T 1 De Nederlandsche Unie Duitsche weermacht beleedigd Londen wil de gearresteerde Japanners niet vrijlaten Bomaanval op oliehaven bij Liverpool Nog een toelichting Eenheid van ons volk Verduistering Bommen op Den Haag Duitsche Arbeidsdienst defileert Zeer scherpe taal der Japansche pers Nieuwe arrestaties WANDGEDIERTE VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS „SINT PETRUS" r~ -J Hagenaar tot anderhalf jaar Veroordeeld Inspectie door Rijkscom missaris Seyss-Inquart Fa. H. v. LOON - Tel. 23037 VOOR SLECHTS 1* CENT Duitsch legerhericht Nieuwe Britsche luchtraids op West-Duitschland - MAANDAG 5 AUGUSTUS 1940 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM In hoeverre adhaesiebetuigingen waardevol zijn en in hoeverre niet De organisatie Vs.. Twee dooden en veel materieele schade Enschede gebombardeerd Twee-en-een-half jaar geëischt Te Rotterdam Drukke besprekingen in T okio 64ste JAARGANG No. 22530 H. J. FEUE HERSTELvanUw HAARGROEI Als U voor Uw vacantie te Amsterdam komt, Jongen van fiets gevaller Door vrachtauto overreden en gedood DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN MALIEBAAN 50 DXBECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DEN HAAG, 3 Augustus 1840 Iedere uiting van adhaesie, ook van collectieve adhaesie, is het drie manschap der Nederlandsche Unie welkom, al ware het slechts, zooals mr. Linthorst Homan het karak teristiek uitdrukte, omdat het nu eenmaal gemakkelijker legt met een kalkei in het nest, omdat er al tijd menschen zijn, die eerst over den dam komen als zij zien, dat de leiding van bepaalde organisaties vertrouwen heeft betuigd of die zich eerder bij een beweging aan sluiten, welke een millioen leden telt, dan bij eene met tienduizend. Doch het driemanschap verheelt zich niet, dat onder het koren kaf zit. Duidelijk blijkt dit uit ver scheidene brieven, waarin de ad- haesie-betuiging omstandig wordt gemotiveerd ofaan bepaalde voorwaarden wordt gebonden. Het gaat niet om dergelijke vage blijken van waardeering. Wat de Unie in de eerste plaats wil hebben in haar menschen, is, dat zij ieder individueel het streven van de Unie deelen, het streven naar het herstel van de eenheid in ons volk en van werkelijke offervaardigheid voor land en volk bezield zijn. Wie zich alleen aanmeldt uit afkeer tegen een andere beweging, doch niet bezield is van het streven naar positieven opbouw van een nieuw Nederland, wie zich aansluit bij de Unie en tegelijk zijn potje aan de kook houdt bij de politieke partijen, wie twee ijzers op het vuur wil heb ben, hoort in de Unie niet thuis. Duidelijk nam mr. Linthorst Homan op een conüerentie voor de Nederlandsche pers met deze woorden stelling tegen een te vroeg juichen over den enormen nog steeds maar aanhouden den toeloop van adhaesiebetuigingen, vooral voor zoover die van groote groepen ineens ko men. Wat daar uiteindelijk voor de Unie van blijft hangen kan eerst blijken wanneer de ant woorden binnen zijn van de kaarten, die aan alle sympathisanten en aan de leden der ad- haesie-betuigende organisaties worden gezon den. Ook van die antwoordkaarten komen er dage lijks duizenden binnen, sommige met hooge contributie-toezeggingen, ook van eenvoudige menschen, die het nauwelijks kunnen missen. Hoeveel er thans middels deze kaarten als deel. nemers aan de Unie staan ingeschreven laat zich nog moeilijk overzien, doch daarover vol gen te zijner tijd nauwkeurige mededeelingen, die in ieder geval meer beteekenen dan de uit zonderlijk hooge adhaesiecijfers. Daarmee zijn de