Ruimer afgifte van schoenenbonnen Uitslaande brand te Heemstede Grutterswaren THANS HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE De voedselpositie van West-Europa Verduistering Morgenthau acht nieuwe belastingen noodig TELEFOON 10010 Petroleumdistributie Burgemeester Mackay ontslagen Een nieuw hotel voor gasten van den Führer J Sblikan VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 - AVONDBLAD KERKNIEUWS H. HOGELAND ZN Op de bonnen 14 en 27 BINDTOUW VOOR DEN LANDBOUW DE VRIENDSCHAP TUSSCHEN DUITSCHLAND EN SPANJE m IS HET TIJDSTIP VOOR INRUIL VAN UW OUD TOESTEL TEGEN 'N GRATIS AANSLUITING OP DE DE LUCHTSLAGEN VAN DONDERDAG Duitsch oordeel oüer de Britsche methoden Kerkwaskaarsen en Wierook ROERMONO DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ALGEMEENE FRIESCHE LEVENSVERZEKERING-MIJ. Leeuwarden Burmaniah.uis GROOT-NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845 Amsterdam Van Brienenhuis Ernstige gevolgen van gebrekkig verduisteren N Uiterste zuinigheid geboden Goedkooper spoorbanen Lasschen der spoorstaven zal te Utrecht geschieden •De nieuwe motorreddingboot „Arthur" van de Noord-Zuid-Hollandsche Redding maatschappij had Vrijdag ligplaats te Amsterdam. De „jongens" van het opleidingsschip Polluxbrengen een groet aan de nieuwe schuit Redevoeringen tijdens ontvangst te Berlijn Engeland heeft gebrek aan technische arbeiders wmmmm m wmmm& Duitsch commentaar op een Britsch strooibiljet Reportage van een vlucht boven het Kanaal Dr. Tiso verdedigt nieuwe Slowaaksche politiek Betalingsverkeer met Zweden en Zwitserland Benzinedistributiebureau gesloten 64ste JAARGANG No. 22540 UW CADEAU 112.50 Hotel Restaurant Chateau Bleu DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN BL OEMB OLLENEXPOR T NAAR DUITSCHLAND Spaansche eisch over Marokko en Algiers Mandel wordt naar Riom gebracht kunnen in elk kwantum geleverd worden, ook op contract voor latere levering. Bestellingen uitsluitend aan fabrikant. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Beider garantie voor alle verzekerden De Secretaris-generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede: Aangezien het gebleken is, dat de ver strekking van schoenenbonnen eenigszins ruimer kan plaats vinden, kunnen personen, die op goede gronden cn ten genoegen Van de leiders der distributiediensten kun nen aantoonen, dat zij behoeften hebben aan nog een paar schoenen, een desbe treffend verzoek bij de plaatselijke distri butiediensten indienen. De leidei's van deze diensten zullen aan de hand van deze verzoeken beslissen, of op grond daarvan schonenbonnen kunnen worden verstrekt. Vannacht omstreeks half vier werd de Heen«iteedsche brandweer gealarmeerd voor een zwaren uitslaanden brand in het bi vengedeelte van een huis aan het Joseph Israëisplein 15. Hoog sloegen de vlammen uit het dak, toen de brandweer, die zeer spoedig aanwezig was, het huis naderde. En een vonkenregen, door den sterken wind in den wijden omtrek verspreid, leverde bo vendien nog gevaar op voor de villa's in de omgeving. Aanvankelijk was er sprake van, dat een twaalfjarig meisje nog in het brandende huis zou zijn. Alet eenig levensgevaar begaf een politie-agent zich in hgt perceel. Een meisje vond hij echter niet, wel een hondje, dat hü van een wissen dood kon redden. Na ruim een half uur was het de brandweer geiukt het hevige vuur te bedwingen. De vuur gloed. die in dezen duisteren nacht de heele omgeving in een zee van licht had gezet, ver minderde toen aanmerkelijk. Toch bestond er nog gevaar voor een aangebouwde villa, waarvan de verbindingsbalk tot ongeveer anderhalven me ter inbrandde, en waarvan het dak vlam vatte. Maar ook hier wist de brandweer het gevaar te keeren. Het bovengedeelte van nummer 15 brandde geheel uit. Een verkoolde massa was alles wat Van