Het drama te Scherpenzeel voor de Utrechtsche Rechtbank LAATSTE NIEUWS Baby-proces loopt ten einde Uitslaande, brand te Maasland Fiets-taxi's met rubber veering Pieter Bergers begraven Zeven jaar geëischt Engelschen geven den val van Zeila toe Uitspraak op 14 Augustus Vastgesteld DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1940 Een nieuwe vinding van de N.V. Pave co BEDEVAART NAAR HEILOO Zondag 11 Augustus a.s. H. O. V. Volksconcert GOUDEN PROFESSIE. FEEST IN HUIZE ST. BAVO Orgelbespeling WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles BEVERWIJK Beverwijksche gevallenen geëerd VELSEN Dame verloor haar hak Burgerlijke Stand ZUID-KENNEMERLAND ALS VAGANTIE-OORD HILLEGOM ZAANDAM Dankbaarheid Iersche setter zoekt zijn home Niet alles klopte Verdachte had geen vooruitzichten Uitspraak 20 Augustus. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) CRIPPS BIJ MOLOTOFF Het Britsche s.s. Accra gezonken Sluiting van een school voor dienstweigeraars De rede die Ali Maher bij zijn aftreden hield Australische troepen in Kaapstad Speciale volmachten voor president Quezon Italiaansche arbeiders naar Duitschland Internationaal Arbeidsbureau naar Amerika Tabaksvoorraden in Engeland verdwijnen Duitsche kolenleveranties aan Italië Italiaansche verlieslijsten De inter-Amerikaansche Bank STAD Vele Haarlemmers zullen gisterenmiddag de acht fiets-taxi's door de stad hebben zien rijden. De frisch geschilderde en licht voortglijdende Karretjes trokken zeker de aandacht van velen, maar „iets nieuws" konden de toeschouwers 't toch niet vinden. En toch was er iets gloednieuws aan, al zat het dan onder de wielen. Natuurlijk hebben we allen de bekende riksja's al enkele dagen na den oorlog gezien en we vonden het een ideale oplos sing, omdat we met de taxi's slechts spaarzaam konden omspringen. Maar altijd is er nog een bezwaar aan deze vinding blijven kleven. Men had zijn oogen er maar voor open te doen, om dat euvel van deze karretjes direct waar te ne men. Het voorttrekken vroeg altijd van de voerlieden de noodige kracht en dit is vooral op lange afstanden zeer hinderlijk. De N.V. Paveco in Haarlem heeft echter een veerapparaat geconstrueerd met een eenvoudige veerconstructie, die groote voordeelen biedt. Het wagentje loopt hierdoor buitengewoon soepel, zonder ook maar het minste te stooten. Var. deze voordeelen hebben zoowel de passagiers als de voerman veel gemak. De meeste voorgaande wagentjes, die wij reeds weken op den weg zien lijden, hadden altijd het nadeel, dat het ge wicht ofwel naar voren of naar achter over sloeg. Dit is thans heelemaar uitgeschakeld doordat de heele vracht is uitgebalanceerd. Tijdens een proefrit hebben wij ons kunnen overtuigen van het gemak, comfort en an dere practische voordeelen, die deze taxi's bie den. De passagier rijdt over een hobbelige straat zonder heen en weer te worden geschud en ge vaar te loopen, dat hij op 'n gegeven oogenblik er wordt „uitgewipt". De rubberkoppeling tus- schen de fiets en 't wagentje zorgt er voor dat de voerman met veel meer gemak kan rijden en dat hij bij het nemen van elke bocht het wagentje achter zich houdt. Ook is zijn vrachtje, onver schillig of er een of twee personen in de taxi zitten, zeer licht, zoodat groote afstanden voor hem geen bezwaar meer zijn. De N.V. Paveco is druk bezig ruim 130 van deze taxi's te maken en we gelooven, dat deze wagentjes voor de exploitanten van dergelijke taxi-bedrijven een belangrijke en winst gevende vinding zullen beteekenen. Voor regenachtige dagen kan boven de zitplaats 'n kap gemonteerd worden, zoodat de reiziger van 'n natte douche verschoond blijft. Onder de zitbank is een groote kofferruimte aangebracht, zoodat ook dit pro bleem een doelmatige oplossing heeft gevonden. v. Wees, Besoekistraat 31: portemonnaie met sleutel en geld, Rombauts, Brederodelaan "53; heerenring, Egmond, Schalkburgergracht 17; riem, Meulman, Boekenrodestraat 9; ringetje, v. Zanten, Kl. Houtstraat 2; distributiestamkaart tn.v. Breda, Bureau van Politie Smedestraat; kinderschortje, Fermanay, Ted. v. Berkhoutstr. 