Nationale concentratie in de jeugd beweging rouw die in het donker kwam Doelstelling der K.J.M. V. blijft gehandhaafd Kerkdijk Leven ZINGEN! DE WEDEROPBOUW VAN VEENENDAAL DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1940 FLAUWE GRAP MET EEN ADVERTENTIE W chrmachts-Tankstellen Andere pomphouders mogen geen benzine verstrekken aan Duit se he instanties VAGANTIEDRUKTE OP DE VELUWE Extra broodrantsoen voor landarbeiders Vermindering per 1 September Rotterdammertjes naar Limburg Het eerste transport te Venlo aangekomen Vermiste kanovaarder opgehaald In den Loosdrechtschen plas verdronken DE ARIëNS-HERDENKING OP 11 AUGUSTUS RETRAITEN Retraitehuis Cenakel Tilburg HULP AAN DE GETROFFEN GEBIEDEN Bedragen van teruggave der motorrijtuigenbelasting Vrachtauto's met meer dan 1 ton laadvermogen Niet langer dan vijf dagen buiten plaats van werkzaamheid Verloren dochter terug Meisje te Rijswijk opgespoord CACAOBOONEN EN CACAO- PRODUGTEN Haar kindje gedood Ontaarde moeder krijgt 3 jaar gevangenisstraf Lijk van pasgeboren kindje gevonden - Verkoop gemeentebosschen Nederweert UIT DE STAATSCOURANT Land- en zeemacht Burgemeester optimistisch gestemd Rijksbureau voor non-ferro metalen DOOR SYDNEY HORLER In het Augustus-nummer van „De Keten", clficieel orgaan van het Nationaal Verbond 'Ier K. J. M. V. in Nederland, schrijft de Ver- kondsmoderator, rector L. Beune, over „Natio nale concentratie in de jeugdbeweging." Aan dit artikel ontleenen we het volgende: Dat wij de Nationale samenwerking niet be perkt lieten tot het katholieke terrein, moge blijken uit de positie en den invloed der K. j. m. V. in het werk der opleiding van Jonge middenstanders, om te kunnen voldoen aan de eischen der Vestigingswet; moge ook blijken uit het bestuurscontact, dat er be stond met de AMJO, de Algemeene Midden- Standsjeugdorganisatie Dat de geest van nationale samenwerking in onze Jeugdstandsorganisatie ook den kring van ben middenstand wist te doorbreken, blijkt niet alleen uit loyale medewerking met de Inter diocesane Jeugdcommissie en de onder haar ressorteerende takken van jeugdwerk; de Ka tholieke Actie wist alle scheidingslijnen van stand te doorbreken, het K.J.M.C.-verband bracht binding tusschen alle katholieke jonge- mannenwerken en toen in een onzer Bisdom- dien ten gevolge van den historischen groei van het jeugdwerk de organisatorische belan den van land- en tuinbouwende jongeren niet genoegzaam verzorgd werden, was de KJ.M.V.- geest ruim genoeg, om in het kader van haar i'ereeniging een afzonderlijke L.T. groepeering °P te richten Zoowel in de totaliteit van haar doel stelling: de algemeene vorming, als in haar streven om alle levensbelangen van haar leden te dienen, als in haar pogingen tot samenwerking met alle groepen, heeft de K.J.M.V. getoond binnen de naar tijd en omstandigheden getrokken mogelijkheden het nationaal karakter van haar beweging hoog te houden Reeds korten tijd na de capitulatie heeft de K.J.M.V. het initiatief genomen, om tusschen de verschillende jeugdstandorganisaties een nog sterkere binding te brengen en een leiding ad hoe samen te stellen, die het volle vertrouwen der bewegingen kon dragen en vlug en vlot, blaar niet ten koste van degelijken ernst, voor- ioopige besluiten zou kunnen nemen, welke de hiogelijkheden zouden benutten, die nu door de omstandigheden geboden zouden worden tot Versterking, van de nationale saamhoorigheid. In den op zich betreurenswaardigen toestand van bezetting zagen wij het als een plicht, juist de nationale saamhoorigheid onder de jonge nen te versterken. Resultaat van ons initiatief b> geweest de samenstelling van een contact commissie tusschen de jeugdstandsorganisaties. Reeds had deze commissie enkele bijeenkom sten gehouden, toen wij haar ongewijzigd kon den onderordenen in -een grooter cmité, dat de nationale situatie voor heel het katholieke jeugdwerk onder de oogen zou zien en daar toe door de Interdiocesane Jeugdcommissie V'erd ingesteld. Het spreekt van zelf, dat er ook besprekingen Plaats hebben gehad met het niet-katholieke jeUgdwerk. Natuurlijk is het beslissende over ons Jeugd werk aan het Episcopaat, aan wie dan ook eventueele herzieningsplannen worden voorge legd. Er wordt druk gedokterd aan mogelijkheden °m een sterker nationale bezieling in de jeugdbeweging door te voeren. Het spreekt toch Vanzelf, dat één en ander niet in enkele dagen bit den grond gestampt kan worden; het plan 2al goed in elkaar gezet moeten worden; van boog tot laag zal voor ons katholieken, de katholieke gedachte moeten kunnen doordrin gen; vergeten mogen niet worden de specifieke eischen, waaraan voldaan moet worden, om de v°rming van onze groep jonge middenstander* Volledig te doen zijn, ook wat betreft hun spe cie jonge-middenstanderspositie; er zal tijd gegund moeten worden, om wat nationaal klaar ®emaakt wordt plaatselijk te doen doordringen. Reeds om wille van deze zaken is het noodig, dat iedere K. J. M. V.