De opzet BEV^g|yiJK Laatste Nieuws Telefoongesprekken worden duurder van den weekcursus voor volkszangleiders Het appèl te Doom was een succes DINSDAG 13 AUGUSTUS 1940 KAMERMUZIEK IN HET FRANS HALS-MUSEUM KAARTEN VOOR DE A. W.-DUINEN Eerste plechtige H. Mis VELSEN-NOORD IJMUIDEN Verdeeling voorraden Drie inplaats van twee cent per gesprekseenheid BRITTEN VERLOREN 93 VLIEGTUIGEN sigaretten UITBREIDING VAN HET TULPENAREAAL BEZOEK AAN SPAARNBERG CRICKET REVANCHEWEDSTRIJD HAARLEM—R. en W. HAARL. CRICKETBOND C.V.H. 3Bloemendaal Haarlem 5R.C.H. Rood en Wit 3 kampioen C.V.H.U.V.V. Quick comb.Haarlem-ruïne V.V.G.A.E.D.O. HENGELSPORT Het Baarsje ving witvisch WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles Een gemeenschap Nieuwe cursussen Zilveren professiefeest Voor Herwonnen Levenskracht Diepspitregeling BURGERLIJKE STAND SPORTDAG KANO SLOEG OM Een der inzittenden aan den dood ontsnapt Oefeningen met springzeil EXAMEN HOOFDAKTE Duitsch leger bericht HONKBAL Gouden echtpaar Voorloopig krijgt elke winkelier 60 pCt. van zijn gemiddeld gebruik Begrijpelijkerwijze vormt het door ons ge vormde idee om voor 19401941 het met Tulpen te beplanten areaal met 20 pet.25 pet. uit te breiden een onderdeel der gesprekken, welke in dezen tijd tusschen vakgenooten gevoerd wor den, zoo schrijft het „Kweekersblad". Het overgroote deel der tulpenkweekers deelt de meening, dat het buitengewoon gewaagd is om met een zoo sterk gekrompen teelt een toe komst in te gaan, welke allerlei mogelijkheden biedt. Tevens onderschijft men, dat een zoo sterk gekrompen teelt pas dan een boterham kan opleveren, indien de prijs belangrijk zou stijgen. Aangezien het meer en meer zeker wordt, dat dure tulpen straks in massa geen schijn van kans zullen hebben, is het duidelijk, dat het niet in een te klein areaal met dure tulpen, maar in een uitgebreid areaal met ver koopbare tulpen gezocht moet worden. Bezwaren zijn, dat men niet weet, hoe de toestand zich ontwikkelen zal en dat in de te genwoordige omstandigheden geen land aan de voedselvoorziening onttrokken mag worden. Het eerste bezwaar heeft o.i. geen waarde. Juist, omdat wij niet weten hoe het wolkenfloers, dat onze streek momenteel in duisternis hult, zal scheuren, moeten we voorbereid zijn om straks daar te staan, waar het zonnelicht valt. Wan neer wij pas onze maatregelen gaan nemen als het oogenblik daar is, is het te laat. Bloembol- lenkweeken is niet gelijk te stellen aan het bou wen van een huis, want in het laatste geval be paalt het aantal aan te stellen werklieden de snellere afwerking, maar bij bloembollen hangt het verkrijgen van de noodige productie van een tijdsverloop af. Dat tijdsverloop kunnen wij wel eenigermate bespoedigen, maar nooit als met dood materiaal het geval ls. De vraag is oi.: gelooft men in de toekomst Van ons vak? Zoo ja, dan moeten tijdig maat regelen getroffen worden; zoo niet dan is elko maatregel' overbodig. Wij gelooven wel in de toekomst van ons vak en zeer velen met ons Zij allen zijn niet bang reeds nu maatregelen voor te stellen, welke in de toekomst van bij zonder groot algemeen belang kunnen zijn Wat de voedselvoorziening betreft, daarvoor is de uitbreiding van de tulpenteelt van geen of uiterst geringe beteekenis. Vele der voor voeding in aanmerking komende gewassen kun nen nog na het rooien der tulpen geplant wor den, zooals thans op de met nateelt beplante velden wel duidelijk gedemonstreerd wordt. Er zijn natuurlijk nog andere bezwaren al worden ze niet genoemd, maar tegenover deze genoem de bezwaren staan veel meer toejuichingen, zoodat naar onze meening deze zaak een ern stige bespreking overwaard is. Naar de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer D. G. Gratama, gisterenmiddag tijdens zyn welkomstwoord aan de medewerkers van deze concertenreeks mededeelde, gaat het getal bezoekers aan deze concerten nog steeds in stij gende lijn, zoodat vorige week het getal van 350 bezoekers nog werd overschreden. Een gelukkig verschijnsel intusschen, zoowel voor de organi satoren als voor de medewerkende kunstenaars En het verzoek aan de luisteraars om een woordje van aanbeveling tot vrienden en be kenden te spreken viel dan ook zeker in goede aarde. We herhalen het hierbij, daar deze mid dagen ongetwijfeld interessant zijn en kunst bieden van uitstekend gehalte. Medewerkenden