Zuidoost-Engeland opnieuw onder Duitsche bommen Artillerievuur op Engelsche steden? De luchtaanvallen op Nederland MARIA HEMELVAART Uitbreiding van de rijkspolitie Mgr. F. Geurts overleden De Britsche raid op Milaan en Turijn Britten verloren weer vele vliegtuigen i r i SPOEDIGE NEDERLAAG VAN ENGELAND? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DE SAMENSTELLING VAN HET HOF TE RIOM 4000 mart marechaussee 2250 man rijksveldwacht Ook tijdbommen daarbij uitgeworpen De Roemeensch-Hongaarsche onderhandelingen DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22547 Engelands tragiek Het optreden der Duitsche lucht- macht en dat der Engelschen minui!! O zuivre vreugd der hemelingen, die juichend 't eeuwig loflied zingen o schoone Roos Van 't Paradijs, aanhoor ook onze simple wijs. Wij smeeken tot U onder zuchten, Want onheil dreigt uit donkre luchten Voer Gij ons op de levenszee gelukkig naar een heetre ree. M. B. I V. .J I Zware beproevingen moest hij in zijn veertigjarig pontificaat doorstaan BEPALINGEN OVER POLEN Over Zwitsersch gebied IIIPI Mgr. Lebouille opvolger Sensationeele verklaring door minister Knox Wegens het Feest van Maria ten Hemelopneming zal dit blad hedenavond niet verschijnen. DE DIRECTIE Smeeken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 14 Aug. VDNB; In de middag- Oren van Woensdag zijn havenwerken en vliegvelden aan de Zuid-Oostkust van Engeland opnieuw het doel geweest van hevige Duitsche bomaanvallen. Aan die Engelsche kust van het Kanaal waren toen hog hevige gevechten gaande. Britsche jagers boden weerstand aan de Junker duikbommenwerpers, doch konden het bin nendringen van de Duitschers niet verhin deren. Op verschillende punten in de om geving van Dover zijn enorme branden te zien. Van ooggetuigen ter plaatse vernam men. dat de geheele kust van het Kanaal gealar meerd is om in het water gevallen En gelsche piloten op te visschen. Steeds weer zag men in den loop der gevechten van Woensdag Engelsche jagers als brandende fakkels in zee storten. De verliezen bij de gevechten nabij Dover bedragen meer dan 20 Britsche vliegtuigen, terwijl de Duit schers tot dusver 5 machines hebben ver loren. Bij Dover zijn 9 versperringsballons neergeschoten. Naar het D.N.B. verder verneemt zijn boven ®®t graafschap Kent 22 Britsche jachtvliegtui gen, voor het meerendeel Spitfires, neergescho ten, terwijl vijf Duitsche Messerschmitts ver foren gingen. De vijand bood taaien tegenstand. Naar te Londen verluidt, zijn Maandag i-I. twee steden aan de Britsche Zuidkust door Duitsche artillerie beschoten. Aldus meldt United Press aan haar bladen. Wanneer dit bericht juist is, dan is dit de *®rste beschieting van plaatsen op Engelschen OQclem door Duitsch geschut sedert de beschie- 'hg van Scarborough gedurende den Wereld- ?°rlog. Een officieele bevestiging van dit bericht fo tot dusverre echter nog niet gegeven. Daar zich tijdens de Duitsche beschieting Duitsche vliegtuigen boven de Engelsche kust evonden, is men hier van meening, dat deze ^fogtuigen artilleriewaarnemers aan boord had- "fon, die het vuur leidden. De Londensche ochtendbladen waarschu wen de Engelsche bevolking, dat met het toenemen van de groote aanvallen uit de lucht ook het uur van de invasie snel nadert. Deskundigen zijn van meening, dat een landingspoging, die nog dit jaar zou moeten Plaats vinden, spoedig zou moeten worden ondernomen, daar in den loop van September de Noordzee voor troepentransporten te ruw 2ou worden. De „Frankfurter Zeitung" schrijft: „Engeland ffoeft den eersten militairen stap in dezen oor- fog vrijwillig kunnen doen, doch thans moet den strijdvorm aannemen, waartoe het G°r zijn tegenstander gedwongen wordt. Wel Üh cie Engelschen den oorlog begonnen met politiek en economisch offensief, maar in foüitair opzicht hebben zijzelf het defensief ®ekozen, dat beantwoordde aan hun opvatting de kracht der verdediging. Engeland wist fo®h zelf nog niet, hoe verouderd die opvatting rfos. Zoo hebben de