Engelschen verloren Dinsdag 132 vliegtuigen De strijd om een kind Conflict bij Britsch opperbevel Gunstige vooruitzichten voor de komende jaarbeurs Eerste groote werk van den Opbouwdienst Verduistering Houdt de Nederlandsche taal zuiver! „Bosch en Duin" zwaai gehavend Duitsche en Belgische inzendingen Onderhoud met mr. Milius Extra-rantsoen suiker voor den inmaak Weer kaasmarkt te Alkmaar? MUSEUM-RESTAURANT RESTAURANT „PICCADILLY" Jaarbeurs-Restaurant VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1S40 - AVONDBLAD Baby moet af gestaan worden aan de familie S. te Den Haag VA K.G. op bon 74 AMSTEL HOTEL CAFÉ-RESTAURANT „DE LA PAIX" DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ISl SCHIEDAM! .J Rechtervleugel werd tot een ruïne gemaakt A gr arische voorlichting 64STE JAARCANG No. 22546 Wegens het Feest van Maria ten Hemelopneming zal dit blad Donderdagavond niet verschijnen. DE DIRECTIE SCHEEPVAART GESTREMD IN HET MERWEDEKANAAL Roemenië en Hongarije DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN HET HUIS TER PLAATSE In de bar van PROOT Koffie - Theesalon Lunch/Diner 85 cent Hotel Beatrix, Geldropscheweg 17 EINDHOVEN HOTEL „SCH1MMELPENNXNCK" LAGO 0UD-L00SDRECHT„DJUMP0L" American Bar. Heerlijk rnstig I HOTEL R O O.Z E N D A A L VERGADERZALEN N.V. GRAND HOTEL BRITANNIA LEIDSCHESTR. 67-71 - AMSTERDAM Speciaal ingericht voor het ontvangen van GROOTE GEZELSCHAPPEN tot 500 personen Speciale Gezelschapsiarieven Perfecte Keuken DISTILLATEUR 1STE KL. LANGE HAVEN 7*1/76 TEL. 68068 BERLIJN, 14 Aug. (D.N.B.) Het is thans mogelijk een overzicht te geven van de suc cessen der Duitsche vliegers in den strijd tegen de Engelsche luchtmacht. In totaal zijn gisteren 133 Britsche vlieg tuigen vernield, waarvan 74 in luchtgevech ten boven het Kanaal en de Britsche eilan den. Vijftien Bristol-Blenheims werden bij hun Pogingen Aalborg aan te vallen, door Duitsche jagers neergeschoten en door het luchtdoel- Beschut werd er bij Aalborg nog een neerge haald. 42 Britsche vliegtuigen werden door Duitsch luchtafweergeschut boven Duitsch ge bied of door Duitsche bommen op Britsche vlieg velden vernield. 28 Duitsche vliegtuigen keerden van vluchten naar het vijandelijk gebied niet terug. BERLIJN, 13 Aug. (D.N.B.>. Over de lucht aanvallen van Dinsdag heeft het D.NB. van bevoegde militaire zijde het volgende samen- Vattende bericht ontvangen. Het Duitsche luchtwapen zette op 13 Augustus aijn aanvallen op havenwerken, vliegvelden, schepen, versperringsballons en luchtdoelstellin gen voort. In Wallsend, Hartlepool, Bournemouth en Plymouth werden havenwerken en kaden, in Exeter en Bristol fabrieken der wapenindustrie. in North Killingham groote tanks met bommen bestookt. Op de vliegvelden van East-Church, Detling, Famborough en Odiham wierpen onze gevechtsvliegtuigen talrijke bommen en verniel den zij hangars en schuilplaatsen, petroleumop- slagplaatsen en wegen. Daarbij werden dertig vliegtuigen op den grond vernield. In het Kanaal en aan de monding van de Thems maakten Duitsche vliegtuigen jacht op Britsche schepen, die poogden onder dekking van de kust ongemerkt uit te varen. Daarbij brachten de Duitschers twee koopvaardijschepen van eik 15.000 b.r.t. en twee patrouillevaartuigen tot zinken. Duitsche jagers vernietigden vijftig vijandelijke vliegtuigen. Evenals op de vorige dagen bij Dover, namén de Duitsche vliegtuigen Dinsdag de ver sperringsballons bij Folkestone