de meubelen overbleef. In de daaronder gelegen kamers werd alles door het neerstroo- mende water vernield. Ook nummer 16 had veel Waterschade bekomen. De familie, die daar Woont, is pas twee weken geleden uit Den Hel der verhuisd, en had zich geheel nieuw ge ïnstalleerd. De oorzaak van dezen uitslaanden brand lag bij een verzuim van de bewoners. Ze hadden nog geen voldoende verduiste- ringsmaatregelen getroffen cn toen om drie uur de vrouw des huizes gewekt werd door het klapperen van een raampje, moest zij, daar zij geen electrisch licht kon opsteken, met brandende lucifers den weg naar het raampje zoeken. Een brandend stukje lu cifer moet ergens mee in aanraking zijn gekomen, want een half uur later werd mevr. .K. wederom gewekt door geknetter van het vuur. Zij maakte alarm bij een der buren, die over een telefoon beschikt. Alles ging hierna zoo snel in zijn werk, dat de politie de naaste buren nog uit den slaap moest malen. Door het energieke optreden van de Heem- steedsche brandweer, onder leiding van den op- Per brandmeester J. Schelling, werd de brand tot slechts een villa beperkt. Reeds om half zes ^Qn zij inrukken. Op het terrein waren mede aanwezig de loco-burgemeester Jhr. A. van de poll en de hoofdinspecteur van politie, de heer A. Berentsen. Ondanks de diepe duisternis waren velen naar hot Joseph Israëisplein getrokken, om het fan tastische vlammenspel gade te slaan. Een van öe getroffenen is verzekerd. Zonsondergang 10 Aug. 21.16 Zonsopgang 11 Augustus 6.15 uur. Zonsondergang 11 Augustus 21.14 uur. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 12 Augustus tot en met 6 September a.s. de met „14" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van 250 gram rijst óf rijstemeel óf rijstebloem. Voorts geeft de met „27" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram haver mout of havervlokken óf gort óf grutten. De secretaris-generaal waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis scherij, maakt het volgende bekend: Aangezien de aanvoer van grondstoffen, waaruit bindtouw (bindertwine) vervaardigd moet worden, door de oorlogsomstandigheden stop staat, is de uiterste zuinigheid in het ge bruik van dit bindmiddel geboden. Landbouwers, die bindtouw verbruikt hebben voor het binden van hun oogst, worden derhalve met den meesten aandrang aangemaand, dit bij het machinaal dorschen vrijkomende bindtouw niet te laten verloren gaan, doch het zorgvuldig in te zamelen en te bewaren. T.z.t. zal nader aangegeven worden, wat met dit ingezamelde, gebruikte, bindtouw gebeuren moet doch onder de aandacht van alle belang hebbenden wordt nu reeds gebracht, dat de hoeveelheid ingezameld bindtouw mede als maatstaf zal dienen voor het verkrijgen van bindtouw voor den volgenden oogst. Naar wij vernemen, zijn de Ned. Spoorwe gen voornemens over te gaan tot het verbeteren van de spoorbaan door verlenging van de rails. Deze verlenging kan op eenvoudige wijze ge schieden. Een gangbare spoorstaaflengte is die van 18 meter. Twee zulke staven aaneenge- iascht geven een staaf van 36 meter. Men ver krijgt door dit lasschen niet alleen een ver betering van de baan, maar tevens lage aanleg- kosten. Een spoorstaaf van 24 meter is per meter duurder dan een van 18 meter, zelfs een gelaschte spoorstaaf van 36 meter is per meter nog goedkooper dan een van 24 meter. De spoorbanen kunnen op deze wijze dus goedkoop per worden. Bovendien wordt bij toepassing van deze werkwijze nog dit voordeel verkregen, dat korte stukken spoorstaaf ook nog weer produc tief kunnen worden gemaakt. Wanneer de spoorstaaf wordt afgekeurd, dan geschiedt dat hoofdzakelijk om de slijtage aan den kop. In dien de koppen worden afgezaagd, blijven er stukken spoorstaaf over, die nog volwaardig bruikbaar zijn. Door lasschen kunnen deze stukken dan worden