Verhouding Tokio-Londen nog steeds uiterst gespannen Bij den dood van den poolreiziger Cook Treffen op grens van Cyrenaica Weder bommen op ons land Ons is geen enkele geestelijke belemmering in den weg gelegd Engelands kritieke positie Japansche pers dreigt met geweld Nieuwe betoogingen tegen Engeland r Veelomstreden figuur Verduistering Er is Dl J JERS HET LUISTEREN NAAR BUITENLANDSCHE RADIO Luchtgevecht hij Malta Burgemeester Houde van Montreal gearresteerd BELANGRIJKE OPLEVING Pater Dito voor de microfoon: Bezorgdheid niet gegrond Beschouwingen over feiten Van wereldhistorisch belang NEDERLANDSCHE FILM-PRODUCTIE GEEN HUUR en GEEN RENTE Britsche mijnveger vergaan VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 6 AUGUSTUS 1940 - AVONDBLAD HOTEL - CAFE - RESTAURANT Uw lunch wordt ook op het terras, geserveerd DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22532 Italiaansch legerbericht: V In verschillende plaatsen ernstige schade aangericht Ontbinding der vrijmetselarij in Joego-Slavië KRUISING VAN TOMAAT MET AARDAPPEL W Dit feit is te constateeren in onze CENTRALE RADIO-PROGRAMMA'S De uitzending begint nu des morgens om 7 uur, op lijn II Tusschen 7-8 uur op lijn 5 weer het populaire gram. platen- concert met aankondiging der titels. Een bijzonder gezellig uurtje op lijn 1 eiken avond van 10.30- 11.30, speciaal voor de aangeslotenen op de RADIO CENTRALE gearrangeerd en verzorgd door de Omroepvereenigingen. Ook in deze dagen heeft een ieder afleiding noodig. VRAAGT INLICHTINGEN- AAN HE CENTRALES Nieuwe Leeuwen OUWEHAND'S DIERENPARK HOE KAN DAT? DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Gandhi waarschuwt Londeft VERDUISTERT VOLLEDIG En denkt om de verkeers voorschriften Fietsendief trachtte te ontvluchten Maar de politie wachtte hem al op Buitenhof Telefoon 111375 Den Haag OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS - MAGER MENU NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek TOKIO. 6 Aug. (D.N.B.). De in overeenstem ming met de Japansche weermacht in het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken gehouden conferentie heeft, naar Domei meldt na bestu deering van de uit Landen ontvangen berichten het volgende vastgesteld: le. Het. arresteeren van de Engelschen. on der verdenking van spionnage is een zuiver bin. nenlandsche aangelegenheid van Japan, terwijl het Britsche optreden een ..gemeene maatregel met politieken inslag" is. 2e. Japan zal desniettemin represaillemaat regelen vermijden en 3e. Nauwlettend opletten tot hoe ver Engeland met zijn represaillemaatregelen zal gaan. 4e. Japan zal doeltreffende maatregelen ne men, voor het geval Engeland met zijn actie doorgaat. De minister van Buitenlandsche Zaken zal binnenkort den Britschen ambassadeur, Craigie. om een volledige opheldering van het geval ver zoeken en tegelijkertijd in Londen ten scherp ste protesteeren. Men kan aannemen, zoo merkt Domei ten slotte op, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken vastbesloten is, een bijlegging van het conflict op basis van wedex-keerigheid onder al le omstandigheden te weigeren. De Japansche bladen keuren het gisteren door de regeering genomen besluit goed om de definitieve maatregelen afhankelijk te stellen van de houding van Engeland tegen over de Japansche eischen. Zij betwijfelen echter of de aangelegenheid door onder handelingen kan worden bijgelegd. Er zün gevallen, schrijft de „Nitsji Nitsji" die niet door diplomatie maar alleen met geweld kunnen worden opgelost. Engeland heeft altijd geprobeerd zwakke staten bang te maken. Tegenover Japan moet zulk een poging belachelijk worden genoemd. Ook de „Hotsji Sjimboen" bespreekt de incidenten tusschen Engeland en Japan en schrijft, dat Tokio Londen eenige dagen tijd tot bezinning zal geven, maar dat Japan dan zoo noodig tot de scherpste maatregelen zal overgaan." De „Kokoemin Sjimboen" eischt nogmaals de terugtrekking van alle Japanners uit Engeland, daar Japan anders alle handen gebonden