als doel en schoten er twaalf neer. Bij Aalborg hoopten Britsche bommenwerpers een goedkoopen prestigewinst te boeken door te probee- ren een onbeschermde stad te bombardeeren. Alvorens zij hun bommen konden uitwerpen, werden alle zestien toestellen door Duitsche jagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. De totale verliezen van den vijand op Dinsdag bedragen 96 vliegtuigen, terwijl slechts 24 Duit sche vliegtuigen verloren zijn gegaan. In den tijd van 11 tot 13 Augustus hebben de Engelschen daarmede 281, de Duitschers daarentegen slechts 69 toestellen verloren. Zonsondergang 14 Aug. Zonsopgang 15 Aug. Zonsondergang 15 Aug. 21.08 6.32 21.06 De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schrijft ons: Het heeft mijn aandacht getrokken, dat in verschillende dagbladen steeds meer 'woorden en zinsneden in zwang komen, welke niet tot het Nederlandsche taaleigen behooren. Ik acht dit een ernstig en betreurenswaardig verschijn sel. Nu ons volk onder een vreemde bezetting leeft, is het meer nog dan in andere tijden van het grootste belang liet geestelijk erfdeel, dat onze schoone taal vormt, ongerept te houden. De dagbladen, die hier stellig veel invloed kunnen uitoefenen, behooren naar mijn mee- ning het voorbeeld ten goede te geven en met groote nauwlettendheid te waken tegen een slordig of onjuist taalgebruik. In het belang der zaak, die ons allen lief is, meen ik op de leiders der pers en haar medewerkers hiertoe een drin gend beroep te mogen doen. Vandaag heeft de president der Haagsche rechtbank uitspraak gedaan in het kort geding tusschen de families S. er van der W., betref fende de baby, die 10 Mei na den bominslag in de Bethlehem kliniek te 's-Gravenhage in ont vangst is genomen door de familie van der W., doch waaromtrent de familie S. beweert, dat de baby haar kind is. Zooals men weet, heeft de President onlangs een tusschenvonnis gewezen er. daarbij deskundigen-onderzoek gelast ten aanzien van bloedgroepen en vingerafdrukken. Welk onderzoek geen positief resultaat oplever de. Daarna werd voor de tweede maal in deze 2aak gepleit. Het vonnis van den president was zeer uitvoerig geargumenteerd en de voorlezing daarvan duurde bijna een half uur. De pre sident heeft op grond van de talrijke ge tuigenverklaringen bevolen de afgifte van, het kind aan de familie S. en dit vonnis Uitvoerbaar verklaard bij voorraad. In zijn vonnis heeft de president der recht bank o.m. overwogen, dat de eischeres (fam. S.) 'n. haar bewijs, dat het haar eigen kind is, dat len huize van de fam. Van der W. vertoeft, Geslaagd is. Twee verpleegsters van zaal 8, die het zoontje van mevr. S. voortdurend hebben gebaad en verder in har.den gehad, hebben het kind daarna herkend als dat van mevr. S. Alle Jongens van zaal 8, op het kind van mevr. S. ba, zijn dadelijk door oe respectievelijke moe ders meegenomen of nog denzelfden dag bij de bloeders teruggekeerd. De president heeft op grond van getuigenverklaringen geen voldoen de gewicht toegekend aan het betoog van ge- daagde's raadsman, omtrent de door hem ge doemde objectieve kenmerken. Weliswaar nu heeft eischeres betoogd, dat mevr. S. ha&r kind bit de wieg genomen heeft en heeft afgegeven ®an getuige Woudstra, aie het bracht naar den Schuilkelder van de Eeiste Nederlandsche, ter- Wijl mevr. Van der W. niet in dezen kelder is geweest. Dit is echter naar het oordeel van den President niet genoegzaam gebleken. Aangeno