Katholieke trekkers vinden in Haarlem een nieuw vacantiehuis Laatste Nieuws Beursoverzicht Wandgedierte Aanval op scheeps werf van Sheemess Talrijke Britsche vlieg tuigen neergehaald Rector J. P.van Zon verricht de officieele opening en inwijding Dan „De Hoogeberg" HET RESULTAAT VAN NOESTEN ARBEID NACHTELIJKE RAZZIA IN HAARLEM Italiaansch legerbericht DE PESSIMIST HAD WEER EENS ONGELIJK Zandvoort beleefde een on- gekznden zomerschen dag MAANDAG 5 AUGUSTUS 1940 STADSNIEUWS Openingsrede en inwijding Feestelijke bijeenkomst Rondgang door „De Hoogeberg DAVOKA'S SOIREE Een dansvereeniging, waar .groei in zit en die reeds zichtbare resultaten boekt Velen werden bekeurd wegens 't slecht verduisteren of het niet afschermen van hun fiets- lichten GENIET THANS VAN DRIE-MERENTOCHT G. F. PERQUIN f 2e Vacantiefietstocht R. K. Meisjeslyceum Sancta Maria EEN „HELD" OP SOKKEN Kettinghandel in thee Knieschijf gebroken Zuivering-onderneming „RADICAAL" BURGERLIJKE STAND Duitsch legerbericht: 484ste STAATSLOTERIJ BEURS VAN AMSTERDAM Officieele noteering van 5 Augustus 1940 - 1 i* 6 i Een geestdriftige feeststemming, ontel baar veel-kleurige vlaggen en bloemen wa ren de rijke elementen waarmede gisteren middag het R. K. Vacantiehuis „De Hooge berg'' officeel werd ingewijd en in gebruik genomen. Haarlem is hiermede een prach tig gelegen en welverzorgd vacantiehuis rijker geworden, waarvan in de eerste plaats de trekkers en verkenners, die op hun va- cantietochten door mooi Nederland zwer ven, kunnen profiteeren. De officieele inwijding vond plaats in de gToote en rijk versierde zaal van „De Hoo geberg" door den districts-directeur van de K.J.C. en K.J.M.C., den zeereerw. heer rec tor J. P. van Zon, in tegenwoordigheid der directeuren van deze vereenigingen. Verder waren aanwezig de heer en mevrouw Roo- zenkrans, commissarissen der R. K. Ver kenners, hoplieden, vaandrigs, welpenleid sters, leden der S.VXi., leidsters der Kruis vaart en enkele deputaties van R. K. Sport- bewegingen in Haarlem. Nadat door de aanwezigen een welkomstyel, het Kruisvaartlied en „Hoort, zegt het voort" waren gezongen, nam rector J. P. van Zon op- uitnoodiging van commissaris B. Nooy, het woord. „Maria heeft het mooiste plekje op aar de uitgezocht", zei eens een Franschman te Lourdes, en hetzelfde zou ik ook van dit plekje willen zeggen, aldus spreker, waar wij thans ons nieuwe vacantiehuis gaan openen. We kon den in geheel Haarlem werkelijk geen idealer plekje vinden voor onze vacantiegangers dan ,.De Hoogeberg". Verleden jaar zocht ik reeds in onze stad naar een welgelegen huis, waar wij onzen trekkers en verkenners 'n mooi verblijf konden aanbieden. Toen ik echter door de sport hierheen getrokken werd, wist ik dat wij hier een huis moesten hebben. Deze schitteren de omgeving en ook de goede ligplaats deden cns besluiten het vacantiehuis hier te bouwen. Dank zij het moeizame werk van den heer H. Roozenkrans zijn wij er in geslaagd er dat van te maken, wat gij thans ziet. Toen er ge bouwd moest worden, was het vrijwel een ruïne, maar ijverige handen hebben deze ruïne weten om te tooveren tot een heerlijk en verlokkelijk vacantiehuis, waar iedereen van kan smullen. Gelukkig was voor den oorlog reeds alle ma teriaal gekocht en betaald, zoodat wij onge stoord konden verder werken. Vooral nu de reizen naar het buiten land geschrapt zijn van ons verlanglijstje en wij onze vacanties doorbrengen in het mooie Nederland, is de opening van dit vacantiehuis van des te meer beteekenis. Sprekende over de geschiedenis van den op bouw, memoreerde spreker, dat het verloop niet zoo makkelijk ging als men zich aanvan kelijk had voorgesteld. Door de omstandigheden waren verschillende menschen uit jeugdgroepen verhinderd de door hen toegezegden steun te verleenen, maar ondanks dit alles zijn wij er in geslaagd het werk tot een goed einde te brengen. Wij zijn er van overtuigd, dat de op richting van dit vacantiehuis in een groo- te behoefte voorziet en we zijn blij te weten dat thans onze katholieke jongeren tijdens hun vacantietochten een goed tehuis heb ben, waar zij door de