voor dezen middag waren de dames Annie en Alie Michielsen, alt-zangeres en pianiste, en het Haarlemsche trio, bestaande Uit de heeren Jac. Zwaan, piano. Jan Hoeben viool, en Philip Vlessing, violoncello. De zangeres, die een goed aansprekend en stevig geluid het hare noemen mag, doch nog niet geheel voldoende de zangtechniek, vooral wat de adembeheersching betreft, in haar macht heeft, droeg een tweetal Italiaansche liederen voor en twee door Const. Huygens getoonzette psalmen voor de pauze, en een drietal Schubert- liederen er na. De beide Italiaansche composi ties en de Schubert-liederen behoorden, naar onzen smaak, tot de best geslaagden, wat voor dracht aangaat. Zij moet nog leeren wat breeder uit te zingen, en het gevoel zal nog meer van binnen uit moeten komen, wil haar voordracht werkelijk boeien. Van de Schubert-liederen wa ren daarom Morgenlied en Liebhaber in allen Gestalten het beste, al kan haar dictie en uit spraak ook hier stellig nog worden verbeterd. Haar zuster zorgde voor een goede en rustige begeleiding. Beide dames werden met extra bloemen en applaus gehuldigd. Met het z.g. „Geister-trio, op. 70, in D gr. t. van Beethoven, en het eveneens op een concert avond in April van dit jaar uitgevoerde Dumky- trio van Dvorak, wisten de leden van het Haar lemsche ensemble welverdiend succes te behalen. Al was het samenspel nog niet volmaakt homo geen, de stemming liet door detonatie nogal eens aan zuiverheid te wenschen oyer, vooral in de langzamere gedeelten boeiden zij hun ge hoor door hun fraaie voordracht en innige ex pressie. In de snellere passages was de klank wel niet steeds even beheerscht en fraai, maar er zat vaart en geestdrift in, wat veel ver goedde, en wat de aanwezigen dan ook naar waarde wisten te schatten en met een spon taan en zeker welverdiend applaus beloonden. Moge het bezoek aan deze kunst-middagen en -avonden tot einde Augustus zich in stijgen de lijn blijven bewegen. J S Zaterdagmiddag hebben de leden van de Ned. Natuurhist. Vereeniging afd. Haarlem een wan deling mogen maken over het landgoed Spaam- berg van de familie Guepin te Santpoort. De heer Van Dijk nam de leiding op zich en wees, bij het moerasje, op den kniewortel dien de Moe- rascypres maakt. ïn het plasje bloeiden pijl kruid, waterlelie, waterweegbree; aan den kant stonden egelskop, de forsche zwanenbloemen, watereppe, moerasrolklaver en kattestaart. Tijdens de wandeling wees de heer Van Dijk ons de verschillen in Thyjopsis, Chamaecyparis en Thyja. Er stonden exemplaren van Acer Negundo (de vedereschdoom) waaronder een bontbladige, Acer colchicum. Sorbus intermedia en Sorbus latifolia, en een mooi exemplaar van de monumentaaliep. Degenen, die de plant soenwandeling vorigen Zondag meemaakten, konden de toen opgedane kennis nog eens ver- frisschen: ook hier stonden Castanea sativa, Kaukasische vleugelnoot, Tilia petiolaris, bas taard van Mispel en Meidoom, en een Platanus orientalis. De blaasvrucht van de pimpernoot (Staphylea) werd bekeken en de mocie roode bloemen van Campsis (Tecoma radicans), een klimmende heester; op hetzelfde muurtje groeide Rhus Toxicodendron, een plant die voor sommige men- schen, die daarvoor vatbaar zijn, vergiftig blijkt te zijn Bij de wandeling rondom de voormalige h,er- tenkamp vonden we nog de hier in de buurt vrij zeldzame Muursla (Lactuca muralis), en vestigde de heer Van Dijk onze aandacht op de fertiele bladen van de Struisvaren (O.-Stru- thiopteris), die in hun omgekrulde bladslippen de spcredoosjes omsloten houden, waardoor deze bladen als het ware een pluimvorm krijgen. Naar de Vereeniging voor Vreemdelingen Ver keer te Zandvoort ons mededeelt zijn niet, zoo als reeds eerder gemeld is, kaarten voor de Amsterdamsche Waterleiding duinen in het kantoor te Zandvoort verkrijgbaar noch op an dere bureau's van het Vreemdelingenverkeer of bij de politie. Men kan dag-, maand- en jaar-, kaarten voor de A. W.-duinen uitsluitend ver krijgen aan de Nieuwe Gracht 49 te Amster dam. De revanchewedstrijd tusschen genoemde Haarlemsche vereenigingen welke meestal niet van aardige en spannende momenten ontbloot zijn, werd Zondag op afschuwelijke wijze door Pluvius gestoord, waardoor het de thuisclub mocht gelukken een punt te bemachtigen, zij het geheel onverdiend, aangezien de R. W.