Vraag en antwoord inzake de textieldistributie Nieuws op de Heilig Land-stichting Beursoverzicht Wat men met de 100 beschikbare textielpunten kan doen WELKE BON? ONDUIDELIJKHEDEN OPGEHELDERD DINSDAG 13 AUGUSTUS 1940 Voorlichtingsdienst komt in actie Langs historische wegen DE MOORD IN DE AUTO- MATIEK TE ZWOLLE ITALIAAN DOODGEREDEN Chauffeur tot vier maanden veroordeeld BELEEDIGENDE BRIEVEN GESCHREVEN Alkmaarsche vrouw veroordeeld ZWENDELPRAKTIJK ZWAAR BESTRAFT Koopman verkocht waardeloos en schadelijk product BROOD j KOFFIE OF THEE I SUIKER I BLOEM OF BAKMEEL PETROLEUM BOTERKAART j VETKAART i GRUTTERSWAREN Algemeen vaste markt. Aku willig, later in reactie. Lijst van de waardeering der verschillende textielproducten. Op de Staatsfondsenmarkt bleek de stemming Verder verlof Maandagavond heeft mevr. Ch. Neytzell de Wilde, voorzitster van de Nederlandsche Vereeniging voor Huisvrouwen, voor de radio enkele vragen gesteld aan den heer H. G. Hey, directeur van het -Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, over de nieuwe distributieregeling van textiel, welke de heer Hey beantwoord de. Iedere winkelier, zoo zeide mevr. Neytzell de Wilde, is thans in het bezit van een handlei ding en zal dus de meeste vragen wel kunnen beantwoorden voor de a.s. loopsters Toch blij ven er nog enkele dingen over, die mij on duidelijk zijn, b.v. Wanneer iemand een heerencostuum of damesjapon heeft besteld en de stof daarvoor is reeds gekocht en gereserveerd vóór 5 Augus tus, doch het kleedingstuk is nog niet afge leverd, valt dit kleedingstuk dan onder de eer ste van 28 Mei of onder de tweede distributie regeling (ingaande 12 Augustus) en maakt dit voor de betrokkenen verschil uit in de punten- berekening? Het antwoord van den heer Hey luidde hier op: Alles wat afgeleverd wordt na 12 Augustus valt onder de tweede distributieregeling, doch wat de puntentelling betreft, heeft men hiervan geen schade, omdat deze verkochte goederen mogen worden afgeleverd met het afsnijden van 30 punten. Dit afsnijden geschiedt door den plaatselijken distributiedienst. Voor het af leveren van deze goederen dient een vergun ning van dezen dienst aan den leverancier te worden overgelegd. Vraag: De groote stukken moesten op het for mulier vermeld worden en hiervoor heeft naar mate van het aantal punten dat zij vertegen woordigen, al of niet aftrek van 30 punten van de distributiekaart plaats. Is hiermede de ver plichting vervallen om de koopbons van al het geen men tusschen 28 Mei en 5 Augustus heeft gekocht gedurende drie maanden te bewaren? Antwoord: Deze verplichting moet blijven be staan, want het is nog niet duidelijk welke per sonen volgens de voorloop: ge distributieregeling, welke bekend is gemaakt na 28 Mei te veel hebben gekocht en dus in overtreding zijn. Wij hebben deze koopbons ook wel ter beschikking van de winkeliers, maar het is gewenscht dat iedere huisvrouw kan bewijzen en aantoonen wat zij heeft gekocht en ontvangen en daarom moet zij deze koopbons nog bewaren voor eventueele navraag door een van mijn inspecteurs. Vraag: Wanneer een alleenstaand persoon een jaarinkomen van minder dan 350 heeft, komt die dan ook voor een toeslagkaart in aanmer king? Antwoord: Ja, ook een alleenstaand persoon met een jaarinkomen van beneden 350 heeft recht op een toeslagkaart. Vraag: Behoort mijn dienstmeisje, wat be-' treft punten voor huishoudgoederen, tot het gezin harer ouders en behoort mijn dochter die zelfstandig in een andere stad woont in dat opzicht niet tot mijn gezin? Of is elk van ons drieën uitsluitend op eigen huishoudgoed aan gewezen? Antwoord: Wat betreft de huishoudgoederen, zooals lakens, sloopen, handdoeken en derge lijke, behoort