De katholieke voetbalclubs in het nieuwe verband Thans wint Heinz Baumgarten de 100 meter Laatste offensief op Feijenoords leiderspositie ingezet TOONTJE VAN TEUTEN Karakter aan bonden en vereenigingen zelfs niet in het kleinste onderdeel aangetast Lager voetbal blijft in de diocesane kring en Heracles en Blauw-Wit winnen Thans weer een zege van Schulte op v. d. Voort MAANDAG 5 AUGUSTUS 1940 Barones Spencer Nederlandsch kampioen De kampioensronde NOTA EN 0SENDARP GESLAGEN HET HUIS PAARDENSPORT Samenvatting Andere takken van sport ATHLETIEK Duitschland wint van Italië HeraclesJuliana 20 G.V.A.V.—Blauw-Wit 1—2 Het verdere programma De resultaten WIELRENNEN Koppelwedstrijd vooi SchulteBoeijen Jan Pijnenburg rijdt zijn afscheidswedstrijd DAMMEN CLUBKAMPIOENSGHAP VAN NEDERLAND DUIZEND KAARSEN Nu volgens een officieele mede- deeling van de nationale stichting ter bevordering van de lichamelijke opvoeding de fusie bij de voetbal sport een feit is geworden, hebben zeer velen zich afgevraagd, wat nu wel de gevolgen zijn van een der gelijk ingrijpend besluit in ons na tionale sportleven, in het bijzonder voor wat betreft den tak voetbal. In verband hiermede hebben wij een onder- Eehad met den burgemeester van Veenendaal, ttr. J. J. P. C. van Kuyk, den voorzitter van de stichting ter bevordering van de lichame lijke opvoeding, die op instigatie van den secre taris-generaal van het departement van Onder- Wijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. G. A. van Poelje, en aangewezen door het rijks college voor de lichamelijke opvoeding, op hieuw het initiatief heeft genomen om te ko nten tot de gewenschte concentratie der ver schillende bij de voetbalsport betrokken bon den en federaties. In dit onderhoud heeft mr. van Kuyk ver schillende belangrijke aangelegenheden ten aanzien van de doelstelling en de gevolgen van de gewenschte concentratie op klare wijze uit eengezet, waardoor tal van tot nu toe nog steeds duister gebleven problemen tot klaar heid zijn gekomen. De materie, waarover ik u thans het een en ander ga mededeelen, aldus ving mr. van Kuyk zijn betoog (aan, is, zooals in de afgeloo- pen weken reeds meer dan eens is gebleken, niet alleen bijzonder actueel, doch ook van het hoogste belang voor ons nationaal sportleven. De bezwaren, welke eertijds tegen een fusie bestonden, kwamen bij de besprekingen na tuurlijk terstond opnieuw naar voren. Veel overleg is er noodig geweest om tenslotte tot de inmiddels bereikte oplossing te komen. Zeer belangrijk was wel de noodzakelijkheid, dat wij oa. ten aanzien van de R. K. federatie voorop dienden te stellen, dat aan het karakter van de bonden en de vereenigingen niet getornd kon worden. Uitgaande van dit eenige gezonde standpunt, moesten wü dus onder alle omstan digheden rekening houden met het karakter van de bij deze fusie betrokken bonden en ver eenigingen. Daarorti hebben wij begrijpelijk lang stil gestaan bij de oplossing van dit probleem voor de R. K. federatie, waarbij rekening ge houden niocst worden met tal van wenschen Van R. K. zijde. Het is ons evenwel toch nog spoedig gelukt tot een uitstekende oplossing Van de moeilijkheden te komen, waardoor het mogelijk is gebleken tot een fusie te komen, zonder dat ook maar in een klein onderdeel af breuk behoefde te worden gedaan aan het ka- Vakter der bonden en vereenigingen, dus waar bij men zich hoofdzakelijk heeft bepaald tot De uitslagen van de coursus te Duindigt zijn als volgt: Kampioenschap van Nederland vooi Neder- landsche paarden: 11a 3 heats gewonnen door Barones Spencer van S &1 Hollandia te Naarden ir. 1.25.9. Faust-prijs taanm C. gmgsdraverij Ce klasse Voor paarden van 4 jaai en oude-, die