Engelschen er met hun ondgenooten zelfs van afgezien de Duitsche *eermacht aan te vallen, toen die in Polen °cht. Thans kunnen zij slechts in het defen- lef blijven. Terwijl meer scheepsruimte verloren gaat ?an ooit sedert het uitbreken van den oorlog, JU'Wiji een deel der toegangswegen reeds moest °rden afgesloten, veranderen Engelsche ha ndwerken, wapenfabrieken en olietanks in ^pmes. De beste Engelsche jacht- en gevechts- f Iegtuigen komen in het vuur der Duitsche foyers boven het Kanaal om. Tragisch daarbij Jjfoet de Duitsche toeschouwer het vooral vin- eU> dat dit Engeland, hoewel het in militair Pzicht geen keus meer heeft, op politiek ter- GENÈVE, 14 Aug. CD.N.B.) De gisteren re Riom gekozen commissie van onderzoek ïs> naar de „Nouvelliste" meldt, samenge steld uit den vice-president van het ge- r6chtshof Lagarde en zijn twee leden Tanon ®U Baraveau. Het door deze commissie in stellen onderzoek is geheim. w.yfolgens berichten uit Parijs heeft het Ame- ■foansche Roode Kruis aan de nationaal- 8oc'alistische Volkswohlfahrt een zending van 000 kg. gecondenseerde melk en melkpoeder g beschikking gesteld, welke door deze organi- jjj fo onder de Parijsche zuigelingen en kleine Uderen zal worden verdeeld. Ze ar aanleiding van de overdracht van deze Deling melk aan de N.S.V. vond op het sta- (j°u van Ivry een plechtigheid plaats, waarbij .jp folder van het Amerikaansche Roode Kruis, kj.yfor, er zijn vreugde over uitsprak, dat hij de Duitsche autoriteiten begrip had gevon- v h voor den arbeid zijner organisatie, hetgeen fo veroorloofde, zijn actie tot een goed einde krengen. büi schrijft naar aanleiding van deze Ppctie, dat dikwijls genoeg levensmiddelen- tif,lclingen te Parijs aankomen. De N.S.V., die k^e rijkdommen ook naar Duitschland zou c, T'len sturen, laat alles ten goede komen aan bewoners van 't land, dat door de Duitsche Coacht is bezet. Dit geeft in hooge mate bfoiding tot erkentelijkheid rein het onheil zeer wel had kunnen ontgaan. Men heeft bijna het gevoel, aftof de massa van het Engelsche volk van den oorlog alleen een meer litteraire voorstelling gehad heeft, alsof zij niet geheel beseft, wat dit woord oorlog voor Engeland inhield. Thans leert men door ervaring, wat altijd de bitterste en duurste vorm van onderwijs is." (Van onzen Haagschen redacteur) In bevoegde Duitsche kringen te Den Haag heeft men naar aanleiding van het werpen van bommen in Amsterdam nog eens gewezen op het groote verschil, dat bestaat tusschen het optreden van de Duitsche luchtmacht en dat van de Engelsche vliegers. Terwijl de Duit schers onafgebroken en weliswaar met groote felheid Engeland aanvallen, hebben hun ope raties uitsluitend militaire objecten als doel wit. Vliegvelden en oorlogshavens zijn het uit sluitende doel en deze worden goed geraakt. Van Engelsche zijde daarentegen maakt men er een systeem van, juist niet-militaire doelen aan te grijpen en burgers het slachtoffer te laten worden. Nog erger maken de Engelschen het, door tegen alle moraal en tegen het Vol kenrecht in ziekenhuizen tot doelwit uit ^te kiezen, zooals in Amsterdam en Castricum is geschied. In Duitschland zelf schromen deze vliegers niet, kerkhoven in hun ondernemin gen te betrekken. Waarom dit alles? De zaak is duidelijk, aldus is men van oordeel. Reeds bij het begin van den oorlog bleek de Engel sche luchtmacht niet in staat eenig militair object doeltreffend aan te vallen. Integendeel, bij een enkele raid op Wilhelmshafen verloor een escader Engelsche vliegers 40 procent aan den Duitschen afweer. Er zijn nog meer punten, die wijzen op een tegenstelling. Bijna alle bommen, die op Am sterdam vielen, waren brandbommen, wat ge makkelijk doet zien, dat in de eerste plaats de vernietiging van het persoonlijk bezit der bewoners voorop stond. Men moet er in Nederland op voorbereid zijn, aldus meende men te bevoegder plaatse, dat in de toekomst nog meer dergelijke aanvallen te wachten zijn. Doch men oordeele met een nuchter verstand over