-er zijn hui- dlgen plicht versta! De doelstelling der K. J. M. V. blijft gehandhaafd! Karakter- Vorming en training van katholieke daad, blijft ons ideaal, dat nu luider dan ooit om verwezenlijking roept! Daarom moge ik, aldus besluit rector Beune artikel, alle K. J. M. V.-crs ten sterkste °P het hart binden: 1. Begrijpt nu vooral het eerste en voornaam st®, het wezensdoel van je beweging voor in dividu en voor gemeenschap: vorming van ®en stoer karakter, om in alle omstandigheden be vol-katholieke daad te kennen en te stel len! 2. Juist in de poging tot nationale bezieling Vau een Nationale Nederlandsche Jeugdbewe ging moet een beroep gedaan kunnen worden °P de karaktermannen van de daad, In en boor de K. J. M. V. gevormd! 3. Onze K. J. M. V. is niet uitsluitend jeugd beweging, maar heeft als jeugdstandsorganisa tie ook ten doel om in nauwe samenwerking met Stands- en Vakorganisaties een werkzaam aandeel te hebben en te houden in de stands- en beroepsvorming der jongeren! 4. In de parochies zullen in dezen tijd van gemeenschapszin misschien meer dan ooit noo- dig zijn kernen en groepen van vastberaden, diep overtuigde en intens levende katholieke, jongeren Ik reken daarom op blijvende, nu nog meer disciplinaire volgzaamheid in organisch ver band: van leden aan Moderator en Bestuur, van plaatselijke bestuurderen aan Districts- en Bondsinstanties en van dezen in blijde vrijwil ligheid ais immer aan het Nationaal Verbond! Wij hebben een schoone roeping! Gjj blijven die roeping juist nu getrouw! fende comité's den oudjes een weinig het gemis door hun een tractatie aan huis te sturen. Aan het bureau voor vreemdelingenverkeer te Apeldoorn is de aanvraag om logeergelegen heden buitengewoon groot. Een sprekend voor beeld van de drukte is, dat eén dame, die dezer dagen te Apeldoorn een hotel zocht, pas bij het zestiende, waar zij dit vroeg, plaats kon krijgen; de andere.vijftien hotels waren alle geheel be zet. De administrateur van de vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Apeldoorn, de heer J. K. Ph. Scheld, heeft een afzonderlijke lijst sa mengesteld van te huur zijnde gemeubileerde kamers met kookgelegenheid, waarvoor groote vraag, die soms het aanbod overtreft, vaak af komstig is van de vrijwillig geëvacueerde». Zoo wel bij deze menschen als bij de meeste vacan- tiegangers bestaat een duidelijk streven naar zuinigheid. In eenige Amsterdamsche dagbladen is kort geleden een advertentie verschenen, waarin ge vraagd werd naar een winkelbediende tegen een loon 'van 15 per week. Tal van sollicitanten meldden zich aan het in de advertentie ge noemde adres, maar moesten onverrichter zake terugkeeren, daar de eigenaar van de bewuste zaak verklaarde niets van een advertentie af te weten. De Amsterdamsche politie heeft nu den 17- jarigen jongeman opgespoord, die aan deze ad vertentie debet is. Over de motieven, die hem tot deze handelwijze gebracht hebben, liet hij zich niet verder uit. De jongen heeft de ge volgen van zijn daad wellicht niet overzien. Laat een ieder echter bedenken, hoe velen door deze misplaatste aardigheid de hoop op een betrekking in rook zagen vervliegen. Zooals bekend, zyn in het geheele land Wehr- machts-Tankstelloii aangewezen, alwaar de auto's van de Deutsche wehrmacht en van an dere Duitsche instanties de benoodigde benzine en autogasolie kunnen betrekken. Daarnaast werd tot nog toe door de Duitsche instantie^ ook wel aan andere pompen betrok ken, doch naar het Rijksbureau voor Aardolie producten thans mededeelt, is door de Duitsche autoriteiten een regeling getroffen, dat per 1 Augustus alle auto's van de Duitsche Weermacht, Duitsche politie en andere Duitsche instanties, slechts mogen betrekken bij die pompen, welke als