men moet worden, dat haar eigen kind in an dere handen gekomen is en gebracht is naar Prinsessegracht 6a en zoo in handen is geko- bien van mevr. Van der W. De aanvankelijke overtuiging van den president, dat de gang van ^ken aldus geweest is, werd door den twijfel omtrent dit punt niet aan het wankelen ge bracht. STOCKHOLM, 14 Aug. (D. N.B.) Het eerste Politieke gevolg van de Duitsche luchtaanvallen °P Engeland is, naar hier uit Londen verluidt, e®n conflict in het Britsche opperbevel, dat Wellicht belangrijke mutaties op de hoogere Posten van het ministerie van Luchtvaart ten gevolge zal hebben. Lord Gort en eenige andere leidende gene rals van het leger verzetten zich krachtig te- g®a het bekende bevel van Lord Beaverbrook aan de piloten der jachtvliegtuigen, zich niet 'heer aan gevechten met de Duitsche jaohtvlie- gers te wagen. Beaverbrook heeft in een Maan dag onder voorzitterschap van Churchill ge houden vergadering, waaraan uitsluitend mili tairen van de drie deelen der weermacht deel namen, het standpunt verdedigd, dat Engeiands ■luchtvloot beslist gespaard moet worden, opdat bil op het oogenblik van den Duitschen inval bog ten volle strijdvaardig is. Lord Gort wees er daarentegen op, dat uitbreiding van het Principe van de „fleet in being" tot de lucht stoot tot verderfelijke gevolgen voor het land b°u kunnen leiden. Het geeft niets „wanneer jachtvliegtuigen gespaard blijven, doch het 8®heele land intusschen verwoest wordt." Bea- v®rbrook zou zijn standpunt echter hebben door eet. Daarom hebben de Britsche jachtvlie- 8ers ook daarna in hoofdzaak slechts bommen werpers aangevallen, terwijl zij bij het verschij- bea van Duitsche jagers de wijk namen. In de kassen van den Proeftuin van het Zuid-Hollandsch Glasdistrict te Naaldtcijk worden vele bijzondere groente- en fruitsoorten gekweekt. De aubergines groeien voorspoedig <Foto p«*-Hoiiand) Het A. N. P. bericht over het werpen van En gelsche bommen op het Provinciaal Ziekenhuis te Castricum in den nacht van Maandag op Dinsdag o.m. nog het volgende: Tot half een 's nachts heeft het Britsche toe stel boven het dorp gecirkeld, blijkbaar om toch maar absoluut zeker te zijn, dat het zijn doel goed zou raken. Te half een werden zij, die zich niettegenstaande het irriteerende motorgeronk ter ruste hadden begeven, opgeschrikt door een zwaren slag: een reeks kettingbommen was neer gekomen, pal naast het eerste paviljoen vrou wen. De uitwerking was ontzettend; luchtdruk en scherf werking hebben den rechtervleugel van het gebouw veranderd in een ruïne, deuren werden uit de kozijnen gelicht en geen ruit is heel gebleven. In een der benedenzalen werden twee ver pleegden, twee oude zwakzinnige vrouwtjes, op slag gedood, twee anderen werden ernstig ge wond, terwijl zeven patiënten minder zwaar of licht gewond werden. Onmiddellijk snelde het verplegend personeel toe om de gewonden te verzorgen en de niet- gewonden in veiligheid te brengen. Ook het personeel van den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst was snel ter plaatse en verleende hulp, onder leiding van den burgemeester. Uit alles blijkt, dat de Brit met opzet zijn bommen op het ziekenhuis heeft geworpen, daar geen enkel militair object in de omgeving is oe vinden. Ook het ziekenhuis zelf is, zooals iedereen in Nederland weet, geen militair object. Teder Nederlander weet. dat hier geesteszieken worden verpleegd en er is geen Duitscher