Duitsch-Britsche luchtslag boven het Kanaal Aanval op convooi bij Harwich Luchtslag duurt nog voort Twee bergpassen in Britsch- Somaliland bezet X Haven van Portland gebombardeerd, 89 Britsche vliegtuigen neergeschoten Verduistering Bommen op vlieg velden Van Berbera Britsche duikboot Odin tijd over De nieuwe rijwiel plaatjes Albanees door Grieken vermoord Textiel en schoenen voor de weermacht ijn ontploft in Noordwijk ALPH. ELSENBURG r~ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Italiaansch legerbericht ;n" - 1 H m f In Augustus geen controle VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22542 BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1940 - AVONDBLAD Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaa' f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM N.V. fEXTlEL-GÖËDËRËN Groote branden in Portland De aanval op een convooi De operaties van Zaterdag Regeeringswijziging in Joego-Slavië SÜ&MltfÉ De strijd in Kenya Onrust in het Grieksch-Alba- neesche grensgebied Groote hoeveelheid thee te Londen verbrand Het gevaar van gevonden proj'ectielen Knaapje door ontploffenden kogel in de zijde getroffen Levering mag alleengeschieden tegen afgifte van bonnen Groot aantal ruiten gesprongen Dr. H. MANNING'S Zetpillen tegen Aambeien &oï/iccbv^tm^ ONDER DEN TREIN Oude man om het leven gekomen JONGEMAN DOOD GESTOKEN „Zweden zal de democratie handhaven" Een verklaring van minister' president Hansson Epidemieën dreigen in Louisiana DIT NI MMER BES I AAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ANKERSMIT'S KATOENFABRIEKEN - DEVENTER MARQUISETTES - VOILES ETAMINES N.Z. VOORBURGWAL 165-147 Tel32087*49313 - Telegr.-ad'et: „facie" Cretonne» Chintie» en «He endere lijden en katoenen (antasie-stotten BERLIJN, 12 Aug. De Duitsche luchtmacht heeft Zondag een lucht aanval ondernomen tegen de Brit sche oorlogshaven Portland aan Engelands Zuidkust, welke zich ont wikkelde tot een grooten luchtslag boven het Kanaal. Hierbij zijn, naar het Duitsche legerbericht meldt, 89 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het Duitsche legerbericht, dat hiervan mel ding maakt, luidt als volgt: „Bij den succesvollen aanval op Portland zijn de tankinstallaties en de havenwerken in brand gebombardeerd en zijn 57 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Daarenboven hebben onze vliegtuigformaties hog successen behaald oij een aanval op een konvooi ten Oosten van Harwich. Drie koop vaardijschepen, in totaal 17.000 ton, werden tot zinken gebracht, een torpedojager en drie koop vaardijschepen werden door voltreffers zwaar beschadigd. Bij deze gelegenheid schoten onze jacht- en torpedoformaties 17 vijandelijke vlieg tuigen neer. Op een ander punt werden acht vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Bij Dover ondernamen onze jagers bovendien hog een aanval op versperringsballons. Van de achttien versperringsballons werden er acht ver nietigd. Hierbij werden zeven Britsche jacht vliegtuigen neergeschoten. De totale verliezen Van den tegenstander bedragen dientengevolge Vandaag 89 vliegtuigen, tegenover zeventien aan °nze zijde." De aanval op Portland werd, naar het D.N.B. hieldt, ingezet door een aantal Duitsche bom- hienwerpers en Stuka's, die met succes de kaden en havenwerken van deze Britsche oorlogshaven bombardeerden. De aanvallen richtten zich o.m. op de herstellingswerkplaatsen van de Britsche staatswerf, op tankinstallaties, alsmede op de jjpstbatterijen daar ter plaatse. In de tankinstallaties en op den dam, die de oenige verbinding vormt tusschen het vasteland 6n het schiereiland, waarop de tankinstallaties zich bevinden, werden groote branden