Wehrmachts-Tankstelle zijn aangewezen. Diegenen, wier pompen niet als Wehrmachts- Tankstelle zijn aangewezen, zijn gehouden bo vengenoemde instanties, wanneer deze zich tot hen mochten wenden voor het betrekken van motorbrandstof, te verwijzen naar de naastbij- gelegen Wehrmachts-Tankstelle. Een en ander komt er dus op neer, dat pomp houders voortaan slechts mogen verkoopen tegen inname van de geldige benzinedistributiecoupons alsmede van de bekende blauwe bons, welke n het bezit zijn van de Nederlandsche militaire autoriteiten, waaronder de Opbouwdienst. Het is van groot belang om Duitsche auto's naar de naastbijzijnde Wehrmachts-Tankstelle te verwijzen, omdat alleen de houders daarvan nauwkeurig op de hoogte zijn van de formali teiten, welke bij de aflevering van motorbrand stof aan Duitsche instanties moeten worden yervuld en men anders mogelijkerwijze in strijd komt met de distributieyoorschriften van het Rijksbureau voor Aardolieproducten. Op de Veluwe heerscht thans een enorme drukte van vacantiegangers, de meeste hotels en pensions zijn bezet. De vacantie in de bouw vakken en andere ambachten heeft dit de laat ste dagen sterk bevorderd. Bij de uitstapjes over de Veluwe wordt bijna uitsluitend van de fiets gebruik gemaakt. Lange rijen wielrijders bewegën er zich over het uit gebreide net van keurige fietspaden of kiezen de bosch- en heidepaden, die vaak langs ver rassend mooie dreven leiden. In tegenstelling met andere jaren hebben de wielrijders nu maar weinig last van het stof, dat anders de voorbij- suizende auto's op sommige -wegen overvloedig opwierpen en menigen fietstocht bedierven. De afgelegen uitspanningen, waarvan de ex ploitanten in het begin van het seizoen steen en been klaagden over het geringe bezoek, le ven nu op. Wel missen zij de uitstapjes van het zeer groote aantal vereenigingen, scholen enz., dat vorige jaren In toenemend aantal uit alle deelen van het. land per autobus kwam. Uit gestrekte autoparken, die anders in dezen tijd geregeld bezet waren, liggen nu verlaten of ber gen breede rijen fietsen, soms met een kinder wagen als aanhangsel. Veel scholen, die hun leerlingen het jaarlijksche uitstapje niet wil den onthouden, hebben nu een gezamenlijken fietstocht naar een uitspanning in den omtrek van hun woonplaats gemaakt. Vereenigingen volgden dit voorbeeld. De autotochten van -de ouden van dagen zullen er dit jaar wel bij in moeten schieten. Wellicht vergoeden de betref- De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, deelt mede, dat landarbeiders, werk zaam in den hooibouw, en landarbeiders, die zware oogstwerkzaaimheden verrichten, nog tot 1 September 1940 voor een extra broodrantsoen van 100 pet. in aanmerking komen. Genoemde categorieën van landarbeiders kun nen gedurende deze periode echter geen aan spraak maken op extra boter- of vetkaarten voor „zeer zwaren" arbeid. Zij komen derhalve uitsluitend voor de extra boter- of vetkaarten voor „zwaren ai-beid", dat is dus voor een extra boter- of vetrantsoen van 50 pet., in aanmer king. Na 1 September 1940 wordt het extra brood rantsoen van genoemde landarbeiders tot 50 pet, teruggebracht. Begeleid door een viertal dames en heeren uit Rotterdam arriveerde Maandag te Venlo het eerste transport Rotterdamsche kinderen, die hun vacantie in Limburg komen doorbrengen. Dit eerste transport was geheel voor Venlo be stemd, aait ruim 600 kinderen heeft aange vraagd. De 51 kinderen arriveerden in de beste stemming en werden ontvangen in het R. K. Reelasseeringsgebouw St. Jan. Dank zij de goe de zorgen van het R. K. Huisvestingscomité en den R. K. Vrouwenbond werden den kinderen ververschlngen aangeboden. Onder de hoede van de dames werden de Rotterdamsche vacanfie- gangertjes naar hun tijdelijke pleegouders ge bracht. Aan de pijnigende onzekerheid waarin de ouders Feenstra te Hilversum over hun 17-jarl- gen zoon verkeerden is thans een einde geko men. De politie van Loosdrecht heeft met de zegen het lijk van den vermiste uit den Loos drechtschen plas opgehaald. Het slachtoffer was verleden week met zijn kano den plas opgegaan en was daarbij gaan zwemmen. Toen hij niet weerkeerde en men op zoek ging, vond men slechts de kano met de kleeren van den jongeman. Het Nationaal Ariëns-eomité verzoekt op name van het volgende: De vele vrienden en vereerders van den grooten priester dr. Ariëns roepen we weer op, ook dit jaar op te gaan naar Maarssen. Zondag 11 Augustus zal de hoogeerw. hooggel. heer G. Hartmann, President van het Semina rie te Rijsenburg', om half 11 de plechtige Hoog mis opdragen, waaronder de weleerw, heer H. de Greeve de feestpredikatie zal houden. Na de H. Mis fs er gelegenheid afzonderlijk het Graf van dr. Ariëns te bezoeken. Laten we met velen dezen Ariëns-dag mee vieren, ondanks grootere reismoeilijkheden. Dragen we deze bij ons gebed aan God op. om door Ariëns voorspraak den zegen van een spoedigen en rechtvaardigen vrede te verkrij gen voor ons volk en voor geheel de wereld. 