Nijmegen vraagt begrip voor zijn sportieve traditie V FINANCIEN Vierdaagsche mag niet verplaatst worden Aanmatigende houding van de N.W.F. Flevo-race 1940 trok 41 deelnemers Waterstanden 00 Dagfilm HET HUIS 'f... DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1940 WANDELSPORT Nijmegen protesteert VOETBAL NEDERLAAGWEDSTRIJDEN OM HET VLIEGER MONUMENT Eervolle nederlaag voor Utrecht Volendam slaat D.W.V. met 51 Een mooi en verdiend succes ZEILEN „Cavalier" tweemaal eerste bij de Draken" De tweede dag LAWNTENNIS MEJ. ROLLIN COUQUER- QUE IN HEEREN- ENKELSPEL! Op het a.s. tournooi te Noordwijk WIELRENNEN OLYMPIA HULDIGT ADRI ZWARTEPOORTE De vereeniging uit de N.H.W.F. getreden Examen Hoofdakte Examen lingerie- en costuum- naaien MARKTEN Wij luisteren naar Vrijdag 9 Augustus sa 2 n s ___J DE ARBEIDERSPERS DUIZEND KAARSEN Naast het gToote probleem van de eenheid en er trouwens ten nauw ste mee verband houdend, beroert nog een andere kwestie de gemoe deren van de Nederlandsche wandel sportorganisaties: de Vierdaagsche. Aan de een zijde staat hierbij de N. B. v. L. O. met de Nijmeegsche wandelsportvereenigingen; daar te genover de landelijke federatie, de N.W.F., die dezen bond en Nijmegen hardnekkig en niet steeds even sportief het bezit van de Vierdaae- sche betwist. De zaak werd kort na de~ bezetting van ons iand aan het rollen gebracht, toen de centrali satie van de sportorganisaties op de diverse ge bieden aan de orde kwam. Een bestuurslid van het hoofdbestuur der landelijke organisatie heeft toen aan een sportjournalist een onder houd toegestaan, waarvan de voornaamste be- wering was, dat de N. W. F. de leidende macht in handen diende te hebben en in verband hier mede tevens de Vierdaagsche aan zich zou trek ken. En daar werd dan web niet in dezelfde woorden, maar wel in dezen geest aan toege voegd, dat de N. W. F. nu lang genoeg had ge duld, dat de Vierdaagsche in Nijmegen werd gehouden en niet door haar werd georganiseerd Men zou deze Vierdaagsche nu eens naar het centrum des lands brengen en haar daarmede geducht verbeteren. De Vierdaagsche van Utrecht zou practisch gesproken de eerste goe de Vierdaagsche worden en Nijmegen zou een voudig in het niet verzinken. Dit was niet de eenige verklaring, welke werd afgelegd en zoo kreeg de N.B. v.L. O. menige onvriendelijkheid te slikken en werd ook zijn groote bezieler, majoor Breunese, van zekere zijde allesbehalve sportief behandeld. Natuurlijk hebben de Nijmegenaars dat niet op zich laten zitten. Zeer terecht hebben zff erop gewezen, dat de Vierdaagsche in Nijmegen altijd een bijzonder gebeuren was en dat er heusch geen verplaatsing naar Utrecht voor ncodig was om er een succes van te maken. Ten slotte heeft Nijmegen de Vierdaagsche groot gemaakt en daarom heeft het vanzelfsprekend ook het eerste recht om er nu de vruchten van te plukken.. Maar niet alleen in Nijmegen zag men het redelijke van deze actie in, ook elders in den lande begreep men, dat de houding van de N.W.F. in dezen niet de juiste was. Van deze zijde en met instemming van majoor Breunese kwam dan ook het initiatief, om hierover eens van gedachten te wisselen en zoo werd dezer dagen te Nijmegen een vergadering gehouden van de wandelsportvereenigingen uit Nijmegen en omgeving om weer eenheid te stichten ip eigen kring en tevens ook te kunnen medewer ken aan de vorming van een krachtiger eenheid in heel het land, welke zich zou stellen achter de Vierdaagsche van den N.B.v.L.O. en ach ter majoor Breunese. Aanwezig waren o.m. ir G J. Milo, gedelegeerde van het Zuidelijk Wan- delverbond, de heer H. Poelman, afgevaardigde van Den Haag, het volledig bestuur van het Nijmeegsch Wandel verbond. De heer P. L. M van Wayenburg, gedelegeerde van den N.B v. L. O., liet zich verontschuldigen wegens an dere ambtsbezigheden, terwijl sympathie-betui gingen waren binnengekomen van het Arnhem- sche Wandelverbond. De heer H. Pijnenburg uit Zeist pleitte in een rede voor de eenheid van de wandelsport in Nederland, keurde bepaalde regelingen in de N. W. F. af en sprak ook zijn afkeuring uit over de houding van de N. W. F., in het bijzonder van den Utrechtschen Gooischen Bond ten op zichte van majoor J. N. Breunese. De