Vliegtuigbommen contra pantserschepen Motorreddingboot Arthur naar zee New-Y orksche Beurs Een ongewone Vrijdag voor Alkmaar ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 Zwaarste bommen doorboren de pantserdekken Nieuwe aanwinst voor ScheVeningen HERSTELWERK IN BELGIë RELLETJES IN FRANKRIJK De Duitsche hulp aan Frankrijk De in Rangoon gearresteerde Japanners Moskousche persstem over den zee-oorlog BRAZILIë'S POLITIEK C. G. T. wijzigt den koers Roemeensche commissies naar Berlijn en Rome Hertog van Windsor op de Bermuda-eilanden GRONDONDERZOEK IN OVERIJSEL Meisje doodgereden Stemming vast. Er was slechts 4000 kg. kaas aangevoerd Slachtoffers van water en duisternis OFFICIEELS PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERLJ Distributie van boter, margarine en vet. Omzet 310.000 5 5 5 Clearingkoersen Hoofdakte Handelskennis L.O. Notarieel examen Hoogduitsche taal (L.O. Fransch M. O. A WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT Tarwe 291 2? 1 Mel 461 291 Fransch L.O. Engelsch M. O. A Engelsch L. O. FA ILLISSEMENTEN Officieele Publicatie van het dept. van Landbouw en Visscherij De oorlog en zijn middelen hebben vanouds de tegenstelling gekend van wapen en tegenwapen. Principieel vindt elk strijdmiddel vroeg of laat zpn overwinnaar. Op zoek daarnaar moet men lange, soms ook korte wegen afleggen. Strekt zulk een weg zich uit, dan kan het gebeuren, dat hij, die in een wapen de baas is, een veld tocht wint, alvorens ue vijand een geschikt te- genmiddel gevonden heeft. Wapen-tegen-wapen: het is steeds hetzelfde. De kleine legers van ridders vonden hun einde, toen de gesloten in- fanterietroepen tot tegenweer opgroeiden. Tegen de met paarden bespannen strijdwagens rukken in Azië olifantencolonnes in het veld, die de strijdwagens vernietigen. De strijd van het blanke wapen met degen, sabel of lans wordt overwonnen door net vuurwapen. De steen van den burcht wordt verbrijzeld door het belege ringsgeschut. Het machinegeweer verscheurt de infanterietaktiek, die zich in de 19e eeuw had ontwikkeld. De tank was de ultima ratio van den wereldoorlog. Het tegenmiddel, het pantseraf- weerkanon, de Pak, zooals men nu zegt, werd in zyn tegenwoordigen vorm eerst laat gevonden. Te land is het zooals in de lucht en op zee. Het hoofdprobleem voor het zware schip is echter sedert het midden der vorige eeuw zijn bescherming tegen allerlei vijandelijke wapenen. Want deze zijn telkens weer van gedaante veranderd. Bij het geschut der scheepsartillerie kwamen springmijn en torpedo en ten slotte de bom. Van pantserschepen kan men sinds meer Adan honderd jaren spreken. De eerste pantsers om kleedden provisorisch de voornaamste deelen van de houten schepen. Overal zorgde men voor zulke beschermende omkleedsels, nadat in de weinige zeegevechten omstreeks het midden der vorige eeuw de noodzakelijkheid gebleken was, cm de tot nog toe houten schepen tegen het verwoestende granaatvuur en de daardoor ver oorzaakte branden te dekken. Maar ook de be pantsering van houten schepen was geen panacee. Zoo ontstond als eerste modem ijzeren oorlogsbodem het Engelsche pantserschip „War rior". Sindsdien worden bij de marine geen houten schepen meer gebouwd. Maar de constructeurs vonden geen rust. De uitwerking van de artillerie werd steeds ver- nielender en ijzeren schepen zonder meer waren niet meer voldoende. Men moest overgaan tot bepantsering. Ook hier namen de moeilijkheden toe. De bepantsering belemmerde de snelheid, verzwaarde het gewicht meer dan men tot dus ver voor mogelijk had gehouden. Vooreerst be perkte men zich tot ten zijpantser. Eerst later deed zich de behoefte aan een bijzondere be scherming van het opperdek gelden. Zoolang nu het oorlogsschip slechts artilleriegeschut te vreezen had, was een pantserdek van geringe dikte voldoende, dat dan tot aan de beneden- ziide van het zijpantser werd doorgetrokken. Deze verbinding van pantserdek en zijpantser noemde men de citadel, die in de loop van den wereldoorlog ook dan nog doelmatig bleek, toen de geschutkalibers van 30 tot 38 centimeter wa ren gestegen. Uit de resultaten van den zeeoor log destijds blijkt, dat linieschepen door de zwaarste projectielen, zelfs als alle