Vacantiebezoek aan Zandvoort SPORT EN SPEL MentMjftont: Haarlem, 13 Aug. Laatste Nieuws De luchtgevechten boven het Kanaal De avondvierdaagsche te Haarlem V V. V. heeft het druk met de aanvragen Duitsch weermachtshericht DINSDAG 13 AUGUSTUS 1940 H.O.V. STIEFKIND? Wil men het orkest den genadeslag geven? BRAHMS-CONCERT DER H.O.V. Solist: Karei de Jong, piano Ongevallen van den dag Jongen kreeg een nat pak in het Spaarne Auto strandt op een dood spoor Gevolgen van het spelen met een stinkvetertje Hersenschudding opgeloopen ITALIAAN DOODGEREDEN Chauffeur tot vier maanden veroordeeld Kath. Kinderuitzending afdeeling Haarlem Zondag 18 Augustus speldjesdag WANDELSPORT Woensdag honderden deelnemers aan den start HONKBAL Competitiestanden e 1 HENGELSPORT De Forel verschalkte 400 visschen WATERPOLO U.Z.G.D.W.R. 3-D Z. H. EXC. MGR. N. STAM Oproep tot gebedsactie 71 OVERTREDINGEN BURGERLIJKE STAND Wie leverde aan de Duitsche Weermacht? Wat de Radio-centrale morgen geeft Aangifte van nieuwe leerlingen Herdinkingstocht Jan Passtoors AGENDA Bioscopen 14 Augustus Bioscopen Apotheekdiensten Electrische centrale en werf van Vosper in Vlammen STAD weest. zy verdienen zeer zeker dat hun een betere bestaansmogelijkheid wordt geboden als belooning voor het cultureele werk dat zü ver richt hebben. Warinus Adam, 1ste Dirigent der H. O. V., ^hrjjft ons het volgende: De orkesten in ons land, maken een zeer Moeilijken tijd door, en vooral het oudste Ne- ^erlandsche Orkest, de H. O. V.. In 1939 be tond dit instituut 125 jaar. De laatste jaren '■'aren de subsidies gehalveerd, waardoor het eestuur maatregelen heeft moeten nemen om eet orkest voor den ondergang te behoeden, met de orkestleden een overeenkomst aan te gaan voor een werktijd van zeven maan- tien op een salaris van 70 pet. van de toch al Met hooge honoraria. Het lijkt mij niet goed CM hier bedragen te noemen. Zij die het leven Van den Nederlandschen kunstenaar kennen, ^eten dat hij zich met zeer weinig tevreden M°et stellen en voor hen, die dit niet weten, het niet noodig dat zij het weten, omdat heel vaak de menschen getaxeerd worden naar hun inkomens. De orkestleden der H. O. V. hebben in de laren waarin hun salaris tot een minimum was "ePerkt, met verdubbelde energie gewerkt om öe Prestaties op te voeren. Een dirigent kan en nu eenmaal geen rekening houden met een Jag® salarieering, omdat het publiek recht *®eft op goed verzorgde uitvoeringen. Het zou hls volgens mij niet meer dan billijk zijn als *°°'n 'instituut met een hard werkend bestuur, Mrigenten en mucisi. op een behoorlijk be gaan aanspraak kon maken. Het tegendeel is ^hter waar. De gemeente Haarlem moest in h- crisis-jaren het subsidie halveeren. waar- °°r automatisch de Rijks- en Provinciale ^hsidie tot de helft werden teruggebracht. De commissie, die destijds tot taak had de Autoriteiten voor te lichten bij de verdeeling fer rijkssubsidie aan de orkesten, heeft de on- M'lijkheid begaan om de Haarlemsche Orkest- ^reeniging met een zeer klein bedrag te be llen, terwijl de Arnhemsche en Maastricht se orkesten een behoorlijk bedrag kregen '°egewezen. Nu nog, terwijl het belangrijke ^Magstuk voor de orkesten weer aan de orde tneenen enkele Nederlandsche toonkunste naars dat de H. O. V. geen reden van be gaan heeft, zonder dat zij eigenlijk weten wat het orkest presteert. Dit onderstaand overzicht zal moeten blij- ^h, of de H. O. V. reden van bestaan heeft, ïn een werktijd van 7 maanden. 