heer G. P. Wyers sprak als een der ini tiatiefnemers voor het behoud van de Vierdaag sche in Nijmegen. Spreker wilde alle persoon lijke kanten van dit vraagstuk buiten beschou wing laten en pleitte vooral voor een krachtige eenheid in de wandelsport, niet alleen in Nij megen, maar in heel het land. Zooals de toe stand thans is, met verschillende organisaties, locaal, regionaal en nationaal, welke als het ware onafhankelijk van elkander werken, kan men nimmer een gezonden toestand verkrij gen. Spreker wees er op, dat Nijmegen ver plichtingen had aan den N. B. v. L. O. en vooral zeer sympathiek stond tegenover den persoon van majoor Breunese, die de Vierdaagsche groot gemaakt heeft. Maar, wees spreker er op, het zou van eenzijdigheid getuigen, wanneer men ook niet de andere partij gehoord had. Dat was in dit geval de heer Broekhoff, voor- Majoor Breunese, die de Vierdaagsche te Nijmegen heeft groot gemaakt zitter van de N. W. F. Spreker hoopte, dat nog eenmaal de tijd zou aanbreken, dat beide groe pen elkander zoo goed zouden begrijpen, dat men als vanzelf tot een eenheid zou komen en zoo de Nationale Unie van Wandelclubs of een Nederlandschen Wandelsportbond zou kunnen stichten. Het denkbeeld van den heer H. Pij nenburg om hier ter stede een district, te vor men, en dit Nijmeegsche voorbeeld door andere steden te doen volgen, had sprekers volle sym pathie, mits men er maar rekening mede hield, dat de wandelsport volksch is en dat men de rechten, maar ook de plichten van eiken geor- ganiseerden wandelaar zuiver zou afwegen. De heer H. Poelman, afgevaardigde van Den Haag, verklaarde, dat niemand bezwaar heeft tegen het houden van de Vierdaagsche te Nij megen en dat majoor Breunese hierbij op aller medewerking kan rekenen. Volgens spreker zal het nimmer kunnen gebeuren, dat de Vierdaag sche elders dan in Nijmegen kan gehouden worden. Ir. Milo sloot zich bij den heer Poel man aan. Uit de vergadering gingen meerdere stemmen op om het Nijmeegsche Wandelverbond in een district Nijmegen om te zetten. De heer Pijnenburg lichtte het organisatie plan toe en verklaarde, dat de bedoeling was eerst overal districten op te richten, deze dis tricten provinciaal te bundelen en dan uit de provinciale of regionale groepen een bond te formeeren, welke zeer nauw contact zou hebben met majoor Breunese en andere voorname leiders. Ir. G. J. Milo verklaèrde dat in het Zui den reeds eenige districten bestonden en dat men zich volkomen kon vereenigen met de zienswijze op deze vergadering naar voren ge bracht. Ook het Zuiden staat onvoorwaardelijk achter majoor Breunese. Na eenige besprekin gen besloot het bestuur van het N. W. V. en bloc af te treden en werd overgegaan tot de keuze van een nieuw bestuur. Er werden 9 can- didaten gesteld en van hen werden benoemd mej. Brinkhof en de heeren J. Bender, J. van Groeningen, M. A. v. d. Wim en G. P. Wijers. Daar R. A. P. wegens vacantie geen behoor lijk elftal kon samenstellen, ging de nederlaag wedstrijd Volharding 2RAP. niet door. Op het terrein van D.O.O. zal hedenavond 'worden gespeeld D.O.O. 2D.E.C. 2. Gisteravond werd in de reeks nederlaag wedstrijden van Elinkwijk gespeeld: Elink- wijkUtrecht, welke door de gastheeren met 52 werd gewonnen. De zege heeft ditmaal aan h,et bekende „zijden draadje" gehangen, want met rust was de stand 10 voor Utrecht, welke na de rust zelfs tot 20 werd opgevoerd. Hoewel Elinkwijk vrijwel de geheele eerste helft in de meerderheid was, kon het daaraan toch geen uitdrukking geven, dank zij het goe de spel van de Utrecht-achterhoede en vooral van den jeugdigen doelman v. Zoelen. Boven dien had de Elinkwijk-aanval ditmaal zeer slecht het oog op voorkoming van buitenspel, waardoor goede kansen verloren gingen. Na een kwartier volgde een zeer goede uitval van de bezoekers, waaruit Bosman fraai scoorde. Post was wel wat vroeg uitgeloopen. Tot rust bleef de strijd het zelfde, zonder dat het tot doel punten kwam. Ook na de rust was Elinkwijk het meest aan vallend, maar ook nu vond het de defensie der bezoekers in goeden vorm. En bij een uitval werd weder door Bosman een doelpunt ge scoord, waardoor het 0—2 was geworden. Nu ging het even „hard", waarbij Utrecht het on derspit moest delven. Door doelpunten van v. Dijk en Loggen werd de stand gelijk. Met nog een kwartier te spelen kan er natuurlijk nog veel gebeuren, doch Utrecht had nu niet veel meer in te brengen. Van Dijk maakte ër 3—2 van en door twee doelpunten van P. Vreeswijk, waarvan het eerste buitenspel was, werd de eindstand 52. Een eervolle nederlaag voor Utrecht. Tot de neutrale clubs die ijverig contact heb ben gezocht met hun katholieke tegenstanders van morgen behoort de Amsterdamsche tweede klasser D.W.V. Enkele weken geleden speelde deze ploeg te gen den I.V.C.B.