pantserdek- ken doorboord waren, niet tot zinken konden worden gebracht. Nu hebben juist de jongste gebeurtenissen een reeks bomaanvallen op zware Engelsche zeestrijdkrachten gebracht. Op menige plaats zijn Britsche eerste-klas oorlogsschepen door bommen zwaar getroffen. Deze resul taten van het Duitsche luchtwapen wettigen de vraag, hoe wel het effect van die treffers op het doelpunt mag zijn geweest. Zelfs bij zware, maar vooral bij lichte kruisers heb ben de bommen totale verliezen veroor zaakt. Dat komt geenszins verrassend. De meerderheid van de Britsche kruisers, lichte zoowei als zware, heeft natuurlijk dekken, die door pantsers van verschillende dikte beschermd zijn. Maar die bescherming heeft haar grens. Bommen van het zwaarste kali ber blijken het van de pantserdekken der kruisers te winnen. Het is altijd bitter in den oorlog te beleven, dat eigen strijdmiddelen geen effect hebben of te kort schieten. De oorlog en zijn tempo kun nen zulke plotseling optredende tegenvallers niet verdragen. Wie er door getroffen wordt, raakt achterop. Dat is de les, die Engeland uit de gebeurtenissen van deze dagen zal trekken. De theorie van het pantserdek tegen bommen is opnieuw aan de orde gesteld. Ze is zeker slechts bijzaak voor de militaire gebeurtenissen, maar haar invloed is niet gering. Immers Engelands aanwezige zeestrijdmiddelen kunnen niet van vandaag op morgen worden veranderd, en voor nieuwe is tijd noodig. Het tweegevecht tusschen pantser en bom is in een beslissend stadium ge treden: het wordt uitgevochten in het teeken van een duidelijk blijkende superioriteit der zwaarste bom boven het beschermende pantser. H. F. veelheden van 600 K.G. slakkenmeel en meer per H.A. per jaar geen uitzondering. Als dit verschillende jaren is volgehouden, kan men er tijdelijk mee ophouden. Ijzerhoudende zandgronden, zooals vele broekgronden zijn fosforzuurbehoeftig en too- nen zich dankbaar voor deze bemesting. Esch- gronden geven betere resultaten met super. Daar op vele laagveengronden slechts geringe hoeveelheden fosforzuur zijn verstrekt, zou algeheele weglating direct het risico van op brengstvermindering demonstreeren. Zoo zien we dat veel afhangt van grondsoort en voorge schiedenis, zij het ook in hetzelfde gewest. Grondonderzoek is een krachtig hulpmiddel bij doelmatige bemesting. Fosforzuuronderzoek is duurder dan het onderzoek op p. H. maar toch is het aan te bevelen. Zeer belangrijk is bij dit onderzoek het P. citroenzuurcijfer. Bij 3040 normale bemesting, boven de 40 kan de bemesting lager zijn dan normaal, onder de 30 moet ze hooger zijn. Normaal wordt een 40 a 50 K.G. P/2 0/5 per H.A. onttrokken en was dus een bemesting van 60 K.G. P/2 0/5 voldoende, bestaande uit kunst- en stalmest. Dit jaar zal de normale bemesting lager gesteld moeten worden. Voor grondonderzoek wende men zich tot de bekende consulenten of as sistenten. BRUSSEL, 9 Aug. (D.N.B.). Het herstel van het Belgische spoorwegnet maakt snelle vor deringen. Nadat de afdeelingen Duitsche pio niers onmiddellijk na het binnenrukken der Duitsche troepen met het werk aan de hoofd zakelijk door de Engelschen verwoeste spoor wegbruggen begonnen zijn en tot nu toe reeds een vierde gedeelte van de bruggen en spoor wegovergangen weer in orde hebben gebracht, heeft de maatschappij der Belgische spoorwe gen zich belast met het herstel van 150 brug gen voor het verkeer. In 110 gevallen is het werk hiertoe, in samenwerking met de Duit sche afdeelingen, reeds begonnen. Dagelijks worden vier tot vijf bruggen weer bedrijfsklaar gemaakt. Daarnaast is een begin gemaakt met het herstel van de electrische signaalinrich ting. Verder worden de machine- en raildepots weer in orde gemaakt. Het tijdens de oorlogs dagen naar Frankrijk versleepte rollende mate riaal, wordt met behulp van de Duitsche auto riteiten naar België teruggebracht. Aangeno men kan worden, dat binnenkort ongeveer 1000 km. van het Belgische spoorwegnet weer te be rijden zal zijn. Met korte tusschenpoozen zul len de andere deelen volgen, zoodat tegen mid den September het geheele Belgische spoorweg net weer bedrijfsklaar zal zijn. zich heeft vastgeklampt aan de wetten van de tradities van Nelson en aan oude