1013 Aug. Meisjes, die streven naar een hooger godsdienstig leven in de wereld. 1316 Aug. Ongehuwde Dames. 1620 Aug. Dames onderwijzeressen. 2427 Aug, Meisjes. 27—30 Aug. Mariale retraite. 31 Aug.—3 Sept. Meisjes. 36 Sept. Gereserveerd. 2024 Sept. Dames Verpleegsters. De Opbouwdienst is er heusch niet Om slechts te paradeeren, Maar om den mannen allerlei Voor de practijk te leeren. Ons volk is dikwijls heel wat mans, Maar doodgewone dingen Kan het in doorsnee vaak zoo slecht, - Neem nu als voorbeeld: zingen! Zelfs op momenten, waarin zich De harten móeten uiten, Gaat men zich al te vaak aan iets Stompzinnigs nog te buiten. „Wij zijn niet bang" dat zal men nu Na jaren toch wel weten, En dat we „toffe jongens" zijn Zal niemand ooit vergeten. Neen, frisch van lijf en frisch van geest Moet Nederland weer wezen, Het leere ook weer liederen, Die beter zijn dan deze. De Opbouwdienst ga hierin vóór, En een der eerste dingen Zij: Neerlands jeugd en Neerlands volk Opnieuw te leeren zingen! HERMAN KRAMER De hoofdinspecteur der invoerrechten en ac cijnzen te Amsterdam geeft de volgende aan vullende opgave van de ten bate van de hulp verleening aan Rotterdam, Zeeland enz. over geschreven bedragen wegens terugave van motorrijtuigenbelasting. Hier volgt specificatie: W. H. van F 5.49; B. J. v. d. P. 0,86; fa. C. v. d. Z. 2,57; G. H. L. J. 1,29 (Zeeland); J. J. P. F. ƒ21,97; A. C. H. S. 3,—; V. H. W 1,29; B. A. J. P. F. 1,71; H. L. W. M. 0,86; J. D. F. 1,29; G. W. C. 0,86; J. C. F. 2,57; P. F. S. 3,—; KM. H. B. 5,49 PTT-slachtoffers)J. Th. J. 2,57; N. V. M. V. S. 17,85; J. L. F. 2,57 (Duitsche Roode Kruis)A. B. F. 9,17; dr. E. J. v. d. B. 12,36; L. F. E. F. 19.23; N. V. van hét G. Jzn. 8,93; N. V. A. F. H. 1,71; A. A. H. C. 1,29; C. H. F. 8,93; G. F. M.— S. 8,24; J. R. 10,99; M. S. 20,60; D. G. de M. 1,71; A. van S. 1,29; W. H. H. 4, de M. 1,71; A. van S. 1,29; W. H. H. 4,29; G. S. 6,01; D. J. B. 6,01; W. F. H. 3,—; A. S. G. 13,73; S. B. F. 1,71; P. T. 3,43; fa. W. C. F. 10,56; N. M. van S. F. 16,48; K. S. 1,29. Voor zoover niet anders is aangegeven, ge schiedde de overmaking ten behoeve van Rot terdam. Tezamen voor een bedrag van 246,20. Het totaalbedrag dat voor het hiervoren ver melde doel, door houders van motorrijtuigen beschikbaar werd gesteld en door den ontvan ger der accijnzen alhier werd overgeschreven, bedraagt thans 2461,56. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Waterstaat over het verblijf buiten de plaats van hun werkzaamheid van vrachtauto's met een laadvermogen van grooter dan 1 ton. Blijkens dat besluit Is het verboden om vrachtauto's met een laadvermogen van groo ter dan een ton, die zich in het bezit Van Ne derlandsche staatsburgers bevinden, zonder toe stemming van de bevoegde ryksverkeersinspec- teurs langer dan vijf dagen buiten de tot de normale uitoefening van het bedrijf behooreu- de plaats van werkzaamheid te laten verblijven. De toestemming wordt door den Ryksvcr- keersinspecteur geweigerd, indien naar zijn oordeel In zijn district te weinig vrachtauto's zouden overblijven. Woensdag heeft de politie te Rijswijk het sedert 1 Augustus te Amsterdam vermiste meis je Frederika Nieuwenhuizen aangehouden en aan de ouders overgegeven. Het meisje had financieele moeilijkheden, doordat zij in den loop van enkele maanden verschillende malen voorschot op haar salaris, dat zij als jongste bediende had, had opgeno men. 31 Juli was zü er op attent gemaakt,dat zij dit geld moest aflossen en inderdaad had zij het gehieele bedrag van haar salaris laten aftrek ken. Zij durfde dit echter haar ouders niet te zeggen. Op den avond van 1 Augustus kocht zij een klein hondje, dat zij hoopte aan een tante in Haarlem te kunnen geven en op