44; tasch met badpakken enz.; Henders, Spaam- wouderstraat 28rd.; kinderwagen, Bureau,, van Politie Smedestraat. De Commissie voor Geestelijke Belangen van den R.K. Volksbond, Afd. Haarlem, verzoekt ons mede te deelen, dat van den extra-trein op Zondag as. ook gebruik mag worden gemaakt door dengene, die in het bezit is van een vrij- vervoerbiljet. Echter kan dit alleen plaats heb ben indien vooraf aan de St. Bavo, Smede straat 23, een bewijs, dat van den extra-trein gebruik mag worden gemaakt, wordt afgehaald, terwijl tevens een programma verplichtend wordt gesteld. Het volksconcert, dat op heden Donderdag te 8.15 uur in de Gem. Concertzaal, onder lei ding van Marinus Adam zal worden gegeven, opent met de Sinfonia in F. gr. terst van J. S. Bach, waarna de Haarlemsche pianist Pierre Verdonck met begeleiding van orkest het Piano, concert no. 1 in c. kl. terst Op. 15 Van Ludwig van Beethoven zal voordragen. Na de pauze wordt nog uitgevoerd de Sym- phonie in d. kl. terst van César Franck. Donderdag 15 Augustus a.s. zal de eerw. Zus ter Ildefonsa den dag herdenken dat zij voor 50 jaar in het Moederhuis te Steenbergen haar heilige gelofte aflegde. Zuster Ildefonsa was kort na haar Professie werkzaam in het St. Elisabeth gesticht te'Ou denbosch, en daarna vele jaren in het R. K. Weeshuis „St. Jacobsgesticht" te Dordrecht. In 1913 ging haar zorg over van de jeugd naar den ouderdom, want in dat jaar kwam zij naar Heemstede, om een speciale zorg op zich te ne men var} de ouden van dagen. Klein van postuur, maar groot in haar werk, dat is de opvatting van de tientallen ouden van dagen die aan haar zorg waren toevertrouwd. Zóó was het vroeger, zoo is het ook nu nog op haar 74-jarigen leeftijd. Altijd opgewekt, al tijd vriendelijk, troostend en opbeurend, vrede stichtster als er eens een minder goede ver standhouding heerscht tusschen de haar toe vertrouwde oudjes. Zij gaf en geeft zich ter lief de Gods, en deze regelen zijn zeker niet in den geest van de a.s. Jubilaresse, omdat zij van elk woord van huldigen afkeerig is. Om haar eenvoud, maar ook door de tijdsom standigheden moet elke feeststemming achter wege blijven. Of dit haar echter gelukken zal, mag sterk betwijfeld worden. Het zal stellig feest zijn. De kerkelijke feestviering zal echter om redenen van een Priesterjubileum van een der inwonende priesters op dien dag uitgesteld worden tot Vrijdag 16 Augustus. De kerkelijke viering zal bestaan in een plech tige H. Mis om 9 uur en des avonds om half 6 een plechtig Lof. Donderdag 15 Augustus echter zal er van 11 uur tot half 12 receptie zijn voor de bewoners van het huis, terwijl er verder op den dag voor velen die van buiten het huis de Gouden Jubi laresse willen komen feliciteeren, de gelegenheid bestaat. Moge Zuster Ildefonsa nog eenige jaren de kracht bezitten de oudjes te verzorgen, en nog meerdere edelsteenen verzamelen aan de kroon, die haar hoofd eenmaal zal sieren in de hooge hemelen. Het program van de orgelbespeling in de Groote Kerk op heden Donderdag 8 Augustus des namiddags van 34 uur door den heer Herman Nieland luidt als volgt; 1 Konzert nr. 4, Handel-de Lange. Allegro, Andante, Adagio, Allegro. 2 Prélude, Fugue et Variations, C. Franck. 3 Fantasie over Geestelijke liederen, Herm. Nieland. a U bid ik aan o macht der liefde; b Nader mijn God bij U; c Neem Heer mijn beide handen; d Wat de toekomst brengen moge 4 Introduction und Passacaglia, Max Reger. 5 Choralvorspiele, Max Reger. a Aus tiefer Not schrei ich zu dir; b Jauchz, Erd', und Himmel juble. 6 Praeludium über: B-A-C-H. Fr. Liszt. Bovengenoemde vereeniging rijdt Zondag een clubontmoeting tegen de Swift-Combinatie. De volgende peletons zijn samengesteld A. pel.: C. Portegies, aanvoerder, B. Schell, Kuilman, Schrama, Drenth B. pel.: D. Class sen, aanvoerder, P. Korthals, J. Ekel, C. v. Egmond, B. d'Haene. Vertrek om 10 uur van het Houtplein. De overige renners rijden een persoonlijken wedstrijd. De arm van een fletser ligeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden! Gisteren, in den laten namiddag, vond op de begraafplaats „Duinrust" een tref fende plechtigheid plaats. Het stoffelijk overschot van den matroos le klasse der Kon. Marine, die in de bewogen dagen van Mei nabij Vlissingen voor zijn land sneu velde, werd daar aan den schoot der aarde toevertrouwd. De belangstelling op de begraafplaats wa^ zeer groot. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, wethouder W. v. Dok en de gemeentesecretaris, de heer A. A. Post. Vrienden van den overledene droegen het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats. De kist was bedekt met de' Nederlandsche vlag en een aantal prachtige kransen, waaronder van het gemeentebestuur, van de buurtbewo ners en van eenige vrienden. Nadat het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, bracht burgemeester Schol tens namens het gemeentebestuur en de bur gerij een laatsten groet aan dezen jongen plaatsgenoot, die als 19-jarig matroos op den 14en Mei voor zijn land is gevallen, op de reede bij Vlissingen. Vele weken van pijnlijke onzekerheid moesten verstrijken, aldus zeide mr. Scholtens, doch het stemt dankbaar en het is troostrijk, dat ten slotte zijn lichaam daar is teruggevonden en thans, in zijn eigen gemeente, aan den schoot der aarde kan worden toevertrouwd.- Wij brengen nogmaals hulde aan zijn nage dachtenis en, in hem, ook aan die acht andere plaatsgenooten, die voor het vaderland het of fer van hun leven hebben willen brengen. Het gemeentebestuur hoopt de namen van de ge vallen ingezetenen op een passende plaats in het stadhuis te doen aanbrengen, als een blij vende hulde. De burgemeester eindigde met den nabe staanden te verzekeren, dat de geheele burgerij deelneemt in den rouw, die over dezen kleinen familiekring is gekomen. Hij ruste in vrede. Ds. A. Vis, predikant der Doopsgezinde Ge meente, die hierna het woord voerde, zeide, dat het gemakkelijk is, woorden van troost te spre ken. Hij zou dit niet doen, doch wilde aan allen vragen, het beeld voor oogen te houden, zooals de overledene voor hen was geweest. Spr. was overtuigd, dat hij tot op het laatste oogenblik is gebleven wat hij was, een echte jongen, sterk en gezond, met bruisende levenskracht en die het laatste niet vreesde. Dat wij hem thans, na vele weken van on zekerheid, hier hebben mogen brengen, is een reden tot rust. Want wat is wreeder dan niet te weten, waar een is, die ons zoo lief was? Spr. dankte de jonge vrienden, die hem naar zijn laatste rustplaats hebben gebracht. Zij zul len dit oogenblik nimmer vergeten. Moge de ernst van dit oogenblik ons kracht schenken om te bidden en te strijden voor een menschenwereld, waarin meer liefde heerscht dan op dit oogenblik en waaruit de haat ver dwijnt. Zóó zullen wij dezen jongen vriend niet vergeten. Ten slotte bracht nog een oud-marinier een laatsten groet namens de vrienden bij de ma rine. Familieleden en bekenden strooiden daarop bloemen in het graf, waarna deze droeve plech tigheid, die op alle aanwezigen een diepen in druk maakte, geëindigd was. tank, gabardine regenjas, zw. damestasch met inhoud, raffia-tasch met inhoud, belastingmerk, hak van een damesschoen, zakmes, grijs ge streepte pet, halsband. Bij de politie is aangifte gedaan van de na volgende gevonden en verloren voorwerpen: Gevonden; dolkmes, heerenrijwiel, damesarm bandhorloge, juten tasch, bloedkoralen halssnoer, kinderhandschoen, identiteitsplaatje, bruin jas je, koperen melkbussleutel, - werkjasje en een zwart katje: Verloren: herdershond, damesarmbandhorloge, damesarband, badpak met handdoek, bruine portemonnaie met inhoud, dop van een benzine- Geboren; J. BasBergers, zoon; R. M. E. van PinksterenVolkers, dochter; G. NielensZon neveld, zoon; C. J. JanzenHeere, dochter; A. C. StetRutte, zoon; K. KrabBron, zoon; A. G. GeijtemanNiewind, zoon; N. den Braven Roost, dochter; E. C. BleekerLeistra, dochter; G. M.' J. SmitHeiligenberg, zoon; H. Weber— Stet, zoon; M. E. Beusenbergv. d. Hout, zoon; A. M. de Weersvan den Bosch, zoon. Overleden: M. S. H. van Wijk, wed. van W. H. de Vletter, Hagelingerweg 177, Santpoort; W. Blom, 42 jaar, ongehuwd, de Ruijterstraat 128, IJmuiden. Gedwongen door de tijdsomstandigheden heeft de Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid- Kennemerland de uitgave van den reeds ont worpen Verkeersgids voor Zuid-Kennemerland in Mei j.l. moeten opgeven. In plaats