heeft. Het optreden van Engeland, zoo meent het blad, heeft eigenlijk reeds aanleiding tot oor log gegeven. Het gevaar voor een ooi-log met Japan heeft men in Engeland wel Ingezien. In ieder geval heeft men den wensch en de hoop op een nieuwe regeling der betrekkingen tus schen beide landen opgegeven. Zooals vei-der de „Asahi Sjimboen" meldt, hebben te Sjimonoseki anti-Britsche be toogingen tegen de arrestaties van Japan ners door de Engelschen plaats gehad. De Vaderlandsche Volkspartij nam een schei-pe motie aan, waarin de onverwijlde verwijde ring uit het land van den Bx-itschen consul aldaar geëischt wordt, alsmede ontbinding van de Britsche ambassade te Tokio en van alle Britsche consulaten in Japan. De motie werd ook aan den Britschen consul te Sjimonoseki voorgelegd. Volgens geruchten die volgens Reuter in be paalde Japansche kringen te Sjanghai in om loop zijn, heeft Japan nieuwe eischen betref fende militaire concessies aan Fransch Indo china gesteld. In deze eischen zijn ook het ge bruik van de spoorlijn van Joenkan, die van China naar indo-China loopt, alsmede facili teiten voor de inrichting van een Indo-Chinee- sche marinebasis inbegrepen. PARIJS, 2 Sept. (Reuter). In de „New York Herald" komt een lang verhaal voor over een tocht van dr. Cook naar de Noord pool. Na een langen strijd tegen koude en honger werd deze bereikt. Wij vonden daar aldus Cook een gebied, door groot wild bewoond. De expeditie bestond uit II man, 103 honden, en 11 bestuurbare sleden. De temperatuur daalde tot 83 graden onder nul. Vele honden bevroren. Aldus een bericht uit ons blad van 1909. Het herinnert ons aan de dagen, toen de thans overleden dr. Cook zijn opzienbarend bericht over de ontdekking der Noordpool lanceerde, en in heftig conflict kwam met Peary, die hem de eer dezer ontdekking betwistte. Frederick Albert Cook werd op 10 Juni 1865 te New York geboren. Zijn vader was een dok ter op het platteland en de zoon wilde in de voetsporen van zijn vader treden. Toen hij 25 jaar oud was, behaalde hij 'n medischen graad aan de universiteit te New York. Het geld voor zijn studie had hij verkregen door een baantje als melkbezorger. Een jaar nadat hij zijn graad had behaald, vertrok Cook als dokter aan boord van het schip van Peary naar de Noordelijke IJszee. Tijdens dezen tocht ontwaakte zijn zin voor de exploratie van de Poolstreken. Twee jaar later, in 1893, stond hij aan het hoofd van een expeditie langs de Westkust van Groen land. Deze ontdekkingstocht liep op een mis lukking uit, maar het volgende jaar ving Cook opnieuw eenzelfden tocht aan. Het hoogtepunt in zijn leven bereikte Cook, toen hij naar Amerika seinde, dat hij als eer ste de Noordpool had bereikt. Als datum van zijn ontdekking noemde hij den 21stgn April 1909. Maar enkele dagen nadat zijn bericht was binnengekomen zond Peary van Indian Har bor op Labrador uit eenzelfde tijding. Peary verklaarde, dat Cook niet aan de Noordpool was geweest, terwijl Cook zijn standpunt handhaaf de. Peary echter ontleedde Cook's reisverhaal op zoo kritische wijze, dat er weinig van over bleef. Cook gaf een beschrijving van zijn Poolex peditie, waarbij hij slechts door Eskimo's ver gezeld was geweest, in zijn boek „My attainment of the Pole". Het Wetenschappelijk Instituut te Kopenha gen noodigde Cook uit, het materiaal over te leggen, waarmede hij de juistheid zou kunnen Ter voorkoming van misverstand wordt er van bevoegde Duitsche zijde op gewezen, dat ook het beluisteren van muziekuitvoeringen van buitenlandsche radiostations uitge zonderd die van het Duitsche rijk, Bohemen, Moravië, het gouvernement-generaal van Polen en de daarop aangesloten zenders verboden is. Het luisteren naar neutrale en Italiaansche zenders is dus eveneens ver boden. Men weet, dat op overtreding van dit verbod zware straffen zijn gesteld en in het Duitsche rijk, waar een dergelijk verbod geldt, ook zijn opgelegd. Het is te ver- wachten, dat ook hier te lande de ver ordening streng zal worden