samengevoegd tot staven van de gewenschte lengte. Het is de bedoeling het lasschen van de spoorstaven centraal te doen geschieden en wel in de werkplaats voor den bovenbouw te Utrecht. Het is echter noo- dig, daarvoor een speciale installatie te stich ten, waar dit lasschen electrisch kan geschie den. Bezwaren tegen het vervoer van zulke lange staven zijn niet aanwezig. Ook in het buitenland worden zij zonder eenige moeite toegepast. De in te richten werkplaats zal uiteraard van vrij grooten omvang moeten zijn, omdat de staven niet alleen gelascht moeten worden, maar ook geschaafd en gefraisd. WASHINGTON, 9 Aug. (D.N.B.) De minister van Financiën der Ver. Staten, Morgenthau, heeft de Congrescommissie medegedeeld, dat nieuwe belastingbronnen gevonden moeten wor den, omdat de inkomsten geen gelijken tred hou den met de uitgaven, die door de bewapenings- kosten zeer gestegen zijn. Hij verwacht voor het loopende jaar een tekort van 55.700.000.000 dol lar, dat slechts gedeeltelijk gedekt kan worden door de voorgestelde belastingen op buitenspo rige winsten. Het ministerie van Financiën overweegt daar om het plafond der staatsschulden, dat onlangs op 49 milliard was vastgesteld, opnieuw te ver- hoogen en wel met 9 milliard. BERLIJN, 10 Aug. (D.N.B.). De Rijkspers chef, dr. Dietrich, heeft Vrijdagavond een ont vangst gehouden ter eere van Spaansche uit gevers en hoofdredacteuren, die op uitnoodlging van de Duitsche regeering in Duitschland ver toeven. De ontvangst stond in het teeken van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen in oorlog en vrede. Dietrich zeide in zijn toespraak onder meer: „De banden van ware vrienac-hap tusschen de volken worden niet in vredestijd, maar in oorlog geschapen. Duitsch land en Spanje zijn nader tot elkaar gekomen, niet alleen in geografisch opzicht, maar ook naar het hart. Het Spaansche volk heeft in zijn tweejarigen lieldhaftigen vrijheidsstrijd de sym pathie van de Duitschers gewonnen, zooals de strijd van Duitschland voor zijn levensrecht door het Spaansche volk wordt gevolgd met het zelfde gevoel van hartelijke verbondenheid. De Spaansche pers heeft zich in den strijd voor recht en waarheid in de voorste rij geplaatst. Als Duff Cooper en consorten de Spaansche pers om haar oprechtheid beschimpen, kan dat haar slechts eer aandoen en voor het Spaansche volk gelukkig zijn. Zoolang Europa waarlijk Euro- peesch is geweest, is zijn lot steeds gedragen door de drie volken van Duitschland, Italië en Spanje. En dat het weder waarlijk Europeesch zal zijn, daarvoor staan de kracht en de samen werking dezer drie volken borg. Op hun schou ders zal het nieuwe Europa rusten". De leider der Spaansche delegatie, Victor de la Berna, directeur en eigenaar van het Madri- leensche blad „Informacionen", zeide dat Euro pa thans naar Spaansche opvatting verkeert in een burgeroorlog, die een heilige strijd van een nieuwe en rechtvaardige orde tegen een oude, onrechtvaardige en afstervende wereld is. In dien Europeeschen burgeroorlog heeft Spanje den eersten slag geleverd en gewonnen, en naast de graven van een millioen Spaansche soldaten rusten de Duitsche en Italiaansche ka meraden, die in den strijd om de vrijheid van Europa de onverbrekelijke vriendschap tusschen de jonge volken van Spanje, Duitschland en Italië met hun leven bezegelden." LONDEN, 10 Aug., (D.N.B.). De Britsche regeering heeft een verordening uitgevaardigd, krachtens welke alle geschoolde arbeiders, met uitzondering van degenen, die werkzaam zijn bij de uitvoering van staatsopdrachten, zich moeten laten inschrijven. Men wil zoo geschik te arbeidskrachten vinden voor fabrieken, waar gebrek aan technische krachten heerscht. mmm mmm* De Glaswijkvan den uitgestrekien proeftuin van het Zuid-Hollandsch glas- district te Naaldwijkwaar met succes