waargeno men. Voorts constateerde men hevige explosies in de ketel- en machineloodsen in de haven. De ta de haven liggende schepen werden bijna alle totaal vernietigd. Van de luchtdoelbatterijen, die probeerden om fle Duitsche vliegtuigen te verdrijven, moesten Weldra verscheidene het vuren staken. Een voorloopig communiqué van het Duitsche opperbevel meldde in den loop van den dag dat be Britsche formaties van jachtvliegtuigen tij dens de gevechten met de begeleidende Duitsche jacht- en gevechtstoestellen, numeriek verre in be meerderheid waren. Terwijl de luchtgevechten bij Portland zich tot oen slag ontwikkelden, die zich over het geheele Kanaal-gebied tot aan Dover uitstrekte, stegen, zoo meldt D.N.B., opnieuw Duitsche jachteska- bers op, ten einde de verkregen superioriteit in be lucht boven het Kanaal te behouden. Van de door de Duitsche jacht- en gevechts- Wstellen neergehaalde 75 Engelsche vliegtuigen heeft een enkel Duitsch jachteskader, bestaande bit Messerschmitt-jachttoestellen, er 22 neerge schoten en zelf slechts twee toestellen verloren, ïjeti ander Duftsch gevechtseskader heeft zes tien vliegtuigen neergeschoten. Vele kleine schepen stelden pogingen in het Work om de bemanningen van de neergeschoten Öritsche vliegtuigen te redden. Omtrent de uitwerking van den bomaanval op Portland deelen ooggetuigen mede, dat de kademuren zijn ingestort. Wrakstukken van schepen steken nog boven water uit, terwijl er voorts nog enkele brandende schepen, die reeds slagzqde vertoonen, gezien werden. De landingssteigers by Castletown vertoo nen enorme granaattrechters. Een gedeelte van de opslagplaatsen is ingestort, terwijl andere loodsen in brand staan. In den ioop van den avond zijn Duitsche Verkenningsvliegtuigen naar Portland gevlogen Om de uitwerking van de bomaanvallen officieel 'ast te stellen. Door dit onderzoek werden de berichten, die per radio door de gevechtstoe stellen en Stuka's waren overgebracht, beves tigd. Een Wuurgloed van geweldige branden in de Petroleumopslagplaatsen en havenwerken werd boor de vliegers waargenomen. Bij de afzonderlijke operaties boven het Ka baal, die onafhankelijk van den grooten lucht- siag werden gevoerd, zijn bij Dover zeven ver sperringsballons en vijf jachtvliegtuigen van het Spitfire-type neergeschoten. Bij Bristol werden twee Bristol Blenheim- en by Canterbury twee Spitfire-jachttoestel- leh door Duitsche jacht- en gevechtstoestellen Neergeschoten. Voorts werd een nieuwe aanval op een groot convooi in het Kanaal uitgevoerd. Zeventig koopvaardijschepen, die door veertien oorlogs schepen werden vergezeld, werden door enkele formaties Stuka's en bommenwerpers aange zien. Deze Duitsche aanval, aldus D. N. B., echter, in. vergelijking met dien op Port land, met naar verhouding geringe strijdkrach ten zijn uitgevoerd, daar het hier slechts een bijkomstige opdracht voor de Duitsche lucht strijdkrachten gold. Het convooi, dat in Zuidzuidwestelijke rich ting voer, werd op 20 kilometer ten Noord westen van Margate bezuiden Harwich, aan gevallen. Draadlooze berichten van de ge vechtsvliegtuigen deelden roede, dat op ver scheidene oorlogsschepen treffers werden waar genomen. Een koopvaardijschip van 8000 ton werd in brand gezet door een bom van het zwaarste en twee bommen van middelmatig kaliber. Het schip zonk terstond daarna. Een ander schip van gelijke grootte bleef brandende liggen en maakte slagzijde. Behalve de van de landzijde te hulp komen de Spitfire-jachttoestelien vlogen twee afdee- lingen Hurricane-jagers ter bescherming van het convooi mede. Voor zoover tot nu toe kon worden vastgesteld, zijn bij deze actie 17 Brit sche vliegtuigen, o.a. vijf