Circus der gratie repeteert Engelsche blokkade thans niet meer doeltreffend te noemen Oude IJssel wordt gekanaliseerd In het eigen, vertrouwde kerkje Vierdaagsche"-loopers aan den start ES OFF1C1EELE PRIJSCOURANT DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1940 Harmonische Lichaams ontwikkeling BEVERWIJK VELSEN UIT HET POLITIERAPPORT LAATSTE NIEUWS IJMUIDEN ZAANDAM Duitsche kritiek op nieuwe Verordening door Londen Bommen bij Doetinchem Blijde incomste van pastoor Wil lenborg te Bloemendaal Programma voor de aan staande proeven Vanavond Nederlandsche première te Haarlem Ned. Reisvereeniging voor Katholieken Een eenden jacht met een staart WANDELSPORT Driehonderd avondwandelaars op stamkaart CRICKET Hercules—Oehoe's De heer Krabbendam verlaat het L. O. R. K. Nijverheidsschool voor Meisjes Sluiting postkantoor Boterkaarten lagen op straat WAARSCHUWING Actieve Fondsen vk°0r*e OBLIGATIES Aandeelen, Winstbewijzen enz. NIET-OFFICIEELE MARKT Frankrijk en het Britsche imperium Achterhoek zal betere scheep vaartverbinding krijgen Besluiten van Madrid Nieuw persagentschap te Londe*1 Rectoraat wordt parochie STAD Pastoor Willenborg was innig-gelukkig toen hij door zijn parochianen feestelijk werd ingehaald op den vooravond van zijn 40-jarig priesterfeest. Wat een blijde in comste in zijn eigen vertrouwde kerkje te Bloemendaal, wat een bloemenschat, wat een glundere gezichten, wat een heerlijk welkomstlied. Er was inderdaad veel werk gemaakt van deze ontvangst. Het hoogaltaar en het priesterkoor waren kwistig versierd met witte gladiolen en anjers, met palmen als achtergrond; de kerkmuren gingen schuil onder tientallen zware bloemstukken roode anjers en gladiolen; perzische tapijten hingen van het koor af en dekten het mid denpad. En daar stonden de bruidjes en de bruidsjonkers, met witte bouquetten in de hand en mandjes vol strooisel van levende bloemen. En de parochianen kon den niet eens allen in de kerk en moesten gedeeltelijk het blijde feest op het kerk pleintje bijwonen. Het welkomstlied, op de wijze van „Daar zetelt in den Hemel", klonk uit honderden kelen. Twee coupletten waren aan den herder gewijd, het derde begon; Der zieken dierbre vader, Zijt gij met heel Uw hart! De beide kapelaans, die pastoor per auto elders gehaald hadden, leidden den jubileeren den priester naar het altaar. Kapelaan J. Adank sprak daarna het wel komstwoord tot „ons aller beminden herder". Woorden zijn eigenlijk overbodig, aldus de ka pelaan. De feestelijk versierde kerk, de vreug devolle gezichten, het juichende orgel, ja zelfs de gesjerpte kapelaans maken een spontaan welkom uit. Slechts kort is U van ons weg ge weest, maar het leek alsof één dag duizend jaren was, zoodat we U als vader van ons ge zin, na lange afwezigheid begroeten. Gij zijt de plaatsbekleeder van Christus zelf. Eens riep de menigte: „Gezegend Hij, die komt in den naam des Heeren", dat roepen wij U ook heden toe. U die komt in den naam van Christus. Het is 40 jaar geleden, dat gij uw verant woordelijk ambt van middelaar tusschen God en de menscben op u nam. Wij zien die veertig jaren als een drievoudige lichtstraat, als een verheerlijking van wat God zelf als 't mooiste aan den mensch heeft kunnen geven. In het Oude Testament lezen we, dat Mozes met zijn volk 40 jaren door de woestijn zwierf. Mozes bracht het volk door de Roode Zee, gaf de tien geboden op den berg Sinai, het Manna, brood des hemels. Veertig jaar hebt gij het Doopwater gewijd tot nieuw leven, hebt gij op den preekstoel de wetten en de waarheden van God verkondigd met een vlammend hart en verlicht door den H Geest, hebt gij vele duizenden malen het Brood des Levens uitgereikt. Maar ook in het Nieuwe Testament is 40 een heilig getal. Na 40 dagen vasten begon Chris tus Zijn Messiaansche zielzorg. Veertig jaar lang hebt gij in stilte en in eenzaamheid voor ons gebeden, geofferd en geleden, want God alleen