goede zorgen van den heer en mevr. Roozenkrans onvergetelijke dagen in Haarlem zullen beleven. Het is mij daarom een groote vreugde dit huis in uwe tegenwoordigheid te mogen inwüden en ik hoop, dat hier steeds eiken dag van het seizoen de ware géést van de katholieke jeugdbeweging moge hecrsehen. De prettige sfeer, die er in dit tehuis heerscht zal een propaganda zijn, want ieder bezoeker zal aan anderen vertellen, dat men in Haar lem met open armen wordt ontvangen en dat alles tot in de puntjes verzorgd is. Hierna bracht spreker zijn hartelijken dank aan den heer en mevrouw Roozenkrans, aan wier noesten arbeid en ijver het te danken is dat thans het huis gereed gekomen is en vol vertrouwen droeg spr. hun de zorg over voor alle vacantiegangers, die dit huis zouden be wonen. Tot slot van zijn openingsrede sprak rector Van Zon de hoop uit, dat vele van onze jeugd groepen deze plaats zullen bezoeken en hier prettige dagen mogen beleven. Hierna verrichtte spreker de wijdingsplech tigheid en zegende het huis in. Onder leiding van commissaris B. Nooy wer den trekkersliederen gezongen, terwijl door enkele leidsters de feestdrank werd aangebo den. Geruimen tijd vertoefde men in de groote zaal. waar reeds spoedig de feestelijke stem ming, die bij het begin van den middag het vacantiehuis vulde, toenam. Voor den ingang van het vacntiehuis werd hierna door alle aanwezige leiders en leidsters der jeugdbeweging, die in een lang front waren opgesteld, de groet gebracht aan de va- derlandsche driekleur, die werd geheschen. Voorbij de tennisbanen werd nog door allen deelgenomen aan gezellige buitenspelen, waar na de feestelijke bijeenkomst onder het zingen van het volkslied in het vacantiehuis werd be sloten. Tijdens een onderhoud met den vader van dit vacantiehuis, den heer H. Roozenkrans, ver telde deze ons het een en ander over de ge schiedenis van „De Hoogeberg." Tusschen IJmuiden en Velsen lag een plaats, waar de kunststcenfabrieken het witte zand vandaan haalden. Deze plaats werd „De Hooge berg" genoemd en toen ook in Haarlem op deze plaats een kunststeenfabriek werd opgericht, hebben wij dezen naam overgenomen. De fa briek in Haarlem werd in 1917 opgericht, maar door de omstandigheden heeft zij de laatste jaren niet meer die groote beteekenis van vroe ger. Daarom was ik ook gaarne bereid de ka tholieke jeugdbeweging ter wille te zijn, door een deel van mijn fabriek af te staan. Met man en macht hebben wij aan de restauratie gewerkt en zooals u ziet, is over het resultaat niet te klagen. Een rondgang door het vacantiehuis over tuigde ons van de waarheid dezer woorden. Het gedeelte, dat gerestaureerd is, kan gebruikt worden voor eet- en slaapzaal, 's Winters wor den hier tooneeluitvoeringen gegeven. Men be schikt ook nog over een andere zaal, zoodat bij elkaar 50 menschen kunnen worden onderge bracht. Achter de nieuwe zaal, die zeer licht en ruim gebouwd is, liggen de keuken en wasch- gelegenheden, zoodat men van alle comfort gebruik kan maken. Het ziet er alles even zin delijk en frisch uit, zoodat wij ons niet ver wonderen of „De Hoogeberg" zal zeker in den smaak vallen van iedereen, die gedurende zijn vacantietocht door en rond de bloemenstad, dit vacantiehuis zal bezoeken. Het huis zelf is op een rustige en unieke plaats gelegen, zoodat alle bekoring en ro mantiek, waar de trekkers zoo „tuk" op zijn, voor het grijpen liggen. Wij hopen, dat vele katholieken van Ne derland dit fraaie R. K. Vacantiehuis „De Hoogeberg" gedurende dit seizoen zullen bezoeken, wanneer zij op hun tocht in de schoone omgeving van Haarlem aanleggen. Van zelf spreekt, dat ook dit werk er toe zal bijdragen om belangstelling te wekken voor Haarlem en omgéving. Het is zeker een gelukwensch waard, dat Haarlem thans over een dergelijk katholiek vacantiehuis de beschikking heeft. Wil een vereeniging groot worden, wil zij krachtig en zuiver van vorm naar voren kernen, dan dient men op de eerste plaats gelijkmatig en krachtig de elementen samen te voegen. Zoo zal men met succes kunnen opbouwen. Dit heeft het bestuur van de R. K. Dansvereeniging „Davoka" zeer