methoden voor de oorlogvoering ter zee, is ook thans nog niet boven de methoden van de zeeoorlogvoering tij dens den Wereldoorlog uitgekomen. GENEVE, 9 Aug. CD,NB.). Volgens een be kendmaking van den commandeerenden gene raal van het departement Vaucluse is het op 4 Augustus te Avignon tot botsingen gekomen tusschen de burgerbevolking en militairen. De aanleiding hiertoe was het optreden van een schildwacht bij de kazerne, die een aangescho ten Algerijn wilde arresteeren. Een groot aan tal burgers kwam daarop tusschen beiden ten gunste van de'n Algerijn. De militaire autori teiten hebben daarop talrijke Franschen, alsook buitenlanders, gearresteerd, die voor den krijgs raad zullen worden gebracht. Uit de militaire aankondiging blijkt verder, dat zich in de laat ste veertien dagen een dergelijk geval reeds t» Avignon heeft voorgedaan. Het militaire bestuur heeft daarem verordend, dat alle buitenlandsche vluchtelingen de stad Avignon moeten verlaten- PARIJS, 9 Aug. (D.NB.) Van het optre den van het Duitsche hulpwerk in Frankrijk voor de uit hun woonpaatsen geëvacueerden en thans gaandeweg terugkeerende Fransche en Belgische vluchtelingen, geven de volgende cij fers over den tijd van 4 Juni tot 30 Juli een beeld. In totaal zijn in dezen tijd van nog geen twee maanden aan de vluchtelingen uitgereikt: 4.232.000 brooden, 41.527.000 koude maaltijden, verder 2.893.000 warme maaltijden en 2.732.000 porties, die door de weermacht zijn uitgedeeld. Bovendien kregerf in 17.706.000 gevallen vluch telingen ondersteuning. Onderdak voor den nacht werd verleend in 1.641.400 gevalltn. In het be zette gebied van Frankrijk staan den terugkee renden vluchtelingen 139 distributie-posten voor melk, 129 hospitalen, 117 zuigelingenposten, 307 hulpdienst- en 62 legerkeukens ter beschikking. TOKIO, 9 Aug. (DUB.). Domei meldt uit Rangoon, dat een van de drie onlangs gear resteerde Japanners uit het land is gezet en zich reeds op weg naar Japan bevindt, terwijl twee Japanners zich nog in arrest bevinden. MOSKOU, 9 Aug. (D.N.B.). Het Sovjet blad der oorlogsmarine „Krassny Flot" zet zijn studie over den zeeoorlog voort met een be schouwing over de resultaten van de operaties in de Noordzee. Het blad komt tot de conclusie, dat het ver loop van den zeeoorlog van tot dusverre en wel zoowel in de Noorsche wateren als in Het Ka naal de duidelijke superioriteit van het Duit sche strategische genie heeft aangetoond, niet tegenstaande Groot-Brittannië een oorlogsvloot bezit, die aan de Duitsche verre superieur is. Den Duitschers is het gelukt door een voorbeel dig samenwerken van de verschillende wapen soorten voornamelijk van de oorlogsmarine en het luchtwapen geheel nieuwe taken ten uit voer te leggen. Daarenteger moeten de misluk kingen en nederlagen van Engeland verklaard worden door het ten achter zijn van het Engel sche strategische genie. De Britsche yloot, die LISSABON, 9 Aug. (D.N.B.). De chef van het protocol in het Braziliaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, dr. Franco, die als speciaal gedelegeerde by de Portugeesche eeuw feesten aanwezig is geweest, heeft aan een ver tegenwoordiger van de Diario de Lisboa ver klaard, dat Brazilië een neutrale, non-interven tie-politiek voert en zich niet door eenigerlei gevoelsargumenten laat beïnvloeden. Het eenige vraagstuk, dat Brazilië in verband met zijn non-interventie-politiek aangaat, aldus zeide dr. Franco, is dat van de Europeesche bezittingen in Amerika. In dit opzicht is het standpunt van Brazilië duidelijk. Het kan in geen geval toela ten, dat deze koloniën van de eene Europeesche oorlogvoerende mogendheid op de andere over gaan. Een ander vraagstuk, dat Brazilië in teresseert zoo verklaart de Braziliaansche di plomaat, is, dat Portugal de rechtmatige eige naar blijft van zijn overzeesche bezittingen. De Brazilianen verwachten, dat deze rechten door niemand bestreden zullen worden. Er bestaat geen twijfel over, dat Brazilië aan Portugal, iedere moreele en indien noodig ook economische ondersteuning zou verleenen. Dr. Franco merkte ten slotte nog op, dat er met beslistheid op te rekenen is, dat er na de zen oorlog een nieuwe economische orde zal komen, die totaal zal verschillen