weet wat er onder verschillende omstan digheden in de ziel van een priester om gaat. Uw roep was steeds: Heer, geef mij zielen en als het noodig is, neem al het anaere dan van mij af. Wij smeeken bij dit feest: Heer heilig Uw dienaar, bescherm hem! Als vader en plaatsbekleeder van Christus wilen wij u thans eeren. Wij vragen u nu reeds, neem ons allen in uw wijde pristerlven op. In naam van Christus, zoo zij het! De jubilaris celebreerde daarna een plechtig Lof met assistentie van de beide kapelaans. Het zangkoor zong onder leiding van den directeur organist Jos. Möllmann, het jongenskoor o.l.v. Ger. v. d. Bronk. Op het priesterkoor had plaats genomen oud regent Wijtenburg, rector van .Dennen heuvel" te Bloemendaal. Vandaag wordt het feest in parochie-kring voortgezet. Vrijdagavond om zeven uur zal een begin worden gemaakt met het afnemen van de eischen van het H.L.O.-diploma, uitgaande van de Nationale Vereeniging tot bevordering der Haariemsche Lichaamsontwikkeling. Dien avond zal in de inrichting aan de Kleverlaan te Haar lem de zwemprcef afgelegd kunnen worden. Het lag aanvankelijk in de bedoeling Zater dag as. de veldproeven af te nemen, doch door de Avondvierdaagsche zullen de deelnemers in de gelegenheid worden gesteld dien middag de wandelproef af te leggen. Het is gebleken, dat eenige candidaten aan de wandeltochten deel nemen, en daarom is de wandelproef met den tocht van Zaterdagmiddag gecombineerd. De candidaten vertrekken om drie uur van restau rant „Dreefzicht". De veldproeven worden op Zaterdag 24 Aug. om twee uur op het terrein aan de Van Oosten de Bruinstraat (achter de Kathedraal) ge houden. Candidaten kunnen zich alsnog aanmelden bij den secretaris, den heer K. Rijpma, Heussens- straat 22 te Haarlem, bij de leden van het Werkcomité, mevrouw D. van BaasbankRoos, Wilhelminalaan 8, de heeren E. H. Tenckinck, Kleverparkweg 146, S. A. Wilson, Stemebosch- laan 23, Bloemendaal, A. Overmeer, Oosterlaan 11, Heemstede of Vrijdagavond om zeven uur aan de Zweminrichting aan de Kleverlaan. Vermeld zij nog, dat tot lid van het Werk comité is toegetreden de heer Adr. Cassée, wet houder van Onderwijs van Bloemendaal. Het zal er dan toch werkelijk van komen. Na de vele strubbelingen, waaraan de direc tie der Nederlandsche Circus Revue zoo gbed als geen schuld heeft, zullen eindelijk vanavond schijnwerpers in de piste van het gloednieuwe circus ontbranden om het pu bliek de gratie van het ballet en van het edele paard te toonen. Om een der vele tegenvallers te noemen: De gewijzigde omstandigheden hebben het nood zakelijk gemaakt, dat de tent .van boven tot onder licht-dicht moest worden. Een kapitaal aan verf was noodig om een gunstig effect te bereiken en om de autoriteiten tevreden te stellen. Het is al weer ruim een half jaar geleden, dat wij de teekeningen van het circustheater zagen. Nu wij de werkelijkheid gezien hebben, moeten we erkennen, dat hier van een unicum, van iets heel bijzonders gesproken mag worden. Men ga zelf zien wat hier door ondernemings geest en durf tot stand is gekomen. Gistermiddag is voortdurend gerepeteerd. De paarden draafden in de piste, de danseressen zwierden over de groote Bühne, 'n flink orkest speelde naast de humperige circusmuziek goed uitgevoerde klassieke balletmuziek. Geen ge ringe opgave. De mensch houdt nu eenmaal van zijn ge mak en een van de minder prettige dingen in een circus vond hij meestal de gedrongen keu kenstoelenzitplaatsen. De nieuwe onderneming heeft in de loges volop ruimte gelaten, het publfck krijgt een gemakkelijk zittende veerende fauteuil tot zijn beschikking. Maar ook zij die minder kunnen betalen hebben waarlijk niet over hun zitplaats te klagen. Wij spraken even met den paardendres- seur van Oss, die ons vertelde, dat hij 22 jaar geleden op dezelfde plek in den Hout zijn paarden binnen de piste leidde. Het was hem een groot genoegen dat de ge meente