te vinden. De Engelsche vlieger heeft zijn bommenreeks, een zestal brisant- en brandbommen, welke aan elkaar verbonden waren, van naar schatting 300 meter hoogte geworpen. Uit de richting van de bomtrechters blijkt heel duidelijk de opzet. De eerste bom van de reeks kwam op een vijftal meters van den zijgevel neer, de volgende kwam viak bij dezen gevel, terwijl de overige bommen op anderhaiven en twee meter naast den voor gevel neerkwamen. Een is zelfs door een buiten het gebouw uitstekende gootlijst geslagen. Een der bommen veroorzaakte een brand in een boschje, doch deze werd door de brandweer van het ziekenhuis snel gebluscht, voor verder onheil kon worden aangericht. In een gat in den grond ligt vermoedelijk nog een niet ont ploft projectiel, men vreest een tijdbom; de geheel e omgeving is dan ook afgezet. Geen ruit is in het gebouw meer heel, alle deuren zijn uit de sponning geslagen, deelen van de plafonds zijn omlaag gekomen, alle dakpannen zijn stuk, tegen de nok van den zijgevel hangt een denneboompje geplakt. In de zalen zelf is de ravage niet minder. Geen lamp is meer heel en overal knersen glas splinters en stukken kalk onder de voeten. Bommenscherven zijn dwars door vloeren en zolderingen geslagen. De bedden staan kris en kras door de zalen; de kastjes van de patiën ten hangen er tegen; tusschen dit alle liggen kieedingstukken en beddegoed, verbogen gas buizen en gebroken electrische fittingen. Wanneer men dit alles ziet, is men verbaasd, dat niet meer slachtoffers zijn gevallen. DL zou ook zeker het geval zijn geweest, wanneer de bommen enkele meters meer naar links zouden zijn gevallen. In dit geval en het is zeker niet de schuld van de Engelschen ge weest, dat het niet zoo is geweest, zou het geheele gebouw tot puin zijn ge slagen. Reeds nu zijn vele muren ontzet en ge scheurd, dan zouden zij zeker ineen zijn gestort en op de omstreeks tachtig verpleegden zijn neergekomen. De bevolking is zeer verbitterd over dezen laffen aanval. Men beschouwde Castricum als een der veiligste plaatsen van ons land en vele vluchtelingen uit Den Helder én Rotterdam hadden zich hier gevestigd. Militaire doelen bevonden zich niet in deze omgeving, zelfs geen luchtdoelmitraillair staat hier opgesteld, om van zwaarder materieel niet te spreken. Men vraagt zich af, wat de bedoeling van den En- gelschman is geweest, om hier zijn bommen omlaag te werpen en algemeen noemt men het doelloos en misdadig. Het ziekenhuis is duide lijk te herkennen en vergissen is uitgesloten. Het slagwoord, waarmede het jaarbeurs- bestuur ditmaal werkt, is „oriënteren en aanpassen". Daarmede wordt inderdaad ook bedoeld: behoudt het persoonlijk contact met industrie en handel. Daarop is ook ge wezen. Het is gewenscht toch ter Jaarbeurs te komen, al is dat voor sommigen minder direct noodig, zaken af te wikkelen. Zelfs is het zakelijk volkomen verantwoord zich ge oriënteerd te houden omtrent al wat er in de wereld van handel en industrie omgaat ook wanneer men zelve niet direct in de gelegenheid zal zijn vel zaken af te deen. Wij zitten bij mr. Jac. Milius, directeur van de Nederlandsche Jaarbeurs, en polsen hem over de vooruitzichten van de komende beurs, ten aan zien van eiker omvang hij in het geheel niet ontevreden blijkt. Hij wijst er ons op dat ver schillende zakenmensch-en inderdaad gevoelig zijn voor het bovenomschreven standpunt. „De zoogenaamde jaarcontracten dat zijn de