goed begrepen en ook in praktijk gebracht. Daarom verwonderde het ons ook niet, dat de soiree, welke gisterenavond door de vereeni ging in hotel „Dreefzich" werd georganiseerd, door een zoo talrijk aantal leden en introdu- cee's werd bijgewoond. Men kan het eiken keer, dat men een avond van deze vereeniging be zoekt zien, dat er groei in de vereeniging zit en dat men stilaan dat peil gaat bereiken, dat een goede dansvereeniging moet bezitten. Reeds het eerste half uur was de stemming er in en de muzikale medewerking, die door de bekende band Sidney Welsh geboden werd, stelde iedere bezoeker zeer op prijs. Als speciale attractie traden gedurende de pauze de „Hot Rascals" op, die met hun popu laire en vlotte liedjes veel succes oogstten. Het zal wel allen aanwezigen duidelijk zijn ge worden, dat het thans de tijd is zich aan te sluiten bij deze vereeniging, die in katholiek verband zoo veel vruchtbaar werk; verricht. Amusementsvereenigingen blijven nu eenmaal noodzakelijk en waarom zouden de katholieken van Haarlem zich niet allen samenvoegen in een dansvereeniging, die allen het noodige amu sement, waarin wij vooral in dezen tijd zooveel behoefte gaan gevoelen, brengt. Velen van de tweehonderd aanwezigen kwamen reeds denzelfden avond tot de over tuiging, dat zij zich bij deze vereeniging moesten aansluiten. Deze soirée werd een groot succes en wij twijfelen er niet aan, dat na eenigen tijd de vereeniging zoo is ge groeid, dat zij een zichtbaar succes is en blijft. Leden van verschillende jeugdtakken reiken den district-directeur der K.J.C. en K.J.M.C,, den zeereerw. rector J. van Zon den sleutel over Ondanks de herhaalde en met nadruk ge schreven waarschuwingen in onze bladen, schijnt het Haarle.msche publiek nog niet in zijn geheel overtuigd te zijn, dat het nu noodzakelijk is de huizen volledig na zonsondergang te verduiste ren. ook onder de wielrijdende burgers zijn er nog velen, die zeer hardhoorig blijken te zijn, daar zij nog steeds geen afgeschermd kapje op hun fiets hebben. Het wordt thans toch de hoogste tijd, dat iedereen de voorschriften let terlijk opvolgt en willen zij niet luisteren, dan zullen zij zelf de harde gevolgen van deze na latigheid aan den lijve moeten ondervinden. Tijdens een' verduisterings- en afschermings razzia, welke de Haarlemsche politie Zaterdag en Zondagnacht hier ter stede hield, kwam aan het licht, dat 41 burgers hun vensters niet vol doende hadden afgeschermd. Onder deze schul digen bevonden zich ook twee eigenaren van automatieken. Vele wielrijders, ongeveer zestig in getal, wer den bekeurd, omdat zij nog steeds niet wisten, dat zij hun voorlamp cp de voorgeschreven wijze behcoren af te schermen en tevens hun achter licht van den bovenkant moeten afdekken. Het wordt thans toch de hoogste tijd, dat zoo wel de wielrijders als de burgers in de huizen zich strikt houden aan de voorschriften, die wij reeds herhaalde malen hebben gegeven. Een rustige tocht over drie schitterende me ren geeft u meer genoegen en kalmeering van de zenuwen dan drie poeiers, die u slikt om weer een beetje op verhaal te komen. Wie zou trou wens een merentocht versmaden bij dit heer lijke zomerweer? Op het water geniet enen des te meer van de zon en hier zorgt de frissche wind voor een afkoeling, die op het land slechts met de ncodige consumpties verkregen wordt. Daarom raden wij een ieder aan, die gedu rende zijn vacantie van een mooi tochtje wil genieten zich in te scheepen in een der fraaie booten van de firma Feije, die thans in plaats van boottochten naar Marken en Volendam met den salonboot „Trio" een fraaien tocht over drie meren organiseert. Zij die reeds een der- gelijken tocht hebben meegemaakt, zijn vol lof over de service en de gezellige sfeer, die aan boord te genieten valt. Bijzonder bevelen wij onzen lezers 'n tocht naar het Kagermeer aan, waarover u nadere bijzonderheden in de an nonce op de voorpagina kunt lezen. Heden bij adv. In den ouderdom van ruim tachtig jaar is hier ter stede overleden de heer G. F. Perquin, oprichter van de bekende brandstoffenfirma Frans Perquin, welke thans 52 