-stadgenoot V.V.A. en slaagde er in den eerste klassers van het Katholieke kamp een 6—2 nederlaag toe te brengen. Dat heeft Volendam blijkbaar op zijn fatsoen getrokken. De wijdbroeken, die dezer dagen hun wapens met de Amsterdammers kruisten, trok ken zoo geducht van leer, dat zij een groote en ook volkomen verdiende 51 overwinning be haalden. De I.V.C.B.-ers namen na ongeveer een kwar tier spelen de leiding door Sier en toen de pauze aanbrak hadden zij door Milhren en Ko ning zelfs een 30 voorsprong genomen. Het was na de rust wederom Koning die scoorde, vooraleer de hoofdstedelingen er door Min- naard in konden slagen het Volendamsche net te vinden. Uit een doelworsteling scoorde Ko ning tenslotte ook het vijfde doelpunt, zoodat het einde van dezen prettigen en vriendschap- pelijken kamp kwam met een 51 zege voor de wijdbroeken. De tweede Flevo-race, die op 6 en 7 Augus tus gehouden is, kan als een groot succes worden beschouwd. In 1939 waren in totaal dertig- jachten van de partij, dit jaar zijn er in totaal 41 gestart, een bewijs, dat de belangstelling voor de Flevo-race stijgt. De wedstrijd zelf is in twee gedeelten gesplitst.- Op den eersten dag werd bij Muiden gestart met bestemming Enkhuizen. Den tweeden dag liep de wedstrydbaan van Enkhuizen naar Muiden. Uit den aard der zaak was er op den eersten dag de meeste belangstelling voor de 15 draken- jachten, die een baan moesten zeilen van 42 zeemijlen. Na den start zochten Moltzer (Toch), jhr.mr. Benthem v. d. Berg (Cavalier) en All Warners (Vliegende Hollander) onmiddellijk de ruimte op. De overigen gingen eerst landwaarts in, waarbij Warners zich later ook voegde. De Toch er de Cavalier eerstgenoemde had de lei ding bleven in elkanders vaarwater, totdat in het krabbersgat een groot deel der drakenvloot weer bijeen kwam. Er volgde toen een zeer zwaar stuk recht in den wind gedurende bijna de helft van den wedstrijd, waarna een klein ge deelte met ruimen wind, de vloot in Enkhuizen bracht. Direct na afloop de Toch kwam als eerste aan kwam een protest van de Cavalier. De stuurman Moltzer van het winnende jacht bleek aan den kreupel een verkeerde boei ge nomen te hebben. Het protest werd toegewe zen, zoodat de Cavalier (jhr. mr. E. G. Benthem v. d. Berg) winnaar werd. De uitslag luidde: 1. Cavalier, st. jhr. mr. E. G. Benthem v. d. Berg; 2. van Brakel, st. H. M. J Boelen; 3. Jan van Galen, st. J. K. Vorstelman (allen Ned. Z. en R. V.)4. Irene, st. J. Buske J. Bussemaker (Marine Z. en R. V.). De resultaten der andere klassen waren: krui serklasse I (groote) 1. Kortenaer, st. J. P. van Besteren (Schiedam)2. Zilveren Kruis, st. J. P. Korthold Altes (marine J. C.); 3. Brabantia, st. G. J. A. van Lanschot (Ned. Z. en R. V.); Krui serklasse II (middelgroot), 1. Agnes, st. F. Pan der (De Maas); 2. Annetje, st. C. A. de Rui ter (Nieuwe Meer)3. Marie Comelie, st. C. Laan (Ned. Z. en R. V.). Kruiserklasse III (kleine), 1. Aruschka, st. A. Bakker Zaanl. Z. V.)2. Najadu, st. G. G. W. C. baron van Hoe- vell (Ned. Z. en R. V.); 3. Maria, st. L. Nieu- wenhuijs (Ned. Z. en R. V.). Ronde en platte jachten, 1. Goetzoe, st. J. Loeff (Ned. Z. en R. V.). De wedstrijden op den tweeden dag hebben het wat de aankomst der jachten betrof, wel zeer onfortuinlijk getroffen. Tengevolge van ingetre den windstilte was om half tien des avonds nog geen der deelnemende pachten in Muiden aan gekomen. Hoewel het bladstil werd en nevelig zijn er nog enkele jachten binnengekomen. In de drakenklasse hebben jhr. mr. E. G. van Benthem v. d. ,Berg (Cavalier) en J. A. Vorstel- man (Jan van Galen) in deze volgorde de fi