Vrede in liefde en rechtvaardigheid Engelsche wapenfabrieken en vliegvelden gebombardeerd „Duitsche aanval reeds begonnen'' LEVEND UIT I IET GELOOF n Overeenstemming over de Dobroedsja Onderling wantrouwen werkt remmend" Postverkeer met België wordt hervat Geen ontspanning Tokio—Londen Engelsche bommen op ons land VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Japanners verlaten Engeland Duitse h leger bericht Haven van Newcastle en Chatham getroffen Mr. Linthorst Homan en prof de Quay over de Ned. Unie te Den Bosch Dertiende Zondag na Pinksteren EEUWENOUDE BOERDERIJ AFGEBRAND Generaal Pabst bespreekt de zending van Koiso Wolkbreuken in Louisiana ZONDAG 11 AUGUSTUS 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22541 REDE VAN DEN H. VADER Ee Goddelijke Voorzienigheid zal ook thans Haar doeleinden verwezenlijken „Brittannia Rules the Waves is voorbij Hst frontbericht Roemenië staat een deel van dit gebied aan Bulgarije af Behoud van christelijk karakter Britsch besluit tot terugtrekking der troepen uit China van geen invloed V er klaring van Matsoeoka Ministerie van Koloniën in Japan Een doode te Alphen N.-Br Het volkseigene De grootste overstrooming waardoor deze staat ooit geteisterd werd Regeering van Bolivia blijft aan Nieuwe luchtbasis der Ver. Staten, \l MMEH BES I A.A l UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 ceni per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek ROME, ÏO Aug. (D. N. bo. Bij de Overhan diging der geloofsbrieven door den nieuwen fimbassadeur van Bolivia, Quintavilla, heeft 2üne Heiligheid de Paus in een in de Spaan- scha taal gegeven antwoord op de toespraak Tan den ambassadeur, verklaard: „Een ware vrede zonder rechtvaardigheid en naastenliefde is niet mogelijk. De Hei lige Stoel heeft er altjjd naar gestreefd, te bewerken, dat de menschen de oplossing van hun strijdvragen in den zin eencr Waarachtige broederlijkheid zouden vinden. Wij zullen niet ophouden zoo sprak de H. Vader om dit met vaderlijken na druk in herinnering te brengen aan allen en vooral aan hen, die op hun schouders de vreeselijke verantwoordelijkheid dragen Voor de toekomst van de volkeren." Tenslotte herinnerde de Paus aan de woorden van den H. Augustinus, dat God zoowel de vorsten leidt als beslist over den afloop der oorlogen en dat er daarom geen twijfel over kan bestaan, dat ook heden de Goddelijke Voorzienigheid Haar doeleinden zal verwezenlijken. De H. Vader riep echter allen op den roep van de H. Kerk te volgen, die er de menschen toe brengen wil do toenschheid van de verschrikking van den "orlog te bevrijden. TOKIO, ÏO Aug. (Domei). De Japansche «felonie in Engeland is nog steeds 800 personen sterk, tegen 1312 voor de Europeesche oorlog hitbrak. Volgens een officieel bericht uit Lon den hebben 40 Japansche onderdanen beslo ten Engeland te verlaten en binnenkort naar Japan terug te keeren. V.:¥W% y-ï Een Duitsche tank is na een zwaren tocht voor de poorten van Parijs aangekomen en de bemanning verwijdert de modder der Fransche velden uit de wielen BERLIJN, ÏO Aug. (D.N.B.). Het opperbe- vel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: Een onderzeeboot bericht het tot zinken bren- 6en van een bewapend handelsschip, groot 8700 bruto registerton. De bewapende verkennings tochten tegen Engeland werden volgens het Thoropgezet plan voortgezet, vooral aan de ®bgelsche Oost- en Zuidkust, evenals in het 2eegebied ten Noorden van de Shetlandeilan- den. Onze gevechtsvliegtuigen deden een aan val op Britschc wapenfabrieken, havens en Werven, evenals