De 10 millioen verdeeling New-Y orksche Beurs Belangrijke aankoop door Staatsboschbeheer DINSDAG 6 AUGUSTUS 1940 OPENLUCHTTOONEEL OISTERWIJK WISSELKOERSEN Bedrijfsopbouw Oorlogsinvaliden EEN „RICHTFEST" TE 's-GRAVENHAGE Jongeman overreden en gedood Bij zijn werk op het land verongelukt Medaille voor 3de depot bataljon Laudy's Paradijsvloek Examen hoofdakte Fransch M.O. A Fransch L. O. Examens Ned. Broederschap van Accountants Nijverheidsonderwijs Duitsch M.O. Engelsch M. O. A Engelsch L.O. Boekhouden M.O. K Duitsch L.O. BOEK EN BLAD Stemming prijshoudend. Een waardevol complex in het Twenteland Opvoeren der houtproductie Omzet 280.000 i 4 WISSELKOERSEN AMER1KAANSCHE GOEDERENMARKT (Rio - Nieuw contract) (Santos) Sept. 3.84-+ Sept. 4o!o7+ Duikbootkapitein onder scheiden Sneltrein DaccaxCalcutta ontspoord Weer een aardbeving geregistreerd Onderhoud tusschen Konoje en Koiso Rede van generaal Pershing WIELRENNEN GHR. SMITS WINT RONDE VAN DORDRECHT LAWNTENNIS Veteranentournooi te Baarn Clearingkoersen FA ILLISSEMENTEN (Vervolg van pag. IJ De onder 2. bedoelde post bedoelt speciaal te gemoet te komen aan de zelfstandigen, die met hun zaak hun bedrijfsinstallatie of hun gereed schap hebben verloren. Voor het wederaanschaf- fen van de verloren zaken wordt, zoo noodig, gezorgd door de Provinciale Stichtingen, die in het leven zijn geroepen (voor Rotterdam de Stichting-1940), zoodat daarvoor thans geen post. behoeft te worden uitgetrokken. Maar het ligt voor de .hand, dat de aldus opnieuw geïnstalleerden, die wellicht in een geheel andere wijk van de stad terecht ko men, den eersten tijd, b.v. een of twee maan den, hun klanten nog moeten terugvinden. Om de moeilijkheden van het levensonder houd in die maanden te overbruggen, kan een tijdelijke extra-hulp noodig zijn, waar voor de thans bedoelde post de gelegenheid opent. Eindelijk de uitgaaf, onder 4 bedoeld. Zooals de omschrijving van dien post aangeeft, wil hij voorkomen, dat blijvend letsel of blijvende maat schappelijke ongeschiktheid ontstaat van per-, sonen, die onder het oorlogsgeweld hebben te lijden gehad. Gedacht wordt met name aan twee groepen van gevallen. Wat die sub tr. aangaat, deze omvat b.v. kinderen, die door de ramp in de verdrukking zijn'geraakt of dreigen te ko men en voor wie een tijdelijk verblijf, met goede verzorging, elders aangewezen is; vrouwen, die door den schok zijn getroffen en die eenigen tijd in een andere omgeving zouden moeten verkee- ren en daartoe in haar huishouding door be taalde hulp moeten worden bijgestaan, e.d. De hier te verleenen hulp zal het best geschieden, door aan de gewone organen voor dergelijk maat schappelijk werk extra-middelen ter beschikking te stellen, volgens nader te bepalen regelen te besteden. De post onder a. bedoelt mede te werken aan een zoo goed mogelijke regeling van het pro bleem der oorlogsinvaliden, dat terecht reeds de aandacht van de openbare meening heeft ge trokken en zoowel de militairen als burgerlijke bevolking omvat. Thans is reeds te overzien, over hoeveel personen het bij de militairen zal kunnen gaan. Dat aantal van hen dus, die door oorlogsgeweld blijvend invalide zijn gewor den of dreigen te worden is gelukkig bo ven verwachting klein. In welke mate dit getal vermeerderd zal worden met invaliden door oorlogsgeweld, uit de burgerlijke bevol king, is uiteraard eerst na het eind van den oorlog te zeggen. Maar aangenomen mag worden, dat het totaal niet zóó groot zal zijn, dat niet door een individueele behandeling er naar zou kunnen worden gestreefd, zoo veel mogelijk getroffenen voor invaliditeit te bewaren en voor de blijvend invalide gewor- denen een plaats en arbeid in de maatschap pij te verzekeren. Dat zal, naast veel persoonlijke zorg, waartoe de betroken maatschappelijke organen zich reeds bereid hebben verklaard, echter geld kos ten. En wel in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats moeten zij, die invalide dreigen te wor den, zoo spoedig mogelijk de gelegenheid vin den voor zoodanige specialistische behandeling, dat zij hun functioneele geschiktheid zoo vol ledig mogelijk