Italiaansche aanval veroorzaakte groote branden te Haifa Lindebloesem is uitgebloeid Amersfoort breidt zich uit Elzas-Lotharingen en Luxemburg Afgi Het Duitsche optreden ter zee ezant van Roosevelt bezocht Engeland Nu komt de notenbladerenthee aan de beurt Italiaansch offensief in Afrika? Luchtaanvallen op Schotland Herhaalde waarschuwing 1 millioen voor steun der bloemisterij Duitsch frontbericht Rome spreekt geruchten over bemiddeling tegen De Turksche politiek Het „symbolische bestuur' van Gibraltar Luistert niet naar verboden radiozenders! Burgemeester van Montreal gearresteerd Gedeelten van Soest en Hoogland worden er aan toegevoegd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten m/2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22535 Burgerlijke bestuurders aangesteld Om persoonlijke indrukken op te doen over Engelands oorlogsinspanning Het voorstel van Pershing Z. H. de Paus over de slechte lectuur Italië en Turkije EEN REDE VAN TISO Opmarsch in Britsch Somaliland Parlement 25 Augustus op zomerreces Hulpverleening uit 's Rijks kas JAPAN EN AMERIKA Voorschot voor Parijs Belangstelling NEDERLANDSCHE UNIE Een bureau te Venlo DE WRIJVING TUSSCHEN TOKIO EN LONDEN Japans nieuwe economische politiek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT A Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der «Omroepers" zie de rubriek Berlijn, 7 Aug. (D.N.B.). Krachtens twee decreten van den Pührer zal het geheele bur gerlijke bestuur in Elzas-Lotharingen en Lu xemburg in het vervolg niet meer in handen Tan militaire autoriteiten zijn, maar in die van chefs der burgerlijke administratie,- die onmid dellijk onder der. Führer ressorteeren. De uit oefening der militaire gezagsrechten blijft bij de militaire autoriteiten berusten. De Führer heeft voor Lotharingen den Rijks- stadhouder en gouwleider Josef Bürckel, voor den Fizfl.q den Rijksstadhouder en gouwleider Robert Wagner, voor Luxemburg gouwleider Qustav Simon tot chef van het burgerlijk be stuur benoemd. Hij heeft tegelijkertijd gouwlei der Bürckel op diens verzoek ontheven van de functie van Rijksstadhouder en gouwleider te boenen, met het voorbehoud, dat Bürckel el ders als' Rijksstadhouder benoemd kan worden. Tot Rijksstadhouder en gouwleider in Wee hen is Rijksleider Baldur von Schirach be- hoemd. Hij is ontheven van zijn functies van Rijksjeugdleider der N.S.D.A.P. en jeugdleider van het Duitsche Rijk. Met handhaving in zijn functie van Rijksleider voor de jeugdopleidin; der N.S.D.A.P. is Von Schirach tevens door den Rührer belast met de inspectie der geheele Ritlerjeugd, niet alleen wat de partij, doch ook »at den staat betreft. Tot Rijksjeugdleider der N.S.D.A.P. en tot jeugdleider van het Duitsche Rijk heeft de Führer den „Obergebietsführer" Arthur Axmann benoemd. De „Stabsführer Rartmann Lauterbacher is benoemd tot plaats- Tervangend gouwleider. woord van dezelfde Schrift: „Wie niet werkt, zal ook niet eten". In den zin van het voorbeeld der H. Schrift zullen wij den afgod, het gouden kalf, verbrijzelen. Niemand zal het daarom verrassen, dat wij in dezen geest met nieuwe aansporingen komen, die volledig in overeen stemming zijn met onzen ouden christelijk- socialen geest. Zoo zal bij ons bijv. een gezonde verdeeling van de winst, van het in handel en industrie belegde kapitaal worden ingevoerd. Voor den bezitter van het kapitaal zal de on derneming in de toekomst hoogstens tien procent winst opleveren. Voorts zullen wij alle produc tieve krachten aan het werk zetten en de noo- dige maatregelen nemen om de werkloosheid volledig uit den weg te ruimen en passende loo- nen te kunnen invoeren. Bovendien staan wij voor de historische taak van de ariseering. Be reidwilligheid tot medewerking en offers, dat is de beteekenis van het Slowaaksche Nationaal- socialisme, aldus besloot dr. Tiso. LONDEN, 7 Aug. (D.N.B.). De Amerikaan sche kolonel Donavan is volgens berichten uit de Engelsche bladen twee weken gele den als speciale vertegenwoordiger van Roo sevelt naar Londen gekomen om persoonlijke indrukken op te doen van Engelands oor logsinspanning. De vorige week zou hij naar de Vereenigde Staten teruggevlogen zijn om zijn indrukken mede te deelen aan den mi nister van Marine, Knox. Donavan heeft besprekingen gevoerd met Ko hing George, Churchill, Eden, Alexander, Bevin Morrison en luit.