Haarlem dit historische plekje tegen het Paviljoen weer voor het klassieke circus wilde afstaan. De jeugd is haar speelterrein eenige weken kwijt, maar heeft daar geen spijt van, want waar is meer te zien dan in de omgeving van een circus? Handige knapen waren zelfs hoog in de fcoomen geklommen om daar op hun gemak de generale repe titie te kunnen bijwonen. In deze vacantiemaand staan weer heel wat excursies op het programma van de Nederland sche Reisvereeniging voor Katholieken. De eer ste is op Zaterdag 17 Aug. Plaats van samen komst Kennemerplein, om half drie. De reis gaat naar het Bijenpark Mellona te Santpoort. Op Zondag 18 Augusus wordt een roeitocht gehouden bij Penningsveer. Vertrek des morgens om half 11 vanaf het Kennemerplein. Voor Woensdag 21 Augustus is een excursie georganiseerd naar de Palestina-Diorama's, aan den Schoteringel. Samenkomst 8.15 uur op den hoek van de Maerten van Heemskerkstraat. Op Zaterdag 24 Augusus een bezoek aan het landgoed Elswout. Bijeenkomen aan de poort in de Elswoutlaan. Op Zondag 25 Augustus wordt een dagtocht ge- trein; samenkomst in de hal van het station om houden naar Bergen en Schoorl. De reis gaat per 10.25 uur. Op Zondag 28 September staat op het program een fietstocht naar Noordwijk. Samenkomst op het Houtplein. Het gebeurde op een der Haariemsche sin gels op een bitter kouden Januaridag van dit jaar. Een 53-jarige werkman wandelde met zijn hond, toen het dier plotseling lucht van een troep eenden kreeg, die door gebrek aan open water op het ijs rondscharrelden. De felle jonge hond sprong op het ijs om een aanval op de vreedzame eenden te doen. Een oogen- blik later kwam hij terug met een eend in zijn bek. Zeer tot genoegen van zijn baas, die van den wal af met zichtbaar genoegen de jacht had gevolgd, in zijn verbeelding zag hij op zijn tafel een heerlijk eendeboutje staan.... maar het zou anders gaan. Een wandelaar bemoeide zich met het geval toen de arbeider den eend opraapte. „Laat liggen, dat is eigendom van de ge meente." Er ontstond een hevige woordenwisseling en de eendenliefhebber maakte zich zóó boos, dat hij een dolkmes trok en hevige bedreigingen uitte. Hij liet tenslotte echter „zijn" eend val len en toog huiswaarts. Maar de wandelaar, die zich bedreigd achtte, spoedde zich naar de politie. Voor den politierechter te Haarlem beweerde de eigenaar van den jachthond, dat hij zijn mes niet getrokken had. Wel had hij zich kwaad gemaakt, omdat zijn hond mishandeld werd. In weerwil van zijn onschuldbetuigingen ver oordeelde de rechter hem tot veertien dagen gevangenisstraf. Ook voor het Amsterdamsche hof hield hij vol onschuldig te zijn, hij had met een samen gevouwen hondenriem gezwaaid en niet met een mes. Verdachte had reeds eenige veroordeelingen achter den rug en de procureur-generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen, vorderde beves tiging van het vonnis. Arrest 23 Augustus Gisteren zijn de deelnemers aan de Haar iemsche avondvierdaagsche voor de eerste maal gestart. Onopgemerkt haast door hun stadgenooten. Slechts enkelen, en daaronder was nog een aantal toevallige voorbijgan gers, stonden in de omgeving van restau rant Dreefzicht, waar de startbureaux zijn ingericht. De publieke belangstelling was minder dan men zou mogen verwachten voor een dergelijk sportevenement. Want al is deze vierdaagsche dan de Nijmeegsche niet en al heeft ze in het geheel niet de pretentie die te willen vervangen, deze vier afstandmarschen, die zoo tusschen licht en donker worden gehouden zijn toch een no vum voor Kennemerland en zij zijn een breede belangstelling waard. Wandelsportsupporters zijn vooralsnog in deze omgeving met een lantaarntje te zoeken. En dat is jammer. Want de befaamde sfeer, die de Nijmeegsche Vierdaagsche heeft groot gemaakt, is voor een goed deel te danken aan het mee leven van de1 geheele stedelijke gemeenschap. De geest onder de