daarvan heeft deze organisatie be sloten tot de uitgave van een geïllustreerd vouw blad. getiteld „Zuid-Kennemerland als Vacan- tie-oord". Deze folder, samengesteld door den Directeur van dezen Bond, den heer C. S. Th. van Gink, is verlucht met een aantal fraaie penteekenin- gen van de hand van den heer H. J. Wesseling Deze combinatie van woord en beeld heeft het mogelijk gemaakt binnen het kader van de be knoptheid van een vouwblad toch een overzich telijk beeld te geven van het vele schoons, dat er in Zuid-Kennemerland valt te genieten voor vacantiegangers. In het vouwblad is een duidelijke wegenkaart van het Gewest Zuid-Kennemerland opgeno men, aan de hand waarvan de fietsers en wan delaars zich gemakkelijk oriënteeren kunnen omtrent de vele verkeerswegen van verschillend type. Ook is een 15-tal wandel en fietstocht jes in dit vouwblad opgenomen. Het vouwblad is gratis verkrijgbaar aan het Bureau van den Bond vóór Vreemdelingenver keer voor Zuid-Kennemerland, Stationsplein 1. zoomede bij de verschillende verkeersbureaux in en buiten Zuid-Kennemerland. Tevens is op aanvraag gratis vanaf 12 dezer een lijst verkrijgbaar van de in Zuid-Kenne- merlandsche gemeenten bestaande Hotels, Café- Restaurants en uitspanningen. Zoodra de tijdsomstandigheden zulks toelaten zal de Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kennemerland overgaan tot de uitgave van den uitgebreiden Verkeersgids voor dat ge west. R. K. Vrouwenbond. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Aan de Leden van den R. K. Vrouwenbond. Bij het begin van onze vaderlandsche geschie denis verrees de Abdij van Egmond. Het zal U dan wel niet verwonderen, dat wij aan Egmond dachten, toen wij overwogen hoe noodzakelijk het is, in dezen tijd, meer dan ooit, voor ons land en volk te bidden: een gezamenlijke ge bedsactie zou zich rond Egmond kunnen groe- peeren. Wij hebben den Z.Z. E.E. Paters Benedictijnen verzocht op negen achtereenvolgende Zaterda gen en Maandagen een H. Mis te willen opdragen voor het welzijn van ons Vaderland, en vertrou wen dat alle leden van onzen bond zich daar mee zullen willen vereenigen. Deze novene van H.H. Missen zal beginnen Zaterdag 10 Augustus a.s. Moge door Maria's voorspraak het licht van den H. Geest ons naar een betere toekomst leiden! De groentenafvaldienst De gereglemen teerde inzameling van aardappelschillen en groentenafval in deze weel? in werking getre den. Men is dus thans verplicht alle schillen en groentenafval apart te houden. De gemeente is verdeeld in 22 schillenwijken en ieder be woond perceel heeft hierdoor zijn vasten schillenboer. Lezers en lezeressen, als gij de dankbaarheid een zoudt kunnen lezen in de oogen van de moeders, en ook van de vaders, die door „Win terhulp" geholpen worden aan de noodzakelijke kleedij voor hen zelf en voor hun kinderen. Als gij de tranen van aandoening en dank eens zoudt zien in de oogen van de vrouwen, die in den oorlog hun geliefden man of anderen kostwinner moesten missen, en nu alleen staan voor de zorgen van het gezin, en „Winter hulp" komt hen dan steunen. Als gij die gezinnen kendet, zeer zeker zoudt gij helpen, doch dat is individueel niet mogelijk. „Winterhulp" is voor u de schakel met die noodlijdende gezinnen. A.s. Zondag wordt u in de 'gelegenheid gesteld, die arme gelcofsgenooten te helpen, door een ruime gift in de busjes bij de kerken op den te houden Bloempjesdag! Pers- en Prop.-Commissie Comité „Winterhulp" Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband. Dalder, Eendjespoortstraat 7; arm bandje, Brinkman, Paus Leostraat 25; badpak en handdoek, de fcugt, Oranjestraat 31; kerk boekje, Bur. van Politie Smedestraat; kinder blouse, Fermanay, Ted. v. Berkhoutstraat 44; hond, Ban, Goltziusstraat 2; halsband met pen ning, Vroom, Heussensstraat 46; Iersche setter, Asyl, Ridderstraat 11; hondje, Willems, Ripper- da park 21; regenjas, Megens, Gen. Joubertstr. 