overeenkomsten va hen, die zich verbinden aan beide beurzen deel te nemen aldus de heer Milius, „zijn vrijwel geheel intact gebleven. Hoogstens 5 pet. heeft gevraagd zich te mogen terugtrekken. Dit beteekent heel wat, daar juist de jaarcontracten steeds gebleken zijn een goe den barometer te vormen voor de beursdeeine- ming. Maar ook het cijfer van de nieuwe con tracten is vrij goed te noemen, zoodat men vei lig kan spreken van een normale deelneming. Wanneer men de lijst van deelnemers eens door loopt, vindt men daaronder firma's van stan ding, die nu voor de eerste maal ter beurze ver schijnen. Merkwaardig is het daarnevens, dat een aantal der alleroudste deelnemers, d;e ech ter al sinds vele jaren verstek hadden laten gaan, thans weer present zal zijn. Zij kennen de beurs uit de moeilijke jaren van den wereld oorlog en weten, welke beteekenis deelneming juist in moeilijke tijden kan hebben. Verheu gend is het, dat de schoenindustrie sinds jaren ook weer collectief deelneemt." „En hoe is het verdere deel van de beurs??" „V/el, verder vertoont de beurs weer het ge bruikelijke aanzien. Het aantal deelnemers kan geacht worden niet zoo heel veel af te wijken van het in de laatste jaren gebruikelijke. Defi nitieve cijfers zijn nog niet te geven, omdat er nog steeds nieuwe deelnemers bijkomen. Van be teekenis zal echter zeker de agrarische beurs worden. Uit zuiver zakelijk oogpunt bezien, zal vooral de deelneming in machines en werktui gen belangrijk zijn. De omvang daarvan zal grooter zijn dan ooit, waarin een aanzienlijke Duitsche inzending van beteekenis zal blijken te zijn. Maar ook van Nederlandsche zijde is er verheugende belangstelling. De omvang van de agrarische beurs wordt wel bijzonder goed in het licht gesteld, wanneer ik u vertel, dat thans weer het geheele Vreeburg in gebruik zal zijn. Dat is op het oogenblik nog wel niet duidelijk te zien, omdat de agrarische beurs in het alge meen juist open ruimte vraagt, waaraan dus niet zoo heel veel is voor te bereiden. Behalve het zuiver zakelijke deel is ook van groote beteekenis de „Agarische voorlichting", vervolgt de heer Milius. „In de parterre van het eerste gebouw wordt een demonstratie gegeven van de staatszorg en van de verschillende staatsdiensten. Dit is een inzending van het de partement. Daarnaast zal men echter vertegen woordigd vinden de voorlichtingsdiensten, ge sticht door particulier initiatief. Ook van de zijde van de agrariëds zelf verwacht men breeder be langstelling, voor een aanzienlijk deel het gevolg van de vele lezingen, die door den heer de Boer in den lande zijn gehouden. Onze agrarische adviseur heeft niet minder dan vijftig maal voor de belangstellenden in deze groep het woord ge voerd. Er zijn dan ook reeds talrijke aanvragen uit dezen hoek binnen gekomen en er bestaan heel wat plannen voor excursies naar de beurs, ontworpen door diverse landbouworganisaties". „En de andere groepen, hoe staat het daar mede?" „De ter najaarsbeurs gebruikelijke zijn alle weer vertegenwoordigd. Ik noem u „Kunst en Industrie", de verkeersgroep, waarvan deel uit maken de N. A. C., de A. N. W. B. en V. V. V. enz. enz. Uiteraard zal de buitenlandsche deelne ming klein zijn Gerekend kan worden op Duitschland, doch ook van Belgische zijcie bestaat er een versterkte belangstelling voor onze beurs. Dit wijst ongetwijfeld op de groote energie, waarmede de Belgen hun economisch leven téfeer trachten op te bou