driehonderd deelnemers van gisterenavond was er echter niet minder om. De geest onder wandelaars is trouwens altijd goed, zoolang als de weergoden hun gunstig ge zind zijn. En daarover had men niet te klagen. Om zeven uur marcheerden de eerste groepen langs het hertenkamp in de richting van de stad en een kwartier later -,vas alles „en route". Die route was met zorg gekozen. Zij voerde over het Bolwerk naar het vredige Spaarndam, en vandaar over den Rijksstraatweg weer terug. Omstreeks negen uur kwamen de eerste wan delaars zich weer afmelden. En nog voor het invallen der duisternis waren allen weer binnen. De organisatie van deze avondvierdaagsche berust bij den Noord-Hollandschen Wandel sportbond en zij klopt als een bus. Iedere deel nemer ontving een stamkaart en per avond wordt daarvan een bonnetje geknipt. Actueeler kon het al niet. Een Haarlem-combinatie, de Oehoe's, be staande uit jonge spelers onder leiding van drs. Kleefstra, is deze week op toer gegaan om eenige wedstijden te spelen te Utrecht en om geving. De eerste wedstrijd tegen Hercules werd met groot verschil gewonnen door de Haarlem mers. De Oehoe's die het eerst aan bat gingen, scoorden 155 runs, dank zij P. van Tiggelen met 38 en Drs. Kleefstra met 65 die het totaal van 36 voor 5 opvoerden tot 125. op welk totaal Drs. Kleefstra uitging. Verder bereikte A. Harm- ser. met 15 nog de dubbele cijfers. Voor Hercules bowlden J. Daudey 129, H. de Richemont 227, W. Kerks 250, Buyse 0—5, ten Bensel 223, J Schaap 05, v. d. Vloten 2—2. Hercules scoorde slechts 69 runs. J. Daudey die geopend had, hield langen tijd stand, tot dat hij voor een kalme 16 door van Tiggelen uitgevangen werd. Verder ten Bensel 21, en Hulleman 14 n.o. Bij de Oehoe's bowlden: Hul Boeree 016, O. Abendanon 22, W. Peschor 4—10. A. Har- tog 020, G. Wessel 112, P. v. Tiggelen 24, A. Harmsen 25. De Oehoe's wonnen dus met 86 runs. De heer P. Krabbendam, hoofd van de Noor- derschool, is met ingang van 1 October benoemd tot leeraar bij de Rijkstuinbouwschool te Hoorn. Gedurende ongeveer 5 jaar was de heer Krab bendam hoofd van een openbare lagere school alhier. Voordien was hij gedurende 16 jaren on derwijzer te Wognum. Voorts had hij zitting in het hoofdbestuur van het N.O.G. In verband met het feit, dat de avondlessen van de R. K. Nijverheidsschool voor meisjes van hoogerhand zijn afgelast, wordt de gele genheid opgesteld dit onderwijs op beperkte schaal in de namiddaguren te volgen en wel op Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 24 uur. De naaischool komt hierdoor te verval len. Meisjes, die zich voor deze cursussen willen opgeven, dienen dit zoo spoedig mogelijk te doen. Gelegenheid tot aanmelding bestaat iederen werkdag van 56 uur. In verband met de harddraverij zal het post kantoor vandaag om 1 uur n.m. gesloten zijn. Voor telefoon en telegraaf blijft het kantoor evenwel geopend. De tweede postbestelling komt vandaag te vervallen. Bij de politie is aangifte gedaan van de na volgende gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: blauw jasje, sjaal, heerenarmband horloge, broche met letter, bonkaart, blauwe kindertrui, bruin lederen portemonnaie met in houd, bos sleutels, transportrijwiel, roode porte monnaie, roode ceintuur, gladde gouden ring, vulpen, Duitsche veldmuts, bruine portemonnaie, foto, koper sleuteltje, rozenkrans, dekzeil, gul den, kinderschoentje. Verloren: gouden ring, zilveren armband, divankleed, lichtblauw trainingspak, rammelaar, textielkaart, roodlederen portemonnaie met in houd, foxterrier, damesarmbandhorloge, bruin lederen damestaschje met inhoud, distributievet- kaart, rijwielbelastingmerk, zeiltje van kinder wagen, bankbiljet van 10, damesportemonnaie met inhoud, badhanddoek, 3 boterkaarten, tasch- je met inhoud, damesarmband, kinderportemon- naie met inhoud, zwart beursje met inhoud, Een tuinder uit Santpoort heeft aangifte ge daan van diefstal