Spitfire-toestellen, een Hurricane- en twee Bristol-B!enheim-ge- vechtstoestellen door de Duitschers neerge schoten. De bemanningen van de eerste afdeeling Duitsche gevechtstoestellen, weike in den loop van den avond op haar basis terugkeerde, rap porteerden, dat de afdeeling geen verliezen had geleden. Duitsche reddingsvliegtuigen, die duidelijk gekenmerkt waren met het Roode Kruis, zijn, naar het D. N. B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, door twee Bristol-Bienheim- vliegtuigen aangevallen. Een Duitsch reddings vliegtuig werd hierbij neergeschoten. Van Duitsche zijde wordt opgemerkt, dat dit op treden van de Britsche vliegtuigen, dat geheel in strijd is met het volkenrecht, des te ver achtelijker is, omdat de Duitsche toestellen niet alleen eigen, maar ook Britsche vliegers red den, die op zee in nood verkeeren. Over de operatics van Zaterdag deelt het op perbevel der Duitsche weermacht mede: „Een duikboot heeft het 9130 ton metende ge wapende Britsche koopvaardijschip Upwey tot zinken gebracht. De luchtmacht heeft op 10 Augustus weer uit gestrekte verkenningsvluchten boven Engeland en de zee gemaakt. Een vijandelijk gewapend koopvaardijschip werd aangevallen en zoo ern stig door bommen getroffen dat de bemanning het schip verliet. Voor belangrijke Engelsche havens zijn opnieuw mijnen gelegd. Onze ge vechtsvliegtuigen hebben de vliegtuigfabrieken Norwich aangevallen, waarbij een montagehal door bommen in brand raakte. In den nacht van 10 op 11 Augustus zijn bomaanvallen gedaan op Newport, Swansea, Pembroke en de fabriek van ontplofbare stoffen Hayle bij St. Ives. Vijandelijke vliegtuigen zijn gedurende den nacht in Noord- en West-Duitschland binnen gevlogen en hebben bommen op niet militaire doelwitten geworpen. Te Oberhausen—Sterkrade, Bielefeld en Bochum is telkens een woonhuis, te Bruchköbel bij Hanau zijn vier woonhuizen en een schuur, in Telgte in het district Munster is een herberg getroffen. De branden, die ontston den, konden steeds spoedig gebluscht worden door veiligheids- en hulpdienst. Een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol-Blenheim is neer geschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist". BELGRADO, 12 Aug. (D.N.B.)Minister-pre sident Tswetkowitsj is gisteravond naar Bel grado teruggekeerd, terwijl bijna alle overige ministers in de zomerresidentie Veldes (Bied) zijn gebleven. In politieke kringen te Belgrado doen naar aanleiding van den terugkeer van den mi nister-president opnieuw geruchten* de ronde over een kleine reorganisatie van de regeering'. Zonsondergang 12 Aug, 21.12 Zonsopgang 13 Aug. 6.18 Zonsondergang 13 Aug. 21.10 BERLIJN, 12 Aug. (D. N. B.). De groote luchtslag van Zondag is vandaag met nieuwe sterke slagen van het Duitsche luchtwapen voort gezet. De gevechten duren nog voort. Bijzonderheden volgen. v.' Op een heerlijken zomerdag aan den wandel in de prachtige omgeving van Mat- tighorn. De Nederlandsche jeugd inde Ostmark amuseert zich uitstekend. ERGENS IN ITALIë, 11 Aug. (Stefani) Het 6ste legerbericht van het Italiaansche ïoofdkwartier meldt: „De Britsche duikboot „Odin", die in een Britsch communiqué thans officieel als ver loren wordt gemeld is tot zinken gebracht ti^ens onze operaties, waarvan reeds in vo rige legerberichten melding werd gemaakt. De duikboot had een waterverplaatsing van 1500 ton en was gewapend met acht torpedo- lanceerbuizen, een kanon en twee mitrail leurs. De bemanning telde 55 koppen. In Britsch -Somaliland hebben wij den pas IfflH, Generaal-veldmaarschalk Von Kluge bracht dezer dagen een bezoek aan een der Fransche havens, waarbij hij de oorlogs bodems in oogenschonw nam. (Foto