jaar gevestigd is en een bloeiende reputatie bezit. Ofschoon de heer Perquin zich niet in het openbare leven bewoog en zich reeds een 25 jaar geleden uit de firma terugtrok, was hij in Nederland en in Haarlem een zeer geziene figuur. Zijn breed fijn gevoel voor de zorgen van zijn medemen- schen heeft menigmaal op tactvolle wijze het leed van anderen helpen verzachten. Nimmer werd tevergeefs voor een werkelijk goede zaak bij hem aangeklopt, zoodat zijn heengaan door velen als een groot verlies zal worden gevoeld. Donderdag 8 Augustus zal er weer een tocht per tandem voor de leerlingen van het R. K Meisjeslyceum „Sancta Maria" georganiseerd worden naar 't Westeinde, de Brasemer- en Ka- gerplassen. Terugtocht langs de duinen. Bi- wordt verzameld op het Valkenburgerplein te Heemstede. Om 8.15 vertrekt mep van deze plaats. Thuiskomst ongeveer om 830 nan. In den nacht van 3 op 4 Agustus is In een perceel aan het Zuider Buiten Spaame en in de Linschotenstraat, omstreeks half één een steen door de ruiten geworpen door een tot nog toe onbekend gebleven persoon. Omstreeks dien tijd is daar ter plaatse een man gezien met een overhemd aan en een pot op het hoofd, die op zijn sokken hard wegliep in de richting van de Buitenrustbrug. 2Ü, die omtrent dezen persoon nadere inlicht ingen kunnen geven, worden verzocht zich op het politiebureau aan de Smedestraat te mel den aan de afdeeling recherche. Eenige inwoners uit Haarlem hebben zich in de afgeloopen dagen schuldig gemaakt aan den verkoop van thee in den z.g. kettinghandel. De bedoeling van dezen handel is, den prijs van een zekeren voorraad thee steeds op te voeren. Toen de politie ingreep, was de prijs reeds van ƒ1.25 tot ƒ4.50 gestegen. De politie heeft plus minus 50 pond thee bij de betrokken handela ren, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt, in beslag genomen. Een 31-jarige dame, die gisterenavond om tien uur aan de Zomervaart op haar fiets wilde stappen, zakte door haar rechterknie, waaraan zij vroeger geopereerd was. Zij viel en brak haar knieschijf. Nadat door den Ongevallendienst de eerste hulp was verleend, is zij per zieken auto naar het Groote Gasthuis overgebracht. Absolute verdelging onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem - Tel. 11657 Geboren: 2 Aug.: A. A. Reeuwijk—van der Meer, z.; M. M. L. LangeLaporte, d.; E. Nij- damWieman, d.; G. HirsKrooder d.; N. van Amersfoortden Houdijker, z.; W. H. KroesRooker, z.; J. H. M. Barnhomde Winter, d.; J. I. H. MüllerKluck, z. 3 Aug.: S. Swartvan de Craats, z.; P. M. van Rooden Selraat z.; J. C. M. SchoutenTen Holter, d.; A. F. R. de Savornin LohmanGunning, z.; E. M. Uitendaalvan Roon, z. 4 Aug.: J. M. G. WagenaarGroffen, z.; H. L. de Graaf Meihuizen, d.; P. J. Pronkvan Breemen, z.; K. KooijLook, z.; H. PannekeetSerné d. Overleden: 2 Aug.: A. Kas, 84 j., Jac. van Looijstraat; A. K. SoumokilEndoh, 51 j., Ver- gierdeweg; P. G. M. van Houten, 45 j. Kam perlaan. 3 Aug.: A. B. Rijbroek, 20 j., Nwe Spaarnwouderstraat. 4 Aug.: N. d. v. C. Kruijf, 3 m., Rozenhagenstraat; E. van Zeelandde la Rie Goetzeestraat; W. L. van der Deijl, 70 j., Kempstraat; H. L. Bargmann, 53 j.. Kamper laan. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 5 Aug. (DJSf.B.j. Het Opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft op den vierden Augus tus verkenningsvluchten gemaakt boven Enge land, Schotland en het daarvoor gelegen zeegebied. Hierbij werd een koopvaardijschip aan den uitgang van het St. George-kanaal, ongeveer honderd kilometer ten Zuid-Westen van Pambroke, tot zinken gebracht. In den nacht van 4 op 5 Augustus deden onze ge vechtsvliegtuigen een aanval op de scheepswerf van Sheemess, alsmede op de benzine-opslag- plaatsen en luchtdoelstellingen bij North-Kil- lingholm en luchtdoelstellingen bij Thames- haven. Eenige Britsche vliegtuigen zijn des nachts West-Duitschland binnengevlogen en hebben eenige bommen geworpen. Behalve geringe schade aan gebouwen, ontstond er brand in een boerenhoeve in het district Borken. Een burger kwam om het leven. ERGENS IN ITALIË, 5 Aug. (Stefani). Leger bericht nr. 