nish bereikt; terwijl in de kleine kruiserklasse de Najade, st. G. W. W. C. baron van Hoevell als eenige over de lijn ging. Een gedeelte der vloot werd nog binnengesleept; andere jachten zochten andere havens op. Het verdere gedeel te van den wedstrijd werd geannuleerd. Op het a.s. tournooi te Noordwijk zal mej. Rollin Couquerque, die bij de dames geen te genstandsters van haar klasse meer hééft, uit komen in het heeren-enkelspel. De belangstelling voor dit tournooi is overi gens zeer groot. Er is een record-aantal inschrij vers van 86 deelnemers in het heeren-enkel spel (inclusief dus één deelneemster46 voor het dames-enkelspel, 60 paren voor het gemengd dubbel en 46 candidaten voor het heeren-dub- bel. De Amsterdamsche rennersclub Olympia heeft Woensdagavond in Bellevue den stayers-kam pioen Adri Zwartepoorte in intiemen kring een hartelijke huldiging bereid. Deze huldiging werd voorafgegaan door een vergadering, na afloop waarvan Zwartepoorte met zijn ouders, gang maker v. d. Bom en den heer Schilling, in het zaaltje werd binnengeleid. Daar werd hij verwelkomd door Olympia's vice-voorzitter, den heer Landzaat, waarna de praéses van de vereeniging, de heer W. van Steenbergen, den nieuwbakken kampioen toe sprak. De heer Steenbergen releveerde in het kort Zwartepoorte's geschiedenis als Olympiaan en legde vooral den nadruk op diens uitermate sportief gedrag, zijn kameraadschapszin en be scheidenheid. Tenslotte overhandigde hij hem een vulpenhouder als aandenken van het be stuur. Ook gangmaker v. d. Bom, verzorger Bur gers, Guus Schilling en Zwartepoorte's ouders werden niet vergeten. Na den heer van Steen bergen spraken nog de oud-voorzitter Vlotters Jr., het eere-lid de heer Gerbrands en tenslotte een van Zwartepoorte's collega's, de renner C. Prins, die zijn kameraad namens de leden een fraaie plaquette aanbood. Tijdens het hierop volgend gezellig samenzijn heeft Adri Zwartepoorte een kort maar wel gemeend dankwoord gesproken. Na de aan de huldiging voorafgaande huis houdelijke vergadering is ons medegedeeld dat Olympia in den vervolge niet meer zal zijn aan gesloten bij de Federatie van Wielerclubs in Noord-Holland. HAARLEM. Geslaagd voor het geheele exa men: J. T. v. Leewen (te Oude Niedorp). Ge slaagd voor gedeelte A: K. Kwantes (te Koe hom). Geslaagd voor gedeelte B: J. Mantje (te IJmuiden). UTRECHT. Geslaagd voor het B-gedeelte: de heeren W. E. van Dok en W. Schouten te Utrecht en H. P. Smeets te Amersfoort. AMSTERDAM. Geslaagd voor de staatsakten leerares lingerie- en costuumnaaien: J. J. J. van Amelsvoort, W. J. P. van Meel, C. J. Meskers, M. M. C. A. Schreuder, L. M. A. Ebberink en M. P. Korfagë, allen leerlingen der R. K. Huis houd- en Industrieschool te Breda. „Een net jongmensch, Uw vriend Hartman, alleen zijn optreden laat veel te wenschen over". „Zeker, mevrouw, maar hij zal zich zelf nog wel wat afslijpen". „Ik ben bang, dat er dan niet veel van hem overblijft". 's-HERTOGENBOSCH, 7 Aug. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd 3391 st.: 1750 runderen, 70 vette kalveren, 128 nuchtere kalveren. 858 biggen, 46 zeugc i 81 loopers, 458 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 170.00270, magere ossen en koeien JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.05 Wij beginnen den dag, 8.15 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.05 Gramofoonmuziek, 12.15 W. Eberlé en zijn orkest en 6olist, 2.00 Orgelconcert, 2.30 Fragm. uit de opera „Boris Godou- now" (opn.), 3.40 Musiquette en solist (opn.), 4.30 Gramofoonmuziek, 4.50 KRO- Kamerorkest (opn.,) 5.15 Berichten ANP. 5.30 Ziekenpraatje, 5.45 Gramofoonmuziek, 6.30 VPRO: Cyclus „Groote mannen in bewogen tijden", 6.45 Zang met pianobe geleiding, 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Zang met pianobege leiding, 7.30 Reportage, 7.45 Gramofoon muziek, 8.00 Berichten ANP, 8.15 Resi- atentie-orkest en soliste, 8.45 Cyclus „Uitingen van nationale cultuur", 9.00 Gramofoonmuziek, 9.15 Residentie-orkest, 9.45 Gramofoonmuziek, 10.10 Wij sluiten den dag, 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.15 Gramofoon muziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Het Stefanescu-orkest, 11.30 Gramofoonmu ziek, 11.45 Het Stefanescu-orkest, 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoonmu ziek, 1.00 Omroeporkest, 2.15 Omroepor- I kest en solist, 3.30 Renova-septet (opn.), I 5.15 Berichten ANP, 5.30 Gramofoonmu- i ziek, 5.45 „De vrolijke vijf", 6.30 Orgel en piano, 7.00 Vragen van den dag (ANP), i 7.15 Gramofoonmuziek, 7.35 Cyclus „Ne- i derlandsch provincieschoon" met repor- tages 8.15 Berichten ANP, 8.45 Gramo- foonmuziek. 