de waarde van deze en dergelijke luchtaanvallen. Maria Hemelvaart van Chanes Eyck. Men vindt deze schildering in den triomfboog van de kerk te Wittem', in Limburg. ö1llllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllil|||||||||||||||||||||||||||||illilllll|||||||||||||||||||||||lilll||||||||||||||||illl|||||||||||||||||||||||||||||IIIIIHIIT= De politiekorpsen hier te lande onder gaan, zooals onlangs is medegedeeld, een belangrijke uitbreiding en deze geldt zoowel voor de beide rijkskorpsen, namelijk het wapen der marechaussee en het korps rijks veldwacht (het korps politietroepen is op geheven) als voor verscheidene gemeente lijke politiekorpsen en kleinere eenheden. Wat de marechaussee betreft, dit wapen wordt van ongeveer 1250 op 4000 man ge bracht. Tot nu toe bestond de marechaussee uit den staf 's-Gravenhage, vier in hoofd zaak over de kleinere gemeenten verdeelde divisies, en het te Apeldoorn gevestigde de pot. Het ligt in de bedoeling, het aantal divisies te verdubbelen en in tegenstelling tot vroeger deze zoodanig te verdeelen, dat vooral de groote steden door marechaussee worden aangevuld. Er Komen derhalve groo- tere eenheden van dit wapen in de voor naamste centra, doch daarnaast zullen de grensgebieden worden versterkt. Wervingscommissies, aoor de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Justitie in gesteld, zijn sedert de vorige maand bezig om de uitbreiding der rijkspolitie practisch tot stand te brengen. Voor de marechaussee zijn ongeveer 1400 man gekozen uit het beroepsleger (die voor een deel reeds raar den opbouwdienst waren overgeplaatst) en de rest, ten getale van circa 1300 man, zal uit de dienstplichtigen, die hun eerste-oefentijd hebben volbracht, worden gerecruteerd voorzoover dit niet reeds is ge schied. De marechaussee, die geheel op militai re leest is geschoeid, wordt namelijk nagenoeg uitsluitend uit diegenen aangevuld, die voldoen de militaire scholing hebben gehad. De keuringseischen, waaraan moet worden voldaan, komen overeen met die, welke voor vrijwilligers in het vroegere leger golden, met dien verstande, dat als minimumlengte 1.75 M. is voorgeschreven. Verder geschiedt de beoor deeling uiteraard voornamelijk volgens normen, die geschiktheid voor de politietaak inhouden. De opleiding voor de practijk, die de noodige kennis van wetten en verordeningen omvat, wordt voor de jongeren door het depot te Apel doorn en voor de overigen door de divisies zooveel mogelijk brigadesgewijze verzorgd. De bij de marechaussee aangestelden be ginnen in den rang van korporaal (marechaus see 2e kl.), hetgeen ook geldt voor de uit het leger overgenomen onderofficieren, met uitzon dering van de specialisten, die dadelijk voor- zooveel zij een anderen rang hadden in dien rang kunnen worden geplaatst. De onderofficie ren bij het wapen der marechaussee moeten na melijk kunnen optreden als hulpofficier van justitie, aan wie het doen van zelfstandig on derzoek van strafzaken e.d, kan worden opge dragen en daarvoor hebben de onderofficieren uit het gewone legér zonder meer geen be kwaamheid. Laatstbedoelde onderofficieren moe ten dus bij plaatsing in het korps der mare chaussee tijdelijk genoegen nemen met een la- geren rang dan zij in het leger hadden," en wel totdat hun opleiding in het nieuwe vak vol doende is gevorderd om hen weder in den on derofficiersrang te brengen. Overigens zijn de onderofficiersrangen bij dit wapen: die van wachtmeester-titulair, wachtmeester (sergeant), opperwachtmeester (sergeant-majoor) en adju dant-onderofficier. Het officierscorps bij de marechaussee, dat ongeveer 25 leden telt, wordt tot een tachtigtal uitgebreid. Deze aanvulling ge schiedt uit de legerofficieren uit allerlei korpsen, doch bij voorkeur uit de bereden wapens, omdat zij de noodige ervaring in het paardrijden moeten hebben. Ook voor de officieren, die bij de marechaussee wor den geplaatst, zijn cursussen ingesteld, voor de jongeren bij het depot en voor de overi gen bij de