terugkrijgen. -Daarvoor bestaan hier te lande uitnemende inrichtingen, die ver moedelijk voldoende in de behoefte kunnen voor zien, maar uiteraard kosten moeten berekenen. En voorts zullen sommige personen, die zoodanig blijken getroffen, dat zij uit eigen kracht niet meer in hun levensonderhoud kunnen voorzien, min of meer blijvend moeten worden geholpen. Hiertoe is een post van 1.500.000 uitge trokken, die, over eenige jaren verdeeld, on getwijfeld in de hier bestaande nooden zal kunnen voorzien. In het bovenstaande zijn de algemeene lijnen getrokken, waarnaar de bestemming van dezen specialen post zal worden gerekend. Omtrent de regeling zelve zal zoo spoedig mogelijk nader overleg volgen. Volkomen wordt beseft, dat spoe dige hulp hier dubbele hulp is. Daarom verzoekt het wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken reeds thans, dat de gemeenten, die voor gelden uit dezen post in aanmerking meenen te komen, zich met een schrijven tot hem wenden, waarin de gevraagde hulp nader wordt gemoti veerd en in groote lijnen omschreven. veel uitnemende kwaliteiten willen gaan be wonderen en genieten in de tot contemplatie noodende overschoone natuur van Oisterwijk. Daar weet men de vreemdelingen te trekken; daar weet men een breed tooneelpubliek te for- meeren om een kunstwerk van een Neder- landschen auteur tot zijn recht te brengen. De bezetting zou men in onderdeelen wellicht iets anders nog gewenscht hebben en ouderen on der ons, die nóg herinnering hebben aan de prachtige opvoeringen van Het Schouwtooneel, zullen Jan Musch en mevrouw Van der Horst Van der Lugt Melsgrt niet kunnen vergeten hoe diep in de ziel sneed Musch' „en Satan pijpt...."! Maar deze Dpenluchtherhalir.g mag er ook zijn en we wenschen, dat honderden en honderden nu in eigen land dit devoot werk van een katholieken Nederlandschen kunste naar gaan waardeeren. Zaterdag j.l. hebben alle gezamenlijke arbei ders van een door den Rijkscommissaris opge dragen nieuwbouw deelgenomen aan een „Richt, fest", dat te hunner eere door den Rijkscommis saris in de bovenzalen van café-restaurant „Ba- gatell" te 's-Gravenhage werd aangeboden. Dit gebruik is in Nederland in de laatste jaren niet meer voorgekomen, behalve in de provincie Noordbrabant, waar dit nog wel gebruikelijk is. Men zou 't kunnen vergelijken met het ,,Pan- nenbier". Het Richtfest, wat men in het Neder- landsch zou kunnen noemen „Timmermans- feest" (als het houtwerk van een huis gesteid is) heeft een veel grootere beteekenis, n.l. dat alle arbeiders gezamenlijk met de patroons en arbeiders dezelfde rechten, maar ook dezelfde verplichtingen hebben. Toen om 5 uur 110 personen aanwezig waren, heeft de vertegenwoordiger van den Rijkscom missaris een kort openingswoord gesproken. Verschillende ververschingen werden aangebo den en om 7 uur begaf men zich aan lange ge dekte tafels, waarbij iedereen op een Holland- sche koffietafel werd onthaald. Men bleef nog geruimen tijd bijeen en namens de arbeiders werd een telegram van dankbetuiging aan den Rijkscommissaris gezonden. Maandagmorgen in de vroegte is den 16-jari- gen H. Entjes, wonende te Scharmer (Gr.), een ernstig ongeluk overkomen. De jongeman was in het land aan het werk met paard en wagen. Op een gegeven oogenblik geraakte hij door tot nu toe onbekende oorzaak onder een wiel van den wagen. Hij bekwam zware verwondin gen en moest naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen worden overgebracht, waar hij aan zijn kwetsuren is overleden. De commandant van het 3e depot bataljon heeft aan al het personeel van dit bataljon een herinneringsmedaille en oorkonde uitge reikt. Door het opheffen van het bataljon op 24 Juli j.l. en de daarop gevolgde demobilisatie was het niet mogelijk, de medaille aan een ieder uit te reiken, zoodat een gedeelte per post moest worden verzonden. Eenige exemplaren hiervan zijn als onbestel baar teruggekomen. Ten einde een ieder, die deze oorkonde thans nog niet heeft ontvangen, alsnog in het bezit hiervan te doen komen, kan men schriftelijk om toezending verzoeken aan den luitenant-adjudanc van het voorm. 