op vliegvelden en stellingen van het luchtafweergeschut. Daarbij geluk te, het onder meer de vliegtuigfabriek Rob- joy Airmotors Aircraft Ltd. in Rochester en de munitiefabriek Faversham met bijzonder succes met bommen te bestoken, hetgeen branden en heftige ontploffingen veroor zaakte. Een zeer groot aantal bommen van ver schillend kaliber trof de havenwerken van Newcastle en de staatswerven van Sheer- hess en Chatham. Verder werd de startbaan van een vliegveld ten Noorden van Bristol door voltreffers met bommen verwoest. Eenige vijandelijke vliegtuigen vlogen in den °°P van Vrijdag naar Noord-Frankrijk, België *h Nederland en in den nacht naar West- °hitschland. In het gebied van het Rijk werden Seen militaire doelen getroffen. Daarentegen eerden verscheidene burgers gewond en eenige Bebouwen beschadigd. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Twee vijandelijke vliegtuigen werden door Beschut neergeschoten. Met de vernietiging van deze vijandelijke vliegtuigen heeft de Duitsche vlakbaanartillerie in totaal 1500 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. ïft het militaire weekoverzicht, dat het D-N.b. geeft van de hand van zijn militairen medewerker luitenant-kolonel Matthai, wordt °-a- gezegd: De stijgende en groote successen van de Duit- j^he oorlogvoering tegen Engeland zijn door de "•lans van 6 Augustus voor de geheele wereld °8 eens duidelijk vertoond. In twintig dagen tijds is bijna een millioen ton Britsche scheeps- ruimte door het Duifoelie luchtwapen en door eenheden van de oorlogsmarine vernietigd. De eenheden van de Duitsche marine die in de eerste plaats deel hebben aan de geweldige ver- nietigingscijfers melden successen in de eerste plaats van overzee. Zij opereeren in den vrijen Oceaan, waar zich anders zonder Britsche ver gunning in tijden van oorlog' geen vijandelijk schip zou vertoonen, en dat alles ondanks het feit, dat de Duitsche oorlogsschepen geen steun punten of havens hebben, die hun voorraden brandstof en levensmiddelen kunnen aanvullen. Hiermede is een toestand geschapen, die dui- delyker dan vele andere feiten bewijst, dat het bekende en wereldberuchte „Brittannia rules the waves" tot een verleden tijd behoort. Het geheele Britsche eilandenrijk ligt thans binnen het bereik van het Duitsche' luchtwapen. Ge heel Groot-Brittannië is gevechtsgebied gewor den. Het feit, dat de Britschc kusten en uitge strekte gebieden in het binnenland thans reeds in brand staan, valt na de berich ten van het opperbevel van de weermacht niet meer te loochenen. De jongste berich ten over de vernietiging van Britsche con- vooien en vliegtuigen zijn 't laatste sein, dat de Duitsche aanval op Engeland niet alleen in volledigsten en doodelijkcn ernst begon nen is, maar dat die aanval thans ook de laatste beslissende phase tegemoet gaat. Het frontbericht van D.N.B. luidt: Van de aanvallen van gisteren, door het Duitsche luchtwapen op Engeland gedaan, zijn in de eerste plaats de aanvallen op de staats werven van Sheerness en van Chatham, alsook de aanval op de dokken en havens van New castle van beteekenis. In al deze drie gevallen werden eerst de vijandelijke zoeklicht- en luchtafweer-batterijen door goed gemikte bom men buiten gevecht gesteld. Bij Newcastle deed vervolgens een afdeeling ME-161 met bommen van licht, middelsoort en zwaar kaliber met suc ces een aanval op de dokken waarin zich tal rijke schepen bevonden, die hersteld moesten worden. Van doorslaande beteekenis waren de bommen, die gericht waren tegen de staatswer ven van Sheerness en Chatham