-generaal Brocke. Hij heeft ver der munitiefabrieken en militaire opleidings centra bezocht en er vooral prijs op gesteld in contact te komen met lieden uit het volk. Voorts is de kwestie van leverantie van materialen door de Vereenigde Staten aan Engeland met de be- Toegde autoriteiten besproken. Naar uit Washington aan het D.N.B. wordt Semeld, is het in den Senaat der V. S. tot opge wonden tooneelen gekomen, toen de democraat Rolt verklaarde, dat het ontwerp tot invoering yan den militairen dienstplicht eind Mei door een advocatenfirma is uitgewerkt na talrijke be sprekingen in de plutocratische „Harvardclub". Als geestelijke vaders van het ontwerp noemde de spreker onder meer den minister van Oor- lo8. Stimson, diens plaatsvervanger Patterson, den vroegeren directeur van de begrooting Dou glas, den directeur-generaal van de New-York Times, Ochs-Adler, die „zijn Britsche beleggin gen door Amerikaansche soldaten wil bescher men", den brigade-generaal Crowell, die gedu- rende den wereldoorlog plaatsvervangend minis- far van Oorlog was, en eenige vooraanstaande Personen uit vliegtuigindustrie en verzekerings bedrijf. Holts beweringen werden door Minton, een aanhanger der regeering, beantwoord met per soonlijke aanvallen. De dichtbezette tribunes na men aan-het debat deel en lieten zich ook door de aanmaningen van den voorzitter niet het hijgen opleggen. In een hoofdartikel constateert de „Law Jour hal", dat volgens een bepaling uit 1817 het af staan van Noord-Amerikaansche oorlogsschepen aan oorlogvoerende landen onwettig is en dat dit ook geldt voor de vijftig „verouderde" tor- Pcdobootjagers, welke generaal Pershing aan En geland zou willen geven. Nog in Juni, aldus het tijdschrift, is door deze wet de verkoop van 20 hiotortorpedobooten aan Engeland verhinderd, ofschoon toen betoogd werd, ,dat de minister van Marine gemachtigd is, ongeschikte of verouder de oorlogsbodems na vervanging door moderne van de hand te doen. De genoemde wet laat een Uitbreiding van het begrip „verouderd" niet toe. Ret voorstel van Pershing zou derhalve pas uit- Toerbaar worden na wijziging van de wet. Ten slotte verklaart de Law Journal, dat het over dragen van Amerikaansche oorlogsschepen aan ®en oorlogvoerende mogendheid volgens het vol kenrecht als oorlogshandeling beschouwd kan Worden. BERLIJN, 7 Augustus. Het frontbericht van het D.N.B. van Woensdag luidt: De Duitsche marine heeft ook verder in overzeesche streken met succes kunnen optreden. Er zij aan her innerd, dat reeds eenigen tijd geleden gemeld is, dat verscheidene schepen met waardevolle lading als prijs in Duitsche havens waren bin. nengebracht. Eenige dagen later kon het Duit sche legerbericht mededeelen, dat de op den vrijen oceaan opereerende eenheden der Duit- schë vloot talrijke schepen van den vijand tot zinken gebracht hadden. Vandaag wordt weder om de vernietiging van 30.000 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte gemeld. Deze succes sen zijn te opmerkelijker, daar de in overzeesche streken opereerende Duitsche oorlogsschepen geenerlei steun van bases en havens hebben. Zij kunnen om den vijand geen aanwijzin gen over hun verblijf te verschaffen zelfs geen neutrale havens aandoen voor het aan vullen van hun voorraden aan levensmiddelen en