van de tegen woordige. GENEVE, 9 Aug. (DNB) De Fransche bond van vakvereenigingen, de C.G.T., heeft besloten zijn standpunt ten aanzien van den klassen strijd op te geven en meer in de richting van de corporatieve gedaenten te werken. De secretaris-generaal, Léon Jouhaux, heeft me degedeeld, dat hy aftreedt. Aangezien de plaatsvervangende secretaris generaal der C.G.T. Belin, benoemd is tot minister van Arbeid in de regeering-Pétain, heeft men een comité van vier personen inge steld, dat tot taak heeft de ideologische wij ziging der vakvereenigingsorganisatie tot stand te brengen. BOEKAREST, 9 Aug. (D.N.B.) De Roe meensche regeering heeft besloten twee studie commissies naar Duitschland en Italië te zen den. Van deze commissies zullen bekende ver tegenwoordigers van het cultureele leven en tal rijke vaklieden voor verschillende speciale vraag stukken deel uitmaken. De commissies zullen in de beide staten de cultureele en sociale instel lingen bestudeeren. HAMILTON, 9 Aug. (Reuter). De Hertog en Hertogin van Windsor zijn te Hamilton op de Bermuda-eilanden aangekomen. De stoppels zyn bloot en het is nu de gunstige tyd den grond te onderzoeken. In Overysel zijn veel gronden die te zuur zyn. Dit schaadt de opbrengst van veel gewassen en beperkt de gewassenkeus By regionaal onderzoek worden de onkosten het laagst gehouden. Voor het onderzoek op zuurgraad bedtagen de kosten slechts 25 cent per monster. Op een proefveld in Nieuwleusen gaf een lichte bekalking in 1939 ongeveer 100 H.L aardappelen per H.A. meer Zoodoende zijn de kosten er spoedig uit. Mergel en andere kalksoorten zijn voldoende beschik baar. Fosforzuur is beperkt en mag daarom alleen daar terecht, komen, waar daaraan het meest behoefte is. Op eschgronden kan men gerust voor meerdere jaren de fosforzuurbemesting geheel toelaten, zonder schade. Doorgaans verlangen weidegebieden fosfor zuur. In veel gevallen komt de fosforzuurbe mesting die van stikstof naby. Men heeft hier een goed houvast aan de hoeveelheden slak kenmeel en andere fosforzuurmeststoffen, die de laatste jaren normaal werden toegediend. In meerdere zandstreken was de fosl jiu'oe- mestins abnormaal hoog en waren zelfs hoe- De nieuwe aanwinst van de Noofd-Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappijde motor reddingboot „Arthur", is in dienst gesteld en bestemd voor Scheveningen. De „Arthur" is een geschenk aan de Noord-Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappy van een liefdadige Nederlandsche dame. Het schip, dat volgens de voorschriften geheel wit geschilderd is en dat voorzien is van de Roode Kruisteekens, is gebouwd op de werf van de N.V. Scheepswerven Nicolaas Witsen en Vis te Alkmaar. Het is 14.98 Meter lang en 3.60 Meter breed. Wat de iyn betreft, geiykt het schip als twee druppels water op de „Neeltje Jacoba", doch het is een meter of vier korter. In twee geheel wa terdicht gescheiden, achter elkaar gelegen, mo torkamers zijn geplaatst twee viercylinder vier takt Kromhout-Gardner scheepsdieselmotoren van 40 p.k. ieder, die voor de voortstuwing zor gen en het scheepje een snelheid van acht zee- myien geven. De „Arthur" kan 50 schipbreukelingen opne men en wanneer dat noodzakelijk is, is er genoeg olie aan boord, om 3 maal 24 uur met volle snel heid het ruime sop te kunnen houden. Schipper M. J. Bruyn, die in October 1938 de bekende redding bij de pieren van de Scheve- ningsche visschershaven heeft verricht, waar voor hy de gouden medaille ontving, bracht de Arthur" van Amsterdam naar IJmuiden, om buitengaats de reis naar Scheveningen te ver volgen, waar het schip de plaats van de „Zee- manshoop" zal innemen. Als motorist doet Kamp dienst, die ter gelegenheid van dezelfde redding indertyd ook een onderscheiding ontving en die, evenals Bruyn, een oude getrouwe van de Noord- Zuid-Hollandsche is. De reddingmaatschappij heeft zich volledig by de moeilijke en veranderde omstandigheden, waaronder het reddingwezen heeft te arbeiden, aangepast. De paraatheid is tot het maximum opgevoerd. De motorreddingbooten liggen dag en nacht gereed om binnen enkele minuten uit te varen, om hulp te verleenen aan schipbreuke lingen of eventueele vliegtuigen, die zich in nood mochten