proeven genomen worden met nieuwe groente- en jruitsoorten BERLIJN, 10 Aug. (D.N.B.). Van deskundige militaire zijde ontvangt het D.N.B. de volgen de opsomming van de Engelsche en Duitsche verliezen bij de luchtgevechten van Donderdag: De Britsche luchtmacht verloor op 8 Aug.: 33 Spitfire-toestellen, 9 Hurricane-machines, 3 Bristol-Blenheims, 1 Hampden, 3 toestellen, welker type niet met zekerheid herkend is, en 2 toestellen bij nachtvluchten boven Duitsch land door luchtdoelgeschut neergeschoten, te zamen 51 toestellen. De Duitsche verliezen op 8 Augustus bedroe gen: 7 Junker-87, 3 Messerschmitt-109, terwijl 1 Messerschmitt-109 en 1 Messerschmitt-110 een noodlanding maakten, tezamen 12 toestel len. De beide toestellen, die een noodlanding maakten, konden het vasteland nog bereiken, doch werden bij de landing vernield. Een lid van de bemanning dezer twee vliegtuigen is aan zijn wonden bezweken. Verder drukt de Duitsche pers heden een strooibiljet af, dat door Engelsche vlieg tuigen over bepaalde deelen van Duitsch land is uitgeworpen en dat onder het mom van „politieke volksdienst der Rijksleiding van de N.S.D.A.P." probeert de stemming BERLIJN, 10 Aug. (D.N.B.)De „Deut sche Diplomatisch-politische Korrespondenz" beschrijft de wijze, waarop in het buiten land de levensmiddelenpositie in de door de oorlogsgebeurtenissen getroffen landen sinds eenigen tijd besproken wordt. Terwijl de Fransche regeering, zoo constateert de „Korrespondenz" van naar kant ertegen ge protesteerd heeft, dat Engeland het vertrek van graanschepen van overzee naar Frankrijk ver hindert en het Fransche volk onthoudt van le vensmiddelen, die reeds lang te voren besteld waren, spreken ook stemmen uit de Nieuwe We reld over een hongersnood in deze gebieden ais een nuttig element van den oorlog tegen het Rijk, daar dit onder de bevolking onrust en een oproerige stemming zou verwekken. Daarom mag dit in geen geval worden tegengewerkt. Het is de taak van Duitschland, zoo wordt er noo- nend aan toegevoegd, vcor deze gebieden te zor gen. In verband met het vorenstaande is het noo dig en nuttig, aldus schrijft de „Korrespon denz", eraan te herinneren wie eigenlijk de schuld ervan is, dat in bepaalde gebieden de levensmiddelenvoorziening moeilijkheden ople vert. Zooals bekend is de honger van het begin af aan het oorlogsmiddel geweest, waarvan de westelijke mogendheden de krachtigste uitwer king tegen Duitschland verwachtten. In strijd met de in het volkenrecht verankerde beginse len van beschaving en menschelijkheid heeft Engeland, evenals in den vorigen oorlog en in den Boerenoorlog, ook dezen keer gehoopt door uitmergeling van het Duitsche volk tenslotte de moreele weerstandskracht ook van het Duitsche leger te breken. Door deze gedachte liet men zich blijkbaar aan de zijde der westelijke mo gendheden ook bij het Duitsche offensief In het Westen leiden. Men vernietigde opslagplaatsen van levensmiddelen en de voor de verdeeling noodige vervoermiddelen. Men evacueerde de landbouwbevolking, 't geen tot 'n vernietiging van enorme voorraden aan dooden en levenden in ventaris leidde. Dan liet men zorg voor de ach tergebleven bewoners aan de grootmoedigheid van den vijand over. Dit alles is alleen reeds een feit, dat een ge weldige schuld laadt op hen, die verantwoordelijk waren jegens de bevolking der landen, welke door hen als „bondgenooten" den oorlog zijn ingejaagd. Deze gebieden echter voor de gere gelde aanvoeren van overzee voor hun eigen verbruik en behoefte te willen afsnijden, is een duivelsche handelwijze, die in moreele laagte nauwelijks te overtreffen is. Engeland acht het volkomen in orde, dat hem wordt toegestaan zijn eigen voedingspositie door de evacuatie van zooveel mogelijk kinderen te verlichten. Het verbeeldt zich dat zoo iets in -den geest