en waarvan de uitwerking door den klaren, onbewolkten nacht hemel goed. kon worden vastgesteld. Bij den aanval op de vliegtuigfabriek te Rochester trof fen de aanvallers noch aan de kust, noch op het fabrieksterrein zelf, luchtafweergeschut aan. Wanneer de Engelschen zijn gedwongen een fabriek, zooals deze vliegtuigfabriek, die van zulk een groote beteekenis is voor den oorlog, te ontblooten van alle afweermiddelen, dan kan hieruit de gevolgtrekking worden gemaakt, dat zy het luchtafweergeschut dat hiervoor noodig zou zijn, kennelijk op andere plaatsen nog min der kunnen missen. De met succes aangevallen vliegtuigfabriek is sedert het begin van den oorlog aanmerkelijk vergroot en kan thans wor den beschouwd als een belangryke leverancier van onderdeden voor de vliegtuigindustrie. Een andere aanval was tenslotte nog gericht tegen de buskruitfabriek te Faversham, in het graafschap Kent. Afgaande op de duidelijk zichtbare ontploffingen cn de geweldige bran den is een groot deel van de daar opgeslagen explosieve stoffen en van de grondstoffen ver nietigd. Het Duitsche luchtafweergeschut heeft twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Daar mee zijn, alleen al door dit wapen, sedert het begin van den oorlog 1500 vijandelijke vliegtui gen naar beneden gehaald. In dit cijfer zijn niet opgenomen de verliezen, die de vyand leed door de actie van het leger (ongeveer 350) en van eenheden van de oorlogsmarine (ongeveer 150), zoodat men in totaal kan rekening houden met ongeveer 2000 vliegtuigen, die door geschut op den beganen grond zijn neergeschoten. BOEKAREST, 10 Aug. Het bericht dat ttisschen Bulgarye en Roemenië overeen stemming is bereikt over het Dobroedsja- gesehil wordt, zoo meldt United Press aan haar bladen, in officieele kringen bevestigd. Roemenië heeft zich bereid verklaard het onder den naam Cadrilater bekende ge bied, dat voor den Balkanoorlog Van 1913 aan Bulgarije toebehoorde, terug te geven. Dit vruchtbare gebied is ongeveer 69 kilometer breed en 125 km lang, het grenst in het Oosten aan de Zwarte Zee. In de zuidelijke Dobroedsja liggen drie betrekke lijk groote steden, waarvan twee, naar U.P. werd' medegedeeld, thans aan Bulgarije zul len toebeliooren, Kazarik (Dobric) cn Tur- tucais (Tutrakan). De Donaustad Silistra blijft daarentegen aan Roemenië. Te Den Bosch werd een openbare vergadering gehouden van de Nederlanósche Unie, waar ge sproken werd door mr. J. Linthorst Homan en prof. dr. J. E. de Quay. Het concertgebouw was geheel gevuld. De galerijen, evenals het podium en het spreekgestoelte, waren versierd met de Nedcrlandsche driekleur. De achter grond van het tooneel werd gevormd door den Nederlandschen leeuw op zwart doek Bij de opening van de vergadering werd een couplet gezongen van het Wilhelmus. Hierop verzocht de heer Kommer Klein het lied te zingen „Myn Nederland", waaraan staande ge volg werd gegeven. Vervolgens nam mr. Lint horst Homan het woord. Hij wees er allereerst op, hoe nagenoeg geheel ons vólk graag zijn taak wil zien en wil aanpakken, doch dat bliik- baar ook nu het onderlinge wantrouwen rem mend werkt. Ei- is een groote groep jongeren in het geheele land, die reeds' inzag, dat de nood der werkloosheid niet een losstaande fout in ons werksysteem was, doch voortkwam uit het gebrek aan werkelijk gemeenschapsbesef en daadwerkelijke naastenliefde, een wonde, van buiten aangebracht en van binnen uit verer gerd- De oude schijnwerper van het onderlinge wantrouwen is thans op het programma en het werk der Nederlandsche Unie gericht, ofschoon