New-Y orksche Beurs De Statendam wordt gesloopt Engelsche kritiek op voorstel van Hoover Een rede van Hansson De voedselpositie van Europeesche landen DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1940 NOODTOESTAND IN EGYPTE I Berlijn bestrijdt beweringen der Britsche propaganda Roosevelt en Hoover s oproep HITLER OVERHANDIGT MAARSCHALKSSTAVEN Gunstig voor Duitschland en ongunstig voor Engeland De Engelsche tele gr aaf kabels Nog steeds vluchtelingen uit Gibraltar Groot convooi vertrokken LONDEN ONGERUST OVER BRITSGH-INDIë Gandhi's meening Poolsche oud-minister uit Roemenië verdwenen Oliebrand in Frankrijk Belangen der correspondenten besproken met commissaris- generaal Schmidt Britsche spoorwegtarieven zullen worden verhoogd Confetti en lampions mogen niet meer verkocht Engelsche propaganda in Roemenië mislukt Rcconstructie der regeering in Joego-Slavië? BUITENLANDSCHE PERS IN NEDERLAND Hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf Stemming onregelmatig Eens Neêrlands grootste passa giers- en vrachtschip Omzet: 270.000 ZWEMMEN Nieuw Duitsch record Op de 1500 meter vrije slag Commissies oorlogsschade Gelderland, Noord-Brabant en Zeeland WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT 74 I 1 75 i Jongen in zee verdronken Dr. E. F. M. v. d. Held bijzon der hoogleeraar te Utrecht BOEK EN BLAD CLEARINGKOERSEN Examen hoofdacte Staatsexamen Handelskennis L. O. Nij verheidsonderwij s i tf 1 BERLIJN, 14 Aug. Van semi-officieele zijde wordt gemeld: De felheid van de Brit sche propaganda tegen het voorstel van den Amerikaanschen oudpresident Hoover, de levensmiddelenvoorziening in de niet-oorlog- voerende, resp. overwonnen staten in Europa te steunen, heeft in politieke kringen alhier in zooverre geen verrassing gewekt, dat deze propaganda in elk opzicht in overeenstem ming is met de mentaliteit van de Engelsche politiek en oorlogvoering. Nadat de mannelijke bevolking der met En geland geallieerde landen voor de Engelsche be langen gebloed heeft, moeten thans de vrouwen en kinderen van deze geallieerden voor de En gelsche belangen honger lijden. Terwijl, zoo betoogt men hier, Engeland zich door dit plan aan den eenen kant opnieuw ontpopt als de vijand van het Europeeschevasteland, erkent het daarmede aan den anderen kant tevens de nutteloosheid van zijn blokkade tegen het Duit- sche volk, dat men te Londen thans nog slechts daardoor moeilijkheden hoopt te kunnen berei den, doordat men de levensmiddelenschaarschte, welke het is toegedacht, tot andere naties wil uitbreiden. Van Duitsche zijde is, naar men weet, reeds lang vastgesteld, dat ook langs dezen omweg van de blokkade de in elk opzicht en voor lederen tijdsduur verzekerde levensmid delenvoorziening van het Duitsche volk niet meer aangetast kan worden. Een verplichting van Duitschland te willen construeeren, thans ook de levensmiddelenvoorziening van zijn over wonnen tegenstanders op het continent te ver zekeren en hem op deze wijze tegen de oorlog voering van hun eigen Engelschen bondgenoot te beschermen, is kinderlijk. Overigens is het bekend, dat Duitschland om zuiver humanitaire redenen juist' in dit opzicht voor de bevolking van zijn vroegere tegenstanders reeds veel ge daan heeft, en in elk geval meer dan de eigen regeeringen. President Roosevelt is te Washington terug gekeerd. Tegen het einde der week zal hij de hoofdstad echter weder verlaten. Tijdens zijn verblijf alhier zal Roosevelt zich, naar de „Washington Post" meldt, in het bij lander bezighouden met de vraag, hoe de op roep van Hoover tot verstrekking van levens middelen aan de Europeesche burgerbevolkin gen het beste van de hand kan worden ge wezen, zonder den naam te krijgen van „mil- lioenen onschuldige oorlogsslachtoffers honger te laten lijden". Roosevelt is volgens de „Washington Post" vast besloten geen levens middelen naar het door Duitschland bezette Europa te zenden „daar dit de oorlogvoering van Engeland zou belemmeren". Derhalve ziet Roosevelt niet gaarne de indrukwekkende op roepen, die HOover en zelfs zijn eigen, daar voor terechtgewezen, ambassadeur Cudahy, tot het Amerikaansche volk hebben gericht. STOCKHOLM, 14 Aug. (DH.B.). Staatsminis ter Hansson heeft op het sociaal-democratisch jeugdcongres een rede gehouden over