3e depot bataljon, vdg W. J. van Spronsen, Patrijslaan 25, Den Haag-W. Aangezien een en ander uitgaat van het 3e depot bataljon, geldt dit uiteraard alleen voor diegenen, die tijdens den oorlog bij dit bataljon waren ingedeeld. Dank zij het ijveren van een kracht voor Oisterwijk als de voorzitter-moderator van „Oisterwijk Omhoog", kapelaan Rovers, is het dan toch dit jaar tot 'n openluchtspel te Ois terwijk gekomen. Kapelaan Rovers heeft krach tig geijverd om een nieuw, voor het openlucht- tooneel geschreven spel te kunnen opvoeren. Doch allerlei practische moeilijkheden beletten dit. Tóen is men te Oisterwijk op de gedachte gekomen, een vroolijke revue-operette als Het Witte Paard te spelen, doch door den oorlog is ook dit plan niet doorgegaan. Nu heeft „Oisterwijk Omhoog" zich er achter gesteld, toch nog in het fraaie openlucht-theater van Oisterwijk een openluchtvertooning te krijgen, maar dan in deze tijden van een ernstig, een cultureel tooneelwerk. En men koos daarvoor een dichterlijk, dramatisch, Nederlandsch werk dat al reeds vroeger met zooveel succes te Oisterwijk gespeeld was: „De Paradijsvloek" van Alphons Laudy. M. Thiemeijer had weder om de regie. Het is een voorrecht, dit sterk dramatisch, voor het openluchttooneel goed geëigend bloesemend, devoot bijbelspel weer uitgebeeld te zien. Mee beperkte krachten en middelen moest deze opvoering tot stand ko men, maar zij voldeed als geheel wonderwel. En ongetwijfeld zullen honderden dit in ons land vermaard geworden tooneelwerk met zoo- UTRECHT. Geslaagd A-gedeelte: de heeren L. J. Kleverkamp, Utrecht; F. J. D. v. d. Pol, Zeist. B-gedeelte: de heeren J. C. Wallis en D. J. Moes te Utrecht; H. Overheul, Rhenen. BREDA. Geëxamineerd voor A en B 8 man nelijke candidaten. Geslaagd voor A en B: P. F. Claas, Westerhoven; J. H. Comelissen, Zee land. Geslaagd voor A alleen: p. M. J. Broeren, Roosendaal; J. c. A. Jansen, Tilburg. Na her examen geslaagd voor A alleen: C. J. Romeyn. Eindhoven. ROERMOND. Geëx. 8 cand. Geslaagd voor de geheele acte: mej. J. M. Broekhuis, Echt; mej. T M. Klein, Goldewijk, Veghel. Geslaagd voor A: de heeren B. M.-Giebels, Roermond en J C. Jonknegt, Brunssum. Geslaagd voor B: de heer J van Halen, Kerkrade. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor beide ge deelten: Th. N. van Schaick, 's-Gravenhage. Voor gedeelte B: H. Wanders, 's-Gravenhage Voor gedeelte A: H. G. M. Wubben, Delft. De arm van een fietser i» geen too- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I UTRECHT Voor akte Fransch M.O. A ge slaagd de dames: J. P. Vrugt, Rotterdam; E. C. M. H. Wong Lun Hing, Roermond. De heer J. 9. Schipper, Amsterdam. UTRECHT. Voor akte Fransch L.O. slaag den de dames: G. C. M. Rolevink, Utrecht, A. Roodheuvel, Zeist, H. M. Roos, Nijmegen, M. E. Rinck, Nijmegen. De heeren: F. D. Jansen, Hillegersberg, M. A. Koeman Zaandam, T. Kooistra, Gouda, C. G. Th. Kooyman, Hilver sum. UTRECHT. Geslaagd zijn voor: Fransch: H. van Nes, Utrecht. Duitsch: H, van Nes, Utrecht; mej. J. J. van Setten, Loenen aan de Vecht; J. Melse, Den Haag. Engelsch: P. A. Weber, Utrecht. Staatsinrichting: R. N. Degens, Rotterdam; Ph M. Groeneveld, Den Haag. Sociale economie: R. N. Degens, Rotterdam Recht: H. P. M. Bartelsman, Den Haag; H A. Reusekamp, Rotterdam; J. J. P. van Oyen, Leiden. Organisatie en techniek van den handel: W. H. Feenstra, Zeist; L. Mock, Amsterdam. Belastingrecht: H. M. H. Jakobs, Den Haag. Boekhouden: B. van Duuren, Den Haag; W. H. Feenstra, Zeist; H. Mac Lean, Rotterdam; R. Overbeek, Schiabroek; J. J. P. van Oyen, Leiden. Financieele rekenkunde: W. H. Feenstra, Zeist; H. MacLean, Rotterdam; H. P. Masten broek, Amsterdam; R. Overbeek, Schiebroek; J. M. Wittenaar, Groningen; drs. J. Bloemer, Utrecht. Accountancy B: J. V. Huysman, Den Haag; A. Meerberg, Utrecht; J. Melse, Den Haag. Accountancy C: J. V. Huysman, Den Haag; A. Meerburg, Utrecht; L. de Vries, Amsterdam. Zaterdag 3 Augustus j.l. is de heer Joh. G. Henseler te Den Haag, na verdediging van zijn scriptie „Eerjige opmerkingen over de accoun tantscontrole op de goederenbeweging, meer in het bijzonder in