ln 1940 nog geen eersten prijs hebben gewonnen)eerste prijs Charles Scott van H. Timmer rn-.a te Ol- deholtwoli?, kilometer'üd 1.32.2. Figaro-prijs (handicap-draverij le klasse vcor paarden van leden der Nederlandse)ie heir- rijdersclub, gereden cioor werkende leden diei club)gewonnen door Y Kernei van J. Haan Jzn. te Wijde Wormer. Kilometertijd 1.29.7. Fideiio-prijs prijzenciavery 3e en 4e klasse): gewonnen door Boyke Norton van stal Hollan dia te Naarde KiiOn-etertyd 1.27.5. Farandole-prijs '.ren op de vlakke baan voor Paarden van 3 jaar en ouder)gewonnen door Zuenoula van E. A. H. B Graaf van Byiandt te Den Haag. Kilometertijd 2.14. een fusie ten aanzien van de beoefening van de sport (wedstrijdwezen). Hieruit volgt dus, dat het niet in de bedoe ling heeft gelegen en het ook niet de be doeling kan zijn in de toekomst, dat de bonden eventueel de vereenigingen op zich zelf ophouden te bestaan. Er bestaat in de toekomst geen enkel be zwaar tegen het voortbestaan van deze bonden en vereenigingen, vooral als men rekening houdt met de omstandigheid, dqt voor wat betreft de lagere elftallen men automatisch' terecht komt op het terrein van de jeugdorganisaties. Ten aanzien van het jeugdvraagstuk hebben wij' geen enkele bemoeienis. Deze materie res sorteert bij de centrale jeugdraad. Men kan dus veilig aannemen, dat voorloopig althans voor de lagere elftallen de toestand blijft zooals deze tot op den dag van heden was. Bovendien is de tijd te kort om ook voor de lagere regionen nog dusdanige maatregelen te treffen om tijdig gereed te zijn voor het nieuwe seizoen. Ten aanzien van de R. K. federatie en het zelfde geldt ook voor de andere bonden, doch dan naar omstandigheden eenigszins gewijzigd, kan dus de thans tot stand gekomen fusie^en de gevolgen daarvan, als volgt worden samen gevat. Alle landelijke voetbalbonden zijn tot één Nederlandschen Voetbalbond samengesmolten. Daaruit volgt, dat de R. K. Federatie van voet balbonden (RKF) en-de Interdiocesane Compe titie Voetbalbond (I.V.C.B.) hun competitie spe len in nationaal verband dus in den dezer dagen nieuw opgerichten nationalen Nederlandschen Voetbalbond; er is echter geen katholieke ver- eeniging ontbonden. Deze blijven ook in de nieuwe concentratie onverminderd voortbestaan. Zij behouden dus dezelfde rechten en plichten als in het verleden. Waar het hoogere voetbal is ingedeeld in de landelijke competitie van den nieuwen Nederlandschen Voetbalbond, zal daaren tegen voor het lagere voetbal (dat tot nog toe uitkwam in de desbetreffende diocesane bon den), de mogelijkheid blijven bestaan om krings gewijze, zooals voorheev een competitie te blij ven spelen tusschen katholieke vereenigingen bij den kring aangesloten en onder katholieke lei ding. dus geheel overeenkomstig de oude toe stand. Het kan dus voorkomen, dat het eerste elftal van een katholieke vereenig ing, dat vroeger uit kwam in de eerste klasse van den I.V.C.B., in het komende seizoen uitkomt in de competitie van den Nederlandschen Voetbalbond, terwijl een lager elftal van dezelfde vereeniging van de thans tot stand gekomen fusie niets bemerkt, omdat het zooals voorheen wederom normaal uit komt in de competitie van het diocees waaronder de vereeniging ressorteert, dus geheel in katho liek verhand. De katholieke kriygen zijn evenwel in de toekomst wel aangesloten bij het nationale verband. Vereenigingen die behalve voetbal ook nog an dere takken van sport beoefenen, zullen aus zoo als boven omschreven voor wat betreft voetbal rekening hebben te houden met den N.VB., doch verder volkomen onafhankelijk voort kunnen werken aan datgene wat met zulk een voort varendheid werd opgebouwd en met zulke groote