adhaesiebetuigingen uiter aard niet van beteekenis ontbloot. Voor een aanzienlijk deel komen zij van or ganisaties en van individueele personen, die ten nauwste verbonden waren met politieke groepen, wier leiders thans tot onthouding ad- viseeren. Gelukkig! Het streven om zich los te maken uit het vroegere isolement blijkt ster ker te zijn dan de Nederlandsche Unie aan vankelijk dorst hopen, sterker ook dan de oude politieke leiders meenen. Hun advies heeft niet meer de kracht van vroeger. Den eenvoudigen man van de straat zijn de schellen beter van de oogen gevallen dan menig voormalig leider. De wil tot een sterke eenheid is in alle kringen van ons volk zoo sterk geworden, dat hij ook al probeeren enkele partijen nóg zoo te dwars- boomen niet meer te stuiten valt. Dit sterkt de Unie in de overtuiging, dat de taak, die zij zich heeft gesteld, bereikbaar is. Wellicht zelfs vóór den vrede wordt gesloten. Zou dit echter niet het geval zijn, dan zet zij, hoe ook de vrede moge uitvallen, haar arbeid voort. Waarom ook niet? De menschen, die thans in het driemanschap van de Unie zitting hebben, hebben ook vóór dat Nederland in den oorlog werd betrokken, geen partijpolitieke rol gespeeld en de gedachte der volkseenheid voorgestaan. Wat toen nog slechts door langzame voorbereiding scheen te kunnen worden verwezenlijkt, kan thans eens klaps sneller. Men kan daarom ook dit driemanschap niet verwijten, dat het eerst thans met de gedach ten aankomt, die het in zijn beweging heeft neergelegd. Daar zijn nog andere dingen aan de Neder landsche Unie voor de voeten geworpen. Zoo is de veronderstelling geopperd, dat de Nederlandsche Unie een reactionnaire groep zou zijn. Het bovenstaande en ook haar gepu bliceerde sociaa-economische programma spre ken echter duidelijk het tegenovergestelde van reactie uit. Dat zal ook duidelijk blijken uit dg toelichtingen op de verschillende programma punten, welke binnenkort in brochurevorm zul len verschijnen, en voorts uit de samenstelling van den Raad van Bijstand, welke binnenkort zal worden bekend gemaakt. Bij dit laatste zal ook de sterke wil blijken tot het samengaan met zooveel mogelijk groepeeringen en krin gen uit het maatschappelijk leven. De belangwekkende rede van den Rijkscom missaris deed duidelijk zien, welke vragen thans niet kunnen worden besproken en welke wel Dat de Nederlandsche Unie in sterk eigen nati onaal gevoel en gehechtheid aan het Nederland sche verleden haar eigen weg gaat, met open oog voor het nieuwe dezer tijden en van het nieuwe in de verhoudingen, doch met den vas ten wil tot eigen onderzoek naar eigen toe komst, is een Nederlandsche plicht, welke in de rede van den Rijkscommissaris ^is erkend Dat Nederland zich veel meer dan voorheen op Duitschland zal oriënteeren en in het nieuwe Europa wil medewerken als gelijkgerechtigd partner, is reeds alom in or.s volk door voor aanstaande figuren erkend en zal ook in het werk der Nederlandsche Unie tot uiting ko men. Zij vergeet echter niec, dat de oorlog en de oorlogstijd, en ook de ufzetting en de be zettingstijd normale werkwijze onmogelijk maken. Zij uitte haar verlangen naar werke lijkheidszin; men mag dat niet uitleggen als opportunisme. Op de ontelbare vragen over de werkwijze van de Nederlandsche Unie in de praktijk kan wor den geantwoord, dat zij deze voorloopig crie- ledig hoopt te doen zijn; ten eerste het oproe pen en binden van het gemeenschapsgevoel in geheel ons volk, daarna, bij welslagen van die actie en bij voldoende ledental, het uitbrengen van adviezen en