verband met den groei van de opvattingen dienaangaande, in de Vereenigde Staten in de laatste 15 jaren", geslaagd voor het examen D, zoodat hem het diploma der ver- eeniging kon worden uitgereikt. AMSTERDAM. Geslaagd voor het examen Na. 2e gedeelte, de dames: J. J. J. van Amels- voort, Breda; W. C. M. Bakx, Haarlem; J. Boe lens, Groningen; J. M. Bol, Rotterdam; H. Boom, Lochem; H. Bosman. Den Haag; M. E. H. Braun, Maastricht; J. M. Coppoolse, De Bilt; M. A. D. Dubois, Utrecht: J. G. Dijkster- huis. Groningen; F. C. M. Geurts, 's-Hertogen- bosch; J. J. Groeneveld, Rotterdam; L. Helder, Hoogkerk; J. Helderman, Rotterdam; H. J. Heijtenis, Utrecht; H. A. van Hezewijk, Neder - asselt; G. M. Honings, Utrecht; E. M. van Kempen, Nijmegen; M. P. Korfage, Breda; M E. Mashemke, Haarlem; W. P. J. van Meel, Breda; C. J. Meskers, Breda; A. Molenaar. Rotterdam; E. Peterse, Rotterdam; J. E. van der Pijl, Zuilen; M. C. Ruitenbeek, Doorn; S Schipper, gem. Tenboer; M. M. C. A. Schreuder, Breda; S. H. E. Schukking, Den Haag; H. A. M. Schuttelaar, 's-Hertogenbosch; H. M. SDigt, Haarlem; B. H. Tiecken, Hoogezand; S. Tijm- stra, Oosterwolde; J. C. H. M. Vinkenburg, 's-Hertogenbosch; G. Wasserval, Hillegersberg; G. A. T. Weekers, 's-Hertogenbosch; A. Wïjs- wuller. Eindhoven; F. Bettink, Heemstede; A- M. J. Duykers, Kerkrade; L. M. A. Ebberink, Enschede; C. F. A. A. Marijnen, 's-Hertogen bosch; F. Scheltinga, Den Haag; J. H. A. Sloot- man. Rotterdam; J. H. Spierenburg, Haarlem^ J. C. Stapel, Hillegersberg. - 's-GRAVENHAGE Geëxamineerd voor de schoolakte twee candidaten, toegelaten: mej. W H. van Hoek, Hilversum, mej. W. A. de Vries. Heemstede. De examens zijn afgeloopen. UTRECHT. Voor akte Engelsch M.O. A. slaag den de dames: G. G. v. d. Graaff, Den Haag; H. Segaar, Rotterdam. De heeren: H. F. de Miran da, Amsterdam; N. v. d. Wal, Amsterdam. UTRECHT Geslaagd voor akte examens Engelsch L. O. de dames I. de Leau, Den Haag; H. C. L. Leenders, Den Haag; E. A. Némethy, Heemstede; C. G. Overewel, 's Gravendeel; J F. M. Pieper, Delft; R. E. Pool, Amsterdam; A. G. Roos, Amsterdam; A. de Ru, Leiden; de hee ren H. Hoorweg, Rotterdam; R. Ross, Zutphen: F H. C. Schijvens, Utrecht en G. Kok Uitgeest 's-GRAVENHAGE Geslaagd de heeren S L. Achilles, 's-Gravenhage; J. J. Biever, Sche- veningen; H. Bloemendaal, Enschede; S. de Boer, Zevenbergen; H. M. Brandenburg, Haar lem; M. H. Brouwer, Rotterdam; C. Dekker. Amsterdam; W. F. van Dort, Wilnis; J. C. Eman, 's-Gravenhage; H. A. Frieling, Eenrum; E. v. d. Grift, Rotterdam; H. W. F. Wils, Breda; D, Woudstra. Oudeschoot. 's-GRAVENHAGE Geslaagd de heeren G. J. v. d. Bos, Enschede; J. de Jong, Haarlem: J. W. Schaafsma, Apeldoorn; J. Zwagerman, Zuid-Scharwoude; de dames Th. W. Jansen, Nijmegen; A. W. Blom, Oss; F. W. Smulders. Hilversum. Voorts de heeren W Tha Canton Sittard; D Hek, Berlikum; M. de Kool, Gouda; W. J. Kriill, Heerlen; de dames A. J. E. Helsloot, Amster dam; K. J. v. d. Zwan, 's-Gravenhage; G H. v d. Hoek. Bussum. AGENDA VOOR R.K. INRICH TINGEN VAN ONDERWIJS. Uitg. H. J. DiebenWassenaar. Een practisch en handig boekje voor de stu- deerende jeugd, welke hier de gelegenheid krijgt alle mogelijke aanteekeningen bij haar studie- en memoriewerk, en die zijn er vele! bijeen te houden. Na een paar gemakkelijk in gedeelde en gelinieerde pagina's voor verjaar dagen en rapporten, algemeene notities voor eiken dag der week enz. komt de hoofdschotel: aanteekeningen voor elk lesuur van eiken dag, boven de halve daarvoor beschikbare bladzijde bedrukt met 1 Sept...... dag, 2 Septdag enz. tot en met 24 Julidag. Met behulp van deze Agenda kan de student dus alle mogelijke zak- en aanteekenboekjes, die zoo vaak zoek ra ken of in 't ongereede komen, missen en bij zijn studie en repetitie vooral te allen tijde noodige NEW YORK, 5 Aug. Aangezien men ten op zichte van het belastingprogramma nog even zeer in het duister tast als tevoren en er ook omtrent de toekomstige politieke ontwikkeling onzekerheid bestaat, bleek er op den eersten beursdag der week wederom weinig lust te be staan, iets te ondernemen. Weliswaar was de