bevinden. Staag arbeidt de Noord-Zuid-Hollandsche voort, om met behulp van Nederlandsche par ticulieren het reddingwezen aan onze kusten op even krachtige wyze uit te oefenen als dat voor heen steeds is geschied. Donderdag werd de 12-jarige J. Jansen te Hamdük onder de gemeente Nieuweschans door een auto overreden. Het meisje, dat te Beerta bü familie logeerde, bekwam zware inwendige verwondingen. Het slachtoffer werd naar het R.K. ziekenhuis te Winschoten vervoerd, waar het vrijdagmiddag is overleden. NEW-YORK, 9 Aug. Hoewel er van een op leving van eenige beteekenis van den handel nog geen sprake was, werd de stemming ter beurze vandaag na een prijshoudende opening iets vaster. Gedurende eenigen tijd vielen er echter iets grootere omzetten te bespeuren, waarna de opwaartsche koersbeweging, die in de afdeeling staalwaarden was ingezet, ook by andere afdeelingen kon worden geconstateerd. Dat daarbij de koerswinsten bij de .meeste fond sen naar verhouding binnen nauwe grenzen bleven, was een gevolg van de afwachtende hou ding der handelaren, wier belangstelling in dp eerste plaat uitgaat naar de ontwikkeling van den toestand in Europa, waardoor slechts klei ne bedragen werden omgezet. Ook wenschte men eens af te wachten, welke Invloed er in de naaste tóekomst zou uitgaan van de poli tieke campagne tot voorbereiding der presi dentsverkiezing. Staalwaarden stonden in het middelpunt der belangstelling en werden als gevolg van de te verwachten groote regeerings- opdrachten het meest gevraagd. Ook voor che mische waarden bestond kooplust, terwijl auto mobielwaarden in koers konden stijgen. Verder werden er aankoopen verricht van koperaan- deelen, aangezien men er rekening mede houdt dat na de prijsdalingen op de kopermarkt de vraag naar het metaal weer zal toenemen. Luchtvaar'taandeelen, petroleumwaarden en pu blic Utilities bleken meerendeels eveneens tot de gezochte fondsen te behooren. Nadat nog eenige koersschommelingen waren voorgekomen, bewogen zich de noteeringen tij dens het laatste beursuur weer ongeveer op het Ten gevolge van de 100 pct.-vordering der Nederlandsche Zuivelcentrale zal de eerste Augustus-Vrij dag van 1940 in de geschiedbla- den van de Alkinaarsehe kaasmarkt wel met zwart kool aangeteekend blijven De Alkmaarder, die op dezen morgen het marktplein bezocht heeft en daarop enkele on- noozele kaasjes verdwaald zag staan tusschen de scharen verwonderd kijkende vreemdelingen, zal dit droevig gezicht niet gauw meer vergeten. Het is inderdaad gegaan, zooals gevreesd werd: de 100 procent vordering door de Ned. Zuivelcentrale had vrijwel den geheelen aanvoer stop gezet. Er was in totaal 4000 K.G. z.g. vrije kaas aangevoerd. Deze bracht vanzelfsprekend een zeer behoorlijken prijs op: De 3 kleine stapeltjes fa- brieks-Edammers brachten het tot f 39; de boe renkaas ging weg voor f 35. Het gemeentebestuur, dat officieel nooit be richt had ontvangen van den voorgenomen moord op de kaasmarkt, had het geheele markt- apparaat intact gelaten; de schalen en burries stonden gereed; de kaasdragers, keurig in cos- tuum, waren op het traditioneele uur aangetre den. Hun werk en hun verdiensten waren gisteren echter al bijzonder klein. Weldra mengden zij zich onder de talrijke kij kers, die helaas nu een deel van het zoo boeiende schouwspel moesten missen. Een Vrijdag als deze versterkt ons in het ge loof, dat de nieuwe kaasmaatregelen voor Alk maar een genadeslag beteekenen, maar óók in het vertrouwen, dat de autoriteiten een weg zul len vinden om onze wereldberoemde kaasstad uit de impasse te redden. De zee heeft zich Donderdag van haar ge vaarlijksten kant laten kijken. Het 6-jarige jon getje W. de J. uit de Stationsstraat te Pijnacker was met een buurvrouw naar Scheveningen ge gaan. Omstreeks twee uur kwam deze buur vrouw bij de politie aangifte doen, dat het knaapje vermist werd, het was in een badpakje gekleed. Daar het kind tot heden niet gevonden is, neemt men aan, dat het verdronken is. Nog een jongetje heeft Donderdag tengevolge van het water het leven gelaten, n.l. de 7-jarige' J. Z. uit de Jan van Goyenstraat te Den Haag. Hij was met twee buurjongetjes gaan wandelen en daarbü in de buurt van de Laakhaven geko