divisies. Voor de rijksveldwacht, die van 1350 man tot 2250 wordt uitgebreid, zijn door de wervings commissies op het oogenbhk reeds 735 man uit het leger aangenomen, zoodat nog een 170-tal moet worden aangewezen uit de vele aanmel dingen, die al binnen zijn of ten deele nog wor den verwacht. Van de genoemde 735 zijn er 250 Maandag j.l. op den' spoedcursus te Hilversum geplaatst, die daar in een schoolgebouw is in gericht onder leiding van den districts-com mandant den heer Vermeyden uit Amsterdam. Plaatsvervangend directeur van dezen cursus is mr. B. Prima, directeur van de model-politie- vakschool te Hilversum. In normale tijden wordt elk halfjaar een cursus voor de rijksveldwacht door de opleidingsbrigade te Amsterdam gehou den, thans echter moet de cursus zijn candida- ten binnen ruim twee maanden kunnen oplei den, om vervolgens 250 nieuwe cursisten te ont vangen. Uit politietroepen en leger zijn 21 officie ren voor benoeming bij de jijksveldwacht bestemd, die dienst zuilen doen als adjunct, ter assistentie van de elf districtscomman danten. De bedoeling van de uitbreiding der rijks veldwacht is in de eerste plaats versterking van het korps in algemeenen zin, doch daar naast dient deze uitbreiding tot verster king, in overleg met de burgemeesters, van de plaatselijke politie-organen, vooral in de kleinere gemeenten. gouvernement" wordt vervangen. Het bureau van den gouverneur-generaal voert den titel „regeering van het generaal-gouvernement". Aan de leiders van de afdeelingen der regee ring van het generaal-gouvernement, die te vens moeten worden beschouwd als voornaam ste gemachtigden van een Rijksministerie voor het generaal-gouvernement, is de titel „afdee- lingsvoorzitter" verleend. In den ouderdom van 77 jaar is in de missie van Yungpingfu (China) overleden, Z. H. Exc. Mgr. Franciscus Geurts C.M., aposto lisch vicaris van ungpingfu. Het droevig bericht enkel met aanduiding van datum bereikte de Procuur der Lazaristen te Nijmegen uit China, na groote vertraging Mgr. Franciscus Geurts is overleden op 23 Juli. Reeds de jubilea, die deze grijze missie bisschop in de laatste jaren vieren mocht, duiden op een lang en vruchtbaar missionarisleven. Op 4 Februari j.l. was hij veertig jaren bis schop van Yungpingfu, 39 Sept. 1936 vierde hij zijn 50-jarig verblijf in China en 1 Mei 1937 zijn gouden priesterfeest. Hij was geboren 9 December 1862 te Maashees (N. Br.), studeerde op het Bisschoppelijk Col lege te Roermond, verder te Rolduc en trad te Parijs in de Congregatie der Lazaristen, ge sticht door den H. Vincentius a Paulo. Diens deugd en werken van naastenliefde zou hij na volgen in het bekeeringswerk der heidenen. Een zware taak wachtte hem in China. Als subdiaken was hij er heengegaan. In 1899 keerde hij terug na een missiearbeid van twaalf jaren, en Paus Leo XIII benoemde hem tijdens zijn verblijf te Rome tot apostolisch vicaris. De bisschopswijding volgde op 4 F*» bruari 1900 in de St. Jan te 's Hertogenbosch door Mgr. Van de Wetering, met als assistent bisschoppen Mgr. Van de Ven, bisschop van 's Hertogenbosch en Mgr. Vic, missiebisschop der Lazaristen in China. Als bisschop keerde hij terug naar zijn ar bedisveld in China, met als spreuk in zijn wa pen; sitientes venite ad aquasdorstenden, komt tot de wateren van het heil. Hij was de eerste Vicaris van het nieuw ge vOrmd vicariaat Yungpingfu, een missiegebied, van het vicariaat van Peking afgescheiden. In het jaar van zijn verblijf in Nederland was de harde vervolging van den Bokserop stand als een storm over die kleine christen heid heengegaan, missiekapellen en gebouwen waren verwoest, de geloovigen verstrooid, ge marteld of gedood. Hier moest hij zijn arbeid beginnen. Ztijn geestelijke en stoffelijke inventaris be helsde slechts hét volgende: tien dorpsschool tjes, zes missiekapelletjes, vier priester-mis sionarissen, vijf zusters en 2822 geloovigen geen enkele pastoor van een flinke parochie in Nederland ztou reden kunnen vinden om hem