Weltbild) Het tweede gedeelte der Holland V/eek op de Loosdrechtsche Pias- se:n. Dat is nog eens zeilweer. Een stevige bries, de zeilen bol, het water flink opspattend onder de snelle vaart der ranke boot, dat is wat een rechtgeaard zeilenthousiast werke lijk in zijn element doet zijn van Carrin en Godagera bezet. De opmarsch duurt voort. Onze luchtformaties hebben het vliegveld van Erkovit in den Soedan gebom bardeerd. Zij plaatsten daarby voltreffers op 15 op het vliegveld staande vliegtuigen en sloegen 'n aanval van vqandeiyke jagers at. Al onze vliegtuigen zyn op hun bases terug gekeerd. Een vijandelijk toestel, dat trachtte El Oak aan de grens van Kenya te bombarderen, is door het vuur van onze troepen neergehaald. Een Engelsche piloot, een kapitein, is gevangen genomen." Uit Rome meldt het D.N.B.: Het Italiaansche offensief in Britsch Somaliland duurt voort. De Italiaansche troepen breken Overal den vij andelijken tegenstand, aldus de speciale ver slaggever van Slefani. Sterke formaties lucht strijdkrachten nemen aan de operaties deel er. steunen de troepen. Het luchtwapen heeft de afgeloopen dagen de vliegvelden van Berbera. waar tal van vij andelijke vliegtuigen stonden, gebombardeerd en met succes het geheele Britsche systeem van vestingwerken aangevallen. Hierbij moest het Italiaansche luchtwapen moeilijkheden van at- mosferischen aard overwinnen. Een bijzondere correspondent van het agent schap Stefani meldt de volgende bijzonderheden over de inneming van Zeila in Britsch- Somaliland: Na twee dagen van zware marschen rukte men Zeila binnen. De Italiaansche troepen en de afdeelingen inheemschen moesten na de tie- storming van het fort Pierch in een verstikkenae temperatuur groote afstanden door de woestijn afelggen. Zeila, dat door'sterke vestingwerken en een krachtig garnizoen verdedigd werd, moest bestormd worden. Talrijke Engelsche afd,eelingen kameelrijders werdeh door het vernietigend vuur der Italianen uiteengejaagd Een in de haven liggende Engelsche torpedo jager, die reeds door de Italiaansche vlieg tuigen zwaar beschadigd was, slaagde er nog in met 'n kleine groep vluchtelingen de haven te verlaten. De Inheemsche bevolking, die als gevblg van de Engelsche propaganda op de vlucht was geslagen, keerde reeds kort na den Italiaanschen intocht te Zeila terug en juichte de Italiaansche troepen toe. Aan het front van Kenya zijn de belangrijk ste gevechten niet alleen by Moyale, maar ook bij Debel, Namarapput en Lomaiana geleverd Zoo meldt de bijzondere correspondent van Stefani: Te Debel gingen de Engelschen tot den aan val over, wellicht om den inboorlingen het bewjjs te leveren van hun vermeende superiori teit. De aanval werd op 30 Juli bij het aan breken van den dag ingezet door een Engelsche gemotoriseerde troepenmacht van 2000 man te gen een slechts gering aantal Italiaansche troe pen, voornamelijk Askari's. De strijd was zeer hevig en werd den volgenden dag met toenemen de snelheid gevoerd, te meer daar de Engelschen versterkingen hadden ontvangen, o.a. van vlieg tuigen. Ondanks de numerieke meerderheid van den tegenstander vochten de Italiaansche troepen met zulk een geestdrift, dat de Engelschen ge noodzaakt waren in wanorde de vlucht te ne men. Verscheidene dooden en tweehonderd ge wonden werden per auto weggevoerd. Op het terrein van den strijd bleven 64 dooden, onder wie drie officieren, achter. Een tweede colonne inboorlingen-troepen, onder commando van zeven officieren, deed 'n aanval op den Italiaanschen post Namarapput. welke door Doebats is bezet. De colonne was geheel gemotoriseerd. Na langen strijd moesten de Engelschen zich langs de oevers van het Rudolfmeer