de buiten- landsche politiek. Hij stelde vast, dat het voor een klein land als Zweden vanzelf spreekt in de huidige Europeesche situatie de buitenland- sche politiek te beperken tot de zorg voor den vrede en voor de onafhankelijkheid des lands. AAN DE EGYPTISCHE GRENS, 14 Aug. (D.N. B.). De ellende van de vluchtelingen uit de ge ëvacueerde Egyptische steden is onbeschrijfelijk slecht en hulp is nauwelijks te verwachten. De Roode Halve Maan, welke overeenkomt met het Roode Kruis, is door het Engelsche Roode Kruis geheel in beslag genomen voor de Britsche ge wonden. In verschillende streken, vooral in de provincie Charbija, waar de vluchtelingen uit Alexandrië zijn ondergebracht, is het tot hon- geropstootjes, plunderingen en uitbarstingen te gen Britsche schildwachten gekomen. De En gelsche militaire autoriteiten hebben van het Egyptische ministerie van Binnenlandsche Za ken geëischt aan de verwarring een einde te maken. Daar de Egyptische schatkist leeg is, heeft het ministerie van Binnenlandsche Zaken den Britschen eisch doorgegeven aan den plaat selijken gouverneur, met de opdracht de vluch telingen naar vermogen te helpen. gen vertoont. Dit vlugschrift is voor de Lon- densche „Times" aanleiding geweest te trach ten, de IJzeren Garde voor de Engelsche doel einden te gebruiken. Het blad opperde namelijk het denkbeeld van een samengaan tusschen Horia Sima, den leider van de IJzeren Garde, en Manioe. die in de aan de orde zijnde kwes tie-Zevenburgen een door de Londensche radio welwillend beoordeelde onverzoenlijke houding aanneemt. Tegen deze intriges keert Horia Sima zich in een verklaring, waarin al dergelijke pogingen krachtig van de hand worden gewezen. Horia Sima stelt vast, dat de buitenlandsch-politieke lijn zijner beweging nooit gewijzigd is, dat de IJzeren Garde sinds jaar en dag de oriënteering van Roemenië op de as heeft geëischt en thans oprecht daaraan vasthoudt, zonder met Manioe en zijn politiek ook maar in het minst in betrekking te staan. De kuiperijen van het Britsche gezantschap hebben, zoo wordt in de verklaring van Horia Sima gezegd, het door zichtige doel de binnenlandsche orde in Roe menië te verstoren, en onzekerheid te brengen in de buitenlandsche politiek. BERLIJN, 14 Aug. (D.NB.). De Führer heeft vandaag in zijn werkkamer in de nieuwe Rijks kanselarij aan den Rijksmaarschalk en de op 19 Juli bevorderde generaal-veldmaarschalken de onderscheidingsteekenen van hun rang, de maarschalksstaven, overhandigd. Hij sprak woorden van dank voor de verdiensten, die de maarschalken zich hebben verworven bij de Duitsche overwinningen en wees op de ver plichtingen, die de rang van maarschalk hun tegenover volk en rijk oplegt. De veldmaarschalken der luchtmacht Milch, Eperle en Kesselring konden aan de plechtigheid niet deelnemen, daar de operaties van het lucht- wapen hun afwezigheid uit de hoofdkwartieren niet toelaten. MOSKOU, 14 Aug. (D.N.B.) In een artikel over „de ravitailleering van Europa" wijst de „Prawda" er heden op, dat de ravitailleering van Duitschland „niet belangrijk veranderd kan worden geacht". Duitschland heeft zich voor bereid op een lange blokkade en onderhoudt ge regelde betrekkingen met de nabij gelegen pro ductielanden. In dit verband wordt ook gewezen op de conclusie van het Duitsche instituut voor conjunctuuronderzoek, dat Duitschland met de zelfde voorraden, die het in het najaar van 1939 bezat, het tweede oorlogsjaar ingaat. De voor raden vet, kaas, eieren en varkensvleesch zijn zelfs belangrijk vergroot. Wat de ravitailleering van Engeland betreft: deze is „in geen geval schitterend". Bovendien is Engeland voor 75 procent afhankelijk van den invoer uit ver verwijderde landen, wat bij een activeering van den strijd ter zee en in de lucht kan leiden tot een snelle crisis in de ravi tailleering. In een aantal andere Europeesche landen ziet de ravitailleeringstoestand er zeer slecht uit. Dat is een gevolg van den oorlog. In het bijzonder geldt dit voor Frankrijk en Fin land. „Vijf en dertig gifkanalen naar het Europee sche vasteland worden door Duitschland be waakt". Onder dezen titel beschrijft de „Nachtr ausgabe" hoe sedert het uitbreken van den oor log steeds meer_ Engelsche telegraafkabels zijn lamgelegd. Van 'het net der zeekabels