DTJjERS Engelsche bommen op Amsterdam Etaleur bestal zijn firma 3 kinderen gedood bij auto-ongeval Adadleh genomen Nieuwe Duitsche luchteskaders op weg naar Engeland Bommen op Duin en Bosch In Den Haacj zegt ijlen: tot strak Italiaansche aanval op Malta Versiering van de oorlogsgraven WANDGEDIERTE GROOTE AANVAL VOORTGEZET 86 Britsche vliegtuigen neergehaald r Verduistering VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Talrijke branden werden veroorzaakt m i Kort geleden had de directie nog haar Vertrouwen jegens hem geuit GEEN HUUR en GEEN RENTE HOE KAN DAT? Verschillende personen werden gewond Fa. H. v. LOON Tel. 23037 Twee dooden en negen gewonden DINSDAG 13 AUGUSTUS 194D - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22544 Man gedood W ilhelmina-gasthuis zwaar getroffen Het Wilhelmina Gasthuis is bij zonder hevig gebombardeerd, hoe wel het 'n groot Roode Kruis-teeken op het dak heeft, dat de vliegers gezien moeten hebben door middel van de door hen uitgeworpen licht bommen. Het ziekenhuis werd ge M Italiaansch legerbericht Roemeensch-Hongaarsche onderhandelingen Het is de bedoeling deze van blijvenden aard te doen zijn JbrnuiUten. BERLIJN, 13 Aug. (D. N. B.). Sedert vanmorgen vroeg bevinden zich wederom Duitsche bommen werpers op weg naar Engeland. De Berlijnsche pers over den aanval Bij Loenen aan de Vecht Op Staphorst UIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Kort voor twee uur zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag door Engelsche vliegtuigen talrijke brand- en explosieve bommen op verschillende gedeelten van de hoofdstad geworpen, waardoor in de omgeving van de Da Costakade, Jacob van Lennepkade, de Kinker straat en het Paramariboplein tal rijke branden, naar schatting 20 tot 25, zijn ontstaan. Aan den overkant van het IJ in den Kome tensingel (Tuindorp Oostzaan) is een explo sieve bom in het water terecht gekomen, waar- dbor de wegberm is beschadigd, andere op Pleintjes, zoodat ruiten en deuren van omlig gende perceelen werden vernield. Slachtoffers vallen hier niet te betreuren. Op het Paramariboplein zijn de perceelen 60 eR 44 door brandbommen getroffen en in brand geraakt. Op het Surinameplein zijn een of fileer brandbommen in den grond geslagen. Het Perceel Paramariboplein 22 is door een explo sieve bom geraakt, welke door het dak naar binnen sloeg en op de benedenverdieping is blijven liggen. De bom is niet ontploft. Men vreest, dat het een tijdbom is. Onder leiding van hoofdinspecteur Glasius Van het bureau Overtoom is de omgeving van het huis over een afstand van 50 meter ont ruimd en afgezet. Ook hier vallen geen slacht offers te betreuren. De meeste bommen, in hoofdzaak brand bommen, zijn terecht gekomen in de om geving van de Van Lennep- en de Da Costakade. Het perceel Da Costakade 197 werd door een brandbom getroffen, welke door de 3e, 2e en le verdieping heensloeg en een uitslaanden brand veroorzaakte. Drie hoog was onbewoond, de bewoners van twee hoog zijn gevlucht, van de bewoners van een hoog is niets bekend. In de benedenverdieping was een café ge vestigd. Dit perceel heeft groote brand- en Waterschade opgeloopen. Een in de Da Costa kade liggende kolenschuit werd eveneens ge raakt en vatte vlam. Het perceel Jacob van Lennepkade 52 heeft brandschade aan de 3e verdieping opgeloopen. Op den hoek van de Jac. van Lennepstraat en de Da Costakade heeft een brandbom een 2e en een 3e verdieping doen- uitbranden. In het Perceel Jac. van Lennepkade 54 is een brand bom ingeslagen, welke doordrong tot de 2e ver dieping. De bewoners konden met behulp van Water en dekens de bom- onschadelijk maken. Perceel Kinkerstraat 71 is eveneens door brand bommen geteisterd, evenals de perceelen Kinkerstraat 74 tot 80. Voorts werden aan de Da Costakade getrof fen de perceelen 132, 161, 177, en 199. In het perceel 177 viel de brandbom in de slaap kamer van drie kinderen. De ouders van deze kinderen hadden zich nog niet ter ruste ge legd en waren in staat met hun kroost veilig het huis te verlaten. De woning brandde geheel Uit. Hier