57 van het Italiaansche hoofdkwar tier luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft een van onze formaties aanvals- en jachtvliegtuigen een zeer levendig gevecht geleverd met een groote formatie van den vijand, die onze Libysche troepen trachtte te bombardeeren, welke zich naar de grens van Cyrenaica begaven. Tijdens het gevecht dat door onze vliegers met buitengewone felheid werd ge voerd, werden tien vijandelijke vliegtuigen neer gehaald, waarvan zeven Gloster- en drie Blen- heim-toestellen. Bovendien werd een tiental vijandelijke auto's getroffen en in brand gescho- Zooals altijd had ook nu weer de pessimist ongelijk. „Het zal zulk slecht weer blijven als in Juli, daar kan je vast op rekenen", zei hij met een druilerige stem, terwijl hij aan zijn verregende vacantie dacht. Maar het eenig- ste dat we van hem geleerd hebben is dat pessimisten zich nog al eens vergissen en dat je op hun uitspraken in geen geval kunt rekenen. De derde dag van Augustus blonk uit door zonneschijn en een heerlijken Oostenwind, die vele zeilliefhebbers met hun ranke vaartuigjes het water op lokte. Bk- kwam leven onder de menschen, die dachten dat ze hun luchtige vacantiepakjes weer onder de motballetjes konden stoppen. Maar nu werden ze met tweemaal zooveel animo aangetrokken, terwijl andere gezins leden vast de koffers pakten met een pick- nickje en de zwempakken. Zoo zagen we Zondagochtend vroeg reeds velen zich op weg begeven naar het strand, de duinen en de vele buitenplaatsen, die Haarlem telt. Op de gezichten stond te lezen, dat men verrast was door dezen overval van de zon, die bijna dertig dagen lang haar hoofd achter de grienerige regenwolken had verscholen. Het hoeft niemand te verwonderen, dat de Zandvoorters gisterenochtend even gek stonden te kijken van de legio's fietsers, die over den Zeeweg naar het strand trokken. Ze hadden immers de laatste maand geen Zondag meer ge kend, die ook maar op iets trok. Het was regen, regen en nog eens regen. Maar nu was er een overvloed van al het goede dat men zich op een zomerschen Zondag maar wenschen kon. Do fietsenstallingen kwamen rekken en de ijsco- venters handen te kort om al hun cliënten te bedienen. Ook de strandpachters hadden niet te klagen. Er was vrijwel geen rieten of ligstoel, die onbezet bleef, en de verzengende hitte zorgde er wel voor, dat van tijd tot tijd een natte drup door de bezoekers werd geslikt. Ook op de terrassen langs den boulevard merkte men weer die gezellige drukte op, die reeds een traditie op' een zomerzondag is ge worden. De Nederlandsche Spoorwegen lieten extra- treinen rijden en telkens was het weer een ei volle trein 'die het station van de badplaats binnenliep. De paardentractie kon al die drukte niet meer verwerken en het was dan ook een ideale handreiking van de N.Z.H.T.M. om de bussen buiten de gewone diensttijden te laten rijden. De zeldzame auto, die over den boulevard reed, deed denken aan de dagen, dat hier het motorgeraas niet uit de lucht was en dat de fietsers altijd met de noodige onzekerheid den weg moesten oversteken. De benzineregeling heeft in ieder geval in de badplaats veel rust gebracht, die de meeste bezoekers bijzonder op prijs stellen. Duizenden hebben gisteren aan het strand en in de mooie omstreken van Haarlem ge noten van het prachtige zomerweer. En nu het er allen schijn van heeft, dat het weer zoo zal doorzetten, hebben de vacantiegan gers en zij, die van hen moeten leven, voorloopig niet te klagen. ten. Een ander Engelsch toestel is neergehaald door onze bommenwerpers, die een doeltreffend bombardement ondernamen in de buurt van Marsa Matrouh. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. In Oost-Afrika is een aanval van vijandelijke strijdkrachten te Namaratit op de "-ens van den Opper-Soedan aan het Rudolfmeer afgeslagen met medewerking van de bevolking. Een van onze luchtformaties heeft de haven van Beroer gebombardeerd, waarbij een vaartuig mid scheeps getroffen werd. Een luchtaanval op Mas- sawa heeft lichte schade veroorzaakt in de ha ven. Vier menschen werden gedood en een der tigtal gewond, waaronder elf Ascafis. Twee vij andelijke toestellen werden neergehaald en een derde is waarschijnlijk neergehaald. Te Kassala is een vijandelijk vliegtuig door het luchtdoelge schut neergeschoten. De stemming ter beurze heeft in de afgeloo pen week niet het minst te wenschen overge laten. De markt was vast en oploopend en lang zamerhand breidde de handel zich uit, waaraan ongetwijfeld de vrij levendige omzetten onzer Staatsobligaties den stoot hebben gegeven. Als antwoord op de vraag, waaraan de wending ten goede na de nog zeer groote terughoudendheid der vorige weken moet worden toegeschreven, mag men aannemen, dat de toestemming tot het opnemen in de dagelijksche officieele no teering van toonaangevende aandeelen, de eer ste aanleiding is geweest. Het publiek zag de noteeringen in de avondbladen, terwijl velen on der beurstijd zich op de hoogte lieten stellen van de advieskoersen en hierin een maatstaf zagen voor eventueele operaties. Speculatieve operaties met geleend geld waren wel zoo goed als uitgesloten, aangezien de hoekmannen eerst laat (zevende tape) tot het vaststellen van no teeringen overgingen, nadat zij met de ver schillende belangen, n.l. koop- en verkooporders, hadden rekening gehouden. Voorts mag de vaste stemming in verband worden gebracht met de bevredigende afwikke ling van de prolongatie-posities en met het feit, dat de blokkade voor een vol jaar niet ae po sities betreft van de zwakkere broeders en wat geblokkeerd mocht worden in vaste handen ligt. Ten slotte mag men aannemen, dat de ruimte aan geld en de jongste rente-betaling als af lossing van leeningen, waardoor vele middelen zijn vlot gekomen, aanleiding hebben gegeven tot nieuwe beleggingen. De dagelijksche aanvul ling van de lijst van fondsen, die niet-officieei zonder publicatie van noteeringen verhandeld mogen worden, heeft ongetwijfeld tot den al gemeen bevredigenden ondertoon der markt bij gedragen. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat indien de beurs zich goed blijft gedragen en niet door omstandigheden wordt verstoord, binnen af- zienbaren tijd meer fondsen tot de officieele dagelijksche noteering worden toegelaten, waar door de markt langzamerhand haar normaal aanzien zal herkrijgen. Aan de lijst van fondsen, die zonder publicatie van noteeringen niet-officieel verhandeld mo gen worden, werden heden de volgende fondsen toegevoegd Rotterd. Lloyd aandeelen Verg. Vorstenlanden Cult, aandeelen Deli Batavia Tabak aandeelen Haarlem 1938 3 pCt. Algem. Hyp.bank C. 3% pCt. Bataafsche Hyp.bank 4 pCt. Mij. v. Hypoth. Cred. m/div. 3pCt. Utrechtsche Hyp.bank 4 pCt. Vaderl. Hyp.bank (4%) 4 pCt. Chamotte Unie aandeelen Int. Viscose aandeelen Kwatta aandeelen Ned. fabr. v. Hoogstr. aandeelen Schelde Nat. bez. aandeelen Stokvis H.-Mij500/1000 aandeelen Am. Car and Foundry C. V. A. Am. Stede and Leather C. V. A. Java China Japan Lijn aandeelen Kans. City South C. v. pref. aandeelen Bayuk Cigars C. V. A. Alg. Nederl. Belegg. depot claims. De beurs opende vandaag in een licht ver deelde stemming. De kooplust bleek min of meer bevredigd te zijn, waarom op verschillende pun ten geen verdere koersaanwinsten vielen waar te nemen. Aanbod viel ook feitelijk nergens waar te nemen, zoodat de hier en daar wat vastere stemming uitsluitend het gevolg was van de mindere belangstelling. De ondertoon der markt was aanvankelijk be vredigend.. Op de petroleumafdeeling werd Ko ninklijke Olie op de prijzen van Vrijdag j.l. ge adviseerd, n.l. op 187 a 190 De officieele notee ring volgde later evenals van andere toonaan gevende aandeelen. Shell Union was op 8% goed prijshoudend en ook Tidewater handhaafde zich. Op de Rubberafdeeling was A'dam Ruboer aanvankelijk niet gevraagd, waarom een 2% lagere koers werd geadviseerd, n.l. 175. In den Suikerhoek kwam H.V.A. aanvankelijk ook niet voor verdere vraag in aanmerking en werd het fonds 3% lager geadviseerd op 330. Ja- vasetie cultuur en Nisu waren prijshoudend. Op de Tabaksmarkt verkeerde Senembah in een zeer vaste stemming en bereikte een advies- koers van 120 of 15% hooger dan Vrijdag j.l. Oude Deli