8.30 Gramofoonmuziek, 10.15 Berichten ANP 130.00170 p. stuk. Vette ossen en koeien: I 88 92. II 7886, III 7076 cent per kg. Jongvee 130.00180. graskalveren 60.0090, nuchtere kalveren 13.0018, zeugen 110.00145, loopers 29.00—34, biggen 19.00—24, schapen 18.00—28, lammeren 8.0014 per stuk. Verdere mededeelingen. Aanvoer van vetvee voor den tijd zeer groot met kalmen handel en moeilijk tc handhaven prijzen. Stieren weinig aanvoer, kalme handel, van 72 tot 80 cent per kg. slachtgewicht. Jongvee ruime aanvoer, prijs houdend. Schapen en lammeren veel aanvoer, handel lusteloos, lager. Fokvarkens goede aan voer, nrijzen vast. Loopers veel aanvoer, handel kalm, -rijzen vast.' Biggen veel aanvoer, handel zeer kalm. de orii"Rn 'no-en terug. 's-HERTOGENBOSCH, 6 Aug. N. C. B. Bossche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Op de gehouden blocveiling van boonen werden de volgende prijzen besteed: Snijboonen I 11.60 11.90, middelbaar 11.70. II 7.80, Spercieboonen dubbele I 12.10, II 7.00, Trosspercieboonen I 14.60, Pronkers I 7.40. De totale aanvoer bedroeg 22940 kg. BARNEVELD, 8 Aug. Pluimveemarkt. Oude kippen 4348 cent per stuk, 4043 cent per kg. Oude hanen 60125 cent, jonge hanen 2575 cent per stuk, 44—50 cent per kg. N.H. Blauwen 5058 cent per kg. Jonge hennen 0.701.40, Woerden 2550 cent. tamme Eenden 2030 ct., ganzen 1.602.25, kalkoenen per kg. 6070 ct., cent. Piepkuikens 1525 cent. Aanvoer 42500 st. tamme konijnen 12.50, wilde konijnen 3550 Handel redelijk. Eiermarkt. Witfe eieren 4.504.60, gemengde 4.604.70, bruine 4.705, eend'eieren 3.153.30 per 100 stuks. Aanvoer 1.614.000 st. Handel vlug. NOORDSCHARWOUDE, 8 Aug. 8900 kg. Roo- de kool 2.00—3, 1450 kg. Gele kool 3.10, 7300 kg. Uien 5.10, drielingen 4.605.20, nep 44.20, 1000 kg. Bieten 11.70, 147200 kg. aardappelen: bonken 3.70. Schotsche Muizen 3.704.10, Drie lingen 2.30—3.10, Eigenheimers 3.70. Blauwe Eigenheimers 2.50—3.10, 27500 kg. vroege Witte kool 2—2.30, 12200 kg. Slaboonen 10.30—12.70, 4900 kg. Zilveruien 0.90—1.20, Zilvernep 8.10— 9.20. Zilverdrielingen 0.901.50. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Aug. 102000 kg. Rood'e kool 3—3.30, 10800 kg. Gele kool 3—4.20, 1000 kg. Uien 6.10, drielingen 4.304.90, nep 4.00, 200 kg. Bieten 2.50, 150 bos Peen 4.20—4.40, 171000 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 3.70 4, Drielingen 1.70—2.80. Eigenheimers 2.60— 3.30, Blauwe Eigenheimers 2.403, 13900 kg. vroege Witte kool 2—2.20, 200 kg. Snijboonen 9.7020, 4300 kg. 'Slaboonen 10.6012.40, 200 kg. Druiven: Frankenthalers 32.0034. 2000 kg Zilveruien 1.20, Zilvernep 88.30, Zilverdrielin gen 2.50. 210 kg. Tuinboonen 4.40. HOORJJ, 8 Aug. Kaasmarkt. Aanvoer 6 sta pels kleine boerenkaas, 1745 kg., 36.50. Handel goed. GOUDA, 8 Aug. Veemarkt. Aagnevoerd in to taal 766 stuks, waarvan: 362 magere varkens 2500—50, 323 biggen 14.00—17. 3 runderen 210.00240, 46 nuchtere kalveren 7.0015 32 bokken en geiten 2.00—6 per stuk. Handel voor de biggen stug, voor de andere soorten redelijk. Algemeene markt. 356 partijen kaas: le kwal. met R.M. 37.0039, 2e kwal. met R.M. 34.0036 Handel matig. 800 ponden boter: Goeboter 80—85, Weiboter 580 cent per pondV1 Handel vlug. 90.000 stuks eieren. Kipeieren 4.404.75, eend eieren 3.754 per 100 st. GOUDA, 8 Aug. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. Aanvoer 122500 kipeieren: 56-58 kg 4 10— 4.20, 58-60 kg. 4.20—4..30, 60-62 kg. 4.30—4 45 62-64 kg. 4.454.80. bruine 56-68 kg. 4.204 9o' kleine eieren 3.75—4 per 100 stuks. Aanvoer 500 eendeieren 3—3.60 per 100 stuks. DONDERDAG 8 Aug. G a 4-» CS CD Sedert i G as cl CO w> Gisteren. CS CD -G G O .i, N CKl as V 13 gem. 19 cS bfl O O c ÖD CJ Keulen 6 u. 39.56 38.84 0,— 0,17 Lobith 13,30 1 68 0.— 0,20 Nijmegen 10.75 9.36 0.