- aanvoerder Haarlem 2uur liet om 140 runs te maken, waarvan Haarlem geen gebruik maakte, doch den tijd uitspeelde, hetgeen de wedstrijd niet verfraaide. R. W. begon te batten en opende met Van Bueren en W. Kramer, die beiden een goede innings speelden. Vooral eerstgenoemde speelde weer als vanouds. Merkwaardig is wel, dat Van Bueren meestal tegen Haarlem voor aardige totalen zorgt. Eerst op 45 viel het eerste wic ket, n.l. van Hagenaar, die reeds op de eerste bal gevangen werd door Maas, die hiermede z'n 100ste vang deed in eerste klas cricket, en van Van der Togt, eveneens voor O. Ook R. Kra mer had voor nul aan den kant kunnen zitten, ware het niet dat Voogd een heel eenvoudige kans miste, waarvan genoemde batsman dank baar gebruik maakte en zelfs met 36 runs not out bleef. Het wicket van Van Bueren werd genomen door Hartog, die een listig recht balletje gooi de, waarop de R. W.'er te wild werd, en zoodoende voor 57 moest verdwijnen. Berend- sen sloeg in no-time 19 runs bij elkaar waar door het totaal steeg tot 139 voor het verlies van 5 wickets op. welk totaal de R. W.-aan- voerder de innings sloot, Kramer en Berend sen not out latend. Ook Ligtenstein scoorde geen run. Voor Haarlem bowldenAbendanan 020, De Lugt 139, Peschar 012, V. d. Bergh 3— 36, Maas 016 en Hartog 115. De innings van Haarlem was hierna weer, zooals boven reeds vermeld, allerbedroevendst. Slechts P Kruvt maakte met 37 een gunstige uitzondering. Wel wisten de Haarlem batsmen, m.n. Voogd 7, Boeree 2, Peschar 1, Hartog 0 Maas 2 not out en De Lugt 0 not out hun wic kets eenigen tijd op te houden, doch runs kwa men er niet, zoodat bij een totaal van 63 voor het verlies van 5 wickets de tijd verstreken was. Voor R. W. bowlden; Hagenaar 0—21, Sod- derland 4—19, Van der Togt 1—9 en Ligten stein 00. C. V. H. 3 trok het eerst naar de wickets en scoorde 80 punten, waarvan Th. van der Pas 13, R. Latte 11, F. Jacobs 14, J. Beijk 1 voor 12, L. van der Meij 6 voor £<7, W. Roozen 1 voor 14. Bloemendaal sloeg 86 punten bijeen, waarvan J. Taverne 13, J. Beijk 12, L. van der Meij 17 en H. Beijk 22. Van der Pas bowlde uitstekend en veroverde 7 wickets voor 37, A. Bak 1 voor 9 en H. Latte 11. Bij een stand van 98 voor 5 verwachtte een ieder de honderd op het bord te zien verschij nen, maar dit gebeurde niet in deze match, want op 99 hadden allen een beurt gehad. Liefst 3 menschen gingen run out, C. Kamoen een gelukkige 49, J. Nieman 16 en J. Paape 13, J. P. Groeneveld 5 voor 32, P. van de Wal 2 voor 23. Haarlem 5 scoorde 72 punten, waarvan A. Bouwes een zeer goede 37 n. o„ J. F. Groene veld 10, H. Zonneveld 5 voor 26, A. van Roon 4 voor 17. C. V. H. 2 ging eerst batten en verzamelde 68 runs, Langelaar 25, T. Feitz 15, ,J. R. Meeuwen- cord 7 voor 30, J. Thiel 1 voor 8. Raad en Wit 3 stopte op een totaal van 111 vo:r 7, Jhr. B. Th. Elias 14, H. Panjer 23, J. Thiel 12 en J. Nijhuis 32, Langelaar 4 voor 10 en A. Eelman 2 voor 61. De wedstrijden Rood en Wit 3R. C. H. en C. V. H. 2Haarlem 4 konden door de slechte weersomstandigheden geen doorgang vinden. Als om elf uur onder zeer slechte weersonm- standigheden wordt begonnen, blijkt CVH, dat gaat batten, eenige vacantiegangers te tellen. Op 9 reeds wordt G. Zeeuwe foutief run out gegeven. Op 16 zijn al 4 wickets down. T. Feitz staat behoorlijk te spelen en laat eenige mooie vieren zien. Als hij bij het runnen echter buiten zijn graese komt, wordt hij door den bowler uitgerund. Bij den stand van 40 voor 9 ver wacht ieder h spoedig einde; v. d. Pas en Koch denken er echter anders over en vooral de eer ste laat kranig batten zien. Op 69 komt de scheiding, die tevens het einde van de CVH- innings beteekent. V. d. Pas scoorde een zeer waardevolle 24. Voor UVV bowlden C. Gravendaal en F. van Beest unchanged en hadden resp. 420 en 442. Door voortdurenden regen kon jammer ge noeg aan de UVV-innings niet worden begonnen. De Haarlem Ruïne heeft dezen tweeden wed strijd tegen Quick en tevens den laatsten van den toer, gewonnen met 10 runs. Het totaal van Quick bedroeg 121 runs, R. de Vries met 15, H. Burks met een harde 31, M. de Reuver met 15, W. Fiege roet 11 en F. Veugelers met 27 kwa men in de dubbele cijfers. A. Hartog bleek doodelijk te zijn voor de bats- Het heeft E.D.O. niet veel moeite gekost om van V.V.G.A. te winnen. Het werpen van Meen- horst was vrij zwak, zijn