over de geheele wereld, dat een lengte heeft van 640.000 kilometer, bevinden zich alleen al 294.000 kilo meter in Engelsch bezit. Ondanks de ontwikke ling van de kortegolfradio gaat een groot deel van de Engelsche propaganda steeds nog door kabels naar alle deelen der aarde. Na de bezetting van Noorwegen, Denemarken, België, Nederland en Frankrijk, zoo vervolgt het blad, worden alleen al 34 Engelsche zeekabels naar het Europeesche vasteland, met een totale lengte van 3670 zeemijlen of ruim 6750 kilo meter aan hun eindstations door Duitschland gecontroleerd. Ook de kabels, die eens de ver binding tusschen Engeland en. Frankrijk over het Kanaal vormden, staan onder Duitsch toe zicht. Van alle Britsche kabels naar het vaste land vallen alleen nog de zes kabels naar Spanje en zijn koloniën en naar Portugal buiten de Duitsche controle. De kabels in de Middelland- sche Zee en de kabel naar Gibraltar worden door Italië bedreigd. Deze 32 kabels hebben tezamen een lengte van 17.800 zeemijlen of van 33.000 kilometer. BERLIJN, 14 Aug. (D.N.B.). Terwijl volgens Engelsche verwachtingen het Europeesche vaste land door een slechten oogst en door Britsche blokkade een hongersnood zal doormaken, wordt, naar de „Dienst aus Deutschland" meldt, van Duitsche zijde vastgesteld, dat de oogst in Duitschland noch in Europa slecht zal zijn. Veeleer kan een gemiddelde graanoogst en een goede hakvruchtenoogst verwacht worden. Van ds hakvruchten kan zelfs een zeer groote oogst tegemoet gezien worden, dank zij het vochtige weer en het feit, dat in Groot-Duitschland veel grond voor de teelt van hakvruchten gebruikt is. De „Reichsnahrstand" heeft er reeds bij den landbouw op aangedrongen dat voor een vol doenden varkensstapel gezorgd wordt, opdat de rijke voederoogst ten volle gebruikt kan worden. Het Internationale Landbouwiristituut te Rome heeft reeds verklaard dat in geheel Europa een goede gemiddelde oogst te verwachten is. Roemenië bijvoorbeeld méldt een normalen tot goeden oogst en denkt een uitvoeroverschot van 400.000 ton ter beschikking te zullen hebben. Uit Bulgarije wordt bericht dat de oogstcijfers on geveer overeenkomen met het gemiddelde der laatste jaren. Ook in Hongarije verwacht men een goeden gemiddelden oogst. Alleen in Joego slavië en Griekenland schijnt de oogst tamelijk ongelijkmatig te zijn, doch tegenover een ach teruitgang voor sommige producten zal wel een stijging voor andere staan. LISSABON, 14 Aug. (DNBJ. Uit Funchal wordt gemeld, dat aldaar wederom een transport van 1250 vluchtelingen uit Gi braltar is aangekomen. Volgens bericht uit Algeciras heeft een En gelsch convooi, begeleid door 3 torpedojagers en twee watervliegtuigen, de haven van Gibraltar in de richting van den Atlantischen Oceaan verlaten. Het convooi zou uit 32 koopvaardij schepen, waaronder drie tankschepen, bestaan. LONDEN, 14 Aug. (D.N.B.) De Britsche hoofdstad is ongerust over het Britsch-Indische vraagstuk, dat zich dagelijksch toespitst. De „Evening Standard" schrijft: „De Engelsche verbindingswegen in de Mid- dellandsche Zee zijn in gevaar. Slechts in ka meraadschap met Indië kan Engeland een strijd in het nabije Oosten voeren. Zonder gewapende hulp der Hindoes, die het Egyptische klimaat kunnen verdragen, zal de oorlog voor de En gelschen zeer moeilijk zijn. Het is echter de vraag, of Engeland met het oog op den toe stand die thans in Indië heerscht, kan rekenen op de trouw der verschillende Indische kasten, in het bijzonder op die der Hindoes. Men begint al in te zien dat het politieke probleem in Indië op een onverzoenlijken grondslag rust. De grootste politieke groep, de Congrespartij, wijst ieder Britsch aanbod af, dat niet den status van dominion inhoudt. Van Engelsche zijde wordt daartegenover beweerd, dat men de wenschen der Congres partij niet zonder meer kan inwilligen." In een ingezonden stuk in de „News Chroni cle" stelt Gandhi vast, dat de boodschap van den onderkoning mislukt is. Engeland kan niet zeggen, dat het voor een rechtvaardige zaak strijdt, indien het niet rechtvaardig is tegenover Indië. Ik vrees, zoo schrijft Gandhi, dat de demo cratie schipbreuk heeft geleden. BOEKAREST, 14 Aug. (D.N.B.)Enkele dagen geleden hebben de Roemeensche autoriteiten bemerkt, dat de vroegere Poolsche