deze wijze het ontbrekende geld te kunnen krijgen. Zij ging op de fiets naar Haarlem, zonder hiervan haar familie in kennis te stellen. Het meisje schijnt onderweg van plannen veranderd te zijn, althans zij is nooit in Haarlem aangeko men. Op 2 Augustus bevond zij zich in Vlaardingen, waar zij in een hotel een - kamer huurde. Zij heeft van de kamer echter geen gebruik ge maakt, maar stuurde nog denzelfden dag uit Rijswijk een briefje aan den hotelier, waarin zij hem verzocht, haar een nota toe te zenden, opdat zij hem per giro de schade kon vergoe den. Een juist adres gaf zij echter niet op, zoo dat de man argwaan kreeg en naar de politie ging. De nasporingen kregen hierdoor vaster vorm en thans is het dan ook gelukt, het meisje in Rijswijk, waar zij vermoedelijk al dien tyd ge weest is, aan te houden. Op aanraden van de kinderpolitie in Amster dam ging haar vader Woensdag naar Den Haag en daar heeft hij zijn dochter van de politie overgenomen Uiteraard is de familie, die in groote bezorgdheid verkeerde, door deze on doordachte daad van het meisje, thans zeer biy, dat het meisje weer thuis is. In het Verordeningenblad is een besluit op genomen van den secretaris-generaal 'Van het Departement van Landbouw en Visscherij, waarbij ten aanzien van het bereiden, voorhan den en in voorraad hebben, verwerken, ver pakken, verhandelen en vervreemden, afleveren en vervoeren van cacaoboonen en cacaoproduc- ten beperkende regelen in den zin van art. 9 van de Landbouw-Crisiswet 1933 worden gesteld. De rechtbank te Zutfen heeft een dienstbode uit Deventer wegens doodslag tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Zij had haar pas geboren kindje geworgd. Op de Kerkhofgracht aan aen weg naar Warnsveld te Zutphen hebben eenige dagen geleden kinderen, die daar speelden, een doos gevonden met het in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijkje van een pasgeboren kind. Na een uitgebreid onderzoek heeft de recher che mej. H., te Zutphen, aangehouden. Zij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Ten raadhuize der gemeente Nederweert is by openbare inschrijving verkocht 14.66.20 H.A. dennenbosschen, eigendom dier gemeente. Ingeschreven werd ais volgt: L. Timmermans Theeuwen, Tegelen f 3650.GeurtsJanssen. Venray f 4025.—, J. Coppen v.h. L. Vilrokx. Weert, f 5805.—. Aan den heer Coppen werd door B. en W. gegund. By besluit van 5 Augustus 1940, van den ge- neraal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemach tigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland, is aan den officier van administratie der le klasse T. R. Deelder eer vol ontslag uit den zeedienst verleend met in gang van 1 September 1940. Met ingang van 8 Augustus 1940 is op verzoek eervol ontslag verleend aan den dirigeerend officier van gezondheid der derde klasse H. Vos, van den geneeskundigen dienst der landmacht; aan den officier van gezondheid der eerste klasse W. J. F. M. van Rooü, zoomede aan de officieren van gezondheid der tweede klasse S. C. van Waalwijk van Doorn en J. Boer, allen van den geneeskundigen dienst der landmacht. Ingetrokken is het by besluit van 12 Juli 1940, aan den luitenant ter zee der 2e klasse H. J. H. Hagdorn, den officier van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse A. L. Thierens en den officier van gezondheid der le klasse W. A. Borgeld verleende eervol ontslag uit den zee dienst. Met 1 September 1940 is aan den luitenant ter zee der 2e klasse P. Cool, wegens opheffing van zijn betrekking, eervol ontslag uit den zee dienst verleend. Ingetrokken is het bij besluit van 12 Juli 1940 verleende eervol ontslag uit den militairen dienst van den kapitein T. J. A. Boers, van het wapen der infanterie. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den res.-iuit.-kolonel voor spec, diensten J. Parmen- tier, van het wapen der artillerie, den res.-luit.- kolonel A. H. van Dyk, van het wapen der genie, den res.-majoor J. C. Smid, van het wapen der genie, den res.-majoor der militaire administratie J. A. Entingh, den res.-majoor J. Eggens, van het wapen der infanterie, den res.- majoor C. L. M. Ingen Housz, van het wapen der infanterie, den res.-kapitein P. H. Zuuren- donk, van het wapen der infanterie, den res.- kapitein H. J. Souman, van het wapen der in fanterie, den res.-kapitein T. Beek, van het wapen der genie, de res.