ieder tot het gezin, waarin men werkelijk inwonend is en dus deze goederen mede helpt verslijten. Vraag: In verband met de voorgaande vraag staat deze: zal er nu ieder de uiterste zuinig heid, ook met huishoudgoed, zal willen be trachten niet neiging komen om op gemeu bileerde kamers wonende voor eigen bed- en tafellinnen te laten zorgen, zooals dat in Uni versiteitssteden reeds door sommige kamerver huurders geëischt wordt, en zal in dat geval niet een moeilijkheid ontstaan voor de huurders om zich uit het beschikbare aantal punten het noodige goed aan te schaffen? Antwoord: In het algemeen zal men natuurlijk met huishoudgoed de uiterste zuinigheid gaan betrachten, maar de menschen die er hun be roep van maken om gemeubileerde kamers te verhuren en pension te houden, kunnen, wan neer de aanwezige goederen versleten zijn, een speciale vergunning krijgen. Vraag: Voor verschillende categorieën van personen, zooals b.v. studenten in de chemie, zal een groot aantal punten verbruikt moeten wor den voor zgn. laboratoriumjassen, die toch on misbaar zijn om de kleeding eenigszins te be schermen. Vallen dergelijke personen onder de genen, die met een speciale vergunning zulke kleedingstukken kunnen verkrijgen? Antwoord: inderdaad vallen dergelijke per sonen onder degenen, die een speciale vergun ning kunnen verkrijgen om deze kleedingstuk ken, welke voor hun werk onmisbaar zijn aan te schaffen. Vraag: Wordt onder „uniformkleeding" ook verstaan het verpleegsterscostuum en dergelijke kleeding? Antwoord: Inderdaad wordt het verpleegsters costuum ook gerekend tot de uniformkleeding en indien aanschaffing noodzakelijk is, kan een speciale vergunning hiervoor worden verleend. Al deze speciale vergunningen moeten in eerste instantie worden aangevraagd bij den plaatse- lijken distributiedienst, welke dienst van ons een voorschrift heeft ontvangen hoe in dergelijke gevallen moet worden gehandeld. In twijfelgevallen of bij moeilijkheden, welke vooruit niet zijn voorzien, zal deze dienst zich met ons in verbinding stellen en daarna den verbruiker kunnen helpen. Vraag: Is verkoop van textielgoederen op de markt, door rondtrekkende kooplui, venters en in tweedehandsch winkels aan de nieuwe be palingen onderworpen? AntwoordElke verkoop van textielgoederen Is aan de bepaling gebonden en ook de genoem de categorieën verkocpers moeten het voorge schreven puntenaantal innemen en zich aan de voorgeschreven regelen houden. Met het bestuur van den bond van marktkooplieden zullen wij nader overleg plegen op welke wijze dit het best kan geschieden en de speciale moeilijkheden voor dezen handel onder het oog zien. Vraag: Kan men gordijnstoffen zelf koopen en verwerken? Antwoord: De gordijnstoffen worden beschik baar gesteld op een speciale vergunning voor die menschen, welke deze beslist noodig heb ben. Wanneer deze vergunning is ontvangen, kunnen de glasgordijnen en vitrages afgeleverd worden en door de huisvrouw zelf worden ge maakt. Voor overgordijnen kunnen wij dit moei lijk toestaan omdat deze stof ook voor andere doeleinden heel goed kan worden gebruikt en dan is een dergelijke aflevering per meter niet Juist. Op de speciale vergunning zal dus worden vermeld of de gordijnen alleen mogen worden gemaakt door een stoffeerder, die bij ons is in geschreven of dat deze ook door den verbrui ker zelf mogen worden gemaakt. Ook deze ver gunning moet in eerste instantie bij den plaat selijken distributiedienst worden aangevraagd. Nadat de vraagster den heer Hey had be dankt voor de inlichtingen deelde deze mede, dat door het propagandabureau van den economischen voorlichtingsdienst van het pepartetnent van Handel, Nijverheid en Scheepvaart