het doen van voorstellen aan de Nederlandsche autoriteiten, en tegelijkertijd het onderhouden van contact met de bezettings autoriteiten. Moge de Nederlandsche Unie haar streven zoodanig kunnen verwezenlijken, dat toe passelijk worden de woorden van den Rijkscom missaris in zijn laatste rede: „Wanneer deze voorwaarden zijn vervuld, zal het volk bespeuren, waar het om gaat en zal geloovig den werkelijk geioovige volgen en ook de bezettende macht zal dezen mannen niet slechts haar achting niet onthouden, maar ook aan hun argumenten het gewicht niet ontzeg gen, indien in sommige vraagstukken meenings- verschil aan den dag zou treden." Inmiddels is ook het definitieve bureau tot stand gekomen. Het wordt dezer dagen geopend in de Alexanderstraat 11, Den Haag. De staf van leiding en medewerkers wordt dezer dagèn bekend gemaakt. Nog enkele dagen blijft het bu reau gevestigd Alexanderstraat 20, met de hulp van de voorloopige vrijwillige medewerkers. Pro vinciaal en plaatselijk komt ook binnenkort al les tot stand; vele besprekingen hierover in ge heel het land zijn reeds gaande. Voorts kan worden medegedeeld, dat voor de eerste groote vergadering in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag op Dinsdag as. geen kaarten meer verkrijgbaar zijn. De zaal is geheel uitverkocht. Op deze ver gadering spreken, gelijk bekend, de drie leden van het driemanschap. Twee dagen later, op Donderdag 8 Augustus, zullen de drie leiders eveneens spreken op een groote vergadering in het Concertgebouw te Am sterdam. De vergadering begint in Den Haag om 8 uur en in Amsterdam om half acht. In beide plaatsen gaat de zaal een half uur voor den aanvang open. Op Zondag 11 Augustus worden twee vergade ringen belegd in Brabant: een in Den' Bosch, des middags om 3 uur in het Concertgebouw en een in Eindhoven des avonds. Van deze laatste vergadering zijn tijd en plaats nog niet bekend. Op deze beide vergaderingen spreken de hee- ren de Quay en Linthorst Homan. Deze laatste spreekt alleen in Groningen op Donderdag 15 Augustus in de zaal van de Harmonie. Terwijl op Zondag 18 Augustus het driemanschap weer in zijn geheel optreedt in Rotterdam. Zonsondergang 5 Augustus 21.26 Zonsopgang 6 Augustus 6.07 Zonsondergang 6 Augustus 21.24 Wederom zijn in ons land slachtoffers gevallen tengevolge van Engelsche bommen; thans moesten woonwijken van Den Haag het ontgelden. Zaterdagavond even over half twaalf wierp een vliegtuig na een duikvlucht een bom op een étagewoning in een dichtbevolkte woonwijk zonder eenige strategische beteekenis. Hierbij werden twee bewoners, een man van 70 jaar en een meisje van 13 jaar, gedood. De huishoud ster van den ouden heer werd gewond. In een andere woonwijk werd eveneens een bom geworpen, doch deze heeft geen andere gevolgen gehad dan een aantal gesprongen ruiten en een gat in den grond. In den nacht van Zaterdag op Zondag, zijn in het Noord-Oostelijk stadsgedeelte van Enschede door Engelsche vliegtuigen enkele bommen neergeworpen, welke geen persoonlijke ongelukken hebben veroorzaakt. De materieele schade is echter vrij aan zienlijk. Een der bommen viel op den Voortsweg, terwijl eenige andere op een binnenterrein terechtkwamen, tengevolge waarvan een fabriek van machine-onderdeelen aan de achterzijde ernstig werd beschadigd. Voorts moesten het vele ruiten en daken in de om geving ontgelden. In verband met het bovenstaande deelt de politie ons mede, dat bij het plaats gehad heb bende luchtalarm vele bewoners de fout heb ben gemaakt in hun woning licht te ontsteken. Er