grondtoon der beurs prijshoudend, doch er ging uiterst weinig om. Talrijke der voornaamste fondsen werden aanvankelijk zelfs in het geheel niet verhan deld. Voor rubberfondsen bleek eenige belang stelling te bestaan, doch staalwaarden waren of gewenschte „opfrisschingen van het geheu gen" oproepen en opzoeken. Het werkje krijgt dubbele waarde door de belangrijke overzichten, welke achter de Agenda met betrekking tot velerlei studiestof zijn bezorgd. Die overzichten geven achtereen volgens: Voorname punten der Scheikunde, Wis kundige formules, Belangrijke formules, der Natuurkunde, Usanties bij het Handelsreke- nen, Onregelmatige werkwoorden Fransche taal, id. Engelsehe taal, de Duitsche sterke werkwoorden. Ten slotte nog eenige aanteeke ningen over Posttarieven. E.H.B.O., Vreemde munten, Maten en Gewichten. Het boekje verdient dus om al die voordeelen en goede eigenschappen een plaats in de boe kenkast, of liever op de studeertafel van iede- ren H.B.S.- of Gymnasium-scholier. WöRTER UND WORTE von drs. A. Kingma und drs. J. van Wee- ren. Uitg.: W. J. Thieme en Co., Zutphen. Met deze uitgave is een nieuw nummer toe gevoegd aan de bekende en door ons in dit blad reeds gunstig gerecenseerde serie „Duitsche Leergang", onder redactie van dr. P. Kieft. De ondertitel van het boekje luidt: eine Sammlung Idiomatischer und vokabularischer Notizen en deze aanduiding beantwoordt vol komen aan den opzet, door schrijvers in den aanhef van hun Voorbericht kenbaar gemaakt: „De nuchtere gedachte, dat onze leerlingen langs den eenvoudigen weg van het memorisee. ren in korten tijd zich een hoeveelheid woor denkennis eigen kunnen maken, is aanleiding geweest tot het samenstellen van dit boekje." Het geeft in tachtig lessen telkens, op een paar na. een Afd. A, bevattende min of meer moeilijke woorden, waarbij de vaak zoo verra derlijke homoniemen der beide talen een groote ro] spelen; een Afd. B. waarin aan den meer concreten woordenschat uit het dagelijksch le ven, sport, spel enz. de noodige aandacht wordt besteed en een Afd. C.. inhoudende Duitsche zinnen ter vertaling, vooral bedoelende 't ge leerde uit Afd. A en B nog eens extra vast te leggen. Alg deze 80 lessen grondig behandeld zijn, heeft de as. examencandidaat zijn idiomatiek stellig klaar „dat dit boekje", zeggen de au teurs naast en ,niet in de plaats van het ver taalboek gebruikt wil worden, behoeft geen be toog." Met dit vertaalboek dus in degelijk en aangenaam gezelschap voert het gewis naar een gewenscht examensucces. LEERBOEK DER NEDERLAND- SCHE GESCHIEDENIS door dr. L. G. JVerberne en J. Kleijnt- jens S.J. Uitg. H. J. Dieben, Wassenaar. Van het eerste deel mochten we na meer dan oppervlakkige kennismaking een gunstig oordeel verstrekken en de verwachting uit spreken. dat bij het verschijnen van het tweede deel onze Katholieke Inrichtingen van Onder wijs een uitstekend werk over de Vaderland- sche Historie rijker zouden geworden zijn. Dit tweede en laatste deel ligt thans vóór ons. We hebben het serieus doorgelezen: het gevolg daarvan is onze verklaring, dat We in de bo venvermelde verwachting niet zijn teleurge steld dat ze zelfs werd overtroffen. Vooral door de rustige, objectieve behandeling der his torische feiten en gebeurtenissen van de laatste helft der achttiende eeuw tot Mei 1939 gevolgd door de degelijke beschouwingen van toestanden en ontwikkelingsphasen in het Rijk overzee en in het Moederland een en ander prachtig verlucht door mooie afbeeldingen kaartjes, por tretten van groote mannen, leuke spotprenten enz. Een Aanhangsel met drie interessante hoofd stukken: De Vlaamsche Beweging. Nederland en Zuid-Afrika en Beknopt Overzicht der Neder- landsche Staatsinstellingen geeft nog een mooie toegift op dit degelijke en werkelijk boeiende geschiedeniswerk. Staatsboschbeheer is een instelling, welke voor vele Nederlanders onbekend is. Men heeft er wellicht van gehoord, doch het werk en het doel van deze staatsinstelling is voor velen in nevelen gehuld. Het is dan ook een zeer goede gedachte geweest van het gemeentebestuur van Hellendoom een persexcursie te organiseeren, teneinde