succes met drie slag maar matig en hij heeft heel wat honkslagen te incasseeren gekregen. Daar kwam bij dat meerdere malen twee en drie honken door vier wijd bezet stonden. In de tweede innings wierp Meenhorst zelfs vier maal vier wijd ach tereen. Mede daardoor leverde deze beurt aan E.D.O. vier runs op. Ook de zesde beurt bracht een rijken oogst voor E.D.O., maar nu was 't meer door eigen kracht. Honkslagen van KI. Zandstra, Vrene- goor, Augustinus en Wille zorgden voor vijf runs. Aan den anderen kant kon E.D.O. den aan val van V.V.G.A., al was het niet allemaal door de kracht van den werper, best baas. Door vier wijd kwamen nog al eens loopers op de honken, maar daardoor liet Schijvincen zich niet van streek brengen. De innings eindigden dan ook meestal als d.e loopers nóg op de hon ken stonden. De uitslag in innings was: V.V.G.A.: 020110000 4. E.D.O. 241115210 17. ÓVERIGE UITSLAGEN «E.H.S. I 149, Ajax IIWatergraafsmeer 127, Schoten I—O.V.V.O. 13—12, H.C.K. II—Haar lem III 24—34, R.C.H. II—Schoten III 34—13, E.D.O. V—Spaarnevogels 23—11, R.CJH. III— E.H.S. II 18—17, H.C.K. I—T.H.B. I cn Hercu lesSchoten II werden uitgesteld cn, E.D.O. IV Schoten III na drie innings gestaakt. PROMOTIE—DEGRADATIE Voor de promotie- en degradatie-competitie zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: 18 Aug.: SchotenQuick. 24 Aug.: QuickD.O.S. 1 Sept.: D.O.S.Schoten. Het negental uit de eerste klasse dat de on derste plaats inneemt en aan deze competitie zal moeten deelnemen, is nog niet bekend. De Vischvereeniging „Het Baarsje" hield Zon dag een ouderlingen wedstrijd op witvisch. Er werd driemaal een uur gevischt in de Amsterdamsche vaart nabij de Liede Brug. Des morgens om half zes vertrokken de leden van het clubhuis aan de Spaamwouderstraat. Voor dezen wedstrijd bestanden de prijzen uit hengelssportartikelen. De vangst was niet groot; er werden in totaal 145 stuks witvisch gevangen. De uitslag was als volgt: 1. H. Veen, grootste visch, 28 c.M.; 2. J. d. v. Teunenbroek, meeste; 3. A. Provoost; 4. F. Berghuis; 5. A. v. Wageningen. Den heer W. Heinemeijer werd dank gebracht voor de mooie prijzen, welke hij aan „Het Baarsje" heeft geschonken. Bovengenoemde vereenignig reed Zondag een clubontmoeting tegen de Swift-Comb. Daar er van Swift niet voldoende renners waren, werd de peleton-rit omgezet in een persoonlijken wedstrijd. Wanneer men den naam van de vereeniging „Het Nederlandsche Lied" hoort, weet men reeds voldoende, wat het doel van den eersten Nederlandschen weekcursus voor volkszang leiders, die in de afgeloopen week in het Maarten Maartenshuis te Doorn gehouden werd, geweest is. Onder leiding van Piet Tig- gers, Jos Lennards en Jop Pollmann hebben daar zestig belangstellenden een week van hard werken en studie doorgebracht, zestig menschen, die hun medewerking wenschen te verleenen aan het herstel van het Nederland sche volkslied, menschen van alle gezindten en uit alle lagen van onze bevolking. Onder dit gezelschap, zoo vertelde de heer Pollmann aan een verslaggever, bevonden zich bijvoorbeeld een metaalbewerker, een onderwijzer, een or ganist, een kapelaan, een bakkersleerling, een predikant, studenten van het conservatorium, zangeressen, een winkelbediende en menschen die kantoorvacantie aan dezen cursus besteed den. Vóór alles had deze cursus ten doel: de practijk van den volkszang, het zingen van Ne derlandsche volksliederen, van canons en meervoudige composities te bevorderen. Piet Tiggers had hiervan de leiding. De technische bijkomstigheden als ademhaling, articulatie, notenlezen enz., waren in handen van Jos Lennards, terwijl Jop Pollmann zich belast had met het verstrekken van inzicht in het wezen van het volkslied, van zijn geschiedenis, echt heid en namaak, beteekenis en symboliek, me lodie en rhythme, van het eigen Nederlandsche karakter van den tekst, dit alles ter verkrijging van een hechten grondslag, waarop later kan worden voortgebouwd. Hard is er gewerkt. De dag was als volgt in gedeeld; werk van 9 tot 1 uur; daarna eten en van 2 tot 4 pauze, met natuurlijk gelegenheid tot eigen studie op het gebied van den volks zang, waarvan overigens veel gebruik gemaakt werd. Opnieuw gezamenlijke arbeid van 4 uur tot omstreeks half 7 en 's avonds van 8 tot 10 uur. Reeds spoedig ontstond zulk een diep con tact, dat werkelijk