brandstof. Voorts moet in oogenschouw worden geno men, dat alle Britsche koopvaarders gewapend zijn, dat derhalve steeds rekening moet worden gehóuden met de mogelijkheid van sterken te genstand. De bedrijvigheid van de luchtmacht was op 7 Augustus betrekkelijk gering. Niettemin kon de luchtmacht ook gisteren weer zeer opmer kelijke successen behalen, aan de Oost- zoowel als aan de Westkust der Britsche eilanden. Het vliegveld van Tynemouth ligt aan de monding van de Tyne, niet ver van de belang rijke Noordzeehaven Newcastle, terwijl de vlieg tuigfabrieken van Vickers-Armstrong In Ches ter ten Zuiden van Liverpool liggen, aan de Dee, die in de Iersche Zee uitmondt. Swansea, waar installaties der Britsche wapenindustrie met succes gebombardeerd zijn, ligt aan der Noordelijken oever van het kanaal van Bristol in Wales. ROME, 7 Aug. (D.N.B.) Tijdens zijn we- kelijkschè audiëntie heeft Z. H. de Paus gespro ken over de „gevaren van slechte lectuur". Hij zeide in dit verband, dat ook de pers door het opnemen en verspreiden van slecht gecontroleer de berichten groot onheil in het leven der vol ken kan stichten. Hij sprak den wensch .uit, dat de geschiedenis niet zou behoeven te spre ken over een oorlog, die „door een handig ver breide leugen is uitgelokt." ERGENS IN ITALIë, 7 Aug. Een speciale correspondent van Stefani meldt de volgende bijzonderheden over den laatsten Italiaanschen luchtaanval op Haifa. De Italiaansche formaties, vertrokken van de bases in de Aegeïsche Zee, waren nauwelijks bo ven Haifa gekomen, of er brak een buitenge woon hevig afweervuur los, hetgeen den indruk wekte dat he't Britsche commando talrijke bat terijen van middelmatig en zwaar kaliber rondom de belangrijkste militaire zones van Haifa ge concentreerd had. In weerwil van het afweervuur en van het slechte zicht, wierpen de Italiaansche vliegtui gen verscheidene tonnen bommen op alle aan gewezen objecten. Opslagplaatsen en havenwerken werden recht streeks getroffen en vlogen in brand, waardoor groote verwoestingen 'werden aangericht. De Italiaansche vliegtuigen keerden zonder verlie zen op hun bases terug. De laatste berichten uit Haifa bevestigden, dat de schade, aangericht door de vroegere Ita liaansche bombardementen, buitengewoon groot is. Alle reservoirs raakten in brand en het vuur woedde voort, tot alle petroleum verbrand was. De petroleum-maatschappij moest den toevloed van olie uit de pijpleiding van Mosoel stopzet ten om den brand te beperken. Ook de raffina derijen te Haifa werden vernield, hetgeen een ernstige belemmering voor het Britsche com mando beteekende, omdat men daar mengsels voor de luchtmacht en het leger in Egypte en den Soedan vervaardigde. Het D.N.B meldt uit Rome: In verband met de beweringen van het Britsche ministerie voor de Inlichtingen, dat Engeland onkwetsbaar en onoverwinnelijk is, wijst de Tevere op de nuch tere taal der getallen in de Italiaansche leger- berichten. Daaruit blijkt, dat het Italiaansche luchtwapen en de luchtafweer tot dusverre 285 vijandelijke vliegtuigen hebben neergeschoten of op den grond vernield, terwijl de Italiaansche verliezen beperkt bleven tot 45 vliegtuigen. Wat de verliezen ter zee betreft, heeft Engeland se dert het begin van den oorlog één kruiser, ze ven torpedobooten en elf duikbooten verloren. Voorts zijn de slagschepen Hood en twee van het type Warspite, twee vliegtuigmoedersche pen, acht kruisers, drie torpedobooten en twee duikbooten zwaar beschadigd. Daarbij komt het verlies van vier tankschepen en een vrachtschip. De Italiaansche verliezen daarentegen bedroe gen slechts1 een lichte kruiser, drie torpedoboo ten, zeven duikbooten en een mijnenveger. In welingelichte Italiaansche kringen keert men zich tegen het steeds weer terug- keerende gerucht van pogingen tot vredesbe middeling van het Vaticaan