woonde de familie Van Ree. Er valt bij dit bombardement één slacht offer te betreuren. Het is de 61-jarige werk- looze J. de Kruif die zich reeds met zijn vrouw te ruste had begeven, toen de brand bom enkele centimeters naast het ledikant aan zijn zijde insloeg. De man werd onmid dellijk door het vuur getroffen en was vrij wel op slag dood. Zijn vrouw, die naast hem sliep, kreeg slechts enkele brandwonden aan de armen. troffen door een groot aantal brand bommen, waardoor vooral de oog heelkundige en de tandheelkundige kliniek zwaar beschadigd werden. Groote bommentrechters, van twee tot vijf meter middellijn, zijn ge constateerd. Het mag een wonder heeten, dat niet talrijke menschenle- vens te betreuren zijn. De politie was onder commando van com missaris Schroder op het terrein van den brand aanwezig. Er werd voor een strenge afzetting gezorgd met de medewerking van de Luchtbe scherming en Duitsche militairen. Uiteraard was ook een groot aantal brandweerwagens op de verschillende punten geconcentreerd. Bovendien waren de motorspuiten van het nieuwgevormde brandweercorps van de luchtbescherming aan wezig. In de omgeving van de Da Costakade heeft de commandant van de brandweer, de heer Gordijn, gedurende eenigen tijd het commando gevoerd. Hij werd later afgelost door hoofd brandmeester De Boer en adjuncthoofdbrand- meester Van Wijngaarden. Op het Paramaribo plein werd het bevel gevoerd door de brand meesters De Jong en Ten Kate. Bovendien was hier het hoofd van de Luchtbescherming, de heer Verschoor, aanwezig. In den tuin van Da Costakade 130 hebben een agent en een burger het begin van brand door een brandbom geconstateerd. Het vuur was spoedig gebluscht. In het perceel Da Costakade 169 is een brand bom op de 2e verdieping in een bed terechtgeko men en heeft daar brand veroorzaakt. Deze is door de Luchtbescherming gebluscht. Een elec- trische bovenleiding van de tram in de Bilder- dijkstraat is eveneens vernield. Bovendien heeft een bom in deze straat in het asfalt een gat geslagen. Van het perceel hoek Bilderdijkstraat—Kin kerstraat is de 3e verdieping door brand be schadigd. Van de Bilderdijkstraat perceel 182 zijn de slaapkamer, huiskamer, het magazijn en de werkplaats uitgebrand, bovendien ontstond een binnenbrandje in perceel 198 Bilderdijkstraat. Uiteraard bood de duisternis de brandweer groote moeilijkheden. Het was volkomen onmo gelijk een overzicht van het gebeurde te krijgen en dit vereischte afzonderlek optreden, waardoor zeer veel materiaal ingezet moest worden. De straten waren bedekt met slangen, na korten tijd door het bluschwater in beken veranderd. Zeer veel van het brandende huisraad was naar bui ten geworpen, waardoor enkele straten hier en daar vrijwel onbegaanbaar waren. Onder de bewoners van de Van Lennep- buurt heerschte uiteraard de grootste ver slagenheid. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, waren de bewoners van de getroffen perceelen bij buren, die er beter afgekomen waren, ondergebracht. Niemand was meer te bed, iedereen had zich aangekleed en was de straat opgegaan. Overal stond men in groepen het gebeurde te bespreken. Een fac tor, welke het onderzoek zeer bemoeilijkte, was, dat vele bewoners van getroffen per ceelen in hun angst waren gevlucht, zoodat vaak de brandweer en politie niet te weten konden komen, wie nu eigenlijk het huis bewoonde. De brandweer was spoedig overal het vuur meester en rukte omstreeks vier uur in, al bleven hier en daar posten achter. Nader onderzoek zou in den loop van Dins dag worden ingesteld; dan eerst zal men kunnen overzien, hoe groot de aangerichte schade is. Dat zij echter vele duizenden gul dens zal beloopen, laat geen twijfel. Wachtend op de hoot, die de geleiders en geleidsters van de Nederlandsche jeugd in de Oostmark over de Königssee zal brengen. (Foto Pax Holland ERGENS IN ITALIë, 13 Ang. (Stefani). De speciale correspondent van Stefani meldt, dat Italiaansche formaties bommen werpers tusschen 20.30 gisteravond en 00.30 vannacht in opeenvolgende golven belang rijke militaire objecten