financieele offers tot stand Is gekomen. Het zou hoogst onrechtvaardig geweest zijn, indien wij ons ten dien aanzien rechten hadden aangematigd welke geheel buiten onze competentie liggen. Bovendien zouden de moeilijkheden, welke nu vrij spoedig konden worden overwonnen, dan abso luut niet te overbruggen zijn geweest en de voor. gestelde fusie nooit tot stand zijn gekomen. On gestraft kan men het karakter van een vereeni ging nu eenmaal in ons volksbestaan niet aan tasten. Tenslotte moet men er wel rekening mede houden, dat wat nu ten aanzien van de voetbal tot stand is gekomen, niet als richtlijn kan wor den gebruikt ten aanzien van de fusie van de andere sporten. Iedere tak van sport heeft'bij- zondere kenmerkende moeilijkheden, zoodat voor iederen tak van sport eenzelfde procedure met langdurige besprekingen en zeer taktische onder handelingen zullen moeten worden gevoerd. Nauwkeurig, meet worden nagegaan, welke oor zaken hebben geleid tot de versnippering, welke thans teniet gedaan dienen te worden Evenals bij de voetbalsport blijken de afgevaardigden van de andere takken van sport met dezelfde goede geest bezield te zijn. Het kan ook niet anders, want bij de voor besprekingen stellen wij de volgende richtlijnen cp den voorgrond: 1. Van het clubleven dient te worden afgeble ven. 2. Particuliere vereenigingen en instellingen hebben het recht zelf aan te wijzen, wie zij als leden wenschen toe te later, en hoe haar eigen financiën te beheeren. Overheidsbemoeiing in dezen is absoluut overbodig. Iedere club behoudt haar eigen samenstelling en richt haar eigen spel in. Na het voetbal volgt de wandelsport en na de wandelsport zal de gymnastiek aan de b:urt komen, mogelijk gevolgd door de athletiek. Dan zijn er neg verschillende andere takken van sport, waarvan op een of andere wijze het ver zoek is binnengekomen om ook hierin regelend op te treden, zooals wielrennen, zwemmen, krachtsport, tafeltennis en handboogschieten. De landenwedstrijd tusschen Duitschland en Italië is door Duitschland gewonnen met 104 punten tegen 74 punten. De meest belangwekkende strijd van den eer sten dag was ongetwijfeld die tusschen Harbig en Lanzi. Na een spannenden strijd gelukte het den Duitscher mét een fraaie eindspurt in den zeer goeden tijd van 47 seconden te winnen. Ook op de 800 Meter moest de Italiaan de meer derheid erkennen van Harbig. Met bijna lVj sec. voorsprong ging de Duitscher als eerste over de eindstreep. Na het falen van Feiienoord in zijn beide laatste wedstrijden, is gis teren door de andere vier kam pioenen, voor zoover deze nog kan sen hadden, een nieuwe poging op touw gezet om de positie van de Rotterdammers aan te tasten. Merk waardigerwijs heeft de eerste gega digde Juliana de plank misgespron- gen door met 2-0 van Heracles te verliezen en dus den Oostelijken kampioenen, tezamen met Blauw- Wit, dat met 2-1 in Groningen won, voorloopig de beste kansen te geven. Intusschen zijn deze resultaten weer juist in de kaart van Feijenoord, omdat het peleton der drie, practisch slechts één punt van zijn achterstand heeft kunnen inloopen. Blauw-Wit heeft weliswaar slechts één punt minder dan de leiders, maar daar speelde het ook een wed strijd meer voor. De stand Is nu: Feijenoord Blauw-Wit Heracles Juliana G. V. A. V. Ondanks de warme temperatuur is de wed strijd tusschen Heracles en Juliana toch een ontmoeting van goed gehalte geworden. De over winning van Heracles met 20 mag verdiend genoemd worden, dank zij een beter afwerken van de aanvallen en meer schotvaardigheid in de voorhoede dan bij Juliana. i Het eerste kwartier was Juliana het meest in den aanval. Dekkers kreeg eenige gevaarlijke schoten op zijn