der wetten van menschelijkheid door alle anderen, ook door den vijand, als billijk erkend wordt, doch hetzelfde Engeland acht zich verdei gerechtigd den tegen het volkerenrecht lndrui- schenden blokkade-oorlog tegen vrouwen en kinderen der anderen met de brutaalste midde len voort te zetten. Het allerchristeljjkste Engeland, zoo besluit de „Korrespondenz", eischt in de heele wereld van hen die uit een echt gevoel van naastenlief de de offers van de Britsche oorlogshulp wilden brengen, hun hart tot steen te maken. Het denkt er blijkbaar niet aan, dat ook voor het Engelsche volk het uur van nood en honger kan slaan, waarin de anderen zich dan deze hou ding zullen herinneren. „Berliner Börsenzeitung schrijft naar aan leiding van de Britsche blokkade en de mo tiveering waarmee Londen deze tracht te rechtvaardigen o.m., dat men Duitschland geen verplichtingen in de schoenen mag schuiven, om Britsch onrecht in den Brit- schen oorlog weer goed te maken ten koste van de eigen voedselpositie. „Daarom ook is voor ons de vraag, of de Amerikanen zich wat betreft Frankrijk, Holland en België al of niet zullen aansluiten bij de perfide Brit sche poging tot uithongering van het stand punt der oorlogsfourageering gezien een zui ver academische.". der Duitsche bevolking in een voor de verdere oorlogvoering schadelijken zin te beïnvloeden. De Duitsche bladen noemen deze poging van Duff Cooper belachelijk en dom. Zoo schrijft bijv. de „Deutsche Allgemeine Zeitung": „Al leen volslagen dilettanten kunnen dezen kras sen onzin gemaakt hebben. Duff Cooper moet den benzinevoorraad van zijn economischen ambtgenoot in het kabinet zuiniger gebruiken en ons dit pamflet via neutrale landen per post toesturen. Er zijn in Duitschland nog ge noeg moppenblaadjes, die bereid zijn dit ko mieke maaksel af te drukken. Elke zin in het biljet behelst een bewering die eiken grondslag mist, bijv. wanneer de N.S.D.A.P. de schuld krygt aan den oorlog van lieden, die zelf op de beklaagdenbank zitten, of wanneer gefanta seerd wordt over de verliezen van het Duitsche luchtwapen tegen Engeland, terwijl het opper bevel van de weermacht juist de laatste dagen van enonne successen spreekt en daarmede de leugenberichten van Churchill en Duff Cooper vernietigt." Een correspondent van het Zweedsche „Af- tonbladet" heeft gelegenheid gehad deel te nemen aan een vlucht boven het Kanaal. Hij vatte zijn indruk samen met de woorden: „Het kan typeerend voor de heerschappij van het Duitsche luchtwapen boven het Kanaal worden geacht, dat de tamelijk uitgebreide vlucht in een gewoon passagiersvliegtuig kon geschieden, waarin het eenige wapen de camera van den journalist was. Gedurende de geheele vlucht boven het water, dat Engelands naam draagt, zagen wij geen enkel vliegtuig. Plotseling doken acht zeer snelle machines op aan den gezichts einder. Zij toonden belangstelling voor ons transportvliegtuig. Gedurende een oogenblik ontstond er nervositeit, maar toen konden wij constateeren, dat het Messerschmitts waren. Noch in de lucht, noch op het water konden wij Engelschen ontdekken. Daarentegen was de kust een volslagen scheepskerkhof. De meeste schepen, men kan zonder overdrijving zeggen alle schepen, gingen hun ondergang tegemoet toen zij waren blootgesteld aan het vernieti gende vuur der duikbootbommenwerpers. Wij zagen o.a. hoe een Britsche kruiser een voltref fer midscheeps had gekregen van een bom van een duikbommenwerper. De uitwerking hiervan was zoo geweldig geweest, dat het schip in twee stukken was gebroken. Wij zagen verder op dit scheepskerkhof vele torpedoboo ten, kleine jagers, kustwachtschepen en een aantal andere oorlogsschepen van verschillen de typen." PRESBURG, 10 Aug. (D.N.B.) De presi dent der republiek, Dr. Tiso, heeft op de lande lijke bijeenkomst van de secretarissen