— 0,17 St. Andr. W. 5.56 4.02 0,— 0,20 Arnhem 10.52 9.34 0.- 0 14 Vreeswyk 1. w. 3.00 0— 0.00 Westervoort 11.11 9 93 0.- 0.14 Deventer 5.16 3.50 0.— 0.15 Kampen 0.00 C.ll 0 04 0— Mastr. Ha. 0.53 0.— 0.- 0.— 1) Borgh. 43.10 40.89 0,— 0'01 Belfeld 14.23 11.02 0,— 0.18 Kenlo 13,70 0,— 0.— Grave O'OO tmmm 0.— 0— 2) Sluis 6.61 5.03 0.— 0,04 Lith 0.82 0.38 0,22 0,— Beneden de sluis. De Lever Bros and 'Unilever N.V. heeft haar belangen in de Vereen. Staten, Zuid- Amerika, de Philippijnen, Belgisch Congo, China, Siam, Azië en Turkije in de Zuid- Afrikaansche dochtermij. te Durban over gebracht. J De Spiegel Mc. boekte in Juni aan ver- koopen 3.15 mill. doll, tegen 4.38 mill. doll, m Mei en 3.66 mill. doll, in Juni 1939. In 't eerste half jaar 24.42 mill. doll, tegen 23.02 mill. doll, in dezelfde periode van het vorig jaar. Sears Roebuck boekte in Juni aan ver- koopen 63.31 mill, tegen 65.97 mill. doll, in Mei en 56.76 mill. doll, in Juni 1939. In het eerste half jaar 277.39 mill. doll, tégen 252.18 mill, in het eerste half jaar 1939. Willys Overland Motors Inc. boekte in 't eerste half jaar aan personen- en vracht auto's 24.305 wagens, hetgeen 131.7 pet. meer is dan in het eerste half jaar 1939. y* De Bethlehem Steel Corp. ontving van de Norfolk and Western een order voor de levering van 6250 ton rails. Volgens mededeeling van het Fransche ministerie kan de betaling van de per 1 Augustus vervallen coupons van de 4 pet. buitenlandsche dertigjarige leening van Fiankrijk 1939, die in Nederland is uitge geven, in Nederlandsche guldens en in Zwitsersche francs, door de nieuw opge richte betalingskantoren te Parijs en te Clermont-Ferrand geschieden. De Alaska Juneau Gold Mining boekte in naa,r ramin9 een netto-winst van 66.700 doll, tegen 133.900 doll, in Juni 1939. In het eerste half jaar 611.500 doll, tegen 561.400 doll, in dezelfde periode van het vorig jaar. De Curtiss Wright boekte in het eerste hal/ jaar aan afleveringen 45 mill. doll, te gen 48.65 mill. doll, in het geheele jaar 1939. In het eerste half jaar een netto winst van 5 a 6 mill. doll, of 0.55 a 0.65 doll, per aandeel, tegen 3.37 mill. doll, of 0.29 doll, per aandeel in het eerste half jaar 1939. De verkoopen van de Amerikaansche au- tomóbielhandelaren zijn naar raming in Juni 30 pet. grooter geweest dan in Juni van het vorig jaar. Ten behoeve van de defensieuitgaven zijn de belastingen in de Vereen. Staten als volgt verhoogd: 50 pet. verhooging voor benzine, 37Ms pet. voor brandewijn33 1/3 pet. voor gedistilleerde spiritualiënge- importeerde wijnen, cabarets, daktuinen en verzekeringspolissen, 25 pet. voor auto mobielen, 20 pet. voor gedistilleerde wij nen, 12'At pet. voor smeeroliën en pijplei ding-olie, 11 1/16 pet. voor banden, 10 pet. voor effecten en grondstoffen. Volgens „The Lamp" zal op grond van bekende gegevens een eventueele toene ming van het olieverbruik in de Vereen. Staten in dit jaar de normale verwachtin gen voor een vredesjaar niet overtreffen. De staalproductie in de Vereen. Staten bedraagt thans gemiddeld 91 pet. der ca paciteit tegen 90'/. pet. de vorige week. De orders voor de nationale defensie komen in veel grootere mate binnen en van een sei zoensinzinking is geen sprake. Ook de or ders van de zijde der automobielindustrie nemen toe. De uitvoer van staal door de Vereen Sta ten bedroeg in Juni 601.668 ton, tegen 476.761 ton in Mei j.l. De groote koperproducenten in de Ver. een. Staten hebben den koperprijs tot 11 dc. per lb. verlaagd. Voor -den koperschroot prijs werd 1/4 dc. minder geboden, n.l. 9.25 dc., overeenkomende met 10.75 dc. voor ge raffineerd kop&r. Sumner Welles, de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken, sprak zijn tevredenheid uit over het feit dat het handelsverdrag met Sovjet-Rusland is ver lengd. Hij hoopte, dat de economische be trekkingen tusschen beide landen in het volgend jaar tot verdere ontwikkeling zou den komen. De Bethl. Steel Corporation zet haar conversieplannen voort. In Juli heeft zij 20 millioen 11/4 tot 2'/i pet. notes ondershands geplaatst bij banken en verzekeringsmijen, waarvan de opbrengst zal dienen voor de helft van de uitstaande 3H pet. obligatiën. De mij. heeft