terugtrekken. Den volgenden ochtend werd een aanval on dernomen op Lomaiana. Ook hier werden de Britsche troepen op de vlucht gedreven en over een afstand van 50 K.M. van het Laborgebergte achtervolgd. LONDEN, 11 Aug. (D.N.B.). De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de duikboot Odin over tyd is en als verloren beschouwd moet wor den. De Odin was een groote duikboot (1475 ton) en gebouwd in 1929, De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Fi nanciën, deelt mede, dat in verband met de omstandigheid, dat de aan maak en verzending van rijwielbelas- tingmerken voor het loopende belas tingjaar eenige vertraging ondervin den. gedurende het tijdvak van 9 tot en met 31 Augustus 1940 geen controle op rijwielbelasting zal worden ge houden. ROME, 11 Aug. (D.N.B.) Stefani meldt uit Tirana, dat Grieken in het Albaneesch- Grieksche grensgebied van Ciamura een poli- tieken moord hebben bedreven, waarvan een zekere Daut Hoggia. een oud voorvechter van het Albaneesche irredentisme het slachtoffer is geworden. De daders hebben het hoofd van Hoggia meegevoerd naar Griekenland en aan de auto riteiten, die er sinds jaren een hoogen prijs op gesteld hadden, overhandigd. Naar Stefani verder meldt, is het hoofd van den vermoorde op bevel van de plaatselijke Grieksche over heid van dorp tot dorp gedragen en als waar schuwing in het openbaar ten toon gesteld. Daut Hoggia heeft jarenlang onder zijn landslieden voor de vereeniging van zijn stam- provincie met Albanië geijverd. Hij is, naar Stefani verklaard, niet het eenige slachtoffer van de Grieksche onderdrukkingspolitiek. Eenige maanden geleden is op een Albanees, die niet ver van Ciamura vermoord werd, een briefje gevonden met de woorden: „Hetzelfde lot zal alle Albaneezen treffen, die op een be vrijding van hun vaderland van de Grieksche heerschappij hopen." Stefani meldt tenslotte, dat de bewoners van het gebied Ciamura 50.000 Albaneezen minder dan ooit bereid zijn te buigen voor de Grieksche onderdrukking. Waar de liefde tot hun stamland hun vertrouwen jarenlang heeft doen handhaven, en wel in een tijd dat het lot van Albanië duister was, daar hebben zij thans, nu het moederland herboren is, veel ster kere redenen om te hopen. NEW YORK, 12 Aug. (A.N.P.) Bij den ge weldigen brand aan de Theems zijn, naar uit Londen gemeld wordt, een millioen pond thee, alsmede andere belangrijke voedingsmiddelen in vlammen opgegaan. Dit verlies wordt met het oog op de moeilijke Britsche levensmidde lenpositie als zeer belangrijk beschouwd. Van officieele zijde wordt thans aangenomen, dat de oorzaak van den brand sabotage is. In de omgeving van Spakenburg hadden Zon dag eenige jongens ledige patroonhulzen ge vonden en medegenomen. Tusschen deze ledige nulzen bleek echter nog een scherpe patroon te zitten. Dit is het 8-jarig zoontje van den heer R. Hz. noodlottig geworden. Toen de knapen even later een vuurtje gin gen stoken, werden de gevonden voorwerpen daarin geworpen. Plotseling ontplofte een pa troon. De kogel trof het knaapje in de zijde en veroorzaakte daar een tamelijk diepe vleeschwond. Een ijlings ontboden arts moes: de wonde hechten. Was de kogel eenige centi meters dieper gegaan, dan zou de jongen doo- delijk getroffen zijn, De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt het volgende mede: Ter uitvoering van de verordening no. 60 in het Verordeningenblad voor het bezette Neder landsche gebied, stuk 14 d.d. 27 Juli j.l. is de volgende regeling getroffen met betrekking tot leveranties ten behoeve van de individueele mi litairen van de Duitsche Weermacht in Neder land, leden van Politie of S.S., van den ver sterkten grens