toegepast. bewijzen. Cook deed het en de Kopenhaagsche geleerden qualificeerden zijn materiaal als on voldoende. Het bewijs, dat hij werkelijk de Noordpool zou hebben bereikt, kon men er niet in zien. In het jaar 1924 deed dr. Cook opnieuw van zich spreken, toen hij beweerde, in een afge legen streek van Texas uitgestrekte olievelden te hebben ontdekt. Een exploitatie-onderneming werd gesticht, maar na geldverslindende bo ringen en onderzoekingen werd niets gevonden. Hierop werd door vele gedupeerden dr. Cook een proces aangedaan, waarbij deze tot 12 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Later echter werd in de door Cook aange wezen streken wel degelijk olie ontdekt, even als groote hoeveelheden natuurgas. Dit bracht een zeker eerherstel, maar een volledige reha bilitatie bleef uit. Tot zijn dood heeft hij ge streden voor de juistheid van zijn ontdekking der Noordpool, en de herziening van genoemd proces. Dit was vergeefsch, ofschoon men wel veel milder over zijn persoon is gaan oordeelen en thans erkent, dat met hem een bekwaam en energiek onderzoeker is heengegaan. ERGENS IN ITALIë, 6 Aug. (D. N. B.) Leger bericht no. 58 van het Italiaansche hoofdkwar tier luidt als volgt: Gedurende een verkenningsvlucht ter hoogte van Malta hebben onze jachtvliegtuigen een ge vecht geleverd met jagers van den vijand en een vijandelijke machine neergehaald. Al onze toe stellen zijn op hun bases teruggekeerd. In Noord-Afrika werd de vijand tijdens een treffen tusschen vooruitgeschoven ele menten over de grens van Cyrenaica op de vlucht gedreven. Hij liet twee gevechts wagens achter. Twee of drie gevechtswagens werden vernield. In Oost-Afrika is een van onze verkenningsvliegtuigen niet terug gekeerd. NEW YORK, 6 Aug. (D.N.B.). Uit Montreal wordt gemeld, dat burgemeester Camillien Houde 'vannacht is gearresteerd en naar een concentratiekamp is overgebracht. Houde had kort geleden opgewekt tot niet in acht nemen van de nieuwe Canadeesche wet op de aanmel ding voor den militairen dienst, welke wet op 19 Augustus van kracht wordt. Onder de Fransch-Canadeesche bevolking zou een ver om zich heen grijpende gisting merk baar worden. De politie heeft honderden per sonen gearresteerd. Burgemeester Houde had in een redevoering het Canadeesche volk opge roepen militairen dienst voor de belangen van Engeland, die vreemd zijn aan die van het Canadeesche volk, te weigeren. Zonsondergang 6 Augustus 21.24 Zonsopgang 7 Augustus 6.08 Zonsondergang 7 Augustus 21.22 Weder is een groot aantal bommen in de afgeloopen twee nachten op ons land neer gekomen. Zooals reeds gemeld, is bijzonder zwaar getroffen een woonwijk in Enschede, waar vijf bommen neerkwamen. Vier woningen werden vernield, de ruiten van een honderd tal huizen sprongen en een inwoner werd door scherven gewond. Bij Assendelft is een 20-tal huizen licht beschadigd. In de omgeving van Nieuwer-Amstel zijn 1 weder bommen in het vrije veld neergeko men. Hetzelfde geschiedde bij Puttershoek, Nieuwenhoorn en Gendringen en nabij Breda. Eenige in brand geraakte schuren, zijn snel gebluscht. BELGRADO, 6 Aug. (D.N.B.). Krachtens een "besluit van den minister van Binnenland- sche Zaken is de „Grootloge van het Koninkrijk Joego-Slavië van het achttiende district" met al haar organisaties opgeheven. Het vermogen is in beslag genomen. Een merkwaardige plant werd gekweekt door een Amerikaan, die er in slaagde een tomaat te kruisen met 'n aardappel. Tot nu toe heeft men van de tomaat slechts door enting op andere verwante soorten „bastaarden" kunnen verkrijgen Maandagavond heeft de voorzitter van den K. R. O., pater A. J. Dito O. P., het woord ge voerd voor de microfoon. Hjj zeide het volgende: Van verschillende zijden werd mij in den ioop van de laatste weken gevraagd: „Hoe staat de K. R. O. er nu eigenlijk voor?" Deze vraag, afkomstig van luisteraars, wien het wel en wee van onzen omroep oprecht ter harte gaat, zou wellicht het kortst beantwoord kunnen worden door te verwijzen naar de pro gramma's, welke onze omroep sinds de Duit sche bezetting in Nederland heeft gegeven en nog geeft. Bovendien heb ik in ons orgaan „De K.R.O.