men. Toen het reeds donker was, kwamen de beide andere kinderen terug en vertelden, dat Z. in het water was „gewaaid". Vanochtend in de vroegte is de politie gaan dreggen, doch zy heeft het lijkje nog niet gevonden. Tengevolge van de diepe duisternis zyn Vry- dagnacht voorts tal van personen in de Haag- sche grachten terechtgekomen. Op één na zijn allen gered, hetzy door burgers, hetzy door de politie. Vrijdagmorgen om 7 uur is aan de Veendaal- kade door politie-agenten met behulp van een dreg het lijk opgehaald van den 66-jarigen S. van der K. van den Leyweg. Men neemt aan, dat hij, door de duisternis misleid, te water is geraakt. 's-GRAYENHAGE, 9 Augustus. De Secretaris-Generaal, waarne mend Hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: BONNKN 01 en 02 VETKAART. Zooals bekend, is in de periode van 29 Juli tot en met 23 Augustus op elk dezer bonnen beschikbaar gesteld Va pond margarine of boter of, voor zooverre de voorraad strekt, gesmolten vet. Deze maatregel werd genomen om bederf van den In den winkel aanwezigen voorraad vet te voorkomen. Vele winkeliers meenen nu den aldus verkochten voorraad vet weer volledig met vet te kunnen aanvullen. Door hieraan tegemoet te komen zou het probleem van te groote voorraden vet in winkels echter niet op- ëelost zijn, doch zouden de moeilijkheden zich integendeel steeds herhalen. »e winkeliers, die de verkochte hoeveelheden vet door boter of margarine wenschen te vervangen, kunnen uiteraard bij inlevering der bonnen 01 en 02 van de vetkaart hij de plaatselijke distributiediensten hiervoor toewij zingen voor boter of margarine ontvangen Toewijzingen voor vet evenwel zal de winkelier desverlangd slechts kunnen verkrijgen by inwisseling der bonnen 01 en 02 in de weken van 19 tot 24 Augustus en van 26 tot 31 Augustus a.s., waardoor hy in staat gesteld wordt, zich voor de eerst volgende distributieperiode van gesmolten vet te voorzien. Er wordt ech ter met nadruk op gewezen, dat in de naaste toekomst per 8 bonnen van de vetkaart er slechts één voor gesmolten vet zal worden aangewezen, zoodat het inslaan van een grooten voorraad vet zeer zeker niet In het belang van den winkelier is. De winkeliers zullen in verband hiermede slechts ten hoogste de helft der gedurende het tydvak van 19 tot en met 31 Augustus ingeleverde bonnen 01 en 02 tegen toewijzingen voor vet mogen inwisselen, doch voor de overige bonnen 01 en 02 uitsluitend toe- wyzingen voor margarine of boter ontvangen. Yctsmelters a. Indien vetsmelters a moeilijkheden zouden krygen doordat zij. ter wijl zij nooit margarine verkoopen, toch gedwongen zouden worden de door hen ingeleverde bonnen nos. 01 en 02 tegen toewijzingen van m&r" garine in te wisselen, kunnen zii zich, voorzoover het hier geen ruilbande- rolles betreft, wenden tot de Zuivelcentrale, afd. M.V.O. Verstrekte toewijzingen op bonnen 67 en 68. Hoewel door de distributiediensten op het gevaar van onjuiste be voorrading is gewezen, hebben vele winkeliers den gegeven raad niet ot onjuist opgevolgd en bij inwisseling der bonnen 67 en 68 toewyzingen ge vraagd voor meer vet dan zelfs normale omstandigheden dit zouden oorloven Het gevolg hiervan is, dat fabrikanten en grossiers het aldus overdreven kwantum slechts in beperkte mate kunnen afleveren In ver band hiermede worden de betreffende winkeliers alsnog in staat gesteld, de verkregen toewijzingen voor vet geheel of gedeeltelijk om te wisselen in toewijzingen voor margarine of boter. Is de geldigheidsduur van de toewijzingen voor vet eenmaal verstreken, dan kan aan een verzoek tot omwisseling slechts in zeer bijzondere uitzonderingsgevallen worden vol daan. hoogste peil van den dag, hetgeen over het algemeen omstreeks een punt boven de vorige slotkoersen was. Eastman Kodak, U.S. Smel ting en enkele andere brachten het zelfs tot koersstijgingen van 2 tot 4 punten. De beurs sloot in vaste stemming Van de 578 fondsen, die vandaag verhandeld werden, sloten er 279 hooger, 144 lager dan gisteren, terwijl er in de noteeringen van 155 geen verandering kwam. Aug. 9 8 7 Air Reduction 40 40 Allied Chemical 154 151 150 American Can Co. 94 i 94 93 5 American Radiator 6 6 Am. Rolling Mills 10? 10? 10 5 Am. Smelt Ref. 35? 