en eveneens tegen de bewering, dat de Engelsche ambas sadeur bij den H. Stoel bij de Italiaansche regeering een verzoek zou hebben ingediend om een geleidebrief. Bij al deze geruchten gaat het om ongegronde combinaties van de pers. Gezegd kan worden, dat de houding der spilmogendheden neerkomt op de voort zetting van den oorlog tegen Engeland tot de eindoverwinning. Welingelichte Italiaansche kringen spreken het gerucht tegen, dat Italië Turkije zou hebben PRESBURG, 7 Augustus (D. N. B.) In een rede voor het bestuur van de door Hlinka opgerichte Slowaaksche Volkspartij, •heeft staatspresident dr. Tiso, als partij- Voorzitter, gewezen op- de beteekenis van de volkspartij van Hlinka in den strijd om ie nationale en sociale waarden Van het Slo waaksche volk. De partij van Hlinka, zoo zeide Tiso, heeft het Nationalisme uit de sfeer van de romantiek tot öe harde werkelijkheid van het leven gebracht en z°o na zwanen strijd in Tsjecho-Slowakije de öagën van October en Maart voorbereid. Zoo- a's wij tot dusver nationalisten waren, zijn wij N°k socialisten geweest. Wij zullen dit ook in de toekomst zijn, omdat wij een socialen Slowaak- Schen staat met wegneming van alle klasse- Terschillen willen opbouwen. Wij willen het woord Tan de h. Schrift vervullen: „Een arbeider zijn loon waard" en ons houden aan het In den omtrek van Utrecht is men momenteel druk bezig met t ver zamelen van notenbladeren. 1Wanneer men de notenbladeren van hun stelen ontdoet en ze daar na in een warmen oven droogt, hecjt men een uitstekende thee. Het beste is de bladeren te plukken wanneer de noten rijp zijn en dus aan hun groei geen schade meer gedaan kan worden. Twee schepjes „noten" en een schepje thee is een ideale combi natie en smaakt uitstekend. Onze foto toont moeder en haar huisgezin bezig met het sorteeren terwijl tevens de stelen van hun bladeren worden verwijderd. SOFIA, 7 Aug. (Stefani). De Bulgaar- sche bladen kondigen in grooten opmaak een Italiaansch offensief in Afrika aan- Zü zijn van meening, dat een dergelijk offensief de ernstigste gevolgen voor Enge land kan hebben. verzocht om een opheldering van zijn houding. De Italiaansche houding jegens Turkije, zoo verklaart men in deze kringen, wordt bepaald door de woorden van den Duce, dat de ontwik keling der betrekkingen van Italië met de neu trale staten uitsluitend van deze staten af hangt. Het D. N. B. verneemt van de Syrische grens: De Italiaansche troepen hebben van daag, volgens hier ontvangen radioberichten, in Britsch Somaliland de havenstad Zeila ingenomen. In deze berichten, die uit Aden afkomstig zijn, wordt gezegd, dat de Italia nen in drie kolonnes, op een afstand van 100 K.M. van elkaar, concentrisch oprukken naar Berbera, dat de hoofdstad en de grootste haven des lands is. De Engelsche gemotoriseerde cavalerie, die een tegenaanval deed, werd met zware verliezen te ruggeslagen en zocht, voor zoover dat nog mo gelijk was, een goed heenkomen. Voor een deel zouden de Italiaansche kolonnes reeds de helft van den afstand tusschen de grens en Berbera hebben afgelegd. De eerste kolonne heeft reeds Zeila bereikt, dat slecllts 25 K.M. van de grens van Fransch Somaliland ligt en 50 K.M. van Dzjiboeti. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: „Vóór Italië aan den oorlog deelnam, had de Britsche propaganda herhaaldelijk verzekerd, dat het verlies van Abessinië het eerste gevolg van een Italiaansche tusschenkomst zou zijn. Doch de Engelsche voorspellingen waren onjuist, ook wat de koloniale kwesties betrof. Italië heeft geen vierkanten meter van zijn rijk verloren. Integendeel, juist Engeland heeft aan de ko loniale fronten verliezen geleden. Tot dusverre heeft het Kassala en Mojale aan de Italianen moeten afstaan. Thans maken de Engelschen melding van een sterken Italiaanschen druk