64; bewijs van toekenning tn.v. Buytink, Bur. van Politie Smedestaat zakmes, Smit, Tetterode- straat 92; portemonnaie m. kammetje en geld, Pielage, Dutrystraat 23; portemonnaie met inh. Men herinnert zich, dat op 24 April van dit jaar Scherpenzeel in opschudding werd ge bracht door een drama, dat zich in een kleine woning aldaar voltrok. De 40-jarige vrouw V., moeder van acht kinderen, werd vermoord aan getroffen. Zij bleek een schotwond in de borst te hebben gekregen. Als dader van den moord werd de 39-jarige H. C. v. R„ krantenbezorger te Scherpenzee. gearresteerd. Uit het door de politie ingesteld onderzoek bleek» dat de vtouw met den krantenbezorger een ongeoorloofde verhouding had gehad, waar van de echtgenoot der vrouw afwist. Langen tijd was het goed gegaan, doch op een gegeven dag kreeg van R. ruzie met de vrouw over een prui- menboompje in den tuin van zijn vroegere wo ning. De echtgenoot van de vrouw had name lijk dit boompje doen weghalen zonder toe stemming van den krantenbezorger. Van R. zon op wraak en wist van een sol daat een scherp geladen revolver te ontvreem den, met welk wapen hij in den middag van den 24sten April het huis van de vrouw binnen trok. Zij lag op bed en sliep. De man heeft de vrouw a bout portant dood geschoten. Na zijn verschrikkelijke daad gepleegd te hebben, gooide van R. de revolver weg, welk wapen later in een weiland is teruggevonden. Aanvankelijk dacht de te hulp geroepen dokter, dat de vrouw aan een hartverlamming was overleden, doch bij de lijkschouwing bleek zich een schotwond in de borst te bevinden. Dinsdag had de krantenbezorger zich voor de Utrechtsche rechtbank te verantwoorden we gens doodslag. De zaak werd met gesloten deu ren behandeld. Als getuigen werden een buur man en zijn vrouw gehoord. In zijn requisitoir herinnerde de officier van Justitie, mr. Camphuis, aan het psychiatrisch rapport, dat over verdachte is uitgebracht waaruit bleek, dat hij minder toerekeningsvat baar is. Spreker elschte zeven jaar gevangenis straf. Mr. Enthoven, de verdedigster, bepleitte cle mentie en verzocht ter beschikking stelling van de regeering. Uitspraak over veertien dagen. Vervolgens behandelde de rechtbank kleinere zaken. Poging tot diefstal van auto en onderaeelen ten nadeele van Prof. J. H. tijdens de evacuatie- dagen gepleegd, werd ten laste gelegd aan den 2S-jarigen koopman F. J. M. te Utrecht, thans gedetineerd. Op 18 Mei zou verdachte n.l., terwijl hij met zijn eigen auto reed, een anderen auto hebberi zien staan onder de gemeente Leusden. Hij zou zich naar dien anderen auto hebben begeven met eenig gereedschap, kennelijk met de be doeling om dezen verder te sloopen zoo werd tenminste door anderen verondersteld. Inder daad was deze man ook met den anderen auto „bezig" geweest, toen hem gevraagd werd wat hij daaraan deed, terwijl het toch zijn eigen auto niet was; ook werd hij erop gewezen, dat hij voorzichtig moesf zijn, als de politie eraan kwam. Toen de politie, die gewaarschuwd was, er aankwam, verwijderde verdachte zich van den vreemden auto en begaf zich naar zijn eigen wagen, inmiddels eenig gereedschap, ach ter een boom verborgen, achterlatend. Een en ander wekte argwaan en verdachte kreeg een uitnoodiging om mede te gaan naar het bureau. Als ik een auto had willen stelen, zoo ver klaarde verdachte, had ik 't heel anders gedaan en was ik zeker niet 's middags om 4 uur mid den in een dorp vlak bij het gemeentehuis gaan staan. Eten uitvoerig vraag-en-antwoord en een uit gebreid getuigenverhoor hadden ter zitting plaats, waarbij verdachte op velerlei „vergissin gen" en „toevalligheden" wees. Het O.M. achtte tenslotte het ten laste ge legde, dank zij den getuigenverklaringen, wettig en overtuigend bewezen. De verdediger, Mr. Simon merkte allereerst op, dat in de ten-laste-legging gesproken werd over een andere gemeente dan die, waarin het ten laste gelegde feit zich zou hebben afge speeld. Spr. wees vervolgens op het feit, dat de ver balisant zich evengoed zou kunnen vergist heb ben, zooals verdachte onderstelde, als het O.M bij het schrijven van de tenlastelegging; voorts wordt volgens spr. aan verdachte iets toege schreven, dat nogal moeilijk was uit te voeren, n.l. een poging tot diefstal van een auto, welke reeds op bedenkelijke wijze gesloopt was. Als het waar zou zijn, aldus spr., dat verdachte den auto ernstig vernield heeft, (verdachte zelf zegt, dat hij