5 winter- en 2°rnermaanden, worden alleen in Haarlem hUSeveer 60 concerten gegeven. Daarbij komt °g een aantal radio-uitzendingen, opera- en Matoria-uitvoeringen en begeleidingen bij afletten. De jeugdconcerten worden door ruim duizeno J°Pgelui bezocht, terwijl de volksconcerten Meermalen uitverkocht zijn. baarlijks worden er zeer veel noviteiten ge- sheeld. Vooral van Nederlandsche componisten. ^aP de concerten werken voor het overgroute ^1 Nederlandsche solisten mee. De voor naamste Hollandsche solisten hebben bij de O. v. hun debuut gemaakt. Jonge musici £%en de gelegenheid zich in het orkestspel te ^kwamen, terwijl jonge talenten de gelegen- e'd krijgen om met ons orkest als solist op treden. De twee grootste Nederlandsche orkesten bc- tlen dirigenten, die bij de H. O. V. een goede ^school hebben doorgemaakt. "Dkh durft men nog te beweren, dat dit Mtituut geen reden van bestaan heeft. Zij, die de overheid hebben moeten voorlichten J^'r de subsidieverdeeling. beseften niet welk ?P grove onbillijkheid er tegenover de H. O. V. §aan werd. De werkzaamheden van dit orkest zouden 3 veel uitgebreider zijn geweest, als het.met °vee] concurrentie had van andere orkesten. Det is een ongezonde toestand, dat er de ®atste jaren in verschillende plaatsen Kamer- JA Symphonie-orkesten als paddenstoelen uit den r°nd zijn opgekomen, die wat hun bezet- betreft, zich niet als zoodanig kunnen Afhuren, doch met behulp van musici uit de S'a a tide orkesten een bruikbaar ensemble ,0rPien. Een bekend feit is het, dat deze or- &sten, waarvoor het meerendeel der mede- 5ei'henden slecht of heelemaal niet gehonoreerd ö°rdt, een veel lageren prijs kunnen berekenen £.aP de bestaande orkesten kunnen doen Immers J' nemen geen enkel risico op zich; alleen "Oneer er iets overblijft, krijgen de mede- Arkenden een schamel bedrag. Vele werkzaam- Adep. die vroeger in handen waren van de Astaande orkesten, worden nu verricht door 'Mernbles, die voor zoo'n gelegenheid bij elkaar jAtrommeld worden. Het is nu eenmaal in ons ^hd mogelijk om door wie daar maar zin in Ooft een orkest te stichten; de musici die geen verk hebben zijn dan nog blij iets te kunnen Afdienen, hoewel ook weer gebleken is dat dergelijke uitvoeringen menschen medc- jj.Afken, die het niet noodig hebben en dus v a kleine verdienste weer aan een ander ont- POl)rt„_ Dit uitstekend bezocht concert was uitslui tend gewijd aan twee groote Brahms-werken zijn tweede Piano-concert, in Bes-dur, op. 83 en de Vierde Sypmphonie, op. 98 in e kl. terts. Het piano-concert heeft Brahms geschreven in de jaren 1878—1881, en hij zelf heeft het voor het eerst voorgespeeld op een concert te Budapest, den 9en November 1881. In tegen stelling met het wilde en sombere d-moll-con- cert is bijna alles in dit werk licht en vriende lijk. Het is, alsof twee voorjaarsreizen naar het zonnige Italië hier hun neerslag vonden. Men luistere slechts naar den lokkenden klank van het eerste hoorn thema en naar het dichterlijke karakter van het langzame tweede deel. Onze stadgenoot Karei de Jong vervulde in het lange werk de, alleen reeds zuiver mnemo technisch, zeer veeleischende pianopartij. Doch ook pianistisch stelt het werk hooge eischen. Men heeft, in den loop der jaren, dit concert vaak het stempel opgelegd van al te groote zoetelijkheid en gerektheid. Uit zichzelf echter heeft dit werk zulk een karakter niet, hoe lang bijvoorbeeld het eerste gedeelte ook zij, en hoe breed Brahms in de doorvoering van het Scherzo de thema's ook verwerkt, waarbij een echt romantische cello-partij door het solo instrument wordt omspeeld. Twee liederen heeft Brahms in dit slotdeel verwerkt, en wel de melodie van „Immer leiser wird mein Schlummer" en in het korte middendeel in Fis groot, het slotdeel van het in 1878 ontstane lied „Todessehnen." Hier krijgt de klarinet het thema te spelen, door het klavier als metharp- tonen begeleid. Karei de Jong wist in samenwerking met Toon Verhey, die dezen avond weer eens ten volle toonde wat hij als dirigent vermag, van het grootsche werk een geestdriftige, open ver tolking te geven, muzikaal eenvoudig en eer lijk, zonder overdreven romantische compli caties, met het technische meesterschap dat men van onzen stadgenoot kent. Hij werd hier voor .langdurig gehuldigd en ontving bloemen. Toon Verhey en het orkest de solo-cellist werd speciaal door Karei de Jong naar voren gehaald mochten terecht deelen in de hulde die hem door een geestdriftig publiek werd ge bracht voor zijn eerbiedwekkende muzikale prestatie. Een buitengewoon frappante uitvoering