- Gids" al eenige malen er op gewezen, dat onze omroep onmiddellijk na het verkregen contact met de Duitsche autoriteiten en in samenwer king zoowel met de radio-autoriteiten van die zijde als met de Nederlandsche radio-instanties, „vrijwel" het normale programma heeft kunnen geven. „Vrijwel" en niet geheel, omdat ten eerste uitgezonden moest worden volgens het schema, dat nog tijdens de oorlogsdagen door de Neder landsche omroep-organisaties was opgezet en ten tweede omdat in hoofdzaak alleen de zen der Jaarsveld beschikbaar was, daar op den Kootwijk-zender veel plaats moest worden in geruimd voor nieuwsberichten. Do luisteraar heeft uitgaande van deze feite lijke omstandigheden kunnen vaststellen, dat al was ons programma dientengevolge be perkter dan voorheen de aard der uitzendin gen ongewijzigd is gebleven. Wij denken hier vooral aan datgene, wat in ons programma ka rakteristiek is voor het beginsel, dat den K.R.O. leidt. De godsdienstige halfuurtjes worden op al de Jaarsveld-uitzenddagen die de K.R.O. verzorgt, gegeven, het ochtend- en avondgebed wordt ge hoord zoowel op den zender Jaarsveld als Koot wijk, de misuitzendingen zijn er om de drie weken, de toespraken tot de zieken vinden op regelmatige tijden plaats, de causerieën voor de jeugd en de rijpere jeugd v«or de vrouwen, de boeren en tuinders, den middenstand enz. zijn regelmatig in onze uitzendingen te beluisteren Daarnaast traden nog sprekers op, ale een opwekkend woord met geestelijken inslag tot de verschillende categorieën van luisteraars richt ten, afgestemd op den tegenwoordigen tijd, ter wijl wij ten slotte regelmatig voordrachten en reportages op het programma plaatsten, die zeer bijzonder onze nationale cultuur en de uitingen LONDEN, 6 Aug.- (D.N.B.) De „Daily Mail" noemt de volgende vier kritieke pun ten van de Engelsche oorlogspolitiek: le. De verhouding tusschen Engeland en Japan. 2e. De maatregelen van Roemenië tegen de Britsche petroleumbelangen. 3e. De aanspraak van generaal Franco op Gibraltar. 4e. De blijvende anti-Britsche houding der Russische buitenlandsche politiek. „De buitenlandsche politieke positie van En geland gaat zoo hard achteruit, dat Lord Hali fax het Engelsche volk terecht toeriep: „Houdt vast aan het gebed." Het Britsche wereldrijk heeft zijn aantrekkingskracht op de volkeren verloren. Zijn vrienden verdwijnen of laten zich verloochenen. Zijn vijanden worden tal rijker. De erfgenamen vergaderen al. Balansen van den omgang met Engeland worden opge maakt en vallen erbarmelijk uit." Met deze woorden begint de diplomatieke medewerker van de „Berliner Börsenzeitung". Karl Megerle, een hoofdartikel onder het opschrift „Verloren gegane hoop." Megerle vervolgt dan aldus: Sir Stafford Cripps had tot taak in Moskou een hoog spel te spelen en de vriendschap tusschen Duitsch- land en Rusland, het koste wat het kost, te verstoren. De Sovjet-Unie heeft zich niet In de Engelsche val laten lokken. Wat heeft En geland Moskou voor positiefs aan te bieden? Niets anders dan de verstrikking in den Engel schen oorlog. Overigens wonen er in Moskou geen utopisten, maar realisten, voor wie een land, dat in moreel, buitenlandsch politiek en militair opzicht van de eene trouweloosheid, onbekwaamheid en nederlaag in de andere tui melt, en de wereld van zijn hulpkreten vervult, eenvoudig geen bondgenootschap en verdrag meer waard is. Aan deze inwendige mogelijkheden, zoo ver volgt Megerle, lijdt ook de verhouding tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, de tweede groote hoop en de laatste stroohalm waar men naar grijpt. Deze verhouding is van de vlakte der gelijkgerechtigheden reeds afgegleden naar die tusschen een beschermde en een bescher mer. Het eens oppermachtige Engeland is in het beste geval nog een voorpost van de Ver. Staten, d.w.z. het heeft in de Amerikaansche politiek niet meer een