de voorlichting van het publiek wat betreft deze distributieregeling, zal wor den ter hand genomen. Een heel goed plan daarvoor is ontworpen en met dit werk kan direct worden begon nen, zoodat men hoopt, dat het publiek binnenkort in deze regeling thuis zal zijn. Spr. deed voorts een mededeeling, die van belang is voor den handel. In verband met het groote aantal nage komen aanvragen tot het verkrijgen van een algemeene vergunning is het den handel geoorloofd tot uiterlijk 1 September, om zonder deze vergunning van het Rijksbureau te koopen en te verkoopen, wanneer men tenminste deze vergunning reeds schriftelijk heeft aangevraagd. Wat betreft de sluiting van de winkels, deze kan men nog enkele dagen handhaven wanneer de inventarisatie nog niet gereed is. De winkelier kan met de aflevering pas be ginnen wanneer hij met dit werk klaar is, om dat anders groote fouten zullen ontstaan. Men moet het dus een bepaalde zaak niet kwalijk nemen wanneer deze na enkele dagen nog niet aanvangt met den verkoop aan het publiek. Men staat in regelmatig contact met de or ganisaties uit den handel en met het publiek en het mogelijke zal. worden gedaan om de lasten welke aan deze regeling zijn verbonden tot een minimum te beperken, terwijl men natuurlijk een open oor heeft voor elk advies, dat wordt uitgebracht en tot verbetering kan leiden Omtrent den moord, die Zondagnacht ge beurde in de portiek van de automatiek aan de Nieuwe Haven, te Zwolle, vernemen wij nog het volgende: Nadat te 12 uur de café's gesloten waren ging een groepje jongelui, familie van elkaar, die den avond in dancings had doorgebracht, naar de bekende automatiek voor een warm hapje. Onder hen bevond zich R. v. d. V. te Zwolle, die plotseling een trap en een klap kreeg, waaruit een vrij onschuldig ruzietje ont stond en waaraan de vermoorde A. S. uit Kam pen niet deelnam. Na deze eerste ruzie ont stond echter later opnieuw een vechtpartijtje, dat ditmaal in de portiek van de automatiek werd gevoerd. Ook deze ruzie scheen aan vankelijk niet van ernstigen aard te zijn. Hier bij waren R. v. d. V., A. S. en J. J. de V. be trokken. Vermoedelijk heeft A. S. partij ge trokken voor R. v. d. V. Nadat enkele minuten gevochten was, zwaaide op een gegeven mo ment J. J. de V. met een mes en raakte A. S., die ineen zonk. Omstanders vluchtten naar den overkant. Medische hulp werd ontboden. Dr. Hagenbeek, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Het bleek, dat het slachtoffer door een doodelijken messteek onder het hart was getroffen. Inspecteur Smit stelde onmiddellijk een on derzoek in. Na een omvangrijk getuigenverhoor is komen vast te staan, dat J. J. de V. te Zwolle de dader is. Het incident in het nachtelijk uur veroorzaakte groote opschudding. Verscholen achter de hooge dennen en den Sionsheuvel strekt zich aan de Oostzijde van Nijmegen het land uit van heuvels en valleien, aan den rand van het bosch der vier perken, den Sionsberg en het afglooiende landschap, dat zijn vertakkingen vindt in Meerwijk en Berg en Dal. Hier vond jaren geleden, en wij mogen hier een kwarteeuw teruggaan, Vicaris Arnold Suys in de dichte bosschen en diepe dalen een bij zonder landschap, dat hem terstond geëigend bleek voor de realiseering van zijn ideaal: aan zijn vaderland een zuivere afbeelding te geven van het Heilige Land, dat hem uit vele bezoe ken, uit diepe studies en religieuze gevoelens waarlijk heilig was geworden. Hier liet hij op ontwerp van Jan Stuyt de blanke basüiek bouwen op den hoogen heuvel te midden van de donkere dennen. En allengs breidde zich hier een bijzonder oord uit, waar duizenden, ja honderdduizenden hun kennis en eerbied voor wat zich eens in het