35 1 35 5 Am. Sugar Refining 131 131 Am. Tel. Tel. 162 161 1 161 5 Am. Tobacco B. 75 5 76 76? Am. Waterworks 85 8 5 Anaconda Copper 19 19| 19? Atchison Topeke 15 5 151 151 Baldwin Locomotive 145 14? Baltimore Ohio 3? 3? 3? Bethlehem Steel 78 77 79} Canadian Pacific 2 5 3 3 Comm. Invest. Trust 38 5 38? 381 J. I. Case Company 50 50 5 49? Ches. Ohio 37 J 38 5 38 Chicago Rock Isl. X 8 5 Chrysler Motor 73§ 73 5 72? Consolid. Edison Co. 28 i 28 5 28 5 Coty Incorporated 5 45 4? Deleware Huds. 11 "1 11 11 5 Detroit Edison C. 117 117 115 Dupont de Nem. 163 i 162 162 5 Eastman Koda.1 128 J 125 124 General Electric 33 33 1 33? General Foods 41 1 41 41 General Motors 47 45 5 45 5 Good Year 15 1 15 5 15 Hudson Motor 3? 35 3? Intern. Harvester 43 i 43 5 43 Intern. Nickel 23? 23 231 International Papei 15 i 14 14? Intern. Tel. en Tel 2 5 21 21 Kennecott Copper 26 25 5 26 Mack Trucks Incorp. 21 211 21? Missouri Pac pref. 1 8 Montgomery Ward 41 40 5 40} National Biscuit Co, 19 5 195 191 Nat. City Bank 23? 23 5 23? New York Central n S 11 1 11 Norfolk 6? Westeri 207 210 20 7 Nord. Amer. n.a. 19? 191 191 Northern Pacific 61 6 6 Packard 3 f 3? 3? Pennsylvania 19 5 19 f 19} Proctor Chambh 65 65 5 64} Publ. Serv. N. J. 361 35? 36 Pullman Incorporat. 191 19 19} Pure Oil Company 7? 75 7 5 Radio Corporation 4? 4? 4 5 Reading Company 121 12 J 12 5 Rep. Steei (7 17 161 Reynolds Tobacco B. 33 J 34 5 34} Sears Roebuck 76 t 75? 75} Shell Union Oil Si- 8? 8? Socony Vacuum Si 85 8? Southern Pacific 8 i 8 5 7 5 Sotthern Railway 115 115 115 Standard Brands 61 65 6 Stand. Oil of N.-J. 33? 33 5 33 Texas Gulf Sulphur 31? 311 31? Twent. C. Fox Film 3? 5? 5? Union Carb. Carb. 691 681 68 Union Oil of Calif. '3? 12? 12 5 Union Pacific 84? 84? 84 5 United Aircraft 36? 35? 351 United Corp A. 1 i 1 5 15 United Fruit Comp. 64 64 64 U. S. Ind. Alcohol 17? '7 17? U. S. Rubber 18? 18? 19 5 U. S. Steel 53? 52? 52? U. S. Steel pref. 1171 116? 117} Western Union 17 1 17 5 17 1 Westingh. Electric 99? 99 5 99? »Voolworth Building 331 33 5 33? ex dividend ex coupon. -f- nieuwe aandeélen. VOORZICHTIG. „Kun je de waarheid verdragen V „Ja, maar alleen onder vier oogen t" Koersen voor stortingen op 10 Augustus 1940 tegen verplichtingen, luidende in; Reichsmar- ken 75.36, lires 9.55, Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.80, Belga's 30.14, 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor gedeelte A: mej. M. M. van Leeuwen, Scheveningen; B. Middelkoop, 's-Gravenhage; mej. J. D. van Ry, Scheveningen. Voor gedeelte B: G. Crama, Noordwyk aan Zee; J. van Dijk, 's-Gravenhage; J. C. Bar telsman, 's-Gravenhage; A. van Bezooyen, Naaldwyk, en A. Blijleven, Pijnacker, 's-GRAVENHAGE. Geëxamineerd 16 candida tes Geslaagd: M. E. Wentink, Alkmaar; W. Th. Wildènberg, Den Haag; P. v. d. Wildt, Rot terdam; W. C. Wijntjes, Rotterdam; J. A. Swa- gemakers, Gennip; J. H. H. Storms, Tegelen; J. J. van Straaten, Almelo; K. Th. Thyssen, Uden; P. H. L. Teeuwen, Tegelen; G. Tuinbeek. Emmen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel I: J. L. Mensonides, Warffum; H. Sliep, Bedum; voor deel II: F. C. Wijle, Maastricht. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: P. H. van Gent, Rotterdam; S. Nieuwbeerta, Aals meer; H. C. Klokke, Oudemolen (N.B.), en de dames: B. Boston en G. A. Piggen, beiden te Oirschot. Deze examens zyn afgeloopen. UTRECHT. Geslaagd voor het examen Fransch M.O. A: de dames M. M. G. Huurman, Nijmegen, A. H. M. L. Wintermans, Duizel. Deze examens zijn afgeloopen. NEW YORK, 9 Aug. Slotkoersen Aug. 9 8 7 Londen t Parys 3.97 3.89 3.94} Amsterdam I"™" I— Berlyn 40,03 40.03 40.05+ Brussel j Rome 5,05+ 5.05+ 5JD5+ Madrid 9.25+ 9,25+ 9.25+ Zwitserland 22.74 22.74 22.74 Weenen t Stockholm 23.84 23,82 23.81 Montreal 86.875 86,750 86.750 B. Aires Papiei 29,78 29.7 29.78 3 Aires Mark) 22,55 22,30 22.45 Yokohama 23,48 23.48 23.48 NEW YORK, 9 Aug. 9 Aug. 8 Aug. (Santos) 5.28+ 5.47+ 5.67-- 5.75-- 5.82-- 9 Aug. 8 Aug. Koffie (Rio - Nieuw contraot) Sept. 3.75-+ Sept. Sept 3.80 3.73+. Dec Dec. 3.85.