thans 2/3 van haar schulden ten bedrage van 184 mill. doll, sedert het begin van het jaar geconverteerd. De directie van de Arbeiderspers meldt: Naar aanleiding van geruchten, dat de N.V. Drukkerij en Uitgeversmaatschappij „De Ar beiderspers" surséance van betaling heert aan gevraagd of zal aanvragen, kan worden mede gedeeld, dat de Directie aanleiding heeft ge vonden zich per circulaire tot de gewone han delscrediteuren te wenden, met het verzoek genoegen te nemen met uitstel van betaling tot 1 Februari 1941. B-etalingen van leveranties gedaan na 23 Juli geschieden normaal. met de door MEREDITH NICHOLSON 18 Wij lachten beiden; zijn lachen werkte aan stekelijk. „Oh, ja, ik vergat aan Morgan Pickering's adres te vragen. Weet u het misschien?" „Wel zeker. Alexis Building, Broadway, New York." „Dank u! Dat is gemakkelijk te onthouden," antwoordde hij glimlachend. „Vergeet my niet, ik geloof dat er heel veel dingen zfjn, waarover wij genoegelijk kunnen praten." „Ik beloof het u," antwoordde ik, blij om de sympathie die deze man scheen uit te stralen. Ik trok mijn overjas aan en liep met hem mee tot aan de poort en zag hem met groote stap pen haastig naar het dorp loopen. HOOFDSTUK XH DE GEHEIME GANG "s! hij was bezig nieuwe kaarsen in de tandelaaTs te steken er zijn heel wat rreemde dingen in deze wereld, maar jij bent kén van de vreemdste. Ik wil je wel belsennen dat er oogenblikken zijn dat ik je als 'n gevaar lijken schurk beschouw, maar dan twijfel ik weer aan mijn eigen oordeel en geloof ik dat je niets anders bent dan een armzalige dwaas." Hij stond op een laddér onder de groote kristallen kroon in de bibliotheek en keek op mij neer met dien treurigen blik, die zoo aan doenlijk is bij een hond, wanneer men hem op zijn staart trapt. Die blik is aandoenlijk bij een hond, doch wanneer een man mij zoo aan staart, word ik woedend. „Jawel, mijnheer Glenarm," antwoordde hij nederig. „En nu moet je goed begrijpen, dat ik van plan ben dit huis grondig te onderzoeken, het binnenste buiten te keeren, het desnoods in de lucht te laten vliegen, als ik daar zin in heb." „Zeker, mijnheer Glenarm" en aan zijn toon zou men gezegd hebben dat ik hem ge vraagd had de lucifers even aan te reiken. „En wat Morgan betreft...." „Ja, mynheer." „In welke betrekking staat hy tot Pickering, denk jy?" vroeg ik. „Nu, dat is duidelyk genoeg. Mynheer Picke ring heeft een huis aan het meer hij kreeg het door middel van uw grootvader. En Morgan houdt dat huis in orde." „Inderdaad, heel aardig verzonnen" en ik stuurde hem weg. Na de lunch daalde ik af naar den kelder, liep naar den blinden muur en begon de wan den te bekloppen. De wanden waren evenwel zoo massief als rots en waar ik ook klopte, klonk een dof geluid. Ik zocht beide muren af en werd voortdurend woedender over mijn pech of dom heid. Ik had alle redenen om mijn eigen huis te kennen, en toch was een vreemdeling en een schurk op voor mij onverklaarbare wijze uit dien kelder verdwenen. Na een uur vergeefs gezocht te hebben, keerde ik naar het einde van de gang, her haalde mijn geklop en verviel, vrees ik, in een taal, die een heer onwaardig was. En toen, in mijn blinde woede, vond ik wat geduld niet had kunnen opsporen. Woedend slingerde ik den hamer weg; hy viel op een groot vierkant in den cementen vloer, dat een hol geluid voortbracht. Een oogenblik later lag ik op myn knieën en betastte de kieren met mijn vingers en toen ik mijn gelaat dicht bij één der naden bracht, voelde ik een zwakken, maar onmiskenbaren luchtstroom. Het cementen blok, hoewel precies gelyk aan de andere tegels van den vloer, was blijkbaar niet anders dan een houten imitatie, die een opening afsloot. Ik brak myn zakmes by myn poging het blok omhoog te wringen, doch een oogenblik later slaagde ik en ontdekte, dat het een groot luik was. Een koele luchtstroom, dezelfde die mij dien nacht zoo verwonderde, trok door den kel der, toen ik in de donkere opening tuurde. Het was er aarde-donker en na een lantaarn, die ik meegebracht had, te hebben aangestoken, zag ik dat een houten trapje naar beneden voerde. Vlug liep ik het trapje al en stond in de gang, die ongeveer twee meter hoog was en zich in beide richtingen