H. Land heeft afgespeeld en thans voor ons een heilige histo rie is, hebben verdiept en vergroot. Hier heeft Mgr. A. Suys, die reeds het vijftig ste jaar van zijn priesterschap nadert, herscha pen het Palestina van Abraham en Christus Hier wordt de bezoeker geleid in de sfeer van het land van den Bijbel: waar menschen van alle standen en alle denkrichtingen elkander ontmoeten. De eenvoudigste verdiept zich hier al evenzeer in de vraag over het leven hier en hiernamaals als de schriftgeleerde van den mo dernen tijd. Men kent het tafereel uit een der brieven van St. Paulus, waar hij den Ephesiër schildert op weg naar Damascus, lezende in de schriften en peinzende over den inhoud hiervan. Men her innert zich, hoe Paulus een visioen kreeg, en dezen Ephesiër tegemoet ging, bij hem in diens wagen klom en daar de vraag hoorde, die sinds dien alle eeuwen door heeft geklonken: „Wie zal mij voorlichten?" Deze vraag is het, die in schrift en steen is neergelegd aan den voet der Stichting-heuvels in een monument, dat staat opgericht voor het witte kerkcomplex. Deze vraag is het, die de bedoeling en de intentie van de geheele H. Land stichting uitdrukt, en waarop de stichting een steengeworden antwoord is. Juist in dezen tijd van zoeken en tasten naar Waarheid, ligt het antwoord op deze vraag op gesloten in de leeringen en de voorlichtingen, welke de Vicaris der Stichting Mgr. A. Suys en de Paters Montfortanen vooral in den zomertijd dag in dag uit aan de honderden bezoekers der stichting geven. Wij weten het, dat reeds dui zenden de stichting bezochten, zelfs hier reeds voor de tweede maal kwamen en thans geen stimulans meer vinden in de eenvoudige oproe pen om nogmaals hun schreden te richten naar dit land van den Bijbel, dat door de grootste wetenschappelijke mannen genoemd wordt: een der voornaamste cultuurdaden van onzen tijd. De H. Landstichting beoogt immers hier Gods Liefde beter te leeren kennen in het licht van land en volk, waar de Verlosser, levende onder de menschen, Zijn jaren doorbracht. En het was en het is nog'een voorname stempel op de H. Landstichting, dat de geloofsverkondiger, de kunstenaar en de historicus evenals de volken kenner hier hand aan hand gingen, om aan de stichting dat beeld te geven, dat historisch en folkloristisch getrouw weergeeft, wat in het land van Palestina was en nog is. Wij kennen allen de bekende monumenten van den Calva rieberg, van Nazareth, van Getsemaneh, van het huis van Pilatus en het dal der herders Maar het teekent den bezielenden geest, welke hier immer jong is, dat de mannen van het initiatief, van artistieken zin. steeds weer nieuwe monumenten weten te scheppen, welke nog be tere afstralingen zijn van het Palestijnsche beeld. Sinds geruimen tijd is met groote zorg en kennis van land en volk gewerkt, om een zuiver beeld te geven van de velden van Bethlehem Tegen de glooiing van den heuvel is een Oos- tersch weiland aangelegd met lichte terrassen in den bodem, welke geleidelijk opklimmen tot een landelijke uitzichtshut. vanwaar men een breeden blik heeft op de rotsen, waarin de grot van Bethlehem als een natuurlijke vorm is uit gehouwen. En binnen in de rots heeft de kun stenaar Piet Gerrits in soberen vorm en juist daarom zoo indrukwekkend de beeltenissen ge zet van Maria en Joseph, die in stil gepeins ne- derzitten na de geboorte van den Zoon Gods. De stemming in deze onderaardsche holen wordt nog verinnigd door een bijzondere ver lichting. Van Bethlehem stijgt de weg naar het Oostersch verblijf voor de vreemdelingen in het H. Land: Caravansera of Chaan. Deze herberg is door de inwerking van het weder als het ware in tinten gezet, welke harmonieeren met het land er om