hem had willen repareeren) dan heeft hij geen diefstal of een poging daartoe bedre ven. Op grond van het feit, dat niet wettig en overtuigend bewezen is. dat het ten laste gelegde te Leusden is bedreven, vroeg spr. vrij spraak en ontslag van preventief Het O.M. merkte 0P. dat in het bevel tot ge vangenhouding wel de gemeente Leusden ge noemd is, waarop Mr. Simon repliceerde, dat dit stuk van de Rechtbank ,niet van het O.M. uitgaat, dat in z'n requisitoir telkens weer sprak over Leusden, hetgeen weer onjuist is. Na in Raadkamer geweest te zijn, verklaarde de president, dat de Rechtbank het tep laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen achtte, zoodat zij verdachte vrijsprak met op dracht, de gevangenhouding op te heffen. Waarom hebt U dat nu gedaan? Och ja, ik heb toch geen vooruitzichten, ik had niets meer, geen kleeding en geen be trekking en wat heb je er aan, altijd je beenen onder 'n ander z'n tafel te moeten steken? Maar zóó komt u zeker niet verder. De 31-jarige los werkman H. S. uit Amersfoort, die nu voor de Utr. Rechtbank terecht stond terzake verduistering van geld ten nadeele van J. R.. kon den president der zitting, Mr. Veen, geen ongelijk geven, zoodat Mr. Veen den ver dachte opu zijn beurt geen gelijk kon geven, dat hij door verduistering te plegen trachtte vooruit te komen. Verdachte was nog jong toen hij huwde en nog niet lang gehuwd, toen zijn vrouw hem verliet, waarna een leven van zwerftoch ten en verblijf bij vreemden volgde, dat hem ook weinig voldoening schonk. In betrekking gekomen bij R. te Amersfoort, had hij op zich genomen voor dezen groente te bezorgen en daarvoor geld te innen; het eerste echter deed hij en het tweede liet hij niet, maar hij liet wel na, dit geld op 't juiste adres af te dragen: integendeel, hij ging naar Amsterdam, amu seerde zich op rekening van R. en wilde nog verder op avontuur, toen een onverbiddelijk halt geroepen werd aan zijn vrijheids-zucht. Zoo blijkt dus, als u weer wat verdient, u 't direct weer opmaakt ook! De ten laste gelegde feiten werden niet ont kend en konden ook niet op bevredigende wijze het O.M. 8 maanden met aftrek van preventief worden goedgepraat door verdachte, waarop eischte, er op wijzende, dat verdachte al meer op z'n rekening had staan, dat niet in z'n voor deel was. Verdachte vroeg in aanmerking te mogen komen voor de bijzondere strafgevangenis te Veenhuizen. teneinde daar het grondwerk te leeren. om aldus weer voor het verkrijgen, van een betrekking in aanmerking te kunnen ko men. Dit verzoek werd ondersteund door den ver dediger, Mr. Hermans, die voorts eenige ver zachtende omstandigheden naar voren bracht. Woensdagochtend zijn nogmaals pleidooien gehouden in de Haagsche zaak van de betwis te baby tusschen de families S. en v. d. W. Mr. S. van Oven, de procureur voor de ei- schende partij, betoogde, dat alle patiënten, ook mevr. S., na den bominval begrijpelijkerwijze zenuwachtig waren. Doch vast staat, dat me vrouw S. haar kind door het raam naar buiten heeft gegeven. Dit kind moet dus nog in leven zijn. Spr. zeide, dat er niet aan getwijfeld ka.n worden dat het kind. dat thans onder de be rusting van de familie v. d. W. is, hetzelfde kind moet zijn. In elk geval staat vast, dat dit kind nooit het kind van mevrouw v. d. W. is. daar haar kind gedood moet zijn. Van de vier op zaal 9 verpleegde jongens zijn er twee te recht en er zijn in het puin van die zaal twee kinderlijkjes gevonden. Verschillende voorwer pen uit het goed van mevrouw v. d. W.. b.v. een kousenzak, zijn gevonden op de plaats, waar een der kinderlijkjes is gevonden. Pleiter acht te het niet twijfelachtig, dat het kind van me vrouw v. d. W. overleden is, doch de waar schijnlijkheid achtte pleiter niet voldoende. Verschillende getuigen hebben het kind her kend als dat van mevr. S. en anderen hebben ontkend, dat het het kind van mevrouw v. d. W. is; het vlekje op den neus, waarover de meest verschillende verklaringen zijn afge legd, geeft geen zekerheid. Tenslotte betoogde mr. van Oven. dat in het deskundigenrapport, althans ten aanzien van de vingerafdrukken, een zeer kleine aanwijzing ten junste van eischeres