kan niet genoeg op aangedrongen worden, dat dit moet worden nagelaten. Elke lichtuitstra- ling beteekent een vergrooting van het gevaar voor de bevolking. Ook is het ten strengste ver boden zich bij luchtalarm op straat te begeven. Een employe van een grootbedrijf te 's-Gravenhage stond Zondagochtend terecht voor den Duitschen Krijgsraad in het Pala- ce-hotel te Scheveningen. Hem was ten laste gelegd: le. na den wapenstilstand met Holland open lijk de Duitsche weermacht beleedigd te heb ben door dagelijks in bijzijn van meerdere employé's tegen de Duitsche weermacht te sto ken en onder meer te zeggen, dat Engeland er voor zorgen moest, dat de Hollanders wapens kregen, dan zouden zij spoedig dieDuit- schers eruitgooien. 2. Opzettelijk onware en verdraaide feiten verbreid te hebben, die het welzijn van het Duitsche Rijk nadeel kunnen berokkenen, na melijk het verspreiden van een brief van belee- digenden aard voor het Duitsche Rijk. Uit het verhoor bleek, dat de beschuldigde in tegenwoordigheid van twee andere employé's beleedigingen tegen de Duitsche weermacht en den rijkscommissaris geuit had. Tevens was het dezen beiden medewerkers bekend, dat hij een brief, welke het Duitsche Rijk nadeel kon be rokkenen, had laten overschrijven in drie exem plaren. Ten gevolge van hun aanklacht bij de Duit sche autoriteit werd beklaagde gearresteerd evenals eenige anderen van ditzelfde grootbe drijf, welke laatsten echter na eenige dagen arrest in vrijheid werden gesteld. De beschuldigde gaf grootendeels de fei ten toe en deze bekentenis, aangevuld door de beëedigde verklaringen van den bewus- ten medewerker (een was niet aanwezig), gaf het wettig en overtuigend bewijs. De vervolgende autoriteit eischte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. Paehlig, voerde ten aanzien van het geïncrimineerde geschrift aan, dat dit reeds in duizenden exemplaren vóór het begin van den oorlog in Nederland was ver spreid en dat derhalve wat reeds verbreid was en bekendin grooten kring, het strafbare ele ment van de ten laste gelegde handeling deed vervallen. Ten aanzien van de beleedigingen der Duit sche weermacht en den rijkscommissaris voerde pleiter aan, dat deze slechts waren geuit tegen over twee medewerkers in zeer beperkten kring, zonder dat beschuldigde het opzet had dit in grooten kring te doen. De krijgsraad ging direct in raadkamer cn na een kwartier beraadslaging werd het vonnis uitgesproken. De beklaagde werd schuldig bevonden aan het hem ten laste gelegde en hy werd voor beide feiten tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Onder groote belangstelling heeft Zondag de Duitsche Arbeidsdienst een marsch door Amsterdam gemaakt, na op het Museum plein geïnspecteerd te zijn door Rijkscom missaris Rijksminister Seyss-Inquart. Omstreeks vier uur was de Duitsche Arbeids dienst uit Rotterdam en andere deelen van het land met autobussen naar Amsterdam gekomen, waar de jongemannen in afwachting van de in spectie zich verzamelden op het Museumplein langs het z.g. IJsclubterrein. Intusschen arri veerden talrijke autoriteiten op het plein, dat aldra omzoomd was door een dichte haag van belangstellend publiek. Aanwezig waren o.m. de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, en de wethouders mr. G. C. Kropman, J. Rus tige, F. van Meurs, W. Boissevain en B. Franke, de heer H. J. Versteeg, hoofd* commissaris van politie, overste Versteeg, commandant der marechaussee met zijn ka pitein-adjudant De Raak, commandant van In Amsterdam inspecteerde de