heen. Maar nog hooger stijgt de weg, om langs huisjes toe te loopen op het grootsche paleis van Pilatus, dat men binnentreedt door een overboogd straatje, dat in elk opzicht her innert aan het oude Jeruzalem. Men kent dit weidsche paleis in zuiver Romeinschen stijl, waarvoor de wakende adelaar-drager staat. Het moment van de geeseling heeft de kunstenaar Piet Gerrits vastgelegd in een beeldengroep, welke innig aandoet. Dit nieuwe monument is naast de uitbeelding van den doodsstrijd van Christus in den hof van Olijven wel een der meest indrukwekkende afbeeldingen van Chris tus' lijden, zooals men deze op de H. Landstich ting in zich kan opnemen. En wie verder dit bijbelsche landschap doorwandelt, wordt halver wege de Basiliek en den Sacramentskoepel op den Olijfberg getroffen door gehamer en ge- klink. En tusschen de bosschages ziet hij in aan bouw een nieuw paleis voor Annas en Caïphas. Het ligt in de bedoeling van Mgr. Suys en van Piet Gerrits, ook dezen nieuwen Oósterschen bouw, welke streng in stijl zal worden gemaakt, indrukwekkende beeldgroepen, welke passen bij deze episoden van Christus' lijden, te doen plaatsen. Zoo ondergaat de H. Landstichting steeds vernieuwingen en verbeteringen, welke het volmaakte nabij komen. Het stadje Nazareth is den laatsten tijd op de K. Landstichting uitgebouwd tot 'n zuivere ne derzetting van Oósterschen aard met zijn op klimmende straatjes en dicht opeengepakte huisjes, gelegen aan typische binnenplaatsen. Het centrum van dit Oostersch stadje wordt beheerscht door een historisch primitief inge richte synagoge, zooals die er in Christus' tijd moet hebben uitgezien. Hier merkt men dat de folklorist, de historicus en de ethnograaf hand aan hand gewerkt hebben. Een basilica, 'n Oostersche vergad.ering-„tem- pel", gebouwd op den top van den Sionsberg, is geëigend voor groote nationale samenkomsten, voor openluchtspelen en blijkt, als een artistiek en goed architect het werk op zich neemt, ook zeer geschikt voor tentoonstellingen, welke di rect de katholieke cultuur raken. Het Amsterdamsche gerechtshof bevestigde het Vonnis van de rechtbank te Haarlem, waar bij een chauffeur uit Amsterdam werd veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van het recht een auto te be sturen wegens het veroorzaken van een doode- lijk auto-ongeval. Verdaehte was op den hoofdweg Den Haag Amsterdam op een stilstaanden auto gereden. Een jeugdige Italiaan, die naast den wagen stond om de ruftenwisscher te repareeren, werd gedood. Het Amsterdamsche gerechtshof veroordeelde een juffrouw uit Alkmaar, die beleedigende anonieme brieven zou hebben gestuurd aan een vriendin, tot een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand met een proeftijd van drie jaar en tot f 30.boete. De rechtbank te Akmaar had haar tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De pro cureur-generaal had bevestiging geëischt. Het Amsterdamsche hof veroordeelde een koopman uit Leeuwarden, die, door toepassing van listige kunstgrepen en een samenweefsel van verdichtsels een waardeloos product, dat bovendien schadelijk was, had verkocht aan een winkelier te Noord-Scharwoude, tot een jaar gevangenisstraf en betaling van f 15.25 schade vergoeding. De rechtbank te Alkmaar had verdachte in eerste instantie eveneens tot een jaar veroor deeld, van welk vonnis de Procureur-Generaal bevestiging vroeg. Verdachte was reeds vijf maal veroordeeld. Bon 1 uit het broodbonboekje. Geldig tot en met 18 Augustus (eventueel tot en met 22 Aug.) Recht gevend op: totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. Iedere enkele bon geeft recht op 125 gram roggebrood. Bon 53 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 30 Aug. Recht gevend op: Half pond koffie of Half ons thee. Bon 66 uit het Algemeen distribu tieboekje. Geldig tot en met 30 Aug. Recht gevend op: Een kilogram suiker. Bon 40 uit 't Algemeen distributie- boekje. Geldig tot en met 6 Sept. Recht gevend op: Half pond tarwebloem, of tarwe meel, of boekweitmeel, of rogge bloem, of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Zegel „Periode 5". Geldig tot en met 8 Sept. Recht gevend op: Twee Liter petroleum. Bon 1 tot en met 4. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op: een half pond boter per bon. Bon 1 en 2. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op een S half pond margarine of gesmolten vet of boter per bon. Bon 3 en 4. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op een half pond boter per bon met 10 ct. reductie per half pond. Bon 14 uit het Algemeen distribu tiebonboekje, geldig tot en met 6 September, geeft recht op V2 pond rijst of rijstemeel. Bon 27 uit het Algemeen distribu tiebonboekje, geldig tot en met 6 September, geeft recht op Vz pond havermout of havervlokken of gort of grutten. Bon 105 uit het Algemeen distri butiebonboekje geldig tot en met 11 September geeft recht op 100 gram maizena of griesmeel of pud dingpoeder. S Bon 110 uit het Algemeen distri butiebonboekje, geldig tot en met 11 September geeft recht op 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. TOT WELKEN DATUM 18 Aug. (22 Aug.) Brood (1) 23 Aug. Boter of vet (14) S 30 Aug. Koffie of thee (53) Suiker (66) 6 Sept. Bloem, bakmeel enz. (40) Rijst (14) Havermout, gort enz. (27) 8 Sept. Petroleum (Periode 5) 11 Sept. Maizena enz. (105) Macaroni enz. (110) Nadat sedert de heropening der beurs slechts alléén Nederlandsche Staatsfondsen officieel verhandeld mochten worden en een groep van 14 toonaangevende aandeelen voor een niet-of- ficieelen handel in aanmerking kwam, waar van de noteering openbaar mocht worden ge maakt, zijn de beurs-autoriteiten een stap ver der gegaan en deelde de wnd. Secretaris-Gene raal, wnd. Hoofd van het Departement van Fi nanciën mede, dat. ingaande heden, een gedeel te van de 14 toonaangevende aandeelen voor de officieele noteering in aanmerking komt. Hier aan werden bovendien de volgende fondsen toe gevoegd Nieuwe aand. v. Berkels Patent, Aandeelen Calvé, Delft, Certificaten Calvé, Delft, Aand. Centr. Suikermij., Aand. Fokker, Aand. Nederl. Ford, Afgest. cum. pref. winstaand. Philips Gloei lampen Fabr., Aand. Dordtsche Petroleum., Pref. aand. Dordtsche Petroleum, Aand. Javasche Cultuur, Aand. Ned. Ind. Suiker Mij., Aand. Ver. Vorstenl. cultuur. Aand. Deli-Batavia Tabak, Cert. v. aand. Deli Mij. Voorts zijn talrijke gemeenteleeningen, in gaande heden in de officieele prijscourant op genomen, die eveneens in den laatsten tijd een zekere koersbasis hebben gevonden. Het publiek wordt door een en ander in de gelegenheid gesteld, zich meer bij den handel te interesseeren, nu een ruimere officieele han del een aanvang neemt. Uit de vaste stemming, gisteren zelfs zeer vaste stemming, maakt men c.e gevolgtrekking, dat ondanks nog tal van onzekerheden het vertrouwen in de toekomst niet verzwakt en dit vertrouwen een stimulans kan bieden aan alles, wat rondom de beurs zwoegt en zich inspant om den huidigen zeer moeilijken omstandigheden het hoofd te bieden en tot een beteren toestand te geraken, waar naar de geheele wereld reikhalzend uitziet. Opmerking verdient, dat Amerikaansche cer tificaten niet-officieel verhandelbaar blijven. Aan de lijst van fondsen, welke zonder publi catie van koersen niet-officieel verhandeld mo gen worden, werden heden de volgende fondsen toegevoegd: Hessa Rubber aand., Leiden 1937 2e 