-officieren van gezond heid eerste klasse J. W. Smits, A. D. Goedhuis, R. J. de Groot en J. Nyhoff, allen van den ge neeskundigen dienst der landmacht en den reserve-eerst-luitenant J. Serton, van het wa pen der artillerie. Het is opmerkelijk, hoe snel ons land zich heeft weten te herstellen van de nadeelige invloeden der oorlogsdagen, die door het tempo, waarin thans gewerkt wordt, oogen- schijniyk alweer een langen tyd achter ons liggen. Het beste biykt dat, als men ko mend uit dat deel van ons land, dat weinig bemerkt heeft van het strüdtooneel, een bezoek brengt aan de Geldersche vallei met de plaatsen Veenendaal, Woudenberg, Scher- penzeel, Wageningen en Rhenen. In een onderhoud, dat een redacteur van het A.N.P. had met den burgemeester van Veenendaal, mr. J. J. P. C. van Kuyk, kwam duideiyk de grondige wensch van de plaatselijke autoriteiten en niet minder van de bevolking tot uiting om zoo spoedig mo gelijk; de geleden schade te herstellen en de smartelijke brokstukken van dit voor ons land zoo tragisch historisch gebeuren zoo snel als praktisch uitvoerbaar is, te ver- wyderen. Er is hier, aldus deelde mr. van Kuyk in dit onderhoud mede, veel verwoest, doch uitsluitend door onze eigen troepen om het noodzakelijke schootveld te verkrijgen. Alleen in de bebouwde kom reeds 130 woonhuizen, terwül daar nog bygerekend moeten worden de verschillende boerderüen in de omgeving. Zooals u gezien zult hebben, wordt hier hard gewerkt om de brok stukken zoo spoedig mogeiyk te verwijderen en alles wat nog maar eenige waarde bezit, te ver zamelen om dit opnieuw voor den wederopbouw te gebruiken. Wij hunkeren naar dezen weder opbouw, omdat hierin een flink stuk werk zit, doch in verband hiermede dient toch wel het volgende onder de aandacht van de bevolking te worden gebracht. Herhaaldelijk word ik met verzoeken lastig gevallen en zoo nu en dan als het ware met verzoeken overstelpt om zoo spoe dig mogeiyk die maatregelen te treffen, waar door binnen een minimum van tijd zal kunnen worden meegedeeld, op welke wijze de schade regeling zal plaats vinden en op welk bedrag men bij den wederopbouw van overheidswege zal kunnen mogen rekenen. Men schijnt maar niet te kunnen begrypen, dat er heel wat komt kyken om tot een oplossing van dit voor ons zeer zeker dringende vraagstuk te komen. Behalve den tyd, noodig om het bedrag te taxeeren, dat als schadevergoeding zal kunnen worden uitgekeerd, komt er ook nog een ander niet minder belangrijk vraagstuk kijken ten aanzien van den wederopbouw en wel het streven om te komen naar een be ter aesthetisch geheel. Wy hebben hier b.v. een hoofdstraat met tal van fraaie winkel panden, en groote heerenhuizen. Verschil lende hiervan zyn met den grond geiyk gemaakt en zullen opnieuw worden opgetrok ken. Er zyn evenwel eenige vrü onoogiyke huisjes onaangetast gebleven, welke door den modernen bouw der laatste jaren ge heel uit den tyd zyn geraakt en in deze om geving niet meer passen. Wij zullen nu trachten een betere oplossing te vinden. Hiervoor zullen wij de perceelen moeten onteigenen en nieuwe gronden moeten aan wijzen, waar deze eigenaars opnieuw zullen kunnen bouwen. U begrijpt, dat zooiets eeni- gen tijd vergt. Vroeger deden wy daar min stens een paar jaar over, doch de opbouw dienst werkt hier zoo buitengewoon hard. dat het er naar uitziet, dat de oplossing binnen afzienbaren tijd kan worden ver wacht. Zoo lang als het vroeger duurde, behoeft niet te worden gevreesd. De kwestie van jaren, zal thans een kwestie van maanden zijn. Doch men moet nu niet eischen, dat het een kwestie van een paar weken zal kunnen zyn. Dat is nu een maal onmogeiyk en daarmede zal in de eerste plaats de bevolking rekening moeten houden. Men moge evenwel gerust zyn met de mede- deeling, dat er hard aan gewerkt wordt en een snellere afwerking tot de onmogelijkheden be hoort. Wij hebben hier trouwens met nog andere factoren rekening te houden. Zooals u weet, viert de industrie hier hoogty, speciaal de tex tiel- en sigarenindustrie. Nu is het wel erg jam mer, dat wij voor wat betreft de industrie met groote moeilijkheden te kampen hebben, daar de noodzakeiykste grondstoffen ontbreken. Men heeft nog wel al het personeel in dienst gehou den, door ploeg voor ploeg minder werktyd te geven, doch zonder steun van overheidswege komt daar natuuriyk in