liet Toon Verhey ons opnieuw beleven van de vier de Symphonie van Brahms. Een orkest, dat door zijn bezielende en magistrale directie op volle toeren was gekomen, dat zich geheel en met geestdrift en vol spanning gaf, stond hem bij in het bereiken van een ideale, meesterlijke vertolking, waarin alle instrumenten-groepen het beste gaven, en waarin zoowel de massaal ontwikkelde klank als het desondanks be- heerschte karakter tot in kleine agogische wen dingen en nuanceeringeri volkomen werd be waard. Ook in het snelle tempo van het Allegro giocoso bleef alles sluiten, en dit deel werd tot een triomfantelijke vreugdehymne, na de ge laden en spannende expressiviteit van het An dante. Toon Verhey weet met het orkest, dat deze Symphonie, naar men voelt, ook technisch nu volkomen is gaan beheerschen, wonderen te doen. Hij liet het dan ook spontaan rijzen en aanvaardde samen met zijn medewerkers het langdurige en geestdriftige applaus, waarmee het publiek deze top-prestatie, om in sport- term te spreken, beloonde. Jammer, dat velen tengevolge van de ge wijzigde tram- of busdiensten het concert on tijdig moesten verlaten en daardoor storen. J. S. Zandvoort, dat zich in het begin van het jaar zoo druk heeft bezig gehouden met het organiseeren van feesten en attracties voor de badgasten, heeft zich door de tijdsom standigheden vele illusies zien ontvallen. Ondanks dat kan de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer met vreugde consta- teeren, dat vooral in de laatste weken de „trek" naar Zandvoort is teruggekeerd en het blijkt, dat velen het plan koesteren ge- ruimen tijd in deze rustige en unieke bad plaats hun vacantie door te brengen. Omstreeks April had de badplaats het bij zonder druk. Hoewel het voorjaar nauwelijks was aangevangen, waren vele pensions en ho tels besproken, zoodat de Zandvoorters alle hoop hadden op een goed jaar, dat weer veei zou vergoeden van de laatste jaren, toen het er hier minder rooskleurig aan toeging. De aan vragen waren in begin Mei tweemaal zoo groot als in 1939. Het uitbreken van den oorlog maakte echter aan alles een einde. In één dag waren vrijwel alle badgasten vertrokken en die stilte aan zee duurde geruimen tijd. Toen het oorlogsgeweld in ons land reeds lang voorbij getrokken was, kon men op Zondagen en de zeldzame mooie zomer - sche dagen weer eenige herleving van het strandvsrmaak zien. Maar dat was ook alles. Na half Juli, toen de toestand zich meer ge consolideerd had en ook de meeste Nederlanders aan hun vacantie begonnen te denken, zag men allerwegen een groote opleving. De aanvragen in pensions en hotels stegen met den dag Het hoogtepunt werd in de eerste week van Augus tus bereikt. Het fraaie zomerweer werkte dezen vooruitgang bijzonder in de hand en als wij in deze maand weer dezelfde zonne-overdaad krij gen als in de eerste week van deze maand, zul len de hotel- en pensionhouders niet te klagen hebben. Natuurlijk voelt men wel het verlies, dat gedurende de maanden Juni en Juli is ge leden, maar een goede maand Augustus kan weer veel goed maken. Een zoon van een motorschipper, die gisteren middag met zijn vriendje op een dekschuit in het water van het Noorder Spaarne aan het spelen was, is* op een onverwacht oogenblik in het water gevallen en kwam bij de Haarlem sche Soda-fabriek terecht. De vader van den jongen, die daar bezig was een schip vast te leggen, sprong hem na en slaagde erin hem uit het Spaarne te halen en op het droge te bren gen. Door de omwonenden zijn de vader en de jongen van droge kleeren voorzien en op het kantoor van de Haarlemsche Soda-fabriek konden beiden op verhaal komen. De Ongeval- lendienst was direct met een zuurstofapparaat aanwezig, doch behoefde niet actief op te treden. Gisterenavond omstreeks kwart voor twaalf is een vrachtauto bij een tramhalte in Den Hout op een doodloopend spoor van de tram terecht gekomen, doordat een 36-jarige chauf feur uit Amsterdam door de duisternis misleid werd. De wagen moest door een kraanwagen op den rijweg worden gesleept. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De trottoir band werd over een lengte van 5 meter ver nietigd. Dat het spelen met stinkvetertjes gevaarlijk kan zijn, bewees gisteren weer eens een geval dat zich' in Haarlem Noord afspeelde. De 12- jarige H. S. had een vetertje aangestoken en stak het doodleuk in zijn broekzak. De gevol gen van deze vreemde manier van „conser- veeren" kon dan natuurlijk niet uitblijven en spoedig stond zijn broek in brand. Aan zijn rechter been liep hij een brandwonde op. De brandende kleeding is door een hulpvaardige juffrouw uit de Dadellochtstraat met water gebluscht. Door een lid van den Ongevallen- dienst en een dokter is de knaap behandeld en daarna met een ziekenauto van Mathot over gebracht naar de St. Joannes de Deo, waar hü is opgenomen. Toen gisterenmorgen om twintig minuten voor negen op den Schoterweg de 20-jarige J. uit Haarlem den rijweg wilde oversteken en niet op het verkeer lette, is hij tegen een vrachtauto geloopen en kreeg bij zijn val een hersenschudding. De Ongevallendlenst was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Met een ziekenauto is de man naar de St. Jo annes de Deo gebracht, waar hij is opgenomen. De bestuurder van den vrachtauto merkte niets en reed door. Het Amsterdamsche gerechtshof bevestigde het vonnis van de rechtbank te Haarlem, waar bij een chauffeur uit Amsterdam werd veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van het recht een auto te be sturen wegens het veroorzaken van een doode- lijk auto-ongeval. Verdachte was op den hoofdweg Den Haag Amsterdam op een stilstaanden auto gereden. Een jeugdige Italiaan, die naast den wagen stond om de rultenwisscher te repareeren, werd gedood. De secretaris van de Kath. Kinderuitzending in Haarlem schrijft ons het volgende; 1939 was voor onze vereeniging een jubileum jaar; dertig jaar van steeds toenemenden ar beid voor onze zwakke kleinen zijn voorbij; een schat van weerstand naar lichaam en ziel is voor hen gewonnen; vele levens konden door ons gered worden door uitzending naar onze vacantiehuizen. In alle opzichten uiterst primitief begonnen, beschikken wij thans over 3 eigen prachttehui- zen met tip-top verzorging onder streng medi sche controle met eigen kapel en rector. 1939, door den plotseling ingevallen mobilisa tietoestand, een tijd van angstige onzekerheid, werden veler beurzen tot schade van ons onmis baar liefdewerk gesnoerd. Het gevolg was: tij delijke sluiting van alle tehuizen. Toch noteer den wij eind 1939 uitzending van 146 zwakke peuters met totaal 5704 verpleegdagen; doch ook een nadeelig saldo van bijna 500. 1940, in het teeken van den noodlottigen oorlog, dwong tijdelijk tot stopzetting, doch van 10 Juli J.l. af begon weer onze geregelde uit zending, die wij hopen voort te zetten tot De cember toe. Nu voedseltekort ons dreigt, zien wij met hange bezorgdheid den naderenden winter te gemoet, bezorgdheid niet voor de gezonde stoere boys, die tegen een stootje kunnen, maar voor onze teere, zwakke kinderen, die allen weerstand missen. Gij allen deelt die bezorgdheid! Toont dit a.s. Zondag 18 Augustus. Als gij dan de kerk verlaat, waar gij cm uitkomst gebeden hebt, offert dan elk één onnoozel dubbeltje; en moppert nu eens niet! Ons klavertjevier bezorgt velen zwakken kin deren de vreugde van het buitenzijn in onze mooie vaderlandsche, katholieke tehuizen. Geeft hun rijke winst aan weerstand om den kwaden winter door te komen en schenkt u zelf een oogenblik van voldoening en geluk. Die ter kerke gaan in de H. Hartkerk, Kle verpark, zullen bij het uitgaan vergeefs uitkij ken naar een geluksklavertje. Zij moeten wach ten tot Zondag 25 Augustus ajs. om dan te mogen luisteren naar den bekenden kansel redenaar Henry de Greeve. die spreken zal over ons onmisbaar liefdewerk, over den plicht en het voorrecht de levenskans onzer zwakke klei nen te helpen bevorderen. HET BESTUUR „?et is beschamend voor ons Nederlandsche ***a. L 5t n dat er zoo weinig over is voor