3% Rotterdam 1894 3%, Schiedam 1937 le 3V2 Centrale Hyp.bank 4%, Bank van Onroer. Zaken aand., Holl. Texas Hyp.b. aand., Breda Machinefabr. aand., Emballage- en Houth. aand., Holl. Scheepswerf aand., Veenend. Stoomsp. aand., Handelsv. Reiss aand., Moeara Enim aand., Moeara Enim 4 winstbew., Krian Suiker aand., Telega Patengan aand., Alg. Houth. Onr. Z. aand., Domus aand. Het feit, dat meer fondsen tot den officieelen handel zijn toegelaten, werd heden ter beurze met ingenomenheid begroet. Men beantwoordde hieraan door een algemeen vaste stemming. Met Algemeene kleeding Badmantel Blouse Borstrok, Singlet, Hemd of Onderhemd Bretelschort Broek (lange broek, rijbroek, sportbroek, plus-four) Camisole, hemd of onderhemd uit stof ver vaardigd Camisole, hemd of onderhemd: tricot of ge breid Combination of hemdbroek uit stof vervaar digd (vrouwen en meisjes) Combination of hemdbroek tricot of gebreid (vrouwen en meisjes) Combination of hemdbroek (mannen en jongens) Complet (japon of jurk en mantel) Cóstuum of Pak (jas, broek en vest) Directoire of onderbroekje uit stof vervaardigd Directoire of onderbroekje van tricot of ge breid Gebreid vest met mouwen Gebreid vest zonder mouwen of Slipover Halfschort Halsdoek uit wol of halfwol Hansop Huisjasje (coin de feu e.d.) Japon of jurk Jas (sportjas, blazer, colbert-, jaequetjas e.d.) Jasje, sportjasje van stof (vrouwen en meisjes) Jasje, sportjasje van tricot of gebreid (vrou wen en meisjes) Jongens- en meisjesschort Kleedingstoffen in het algemeen voor boven- en onderkleeding p. M2 Kousen (lang en 3 lang) Mantelpak Mouwschort, huishoudschort Nachthemd Net-combination of nethemdbroek Nethemd Net-onderbroek (lang) '.l'.'.'S.'. Net-onderbroek (kort) Omslagdoek per vierkanten meter Onderbroek (lang) Onderbroek (kort) Onderjurk '...'."'.'.'.'.'."j Onderrok Overhemd of sporthemd Peignoir, ochtendjapon of kimono (gevoerd en/of gewatteerd) Peignoir, ochtendjapon of kimono (niet ge voerd en/of gewatteerd) Pullover of jumper met mouwen Pullover of jumper zonder mouwen of met 1 mouwen Pyjama Regenjas, regenmantel of regencape (niet uit gummi of gegummeerde stoffen) Regenjas, regenmantel of regencape (trans parant) Regenpijpen Rok, rokbroek of broek van stof (vrouwen en meisjes) Rok, rokbroek of broek van tricot of gebreid (vrouwen en meisjes) Skibroek Ski-jas Skipak Slobbroek Slobpak Sokken, sportsokken (z.g. skisokjes) Speelbroek (36 jaar) Speeipakje of aanknooppakje (36 jaar) Trainingsbroek Trainingsjas Trainingspak Turnbroek Tumhemd Tumpak (vrouwen en meisjes) Trui Vest (niet gebreid en zonder mouwen) Windjacke of Windblouse Winterjekker (geen 3 lange overjas) Winterpakje (2-deelig of garnituur voor 36 jaar) Zakdoek WERKKLEEDING Buis, kiel of boezeroen Fietsbroek voor bezorgers Mouwvest BEROEPSKLEEDING Korte Stofjas Laboratoriumjassen Lange Stofjas Overall Sloof Werkbroek van 'keper of drill Werkjas van keper of drill Werkpak van keper of drill Mannen 30 Vrouwen 30 Jongens 15 Meisjes 15 9 18 5 9 9 14 4 6 12 10 23 9 18 12 6 10 6 12 4 6 5 10 4 6 5 10 3 6 4 8 3 6 10 20 7 9 30 65 20 45 70 45 5 10 3 6 4 8 3 6 28 14 24 14 9 14 21 9 18 10 5 10 10 8 4 4 4 4 11 18 11 18 23 45 20 36 12 22 37 25 13 32 9 25 13 36 9 25 3 5 3 3 5 10 5 10 5 10 5 10 5 8 5 8 3 5 3 5 22 50 15 35 15 30 10 20 16 30 14 22 10 17 10 17 7 10 4 6 5 7 3 4 7 10 4 6 5 7 3 4 5 10 5 10 9 14 T 9 7 10 4 6 9 17 6 10 7 14 6 10 13 20 H 18 35 55 25 40 20 35 15 24 21 12 19 14 10 14 16 7 14 10 5 10 24 45 20 30 13 20 13 20 56 45 40 36 25 25 18 18 15 10 12 8 9 18 8 10 12 24 6 10 25 25 13 13 35 35 32 32 60 60 45 45 16 16 40 40 3 6 2 3 5 2 5 8 5 8 6 10 6 10 20 20 11 11 18 18 9 9 38 38 20 20 5 8 5 8 5 8 5 8 4 6 4 6 4 6 4 6 9 14 9 14 35 35 20 20 