doel. Gaandeweg kwam Heracles er echter beter ln en werd het een gelijk op gaande strijd. Üe eerste helft scheen puntloos te zullen eindigen, wat de verhouding in het veld vrij goed weergegeven zou hebben, doch vlak voor de rust werkte van der Veen, die heelemaal 6 4 1 1 9 17—12 7 3 2 2 8 18—13 6 3 1 2 7 13—11 6 2 2 2 6 13—17 7 0 2 5 2 11—19 op de rechtervleugel terecht was gekomen, zich door de Julianaverdediging heen en gaf een af gemeten voorzet, waaronder Veldhuis, de mid denvoor, het hoofd zette, om met een fraaien kopbal voor Heracles te scoren. (10). Na de rust was het weer Juliana dat evenals bij het begin van den wedstrijd door een snel tempo Heracles wist terug te dringen. Het doel van de thuisclub ondervond benauwde momen ten. Telkens zwermde de voorhoede van Juliana in het doelgebied. Dekkers, de doelman, kfeeg het zwaar te verantwoorden. De beide Vonden- hofs en Vroomen zonden vlak achter elkaar ver scheidene schoten in, doch Dekkers, die weer in bijzonder goeden vorm was, bleek onpasseerbaar. Dit offensief duurde echter kort en na ruim een kwartier spelen was het Heracles, dat den aan val overnam en geleidelijk Juliana terugdrong. De gloeiende warmte, het spelen in de felle zon, scheen de beideploegen weinig te hinderen en er werd op volle kracht gespeeld. In deze periode echter trad meer en meer het technisch over wicht van Heracles aan den dag en verreweg de meeste aanvallen werden op het Julianadoel on dernomen, maar ook hier stond een keeper in het doel, die schier onpasseerbaar scheerr. De Julianadefensie, die gedurende den geheelen wedstrijd nog goed stand wist te houden, bleek ten slotte echter tegen de steeds maar weer aan- golvende aanvallers niet bestand. Vijf minuten voor het einde kreeg Veldhuis van verre een bal toegespeeld. Hij speelde even met het leer en loéte daarna een kogel, die via den paal haast onhoudbaar voor den keeper in het doel ver dween. (20). Hiermede was de wedstrijd be slist. In een wedstrijd, die het hoogtepunt ln de tweede helft had en waarin de Groningers het aanvankelijk technisch betere spel van Blauw wit al spoedig te niet deden door groote geestdrift, hebben de Amsterdammers tensiotte, nadat zij bij de rust met 01 hadden voorge staan, een 12-overwinning behaald. I»laar niemand zou verwonderd zijn geweest, indien dit eindresultaat ten gunste van G. V. A. V. was geweest. Al spoedig na het begin hebben beide partijen echter een speler moeten vervangen. Bij G. V. A. V. meest doelman Haan wegens een knie blessure zijn plaats afstaan aan Jonkman, ter wijl bij Blauw-Wit de linksbinnen Westphal voor eenzelfde euvel uitviel. Van Wijngaarden nam zijn plaats in. Voordien was het initiatief tot den aanval goeddeels aan Blauw-Wit geweest, maar na het uitvallen van Westphal was het voorhoedespel van Blauw-Wit niet zoo goed meer, waardoor de middenlinie der thuisclub haar verdedigende taak meer en meer kon laten varen en haar voorhoede ten aanval stuwen. Van krachtsverschil was geen sprake meer. G. V. A. V. schiep, zichzelf de beste kansen, maar op het beslissende moment werd steeds gefaald. Tegen de rust gooide Blauw-Wit 't spel meer open, waarmede de Amsterdammers spoe dig succes behaalden, want nadat Stijger een goed schot op Jonkman's doel had gelost, was het Van Deene, die bij een algemeenen aan- van langs dan G. V. A. V.-doeiman schoot (0-1). Na de hervatting nam G. V. A. V. 't spel aan vankelijk geheel in handen. Vaak stónd Pais in fraaie positie, om den gelijkmaker langs Fer- werda te knallen, maar even zooveele koeren schoot hij over of naast. Toch was het uitstel van executie, want een fraaie aanval van den G. V. A. V.