wen. Van Duitsche zijde zal vertegenwoor digd zijn de „Werberat" en in het bijzonder de branche „Feinmechaniek und optiek". Verder zal er ook eenige individueele deel neming zijn. In de machinehal komt een in zending van de Reichsnahrstand, die waar schijnlijk in het bijzonder zal zijn ingesteld op propaganda. „Er zal wel veel propaganda worden gemaakt voor het jaarbeursbezoek?" „Deze wordt inderdaad in verhoogde mate voortgezet. Er wordt door ons naar gestreefd om het vervoer zoo goed mogelijk te doen zijn. De bekende extra treinen zullen met één uit zondering weer rijden. Veel werk zal worden ge maakt van het busvervoer, terwijl ook het vraagstuk van het logies terdege onder het oog wordt gezien. Dit is een zaak, die geregeld wordt door de Vereeniging Voor Vreemdelingenver keer, die immers het legiesbureau van de Jaar beurs is en die administratief reeds alle maat regelen heeft genomen." „De jaarbeurs is dus gereed?" ..De jaarbeurs Is gereed, haar taak weer te vervullen. Dat is voor den tweeden keer in oor logstijd. Dat alles tamelijk vlot verloopt en in ieder geval reden geeft tot tevredenheid is ze ker toe te schrijven aan de groote energie, waar mede de Nederlandsche zakenman werkt aan den Nederlandschen opbouw. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, maakt het volgende bekend: Zooais reeds eerder werd gepubliceerd, wordt ten behoeve van den inmaak een extra rantsoen rniker beschikbaar gesteld. Dit extra-rantsoen is verkrijgbaar tegen inlevering van den met „74" genummerden bon van het algemeen distributiebonboekje, welke gedurende het tijdvak van 15 tot en met 30 Augustus recht geeft op het koopen van VA kilogram suiker. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de geldigheidsduur van den met „66" genummerden bon van het algemeen distributiebonboekje, welke reeds is aangewezen voor het tijdvak van 26 Juli tot en met 23 Augustus, is verlengd tot en met 30 Augustus. De détaillisten dienen de met „74" genum merde bonnen op afzonderlijke opplakvellen in te leveren bij de distributiediensten. Ten einde hen in de gelegenheid te stellen grootere hoe veelheden suiker te verkoopen, ontvangen zij extra toewijzingen. Naar wij vernemen, heeft de Crisis-Zuivel- centrale voor de week van 1824 Augustus 50 pet. gevorderd van de kaasproductie uit de week van 28 Juli tot 3 Augustus. Het gevolg hiervan is, dat dus 50 pet. van de beschikbare kaas weer op de markt zal kun nen worden gebracht, zoodat verwacht mag worden, dat de Alkmaarsche kaasmarkt a.s. Vrijdag weer het normale beeld zal geven. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstraat in de directie Utrecht te Utrecht, deelt mede, dat ten behoeve van het leggen van een waterleidingzinker door het Merwedekanaal, ongeveer 300 meter ten Noordwesten van de sluizen in liet Merwedekanaal bewesten Utrecht, op 28 Augustus 1940 de scheepvaart ter plaatse zal zijn gestremd van des voormiddags 6 uur tot des middags 12 uur of zooveel korter of langer als noodig zal blijken. BOEDAPEST. 13 Aug. (D.N.B.) Naar in be voegde politieke kringen verluidt, is hier een of- ficieele uitnoodiging ontvangen van de Roe- meensche regeering om te beginnen met de Kon- gaarsch-Roemeensche onderhandelingen, welke zullen worden gehouden in Turn-Severin. De Hongaarsche delegatie zal waarschijnlijk onder leiding van den gezant Von Hory in de tweede helft van deze week naar Turn-Severin reizen om de besprekingen met de Roemeensche dele gatie te openen. ni.KMAAR Café-Rest Paviljoen „Ktnlieim" aiinwuutn Stationsweg: 60 E Telefoon 2524 Grote open en overdekte terrassen Speciale condities voor gezelschappen Vele referenties beschikbaar Vraagt offerte Gebruik een borrel, bier of zoo in een crapaud AMSTERDAM Gelegenheid tot lunchen en dlneeren op onae terrassen. Logies van f 4.