op het eiland Mal ta hebben aangevallen. Deze formaties de den eerst met veel succes een aanval op de petroleumopslagplaatsen van Marsa Sciroc- co en Calafrana er daarna op de wapen opslagplaatsen. Na den eersten aanval werd een hevige brand, die meer dan een half uur duurde, waargenomen. F INLAND RITSCHE S OVJ ET RUSLAND =OCEAA LOWAK BOELGARIJ spilgenoter) Gebieden welke den strijd tegen puitsch- gestaakt hebben door een wapenstit standsverdrag. ALESTI Wederom is de kaart van Europa veranderd, nu Roemenië en Bulgarije het eens zijn geworden over de zuidelijke Dobroedsja, dat vóór den Balkanoorlog in 1913 aan Bulgarije toebehoorde. Met een zwart pijltje is op de kaart aangegeven het ge bied (gearceerd) van de Dobroedsja, dat thans wederom bij het Buïgaarsche rijk sal g$trqk k&n roofden. De wacht aan de kust Zwaar Duitsch ge schut beschermt den ingang van een der Fransche havensteden. (Foto Weltbild) De Haagsche politie was dezer dagen ter oore gekomen, dat in verschillende café's karpetten tegen een laag bedrag werden aangeboden. Zij stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat de hoofdpersonen in deze zaak waren een 38-ja- rige etaleur van een firma aan de Groote Markt aldaar en een 50-jarige loopknecht van dezelfde zaak, De etaleur was kort geleden gehuldigd in verband met zijn 12J4-jarig jubileum, bij welke gelegenheid de directie haar groote vertrouwen in zijn persoon uitsprak. Inmiddels is gebleken, dat hij reeds twee jaren bezig was een groote partij karpetten te stelen. Ook tafelkleeden, gordijnen enz. bracht hij aan den man. Hij vertelde aan familie en bekenden, dat hij hun tegen een matigen prijs deze goederen kon leveren, daar hij in nauw contact stond met een reiziger van een fabriek. Zoo heeft hij dan ook vele kennissen van goederen voorzien. Het zelfde verhaal deed hij in café's en plaatste daar talrijke orders. De loopknecht bracht de karpetten naar de opgegeven adressen en ont ving daarvoor een deel van de verkoopwaarde. De totale waarde de verduisterde goederen be draagt ongeveer 1000, waarvan een waarde van ongeveer 200 in de woning van den eta leur is teruggevonden. Als merkwaardige bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de etaleur niet schroomde, zijn vrouw een karpet te ver- koopen, van welker opbrengst hij goede sier maakte in verschillende café's. tal. MM. HYPO - ALKMAAR WiiftelmlraUaan 6 Dinsdagmorgen ongeveer half 1 2 is een vreeselijk auto-ongeluk ge beurd op den Parallelweg te Bergen op Zoom, dat het leven heeft ge kost aan drie kinderen van onge veer 9 en 10 jaar oud, terwijl een meisje van ongeveer 3 jaar levens gevaarlijk werd gewond en andere personen minder ernstig letsel be kwamen. Een auto, afkomstig uit Zuid-Holland, reed op den Parallelweg van wachtpost 13 naar den Wouwscheweg. Toen de wagen ongeveer halver wege was, stak een kind den weg over en toen de chauffeur hiervoor wilde uitwijken, raakte hij de macht over het stuur kwijt. De wagen reed eerst het rechts gelegen trottoir op en greep daar het ongeveer 10-jarig zoontje van de familie Hertoghs, dat met zijn fiets langs het trottoir stond. De jongen, die een .eind werd meegesleurd, was op slag dood. Intusschen was de auto ook tegen een kinder dagen gebotst, waarin twee kinderen van de familie Videier zaten. De kinderwagen werd totaal versplinterd. Het 13-jarig meisje, dat den wagen duwde, brak een arm, terwijl de beide inzittende kinderen ernstig werden ge wond, waarvan een ongeveer driejarig kind zoo zwaar, dat voor het leven wordt gevreesd. Twee dochtertjes van de familie Verduit en het zoontje van de familie Schetters, die juist een kapperswinkel hadden verlaten, werden eveneens gegrepen en de beide meisjes, resp. 9 en 10 jaar oud, op slag gedood. De auto zwenkte hierna naar links en reed tegen een handwagentje van de gemeentereini ging. Een ongeveer 40-jarige werkman wist zich, door tijdig over een naast den weg staan de afrastering te springen, in veiligheid te stel len. Opnieuw zwenkte de wagen naar rechts, waar hij tegen het trottoir tot stilstand kwam. Onmiddellijk schoten van alle kanten omstan ders toe en werd de politie gewaarschuwd en geneeskundige hulp ingeroepen. De deernis met de slachtoffers van het droeve ongeval is zeer groot. De chauffeur was vanzelfsprekend ge heel overstuur. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. ERGENS IN ITALIë, 13 Aug. (Stefani) Het 65e Italiaansche legerbericht luidt als volgt; Het eerste treffen met het gros der vij andelijke strijdkrachten, welke Britsch Somaliland verdedigen, vond op 11 dezer om 13 uur plaats, na een aanval van onze strijdkrachten, die zich gisteren ontwikkeld heeft tot een reeks verwoede gevechten in het gebied van Adadleh, dat bezet werd. De strijd duurt voort. In heizeifde gebied hebben wij een Blenheim neergehaald en den bestuurder, een kapitein, als lijk ge borgen. Tijdens den strijd hebben wij een vliegtuig verloren. Formaties onzer bom menwerpers hebben brandstofdepots op Malta getroffen, tengevolge waarvan groote branden ontstonden. BOEKAREST, 13 Aug. (D.N.E.). Naar hier verluidt, is van Roemeensche zijde het plaatsje Posada bij Sinaja in de Karpathen uitgekozen als plaats van bijeenkomst voor de Roemeensch- Hongaarsche onderhandelingen. Het schijnt, dat Hongarije met dit voorstel accoord zal rgaan. In aansluiting van een vorig bericht kunnen wij thans mededeelen, dat het in de bedoeling der betrokken autoriteiten ligt. de versiering der oorlogsgraven in Nederland van blijvenden aard te doen zijn. Het comité ter versiering van oorlogsgraven in Nederland is voornemens, tegen den winter de bloemen te vervangen door vaste planten, die tegen de koude bestand zijn. Naar wij ver der nog vernemen, worden er ook plannen voor bereid, om te komen tot een algemeene ver- eeniging tot onderhoud van de graven der in Nederland gesneuvelde militairen. itodueet. "•V. T/h TECHN. BUS. Zr. F. DUBBELMAN AMERSFOORT - Tel. 22B0 GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT No. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen Aan de Britschc kust worden opnieuw door afdeelingen gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bomaanvallen gedaan. Hierbij worden op verschillende plaatsen boven het Kanaal en het eiland hevige luchtgevechten geleverd. Het is den Duit- schcn aanvallers gelukt, de versperring aan de Zuidkust die gevormd wordt door lucht- doelartillerie en jachtvliegtuigen te door breken en hun bommen op de beoogde doelwitten neer te werpen. Het is nog niet te overzien, welke Britsche doelen tot dusverre zijn gebombardeerd. De po ging van de Britsche luchtdoelartillerie, den Duitschen bommenwerpers eenige schade toe te brengen of hun plannen te verijdelen, was vergeefs. De Engelschen verloren reeds in de eerste morgenuren een groot aantal jacht vliegtuigen. Bij de luchtgevechten die gisteren, Maandag, boven Engeland en het Kanaal zijn geleverd, heeft de vijand, naar met zekerheid is vastge steld, in totaal 86 vliegtuigen verloren. Boven dien schoot de Duitsche luchtdoelartillerie bo- van Duitsch grondgebied drie vijandelijke vliegtuigen neer, zoodat in totaal 89 Britsche vliegtuigen vernietigd werden. Daarenboven werden zeven andere vijandelijke jachttoestel- len door zware beschieting buiten gevecht ge steld. Met lange rookslierten gleden zij af en verdwenen in den nevel, zoodat zij als verloren beschouwd kunnen worden. Bij de gevechten die dezer dagen zijn ge voerd gingen 24 Duitsche gevechts- en jacht vliegtuigen verloren. BERLIJN, 13 Aug. (D.N.B.). De Duitsche bladen leveren waardeerende beschouwingen over den aanval van gisteren op de Engelsche oorlogshaven Portsmouth en over de andere successen van het Duitsche luchtwapen. De moreele uitwerking van de Duitsche actie tegen Portsmouth, zoo schrijft de Berliner riörsenzeitung, zal ongetwijfeld niet geringer zijn dan haar militaire gevolgen, want de naam Portsmouth heeft voor Engelsche ooren een bijzonderen klank. Hij beteekent de heerschap pij der zee en toovert den Engelschen het beeld van pompeuze vlootparades op de reede van Spithead voor oogen. Doch het is thans met de Britsche heerschappij ter zee gedaan en wanneer de Engelschen nog weigeren hieraan te gelooven en al doen zij ook de meest wan hopige pogingen het buitenland en zichzelf de Duitsche superioriteit in de lucht en de be- teekenis hiervan uit het hoofd te praten, toch zal de dag komen, waarop geen leugens meer helpen. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: Engelands Zuidkust ligt onder vuur. Diegene, die enkele maanden geleden aan de Engelschen gezegd zou hebben, dat hun oorlogshavens van Portland tot aan Portsmouth en dat Dover, de sleutel van Groot-Brittannië, oorlogsgebied en het voorste front van de eilandverdediging zou den worden, zou niets anders dan een onge- loovige verbazing hebben gezien. De bommen regen van ons luchtwapen op de genoemde havens vormt echter slechts het eerste deel van de aanvalsacties der laatste twee dagen. Het tweede en in zijn strategische beteekenis niet minder belangrijke deel vormt het duel tusschen ons luchtwapen en het Britsche. In dien men zich de publicaties uit de geheime documenten van den Fransehen generalen staf en het vergeefsche verzoek van Frankrijk om tien Engelsche jachteskaders voor den slag in Frankrijk nog herinnert, dan ziet men on middellijk de analogie met het oude recept der Engelschen hun vloot te willen sparen door gebruik te maken van de Royal Air Force. De verliescijfers in de luchtgevechten der laatste twee dagen hebben deze mythe vernietigd, nog voordat zij wortel heeft kunnen schieten. Het Britsche luchtwapen moet, nu het in Noor wegen, Nederland en Frankrijk, met uitzonde ring van Duinkerken, niet wilde toeslaan, thans boven Engelands kusten tot den strijd over gaan. En in dezen strijd wordt het verslagen en gedecimeerd. Een verlieslijst van 93 neerge schoten Britsche vliegtuigen op 11 Augustus en 71 vliegtuigen op 12 Augustus, is vooral in ver houding tot de niet teruggekeerde Duitsche vliegtuigen geweldig. Behalve de reeds in andere berichten ge noemde bombardementen, op Nederlandsch ge bied in den afgeloopen nacht uitgevoerd door de Engelsche luchtmacht, zijn ook nog Engel sche bommen neergekomen te Castricum, Noord- Schermer en Assendelft. Wat Castricum betreft, werd de vrou-. wenkliniek „Duin en Bosch" onder Bakkum aangevallen. Er worden daar in hoofdzaak geesteszieken verpleegd. Van de'vier bommen, die geworpen wer den, waren 2 voltreffers. Twee vrouwen werden gedood, twee zwaar gewond. Nog 7 patiënten bekwamen verwon dingen. Het gebouw zelf werd zwaar beschadigd. Het gebouw droeg het kenteeken van een ziekenhuis op het dak. In Noord-Schermer kwamen 6 bommen neer in een weiland, "in Assendelft vielen eenige bommen in het water. In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegtuigen aan aantal bommen op de gemeente Loenen aan de Vecht neergeworpen, meldt het A.N.P. In de buurt en ook wijd in den omtrek is geen enkel militair doel aanwezig, zoodat deze bommen lukraak werden uitgeworpen. Geluk kig kwamen de bommen in een weiland terecht, waar slechts geringe schade werd aangericht. Van woningen, die honderden meters van de plek, waar de bommen terecht kwamen, verwij derd lagen, werden de ruiten, alsook verschil lende dakpannen vernield. Daar men vermoedt, dat er tijdbommen zijn uitgeworpen, heeft de politie het weiland af gezet. In den afgeloopen nacht, om half één, zijn, vermoedelijk tengevolge van een luchtgevecht tusschen een Engelsch en een Duitsch vliegtuig, eenige brandbommen uit het Engelsche toestel neergekomen in het dorp Staphorst nabij Meppel. Hierbij werden twee boerderijen, be woond door de landbouwers J. Stens en J. Bloemert, door brandbommen getroffen. De bewoners konden zich in nachtgewaad in vei ligheid brengen. Eenige kalveren en varkens kwamen in de vlammen, welke weldra uit de boerderij opsloegen, om. De geheele inboedel ging verloren. De Staphorster brandweer slaag de er in, een derde perceel, waarvan het dak vlam had gevat, te behouden. Zonsondergang 13 Aug Zonsopgang 14 Aug. Zonsondergang 14 Aug. 21.10 6.16 21.08 "i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1