te vinden is. Mr. ir. H. Smalhout, de procureur van ae familie v. d. W.. bracht den president dank voor de groote nauwgezetheid en het buitenge wone geduld, waarmede de verhooren zijn afge nomen. Aan tefeortlvbmingen in dit onderzoek -,al de partij, die het geding verliest, dit nooit kunnen wijten. Het deskundigenonderzoek achtte pleiter vergeefsche moeite en opont houd. He'e resultaat is, dat alle betrokken par tijen de ouders van het kind kunnen zijn. De heer Smalhout kan met eischer meegaan, als deze beweert, dat een der patiënten een ver keerde baby als het hare behoudt, doch betwist, dat het bewijs geleverd is. dat deze patiënte mevr. v. d. W. is. Het tweede kinderlijkje kan ook van een andere zaal dan zaal 8 of 9 af komstig zijn. Uit het feit. dat de kousenzak in het puin gevonden is, volgt niet, dat het wiepje van het kindje v. d. W. naar beneden ge slagen is. Er bestaat geen verschil tusschen partijen, dat mevr. v. d. W. hetzelfde kind heeft, dat zij uit den schuilkelder van Princessegracht 6a heeft meegenomen. Vast staat, dat het kind je-S. naar den schuilkelder van de Eerste Ne derlandsche gebracht is. Hoe verklaart men nu, dat het kindje-S., dat naar den schuilkelder gebracht is, terecht is gekomen in den kelder van Princessegracht 6a? Hier is geen hiaat in het systeem van eischeres, Als hier geen bewijs van geleverd wordt, dan is het totaal onmoge lijk. dat het kindje, waarover het geschil loopt, het kindje-S. is. Wat de herkenningen betreft, zij, die het kindje als dat van Van der W. herkennen, geven allen redenen van wetenschap en noemen ob jectieve herkenningsteekenen. Dit is niet het ge val met hen, die het als dat van S. herkennen Het staat onomstootelijk vast, dat het kindje Van der W. vóór den bominslag een krom beentje en een vlekje van zilveroitraat boven de oogen had en dat deze kenmerken ook na den bominslag door de omstreden baby werden getoond. Voorts bestreed pleiter enkele getui-, genverklaringen en concludeerde, dat van die verklaringen weinig overblijft ten voordeele van de eischende partij. Voorts betoogde spreker aan de hand van een grafiek, dat de gewichtstoena- me ook in het voordeel van gedaagde pleit. Ten slotte vroeg spreker in geval van twijfel de vordering af te wijzen, daar de familie Van der W. het kindje reeds drie maanden onder zich heeft en eischers zich in die drie maan den hebben moeten verzoenen met den bestaan- den toestand. Zou het kindje nu weggenomen worden, dan zou het kunnen zijn, dat het later weer moet worden teruggegeven. PI. meende echter, dat de vordering niet voor toewijzing vatbaar is. Na re- en dupliek bepaalde de president de uitspraak op Woensdag 14 Augustus. MOSKOU, 7 Aug. (D.N.B.). De volkscommis saris voor Buitenlandsche Zaken, Molotof, heeft Woensdag den Engelschen ambassadeur, Sir Stafford Cripps, ontvangen. Gisteren heeft Cripps, naar in diplomatieke kringen alhier verluidt, een bezoek gebracht aan den volks commissaris voor den Buitenlandschen Handel. LONDEN, 7 Aug. (D.N.B.). Officieel wordt medegedeeld, dat bij een aanval van een duik boot op een Engelsch convooi aan de Iersche kust het Britsche schip „Accra" (9337 ton) tot zinken is gebracht. Meer dan 450 overleven den zijn in een Britsche haven aan land gezet. 25 personen worden vermist. Het schip zonk in een half uur. Het verlies aan menschenlevens is veroorzaakt, doordat een motorboot in de bran ding kenterde. LISSABON, 7 Aug. (D.N.B.). In Glasgow is een school voor dienstweigeraars opgeheven. Hier werd aan personen die zich aan den mi litairen dienst wilden onttrekken door „leera ren" bijgebracht hoe zij zich voor de keurings commissie moesten gedragen, welke redenen van godsdienst of wereldbeschouwing zij moesten noemen enz. om van den dienst te worden vrij gesteld. ROME, 7 Aug. (D.N.B.). „Oriento Modemo" publiceert de parlementsrede van den vroege- ren Egyptischen minister-president Ali Maher, die hij bij zijn aftreden gehouden heeft. Ali Maher herhaalde deze rede kort na zijn aftre den nog eens voor den Senaat en zeide: „Wan neer ik aan den Britschen eisch tot deelnemen van Egypte aan den oorlog had toegegeven, zonder dit aan het parlement