en Deli Bat. toonden weinig veran dering. Scheepvaartaandeelen waren algemeen gun stig van toon. Scheepvaart Unie kon 2% ver beteren tot ongeveer 102%. Holl. Amerika Lijn, Kon. Boot en Stv. Nederland kwamen eveneens op eenige' percenten hooger peil. Van binnenlandsche industrieelen lagen Phi- lipslampen weer vast in de markt en werden aanvankelijk 3 pCt. hooger geadviseerd op 120 pCt. Unilever toonde op 70 geen verandering. Aku bleek weer gezocht te zijn, opende 1% hooger op 60 pCt. en kon spoedig hierna tot 61% monteeren. Van Gelders Papier liet zich niet onbetuigd en liep weer eenige percenten omhoog tot 113. Wilton Feyenoord kon ook weer eenige percen ten verbeteren. De Amerikaansche markt kenmerkte zich door een prijshoudenden ondertoon. Betl. Steel liep fractioneel op tot 61%. Republic Steel kon dollar verbeteren tot 15%. Anaconda op 18% fractioneel lager. Curtius Wright op 6% on veranderd. Steels monteerden 'AGeneral Motors lie pen circa op. southrail y. North. Am. Aviation circa Y\. American Enka, North Am. Rayon, Pennsylvania's,, Illinois en New York Central en South. Pac. handhaafden vrijwel de vorige prijzen. North American Co. en Water works waren ook prijshoudend. Op de Nederl. Staatsfondsenmarkt was de stemming hier en daar iets luier, ook al wegens 'n verminderden kooplust. De 4 pCt. Nederl. z.b. stelde zich y. lager op 91%91%. D, 33V. pCt. Nederl. 1938 verkeerde op 81%81% in hetzelfde geval. De 3 pCt. Nederl. 1937 was op 73% o8k niet vaster. De oude Holl. Schuld handhaafde zich echter vrijwel. Indië fractio neel lager. Bij verder verloop kwam in de stemming wei nig verandering, aangezien de handel niet tot uitbreiding kwam. Toonaangevende aandeelen werden op de openingsprijzen geadviseerd. Fhi- lipslampen echter op 119120 en Scheepv. Unie op 102. Aku boekte echter een avans tot 61% Wilton Feyenoord kon nog eenige percenten monteeren. Anaconda Copper gold 18%19, Beth. Steel 62. Republic Steel trok tot 15% aan. Van Nederl. Staatsfondsen liep 4 pet. Nederl. tot 90% terug, maar herstelde weer een kleinig heid. De 33% pet. liep tot 81 terug, om weer tot 81% te verbeteren. Geld op prolongatie gold 3 pet. 1074 1481 1494 1497 1728 1816 1833 2012 2086 2090 2247 2263 2345 2674 2712 2729 2922 2939 2975 3336 3375 3382 3787 3835 3847 3951 3968 4035 4085 4093 4130 4331 4370 4381 4554 4623 4684 4849 4875 4952 5207 5219 5343 5603 5605 5691 5944 6000 6017 6302 6327 6351 6692 6698 6710 6808 6819 6858 7142 7147 7209 7385 7409 7434 7674 7681 7685 8019 8020 8022 8279 8307 8349 8486 8497 8507 8660 8699 8717 8788 8800 8866 9269 9276 9614 9641 9929 9931 9233 9595 9881 1599 1874 2197 2395 2874 312T 3568 3930 4059 4268 4437 4737 5055 5439 5817 6107 6365 6735 7037 7085 7296 7310 7633 7826 8073 8579 8758 9046 9390 9743 9953 1357 1601 1878 2230 2399 2881 3134 3599 3936 4082 4280 4447 4803 5116 5477 5839 6282 6669 6787 7094 7324 7642 7954 8198 8595 8767 9174 9556 9815 9955 (Niet officieel) Trekking van Maandag 5 Augustus lste Klasse, 1ste Lijst Hooge Prijzen 5000.— 18933 1500.— 3589 19436 1000.— 4442 10501 16116 400.— 6985 16433 20338 200.— 10049 100.— 2568 18206 20525 20671 Prijzen van f 20. 1094 1201 1233 1235 1308 1532 1548 1867 1870 2126 2164 2362 2385 2757 2759 3047 3073 3416 3433 3850 3872 4042 4054 4182 4232 4383 4399 4722 4735 5007 5012 5360 5432 5753 5802 6089 6090 6356 6364 6715 6721 7016 7218 7559 7610 7712 7812 8039 8072 8388 8416 8551 8575 8745 8748 8869 8933 9283 9337 9646 9678 9935 9939 10045 10223 10311 10313 10321 10339 10382 10440 10471 10492 10509 10542 10576 10611 10706 10721 10730 10748 10761 10776 10777 10813 10842 10844 10876 10884 10896 10941 10954 10975 10989 11022 11027 11122 11157 11309 1131T 11355 11357 11372 11382 11430 11452 11464 11541 11573 11595 11625 11681 11726 11735 11745 11782 11815 11823 11841 11863 11885 11904 12033 12065 12086 12167 12186 12199 12204 12289 12306 12315 12325 12383 12460 12463 12474 12476 12487 12591 12734 12800 12812 12826 12846 12847 12911 13014 13038 13044 13054 13086 13088 13101 13184 13193 13203 13263 13280 13295 13330 13420 13424 13441 13474 13476 13524 13555 13667 13670 