Duitsche Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart per soonlijk den Reichsarbeitsdienst,die Zondag een marsch door de stad maakte. Tijdens de inspectie door dr. Seyss Inquart den Opbouwdienst in Amsterdam, de Oberst- Arbeitsführer Bethmann, chef van den Duit schen Arbeidsdient in Nederland, de Ober-feld- zeugmeister Avenarius en eenige Duitsohe po litieofficieren. De politie te voet, te paard en per motor had onder leiding van commissaris J. C. Krenning het middengedeelte van het Museumplein af gezet, waar omstreeks kwart voor vijf de Duit sche Arbeidsdienst, bestaande uit ongeveer zes honderd man, met ransel en schop zich in twee rfjen opstelde, aan het hoofd het muziek corps. Omstreeks vijf uur arriveerde de Rijkscom missaris per auto uit Den Haag, vergezeld door commissaris dr. Schmidt en de General-Arbeits- führer Zur Loye, bij wie zich o.a. de heer Paustian, leider van de Duitsche kolonie in de hoofdstad, voegde. De in het zonlicht blinkende schoppen wer den ten groet geheven toen de Rijkscommissaris uit zijn auto stapte, waarna hij den Arbeids dienst inspecteerde. Vervolgens begaf dr. Seyss- Inquart zich met zijn gevolg naar de Stadhou derskade voor het Rijksmusem, waar hij de autoriteiten begroette en de Arbeidsdienst, die intusschen via de Hobbemastraat en de Stad houderskade ook voor het Rijksmuseum was aangekomen, voor hem defileerde, terwijl het muziekcorps een marsch ten gehoore bracht. De Arbeidsdienst, die onder leiding van den Ober- feldzelgmeister Avenarius stond, maakte in aansluiting op dit défilé een marsch door de stad, langs de Stadhouderskade, Ferd. Bolstraat, Weteringplantsoen, Weteringschans, Leidsche- straat, Koningsplein, Singel, Spui, Rokin, Dam, Damrak, Stationsplein, Kamperbrug en Prins Hendrikkade, waar nabij de St. Nicolaaskerk de stoet ontbonden werd. Bij het défilé mocht een groep van de defi- leerende jongemannen, welke den Duitschen marschpas wel heel bijzonder goed uitvoerde, een applaus verwerven en ook de tamboer-ma joor met zijne krachtigen pas en zwaaienden stok trok speciaal de belangstelling van de toeschouwers. Na het défilé nam dr, Seyss-In quart afscheid van de autoriteiten en keerde met commissaris Schmidt en General-Arbeits- führer Zur Loye per auto naar Den Haag terug. Vóór de hoofdstad had Rotterdam getuige kunnen zijn van een parade van den Duitschen Arbeidsdienst. Ruim 500 manschappen zijn daar door Gene- ral-Arbeitsführer Zur Loye geïnspecteerd. Op den Walenburgerweg werd de stoet geformeerd. De kop van den stoet bevond zich op den Pro- venierssinigel, waar ook de muziek stond op gesteld. Terwijl de muziek een pittigen marsch blies, hield de generaal inspectie, waarna via den Sta- tensingel naar den Statenweg werd gemar cheerd. De General-Arbeitsführer had zich pei auto daarheen begeven, om de parade af te nemen in gezelschap van den Oberst-Arbeits- fiihrer Pethann, den Ober-Arbeitsführer Aber- narius en den Arbeitsführer Stemmer. TOKIO, 5 Aug. (D.N.B.). Hoewel de Ja pansche ambassadeur te Londen in een on derhoud met Lord Halifax gepoogd heeft de onmiddelijke vrijlating van de gearresteer de Japanners te verkrijgen om een ernstige wending te vermijden, is de vrijlating afge wezen met de motivcering dat het hier een gewone gerechtelijke aangelegenheid betreft, aldus meldt „Nitsji Nitsji" uit Londen. Bovendien zouden er bewijzen tegen andere Japanners 'zijn met wier arrestatie men nog gewacht heeft. Alle voorbereidingen zijn echter getroffen voor verdere arrestaties, ook in de Britsche koloniën. Op de