eigen functie doch een functie die van de Amerikaansche belangen is afgeleid. Alle redevoeringen, maatregelen en gebaren van Amerika hebben de oude positie van Engeland in de wereld en daarmede de mogelijkheid van een herstel van deze positie reeds afgeschreven. Megerle bespreekt dan de oorzaken van de verscherping der Engelsch-Japansche betrekkingen en vat zijn uiteenzetting als volgt samen: Het resultaat van deze wereldpolitieke balans in een beslissend oogenblik is voor Engeland verpletterend. In de wereld der groote mogendheden is het met een uit zondering geïsoleerd. Van de beslissingen op het Europeesche vasteland is het uit gesloten. De hoop op de Ver. Staten, voor zoover zij niet reeds door de strategische wetten van den Oceaan en door den tijdsfactor geneutra liseerd is, blijft vaag en onberekenbaar. De hoop op de Sovjet-Unie is vergaan. De groote ontwikkeling van de wereldpolitiek trekt van Engeland weg en slaat, naar de ontwikkeling der betrekkingen van de vier groote belang hebbende mogendheden onder elkaar aantoont, eerder een richting in die geleid is door de po sitieve gemeenschap der belangen van het Eurasiatische continent, van het welstandsbe- lang, van belang aan den vrede en de veilig heid van deze ruimte tegenover alle intriges, inmengingen, aanvallen en economische agres sies van mogendheden, die aan deze ruimte vreemd zijn. De K.R.O.-voorzitter pater Dito daarvan in toekomstplannen In dit verband be lichtten. De luisteraars, die regelmatig op ons afstemmen, weten dit. Toch zijn sommigen, zooai niet bezorgd, dan toch niet geheel tevreden, omdat zij enkele ver trouwde stemmen, sprekers die een geestelijk woord tot hen richtten, in onze uitzendingen missen. Zij vragen zich af of de reden hiervan wellicht te zoeken is in een geestelijke belem mering. Laat ik hier direct op antwoorden, dat den K. R. O. van dc zijde van de Duitsche autoriteiten geen enkele geestelijke belem mering in den weg is gelegd. Onze program ma's waren principieel katholiek en zfjn du thans nog. Ik durf er aan toe te voegen, zü zullen dit in de toekomst ook blijven. De gewijzigde programma-structuur heeft het onmogelijk gemaakt vaste rubrieken op bepaal de dagen als voorheen te geven. Wij noemen bijv. de lichtbakens van pater Henri de Greeve, die hun bijzondere beteekenis hadden aan den vooravond van den Zondag. Wanneer straks volgens een nieuw schema zal worden uitgezon den, en de K.R.O. dan weer op bepaalde da gen kan rekenen, kunnen vroegere rubrieken zonder meer weer in het programma worden opgenomen. Waarom er minder katholieke actualiteiten op het programma voorkomen, heeft men ons gevraagd, om redenen van beperkter commu nicatie-middelen en vervoer. Niet omdat derge lijke plechtigheden en gebeurtenissen niet meer in denzelfden omvang zouden kunnen piaats vinden in Nederland, of omdat de K.R.O. ze niet zou mogen uitzenden. Worden verbindings- en vervoergelegenheden weer normaler, dan zullen de uitingen van het katholieke leven in Nederland ook meer in ons programma kunnen worden opgenomen. Niet alleen, dat er dan meer misuitzendingen en godsdienstige plechtigheden' kunnen worden gegeven, maar ook zal als voor heen voor de vele uitingen van ons katholieke leven voor de microfoon de aandacht worden gevraagd. Dit alles is slechts een kwestie van beschikbaren tijd en techniek. Trouwens vele van de katholieke uitingen, welke regelmatig in ons vaderland voortgang vinden, hebben wij al voor onze microfoon kun nen brengen of staan op het programma. Wij noemen slechts de passiespelen te Tegelen, de komende tentoonstelling op de Landstichting te Nijmegen, welke gewijd is aan den katholieken cultureelen en socialen arbeid in Nederland, het as. Maria-congres in het diocees Roermond, een reportagereeks van katholieke, sociale en charitatieve Instellingen. Ziehier een antwoord op de vragen, die bij velen onzer leven. Wij zijn gevoelig voor deze belangstelling, wij zijn er ook erkentelijk voor, maar wij zouden het betreuren, wanneer