te benijden. Hoe weinig benijdenswaardig, hoe hachelijk zelfs dit begin er uitzag, Mgr. Geurts heeft met zijn beleid, wilskracht en organisatie-talent deze missie tot bloei gebracht. Wat zien we bij zijn heengaan? Een geheel andere inventaris van geestelijke en stoffelijke hulpmiddelen voor het bekeeringswerk vertoont zich thans aan ons oog. Zeer krachtig is het personeel van het vi- KRAKAU, 14 Aug. (D.N.B.) Op grond van een machtiging, hem door den Führer ver leend, heeft de gouverneur-generaal Rijksmi nister dr. Frank vastgesteld, dat de benaming „generaal-gouvernement voor de bezette Pool- sche gebieden" door de benaming „generaal- ROME, 13 Aug. Stefani meldt over de Engelsche luchtaanvallen op Milaan, Turijn en Alessandrië waarover reeds in een deel onzer vorige oplage werd bericht dat geen enkel militair doel, geen enkele fabriek, die werkt voor de nationale verdediging en geen enkele strategische positie is getroffen. De dynamiet- en brandbommen zijn uitslui tend terecht gekomen op woonwijken van de burgerbevolking. Daarom moeten deze bombardementen be schouwd worden als daden van misdadige bar- baarschheid. Te Alessandrië werden drie kleine kinderen onder de puinhoopen bedolven en ge dood en negen brandweerlieden, terwijl zij bezig waren de drie kinderen uit de puinhoopen te bevrijden, door scherven van tijdbommen ge wond. Tijdbommen behoorden tot dusverre tot het arsenaal van misdadigers voor het plegen van hun aanslagen. De Engelschen gebruiken thans deze bommen tegen de burgerbevolking met het doel het reddingswerk voor de slachtoffers van de bombardementen te belemmeren. De Engelsche luchtmacht opereert alleen des nachts omdat zij klaarblijkelijk niet in staat is op klaarlichten dag het luchtdoelgeschut en de jachtvliegtuigen der spilmogendheden te ris- keeren. Dit is een bewijs van de minderwaar digheid en de lafhartigheid van het Britsche luchtwapen, dat bovendien wederom het lucht gebied van een neutraal land, n.l. Zwitserland, heeft geschonden. Een bijzondere correspondent van Stefani meldt over den eveneens reeds in het legerbericht vermelden aanval op de ha ven Augusta, dat een formatie Britsche water-torpedovliegtuigen, gebruik makende van den maneschijn, dezen heeft onderno men. De poging is evenwel mislukt. De luchtafweerbatterijen, welke onmiddellijk in werking traden, schoten na enkele minuter vuren een vijandelijk watervliegtuig neer, dat brandend in zee stortte. De vijandelijke aanval richtte in het geheel geen schade aan. De be manning van het neergehaalde toestel, bestaande uit een officier-vlieger en een soldaat, werd op zee opgepikt en krijgsgevangen gemaakt. De vijandelijke formatie, die uit zee was gekomen, werd door het hevige vuren van het lucht afweergeschut genoodzaakt van haar voornemen af te zien en trok zich terug. De staf van het Zwitsersche leger deelt mede: „In den nacht van 13 op 14 Augustus zijn ver schillende gevallen gemeld van grensschending door vreemde vliegtuigen. Uit de eerste berich ten blijkt, dat drie eskaders zijn doorgedrongen boven Zwitsersch gebied. Bovendien zijn in de Jura en in Tessino afzonderlijke vliegtuigen ge zien. De hoogte, waarop werd gevlogen, wordt geschat op ongeveer 3000 tot 4000 Meter. Naar uit het Italiaansche weermachtsbericht blijkt, betrof het hier afdeelingen Engelsche bommen werpers, die steden in Noord-Italië hebben ge bombardeerd." Z. H. Exc. Mgr. F. Geurts C.M. t cariaat toegenomen, waarin ongetwijfeld een rijke belofte voor de toekomst ligt besloten: aantal priester-missionarissen 39, waaronder 14 Chineezen; aantal broeders negen; aantal zusters 54, onder wie 47 inlandsche. Het zijn de eerw. Broeders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten van Voorhout, die op ver zoek van Mgr. Geurts een vakschool voor Chi- neesche jongens hebben geopend; verder de Dochters der Liefde van den H. Vincentius a Paulo en ten slotte een inlandsche congregatie van Zusters, door den H. Vincentius zelf ge sticht. Ook de