ieder kan gevoelen, dat de vaderlandschs taak thans duidelyk is. In het land moet snel en zonder aarzelen verbeterd worden, wat verbeterd kan wor den, in een tempo met een nieuwe gezind heid en een werkelijke offervaardigheid jegens den bezetter en jegens het buiten land moet men doen blijken, dat het Ne derlandsche volk zich reeds nu aangordt voor pittigen arbeid in de nieuwe Europee sche verhoudingen, waarin het, één met Nederland overzee, zakelijk en cultureel veel zal kunnen verrichten, gelijk ook in vroeger eeuwen. Kommer Klein declaineerde na deze rede een gedicht van Anton van Duinkerken „Nieuw Ne- deriandsch Lied". Vervolgens nam prof. De Quay het woord. Op de eerste plaats wenscht de Nederlandsche Unie, aldus spr., voor ons volk te behouden het Christelijk karakter, vrijheid van kerk en godsdienst. Er zal nieuwbouw noodig zijn, doch de genoemde fundamenteele waarden zullen wij tot het laatste verdedigen. De hoofdzaak is, dat het besef duidelijk is geworden, dat een nieuwe wereldorde op komst is. Men moet een blinde zijn, wanneer men meent, dat de oude verhoudingen en dingen zullen terugkeeren. Er zal vernieuwing moeten komen. Men zal zich daarachter moeten scharen, indien men het in eigen handen wil houden en het Nederland sche karakter er van wil bewaren. Thans geldt het vooral de mentaliteit, die aanvoelt, dat het algemeen belang gaat boven dat van den en keling. Spr. was zich er van bewust, dat bijv. het werkloosheidsvraagstuk groote moeilijkheden zal opwerpen, maar hier is het eveneens de geest, bereid tot offers, die beslissend zal zijn De Unie zal in vertrouwen met de autoritei ten moeten trachten inderdaad de noodige ver anderingen en vernieuwing tot stand te bren gen. Het driemanschap zal hiertoe al het mo gelijke doen. De vergadering werd besloten met het zingen van „Mijn Nederland". Met ingang van 12 Augustus zal het ver keer met briefkaarten en brieven tusschen Nederland en België in beide richtingen zijn toegelaten. De briefkaarten en brieven moe ten in de Duitsche, Nederlandsche of Fran sche taal zijn gesteld. SJANGHAI, 10 Aug. (D.N.B.) In verband met het terugtrekken der Britsche troepen uit China verklaart men in Japansche kringen te Sjanghai, dat van een ontspanning' in de Japansch-Engel- sche betrekkingen, waarop van Engelsche zijde kennelijk is gehoopt, geen sprake kan zijn. De verwijdering van de buitenlandsche troepen uit China ligt weliswaar in de lijn der Japansche politiek, welke streeft naar een nieuwe orde in het Verre Oosten, doch men is er zich wel van bewust, dat het Britsche besluit niet is genomen in het kader eener samenwerking met Japan, doch dat het hier uitsluitend een noodmaatregel betreft, die voortvloeit uit de steeds kritieker wordende situatie, waarin Engeland zich in Europa bevindt. Het terugtrekken van de Brit sche troepen doet voor Sjanghai het probleem ontstaan van een nieuwe verdeeling der verde digingssectoren. Terwijl het Japansche blad „Tairikoe Sjimboen" eischt, dat de Engelsche sector door Japan wordt overgenomen, dringt het pro-Amerikaansche Chineesche blad „Tsjung- mei-Jih-Pao" er op aan, dat de Amerikanen den Engelschen sector overnemen. Het blad brengt een bericht uit Honoloeloe, waarin wordt ge meld, dat 700 Amerikaansche mariniers op weg zouden zyn naar Sjanghai. De „Sjanghai Eve ning Post" kondigt voor de volgende week een conferentie aan van de commandanten van de buitenlandsche troepen in Sjanghai. In Chinee sche kringen heerscht nervositeit, in verband met de mogelijkheid van nieuwe verwikkelingen te Sjanghai. Er bestaat een sterke vraag naar deviezen. De wisselkantoren worden tot laat in den nacht door Chineezen belegerd. Op de beurs is de Chineesche dollar, met sterke koersschom melingen, 5 punten gedaald. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, heeft in een interview ver klaard, dat Japan bij den opbouw van het nieu we groote Aziatische economische gebied moet samengaan met die machten, wier doeleinden eveneens zijn gericht op een herordening in de wereld. Matsoeoka wees er verder op, dat het conflict in China, zoo spoedig mogelijk, zal wor den beëindigd. Niettemin moeten noodoplossin gen worden vermeden, in verband met de steeds veranderende internationale situatie, welke Ja pan voor een nieuwe taak kan stellen. Daarom komt het er thans op aan, dat de Japansche weermacht wordt geplaatst op een nieuwen, bin- nenlandschen grondslag, zooals deze door mi- nister-president Konoje als een nieuwe politieke structuur, onder sterke leiding van den staat, wordt voorbereid. Op verlangen van den minister van Buiten landsche Zaken Matsoeoka, zou de minister-pre sident prins Konoje besloten hebben de functie van minister van Koloniën, welke tot dusver be rustte bij bet departement van Buitenlandsche Zaken, volledig te bezetten. Voor het ambt van minister van Koloniën zou in de eerste plaats de luitenant-generaal Tatekawa in aanmerking komen. Het is het geloof in Zijn zending, dat Chris tus eischt van zijn leerlingen en van allen, die bij Hei.n genezing zoeken. Als Christus de tien melaatschen had genezen en de eene dankbare, een Samaritaan, tot Hem terugkeerde, was Zyn antwoord: „Uw geloof heeft U gered." (Evang.rHet geloof is wortel en grondslag van onze rechtvaardigmaking, van ons bovenna tuurlijk leven. „De rechtvaardige leeft uit het geloof", (Rom. 1,17) zegt St. Paulus. „Leven" dat wil zeggen het beginsel bezitten van beweging en van werking. Het geloof in Jezus Christus brengt ons tot het bovenna tuurlijk leven en geleidt ons tot de rechtvaar diging door de genade. Het geloof leidt ons binnen in een nieuw leven,, het herleidt alles tot Christus en doet ons alle dingen beschouwen in Zijn licht, het strekt zich van den Persoon van Christus uit over al wat Hij gezegd, gedaan of volbracht heeften voert onafscheidelijk met zich mede de hoop en de liefde. Immers, door het ge- ioof komen wij tot de kennis van onze zalig heid, waarmee tegelijk ook in onze ziel die blijde zekerheid, die levende hoop wordt ge boren op het bereiken van deze zaligheid, die onvergelijkelijke erfenis, welke voor ons in den hemel wordt bewaard. Maar behalve voor de hoop, is het geloof ook de eenige grondslag voor een waarachtige liefde. Alle ware liefde is liefde tot God en liefde omwille van God. Alleen het geloof nu is in staat ons op te heffen uit de beperktheid van louter men- schelijke gezichtspunten en onze zelfzuchtige verlangens te voeren tot die zuivere hoogten, waar de adem gaat van Gods oneindigheid. Het geloof alleen geeft aan de liefde dien trek naar bovenmenschelyke grootheid, dien hartstocht voor het heldhaftige en de dwaasheid van het Kruis. Het. is deze blijvende wisselwerking tusschen geloof en liefde, die in de dagen der eerste Christenen, Joden en heidenen den ver baasden uitroep ontlokte: „Ziet, Irae zy elkan der liefhebben!" Wanneer dit thans niet van ons gezegd wordt, is dat dan niet, omdat ons geloof niet meer krachtig is en niet langer de vrucht der liefde draagt? Er zijn lijvige en droge apologetische boeken geschreven, om de waarheid van ons geloof aan de wereld te be wijzen, maar