minister van Landbouw, Poniatowski, die in Roemenië ge ïnterneerd was, spoorloos verdwenen is. Van de vroegere Poolsche politici bevindt zich in Roemenië thans nog slechts de oud-minister van Buitenlandsche Zaken, Beck, die in een villa in het kpuroord Snago bij Boekarest onder bewaking wordt gehouden. GENÈVE, 14 Aug. (D.N.B.) Naar uit St. Gau- dens in het zuidwesten van Frankrijk wordt ge meld, is in het petroleumgebied van St. Marcel een reusachtige brand uitgebroken, die zich met de grootste snelheid uitbreidt. Brandweer uit naaste en verdere omgeving, zelfs uit Toulouse Is gealarmeerd. Woensdag heeft het bestuur der Vereeniging De Buitenlandsche Pers in Nederland een offi cieel bezoek gebracht aan den commissaris- generaal voor bijzondere aangelegenheden Schmidt, te 's Gravenhage. De bestuursleden werden aan den commissaris-generaal voorge steld door den legatiesecretaris dr. H. Wlssmann. De commissaris-generaal liet zich tijdens het onderhoud met de bestuursleden over de ver eeniging en de beroepsbelangen harer leden voorlichten en verklaarde, zooveel als mogelijk onder de huidige omstandigheden de beroeps bezigheden der leden te willen vergemakkelijken. Van de zijde van het bestuur werd erkentelijk heid uitgesproken voor de wijze, waarop men van Duitsche zijde begrip had getoond voor de werk zaamheid en beroepsbelangen van de correspon denten der buitenlandsche pers in Nederland. LISSABON, 14 Aug. (D.N.B.). Den lsten October worden, volgens Engelsche berich ten, de Engelsche spoorwegtarieven ver hoogd. De verhooging welke men wil toepas sen bedraagt 17.5 procent van de tarieven van vóór den oorlog. Ook de tarieven voor het goederenvervoer zullen overeenkomstig verhoogd worden. De papierschaarschte in Engeland voerde tot een verordening inzake papiercontróle welke naar officieel verluidt, Vrijdag in werking treedt. Volgens deze verordening is voortaan ook het drukken van prentbriefkaarten verboden, Er zijn voorts nog andere maatregelen tot be sparing van papier genomen, o.a. is de verkoop van confetti, papieren lantaarns, papieren zak doeken, enz. verboden. BOEKAREST, 14 Aug. (D.NB.). Het Britsche gezantschap te Boekarest heeft door zijn agen ten een vlugschrift laten verspreiden, dat aan gediend wordt als manifest van de „Uzeren Garde" en de zaken zoo voorstelt, alsof de IJze ren Garde haar bultenlandsch-polttleke houding gewijzigd heeft en thans pro-Britsche neigin- BELGRADO, 14 Aug. (D.N.B.) Minister-prest dent Tswetkowitsj is vandaag per vliegtuig naar Veldes (Bied) vertrokken, waar de meeste leden der regeering reeds verblijven. In politieke krin gen te Belgrado verwacht men, dat besprekingen over een reconstructie der regeering zullen wor den gehouden. Bovendien gelooft men, dat het overleg over belangrijke economische en maat schappelijke hervormingen, waaronder de naas ting van de Nationale Bank, voltooid zal wor den. Het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf deelt het volgende mede: Ten onrechte beschouwen sommige onderne mers het Rijksbureau als een adviesinstantie of instituut van bijstand in zaken, de dagelijksche exploitatie der ondernemingen betreffende. Verzoeken om bemiddeling of anderszins, in aangelegenheden als sluitingstijden, tap-, dans en soortgelijke vergunningen, komen bij het rijksbureau in. In enkele gevallen wordt hulp verzocht in moeilijkheden, ontstaan door de huidige bijzondere omstandigheden. Behandeling van onderwerpen van dezen aard behoort niet in eersten aanleg tot de taak van het bureau. Zijn arbeid dit zij ter verduidelij king gezegd van hetgeen daaromtrent, niet of ficieel, eerder werd medegedeeld is te be schouwen als die van een intermediair tusschen de overheidsinstanties en de bedrijfsgroepen. De mogelijkheden van het bureau liggen in derdaad op ruimer terrein dan dat der distributie alleen. Dit sluit echter niet in, dat het zich belast met de behandeling van particuliere be langen. De behartiging daarvan moet toever trouwd blijven aan de zorg der werkgevers- en werknemersorganisaties. Het heeft dus geen zin zich met aangelegenheden als bovenbedoeld tot het bureau te wenden. Dit kan zich ook niet belasten met het doorgeven der onderwerpen aan de daarvoor aangewezen bonds- of vereeni- gingsinstanties dan wel overheidsbureaux. 