opmerking van den ambassadeur Shigonitsoe dat alle pogingen voor een regeling der betrekkingen tusschen beide landen zouden kunnen mislukken, heeft Lord Halifax niet geantwoord. Het blad meldt voorts, dat Engeland in deze kwestie met de Vereenig- de Staten samenwerkt, om gemeenschappelijk de Japansche politiek in Oost-Azië te verstoren. TOKIO, 5 Aug. fD.N.B.) Het is waar schijnlijk, dat Japan de onverwijlde vrij lating zal eischen van de Japansche onder danen, die in Engeland zijn gearresteerd en tegelijkertijd alle in Engeland vertoeven de Japansche staatsburgers, met uitzonde ring van de Japansche ambtenaren, zal op dragen onmiddellijk naar Japan terug te reizen. Naar de meening van de „Osji Sjimboen" moet de Japansche ambassadeur te Londen onmiddellijk worden teruggeroepen. Het Ja pansche volk zou het noch begrijpen, noch toelaten, indien de regeering in deze kwestie geen voet bij stuk houdt. „Wij zijn er van overtuigd zoo verklaart dit blad dat er geen andere weg is dan den ambassadeur terug te roepen en de diplomatieke betrek kingen met Groot Brittannië af te breken." Ook de avondbladen van Zondag slaan een ongewoon scherpen toon aan tegen Engeland, welks daden tegen Japansche onderdanen wor den gebrandmerkt als „een gemeene wraak". De „Tokio Asahi Sjimboen" vermoedt, dat achter de arrestatie van de Londensche vertegenwoor digers van groote Japansche handelsconcerns bepaalde bedoelingen verborgen gaan, welke ver band houden met de relaties, welke deze con cerns in Engeland en Amerika bezitten. Het blad eischt, dat de Japansche regee ring tegenover Engeland zal handelen naar het beginsel „oog om oog, tand om tand". De „Tokio Nitsji Nitsji" bestempelt het Engelsche optreden als een provocatie en als een kenmerkende uiting van de geweldda digheden van de heerschende klasse in En geland. Alleen reeds uit overwegingen van prestige dient Japan energiek terug te slaan, daar dit de eenige taal is, die Engeland verstaat. Naar verder wordt bericht, heeft de sensatio- neele aanhouding van twee Japansche zaken lieden te Londen aan het licht gebracht, dat twee andere Japansche onderdanen, onder het zelfde voorwendsel als bij deze laatste arresta ties opgegeven, al sedert het begin van verleden maand in arrest zijn. Het zijn een bediende van de „Bank van Formosa", die sedert 10 Juli is opgesloten m de gevangenis te Pantonville en mevrouw Milley Yosjii de Duitsche vrouw van een Japanschen schilder, die op 13 Juli gevan gen is genomen. In verband met de arrestatie van tal van Japanners door de Britsche autoriteiten vindt heden, naar hier gemeld wordt, een belangrijke conferentie plaats tusschen vertegenwoordigers van het departement van Buitenlandsche Za ken, en het ministerie van Oorlog en Marine. Tevens verwacht men in politieke kringen, dat heden de minister van Buitenlandsche Zaken Matsoeoka den Britschen ambassadeur Craigie om een bepaalde opheldering zal verzoeken. Ook worden verdere arrestaties van Ja panners gemeld. Drie Japansche zakenlieden werden, naar de „Asahi Sjimboen" meldt, door de Brit sche autoriteiten te Rangoon gearresteerd. Bovendien is in Singapore de leider van het plaatselijke bureau van het Japansche pers agentschap Domei, Kobayashi, gearresteerd. De woordvoerder van het Japansche depar tement van Buitenlandsche Zaken heeft ver klaard, dat het ministerie ten aanzien van de arrestatie van Japanners in Engeland geen definitieve houding kan aannemen zoo lang geen uitvoerige berichten uit Londen ontvangen zijn. Deze berichten komen met vertraging bin nen. Het feit van de arrestaties is pas tien uren later bevestigd. De woordvoerder bevestigde vervolgens, dat lord Halifax een onderhoud ge had heeft met den Japanschen ambassadeur Shigemitsoe. Tot dusver zijn er zes arrestaties bevestigd, n.l. vier te Londen, een te Singapore en een te Hongkong. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT No. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen WIJ VAREN iedcrcn Zondag. Maandag. Woensdag en Vrijdag naar het KAGERMEER (Warmond) IEDEREN DINSDAG EN DONDERDAG DE DRIE MEREN TOCHT Gewone prijzen Bootdiensten naar MARKEN en VOLENDAM zijn vervallen Ravelingsteeg 13 Haarlem Telefoon 11292 noodig om deze annonce uitgeknipt in open envelop alt drukwerk aan ons op te zenden, ontvangt U uitvoerige brochures ever het Vermeldt Uw naam en adres op de achterzijde (V.K.P.) der enveloppe en adresseert aan: Dr.H.Nannlng'g Fharm. Fabr. N.V., Den Haag maakt dan even gebruik van de gelegen heid tot gratis VOETONDERZOEK in het ORTHOPEDARIUM van Zr. Switzar Rokin 101, A'dam-C. Tel. 42802 Een werkelijk prettige inrichting. Te Breezand is de achtjarige J. G., toen hij op zijn fiets op den Stoom weg reed, door on verklaarbare oorzaak komen te vallen, juist toen een melkauto passeerde. De chauffeur kon niet meer verhinderen, dat de achterwielen den jongen over het hoofd gingen met het ge volg, dat de knaap onmiddellijk dood was. Bur gemeester Meijnlief maakte proces-verbaal op. BERLIJN, 4 Aug. (D.N.B.) Het opper commando der Duitsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heelt op Zaterdag 3 Augustus verkenningsvluchten gemaakt boven het zeegebied tusschen Kanaal en de llebridcn. In den nacht van drie op vier Augustus oestookten onze gevechtsvliegtuigen de oiichaven van Stanlow bij Liverpool met bommen. Talryke branden werden hierdoor veroorzaakt. Verder werden luchtafweer- stellingen by Canday Island en Swansea aangevallen., Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van drie op vier Augustus Noord- en West-Duitsch land binnen. Ondanks het feit dat zy meer bommen wierpen dan de laatste nachten, was de uitsluitend aan niet-militaire doelen aan gerichte schade nog geringer dan tot dus verre. Het Zondag uitgegeven frontbericht van het D.N3. meldt: Het Duitsche luchtwapen heeft, zooals uit het legerhericht blijkt, het zwaartepunt van zijn optreden gelegd op een nauwkeurige verkenning van de Britsche westkust. Dit is van groot belang, daar de havens aan de Britsche westkust, aan de Iersche Zee en ten noorden daarvan tot dusver in het buitenland als betrekkelijk veilig werden beschouwd. Hierbij valt echter op te merken, dat reeds vóór de tegenactie in Noorwegen steden als Glasgow, Carlisle en Lancaster binnen het be reik van de Duitsche oorlogsv liegt uigen lagen, en dat sindsdien het gevaar vanuit de lucht voor de westelijke havens van Engeland nog belangrijk is toegenomen. Voor een vlucht naar Glasgow bijvoorbeeld hebben de strijdeenheden van de Duitsche luchtmacht op het oogenblik nauweiyks meer dan twee uur noodig. Liver pool is ongeveer in 100 minuten te bereiken. Bristol ligt op een uur vliegen van de bases der Duitsche luchteenheden. Bedenkt men tenslotte nog dat liet korten tijd geleden aan een Duitsche duikboot is gelukt om, den sterken afweer ten spijt, met buiten gewoon succes in de Iersche Zee te opereeren. dan is het duidelijk dat de steden en havens aan de Britsche westkust evenzeer worden be dreigd als de havens aan de Zuid- en aan d# Oostkust.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1