zij zijn niet in staat geweest, den geest van het Westen te heroveren, omdat de eenige doeltreffende geloofsverdedlging van het warme hart en de toegewijde liefde by de Christenen ontbreekt. Thans zal deze wereld eerst weer door beproeving en lijden moeten worden gelouterd, voordat het geloof weer de vrucht van liefde draagt. ,,Kom, H. Geest, ver vul de harten uwer geloovigen en ontsteek in hen het vuur Uwer liefde." Als een epidemie van melaatschheid is de liefdeloosheid gegaan over de wereld en alleen een hernieuwd en krachtiger geloof ia Chris tus kan ons van den ondergang redden. De volheid der Christelijke geloofsleer is het eenige richtsnoer, dat ons kan leiden tot een nieu were en betere wereld en is de beste grondslag voor ware energie en gezonde ethiek In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben wederom Engelsche vliegtuigen getracht het Nederlandsche luchtgebied binnen te vlie gen, hetgeen het Duitsche luchtafweergeschut grootendeels heeft verhinderd. Een vliegtuig, dat nabij Walcheren de Schelde trachtte te naderen, is door het luchtafweer geschut verdreven. Een brandbom viel daarbij in het water. Een burger, die zoo onverstandig was geen dekking te zoeken, werd door scher ven van het afweergeschut licht gewond. Nabij Alphen in Noordbrabgnt bij de Belgi sche grens zyn twee zware bommen in een bosch gevallen, waarbij een burger is gedood en eeni^ schade aan burgerlijk eigendom werd aangericht. In de omgeving van Aalsmeer viel een twaalf tal bommen, waarbij een huis zwaar en een licht werd beschadigd en talrijke broeikassen werden vernield. In de omgeving van Venlo is een aantal hul zen licht beschadigd. Zaterdagmiddag is de boerderij van den heer A. Muller te Hattem tot den grond toe afge brand. De oorzaak van den brand is onbekend. Het vuur werd het eerst waargenomen in een hooiberg. De inboedel kon nog in veiligheid ge bracht worden. De afgebrande boerdery was vele eeuwen oud en stond op historischen bo dem, de Gaedsberg genaamd. Met de restau ratie van dit gebouw was men reeds vele jaren bezig. TOKIO, 10 Aug. (D. N. B.). De Nederland sche gezant in Japan, generaal Pabst heeft vandaag met den leider van de Aziatische af deeling van het departement van Buitenland sche Zaken een onderhoud van een uur ge had over de betrekkingen tusschen beide lau den, in verband met de voorgenomen econo mische zending van generaal Koiso naar Ne- derlandsch-Indië. De organische samenhang tusschen geloof en liefde is zoo sterk, dat, waar het geloof ver loren gaat, ook de liefde vernietigd wordt. Velerlei misstanden in het sociale en economi sche leven zouden nooit dergelyke hemelter gende vormen hebben aangenomen, als met het geloof ook niet het bewustzijn van verant woordelijkheid tegenover God was weggenuren Het geloof in Christus wijst ons den weg naar de liefde van Christus, Die dit woord van er barmen sprak: „Ik heb medelijden met de schare." Menige arme heeft het geloof ln God ver loren, omdat hy het geloof in de menschen en in hun menschelijkheid had verloren en me nigeen heeft het geloof in God teruggevonden, omdat hij een mensch vond, die hem. misschien niet uit zijn armoede ophief, maar wel door goedheid en welwillend medelyden de verbit tering uit zijn hart wegnam. Maar als het Christendom van heden niet in staat is den geest van den huidigen mensch in zyn inner- lyk te overwinnen, dan is dat niet de fout van de Kerk, deze heilige eenheid der liefde die niet moede wordt van dag tot dag aar, te sporen tot liefde, maar van ons, leden dezer Kerk, die niet genoeg geloof