uit deze belangstelling bezorgdheid zou spreken voor het geestelijke werk van onzen omroep en voor ons geestelijk leven, eenvoudig omdat daar voor geen reden aanwezig is. Ook hier hoede men zich voor verkeerde ge ruchten en voorbarige conclusies. Men weze er van overtuigd, dat de K. R. O. als katholieke omroep in volle vrijheid kan werken, zooals ook net katholieke leven in Nederland zich tot op den dag van heden m volle vrijheid kan uiten Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, zal Haro van Peski's Filmproductie vier groote Nederlandsche films vervaardigen, welke als hoofdfilm In de programma's kunnen worden opgenomen. Reeds zijn de voorberei dingen voor deze productie in vollen gang. Successievelijk zullen aan de pers nadere mededeelingen worden verstrekt. kwamen naar den Grebbeberg en maakten de dierencollectie van Ouwehand weer compleet. Even mooi en interesiant als vóór den oorlog biedt Ouwehand's Dierenpark U de zoo hoog noodige ontspanning. Maak Uw vaeantiereii naar ep dan Grebbeberg Rhenen Inl. MIJ. HYPO - ALKMAAR - WilheLminalaan 6 LONDEN, 6 Aug. (D.N.B.) De Britsche ad miraliteit maakte den ondergang bekend van den mijnveger „Morsona". Volgens het uit gegeven communiqué is de „Morsona" op een Duitsche mijn geloopen. NEW-YORK, 6 Aug. (D.N.B)Volgens berich ten in de bladen heeft Gandhi Engeland op nieuw Voor een nieuwe vertraging van de be slissing ten gunste van de onafhankelijkheid van Indië gewaarschuwd. Het al-Indische na tionale congres zal niet eindeloos op vrijheid wachten aldus verklaarde Gandhi, Het is de politie thans ernst en met scher pen blik wordt toegezien of de burgers zich thans aan de verkeersvoorsehriften houden. Zaterdag- en Zondagnacht werd tegen meer dan 100 personen proces-verbaai op gemaakt doch ook gisteren op den dag en in den avond zijn weer talrijke bonnetjes gevallen, omdat men of zich niet aan de verkeersvoorsehriften wist te houden of de vensters van zijn woning niet goed had af geschermd. 29 wielrijders hielden geen rechts en zes ga ven geen richting aan. Het hooge aantal wiel rijders, die de vorige avonden niet wisten, dat zü op de voorgeschreven wijze hun lantaarns moesten afschermen, is sterk gedaald. Giste renavond waren het er tien, die in overtreding waren. Bovendien werden nog vier personen geverba liseerd wegens het niet of onvoldoende verduis teren van hun woningen. Al is het aantal procesverbalen in verhouding met het afgeloopen weekend sterk gedaald, toch diene iedereen er dagelijks van overtuigd te zijn, dat zijn huis na zonsondergang volko men zwart is en de wielrüders dienen er aan te denken, dab zü strikt de voorschriften, welke herhaalde malen in ons blad zijn gepubliceerd, naleven. Het is gisteren de Haariemsche politie ge lukt een 45-jarigen Amsterdammer aan te houden, die zich had schuldig gemaakt aan een verkeersovertreding en fietsendiefstal, waarna hij zich tegen de politie verzette. Een agent van politie wilde gisterenmorgen omstreeks elf uur op de Raaks een persoon aanhouden, die de verkeersvoorsehriften had overtreden. De man wist echter te ontkomen, maar in de Vüfhoek slaagde de agent er in hem aan te houden, omdat de fiets van den Amster dammer tüdens de worsteling op de Raaks on klaar was geworden. De agent van politie heeft hem medegenomen naar het Proveniershuis. Plotseling wierp de man echter zün fiets voor de voeten van den agent en sprong op een snel voorbürijéenden Duitschen militairen vracht auto. Naar gebleken is was het rüwiel. dat hü voor de voeten van den agent wierp, door den Am sterdammer ontvreemd bij de Kathedraal aan de Leidsche Vaart. Eenigen tüd later is de vluchteling in de Kamperlaan aangehouden, omdat hü er van verdacht werd een fiets te ontvreemden, die hier tegen een der «huizen stond. Hü trachtte namelük het slot van dit rijwiel te ontsluiten. De verdachte fietsendief is naar het politie bureau opgebracht, waar hü in verzekerde be waring is gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1