het bijna 1000 H.A. groote eigendom van staatsboschbeheer in deze gemeente te be zichtigen en ruimere bekendheid te geven. Staatsboschbeheer had hier reeds eerder be langrijke stukken bosch en heidegrond aange kocht. De laatste aankoop, 386 H.A. groot, om vattende den Noetselerberg met de Rietslenk, aansluitend op 't reeds eerder verworven bezit, heeft het geheel tot een complex gemaakt, dat als natuurreservaat en recreatiegebied op den duur van onschatbare beteekenis zal kunnen worden. De aankoopen van staatsboschbeheer, dat ressorteert onder het Departement van Sociale Zaken, hebben een tweeledig doel. In de eerste plaats is het bestemd voor werkverruiming en werkverschaffing, in de tweede plaats hebben de bosschbn en heidevelden een bestemming als natuurreservaat. Ongeschoolde werkkrachten zijn spoedig in staat den arbeid, welke vereischt wordt om deze terreinen te verbeteren en te verfraaien, te leeren. Er is dus voor een ruime categorie arbeiders werk. Bovendien zijn de kosten van de werkverschaffing gering, daar men weinig materiaal noodig heeft, terwijl de baten in de toekomst groot zijn. Ruim 70 procent van het mijnhout, dat in Limburg gebruikt wordt, moet thans worden ingevoerd. De normale behoefte aan hout in ons land is slechts voor 10 procent gedekt door eigen bezit. Dit alles is een gevolg van het feit, dat sinds jaren in ons land het bosch voor den landbouw heeft moeten wijken. Vooral op het oogenblik, nu hout een van de belangrijkste universeele grondstoffen is, be- teekent het voor ons land een groote handicap, dat hier de houtstand zoo verwaarloosd is. Het is dan ook in de eerste plaats de be doeling de productie van de bosschen scherp op te voeren. Jonge aanplanten zullen worden aan gelegd, verwaarloosde gedeelten opgeruimd. Daarnaast zal echter met de uiterste zorg wor den gewaakt, dat het natuurschoon niet zal worden aangetast. Immers hoe fraaier de om geving, hoe meer het vreemdelingenverkeer zal bloeien, hetgeen ook weer belangrijke baten inhoudt. Voor ongeveer 800 arbeiders zal bijna acht jaar werk zijn in de nieuw verworven be zitting van staatsboschbeheer. Dan zal in de gemeente Hellendoom een natuurreser vaat zijn ontstaan, dat een nationaal bezit van groote waarde zal blijken. Het omvat in hoofdzaak boschgronden. De Noetselerberg is echter met heide begroeid en op deze velden treft men vliegdennen, jenever bessen en veel eikenhakhout aan. Deze eiken- boomen zijn hoofdzakelijk wintereiken, hetgeen er óp wijst, dat zij vermoedelijk de zonen of kleinzonen zijn van de heilige eiken, die ten tijde van het begin van onze jaartelling hier gestaan hebben. De Rietslenk is in oorsprong een erosiewaterafvoergeul en nog altijd voch tig, zoodat men plotseling tusschen de heide varens kan zien groeien. Het gebied is waarlijk van een uitzonder lijke schoonheid, door zijn vergezichten en door zijn afwisseling in plantengroei. De be woners van Nijverdal en Hellendoom zijn dan ook zeer terecht trotsch op hun ge meente, die dit alles biedt en zij wenschen, dat in de toekomst uit alle deelen van ons land vacantiegangers zullen komen, om hetzij als kampeerder, hetzij als pension gast, in deze prachtige omgeving uit te rusten en nieuwe krachten op te doen. in reactie, terwijl ook automobielfondsen nei ging tot dalen vertoonden. Niettegenstaande de voor de bewapening verleende opdrachten, ver wacht men in Detroid, dat de automobielpro ductie in. 1941 tien procent grooter zal zijn. Koperwaarden ondergingen den terugslag van de prijsverlaging van koperschroot met onge veer 1/8 dollarcent. Ook de noteeringen der luchtvaartaandeelen brokkelden af. Fondsen van handelshuizen waren prijshoud'end, terwij. Spoorwegen en Public Utilities eveneens weinig verandering ondergingen. Daarentegen hadden chemische waarden van aanbod te lijden. Crucible Steel Co. bood weerstand, aangezien er waarschijnlijk een plan tot uitkeering van het achterstallig dividend op de preferente aandeelen bekend zal worden gemaakt. Hoe wel in het laatste beursuur de markt over het algemeen wat meer weerstand ging bieden, sloten de meeste fondsen iets