gesproken kon worden van arbeid in den grootst mogelijken gemeenschaps zin, waarbij alle sociale verschillen volkomen verdwenen bleken te zijn. Men studeerde vol toe wijding, vol concentratie, onderling werden de verschillende onderwerpen besproken; menschen, die voordien nog nooit met elkaar in contact gekomen waren, uit alle deelen van het land .afkomstig, gaven nu blijk van groote overeen- De laatste van de vier priesterzonen, die dezen zomer de H. Wijding ontvingen, de wei- eerw. pater W. N. L. van Eijk, van de Congrega tie der Paters van den H. Geest, heeft gister morgen in de St. Aagathakerk zijn eerste plech tige H. Mis opgedragen. En ook ditmaal hebben de parochianen in zeer grooten getale blijk gegeven van hun dank bare belangstelling in dit plechtig en feestelijk gebeuren, waarvan zij in dezen zomer zoovele malen getuige konden zijn. De intrede van deze vier jonge priesters in hun parochiekerk heeft aan deze overigens zoo sombere maanden, een bijzonderen glans gegeven. Begeleid door bruidjes en leden van de ka- thelieke jeugdbeweging, hield de neomist Zon dagmorgen zijn intocht in de kerk. Het altaar was omgeven door een smaakvolle versiering. Bij het H. Offer verleenden assistentie de hoogeerw. heer deken P. J. Simons, als pres byter assistens, de weleerw. paters M. Scheer- man en W. v. d. Geest, twee andere neomisten van dit jaar als diaken en sub-diaken en de wel eerw. heer kapelaan De Bot als ceremoniarius. Na 't Evangelie hield een der professoren van den neomist een feestpredikatie, waarbij hij als tekst had gekozen de woorden: „De priester is een andere Christus". Dit is een van die gebeurtenissen, zoo zeide de eerw. spr., waarbij de menschen een oogenblik de vaart van hun levensgang stuiten om eer biedig op te zien naar den man Gods, die dezen dag hun levensweg kruist. Een godsdienstig volk heeft een bijzonderen eerbied voor zijn priesters. Het ziet op naar den priester, niet alleen wanneer hij het altaar be treedt of op den kansel der waarheid staat, maar ook buiten de kerk, waar het hem onder scheidt in de menschenmenigte. Deze hoogachting heeft zich thans wederom willen uiten. Het is een triomftocht van een an deren Christus, die zijn intrede doet in dezen tempel. Voor den jongen priester ligt het arbeidsveld als in een heerlijk lentelicht. Handen worden naar hem uitgestrekt door zielen, die in nood zijn en in gevaar, die hun blik vestigen op de haven of hongeren naar den hemel. Moge hij met Gods. hulp zeer velen troost en redding brengen. Weliswaar zijn er ook schaduwen, want de priester is ook een andere Mozes, wien vele moeilijkheden en zorgen in den weg gelegd worden. Doch de jonge priester verlieze geen van zijn idealen. Wij allen, aldus de eerw. spr., zullen voor hem bidden. De eerw. spr. schetste hierna de vreugde, welke de ouders ondervinden op dezen dag, nu hun kind, dat uit hun handen het dagelijksch brood ontving en dat zij daarna ten koste van vele offers tot het H. Priesterambt opvoerden, hun het Brood des eeuwigen levens mag reiken. Dat doet alle offers vergeten en laat slechts dankbare vreugde over. De ouders hebben God hun zoon geschonken, maar God laat Zich in edelmoedigheid niet overtreffen en Zijn loon zal er een zijn voor alle eeuwigheid. Hierna werd het H. Offer voortgezet, dat op allen wederom een diepen indruk maakte. Des middags werd in het St. Josephrustoord een drukbezochte receptie gehouden, waarbij ook de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens en mevr. Scholtens hun gelukwenschen kwamen aan bieden. Onder de talrijke geschenken was er ook een van de Peperstraatbewoners. De dag werd met 'n plechtig danklof besloten. stemming in hun streven naar verbreiding van het Nederlandsche volkslied onder het volk. De cursisten hebben geleerd het goede volks lied ook goed te zingen en goed te doen zin gen door anderen. In den beschikbaren vrijen tijd is er bovendien gelegenheid te over ge weest zich verder te verdiepen in de theorie van deze materie en om de litteratuur over het volkslied nader te bestudeeren. Van belang is echter het goede volkslied van het slechte te kunnen onderscheiden. Daarbij rijst reeds direct de vraag, wat de inhoud van het volkslied in feite is. Het kan moeilijk ver geleken worden met eenig ander soort liederen, vooral wat 'den tekst betreft. In het volkslied is