14 Aug. Na de koersdaling van Dinsdag open de de New-Yorksche effectenbeurs heden on regelmatig. De handel kromp daarbij in, aan gezien de handelaren zich nog afzijdig hielden in afwachting van verdere berichten over de luchtaanvallen op Engeland. Het aanbod was echter over het algemeen, de lagere koersen in aanmerking genomen, wat minder groot. Een deel der fondsen wist zelfs licht in koers te stij gen. In het bijzonder viel op te merken, dat de liquidaties voor buitenlandsche rekening van de aandeelen naar de obligaties werden overge bracht, welke laatste in overwegende mate wer den aangeboden De koersen der aandeelen waren ditmaal frac- tioneel hooger. Staalwaarden en enkele metaal waarden wisten zelfs ongeveer een punt in koers te stijgen. Dit hield verband met het feit, dat men de bedrijvigheid in de staalindustrie voor de komende maand weder hooger raamde en voorspelde, dat deze ongeveer 90 procent der capaciteit zou bedragen. Luchtvaartaandeelen, koperwaarden, chemische fondsen en aandeelen van handelsondernemingen bewogen zich echter ongeveer op het koerspeil van den vorigen dag met slechts kleine afwijkingen naar beide rich tingen. Spoorwegen waren naar verhouding prijs houdend, hoewel men er rekening mede hield, dat het cijfer der wagonladingen in de afge- loopen week met ongeveer' 6000 zou zijn ge daald. Automobielwaarden waren goed prijshou dend, aangezien de president der Buick-motor Corp. voor het nieuwe modeljaar een productie van 3 V4 millioen personenautomobielen voor spelde, die ondanks de eischen, door het be- wapeningsprogramma aan de industrie gesteld, zou zijn door te voeren. Verschillende fondsen waren tijdens het verdere verloop tijdelijk ver der in reactie. Zoo leden bijv. Dupont de Ne mours en Union Pacific een koersverlies van 1 tot 2 punten. In den regel bleef het echter bij fractioneele afwijkingen naar beide kanten, waarbij als gevolg van den zich met moeite voortsleependen handel tijdens het laatste beursuur de koersverliezen echter in de meer derheid waren. De beurs sloot onregelmatig. Vandaag werden er 537 fondsen verhandeld, waarvan er 238 in koers daalden, 147 een koers stijging ondergingen en 152 geen koersverande ringen aanwezen. Het ss. Statendam van de Holland Amerika Lijn, dat gedurende ongeveer tien jaar op den lijndienst RotterdamNew York heeft gevaren, is, naar wij vernemen, voor sloop verkocht aan Frank Rijsdijk's Indus- trieele Ondernemingen N.V. te Hendrik Ido Ambacht. De Statendam, die thans als een uitge brand en verwoest wrak voor de Wilhel- min-akade te Rotterdam ligt, is in de oor logsdagen in Mei ten onder gegaan. Vóór de Nieuw Amsterdam was de Staten dam,-die 28.290 bjr.t. mat, het grofste Neder- landsche passagiers- en vrachtschip. Het had een accommodatie voor ongeveer 1400 passa giers. In 1920 werd het schip op de werven van Harland en Wolff te Belfast op stapel g-ezet, maar door de ongunstige weersomstandigheden duurde het tot 1927 aleer men het afgebouwde casco naar Schiedam liet versieepen. Het werd i 1929, eer het schip bij Wilton afgebouwd was en in de vaart kon worden gebracht. De Staten dam was het derde schip van^de H.A.L. van dien naam en een der fraaiste en meest comfortabel ingerichte zeekasteelen. Aug. 14 13 12 Air Reduction 38 39} 40 Allied Chemical 149 145 153 American Can Co. 93 93} 95 American Radiator 6 6} 6 Am. Rollins Mills 10 10} 10} Am. Smelt Ref. 34 4 34 36 Am. Susar Refining 12 12} 13} Am. Tel. Tel. 159| 160} 162} Am. Tobacco B. 73 J 74 75 Am. Waterworks 8i 8} 8} Anaconda Copper 19 18 19} Atchison Topeke 14 f 14} 15} Baldwin Locomotive 14 14} 15} Baltimore Ohio 3 i 3} 3} Bethlehem Steel 1 74 74} 78} Canadian Pacific 21 2} 2} Comm. Invest, Trust 36 36} 38} J. I. Case Company 45 48 50 Ches. Ohio 35} 36} 37} Chicago Rock Isl. i i 1 Chrysler Motor 69} 78 74} Consolid. Edison Co. 27 J 27} 28} Coty Incorporated 4} 4} 5 Deleware Huds. 10 10} 11 Detroit Edison C. 111 112 115 Dupont de Nem. 160} 161 166} Eastman Koda 123} 123 128} General Electric 32} 31 t 34} General Foods 39| 39} 41 General Motors 44 46} 48} Good Year in§ 14} 15} Hudson Motor 3} 3 3} Intern. Harvester 41 41 43} Intern. Nickel 22} 22} 23} Internationa) Paper 14} 14} 17} Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2} Kennecott Copper 25 I 25} 27 Mack Trucks lncorp. 