de praktyk niets van terecht. Deze steun komt in ieder geval, doch het beste zou zyn, als spoedig de aanvoer van grondstoffen wederom normaal zou kunnen plaats vinden. Wat de sigarenindustrie betreft verkeeren wy in de gelukkige positie, dat hier volop wordt gewerkt en gewerkt kan worden, omdat hier voldoende grondstoffen aanwezig zyn, die thans kunnen worden verwerkt voor de groote buitenlandsche orders, welke zyn bin nengekomen en zelfs de orders op de binnen- landsche markt in het nauw brengen. Er is hier dus werk genoeg, doch iedere textielarbeider is nog geen sigarenmaker, zoodat wy hier de zaak toch niet zoo maar kunnen overhevelen. Met dat al ziet het er voor onze gemeente nog niet zoo erg slecht uit. Wy vertrouwen dan ook, dat wy op allerlei gebied medewerking zul len ondervinden als vergoeding voor de zware tol, welke wy gedurende de oorlogsdagen in het belang van onze nationale veiligheid-hebben betaald. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zyn aangewezen tot directeuren van het Ryksbureau voor non-ferro metalen E. de Jong en H. G. J. Reynvaan. (Nadruk verboden) j Ditmaal zweeg Holiday en hij glimlachte tegen alsof hy haar moed wilde inspreken. De :fwuste verklaring bleek vrij onsamenhangend Wezen. -Die man.... was hij mager.... maakte hij en indruk van een vreemdeling en had hij een °°te moedervlek op zyn linker wang?" vroeg ïe eerst. -Ja, hij leek me een bruut van een kerel toe hy had neiging onbeschoft te wezen." Het eisje knikte. „Zonder twyfel was hy woedend omdat het gelukte te ontkomen. Het is mogelyk dat hy Jp heel onschadelyk uitziet, doch in werkelyk- ,®«i is hy erg gevaarlyk. Hy...." Eensklaps j. leIcl ze op en vroeg daarna of Holiday regel- epht naar Londen reisde. Ky antwoordde bevestigend. „U vraagt zich natuuriyk af hoe ik uw naam vetl Ditmaal kwam er gelukkig een logische ®rklaring. „Vooraanstaande sportliefhebbers ieder jaar aan de Riviera polo spelen zyn gauw te herkennen. Eenigen tyd geleden maakte een van myn kennissen me in het Hótel de Paris in Monte-Carlo op u opmerkzaam." Holiday besloot nu met een regelrechte vraag voor den dag te komen. „In welk opzicht kan ik u van dienst wezen?" Opnieuw wierp ze een angstigen blik in de richting van de deur en zei daarna: „U kunt me een grooten dienst bewyzen, daar u toch regelrecht naar Londen reist, mijnheer Holiday. Misschien is het evenwel erg brutaal van me een vreemdeling te verzoeken Haar metgezel maakte een spottend gebaar. „Hoe durft u me een vreemdeling te noe men? Kennen we elkander reeds niet tien volle minuten? Heb ig zelfs niet alleen den corridor gezuiverd, doch ook den indringer verjaagd?" En voordat hy er zich eigenlijk ten volle van bewust was wat hy zei, voegde hy er aan toe: „Natuuriyk zal het me een buitengewoon ge noegen wezenWat kan ik voor u doen?" „Ik zou graag willen," opnieuw wierp ze een zenuwachtigen blik in de richting van de deur „dat u een pakje aan een zeker adres be zorgde. Maar misschien moest ik u dit niet vra gen, want mogelijk is er eenig risico aan die opdracht verbonden." „Van de zyde van den bewusten heer in den corridor?" vroeg hy. „Ja, van hem en van de mannen, die voor hem werken." „Wat zyn ze dan? Oplichters?" „Erger dan dat," verzekerde ze hem. „Maar. „Ik weet dat dit alles heel geheimzinnig en onmogclyk klinkt," yiel ze hem ih de rede, „doch ik spreek in vollen ernst, mynheer Holiday. En ik maak de zaak nog erger door er aan toe te moeten voegen, dat ik u alles niet kan verkla ren ik bedoel, dat ik het recht niet heb méér te zeggen." „Dan moet u het ook niet doen. Geeft u my het pakje maar, dan zal ik er voor zorgen dat het bezorgd wordt." Ze boog zich eenigszins naar voren en raakte zijn arm aan. Haar oogen straalden van opwin ding, de lippen van haar tamelijk grooten, doch mooi gevormden mond gingen vaneen, waardoor helderwitte tanden zichtbaar raakten. „Ik kan u werkelyk niet voldoende bedan ken," stamelde ze. „Dat hééft u al gedaan," merkte hy op. „Ik? Hoe?" „Door een kwartier in myn wagon-lits te heb ben doorgebracht en hierdoor mijn verveling te verdryven." Het antwoord was als een yskoude douche. „Begrijpt u me alsjeblieft niet verkeerd; ik koos u omdat u een Engelschman is." „Ik ben half-Amerikaansch," zei hy met een glimlach. Hy had neiging te lachen, doch deed dit niet daar hij haar thans recht in de oogen