immers geen sprake van het naar voren bren gen van beschouwingen over de natuur, over ruischen van een beek of over een golvend ko renveld. In het volkslied wordt de mensch op aen voorgrond geplaatst, -neemt de mensch de eerste plaats in. Het hoofdthema is niet het korenveld, doch de landbouwer, die op dit veld werkt, niet de ruischende stroom, maar de man, die zich aan den waterkant heeft neergezet. Ten aanzien van de toekomstplannen der vereeniging sprak de heer Pollmann aan de hand van het resultaat van dezen eersten cur sus de verwachting uit, dat ook de komende twee bijeenkomsten zullen slagen. De tweede cursus wordt van 26 tot en met 31 December gehouden, ergens in het Zuiden des lands, aan de grens van de provincies Noord-Brabant en Limburg; de derde is vastgesteld voor de week na Paschen van het volgend jaar op een nader te bepalen plaats tusschen Zwolle en Assen. Daarbij zal door de organisatoren streng erop toegezien worden, dat een goede verhouding ten aanzien van de gezindheid gehandhaafd blijft. Het ligt ook in de bedoeling het onderlinge contact niet tot deze cursussen te bepalen doch regelmatig weekeinden te organiseeren, waar dan gemeenschappelijk voortgebouwd kan wor den aan het herstel van het Nederlandsche volkslied. Hiertoe-zou men moeten komen tot de oprichting van een corps van volkszang leiders, sterk vijf- tot zeshonderd man, ver spreid over het geheeie land, die de belangstel ling voor den volkszang kunnen aankweeken en zoodoende den geest van het volk, welke in het lied voortbestaat, zuiver kunnen houden. Van belang daarvoor is ook het zangonderwijs op school, en in de eerste plaats op de lagere scholen. De vereeniging „Het Nederlandsche Lied" is reeds eenige jaren werkzaam ten bate van den vólkszang. In Maart 1939 ging men reeds over tot de instelling van een cursus voor volkszang leiders. Datzelfde jaar was het echter niet mo gelijk in den zomer een tehuis te vinden bui ten alle sociale richtingen om. Dit jaar heb ben de cursisten echter ten volle kunnen profi- teeren van de gastvrijheid van het Maarten Maartenshuis. Donderdag a.s. zal de Eerw. Moeder-Overste van het St. Antoniusgesticht aan de Peper straat haar zilveren professiefeest vieren. In verband met de tijdsomstandigheden zal het feesj op bescheiden wijze in den intiemen kring van de Zusters-communiteit worden ge vierd De Zaterdag gehouden collecte voor Her wonnen Levenskracht heeft ruim 194.opge bracht. Tuinders, die in aanmerking wenschen te ko men voor de diepspitregeling, kunnen hiertoe tot en met 13 Augustus a.s. een schriftelijk verzoek indienen bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, Zeestraat 159, alhier of bij hun organisaties onder opgaaf van te spit ten oppervlakte en diepte (minimum diepte 0.90 m.) Ondertrouwd: G. Brinkman en C. Sluiter. Getrouwd: J. P. T. Romeijn en M. Holtslag; J. H. Vreenegoor en KI. Heijnen. Geboren: N. M. VelthuijsBotterman, z.; M. P. VlekLuttikhuizen, z.; J. Warmenhoven Genet, d.; A. J. BlomvlietMol, z.; E. Steijn Luntz, d.; M. A. KanneBeers, z. Overleden: C. ten Boom, 83 jaar, wed. van J. Schoorl, Kloosterstraat 34; J. J. Heijne, 88 jaar, wedr. van J. Dik, Alkm.weg 127. Voor de tweede maal heeft de RK. Sport- vereeniging I.E.V. een sportdag gehouden en ondanks het droeve weer, mag deze geslaagd genoemd worden. Reeds Zaterdagmiddag was het feest begon nen op „Rooswijck", toen de adspirantjes el kaar de mooie prijsjes betwistten. Niet minder dan 37 kleinen namen aan de verschillende kampen deel. Zondag verschenen de Junioren en Senioren aan den start. Evenals Zaterdagmiddag leidde de G.A. kapelaan Roozenburg met- een pittig woord de wedstrijden in, waarin Z.E. het nut en de noodzakelijkheid der training alsook de sportdagen noemde waardoor men als sport man in staat gesteld wordt zijn kunnen eens extra te toonen. Den leider der sportdag, den heer B. G. Luttikhuizen, werd dank gebracht voor het vele voorbereidingswerk, terwijl den assistenten eveneens een extra-begroeting ten deel viel. Begrijpelijk maar verklaarbaar was het, dat slechts weinig publiek aanwezig was, want reeds bij de eerste nummers begon het te regenen. Een detailverslag van de acht num mers te geven is natuurlijk niet wel doenlijk en wij volstaan met de uitslagen. In tegenstel ling tot verleden jaar was voor elk nummer één prijs