-rechtsbuiten Van Meel bracht het leer bij Thomas Hazeveld, die hard inschoot (1-1). De Blauw-Wit-aanvallcn hadden over het geheel niet veel te be teekenen. Er werd slordig gespeeld, slecht geplaatst en vooral op den rechter-vleugel danig geknoeid. Het gaf den bijna 3000 toeschouwers dan ook weinig be vrediging, dat Blauw-Wit tenslotte toch nog met de volle winst ging strijken, teen Van Wijngaarden van een verwarring in de verde diging der thuisclub profiteerde en den stapd op 12 bracht. Naar wij van den secretaris van den Nederl. Voetbalbond vernemen, zijn de volgende wed strijden om het kampioenschap van Nederland vastgesteld: 11 Augustus: JulianaFeijenoord; Heracles G. V. A. V. 18 Augustus: Blauw-WitJuliana. De wedstrijden,welke de A. P. u.~. Zondag middag ter gelegenheid van haar 25-jang be staan op het terrein aan den Spaamdammer- dijk te Amsterdam gehouden heeft, zijn volledig geslaagd. Er waren 160 deelnemers, die een ln «le verschillende klassen aarditje sport te zien gaven. De belangstelling was zeer bevredigend, terwijl ook het weer alle medewerking verleende. Natuurlijk concentreerde de meeste be langstelling zich op de 100 meter. Van Osta verscheen niet aan den start, waardoor dit maal de strijd tusschen Nota en Osendarp zou gaan, althans zoo was de verwachting. Hoe anders was het verloop echter in de finale. Heinz Baumgarten, die door de op komst van Nota en van Osta dit jaar eenigs zins op den achtergrond geraakt was, liet nu zien, dat hij ook wel degelijk een woord je mee kan spreken in ons sprinterscorps. Zeer snel van start gaande kreeg hij on middellijk een kleinen voorsprong op zijn sterkste twee tegenstanders. Nota was op 50 meter Baumgarten al weer aardig dicht genaderd en men dacht den Hollandman dan ook als eerste te zien eindigen. Baum garten echter, had ook nog een goede eind spurt over en deze was oorzaak, dat hij met miniem verschil op Nota en Osendarp won. Onze nationale kampioen vertoonde nog steeds zijn allerbesten vorm niet en vooral zijn eindspurt, vroeger zijn sterkste wapen, was ver re van goed. Inmiddels wordt de strijd op de 100 meter op de nationale kampioenschappen, welke volgende week op de sintelbaan gehouden worden, door de overwinning van Baumgarten nog interessanter. De tijd van 11 seconden op deze grasbaan was lang niet slecht, Nota en Osendarp noteerden beiden 11.1 sec. Wat de verdere loop-nummers voor de A- klassers betreft valt te vermelden, dat Bouman natuurlijk weer de 800 meter won; de Roode van Haarlem hield hem langen tijd goed bij, maar moest op de laatste 300 meter op over tuigende wijze de meerderheid van Bouman er kennen. De Volewijckersman Walther leverde een ver rassende prestatie op de 3000 meter door met een verschil van ongeveer 40 meter van den A.A. C.-er Bakker te winnen. Aanvankelijk had Bakker de leiding en behield deze tot ongeveer 800 meter. Walther zette toen echter een zeer goede spurt in, welke hem, mede door een in zinking van Bakker een ruimen voorsprong be zorgde. Wel herstelde Bakker zich nog wel, maar Walther liep op het verdere gedeelte van den strijd geen rustig tempo, hetgeen hem ten slotte een verdiende overwinning bezorgde. De veldnummers leverden weer overwinnin gen op voor dé Bruyn en Lutkeveld op het ko- gelstooten en speerwerpen, Roest van de Trek vogels won het verspringen met 6.36 meter, ter wijl bi,j het hoogspringen de C-klassers Keizer van de A.P. G.S. de verrassing van den dag leverde door niet minder dan 1.70 meter te springen. De 4 x 100 meter en 4 x 400 meter estafette waren voor de Trekvogels. 100 meter klasse A: 1. H. Baumgarten, Trekv., 11; 2. W. Nota, Holland, 11.1; 3. M. B. osen darp. Trekv., 11.1; 4. A. Schaap, Haarlem. 