wachtdienst, van de Duitsche Rijkspost of van de Duitsche Rijksspoorwegen van textielgoederen en schoenen, welke krach tens de distributiebepalingen slechts tegen af gifte van een bon of schriftelijke vergunning afgegeven mogen worden. De aflevering van bovenbedoelde goederen aan Duitsche individueele militairen en leden van S.S. enz., mag uitsluitend geschieden tegen afgifte van een door de desbetreffende Duitsche militaire autoriteiten onderteekenden bon, waarop de soort en de hoeveelheid der aan te schaffen goederen staat vermeld. Deze bon, waarvan een afbeelding in de dag bladen wordt afgedrukt, dient door den leve rancier te worden bewaard en kan met de desbetreffende distributiebons of vergunningen mede worden opgezonden ter verkrijging van een nieuwe toewijzing voor de aanvulling van zijn voorraad. De kooper moet den bpn (bezug- schein) aan de achterzijde ingevuld en onder teekend hebben, daar zij anders niet geldig is. Vanochtend omstreeks half 10 is te Noord- wijk aan Zee een mijn aangespoeld en tot ont ploffing gekomen. In de Hoofdstraat sprongen alle ruiten van de winkels en woonhuizen. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. Strand en boulevard waren tijdig afgezet. werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. De naskl hel in brengen ge. makkelijk. Verkrijgbaar bij alle Apotheken en Drogieten k (1. 1.50 per dooaje van 12 atuka. Or. a BANNING". Pkara. Cka. F.lriek. NV. DEN HAAG. Zaterdagmiddag omstreeks één uur is op den enbewaakten spoor-overgang bij den Kalkovens- weg, te Alkmaar, de 71-jarige heer P. Tervoort door een uit Alkmaar komenden trein over reden. Het slachtoffer werd zeer verminkt en was op slag dood. De heer T. was met eenige vrienden op weg naar zijn werk bij den heer B. in de Egmondermeer. Hij was tameiyk doof en. heeft misschien daardoor geen erg gehad in het naderend gevaar. In den nacht van Zondag op Maandag vond een ernstige vechtpartij plaats bij de automatiek aan de Nieuwe Haven te Zwolle. De twist liep zoo hoog, dat messen werden getrokken. De 25-jarige A. S. te Kampen, te werk gesteld bij de Zuiderzeewerken, werd zoo danig door een messteek in het hart getroffen, dat hij spoedig aan de gevolgen overleed. STOCKHOLM. 12 Aug. (D.N.B.). Naar aanleiding van de opening van het congres der sociaal-democratische partijjeugd in Stockholm, heeft de Zweedsche minister-president Hansson gisteravond een korte rede gehouden. Hierin keerde hij zich tegen geruchten over een nieuwe orienteering en aanpassing. Hij verklaarde o.a.: Zweden heeft een democratie opgebouwd, die veie droomen heeft verwezenlijkt en de zeker heid heeft versterkt, dat Zweden door middel van de democratie een nieuwe gemeenschap kan opbouwen. De Zweesche minister van Defensie, Skóld, verklaarde in een radiorede, waarin hy aan spoorde in te teekenen op de Zweedsche defen- sieleening, dat de Zweedsche politiek blijft stre ven naar het handhaven van de zelfstandigheid van het land. De militaire voorbereidingen van Zweden en de verdediging van het Zweedsche volk hebben Zweden uit den oorlog gehouden. Tenslotte zeie de minister, dat de militaire pa raatheid van Zweden gehandhaafd moet biy- ven. LAFAYETTE (Louisiana), 12 Aug. (D.N.B.). Met het oog op het dreigende gevaar voor het uitbreken van besmettelijke ziekten in het over stroomde gebied van Louisiana, heeft gouver neur Jones de evacuatie gelast van drieduizend personen uit Corwley, het centrum van de Amerikaansche rijstindustrie. 30.000 personen, die in de afgeloopen weken door de tropische stormen en wolkbreuken dak loos zijn geworden, worden met typhus en dihpterie bedreigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1