20 20} 22 Missouri Pac pret. 9 Montgomery Ward 39 39i 41 National Biscuit Co. 19 19 19} Nat. City Bank 22} 22} 23} New York Centra) 10} 10} 12 Norfolk Westen 209 207 211 Nord. Amer. u 18} 18} 19} Northern Pacific 6 5 t 6} Packard 3} 3} 3} Pennsylvania 19} 19} 19} Proctor a Chambh 61 62} 64} Publ Serv. N. J. 34} 35 37 Pullman Incorporat. 18} 18} 19} Pure Oil Company 7} 7} 7} Radio Corporation 4} 4} 4} Reading Company 12 12} 12} Rep. Stee: 16} |6 17} Reynolds Tobacco B. 33} 33 33} Sedrs Roebuck 75 i 76 78} Shell Union Oil 8 8 8} Socony Vacuum 8} 8} 8} Southern Pacific 7} 7} 8} Sotthern Railway 10} 10} 11 Standard Brands 6 6 6} Stand. Oil ot N.-J. 33} 32} 34 Texas Gulf Sulphur 30} 30 '31 TwenL C. Fox Film 5} 5} 5} Union Carb. a Carb. 68 68} 70 Union Oil of Calif. 12} 12} 12} Union Pacific 82 84 84} United Aircraft 34} 33} 36} United Corp A 1 i 1 United Fruit Comp. 61 62} 64 U. S. Ind. Alcohol 17} 17} 18 U. S. Rubber 18 17} 18} U. S. Steel 31 50} 54 U. S. Steel pref. 116 116} ,17} Western Union 17 16} 18 Westingh. Electric 95 96 101 •Voolworth Building 31} 32 32} 5 ex dividend ex coupon. DÜSSELDORF, 14 Aug. (A.N.P.). Bij wed strijden in het Düsseldorfer Rijnstadion om het districtskampioerrschap van Düsseldorf en om geving vestigde de zwemster Vera Schaeferkordt uit Düsseldorf in de 1500 Meter vrije slag een nieuw Duitsch record. Het oude record stond op naam van de Ween- sche zwemster Jacak, die de 1500 Meter pas ver leden week wist te brengen op 24 min. 26.7 sec. Het gelukte de kleine Düsseldorfsche zwemster, dezen tijd met bijna een minuut te verbeteren door de 1500 Meter te zwemmen in 23 min 29.4 sec. Bij een vergelijking met de tijden welke ge maakt zijn door de Nederlandsche recordhoud sters, blijkt, dat de Duitsche zwemsters de snel heid van de Nederlandsche nog niet benaderen. Rie van Veen (R.D.Z.) zwom op 29 Augustus 1939 de 1000 Meter in 15 min. 2.2 sec., terwijl Tini Wagner (IJ) op 18 September 1936 te Haarlem de 1500 Meter in recordtijd zwom in 23 min. 18.4 sec., dus altijd nog 11 seconden sneller dan de Duitsche recordhoudster. De commissaris in de provincie Gelderland heeft benoemd in de schade-enquête-commissie ter standplaats Arnhem, tot voorzitter tevens lid J. Schulte Nordholt, directeur'houw- en wo ningtoezicht te Arnhem, tot lid H. I. den Breeje, directeur bouw- en woningtoezicht te Rheden. Harderwijk, tot voorzitter tevens lid A. Prins, handelaar in bouwmaterialen, te Nijkerk, tot lid C. van Ramshorst, wethouder en dijkgraaf te Nijkerk. Nijmegen, tot voorzitter tevens lid W. F. W. v. d. Wagt, wethouder te Nijmegen, tot lid F. J. de Rooij, directeur bouw en woningtoezicht te Nijmegen. Tiel, tot voorzitter tevens lid A. Booij, secre taris der Veilingsvereeniging te Kesteren, te Ochten, als lid F. A. van Hellemondt, oud-ge meente-architect te Warmel. Wageningen, tot voorzitter tevens lid mr. G. A. Diepenhorst, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, te Zeist, tot lid ir. J. P. van Lonkhui zen, oud-directeur Ned. Heide Mij., te Arnhem. Zutphen, tot voorzitter tevens lid jhr. dr. ir Bosch Ridder van Rosenthal, watergraaf wa terschap van de Berkel, te Eefde, tot lid G. J. Postel Hzn., architect te Lochem. De commissaris in de provincie Noord-Brabant heeft benoemd in de schade-enquête-commissie ter standplaats Breda, tot voorzitter evens lid B. J. W. Drion, notaris te Breda, tot lid A. M. van Oosterhout, aannemer te Breda. Gennep, tot voorzitter evens lid Th. J. Spinne- l.wijn, technisch ambtenaar Ie klasse bij den pro vincialen waterstaat van Noord-Brabant to Boxmeer. Helmond, tot voorzitter tevens lid mr. A. H. H. Vullinghs, advocaat te Helmond, tot lid C. Rof- felschen, architect te Helmond. 