lager dan Za terdag. Er werden vandaag 570 fondsen verhandeld, waarvan er 224 in koers daalden, 178 onver anderd bleven en 168 een koerswinst behaal den. Aug. 5 3 2 Air Reduction 41 4 43 4 43 4 Allied Chemical 150 4 149 4 149 4 American Can Co. 95 95 4 95 American Radiator 61 64 6 4 Am. Rolling Mills 10 4 11 11 Am. Smelt Ref. 36 4- 37 4 37 4 Am. Sügar Refining 13 4 13 4 134 Am. Tel. Tel. 16! J 162 162 4 Am. Tobacco B. 76 4 76 4 76 J Am. Waterworks 9 9 9 4 Anaconda Copper 20 4 20 4 20 4 Atchison Topeke 154 154 154 Baldwin Locomotive Hi 15 15 4 Baltimore Ohio 31 34 34 Bethlehem Steel 79 4 79 4 79 4 Canadian Pacific 3 3 3 Comm. Invest. Trust 39 4 3S 4 37 4 J. 1. Case Company 50 50 50 Ches. Ohio 38 4 38 f 38 4 Chicago Rook lsl. Chrysler Motor 76 4 73f 73 4 Consolid. Edison Co 29 4 29 29 Coty Incorporated 44 44 44 Deleware Huds. 111 114 111 Detroit Edison C. 115 118 119 Dupont de Nem. 165 4 164 4 165 f Eastman Koda 125 4 125 4 121 Genera] Electric 31 314 33 4 General Foods 40 4 40 4 40 General Motors 45 4 45 4 45 4 Good Year 15 15 15 Hudson Motor 3 4 34 34 Intern. Harvester 44 4 44 4 44 4 Intern. Nickel 23 4 23 4 22 International Paper 15 144 15 Intern. Tel. en Tel 21 22 4 3? 4 Kennecott Copper 26f 26| 27 Mack Trucks Incorp. 21 20 4 20 4 Missouri Pac pref. iV TT 4 Montgomery Ward 41 41 4 41 4 National Biscuit Co. 194 19 4 19 4 Nat. City Bank 21 24 4 24 4 New York (jentral ll 4 12 114 Norfolk Westen 207 206 207 Nord. Amer. n.a. 19 4 19 4 194 Northern Pacific 6 6 4 6 4 Packard 34 3.4 34 Pennsylvania 194 19 4 19 4 Proctor Chambh 64 4 63 4 63 g Publ. Serv. N. J. 36 4 36 5 36 4 Pullman Incorporate 19 4 19 4 19 4 Pure Oil Company 74 7 I 71 Radio Corporation 44 44 44 Reading Company 12 4 12 4 12 4 Rep. Steei 17 4 174 17 4 Reynolds T obacco B. 34 4 34| 34 4 Sears Roebuck 76 4 75 4 34 4 Shell Union Oil 8 4 8 4 8-4 Socony Vacuum 84 84 84 Southern Pacific 8 4 8 4 8 4 Sotthern Railway 11 4 114 11 4 Standard Brands 64 6 4 64 Stand. Oil of N.-J. 33 4 33 4 33 Texas. Gulf Sulphur 32 4 32 4 32 4 Twente C. Fox Film 6 4 64 64 Union Carb. Carb. 69 4 69 4 69 Union Oil of Calif. 124 12 4 124 Union Pacific 8)4 84 84 United Aircraft 37 37 4 37 United Corp A. 1 4 14 14 United Fruit Comp. 63 4 64 63 4 U. S. Ind. Alcohol .7J 18 18 U. S. Rubber 20 19 4 19 4 U. S. Steel 53 4 53 4 53 4 U. S. Steel pref. 1174 1174 1174 Western Union 174 17 17 4 Westingh. Electric 101 100 4 101 4 ♦Voolworth Building 33| 33 4 33 4 ex dividend ex coupon. nieuwe aandeelen. NEW YORK, 5 Aug. 3 2 Slotkoersen Aug. Londen Parijs Amsterdam Berlijn Brussel Rome Madrid Zwitserland Weenen Stockholm Montreal B. Aires Papiei 3 Aires Markt Yokohama NEW YORK, 5 Aug. 5 Aug. 2 Aug. 5 Aug. 2 Aug. Koffie Sept 3.90 3.84+Dec Dec 3.96.+ 3.90+- Mrt. Mrt. 3.96-+ Mel Me) -Jull Jull 3.89* ~3.S7 4 3.86 4 40.05+ 40.05+ 5^05+ 9,25+ 22.74 5^05+ 9.25+ 22.74 5.05+ 9.25+ 22.74 23.87 87,000 29.78 22,15 23,48 23! 87 87.000 29.78 22,15 23.48 23.87 87.625 29.78 22,15 23.48 5.40+ 5.59+ 5 79+ 5.89+ 5.99+ 5,41- 5.62- 5.82-+ 5.91. 6.02. Suiker Sept. 0.85 Dec) 0.89 Mrt. 0.93 i Rubber Standaard Jull 19.68 Sept 19.43 Oct. 19.25 Deo. 19.15 088 Mei 0.95 0.99 0.92 Juli 0.98+ 1.01 4 96 Sept. 1.01+ 1.04 19.50 Jan 18.98 18.85 19.25 Mrt. 18.83 18.70 19.05 Mel 18.68 18.55 18.95 Katoen Oct Dec Jan Tin Loco 5 Aug. 3 Aug. 5 Aug. 3 Aug. 9.39 9.41— Mrt. 9.08 9.28-- 9,17.— 9.28 9.17 Mei 8,88 Jull 8,67- - 52.25 52.12 90 dagen 9.08—9 8.87 8.69 51.50 5 Aug. Tarwe Sept. 74 I .75 Dec 75 4 Mei 75 4 Mala Sept 59 - 60 Dec 55 f - 56 Mei 57 58 Reuzel Sept. 5.40f Oct. 5,50* Termijn 51.00 50.87 4 50.87 i CHICAGO, 5 Aug. 3 Aug. 5 Aug. 3 Aug. Havei Sept. 28 J 28 I Dec. 291 29 4 Mel 30 1 30 i Rogge Sept, 42 J42 I Dec 45 45 - Mel 48 i48 -- 75 J i 75+ 4 7a J 5,42 i 5.52 i Dec. Jam 5.65 5.75 5.65+ 5,75 BERLIJN, 5 Aug. (D.N.B.) De Führer heeft ;apitein-luitenant Wilhelm Rollmann het rid derkruis van het IJzeren Kruis verleend. Roll mann heeft 24 stoomschepen met een gezamen- lijken inhoud van 113.890 ton, die in voor het meerendeel krachtig beschermde convooien voe ren, tot zinken gebracht. Uit één convooi heeft hij zelfs in zeer korten tijd schepen