de be- orkesten, die jaar in jaar uit met fi- lcieele moeilijkheden te kamnen ^°v>bsn. ;.r®arom is er wel geld voor musea, bibliothe- natuur- en stadsschoon? Natuurlijk om- het noodzakelijk is voor ons cultureele Ah. Maar is muziek dan niet noodzakelijk? lev, JYLaar is muiaieK. unn nwu^v^... v aaiom bestaan er dan Conservatoria als er afgestudeerden niet eens een behoorlijk '^aan is? U^h ding is erg jammer. Mij is persoonlijk be- Ad dat er stemmen zijn opgegaan de H. O. V. j- het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest van de lijst der Nederlandsche orkesten Mhrappen en hun een subsidie te onthouden. p hen, die dergelijke meeningen hebben, is ,°ude spreuk: „Wat gij niet wilt dat u ge- k ledt, doe dit ook een ander niet,", van toe- T jing. w hdien men niet begrijpt dat nu de tijd ge- Men is, om met elkaar in overleg te treden, W A*'t voor alle orkesten nadeelige gevolgen Nben" jj, 'pt alleen in naam moet er eensgezindheid Ij- maar ook in daad, en zoo spoedig moge- d Het egoïsme moet wijken voor een vrucht- Jj 'a samenwerking, waarbij de belangen van Vo*Jlem en Rotterdam niet vergeten mogen Meien. U^At ig bekend, dat op het oogenblik hard henrot wordt aan het orkestenvraagstuk. Ho- °tih 'k Zljllen zij, die daarmede belast zijn. de "'Ükheden die begaan zijn. ongedaan maken fouten herstellen in het belang van de eelancteche kunst. 6^!;. H O. V. maakt op het oogenblik een 0 ievollen tijd door. Vage aanduidingen wij- er op ,dat men op het oogenblik de volle dacht aan den toestand besteedt waarin W orkest gekomen is. Het bestaan van de cMi is de laatste jaren zeer kommervol ge- De Haarlemsche avondvierdaagsche belooft voor den organisator, den Noord-Hollandschen Wandelsport Bond, een groot succes te worden. De Haarlemmers, die ieder jaar in grooten ge tale naar Nijmegen togen, konden dit jaarlijk- sche wandelsportfeest slechts noode of heele maal niet meer missen. En zij grepen de mo gelijkheid tot een gedeeltelijke compensatie met beide handen aan. Daarbij kwamen nog hon derden, voor wie het onmogelijk was zich vier vOlle dagen aan de wandelsport te wijden. Voor hen is deze avondvierdaagsche een bui tenkansje. Met de inschrijving gaat het zeer vlot. Het blijkt evenwel, dat velen de vrees koesteren des avonds niet voor donker thuis te kunnen zijn. Deze vrees is van iederen grond ontbloot. De vertrektijden zijn zoo gekozen, dat iedere deel nemer tijdig het eindpunt kan bereiken, mits hij niet later dan zeven uur vertrekt. Verdwa len in het duister is dus uitgesloten. De routes zijn nu definitief bepaald; zy gaan in de richting van Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort. Er zal ook over het fraaie bolwerk worden gewandeld. Tijdens de inschrijving is gebleken, dat niet alle wandelaars vier dagen achtereen kunnen meedoen. Men kan zich echter ook opgeven voor een enkelen avond of voor Zaterdagmiddag al leen en ontvangt dan een afzonderlijke herin nering. Degenen, die de geheele vierdaagsche hebben gewandeld, ontvangen een blauw-ge- emailleerd vierdaagsche-kruis. Jeugdgroepen met leider kunnen ook deel nemen. De leden van een jeugdgroep, uitgezon derd d.e leider, moeten tusschen veertien en zestien jaar oud zijn. Verder worden als groep beschouwd twaalf wandelaars, inclusief leider, 'die in groepsverband wandelen. Voor groepen zijn speciale n'"""* Per avoijci moeten ae aeememeis 15 kan. af leggen. Zaterdagmiddag is de vertrektijd op 3 uur bepaald. Er wordt dan 25 k.m. gelobpen. Hoewel er Woensdag-, Donderdag- en Vrij dagavond en Zaterdagmiddag een uur voor het vertrek nog gelegenheid bestaat om in te schrijven, wordt den wandelaars met het oog op de te verwachten drukte aangeraden zich nu reeds aan te melden aan het onderstaande adres; H. H. Winters, Jan Haringstraat 101, Haarlem. le klasse gesp. gew. gelijk verl. pnt. Haarlem 10 10 0 0 20 E. D. O. 10 6 0 4 12 Ajax 8 3 1 4 7 Blauw-Wit 9 3 1 S 7 H. H. C. 8 3 0 5 6 V. V. G.' A. 6 2 0 4 4 A. F. C. 9 2 0 7 4 2e klasse A: Schoten 12 12 0 0 24 H. C. K. 8 5 0 3 10 R. C. H. 10 5 1 4 11 O. V. V. O. 9 4 1 4 9 T. H. B. 8 2 0 6 4 Ajax II 8 3 0 5 4 Watergr.meer 9 0 0 9 0 2e klasse B: Quick 10 9 1 0 19 Zeeburgia 9 7 0 2 14 E. D. O. II 9 4 0 5 8 Haarlem II 10 4 0 6 8 H. H. C. II 10 2 1 7 5 E. H. S. 10 1 2 7 4 Haarl. 