's-HErtogenbosch, tot voorzitter tevens lid mr. E. M. J. A. Sassen, advocaat te Vught, tot lid ir. K. L. C. Bouman, architect te 's-Her- togenbosch. Roosendaal, tot voorzitter tevens lid mr. J. van Hasselt, advocaat en procureur te Bergen op Zoom, tot lid J. van den Bergh, bouwkun dige te Halsteren. Tilburg, tot voorzitter tevens lid L. Goyarts, notaris te Tilburg, tot lid Jos Donders, architect taxateur te Tilburg. Zevenbergen, tot voorzitter tevens lid A. Gode- rie, notaris te Zevenbergen, tot lid H. J. M. Aarden te Terheijjden. De commissaris in de provincie Zeeland heeft benoemd in de schade-enquête-commissie ter standplaats Goes, tot voorzitter tevens lid J. Pilaar, oud-notaris te Goes, tot lid F. G. C. Rot huizen, directeur van gemeentewerken te Goes. Middelburg, tot voorzitter tevens lid mr. W. M. G. Jolles, president der arrondissements-recht- bank te Middelburg, tot lid J. C. Blaupot ten Cate, oud-notaris te Middelburg, tot plaatsver vangend lid mr. Th. Portheine, vice-president der arrondissements-rechtbank te Middelburg. Neuzen, tot voorzitter tevens lid mr. G. Tichel man, advocaat en procureur te Neuzen, tot lid J Hennink, architect te Sas van Gent. Oostburg, als voorzitter tevens lid H. van Mazijk, notaris te Sluis, als lid A. Salone, tech nisch ambtenaar bij den provincialen water staat te Groede. Zooals bekend, treedt bij alle schade-enquête commissies als derde lid een plaatselijk inspec teur der belastingen op, die tevens de functie van secretaris-penningmeester vervult. NEW YORK, 14 Aug. Slotkoersen Aug. 14 13 12 Londen _4_ i Parijs 4.02} 4.00 3,97} Amsterdam Berlijn 40.00 40.00 40.03 Brussel Rome 5.05+ 5.05+ 5.05+ Madrid 9.25+ 9.25+ 9.25+ Zwitserland 22.80 22.80 22.78 Weenen Stockholm 23F6 23^5 23.85 Montreal 86.625 86.560 86.750 B. Aires Paplei 29.7ö 29.7 <5 29.7a 3.Aires Markt 22.60 22.60 22,90 Yokohama 23.48 23,48 23.48 NEW YORK, 14 Aug. 14 Aug. 13 Aug. 14 Aug. 13 Aug. Koffie (Rio - Nieuw contract) ""l 0.67 Mel 0.77} 0.78} 0,71 Jull 0.50 081 076} Sept, 0.83+ 0.83 Sept. 3.71 Sept. Sept 3,76-+ 3.714-. Dec. Dec. 3,81. -f- 3.76-j— Mrt. Mrt. 3.81 --f- Mel iAej aJuli Juli Suiker Sept. o.65i Dec. 0.701 Mrt. 0.75 Rubber Stcndaard Juii [9.65 19.40 Jan. Sept 19.40 19.15 Mrt. Oct 19.1a [9.06 Mel Dec. 19.07 18.97 Katoen Oct 9.27.29 9.29- 30 Mrt. Dec 9,23-26 9.27 Mei Jan 9.15 9,17 Jull Tin Loco 51.00 51,371 90 dagen 50.25 14 Aug. 13 Aug (Santos) 5,16. 5.36 - 5.54- 5.62.+ 5,70, 5,24 5.44 563+ 5.71 5.78+ 18.95 18.75 18.55 9,12-13 8.95 8.77.78 Tarwe Sept. 72 J Dec Mei Mais Sept Dec Me) 74 74 1 731 1 60 1 61- 55 561 57 1 57 i Reuzel Sept 4 621 4.70* Jet 4.72 1 4.77 1 Termijn 50.871 50 25 CHICAGO, 14 Aug. Havei Sept .271 Dec. 281 Mel 29 i Rogge 40 43 1 -- 461 Sept. Dee Mei Dee 4.921* Jan 5.021* WINNIPEG, 18.80 18.60 18.40 9,15 8,96 8.79 51.00 14 Aug. 13 Aug 27 1 28 1 29J 40 1 43 1 461 4.97 1 f 5.07 1 f 14 Aug 14 Aug. 13 Aug. 14 Aug. 13 Aug. t'arwe Gersi Jull —v.— Jull Oct 73}-- 73}.— Oct, 32} 32} - Dec 74 74 Deo. 31} 32} Rogge Lijnzaad Oct 43 43 Jull Pr 44 44- Oct 133} .33 Mel - - - Met Havei Oct 2828 Mel 27} 27} Dec. 2626 Een 14- en een 15-jarige jongen kwamen 's middags omstreeks half vier aan den politie post op het Noorderstrand te Scheveningen mededeelen, dat hun vriendje, de 14-jarige M. H. S. uit de Rodenbachstraat, met wien zij ter hoogte van strandpaal 48 in zee aan het zwemmen waren, door een golf was meege sleurd en niet meer boven water was gekomen. Om elf uur des avonds is het stoffelijk over schot van den knaap ongeveer tezelfder hoogte aangespoeld. Omstreeks drie uur was het 15-jarige meisje C. M. F. R. uit De Bilt te Scheveningen ter hoogte van den vuurtoren in zee aan het zwemmen. Door den stroom dreef zij af. De 24-jarige P. Weijl uit Schiedam, die in bad- costuum was, begaf zich met den 28-jarigen N. M. de Bruin uit de Zeezwaluwstraat, die ge heel gekleed was, te water. Zij slaagden er in, het meisje met behulp van een redlijn in vei ligheid te brengen. Het curatorium voor den leerstoel van de warmte-techniek aan de rijksuniversiteit te Utrecht heeft benoemd tot bijzonder hoogleeraar dr. E. F. M. van der Held, privaat docent te Utrecht. Dr. van der Held is leider van den thermo-technischen dienst van de Warmte Stichting. POUR BI EN COMPRENDRE LE FRANgAIS Werkboekjes bij id.., door dr. K. J. Riemens. Uitg.: J. M. Meulenhoff Amsterdam. Onder den hoofdtitel van dit praktische en nuttige werkje vinden we het doel der uitgave aangegeven: „De zesduizend meest voorkomende Fransche woorden in logisch verband". Aan de hand van Fransche leesstukjes, waarin die 6000 woorden in cursief voorkomen en naast den tekst de Nederl. vertaling dezer woorden wil de schrijver de dorre woordenlijsten, welke den leerling afschrikken, vervangen. Elk der beide deeltjes bevat 