beschikbaar gesteld behalve voor de adspiranten en bovendien voor het hoogst aan tal punten over alle nummers een zilveren wisselbeker, welke door driemaal achtereen of vijfmaal in het geheel te winnen, het eigen dom van houder wordt. Zaterdagmiddag bekwamen' de onderstaande personen een prijs: Groep C: le prijs C. v. d. Bos; 2e L. Oud; 3e W. Vonk. Groep B: le prijs P. v. Roon; 2e A. de Reus; 3e S. Admiraal. Groep A: Th. de Reus; 2e A. Vermeij; 3e C. Rumping. Zondagmiddag luidde de uitslag als volgt: Senioren: Met 5281 punten werd G. Nieuwen - huizen dit jaar houder van den Wisselbeker. Vervolgens: 80 M. hardloopen L. A. Hartveld in 10.1 sec. 800 M. hardloopen: L. A. Harsveld in 2 min. 37.4 sec. Baldribbelen: W. Michel in 17 sec. KogelstootenG. Nieuwenhuizen 10.220 M. Ver-trappen: G. Nieuwenhuizen 42.50 M. DoelschietenW. Michel 700 punten. Ingooien: G. Nieuwenhuizen 18.10 M. Ver-springen: J. v. d. Bos 4.83 M. Junioren: 80 M. hardloopen: S. Slotemaker 10.3 sec. 800 M. harloopen: J. Mak 2 min. 57.5 sec. Baldribbelen: S. de Reus 20.2 sec. Kogelstooten: S. Slotenmaker 8.950 M. Ver-trappen: C. Verkooyen 39.90 M. Doelschieten: S. de Reus 6.50 punten. Ingooien: S. Slotenmaker 13.30 M. Ver-springen: S. Slotenmaker 4.750 M. Met een toepasselijk woord reikte de voor zitter, de heer W. J. Birantjes, de prijzen aan de gelukkige winnaars uit, terwijl den heer G. B. Luttikhuizen een mooie houder werd ge offreerd. Zondagmiddag bevond zich een kano, bemand met twee personen, nabij de Velserbrug. Tijdens een rukwind sloeg het ranke vaartuig om en verdwenen de twee inzittenden naar de diepte. Een van hen, de 17-jarige C. de V., was spoedig weer boven, doch zijn partner, de 18-jarige W. B., wonende in de Trompstraat, was de zwem kunst niet meester. Nadat hij tot twee maal nog boven gekomen was, bleek het, dat hij onder water een strijd voerde op leven en dood. Zijn vriend, die de zwemkunst slechts ten deele machtig was, dook enkele malen naar hem en mocht zoowaar de voldoening smaken den drenkeling te vinden en naar boven te brengen. Op diens hulpgeroep sprong een voorbijganger te water en wist het slachtoffer op het droge te brengen. Het bleek, dat hij veel water had binnen gekregen en daardoor zijn bewustzijn had verloren. Door kunstmatige ademhaling wist men den jongeman weer tot bewustzijn te brengen, waarna hij onmiddellijk naar zijn woning werd vervoerd, waar spoedige medische hulp aan wezig was. De bewoners van het Patrimonium hebben oefeningen gehouden met een springzeil, welke oefeningen regelmatig gehouden zullen worden, teneinde de bewoners van deze hooggebouwde huizen vertrouwd te maken om in noodgevallen in het zeil te springen bij brandgevaar. Deze oefeningen worden gehouden met een groote pop, welke met 60 kilo zand gevuld is. Gedeeltelijk gecorrigeerd) De federatie van winkeliers in tabaksfabri katen heeft te Rotterdam een vergadering ge houden waarin bijzonderheden over de distri" butieregeiingen voor de winkeliers werden be- 4 sproken. Ten einde de regelingen van de verschillende sigarettenfabrikanten geheel eenvormig te ma ken, hebben de voornaamste Nederlandsche fa brikanten zich vereenigd tot de Nationale Or ganisatie van Sigarettenfabrikanten (N.O.S.). Deze heeft bepaald, dat zooveel mogelijk aan alle winkeliers gelijkelijk de beschikbare voor raden zullen worden gedistribueerd, met als maatstaf het verbruik in 1939. De prijzen zuilen door de fabrikanten niet worden verhoogd en indien een grossier mis bruik zou maken van de omstandigheden, door zijn prijzen te verhoogen of het voor de diverse winkeliers beschikbare kwantum onbillijk te ver deden, zullen door de N.O.S. maatregelen wor den genomen. Onder leiding van de N.O.S. is te Amsterdam een bureau opgericht, waarin twee fabrikantem twee grossiers en twee winkeliers zitting hebben en welk bureau de klachten over onbillijkheden zal behandelen. Voorloopig is bepaald, dat iedere winkelier over de maand Augustus 60 pet. van zijn gemiddeld sigarettenverbruik in 1939 zal ontvangen. Donderdag as. zullen de verschillende landelijke organisaties van sigarenwinke liers te Amsterdam een gemeenschappelijke vergadering houden om de algemeene be drijfsbelangen te bespreken. De federatie van winkeliers in tabaksfabrika ten heeft een petitionnement gericht tot deö secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken, tot het Tabaksbureau en tot de N.O.S. om bij de distributie van tabaks fabrikaten de meest mogelijke billijkheid in acht te nemen. HAARLEM. Maandag 12 Augustus 1940. Ge slaagd voor het geheeie examen: P. J. N. Bouw meester te Amsterdam. Voor gedeelte A: mej- J. Spoor te Amsterdam. Voor gedeelte B: W* Ruijter te fjibbixwoud. (Berichten reeas geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) B. en W. van Ben Haag hebben van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Waterstaat, bericht ontvangen, dat op voorstel van den directeur- generaal der P.T.T. de prijs per telefoon- gespreks-eenheid voor geheel Nederland per 1 September van 2 op 3 ct. zal worden ge bracht. Teneinde op andere onderdeeien de Haagscb® telefoontarieven in overeenstemming te breng®9 met de landelijke tarieven achten B. en W. zie*1 gemachtigd het vastrecht der gemeente-telefoo9 van 54 op 48 te brengen. Zij hopen zoo spo®' dig mogelijk den raad nadere mededeelingen r® doen over wijzigingen, die hiermede verban9 houden. BERLIJN, 12 Aug. (DHR.) Het opperb®' vel van de Duitsche weermacht deelt mede: Zooals reeds in een afzonderlijk bericht medegedeeld, hebben afdeelingen Duitsche 8®^ vechtsvliegtuigen den llen Augustus de oorlog5' haven Portland aangevallen. Belangrijke haven werken, de pier, het droogdok en een laadWu° werden vernield. In olieopslagplaatsen bra brand uit. Twee koopvaardijschepen en eeJ_ torpedojager kregen zware treffers. In de na burige haven Weymouth gelukte het, koopvaardijschip van 3.000 bruto r.t. tot zink®, te brengen. Voor de monding van de TheenP was een Britsch convooi het doelwit van Dun' sche luchtaanvallen. Daarbij werden drie kooP^ vaardijschepen van tezamen ongeveer 1?'C br.r.t. tot zinken gebracht, en twee torpcd°- jagers en vier andere koopvaardijschepen do° voltreffers zwaar beschadigd. In den loop d® aanvallen ontwikkelden zich hevige en succ®® vollen luchgevechten, waarin de Duitsche jag®" en gevechtsvliegtuigen den vijand zware verü® zen toebrachten. In den nacht van 11 op 12 Augustus ond?k nam de luchtmacht aanvallen op vliegtuig^ brieken te Filton en Crewe, de havenwerk® van Cardiff en Bristol, alsmede op de gr°° olie-opslagplaatsen van Avonmouth. Op seheidene plaatsen bombardeerde zij lu®^, doelbatterijen. Het leggen van luchtmijnen Britsche havens werd volgens de plan9® voortgezet. Vijandelijke vliegtuigen hebben des in Noord- en West-Duitschland zonder vo menswaardige gevolgen niet-militaire doe' gebombardeerd. Brandbommen, welke op e woonwijk van een West-Duitsche stad wa® geworpen, werden door het onmiddellijk 9 grijpen van den veiligheids- en hulpdienst 0 schadelijk gemaakt. De totale verliezen van den vijand bedroef gisteren: Bij luchtgevechten 90 vliegtuigen en 8 sperringsballons, bovendien door luchtdoew^j schut 3 vliegtuigen. Daareritegen worden Duitsche vliegtuigen vermist. Een onderzeeboot heeft een.bewapend viJ® delijk koopvaardijschip van middeim^t grootte, dat in een krachtig beschermd coOv voer, tot zinken gebracht. STAD EUWS man, zijn cijfers voor 4 in 4 2/8 over, zeggen genoeg. Verder bowlden drs. J. Voogd 130, A. v. d. Bergh 462, drs. B. Kleefstra 013 en P. Goossens 0 Haarlem bracht het tot 131, waarvan drs. Kleefstra 21, A. Hartog 11, drs. J. Voogd 30, A. v. d. Bergh 10. Voor Quick bowlden H. Burki 646, F. Veu gelers 2—52, B. de Vries 115. Van de 4 wedstrijden op dezen toer gespeeld, heeft de Haarlem Ruïne er 2 gewonnen; 1 eindigde in een tie en 1 werd verloren. Er werd buitengewoon fel gestreden om de overwinning en de wedstrijden hadden een bui tengewoon sportief verloop. De uitslag werd: A-klasse: 1. Romeyn, Swift; 2. Boske, Swift; 3. Kuilman, Ach.; 4. Portegies, Ach.; 5. B. Schell, Ach.; 6. J. Ekel, Ach.; 7. J. de Groot, pech; 8. D. Claassen, pech; 9. C. van Egmond, pech; 10. P. Korthals, pech. B-klasse: 1. B. D. Haene, Ach.; 2. Drenth, Ach.: 3. Schrama, Ach.; 4. C. v. d Aart, Ach.; 5. Steenvoorde, Ach.; 6. van Vliet, Swift; 7. Kruyt, Swift; 8 Voorting, Ach.; 9. Wielard, Ach. De overige Achilles-renners rijden te Rotter dam mede aan de ronde van Feyenoord. Ho pelijk met veel succes. Op 24 Augustus hoopt, het echtpaar A. Valk en H. ValkHoogdonk, wonende aan de Lelie straat 14, zijn gouden huwelijksfeest te vieren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4