hebben om in lederen arbeider een broeder te zien en voor wie niet iedere lijdende ziel het beeld oproept van den Gekruisigden Heiland. Alleen hy, die waarachtig gelooft, kan ook waarachtig liefhebben, omdat de heldhaftig heid eener offerende liefde slechts mogelij k is door een krachtig geloof in God, waardoor het onbeminnelijke beminnelijk wordt om Zij nentwil. De meest harde en moeilijke liefde, die tot onze vijanden, is slechts aanvaardbaar voor dengene, die het woord gelooft: „Bidt voor die U lasteren en vervolgen, opdat gU kinderen moogt zyn van Uw Vader in den Hemel, Die Zijn zon doet opgaan over slecnten en goeden en het laat regenen over rechtvaar digen en onrechtvaardigen." (Mat. 5.44.) De beslissende beweegreden voor onze liefde ligt niet in den mensch, maar in God. De laatste en hoogste waarde is God, Die den mensch wonderbaar heeft geschapen uit liefde en hem na zyn val op nog meer liefdevolle wyze heeft verlost. Dit geloof, dat door de liefde volmaakt wordt, zal ons een bron van vreugde zijn: „Die gelooft in den Zoon van God, heeft het eeuwig leven." (Jo. 3. 36). Niet „hij zal hebben", maar „hij heeft". Het geloof is het zaad, dat de kiem voor de eeuwige glorie reeds in zich bevat en. doet daarom in ons ook een onwankelbare hoop ontstaan: „Wie in Hem gelooft, zal niet be schaamd worden". (Rom. 9. 33). Bidden wij in dezen geest met de Kerk in de Oratie van dezen Zondag om vermeerdering der goddelijke deugden in alle leden der Kerk: „Almachtige, eeuwige God, geef ons vermeerdering van Geloof, Hoop en Liefde en, opdat wy mogen ver werven, wat Gij belooft, doe ons be minnen, wat Gij gebiedt." K. Een goed gevolg heeft veel ellende voor ons volk meegebracht: te velen die alleen maar schoonheid in het buitenland konden bewonderenheb ben geleerd, het eigen land en het eigen volk méér te waardeeren. Wij, Nederlanders, bezitten zooveel schil derachtigheid, zooveel stede- en na tuurschoon, zooveel eigen volkszeden en volkskrachtdat we veel meer dan in het verleden dit volkseigene moe ten waardeeren. Laten we alles in spannen, om dit volkseigene te bewa ren of te herstellen, het van alle smetten vrij te houden en het koste lijk eigen goed aan fraaie stads kwartieren, kunst, historische monu menten, gezonde zeden hoog in eere te houden. Het volkseigene moeten we zorgzaam beveiligen als een groot kostelijk goed voor heel onze gemeen schap. Te veel is reeds door onver stand verloren gegaan: bewaren we, wat ons nog rest. NEW YORK, 10 Aug. (D.N.B.) In den staat Louisana zijn wolkbreuken opgetreden, die op sommige punten geheele gebieden tot een hoogte van twee voet overstroomden. In het zuidwes telijk deel van Louisiana zijn meer dan 10.000 personen dakloos. Gouverneur Jones heeft alle beschikbare booten in beslag genomen voor net doen verrichten van opruimingswerkzaamheden en voor het transporteeren van levensmiddelen. Deze grootste overstrooming. waaronder Loui siana ooit te lijden heeft gehad, heeft op ver schillende plaatsen den geheelen oogst vernie tigd. LIMA, 10 Aug. (D. N. B.). De president der Boliviaansche republiek. Penaranda, heeft het aftreden van het kabinet geweigerd, aangezien geen reden bestond voor een koerswijziging in de politiek. HONOLOELOE, 10 Aug. (D.N.B.). De Ame- ikaansche marine zal te Barberspoint op hei eiland Oahoe een marineluchthaven van 2700 acres aanleggen, die o.a. vliegtuigen voor de te Pearl Harbour gestationneerde vliegtuigmoeder schepen zal bergen en de grootste luchtbasis van Hawaii zal zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1