stoffelijke hulpmiddelen zijn sterk toe genomen. In plaats van zes kapelletjes en tien schooltjes zijn er thans een kleine kathedraal, vijftien kerken, 66 kapellen, 38 lagere scholen, drie Mulo-scholen en talrijke gebedsscholen. Door zooveel hupmiddelen aangetrokken tot de wa teren van het heil is de kleine kudde geloovigen in den loop der veertig jaren meer dan vertien voudigd, n.l. tot 35.615 volgens de laatste ge gevens Zware beproevingen moest Mgr. Geurts in den loop dezer veertig jaren in den geestelijken opbouw van zijn vicariaat door staan: de naweeën van den Bokseropstand, den wereldoorlog van 19141918, de veel vuldige plunderingen en verwoestingen van rooversbenden, vooral in het jaar 1926, den ChineeschJapanschen oorlog, die ook zijn neef Mgr. Franciscus Schraven op 9 Octo ber 1937 tot slachtoffer maakte door een gruwelüken moord. Steeds bleef Mgr. Geurts met ongebroken moed en taaie wilskracht zijn arbeid voortzetten en hij heeft dit gedaan ondanks zijn herhaal delijke ziekte-aanvallen en lichamelijke uitput ting tot in zijn laatste levensdagen. Zijn af scheidswoorden na zijn laatste verblijf in Neder land in 1927 waren: al worden de levensomstan digheden nog zoo somber en zwart, versaagt nooit, gaat rustig en vastberaden uw weg. Het vicariaat blijft niet verweesd achter. Ook hiervoor had Mgr. Geurts gezorgd in 1928, toen hij meende, dat zijn levenseinde na derde. Hij vroeg en verkreeg te Rome een coadjutor met recht van opvolging in den per soon van Mgr. Eug. Lebouille. Mgr. Lebouille werd geboren te Hoensbroek, Februari 1887, studeerde op het St. Vincentius- Seminarie te Wernhoutsburg, trad in 1897 te Parijs in de congregatie der Lazaristen, werd priester gewijd te Helden -Panningen 28 Mei 1904 en vertrok in datzelfde jaar naar China, vicari aat Yungpingfu. 18 November 1928 werd hij tot bisschop gewijd door Mgr. Geurts te Yungpingfu. NEW YORK, 14 Aug. (D.N.B.) De minis ter van Marine Knox heeft heden in de militaire commissie van het Huis van Af gevaardigden een sensationeele verklaring afgelegd. Hij zeidc, dat het ineenstorten van Engeland binnen 60 dagen mogelijk is en beklaagde zich erover, dat Amerika niet de volle waarheid verneemt over het verloop van den strijd om Engeland. BOEKAREST, 14 Aug. (D.NR). Naar uit Herkulesbad in het Banaat verluidt, worden daar reeds alle voorbereidselen voor de Roe meensch-Hongaarsche onderhandelingen ge troffen. Men verwacht dat de beide delegaties wellicht reeds Donderdag aankomen en dat de besprekingen Vrijdag zullen beginnen. De Roe- meensche regeering had aanvankelijk een slot by Sinaja als plaats van conferentie voorge steld, doch dit plan heeft men laten varen op verzoek der Hongaarsche regeering. Respice Domine, in testamentum tuum, et animas pauperum tuorum ne derelinquas in finem Wees Uw verbond indachtig, Heer, en laat Uw noodlijdende zielen niet geheel aan hun lot over zoo baden we Zondag den Psalmist na (Ps. 73, 20, 19, 23). Wees Uw verbond indachtig, Heer! God heeft een verbond met ons. Zijn volk, gesloten en God zal ons niet verlaten, wanneer wij Hem niet ver laten. Daarom kunnen wij met zooveel vertrouwen tot Hem roepen, zooals de Introïtus ons liet doen: respice in testamentum tuum „wees ontvan kelijk voor het roepen uwer getrou wen." De Psalmist heeft diepe gedachten en roerende smeekingen, ivelke voor alle tijden zijn en daarom door de H. Kerk worden gebezigd in de Misgebe- den. Voor alle tijden zijn ze, óók voor den onzen. „Waarlijk God de Heer is mijn Hel per en Bewaker mijner ziel" (53, 6-7). ,God, luister naar mijn gebeden en versmaad mijn smeeken niet." ,,Toen ik 's Heeren hulp inriep heeft Hij naar mijn gebed geluisterd." In de psalmen leer en wij met grooten aan drang, met vurigheid en vasthoudend heid, maar met een enorm groot ver trouwen ook, tot den Allerhoogste te bidden. Bidden is met aandrang, met volhardingmet vertrouwen tot God smeeken: „Wees Uw verbond indach tig!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1