+ 3.78+- Mrt. Mrt. 3.83-+ Mel .viei Jull Jull 1 Suiker Sept. 0.73 0.74 Dec. 0.77- i 0.79 i Mrt. 0.83 0-84 Rubber Standaard Jull 19.32 19.37 Sept 19.07 19.12 Oct. 18.99 18.99 Dec 18.92 18.91 Katoen Oct 9.36.37 9.41 —Mrt 9.11 Dec. 9.31 9.31.32 --Mel 8.92 Jan 9.20 9.20 Jull 8.71 - Tin Loco 51.75 0,20- 5,40- 5.60- 5.68.+ 5,75. Mel 0.86 JuU 0.88 Sept. 0.91+ •Jan. 18,79 Mrt. 18.59 Mel 18.49 52.121 Termfln 50.62 i 90 dagen 50.37 5 50.871 •0.86 1 0 891 0.92 1 18.79 18.64 18.44 9.11 8.91 8.71 51.50 Tarwe Sept. Dec Mei Mais 9 Aug. 8 Aug. CHICAGO, 9 Aug. 9 Aug. 8 Aug. Haver 74.741 74 731 Sept. 291 291 741 7o 74 1 7oOec. 29| 291 75 i 1 75 1 1 Mel 30 1 30 Rogge Sept 615 -— 61SePl Dec 56 56 1 Dec Mei 58 1 -- 58—Mei Reuzel Sept 4 92 1 Oct. 5.021 411— 41}- 431 - *31 4746 1 4.921 Dec 5.221 5.20* 5.02 i* Jam 5.32 1 5.30*+ WINNIPEG, 9 Aug. 9 Aug. Jul) Oct. 73 f Dec 741 Rogge Oct. 431 Dec 441 Mel 46 Haver Oct 29 Dec, 271 8 Aug. Jull 73 1 Oct 74 j Dec. 43 1Jull 44 j Oct Met 9 Aug. Gerst 8 Aug. 331 341 33 1 331 Lynzaao 133 .'.321 1321* UTRECHT. Geslaagd voor het examen Fransch L.O.: de dames Th. H. Boekesteyn, Rotterdam, Ch. M. Verkroost, Amsterdam, H. H. J. M. van Goch, Breda, A. Pik, Groningen, G. Suidlng, Groningen, J. E. G. v. d. Venne, Uden, S. M. C. Wijnen, Neede, G. Zweet, Neede, H. G. v. d. Meent, Zetten, en de heeren H. P. Puts, Utrecht, J. H. Peeters, Weert, G. J. Post- ma, Brussel. UTRECHT. Geslaagd voor het examen En gelsch M.O. A: mej. M. J. C. Haverkamp, Zalt- bonimel en de heeren A. C. Blok, Hillegersberg, A. Luttik, Hilversum, J.'B. A. Nijssen, Amster dam, J. Prins, Voorburg, G. A. v. d. Tempel, Amsterdam. UTRECHT. Geslaagd voor het examen En gelsch L.O. de dames A. E. van Grevenbroek, Zeist; A. H. E. Peters, Leiden; J. A. J. v. d. Valk, Rotterdam; J. L. Jansonius, Den Haag; M. E. Goslinga, Buitenpost; M. A. G. v. d. List, Ach- huizen; S. J. A. Roks, Breda; C. H. Vriester, Enschede; A. de Vries, Sneek; M. E. J. J. Jas- pars, Eindhoven; A. A. Serrarens, Treebeek; W. A. Welten, Oss en de heeren G. J. de Waal, Schiedam; J. W. M. van Rooyen, Hoorn; J- Schep, Hilversum; H. Wieringa, Apeldoorn; J. F. H. de Zeeuw, Halfweg; W. H. Zuidema, Rot terdam; F. Rhebergen, Vleuten; L. J. Peu, De Biltt, T. W. A. Hetterschyt, Klazienaveen; P. C. Versyp, Heerle(N -Br.). Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Rectificatie: Dd. 12 Juni 1940 werd opgegeven, dat het fail lissement van H. C. Piasmans te den Bosch was opgeheven wegens gebrek aan actief; dit moet echter zijn: dd. 20 Juli 1940 geëindigd door het Verbindend worden der eenige uitdeelingsiyst. TJitkeering 0.761 pet. Uitgesproken: 6 Aug M W. L. Valk schilder. Eindhoven, Spoorstraat 19. R.c. Mr. K. Sassen, curator Mej- Mr. Corry van den Dungen te Eindhoven. j Ruiters, meubeihandel, den Bosch, Verver straat 73. R.c. Mr. K. Sassen, curator Mr. C. Ver hoeven te Waalwijk. J C. van Hoof, bakker Eindhoven, Stnjp- schestraat 166. R.c. Mr. K. Sassen, curator Mr. L. Peeters te Eindhoven. 7 Aug. B. A. Bolmer, in heerenmode-artikelen. Hèngelo (O.), Langelermaatweg 5. R.c. Mr. Dr. G. H. A. Feber. curator Mr. H. J. F. ten Gate Jr., te Hengelo (D.). B. Berends, vischhandelaar, Voorst. R.c. Mr. A. H. v. d. Giesen, curator Mr. V. N. H. Bonga te Apeldoorn. A. B. van Vliet, aannemer van werken, Hei- nenoord, Biaakschedijk A 90. R.c. Mr. K. Th. Do- ram-a, curator Mr. W. O. de Kat Angellno te Dordrecht. Hendrik Gijbeis, zaakwaarnemer, Dordrecht. Spuiweg 100. R.c. Mr. K. Th. Dorama, curator Mr K. N. Korteweg te Dordrecht. 8 Aug N. H. Oudejans, schilder. Heiloo, WeS' terweg 289. R.c. Mr. H. M. Fruin, curator Mr. V- J. van Leeuwen te Alkmaar. Homologatie van het aceoord: 6 Aug. H. T. van Bergen te Roosendaal. Gedeponeerde uitdeelingsiysten 6 Aug. Th. de Vrij, gehandeld hebbende ondc den naam „Het Wonder van Zutphen" te Zutphen. Geëindigd door het verbindend worden der eenlg" ultd. lijst. Uitk. 8.309 pet. BLOEM- EN MEELDISTRIBUTIE. •s-GRAVENHAGE. 9 Aug. De Secretaris-Generaal, wnd Hoofd van het Dept. van Landbouw en Visschery maakt bekend, dat de geldigheidsduur der tot en met 9 Augustus a.s geldig verklaarde, aan winkeliers en instellingen uitgereik te toewijzingen voor tarwebloem, tarwemeel roggebloem, roggemeel, zelfrijzend bakmeel en boekweit- meel. wordt verlengd tot en met 23 Augustus ajs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2