tot een tota len inhoud van 42.000 ton in den grond geboord. Verder heeft hij door torpedo's een mijnlegger en den Britschen torpedobootjager Whirlwind tot zinken gebracht, twee schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 7776 ton als prijs opge bracht en in moeilijke omstandigheden met suc ces mijnen aan de Engelsehe zuidkust gelegd. Zijn nieuwste succes is het tot zinken brengen van een vijandelijke duikboot. Rollmann is in October 1938 duikbootcomman dant geworden. SJANGHAI, 5 Aug. (D.N.B.). De sneltrein DaccaxCalcutta is op ongeveer 130 km. van Calcutta ontspoord. De locomotief en drie rij tuigen stortten van den spoordijk. Het ongeluk is ontstaan door een daad van sabotage: er waren op de plaats des onheils verscheidene rails verwijderd. Een officieel bericht meldt, dat dertig per sonen zijn gedood en zeventig gewond. De slacht offers zijn allen Indiërs. OSLO, 5 Aug. (D.NJ3.) De seismograaf t» Bergen heeft een aardbeving geregistreerd op een afstand van 7800 K.M. TOKIO, 5 Aug. (D.N.B.) Naar Domei meldt is tusschen den Japanschen minister-president Konoje en generaal Koiso overeenstemming be reikt over de uitvoering van de opdracht, welke laatstgenoemde heeft ontvangen voor Neder- landsch-Indië. WASHINGTON, 5 Aug. (D-N.B.). De op perbevelhebber van het Amerikaansche expedi- tieleger tijdens den Wereldoorlog, generaal Pershing, heeft een radioredevoering uitgespro ken, waarin hij als zijn meening te kennen gaf, dat het gevaar van een verwikkeling der Ver eenigde Staten in den oorlog verminderd zou worden, wanneer de Vereenigde Staten Enge land iedere materieele hulp, die in hun ver mogen lag, zouden verstrekken. Naar zijn mee ning was het echter volstrekte waanzin de zen ding van een expeditiecorps in den loop van dezen oorlog te verwachten. Onder auspiciën van de rennersclub „De Mol" werd de ronde van Dordrecht verreden. De uit slag luidt: 1. Chr. Smits, Rotterdam, 1 uur 55 min.; 2. H. van Keijzer, Amsterdam; 3. G. Berendsen, Zaandam; 4. C. Bakker, Zaandam; 5. B. Schel lingerhout, Zaandam; 6. W. Rijsbergen, Leiden (eerste der nieuwelingen). De eindresultaten van het door de Baamsche Lawntennisclub georganiseerde „veteranen tournooi" zijn als volgt: Heeren-enkelspel: J. van 01st slaat M. M. v. d, Feen .6—1, 5—7, 6—2. Dames-enkelspel: mevr. VerfeitHelmuth slaat mevr. A. Th. de Brauw 61, 62. Heeren-qaw: Saarbert, W. O. J. Strauss en J. van Olst. Dames-dubbelspel: mevr. de Brauw en mevr. Versfeit slaan mevr. Saalborn en mevr. Rinkel 62, 36, 86. Gemengd dubbelspel: de heer en mevr. Nielsen slaan mevr. Harmsen en J. v. Olst 62 (mevr. Harmsen en v. Olst retire). (Officieel) AMSTERDAM, 5 Aug. 1940. De Nederlandsche Bank publiceerde heden de volgende valutakoersen; Uitbetaling Berlijn 75.2875.43. Zurich 42.72—42.81. Brussel 30.1130.17. Stockholm 44.8144.90. Helsingfors 3.813.82. New York 188 3/16—188 9,16. Zwitsersch bankpapier 42.67—42.86. Zweedsch bankpapier 44.7644.94. Belgisch bankpapier 30.0830.20. New York bankpapier 186%190%. (Alles onveranderd.) Koersen voor stortingen op 6 Augustus 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken 75,36. Lires 9.55, Deensche kronen 36,40. Noorsche kronen 42,80. Uitgesproken 2 Aug. G. A. de Hilster, meubelmaker, den Haag, Loosduinscheweg 619/1. R.c. Mr. P. G. M. van Meeuwen, curator Mej. Mr. E. M. Uhl te den Haag. j. de Vries, schrijver bij het Departement van Waterstaat den Haag, van Bassenstraat 8. R.c. Mr. H. van Wageningen, curator Mr. H. A. Tels, den Haag. Joh. van den Berg, te Bodegraven, Goud- scheweg C. 144. R.c. Mr. G. H. B. v. d. Boom, curator Mr. H. E. La Gro, Bodegraven. H. van Rijn, siager, den Haag. Jasmijnstraat 116. R.C. Mr. A. Hllbingh Prins, curator Jhr. Mr. P. Th. Six. den Haag. J. Brussee, koopman, Oegstgeest, Djilveei- voordestraat 47. R.c. Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, curator Jhr. Mr. R. W. J. den Tex, den Haag. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: Mej. W. J. v. d. Heyden, den Haag. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee- lingslijst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2