800 M. hardloopen klasse A: 1. A. S. Bouman A AC 1 min. 59.5 sec.; 2. H. de Roode, Haarlem 2 m. 2.1 sec.; 3. P. J. de Bruyn, Trekv. 2 m. 3.2 s. 3000 M. hardloopen: 1. J. Walther, de Volew. 9 min. 15.3 sec.; 2. W. J. Bakker, AAC 9 m. 28.2 sec.; 3. J. Koopman, Haarlem 9 min. 48.4 sec. 4 x 100 M. estafette: 1. de Trekv. 45.1; 2. AAC 45.4; 3. Haarlem 45.5; 4. AV 1923 gediskw. 4 x 400 M. estafette; 1. de Trekv. 3 m. 39.8 sec.; 2. Blauw Wit 3 m. 42.3 sec.; 3. Haarlem 3 min. 54.9 sec. Houtman AAC 1.75; 2. Wol- Hoogspringen: 1. vetang AAC 1.60. Kogelstooten1 A. de Bruyn Ven L 14.44; 2. T. Oreel, AFGS 13.63; 3. H. Houtzager V en L 13.18. Speerwerpen: 1. N. Lutkeveld, AFGS 61.09. Verspringen: 1. W. Roest, de Trekv. 6.36; 2. J. J. Houtman AV 1923 6.17. Zondagmiddag werden op de Bossche wieler baan Interessante wedstrijden gehouden. De uitslagen Tuiden als volgt: Sprint voor profs en onafhankelijken: le serie: 1. Kremers, 13.6 sec.; 2. Van Rijn: 2e se rie: 1. Wals, 14.2 sec.; 2. De Korver; 3e serie; 1. Jansen, 14.2 sec.; 2. Van Nek; 4e serie: her- kansingsrit: 1. Van Rijn, 14.4 sec.; 2. De Kor ver en 3 Van Nek.; demi-finale: le rit: 1. Kremers, 14.2 sec.; 2. Van Rijn; 2e rit: 1. Jan sen, 14.2 sec.; 2. Wals; finale: 1. Kremers, 13.2 sec.; 2. Jansen. Achtervolging over 5 K.M. voor profs en on afhankelijken: Groenewegenloopt 100 meter in op Van Egmond in 6 min. 15.6 sec.; Schulte loopt 15 meter in op Van der Voort in 6 min. 37.4 sec. Klassementswedstrijd voor profs en onaf hankelijken over 10 K.M.; 1. Overweel, 13 p. in 14 min. 43 sec.; 2. Pellenaers, 12 p.; 3. Steen bakkers, 10 p.; 4. Reuter, 9 p.; 5. Boeijen, 6 p.; 6. Wijdenes, 5 p. en 7. Klink. Koppelwedstrijd over 60 K.M.: 1. Schulte Boeijen, 4 p., in 1 uur 22 min. 45.8 sec.; op twee ronden; 2. WalsSteenbakkers, 10 p.; 3. Van NekWijdenes, 10 p.; 4. Kremersvan Rooij, 2 p.; op 3 ronden: 3. Van EgmondGroene wegen, 3 p.; op 4 ronden: 6. De KorverOver weel, 1 p.; 7. Klinkvan der Voort, 0 p.; 8. Reuter, 3 p. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van Jan Pijnenburg op 8 September a.s. op de wielerbaan te 's Hertogenbosch zijn afscheids wedstrijd te rfjden. Hij zal hierbij starten in een wedstrijd over 25 K.M. achter kleine moto ren, waarbij dan vermoedelijk ook Wals er Schulte van de partij zullen zijn. Zondag werd de eerste ontmoeting gespeeld om het kampioenschap van Nederland. In Zwolle speelde het Noorden tegen Constant uit Rot terdam. De ontmoeting leverde een groote over winning op voor de Rotterdammers (137). Hij klopte maar raak en kreeg tenslotte zoo'n berg slagroom dat de kapitein, die in de keuken kwam kijken, in den slagroom terecht kwam. Toen Toontje ervan zat to eten, kwam hy plotseling tot de ontdekking, dat de admiraal erin verzeild was geraakt. Toen de admiraal eindelijk bevrijd was, bleek het, dat hij een heelen slagroombaard had gekregen. Jüj was over een en ander nogal ontstemd en begon danig op den kapitein te schelden. met de door MEREDITH NICHOLSON 16 Wij naderden de poort. Haar onverschilligheid voor den storm vond ik heerlijk. Hier, dacht ik in mijn bewondering, is een waar product van het Westen. Ik voelde dat zij niet zoo vijandig meer tegenover mij stond als voorheen en hoopte binnenkort werkelijke vriendschapsbanden te kunnen aanknoopen. „Wij meisjes zouden u dolgraag willen helpen met het zoeken naar den verborgen schat. Het moet heerlijk zijn om te leven in een huis waar een mysterie is geheime gangen en kisten vol gouden ducaten! Wel, mijnheer Glenarm, u brengt zeker al uw nachten door met het zoeken naar geheime gangen." „Wie zegt dat er een geheim aan het huis ver bonden is?" vroeg ik. „Oh, Ferguson, de tuinman en al de meisjes." „Ik vrees, dat