— p. dag at. ZALEN VOOR FEESTDINERS LOGEER te AMSTERDAM in het CENTRAAL HOTEL DER A.M.V.J. Het eenige hotel met eigen overdekt' zwembad, gratis toegankelijk voor hotelgasten. Kamer inclusie.f ontbijt f 3.50. Weteringschans 83 bov. t/o Rijksmuseum. A'dam Weekend v.a. 6.50 Zalen tot 350 personen W. KUIPERS Logies m/ontb va. 2.50 Lunch of Diner 1.5C Pension p. d. 3.50 /NOOR GEPROJECTEERDE WEGEN TE MAKEN BUITENKADE Reeds zijn hier en daar de korpsen van den Opbouwdienst in de omgeving van hun stand plaatsen met den arbeid begonnen, waarbij werd gedaan wat de hand te doen vond. Zoo is een begin gemaakt met de werkzaamheden op het terrein, waar straks het eigen sportcentrum verrfjzen zal. Maar dit is toch nog niet wat de leiding ziet als de eigenlijke taak van den Op bouwdienst. Het streven is allereerst gericht op het aanpakken van productief nationaal werk, dat gezamenlijk verricht, van direct groot nut is voor de volksgemeenschap in haar geheel. Met zoo'n werk zal de Opbouwdienst Vrij dag 16 Augustus beginnen. Men kan rich voorstellen, dat de diénst in al zijn gele dingen hierin het blij begin van zijn eigen lijken arbeid begroet. Het werk zal worden uitgevoerd aan den Noordelijken oever van de Mcrwede tus schen Fapcndrecht en Sliedrccht, waar bui- tcndijfesche gronden in een totale opper vlakte van 80 HA. zullen worden ingepol derd en omgeschapen in vruchtbaar akker land. Het 13de Korps van den Opbouwdienst (commandant majoor J. Malünckrodt) zal er bezigheid aan hebben voor een periode van twee jaar. Begonnen zal worden met den aanleg van een buitendijk, welke grootendeels het beloop zal volgen van een bestaande kade over een lengte van circa twee kilometer. Wanneer het werk voltooid is, zullen de rietgronden en graslanden, welke thans bij hocg water onderioopen, ruim het drievoudige van de tegenwoordige waarde bezitten. Het gemeentebestuur van Papendrecht heeft het met medewerking van den Rijkswaterstaat mogelijk gemaakt, dat de Opbouwdienst thans, een maand na den stichtingsdatum, dit om vangrijk werk ter hand kan nemen. Zoo zullen in de komende dagen de korpsen het een na het ander aan den slag gaan, zoo dat binnenkort in den Opbouwdienst duizenden krachtige armen dag-in, dag-uit in de weer zijn ter verrijking van den Nederlandschen bodem en het Nederlandsche landschap. IN RESTAUR. „AU CARRé DES CHAMPIGNONS" Dir. J A. BIEMANS - TEL. 3265 - EINDHOVEN vindt V ecu uiterst gesoigneerde bediening U zit aan boord van een schip In Hotel-Café-Restaurant. Tel. 255 Hoek lange Poten en Hofweg Het Huis met de gerenommeerde keuken OP VASTENDAGEN. MAGERE SCHOTELS Aangename sfeer OVEBVEEN bU HAARLEM Prima PENSION f 4„ per dag VOORJAAR 1939 GEHEEL GERESTAUREERD Prima keuken en kelder - Schitterende serre en terrassen - Centrale verwarmine.__koud en warm tCl l O.OOV11 - UV111.1UIU stroomend water - Telefoon Haarlem UTRECHT TEL. 13827 Een Uwer beste beslissingen: Met ..Vacantie" naar Vlissingen Het mooiste Zuiderstrand In .Eigen Land" Directeur J P* TOLHUISEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1