3e kl. A: H. H. C. III 10 9 0 1 18 E. D. O. III. 10 7 1 2 15 Celeritas 8 4 1 3 9 Haarlem III 9 5 0 4 10 E. H. S. II 10 3 0 7 6 H. C. K. II 10 2 2 6 R. C. H. III 9 1 0 8 2 Haarl. 3e kl. B: R. C. H. II 9 8 0 16 Scholen II 9 7 0 2 14 E. D. O. V 11 5 0 6 10 Spaarnevogels 10 4 0 6 8 E. D. O. IV 7 3 0 4 4 Hercules 7 2 0 5 4 Scholen III 7 1 0 6 2 Wegens n.o. twee punten in mindering. Zondag hield het R.K. vischcollege „de Fo rel" een puntenwedstrijd in de Kruisvaart. De vangst was goed: toen de controleur F. Roe- lofs afblies waren in totaal gevangen 394 stuks. De uitslag is; 1 W. Balk met 108 st.; 2 P. Hartman grootste 28/2 cM. en 18 st.» 3 B.Duits 101 st.; 4 F. Huis in 't Veld 93 st.; 5 F. Steg- gink 40 st.; 6 H. Mijer 38 st. Door de 30 overwinning op D.W.R. heeft U.Z.C. njet een gelijk aantal punten als het IJ de competitie beëindigd. Een beslissingswedstrijd tusschen de beide kampioens-candidaten is der halve noodzakelijk. Deze wedstrijd stond op een behoorlijk peil. Meteen nadat het begin- signaal heeft geklonken, gaat U.Z.C. tot den aanval over en in eenige gevaarlijke momen ten moet keeper Kollerie redding brengen het geen hem uitstekend af gaat. Telkens weer ko men de Utrechtenaren terug en het is tenslotte Nemelink, die het eerste doelpunt scoort 1—0. D.W.R. probeert het met eenige verre schoten, die hun doel echter missen, hetzij door paal of lat, ofwel gekeerd worden door den Utrecht- schen doelman. Even voor de rust moet de Vries van D.WR. het water verlaten, waar door U.Z.C. na de hervatting een groote meer derheid aan den dag legt. Dit overwicht heeft een doelpunt tot resultaat afkomstig van Over- hagen 20. Bij beide partijen verslapt nu eenigszins het spel U.Z.C. waant zich met de 20 voorsprong zoo goed als veilig en D.W.R. ziet ein dat er nog weinig valt te redden. Wel komen de Haarlemmers nog even in den aan val, hierbij heeft J. Kollerie echter geen suc ces. Het is Indermauer, die den eindstand op 30 brengt. De eindstand luidt: Het IJ U. Z. C. D. W. R. H. P. C. 22—12 14— 8 13—21 10—18 Het Missie-Comité Z. H. Exc. Mgr. N. Stam schrijft ons: Nu elke communicatie met den beminden Haarlemschen Bisschop, Z. H. Exc. Mgr. N Stam, sinds maanden verbroken is en het oor logsrumoer in de missie van Monseigneur voor den tweeden keer is doorgedrongen, gaan veler gedachten meer dan ooit uit naar dezen moe digen missionaris, dien wij juist dit jaar we derom in ons midden hadden verwacht. Was ons pogen er steeds op gericht, de vrien den van den sympathieken Bisschop tot daad- werkclijken steun aan zijn missie op te wek ken, in deze omstandigheden waarin God alleen uitkomst kan brengen wekken wij allen, die Monseigneur een warm hart toedra gen, op, deel te nemen aan een individueele gebedsactie om Gods zegen over hem en zijn missie af te smeeken. Aan de houders van missiebusjes zij voorts medegedeeld, dat de halfjaarlijksche lediging daarvan tot naderen datum is uitgesteld. De Haarlemsche politie heeft gisteren tegen 71 burgers proces-verbaal moeten opmaken, om dat 33 van hen geen teeken gaven bij het ver anderen van richting, 18 wielrijders niet rechts van den weg reden, 17 wielrijders geen afge schermde fietslam.pen hadden en 3 burgers hun huizen niet goed verduisterd hadden. Geboren; 9 Aug. M. C. Stokman—van der Ploeg, z.; 11 Aug. G. R. Klaassen—Albers, d.; 10 Aug. C. A. Maat—Bink, z.; 11 Aug. T. G. TonnonBlankensteen, d.; li Aug. E. T. van DuijvenbodeNagy. d.; 12 Aug. A. Wouters de Jong, d.; 12 Aug. H. Jongsma—van de Kamp, d.; 11 Aug. J. Poen—Wijnands, z.; 12 Aug. M. A. E. de Boer—van Zuijen z.; 12 Aug. T. Makkes van der DeijlKooij, z.; 8 Aug. C. C. Heeremans—Hoenderdos, z.; 11 Aug. A. Aaldijk Speksnijders, d.; 12 Aug. C. G. Boukesvan Waard, d.; 12 Aug. N. van Cronenburgten Geuzendam, z. Overleden: 10 Aug. E. de KortWagenaar, 70 j„ Ripperdastraat; 12 Aug. K. W. van Nim- wegen, 76 j„ Klarenbeekstraat; 12 Aug. J. J. A. van der Starre, 76 j. Westerhoutpark. Ondertrouwd 13 Aug.: A. A. Atzema en S. C. de Wijn. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat allen, die leveringen of ver richtingen hebben gedaan over de maand Juli 1940 ten behoeve van de Duitsche Weermacht, krachtens het bepaalde in de „Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de vergoeding voor verrichtingen ten behoeve van de Duitsche Weermacht in Nederland" uiterlijk 15 Augustus 1940 een verzoek tot vergoeding moeten hebben ingediend ter gemeente-secretarie van Haarlem, afd. Militaire Zaken. Op later ingediende verzoeken wordt geen acht meer geslagen. Het programma van het gramofoonplaten- concert der Haarlemsche Radio-Centrale, 78 uur, op Woensdag 14 Augustus. 1. Let yourself go Johnny Johnson 2. Robins and roses Syd Lipton 3. Poema Orq. Fésenti 4. Swinging the fiddles The Ramblers 5. Rhythm in the alphabeth Six Swingers 6. Donkey Serenade Odeon Tanzorchester 7. You're a sweetheart Harry Roy 8. Bel Ami Oskar Joost I won't tell a soul Brian Lawrence Tus Ojos Negros Bachicha's Arg. ork. I'd rather lead a band Nat Brandwyne 12. Tahiti Orq. Pésenti 13. Zuiderzee Blues Ramblers 14. Im Park sang die Nachtigall lelse Adalbert Lutter 15. Georgia's got a moon Six Swingers 16. Vienni Vienni Odeon Tanzorchester 17. Me myself and I Harry Roy 18. Joj-joj-joj Oskar Joost 19. If it rains who cares Brian Lawrence 9. 10. 11. Voor de R.K. Jongensschool voor Mulo, R.K. Handelsavondschool en RK, Middenstands- avondschool, Ged. Oude Gracht, kan iederen Dinsdag en Donderdag, aangifte van nieuwe leerlingen gedaan worden bij het hoofd dezer scholen, den heer J. A. Luyten, Prinsenbol- werk 5, Haarlem. Voor de Muloschool aan de Overtonstraat 42 kan aangifte gedaan worden bij den directeur, den heer P. J. Schepens, Zaanenstraat 58, Haarlem. Voor nadere bijzonderheden, zie de advertentie elders in dit blad. De negende herdenkingstocht van Jan Passtoors is, ondanks de slechte weersom standigheden, een succes geworden. Echte tip pelaars laten zich, zooals gisteren weer eens is gebleken, door dreigende wolkenluchten en zelfs door een regenbuitje niet afschrikken. Er waren ruim zeshonderd deelnemers. Daaronder waren er, die uit den Achterhoek en zelfs uit Groningen en Limburg waren gekomen. Het parcours voerde langs Zandvoort en Spaarn- dam, en langs de mooiste plekjes in Bloemen daal. Over: HET BROKKENHUIS Het Brokkenhuis heeft een goede week gehad; vriendelijke gevers bedachten het met ledikan ten, slopen, lakens e.d. Nu is er weer een aan- vr Ue voor een wagentje, dat een verlamd kindje van 4 jaar uitkomst zou brengen. Het bestuur is ook erg in zijn schik met den divan, die van een zolder-opruiming kwam en een vrouw, die net uit de Mariastichting komt, als rustbank dient. Een kennis kan haar voor lezen uit een mooi boek, ook van de week ge kregen. De tuinstoelen en tafeltjes zijn naar een nieuwen speeltuin gebracht. De speeltuin is vrijwel geheel met Brokkenhuismtddelen tot stand gekomen. Moge de tuin lang bestaan, en mogen de bewoners der omliggende straten er van genieten. Wie helpt ons aan een schommel en een tuin bank? Er dient nog te worden vermeld, dat het weiland, waarop de loods (een oude hooizolder) staat, belangeloos door den eigenaar werd afge staan. Mevrouw S. R. B. Gebouw St. Bavo: Kern Bauwvakbond, aéht uur, St. Caecilia, acht uur. Gebouw H. K. B., Tempeliersstraat; Bartoes' Cabaret gezelschap. Kunsthandel De Bois: Expositie prentkunst in kleur, 10—5 uur. Palestina Diorama's Schotersingel 117a: Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Van 7.309 uur, concert door Kon. Ned. Toon kunstenaren Vereeniging. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur. Rembrandt: „Een hopeloos geval", geschikt, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De passagier, die verdween" geschikt, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De amateur-jockey", geschikt, 2.30, 7 en 9 uur, Frans Hals: „De Indische Graftempel", het eerste deel: „De Tijger van Eschnapoer", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.1§ uur. Spaarne: „De Hekser", met een uitgebreid programma. Voor volwassenen. Gebouw St. Bavo: Bestuur Bakkers, 6 uur; Bestuur Bouwvakbond, 8 uur; Bestuur R. K. Volksbond, 8 uur. Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: Bartoes' Cabaret gezelschap. Kunsthandel De Bois: Expositie prentkunst in kleur, 105 uur. Palestina Diorama's Schotersingel 117a: Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Van 2.304 uur concert door Kon. Ned. Toon kunstenaren Vereeniging. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur. Rembrandt: „Een hopeloos geval", geschikt, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De passagier, die verdween" geschikt, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De amateur-jockey", geschikt, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „De Indische Graftempel" het eerste deel: „De Tijger van Eschnapoer", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Hekser, met een uitgebreid programma." Voor volwassenen." De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch en Vaartapotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821; Heemsteedsche Apotheek, Bin nenweg 98, Heemstede, tel. 28197. Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 13 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Afdeelingen Duitsche vliegtuigen hebben gisteren aanvallen ondernomen op haven werken' en vliegvelden aan de Engelsche Zuid- en Zuid-oostkust. Daarbij werden op de oorlogshaven van Portsmouth talrijke bommen geworpen. De groote electrische centrale en de werf van Vosper staan in brand. Dokken en kadewerken, alsmede een patrouille-vaartuig in het Kanaal kregen bomtreffers. In den loop van deze aanvallen kwam het tot hevige luchtgevechten, waarbij in totaal 43 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Op de vliegvelden Manston, Canterbury, Haw- kings en Lympne geulkte het hangars, weif- installaties en schuilkelders te verwoesten en ten deele in brand te steken. Te Manston werd een afdeeling BritscLe jachtvliegtuigen bij het op stijgen verrast. Daarbij werden 3 vliegtuigen van. het type Hurricane in de lucht en vier op den beganen grond, vernield. Op andere plaatsen zijn nog acht vliegtuigen op den beganen grond ver nield. Bij Dover hebben de Duitsche vliegtuigen twee versperringsballons in brand geschoten. Bij de luchtgevechten die zich in dit gebied ontwikkel den, verloor de vijand dertig vliegtuigen. In het zeegebied ten Oosten van Southend hebben duikbommenwerpers een aanval onder nomen op een krachtig beschermd convooi en ondanks den hevigen afweer van jagers en lucht doelartillerie twee koopvaardijschepen van in totaal 5500 brt. tot zinken gebracht. Op een ander schip brak brand uit In den nacht van 12 op 13 Augustus zijn bom aanvallen ondernomen op schepen nabij Swan sea en Cardiff, alsmede op luchtafweer- en schijnwerperstellingen bij Plymouth en aan de monding van deHumber. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 12 op 13 Augustus in Noord- en Westduitsch- land bommen geworpen, zonder noemenswaar dige schade aan te richten Daarbij werden vier vliegtuigen boven Duitsch gebied door het lucht doelgeschut neergeschoten. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 92 vliegtui gen, waarvan 12 op den beganen grond, 4 door luchtdoelgeschut en de overigen tijdens lucht gevechten vernield werden. 24 Duitsche vliegtuigen worden vermist. Een gevecht op de Noordzee tusschen eenige Duitsche mijnenvegers en verschillende vijande lijke motortorpedobooten verliep voor ons suc cesvol. Aangenomen kan worden, dat minstens een vijandelijke motortorpedoboot de haven niet meer bereikt heeft, terwijl Duitsche booten on beschadigd bleven en haar activiteit volgens de plannen voortzetten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5