5 10 5 10 4 8 4 8 25 25 15 15 60 40 20 20 1 1 1 1 1 1 1 1 20 15 15 12 15 12 25 16 30 30 26 35 35 26 40 30 5 8 5 8 4 6 4 6 20 17 20 17 40 34 den handel wilde het echter nog niet zeer vlot ten, omdat het publiek zich zag aangewezen den nieuw geschapen toestand nog wat aan te zien. Een zeer levendige handel ontwikkelde zich echter weer in Aku, waarvoor de vaste stemming in de laatste dagen in verband wordt gebracht met het sluiten van verschillende textielmark ten, hetgeen voor de kunstzijde-industrie niet ongunstig wordt geacht. Het fonds opende on der uitgebreide omzetten op 3% boven het hoog ste punt van gisteren, op 8282'/2, welke ope- ningsprijzen voorloopig gehandhaafd bleven. Op de Petroleumafdeeling bleek Koninklijke Olie weer gunstig gedisposeerd te zijn en werd 5% hooger geadviseerd op 185. Shell Union handhaafde zich op 80 V8. Tidewater en Conti nental Oil waren ook goed prijshoudend. In Rubberaandeelen werd A'dam Rubber op den prijs van gisteren geadviseerd, n.I. op 173. In den Suikerhoek was H.V.A. zeer vast en werd 325 a 335 geadviseerd, terwijl het fonds gisteren 325 gold. Javasche cultuur en Nisu stegen 6 a 12%. Vorstenlanden kon 2 a 3 mon- teeren tot 8283. De tabaksmarkt was eveneens gunstig van toon. Deli-Batavia bedong 3% hoogeren prijs, n.I. ongeveer 118. Oude Deli liep 2% op tot 166 en Senembah sloeg een stijging in van 7% tot 130. De Scheepvaartafdeeling kenmerkte zich ook door een vasten ondertoon. Kon. Boot werd 6% hooger geadviseerd op 104. Scheepvaart Unie kon 2 pCt. monteeren tot 107. Holl. Amerika Lijn en Japanlijn liepen ook eenige procenten omhoog. Van binnenlandsche industrieelen werden Phi- lipslampen 10—15 pCt. hooger geadviseerd op 160 165. Unilever kon eenige procenten verbeteren tot ongeveer 75. Calvé-Delft sympathiseerde hiermede. Voorts getuigden Nederl. Ford, aan deelen Fokker, Centrale Suiker van een vaste stemming. Van Gelders Papier liep ongeveer 5 pCt. omhoog tot 125. Wilton Feijenoord lag ook vast. Amerikaansche certificaten sympathiseerden met Wallstreet en waren in doorsnee genomen ietwat vaster. Bethl. Steel kon dollar verbe teren tot 61. Republic Steel trok aan tot 15 Anaconda gold ongeveer 181419. Voor Steels trad een verbetering in van V,General Mo tors, Carfoundry, Aviation, alsmede Amerikaan sche Kunstzijde-waarden, Utiliteit en Spoorwegen konden zich op het vorig peil ruimschoots hand haven. eveneens gunstig te zijn. De 4 pCt. Nederl. II z. b. kon Y, verbeteren tot 91%. De 33(4 P, J 1938 liep (4 op. De 3 pCt. Nederl. 1937 aj® mede de Oude Holl. Schuld hadden een tameW vasten ondertoon. Bij verder verloop onderging de handel wel waar geen bijzondere uitbreiding maar een vaste ondertoon bleef aanwezig. In Aku ^'e echter de koopbeweging niet geheel voortga® Nadat het fonds tot 84 1/4 was gestegen kV® winstaanbod aan de markt hetgeen een reac tot 79 1/2 ten gevolge had. Andere binnenla", sche industrieën bleven vrijwel op peil. ninklijke Olie handhaafde den openingspri' H.V.A. bleek echter eerder iets luier te zv wegens de geringe belangstelling. Voor Scheepvaartaandeelen bleef een v stemming gehandhaafd. Scheepv. Unie kwf tot een adviesprijs van 108 a 110. Oude v nam in vastheid toe en werd op 170174 gcft viseerd. ej» Van Amerik. Certificaten konden Steels Bethl. Steel 1/4—1/2 verbeteren. Republic St® 1/4—3/8. Op de Staalfondsenmarkt bedong de 4 Nederl. 1940 92 en de 3—3 1/2 pCt. 82 82 5/8. Geld op prolongatie gold 3 pCt. .r'irtelijk dank JJ* „jic naam van a' „leden der gr°0^ „hondenfamilie „voor het trapje ®r „uw voetrem, n „het leven van e" „mijner, soms „roekelooze, neJ „niet voortijd n „wordt afgesneden'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6