zag. De toestand begon waarlyk tameiyk grap pig te worden. Het jonge meisje was zonder twijfel allerbekoorlykst, maar was ze niet een weinigonevenwichtig? Haar angst was zeer zeker echt, tenzy ze een buitengewoon goede actrice was. De man in den corridor had er uiterst ongunstig uitgezien, hetgeen wellicht aan zyn éigen optreden te wyten was geweest, ver onderstelde Holiday. Aangezien zyn metgezellin echter een Engelsche was, en daar ze 'n groote aantrekkingskracht bezat.... en verder hoofd zakelijk omdat hy zyn belofte nu eenmaal had gegeven, zou hy de zaak op een volmaakt ern stige wijze behandelen. „Waar is het bewuste pakje?" vroeg hij. „Heeft u er iets op tegen even een anderen kant uit te kyken?" Ze zag er op dat oogen- blik heel verlegen uit, waardoor Holiday haar in dien mogelijk nog bekoorlijker dan kort tevoren vond. Natuurlijk voldeed hy aan haar verzoek. Indien iemand hem gevraagd had te raden, dan zou Holiday zichzelf maar ook niemand anders bekend hebben, te veronderstellen dat het meisje het pakje, hetwelk in een langwer pige enveloppe was gestoken, uit het bovenste gedeelte van een van haar zyden kousen te voorschyn had gehaald. „Mag ik me nu weer omkeeren?" vroeg hy na een pauze, die hem lang genoeg toeleek. „Ja." Terwyi ze hem het pakje overhandigde, lag er een hoogroode kleur op haar wangen. Haar ver legenheid scheen evenwel het gevoel van angst niet te kunnen verdrijven. „Gauw," drong zy aan, „geen sterveling mag het zien. Vertela u me eens waar u het zult ver bergen?" Hy maakte zyn jas los en wees op een der binnenzakken. Daarmede scheen ze niet tevre den te wezen. „U kunt aangevallen worden en die zak is een plaats ,waar een dief het allereerst iets zou zoe ken." Om haar tevreden te stellen, stond hy op en nam een klein, leeren koffertje uit het net. „Hierin bewaar ik myn cheque-boekje en myn geld," zei hy, „en er zit een stevig slot op." „Ze zouden u dat taschje ontrukken," merkte ze op. „Dat zal niet gebeuren," verklaarde hy op be slisten toon, en na dit antwoord scheen ze be vredigd te zyn. „Ik moet u er even op attent maken, myn- hee'r Holiday" zei ze, terwyl ze overeind kwam. „dat niettegenstaande ik u geen verdere verkla ring kan verstrekken, het hier een hoogst be langrijke zaak betreft." Hy knikte alsof hy dit ten volle begreep. „Ik beloof u dat het pakje bezorgd zal wor den, maar inag ik u er even aan herinneren, dat ik het adres nog niet weet?" „Oh, wat ben ik dom," riep ze vol zelfverwyt uit. Ze ging nu vlak voor hem staan en fluis terde een paar woorden. „Kunt u het onthouden?" „Ik denk van wel." „Hehaalt u dan alsjeblieft wat ik gezegd heb." Hy deed dit en tegeiyk maakte zich een byna onweerstaanbaar verlangen van hem meester dit verrukkeiyke, verleidelyke schepseltje in 'Zijn armen te nemen. „En nu moet ik gaan." Die enkele woorden brachten hem eensklaps tot de volle, kille werkelykheid terug en er ver schenen eenige rimpels in zyn gebruind voor hoofd. „Maar u moogt nog niet verdwynen," gaf hy te kennen. Een uitdrukking, welke het midden hield tusschen verontwaardiging en verbazing, kwam in haar oogen. „Ik bedoel dat de gedachte me onbeschryf- iyk hindert hoe u zich wellicht weer In gevaar kunt begeven," haastte Holiday zich te verkla ren. „De mogelijkheid Is natuurlijk niet uitge sloten, dat zich opnieuw moeliykheden met dien man kunnen voordoen." „Dat moet ik er op wagen." Ze was nu vlak by de deur. „Ik ben heelemaal niet bang meer, nu u mij uw belofte heeft gegeven." Het was ellendig, maar het leek onmogelyfc verdere vragen te stellen. Ze had van zyn dien sten gebruik gemaakt en nu wilde ze biykbaar liefst gauw van hem af zijn. Dit laatste was een minder prettige gedachte. „Staat u me in elk geval toe dat ik u naar uw wagon-lits breng," drong hy aan. „Oh, nee, alsjeblieft -niet. Het is beter wan neer we niet tezamen worden gezien. Het ge vaarDaarna opende ze de deur. „U wordt nogmaals bedankt," zei ze, en het volgende oogenblik was ze verdwenen. Holiday mompelde een vloek. De heele zaak was eigeniyk te belacheiyk om er over na te denken: haar naam was hem zelfs niet eens bekend. Hy werd door een zacht getik op de deur uit zyn gepeins opgeschrikt. Wellicht was ze terug gekomen.... Het bleek echter de beambte te wezen, die zyn bed in gereedheid kwam bren gen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3