Ferguson veel verbeeldingskracht heeft." „En al de menschen in het dorp denken het. Ik •leb de juffrouw uit den kruidenierswinkel er dikwijls over hooren spreken." „Zij kon zich beter met haar bruine boonen bemoeien," antwoordde ik. „Oh, u moet met kwaad worden. Al de meisjes vinden het verrukkelijk interessant en wij noemen u de Lord der Werkelijkheid en wanneer wü u bij zonsondergang door het bosch zien dwalen, zeggen wij: „Mr. Lord zoekt naar de schat kisten." Dit zeide zij op een half spottenden, half ernstigen toon, hetgeen zeer grappig was, en ik lachte vroolijk. „Ik hoop, dat u mjj vergiffenis geschonken hebt begon ik, terwijl ik den sleutel van het hek uit mijn zak haalde. „Oh, neen, mijnheer Glenarm. Nog niet heele maal." „Het is niet eerlijk, dat u wel mijn naam kent en ik niet den uwe'," vertelde ik haar. „U hebt volkomen gelijk, u benj, mijnheer John Glenarm de tuinman heeft liet mij ver teld en ik ben alleen maar Olivia. Ik mag nog niet juffrouw genoemd worden. Ik ben nog erg jong, mijnheer." „U hebt mij nog maar de helft verteld," en ik hield mijn hand op het hek. Het sneeuwde nog steeds en de schemering begon reeds te vallen. Ik wilde haar niet verliezen het leven, de jeugd, haar goedhartlgen spot. De gedachten aan Glenarm House, temidden van met sneeuw be dekte boomen, en aan den langen winteravond, dien ik daar alleen zou moeten doorbrengen, deed mij huiveren. Er brandden reeds lichten in het schoolgebouw recht voor ons en die lichten deden mijn eenzaamheid nog meer uitkomen. „Olivia Gladys Armstrong," zeide zij lachend, duwde vlug het hek open en snelde over de sneeuw naar St. Agatha. HOOFDSTUK X EEN ONTMOETING MET DEN OPZICHTER Tot laat in den avond bleef ik in de behaag lijk warme bibliotheek zitten lezen, terwijl Ik buiten den wind hoorde loeien. Te middernacht bracht Bates mij eenige Sandwiches en een flesch bier. „Wanneer er anders niets is, mijnheer." „Dat is alles, Bates." En hij begaf zich naar zijn kamer. Ik was rusteloos en had geen zin om naar bed te gaan en betreurde het gebrek aan variatie in mijn grootvader's bibliotheek. Ik liep langs de lange rijen boeken, nu en dan één van de onder ste planken en ik ging op den grond liggen, als een jongen met een nieuw teekenboek en stapelde de zware werken om mij heen. In het laatste werk vond ik een velletje wit papier, niet grooter dan mijn hand. Een vergeten bladwijzer, dacht ik, en wilde het juist tot een porpje samen knijpen, toen ik zag, dat op één van de zijden een potloodteekening stond. De teekening scheen van meer beteekenis dan ik aanvankelijk had gedacht. De teekenaar had zich blijkbaar aan een schaal gehouden en de Hjnen waren getrokken langs een liniaal. Er was een lange gang op aangegeven, maar daar van kon ik niets maken. Ik was van meening, dat het een teekening was van een deel van het huis. Toen ik het velletje papier dicht bU het licht van de kaars bracht, ontdekte ik, dat op verscheidene plaatsen iets weggostufd was en dat wekte mijn nieuwsgierigheid op. Ik nam een vergrootglas en bekeek de teekening nog eens nauwkeurig. De lijnen waren getrokken met een hard potlood en de potloodstrepen waren uitgewischt, doch de indrukken waren nog duide lijk zichtbaar. Ik kon zien de letters N.W. 3/4 C. onge twijfeld letters die betrekking hadden op het kompas. Het woord ravijn stond bij een opening in wat waarschijnlijk een muur was, en daar onder „De deur van Verbijstering." Ik begon een teekening. te maken van het inwendige van Glenarm House, voor zoover het my bekend was en daarna vergeleek ik mijn schets met de teekening uit het boek. „De d^eur van verbijstering" was de phrase, die op mijn verbeeldingskracht werkte. De man, die