te gen Britsch Somaliland. Men wil het publiek blijkbaar op nieuwe betreurenswaardige verhe zen voorbereiden. Op den weg naar Zeila zijn de Engelsche strijdkrachten reeds verslagen en ook Zeila schijnt bedreigd te worden. Intusschen verneemt men uit welingelichte bron, dat in de streek van Hadramaut, aan de zuidkust van het Arabische schiereiland, talrijke stammen in opstand zijn gekomen tegen de Brit sche tyrannie. Dit verhindert het Britsche com mando het garnizoen van Aden te gebruiken voor versterking der toepen in Somaliland, die zich in een moeilijke situatie bevinden.' LONDEN, 7 Aug. (Reuter). Het Britsche mi nisterie van Binnenlandsche Veiligheid deelt mede: In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen op twee districten in Schotland bom men laten vallen. In de nabijheid van Bristol zijn vlugschriften en eenige bommen neerge komen. De Britsche admiraliteit publiceert een lijst met de slachtoffers van de Campania, de Crest- flower en den torpedojager Brazen. Op de Campania zijn 11 personen omgekomen en 3 gewond, op de Crestflower 2 personen om gekomen en 5 gewond, op de Brazen 1 omgeko men en 4 gewond. De parlementaire correspondent van Reuter schrijft, dat het parlement 25 Augustus voor 14 dagen op zomerreces gaat. Het is mogelijk, dat het daarna gedurende, eenigen tijd eens per week bijeenkomt. ANKARA, 7 Aug. (Reuter). Woensdagmid dag is het Turksche parlement bijeengekomen. Ook de volkspartij vergadert. Waarschijnlijk zullen de bijeenkomsten geheim zijn. Men neemt aan, dat de buitenlandsch-politieke toestand zal worden besproken in verband met de laat ste gebeurtenissen. Vermoedelijk zal daaraan reeds spoedig een groote beteekenis worden tbegekend. MADRID, 7 Aug. (D.N.B.). Het blad „In- formaciones" geeft den inhoud weer van een boodschap van den „symbolischen Spaanschen burgemeester van Gibraltar" aan generaal Franco. Het symbolische stadsbestuur van de vroegere Spaansche vesting verblijft sinds den 4den Augustus 1704, den dag der bezetting van Gibraltar door de Engelschen, te San Roque in de buurt van Gibraltar. In de boodschap wordt o.a. gezegd: „Het symboliscne stadsbestuur volgt met vurige gevoelens de huidige gebeurtenissen, die de vervulling van een nationaal eeuwenoud verlangen tot doel hebben. Moge de dag niet ver meer zijn. waarop het symbolische stads bestuur van Gibraltar zijn stoffelijk eigendom in bezit kan nemen." Hoé gevaarlijk het is, wanneer men tegen het uitdrukkelijk verbod in naar andere radio zenders luistert dan die, welke in de betreffen de verordening zijn toegelaten, is thans weer eens gebleken te Amsterdam, waar een 55-jarige bewoner van de Marcusstraat, zooals wij reeds in een deel der vorige oplage berichtten, door de Amsterdamsche politie is aangehouden we gens het luisteren naar de Engelsche radio. Ook had hij zich binnenshuis beleedigend uitgelaten over de Duitsche weermacht. Hij is ter beschik king van den Officier van Justitie gesteld. Zoo. als bekend, kan men voor het eerste feit wor den gestraft met gevangenisstraf van twee ja ren en een geldboete van honderdduizend gul den of een van beide en in bijzonder ernstige gevallen met gevangenisstraf van tien jaren en geldboete van onbeperkte hoogte of een van beide. De N. Rott. C. bericht, dat besloten is een bedrag van 1 millioen uit 's Rijks kas be schikbaar te stellen voor steun aan de bloe misterij, die door de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar financieel zeer was verzwakt. Tot dusverre werd slechts drie ton regelmatig beschikbaar gesteld voor steun tot den mini mumprijs, waarbij in het afgeloopen voorjaar 3 ton speciaal voor steun aan de seringencul tuur werd uitgetrokken. Vanwege de Duitsche autoriteiten is, in sa menwerking met de Nederlandsche instanties een onderzoek naar de toestanden in de geheele