13696 13723 13727 13771 13818 13835 13842 13856 13904 13957 13992 14013 14033 14087 14089 14165 14173 14188 14210 14226 14268 14300 14308 14314 14333 14491 14526 14530 14612 14633 14659 14670 14721 14765 14836 14846 14852 14865 14882 14910 14921 14938 15008 15019 15036 15095 15098 15149 15182 15186 15198 15257 15261 15301 15335 15344 15368 15451 15481 15495 15543 15568 15606 15617 15619 15672 15694 15706 15818 15890 15939 15947 15952 15976 16014 16065 16083 16110 16150 16171 16195 16241 16247 16298 16367 16380 16427 16443 16471 16558 16636 16683 16688 16696 16753 16791 16831 16854 16871 16882 16905 16923 16957 17017 17033 17066 17075 17115 17225 17249 17281 17303 17343 17411 17431 17449 17485 17632 17715 17938 17944 18153 18159 18173 18401 18472 18556 18574 18608 18614 18662 18749 18817 18841 18895 18913 18924 18956 18968 18996 18999 19047 19072 19076 19141 19172 19178 19232 19237 19238 19341 19358 19411 19418 19458 19460 19482 19497 19504 19560 19582 19615 19650 19678 19689 19789 19808 19901 19920 19941 19954 19984 20002 20083 20109 20165 20176 20220 20230 20240 20276 20279 20285 20317 20333 20346 20377 20499 20515 20523 20532 20550 20599 20601 2C656 20677 20722 20776 20813 20831 20847 20969 21014 21021 21054 21109 21148 21150 21176 21265 21339 21389 21406 21413 21423 21501 21539 21606 21643 21647 21738 21786 21813 21817 21853 21862 21868 21895 21921 21958 21960 22003 22005 22051 22091 22152 22210 22294 22378 22392 22423 22434 22438 22494 22577 22590 22626 22683 22687 22721 22779 22836 22842 22863 22940 22968 22971 22989 23006 23070 23095 23121 23149 23202 23233 23268 23270 23285 23327 23334 23342 23360 23405 23477 23495 23499 23538 23574 23636 23707 23737 23745 23757 23801 23848 23864 23883 23892 23963 23965'24006 24017 24042 24105 24119 24166 24188 24218 24223 24269 24351 24356 24365 24367 24406 24418 24529 24531 24547 24571 24605 24634 24642 24655 24673 24675 24723 24728 24735 24881 24889 24890 24906 1944 1402 1703 1966 2234 2405 2890 3173 3782 3939 4084 4305 4523 4846 5158 5492 5910 6286 6682 6791 7103 7350 7657 7961 8273 8637 8774 9213 9588 9866 10041 10434 10643 10802 10953 11209 11437 11715 11848 12185 12385 12730 13008 13105 13380 13660 13330 14014 14214 14499 14738 14919 15116 15316 15559 15722 16018 16243 16472 16819 17006 17264 17613 18395 18705 18965 19146 19390 19543 19803 20015 20262 20387 20652 20931 21162 21484 21792 21951 22188 22441 22769 22987 23215 23348 23577 23851 24027 24234 24490 24649 24886 Ned. 1940 1 4% f 1000 Ned. 1940 II 4% f 1000 Ned. 1940II m.b.c. f 1000 Ned. 1911 3%% f 1000 Ned. Gr.b. O. 3 54 f 1000 Ned. 1896-1905 3% f 1000 Ned. O, T.13%11000 Ned. Gr.b. Obl. 3% f 1000 Ned. 1936 3% f 1000 Ned. 1937 3% f 1000 Ned. 1938 3-3%% f 1000 Ned. W. Sch. 2% f 1000 Ned. Gr.b. 0.'2%% f 1000 N.-I. 1935 3%% f1000 N.-I. 1937 3% f 10q0 N.-I. 1937 A 3% f 1000 Obl. Ie L. 1940 100 4 dito le L. 1940 500 4 dito 2e Lng 1940 100 4 dito (m. belast .f.) 100 4 dito 2e Lng 1940 500 4 dito (m. belast.f.) 500 4 dito 1936 100 3 dito 1936 500 3 dito 1937 100 3 dito 1937 500 3 dito 1938 100 (3%) 3 dito 1938 500 (3%) 3 O.I. a 100 1935 3% dito 500 1935 3% dito A 100 1937 3 dito a 500 1937 3 dito a 100 1937 A 3 dito 500 1937 A 3 Suriname Prod. Werk. 3 dito Immigratiefor.ds 3 is GL. G.B. Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan publicatie by besluit van den waam. secretaris-generaal, waam. hoofd van het departement van Financiën is toegestaan 2 Aug. 5 Aug. V.K. L.K. HJL 97 961 91# 90 91 S 97 96 80 80 68 68 68 f 68 68 68 89 i 90 74 72 81 80# 81 59 58# 59 58 77 77 75 i 74 97 97 97 96 88# 87 97 97 89# 88 97 96 74 72 75 73 79 78 80 79 74 74 75 75 73 73 74 73 2 Aug. Koninklijke Olie 189 187 Aku 58 60» 61 Philipslampcn 117 119 Amsterdam Rubber 177 174 Ned. Scheepv. Unie 100 104 Unilever 70 71 Kandelsv. Amsterdam 333 323 Van Gelders Papier 110 113 Senembah 118 Anaconda 18| 19 i Bethl, Steel 61 i 62 15 Rep. Steel 14 Curt. Wright 6-nr Shell Union 81 N.B Abusievelijk Vrijdag 2 Aug. genoteerd Rep. Steel 14 5/8 G.B. A 14 7/8 G.L., moet züa 1145/8 G.B. en 15 G.L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6