voor te leggen, had ik de grondwet geschonden. De regeering beschouwde enkele van de Britsche eischen als geschikt om Egypte in den oorlog te betrek ken, dien het vermijden wilde. Talrijke van deze eischen zijn schriftelijk vastgelegd in of- ficieele documenten van de kabinetskanselarij en van het ministerie van Buitenlandsche Za ken. De Britsche regeering heeft beweerd, zoo schrijft dit blad, dat zij aan Egypte nooit een eisch om deel te nemen aan den oorlog heeft gesteld. In den afgeloopen nacht om kwart voor twaalf ontstond tengevolge van hooibroei brand in de groote hooischuur, behoorende bij de boerderij van den heer P. J. de Kejj- zer aan den Ouden Kampschen weg te Maasland. Weldra sloegen de vlammen naar buiten en in korten tijd was ook de op eeni- gen afstand staanden hooiberg ook aange tast. Na een half uur was de geheele hooi schuur een prooi der vlammen. Het vuur had zich toen ook meester gemaakt van den stal, waartegen het woonhuis is aange bouwd. De brandweer van Maasland bestreed met assistentie van die van De Lier de vuurzee, doch was om kwart voor een den brand nog niet meester. LONDEN, 7 Aug. (D.N.B.). Het ©fficleele Britsche legerbericht bevestigt, dat de Ita liaansche troepen Zeila aan de Golf van Aden hebben veroverd. Officieel wordt verder gemeld, dat de Itali- aansche troepen in Britsch-Somaliland Woens dagochtend vroeg ook Odweina en Hargeisa hebben veroverd. NEW-YORK, 7 Aug. (D.N.B.). Opvarenden van het uit Kaapstad hier aangekomen Ameri- kaansche s.s. Pacific hebben medegedeeld, dat in de haven te Kaapstad zeven schepen met Australische troepen lagen, toen de Pacific ver trok. Bij een vechtpartij tusschen Australiërs, die aan land gegaan waren, en inheemschen waren negen Australische soldaten gedood en veertien gewond. MANILLA, 7 Aug. '(D.N.B.) De Nationale Vergadering der Philippijnen heeft een wet aangenomen, waarbij „verband met den toe stand der wereld" aan president Quezon bui tengewone volmachten werden verleend, het geen neerkomt op een dictatuur over het eco nomisch leven, den landbouw, de arbeidskrach ten, het transportwezen enz. BERLIJN, 7 Aug. (D. N. B.). De eerste van 30 speciale treinen, waarmede in totaal 20.000 Italiaansche industriearbeiders naar Duitsch land zullen worden vervoerd, is den Brenner gepasseerd. Het gaat om metaalbewerkers, me caniciens, en arbeiders der chemische industrie, uit de provincies Milaan, Brescia, Udine, Ge nua, Vincenza, Salerno, Bergamo, Pescara, Padua en Madena. Dagelijks worden verdere treinen met Italiaansche arbeiders verwacht. GENËVE, 7 Aug. (D.N.B.)De directeur van het internationale arbeidsbureau, Winant, be vindt zich in de Vereenigde Staten. Hij heeft reeds een zeker aantal functionarissen van het bureau uitgenoodigd hem naar Amerika te vol gen. Vandaag is een deel dezer ambtenaren uit Genève vertrokken. LISSABON, 7 Aug. (D. N. B.). Volgens hier ontvangen berichten wordt het gebrek aan tabak in Engeland zoo voelbaar, dat de distri butie over de tabaksfabrieken thans is onder worpen aam een streng toezicht. Volgens een bericht in de „Times" teert men thans op de aanwezige voorraden. ROME, 7 Aug. (D.N.B.). In een verslag aan den Duce deelt de Italiaansche minister van Verkeer mede, dat Duitschland in de maand Juli over land 1.087.000 ton steenkolen heeft gejeverd. Van 1 April tot 15 Juli is in totaal geleverd 4.145.000 ton. ERGENS IN ITALIË, 7 Aug. (Stefani). Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert de ver liezen der marine in Juli. De lijst bevat de na men van 130 gewonden, 99 dooden en 69 ver misten. Tevens worden de verliezen van de luchtmacht in Juli gepubliceerd: 109 gewon den, 89 dooden en 62 vermisten. In Oost-Afrika hebben leger en fascistische militie gedurende de maand Juli 31 dooden verloren. NEW YORK, 7 Aug. (D. N. B.) Costa Ric» zal, naar de New York Times uit betrouwbare bron verneemt, toetreden tót de pas opgerich te inter-Amerikaansche bank. Tot dusverre had Costa Rica een afwijzende houding aangeno men, waarbij het er zich op beriep, dat het geen middelen had Pm de aan Costa Rica toe gedachte aandeelen te betalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4