Nederlandsche bloemisterij ingesteld. Hieruit bleek o.a., dat de gevolgen van de vorst in 1938 zich nog altijd doen gevoelen; vele bedrijven hebben hierdoor een financieelen achterstand gekregen, dien zij na VA jaar ar beid nog niet hadden ingehaald. Ook de lang durige en strenge winter van 1939-40 eischte groote offers van de kweekers, die hun pro duct in de kassen ten koste van tonnen steen kool voor bevriezen moesten behoeden. De ex port ondervond inmiddels de gevolgen van den algemeenen oorlogstoestand in Europa en een volkomen stilstand in den handel ontstond, toen Nederland in den oorlog werd betrokken. De prijzen hebben zich na de hervatting van den handel niet meer tot het oude peil her steld, o.a. door transportbelemmeringen. De door exporteurs afgesloten overeenkomst, dat geen bolbloemen meer mogen worden uitge voerd, heeft de vooruitzichten er voor de West- landsche teelt van z.g. trektulpen er niet beter op gemaakt. Door al deze oorzaken was de toestand in de bloemisterij gaandeweg zóó pré cair geworden, dat de Bond van Bloemenvei lingen een krachtige actie heeft ingezet om steun voor éénmaal te krijgen. Daarbij werd vertrouwd, dat de bloemisterij, eenmaal over de depressie heen geholpen zijnde, zich verder uit eigen kracht zou weten te herstellen, zoo als ook in de ergste crisisjaren steeds het geval is geweest. Deze actie is thans met succes be loond. Inzake de zeer zwaar getroffen serin gencultuur van Aalsmeer wordt nog een nadere regeling onder oogen gezien. Voor de naaste toekomst heeft men thans de hoop op Duitsch- land gevestigd, dat vrij zeker méér Hollandsche bloemen zal kunnen plaatsen dan de laatste jaren het geval was. BOSTON, 7 Aug. (D.N.B.). De arrestatie van den burgemeester van Montreal, Houde, heeft niet alleen in Canada, maar ook in de Vereenig de Staten opzien verwekt. Deze arrestatie wordt beschouwd als een aan wijzing, dat het einde van de politieke vrijheid van Canada voor de deur staat. In de kringen der Fransch-Canadeezen heeft het overbrengen van Houde naar een concentra tiekamp het verzet tegen den algemeenen dienst plicht alleen nog maar doen toenemen. Sedert het verdwijnen van Frankrijk uit de rijen der oorlogvoerende mogendheden is de afkeer van de Fransch-Canadeezen tegen de voortzetting van den oorlog voortdurend toegenomen. De po gingen van generaal de Gaulle om in Canada een vruchtbaren bodem te vinden voor de voort zetting van den oorlog zijn, naar men hier zegt, gedoemd te mislukken. De overwegende meer derheid van de Fransch-Canadeezen is van een conservatieve gezindheid en heeft sterke sym pathieën voor de regeering van Pétain. In Ca nada staan, volgens de volkstelling van 1931, bijna 3 millioen Canadeezen van Fransche af komst tegen ongeveer 4.1 millioen Canadeezen van Britsche of Schotsche afkomst. TOKIO, 7 Aug. (D. N. B.) Ten aanzien van berichten, volgens welke Amerikaansche sche pen in Ohineesche wateren door Japanners zou den zijn aangehouden en doorzocht, verklaarde de woordvoerder van het departement van Bui- tenlandsche Zaken, dat daarover geenerlei in lichtingen waren ontvangen. Tevens verklaarde hij van de Amerikaansche zijde verspreide be richten voor ongegrond, volgens welke Japan de oppositie in Mexico door leveranties van mate riaal steunde, om aldus een tegen de Vereenig de Staten gerichte verdediging van de kust aan den Atlantischen Oceaan te bewerkstelligen. GENfiVE, 7 Aug. (D.N.B.). Het Fransche Staatsblad meldt, volgens een bericht van het te Lyon verschijnende orgaan „Le Progrès", dat de regeering aan de stad Parijs een voorschot van 80 millioen francs heeft verleend. Belangstelling is een voornaam iets in de wereld en hoevelen doen in onze dagen alle moeite de belangstelling van personen en gemeenschap te win nen. Belangstelling bemoedigt, vuurt aan en is een