz" wijdt aan de rede van Molotof een beschouwing, waaraan wij het volgende ont- leenen „De rede van den regeeringschef der Sovjet- Unie heeft een met den tijd overeenstemmende opheldering van den politieken toestand der wereld gegeven, die elders, juist ook wat Rus land betreft, opzettelijk in het halfduister is gesteld. Van Engelsche zijde, doch Dok vanuit Amerikaansche propagandacentra, is men het niet moede geworden, de standvastigheid van de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en het Rijk in twijfel te trekken, en heeft men steeds getracht door het „willekeurig opwerpen van problemen een stoornis in deze verhouding te bewerkstelligen. Het antwoord, dat Molotof dezen onver- beterlijken verstoorders van den vrede heeft gegeven, is duidelijk genoeg. Tegen de wen- schen van deze kringen in zijn de Duitsch- Russische betrekkingen en wel volgens beider opvatting eens en voor altijd door het verdrag van Moskou bepaald, dat van zijn kant de mogelijkheden van wrijving uitsluit. In het bijzonder de in den laatsten tijd met doorzichtige motieven gelanceerde berichten over dreigende Duitsch-Russische moeilijkheden op den Balkan (Reuter, Associated Press, New York Times, enz.) hebben in zooverre een prompt démenti door den heer Molotof zelf gekregen toen deze tot uitdrukking bracht, dat na het regelen van 't Bessarabische vraagstuk de Rus sische betrekkingen met Roemenië thans in vol komen normale banen geleid moeten worden, hetgeen bovendien een bewijs er voor is, dat ook Sovjet-Rusland belang heeft bij een consolidee ring in Zuidoost-Europa op rechtvaardige en geordende grondslagen. Ook de opmerking van Molotof dat de ver houding tusschen Italië en de Sovjet-Unie aan merkelijk verbeterde, is in dit verband beslist niet naar den smaak van hen, die geen belang hebben bij het verkrijgen en vestigen van een waren vrede in dit gebied. Hoe meer de zelfzuchtige wensch van bepaalde zijde naar een uitbreiding van het conflict, naar voren komt, des te begrijpelijker is het, dat de betrekkingen van Sovjet-Rusland met Duitsch land en van Sovjet-Rusland met Italië in toe nemende mate een natuurlijke bevordering on dergaan. De verontwaardiging in Londen over de rede van Molotof is groot. De Londensche correspondent van „Svenska Dagbladet" meldt aan zijn blad, dat men in de Britsche hoofdstad vooral verontwaardigd is omdat Molotof constateert, dat Engeland oorlog voert om de wereldheerschappij te verkrij gen. In het Verordeningenblad is nog een' afzonderlijk besluit opgenomen van de se- cetarisisen-generaal van de departementen van Financiën en van Binnenlandsche Za ken inzake het heffen van opcenten op de winstbelasting ten behoeve van de gemeen ten. Daaraan ontleenen wij het volgende.' Artikel 1. Ten behoeve van de gemeenten worden op de winstbelasting geheven 15 opcenten. Artikel 2. Aanspraak op voormelde opcenten hebben: a) de gemeente van aanslag; b) elke andere gemeente, op welker grond gebied de vennootschap, vereeniging. of maat schappij gedurende het geheele jaar, waarop de aanslag betrekking heeft, een of meer kantoren, winkels of andere vaste inrichtingen bezigde, mits daarvan tezamen geregeld meer dan 10 personen verbonden en werkzaam waren. Artikel 5. (1) De bestuurders of de beheerende ven- nooten van een aan de winstbelasting onder worpen vennootschap, vereeniging of maat schappij, de met haar vereffening belaste per sonen en de beheerders van gedeelten van haar bedrijf buiten de gemeente van aanslag, zijn verplicht, desgevraagd aan den inspecteur of zijn ambtgenoot over de gemeente of het deel der gemeente, waar een gedeelte van het be drijf wordt uitgeoefend, binnen een door den inspecteur te stellen termijn de opgave te ver strékken omtrent personeel en belooningen, wel ke voor de uitvoering van dit besluit wordt noodig geacht. (2) Gelijke verplichting bestaat jegens bur gemeesters en wethouders van de gemeenten, waar de vennootschap, vereeniging of maat schappij vaste inrichtingen heeft. (3) Hij, die een hem bij dit artikel opgelegde verplichting niet nakomt of op onjuiste wijze nakomt, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste duizend gulden. (4) De feiten, strafbaar volgens het vorige lid, zijn overtredingen. Artikel 6. (1) Het is iedereen verboden, hetgeen hem in zijn ambt of betrekking, bij de uitvoering van dit besluit of in verband daarmede nopens de zaken of werkzaamheden van een ander, blijkt of medegedeeld wordt, verder bekend te maken, dan noodig is voor de uitoefening van dat ambt of die betrekking. (2) Hij, die opzettelijk de bij het vorige lid opgelegde geheimhouding schendt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gulden. (3) Hij, aan wiens schuld schending van de geheimhouding te wijten is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. (4) Geen vervolging wordt ingesteld, dan op klachte van hem, te wiens aanzien de geheim houding is geschonden. (5) De feiten, strafbaar volgens het tweede en derde lid, zijn misdrijven. Artikel 7. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat van 1 Augustus t.m. 31 Augustus 1940 op bon no. 1 van de voeder- kaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor: groep 1: 12 K.G. hondenbrood; groep 2: 12 K.G. hondenbrood; groep 3: 10 K.G. honden brood; groep 4: 6 K.G. hondenbrood; groep 5: 5 K.G. hondenbrood; groep 6 3 K.G. honden brood. Op bon no. 1 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode lVi K.G. katten brood beschikbaar gesteld. Na 31 Augustus 1940 is bon no. 1 van bedoelde kaarten ongeldig. Hij mag na dien datum niet meer worden ingenomen. Winkeliers en handelaren in honden- en kat tenbrood kunnen de door hen voor opzending der bonnen noodige opplakvellen bij den fabri kant-leverancier aanvragen. Afgifte van honden- of kattenbrood zonder dat de betreffende bon wordt ingeleverd is ver boden. Houders van meer dan een kat voor bedrij ven, pakhuizen, fabrieken e.a., welke dus niet zijn opgegeven onder de rubriek raskatten, kun nen zich thans eveneens wenden tot de Sectie: Bijzondere Diergroepen te Beekbergen, voor het bekomen van voederkaarten. Pctroleumdistributle voor de binnen scheepvaart en de vlsscherij. 's-GRAVENHAGE. 3 Augustus. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Handel. Nij verheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend. Aan de regeling, dat voor het ver bruik van petroleum voor motoren van vaartuigen in de rivier- en bin nenvaart vergunningen door of namens den inspecteur-generaal van het verkeer kunnen worden verstrekt, is een uitbreiding gegeven. Deze ver gunning zal tevens kunnen worden verstrekt voor het verbruik van petroleum benoodigd voor navigatle- lichten van vaartuigen in de rivier en binnenvaart. Voorts ls bepaald, dat het verbruik van petroleum voor motoren en navigatlelichten aan boord van vaar tuigen, bestemd voor de vlsscherij, uitsluitend is toegestaan, nadat door of vanwege de Nederlandsche Vis- scherlj-Centrale te 's-Gravenhage daartoe een bijzondere schriftelijke vergunning ls verleend Voor belde soorten schriftelijke ver gunningen ls bepaald, dat zij zorg vuldig dienen te worden bewaard aan boord van het vaartuig, ten behoeve waarvan zij zijn uitgegeven. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat de vergunningen slechts geldig zijn voor den duur van de reizen in verband waarmede zij zijn verleend. Tegelijk met de verbruiksvergunning verstrekken de bovengenoemde in stanties zoo noodig een machtiging, tegen inlevering waarvan dc plaatse lijke dlstributièdiensten een toewij zing voor het koopen van petroleum uitreiken. MEVROUW! BEL OP 14 6 3 7 voor Uw gebruikte Meubelen en Zolderopruimingen J. VELLEMAN, ZIJLSTRAAT 62 HAARLEM lederen Zondag, Maandag, Woensdag en Vrijdag. Óp de Zondagen Vertrek 1.50 uur vanaf Z.B. Spaarne. Op de weekdagen vertrek 1.30 u. vanaf Koudenhorn. Prijzen ƒ1.25 en ƒ0.80 (beneden 10 jaar half geld). Tweemaal per week, Dinsdags en Donderdags. Vertrek Haarlem: 8.30 uur v.m. Koudenhorn. Prijs le klas ƒ2.—. Touristenklas ƒ1.25. Wij staan in geregelde verbinding met den Haven dienst te Amsterdam. NA FIJNE BOOTTOCHTEEN HEERLIJKE NACHTRUST H. J. F E IJ E RAVELINGSTEEG 13 HAARLEM TEL. 11292

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3