40 nummers, verdeeld over een viertal hoofdstukken: in de eerste serie I 10 Corps humain II les Besoins matériels III la Nature qui nous environne IV Quel- quis détails; in de tweede serie I la Société II l'Etat III les Besoins spirituels IV les Facultés intellectuelles. In het Voorbericht van den tweeden druk le zen we: „In antwoord op verschillende vragen wijs ik er op, dat m.i. genoeg is bereikt, als de leerlingen de zinnen zonder boek in het Neder- landsch kunnen vertalen en onder dictee in het Fransch opschrijven. Daarnaast kunnen de les sen aanleiding geven tot het beantwoorden van vragen in het" Fransch Het was te begrijpen, dat de gebruikers der werkjes in laatstgenoemd punt een degelijke verwerking der stof zagen en dus een beroep op den auteur deden inzake het samenstellen eener flinke vragenlijst. Aan deze uitnoodiging heeft dr. R. voldaan door het doen uitgeven van zijn beide Werkboekjes. Ze bevatten de vragen, waarvan hij zich reeds geruimen tijd met zijn leerlingen bedient: bij elk der 40 lesjes geven de Werkboekjes I en II dus een 20 a 25-tal vragen. Te zanten met de leesboekjes kunnen ze vol gens schrijver „de onmisbare vocabulaire kennis aanbrengen, beter dan de dorre woorden lijsten, die psychologisch niet verantwoord zijn.' Voor de leerlingen der middel- en hoogere klassen van de Middelbare school is met dit viertal werkjes een uitgave compleet, welke zon der twijfel het reeds bereikte succes met de lees boekjes (3e druk) flink zal doen stijgen. FAMOUS MEN AND WOMEN, VCT' zameld door P. ten Bouwhuijs. Uitg.: W. L. en J. Brusse Rot' terdam. Een Lees- en Vertaalboek voor H.B.S. en dfi H.B.S.-afdeelingen van Lycea. In dit werk wordt ter lezing en vertaling ge geven een 40-tai biografieën van Engelsche en Amerikaansche beroemdheden, groepsgewijs in gedeeld: Vorstelijke personen; staatslieden; le ger- en vlootaanvoerders; schrijvers; kunste naars; ontdekkers, enz. Een interessant werk, niet alleen voor de ge noemde studiosi, te wier behoeve er door den schrijvers naar gestreefd is, de stukken zoo te kiezen, dat deze geen al te groote moeilijkheden bi) lezing en vertaling opleveren, en vooral niet met te „wetenschappelijk" Engelsch worden ge vuld maar ook voor iedereen, die wel gaarne iets bijzonders verneemt van de dragers van zoovele bekende namen: een Willem de Ver overaar; een Nelson; een Cromwell; een Glad stone; een Shakespeare; een Dickens; een Li vingstone, enz. enz. Schr. memoreert het gunstig onthaal, dat een vroeger door hem uitgegeven lees- en vertaal boek „Through the Ages" mocht ondervinden, en spreekt den wensch uit, dat dit „companion- volume" even gunstig moge ontvangen worden. Deze wensch zal wel niet onvervuld blijven; hief toch is een werk van dubbele waarde en bete kenis voor den student een uitstekend leer boek, voor den outsider een stuk aantrekkelijk0 en boeiende lectuur. Koersen voor stortingen op 15 Augustus 19*" tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar ken 75.36, Lires 9.55, Deensche kronen 36.40' Noorsche kronen 42.80, Zweedsche kronen 44.85. Belga's 30.14, Zwitsersche francs 42.77, Turk" sche francs 42.77, Turksche ponden 1.4514. ROERMOND Geëx. 8 cand. Geslaagd VOOf het geheele examen: N. A. J. Sehoubroeck' Hoensbroek; G. W. N. Tulkens, Roermond, voor A: E. N. Grootjans, Heerlen; M. A. va'1 Lent, Maastricht; P. Rentjes, Heerlen; M. J. J' Wilms, Sittard. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma A: <j0 dames M. Schreuder, W. IJ- Rabbinowitsch; heeren W. G. H. C. Stapert, M. F. van der Meu len, J. M. J. W. Kuin, A. L. A van Grunsved' W. A. Soesan, D. J. Miedema, G. S. T. KamP' huis en D. Oldemans. Voor diploma B: de heeren G. M. de Vrie4' H. W. J. van Schalk, W. Harmsma en L. T® Bommel. 's GRAVENHAGE. Geslaagd zijn: P. v. d. W4' veren Hogervorst, Groningen; J. W. Went in" Neede; L. H. J. van Weest, Veghel; L. B. BoU* huis, Sassenheim; A. Looijenga, Veendam! Wieling, Boornbergum. DEN HAAG. Geslaagd voor akte N3 (boU^T aundig teekenen)P. J. Baauw, Amsterdam; Boogaard, Amsterdam; P. Husslage, Zaando C. G. H. M. Vergeer, 'sGravenhage. Geslaagd voor paedagogisch getuigschrift, hoorende bij de akte N 3 (bouwkundig teeken®1 P. Ferwerda te Metsla wier (Fr.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2