in de wouden van Indiana een buitensporig huis had gebouwd en dat „Het huis met de duizend kaarsen" had genoemd, was tot nog grootere onmogelijkheden in staat; en toen ik mij by het kaarslicht over de kleine teekening boog, kwam de gedachte bij mij op, dat ik myn grootvader's verstand misschien niet naar waarde geschat had. Myn nieuwsgierigheid naar de verborgen hoeken van dat vreemde, oude huis, waarom heen de wind klagend huilde, was opgewekt. Ik ging naar myn kamer trok een korte jas aan, nam een kaars en ging wéér naar beneden. Een uur in den nacht is niet 't meest geschikte uur voor een onderzoekingstocht in de kelders van een vreemd huis, doch ik had besloten, wan neer het mogelijk was, de ravynopening te ont dekken en te zien of er daar iets te vinden was van „de deur van verbastering." Alles was rustig in den grooten kelder; alleen rammelde hier en daar een niet goed sluitend raampje. Ik had een rolmaat meegenomen en mat de diepte en de lengte van de gang en de daaraan grenzende kamers. Die cijfers noteerde ik om ze naderhand nog eens op myn gemak na te rekenen en ging op een ledige spijkerkist zitten. De kelder was ongetwijfeld zeer soliede, want de kaars aan myn voeten brandde rustig, zonder een spoor van tocht; maar ik zag geen oplossing van mijn. probleem. Al de deuren en de gang waren open. Ik offerde mijn nachtrust op voor niets; mijn grootvaders teekening was zonder- beteekenis en ik stond geeuwend op en greep de kaars. Toen gebeurde er iets eigenaardigs. De kaars, wier viam al die tyd rustig had gebrand, sputterde hevig en waaide plotseling uit, toen een koude lucht stroom door de gang trok. Ik had niets achter mij open gelaten en de buitendeuren van het huis waren altyd gesloten en gegrendeld. Ongetwijfeld was iemand den kelder binnengekomen door een ingang, die my niet bekend was. Ik stond met mijn gelaat naar de trap die naar de hall voerde, toen ik tot myn verbazing achter my voetstappen hoorde en my omwendend zag ik een man met een lantaarn in myn richting komen. Ik bemerkte zyn zorgeloozen stap; hy was ongetwyfeld op bekenden grond. Plotseling bleef de man staan, hield de lantaarn omhoog en begon op den muur te kloppen met een hamer. Dit was ongetwyfeld weer mijn vriend Mor gan! Hy begon met zyn geklop boven aan den muur en daalde dan geleidelijk naar beneden. Ik drukte my tegen den muur en zag de lantaarn langzaam naderbij komen. Ik had myn kleine revolver in mijn zak. Ik was van plan, nu met den kerel af te rekenen. Myn kansen waren evengoed ais de zijne, hoewel ik er niet veel voor voelde, den volgenden morgen dood in den kel der van mijn eigen huis gevonden te worden. Hy deed een stap naderby, liet zyn blikken langs den muur glyden en begon weer te klop pen. Hy was nu zoo dicht genaderd, dat ik hem kon hooren ademen en ik stond op het punt mij op hem te werpen, toen hij zyn pech verwenschte, een stap achteruit deed en zyn hamer op den grond smeet. „Dank je wel!" riep ik uit, sprong op hem toe en rukte hem de lantaarn uit zyn hand. „Biyf daar staan!" Met de revolver in myn rechter- en de lantaarn in myn linkerhand, had ik plezier in zijn consternatie, toen myn stem luid weerklonk in het gewelf. „Het is jammer, dat wy elkaar onder zulke omstandigheden ontmoeten, Morgan," zeide ik. „Ik heb je al gemist maar jy hebt zeker overdag geslapen, om kracht op te doen voor je nach telijke expedities." „U hoeft dat ding niet zoo dicht by mijn borst te houden," zeide hy, mij kalm aan starend. „Ik ben bly, dat het je ergert, Morgan," zeide ik. „Misschien, dat je my nu gewilliger ant woord zal geven op eenige vragen die ik je ga stellen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5