onder de fundamenten van het huis uitstrekte. De gang liep onder het park voor het huis in de richting van de St. Agathaschool. Geen wonder dat mijn groot vader vreemde arbeiders, die geen Engelsch konden spreken, dit huis had laten bouwen! Terwijl ik door een gang liep werd de lucht voortdurend frisscher en na ongeveer zestig meter te hebben afgelegd, bereikte ik een plaats waar de wind van boven af op mij neer scheen te slaan. Ik stak myn handen omhoog en vond twee openingen, op eenigen afstand van elkaar, waardoor de lucht voortdurend naar binnen ge zogen werd. Ik liep glimlachend verder. Ik was onder het hek en den schoolmuur doorgeloo- pen en wist nu waarom de pilaren van dat hek zoo hoog waren zij waren hol en voorzagen den tunnel van frissche lucht. Ik Wfis nog. ongeveer vyftien meter verder geloopen, toen ik een licht trillen voelde, dat vergezeld ging van een dof geluid, en bereikte op hetzelfde oogenblik een houten trap, die naar boven voerde. Ik liep de trap op, nog steeds het trillen be merkend, en vond een deur, die niet op slot bleek te zyn. Een oogenblik later stond ik in een goed verlicht vertrek. Boven myn hoofd hoorde ik een orgel bespelen, en nu wist ik ook de verklaring voor het trillen dat ik had waar genomen. Ik was in 'n gewelf van dé St. Agatha- kapel. De binnenkant van de deur, waardoor ik was binnengetreden, was een deel van de houten betimmering van het vertrek en de opening was geheel bedekt door een kaart van het Heilige Land. In mijn verwarring had ik alle begrip van tijd verloren, en ik was verwonderd te bemerken, dat het reeds vijf uur was, doch ik besloot eerst nog de kapel binnen te treden voordat ik naar huis zou gaan. Weldra vond ik de trap naar boven en stond een oogenblik later in de vestibule. Ik opende de deur en verwachtte een dienst in vollen gang te vinden; doch de kleine kerk was geheel leeg, uitgezonderd daar, waar rechts van den kansel een organist de kerk vulde met de tonen van een marsch. Met myn pet in mijn hand sloop ik de kapel binnen en viel op een van de bankjes neer. Een lamp boven het orgel was het eenige licht in de kapel en vormde een aureool om haar hoofd om het onbedekte hoofd van Olivia Gladys Armstrong! Ik glimlachte toen ik haar herkende en glimlachte nog eens toen ik mij haar naam herinnerde. Doch de vreugde, die zij in de muziek legde, de gelukkige uitdrukking op haar gelaat, haar verlatenheid op dat kleine eiland van licht tegen den donkeren achter grond die dingen troffen mij en ik luisterde en keek sprakeloos toe, onder den invloed van de liefelyke bekoring, die van dat alles uitging. Zy speelde onafgebroken voort; nu eens was het een compositie van Wagner, dan weer een mij onbekend lied, om te besluiten met Men delssohn's „Lentelied." Plotseling zweeg het orgel en het meisje sloeg haar handen samen, want het was daar koud. Toen zij opstond om het licht uit dooven, trad ik naar voren. „Mag ik dat alstublieft voor u doen-?" Zij wendde zich om en doeg een cape om haar schouders. „Oh, bent u het?" vroeg zij. „Ik herinner mij niet ik schijn mij niet te herinneren, dat ik u uitgenoodigd heb." „Ik wilst zelf niet, dat ik hier zou komen;" merkte ik naar waarheid op. „Ja dat is mijn meening omtrent n dat u iemand bent, die vreeselijk onverwachte dingen doet. Maar ik dank u voor uw moeite." Zij scheen ons gesprek zoo kort mogelijk te willen maken en liep haastig naar de vestibule en had den deurknop reeds bereikt toen ik haar inhaalde. „U kunt niet verder meegaan, mijnheer Glenarm," zeide zij en wachtte als om te zien of ik haar verstaan had. Voor ons lag het bosch van St. Agatha in de vroege schemering. Een pad slingerde zich door het geboomte naar de schoolgebouwen. „Ik zou u misschien even naar de school kun nen brengen," zeide ik. „Neen, dank u! Ik ben laat en heb geen tijd om met u te wandelen. Wy mogen trouwens geen bezoek van heeren ontvangen." Zij liep naar buiten en volgde het pad. „Maar ik ben geen bezoeker. Ik ben alleen maar een buurman. En dan, ik ben u werkelijk vele bezoeken verschuldigd." Zij lachte, doch bleef niet staan en ik volgde eenige stappen achter haar. (Woedt yervoigdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6