der Slo waaksche Volkspartij een rede gehouden, waarin hij de beginselen der nieuwe Slowaaksche poli tiek uiteenzette. Hij keerde zich daarbij ook tegen de pogingen van Joodsche zijde, door een beroep op zijn Christendom een streng optre den in de Joodsche kwestie te verhinderen. Het vandaag verschenen Verordeningenblad bevat twee verordeningen, waarbij het beta lingsverkeer met Zweden en Zwitserland over het Clearinginstituut wordt geleid. De rijksverkeersinspectie deelt mede, dat het benzinedistributiebureau personenvervoer, Hof weg 9, Den Haag, Maandag 12 en Dinsdag 13 Augustus voor het publiek gesloten is. Le rendez-vous du monde distingue Haagsche Bosch TELEFOON 772060 (6 lijnen) - DEN HAAG De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 12 Augustus tot en met 8 Sep tember a.s. de met „periode 5" gemerkte pe- troleumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. Naar wij vernemen is bij besluit van 9 Augustus 1940 van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van den departement van Binnenlandsche Zaken, aan den bur gemeester van Meppel, D. baron Mackay, eervol ontslag als zoodanig verleend. De voorzitter van de Commissie voor den uit voer van bloembollen maakt bekend aldus lezen wij in het Weekblad voor Bloembollen cultuur dat voor een toewijzing uit het beta lingscontingent 1940/41 voor bloembollen naar Duitschland, vermoedelijk ook die exporteurs in aanmerking kunnen komen, die zich in 1938 met den uitvoer van bloembollen voor eigen re kening naar andere landen dan Duitschland hebben bezig gehouden. Ten einde bij de tot standkoming van een de finitieve regeling onmiddellijk over de noodige gegevens te kunnen beschikken, worden belang hebbenden vcor zoover zij hieraan nog niet hebben voldaan uitgenoodigd vóór 13 Augus tus 1940 een opgave van hun export in het jaar 1938 in te zenden aan de Commissie voor den uitvoer van bloembollen, Wilhelminastraat 13 te Haarlem, alwaar formulieren voor deze op gave verkrijgbaar zijn. BERCHTESGADEN, 10 Aug. (D.N.B.) Heden wordt hier het hotel „Berchtesgadener Hof" geopend. Hiermede krijgt Duitschland zijn mo dernste hotel in de mooiste omgeving. Het is eigendom van de N.S.D.A.P. en werd vooral gebouwd om, op niet te grooten afstand van den Obersalzberg, een modern huis te hebben voor vooraanstaande gasten van den Führer. In Juli 1939 werd met den bouw begonnen. In de inrichting van het huis is elke luxe vermeden. Daarentegen is de grootste aandacht besteed aan een artistieke en degelijke inrichting. Alle kamers zijn van de technische hulpmiddelen uit dezen tijd voorzien, incl. rijkstelefoon en radio. De schilderijen aan de muren zijn werken van hedendaagsche Duitsche kunstenaars. Er is een telexinrichting aanwezig, die op het ge heele Duitsche net is aangesloten. De andere installaties en machines vertegenwoordigen het modernste wat het hotelwezen op dit gebied vertoont: reusachtige electrische haarden, een enorme koelinstallatie en een wijnkelder met automatische regeling van temperatuur. De „Berchtesgadener Hof' heeft 170 bedden in 120 kamers. In totaal kunnen zich 1500 gasten in de zalen en op de terrassen bewegen. MADRID, 10 Aug. (D.N.B.). De „Ariba" constateert, dat Frankrijks territoriale eischen zich in vele gevallen hebben uitgestrekt tot streken, die den rechtmatigen bezitters in strijd met de historische rechten ontnomen zijn. Daar toe behooren, aldus het blad, ook Marokko en Algerije waar, historisch beschouwd, de Fransche vlag ten onrechte waait. TANGER, 10 Aug. (D.N.B.). Uit Fransch Marokko wordt gemeld, dat de onder politie bewaking gestelde vroegere ministers van Bin nenlandsche Zaken Mander binnenkort naar Riom gebracht zal worden, om zich voor het staatsgerechtshof te verantwoorden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1