zekere genoegdoening tevens. Er zijn koude naturen, die geen belangstelling voor wat dan ook schij nen te hebben. Maar daartegenover staan anderen, die de persoonlijke gave bezitten, warme belangstelling te kunnen toonen voor wat belangstel ling verdient. Gelukkig de jongere, die zulk een mensch op zijn levenspad ontmoet. Er gaat een stuwende kracht uit tot goede en schoone daden, wan neer een begaafde en nobele jongere iemand ontmoet, die hem weet te ver staan, die waardeeren kan en wil, wat er in het streven en bereiken valt te roemen. Weet op uw tijd te waardee ren, wat ge goed en schoon vindt rondom u. Hebt meegevoel en een be zield hart voor het werken en willen van anderen. Wat een vreugde voor den jongen kunstenaar, indien hij door anderen wordt verstaan. Kweekt in u de kunst van waardeeren. Ge doet er zooveel goed mede in de maat schappij. Toont belangstellinggeeft belangstelling. De mensch en de we reld hebben gezonde belangstelling noodig. De gemeente Amersfoort wordt met ingang van 1 September a.s. aan de noordelijke zijde vrij belangrijk uitgebreid. Dan worden namelijk, blijkens een in de Staatscourant van Woensdag 7 Augustus opge nomen beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, die daartoe is gemachtigd op grond van de verordening no. 79 van den Rijkscommissaris voor Sët bezetfë~'gebied, aan de gemeelite Amersfoort toegevoegd: a. Van de gemeente Soest een gedeelte rijks weg met omgeving ten noordoosten van het sportterrein Bilthoven tgr lengte van ruim twee K.M. en een breedte vaSi ongeveer 750 M. ten zuiden van de Eem, met inbegrip van het aan sluitende gedeelte van deze rivier; b. van de gemeente Hoogland een gedeelte ten noorden van de Eem en verder oostwaarts zoowel ten noorden als ten zuiden van deze rivier, tot ongeveer 850 M. ten oosten van de spoorlijn naar Zwolle en zuidelijk van het kruis punt dezer lijn met de spoorlijn naar Apel doorn, tot een lengte van ongeveer 3.2 K.M'. en ter breedte van gemiddeld ongeveer 400 M.. eveneens met inbegrip van de Eem, voorzoover deze door dit gebied loopt. Zooals men weet heeft zich in Limburg een comité gevormd, dat van de algemeene leiding der Nederlandsche Unie volmacht verkreeg het werk der Unie in Limburg te organiseeren. Thans heeft de Nederlandsche Unie te Venlo een eigen bureau gevestigd, n.l. in het pand Groote Kerkstraat 22. Op een groot spandoek langs den geheelen voorgevel is de leuze aangebracht: Voortaan werkt heel Nederland samen. TOKIO, 7 Aug. (D.N.B.). De geheele Ja- pansche pers en wel allereerst de bladen te To kio spreken zich uit voor samenwerking met de regeering in de kwestie van de arrestatie van Japanners door de Britsche autoriteiten. De bladen publiceeren een resolutie, waarin ge zegd wordt, dat de pers bijzonder gewicht toe kent aan de arrestatie van den vertegenwoor diger van Domei te Singapore. Verder is be sloten tot een dergelijke houding tegenover de Amerikaansche pers, die de Britsche actie steunt. In een interview met de Japan Times heeft de minister voor Handel en Industrie, Koba- jasji, verklaard, dat de nieuwe economische politiek van Japan ten doel heeft de prijzen al gemeen laag te houden om de bevolking geen nieuwe lasten op te leggen. Verder moet zij Ja pan in de eerste plaats economisch onafhanke lijk maken van Engeland en de Vereenigde Sta ten. Deze autarkie is uiteraard slechts staps gewijze te bereiken. De Duitsche economische politiek geeft Japan menig denkbeeld. In dit verband vermeldde de minister, dat hij als lid van de kortelings naar Italië gezonden Japansche economische delegatie met de Duit sche A .E.G. een groot leverantiecontract had gesloten, waarin tevens was bepaald, dat twee nieuwe nederzettingen der A.E.G. in Tokio en China zouden worden opgericht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1