van 70 K.G. boonen uit een schuurtje, staande op een tuin. Een landbouwer uit Santpoort heeft aangifte gedaan van diefstal van twee konijnen. Een tweetal minderjarige jongens uit IJmui- den, dat gisteren op een auto was geklommen, is door de politie te Alkmaar aangehouden, om dat het zwervend is aangetroffen. De Commissaris van Politie te Velsen vestigt er de aandacht op, dat het zwemmen en baden in het Noordzeekanaal, met het oog op daarin in de oorlogsdagen geworpen munitie, zeer ge vaarlijk is. Het zwemmen en baden bij de brug bij Zij kanaal B is reeds verboden. Zij, die nog in het bezit zijn van munitie of militaire goederen, moeten deze onverwijld aan het hoofdbureau van Politie inleveren. Wie dit verzuimt, stelt zich, waar het hier om militaire goederen gaat, aan zware bestraffing bloot. Ook de ouders gelieven er op toe te zien, dat hun kinderen niet in het bezit van deze voor werpen zijn, daar hieraan groot gevaar is ver bonden. Herhaaldelijk is reeds gebleken, dat kinderen bij het zwemmen en duiken dergelijke voorwerpen uit het Noordzeekanaal opdiepten. Maatregelen ter opruiming worden genomen. Burgerlijke Stand Geboren: Gerda Emma, d. van J. F. van de Woestijne en G. M. Dirkse; Heine, z. van G. L. Bras en J. Smit; Johanna Karolina, d van J. C. Jungen en A. J. Weze- rijn. BERLIJN, 14 Aug. (D.N.B.) Onder het opschrift „Is Frankrijk met Engeland in oorlog?" publiceert de „Deutsche Allgemeine Zeitung" opmerkingen naar aanleiding van de nieuwe Britsche blokkadeverordening, die het blad van speciale zijde heeft gekregen. Daarbij wordt er op gewezen, dat reeds de Engelsche mededeelin,? van 2 Juli, volgens welke de Engelsche blokkadebepalingen werden uitge breid over de door den vijand bezette gebieden, niets anders dan een aanslag op de burgerbevol king' in het bezette gebied was. Zij beteekent, zooals de „Times" ook heeft toegegeven, dat Engeland de burgerbevolking stelselmatig aan honger zou willen blootstellen, omdat aldus de „Times" de roep om brood reeds vaak het parool voor revoluties is geweest Nog laaghar- tiger, aldus verneemt de „Allgemeine Zeitung", worden deze maatregelen, die natuurlijk op het verloop van den oorlog geen invloed zullen heb ben, door de verordening van 30 Juli. waarbij ook het onbezette deel van Frankrijk en Fransch Noord-Afrika voor in- zoowel als uitvoer aan de Britsche blokkade worden onderworpen. Het is een toppunt van gemeenheid in het leven der volken, als de Engelschen den bondgenoot, dien zfj in den steek hebben gelaten, van levensmid delen willen berooven ook in het niet-bezette gebied, waar de overwinnende tegenstander geen bestuursbevoegdheden uitoefent. AMSTERDAM, Woensdag 14 Aug. NOTEERINGEN VAN GROEP A. STAATSLEENINGEN. 1.30 1.40 1.40 1.50 1.50 2.00 2.00 2.10 2.10 2.20 2.20 2 30 2.30 2.45 92§ 92§ «TH ATSI.KKHINRRJI. NeA 1000 1940 o 38 dito 1940 2e 1. 4 91jf - 924-1* 92-4 - dito 1940'2el.m.bel.fr.4 98 dito 1911 34 81 Grootboek Obl. 34 1896-1905 Oblig. 3 695i Cert. v. Inschr. 3 69% Grootboek Obl h9% f 1000 1936 90 f 1000 1937 3 77% 1000 1938 (3*) 3 8244%83TV 83%-§ 83-&-i 83J--& 834-& 83%- Certif. 24 58% Grootboek Obl. 24 59 N.-Indie f 10001935 34 - 1000 1937 3 1000lg§7A •- im l'ETBOLEUM-OJfDBUTfBMISGEH. Doijtsche betr. Mfj A177 dito Pref. A188 Kon. Petroleum Mi' A194 180§2* - 183 5* 18454 184-5* 185-7 IXDUSTBIEELE OMERKEMISUES, Alg.Kunstzüde Unie A4'24§%*424§3* 42j§i* 42-j§% 42j§| 40fli* v. Berkei's Patent A lós Calve-Delft Aand 57% dito Cert. v. A 52* 53% Centrale Suiker Mü. AH2§ U2§ Fokker Vliegt.fabr. A225B - - 220* 7475% 75146 75% 75% - - 293 104|§ I05%6 105% 104454 10541 109 8% 92S-% 98% 70% 70% 70% 91 77% 834 59% 59% 77 188% 187-%* Lever Bros. Unil. A754% Ned. Ford Auto Mij. A3C0S Philips' Git. Gem. BvA105§% dito Pr. Winstd. A e lJvr .if-OAGe.llA EM1NGEN. Uandeisvg A (lam A3*9-4 324 326 Javasche Cult.-Mij. A214|g N,-Ind. Suiker Unie A210 Ver Vorst.1./250-500 A 80 TAB AKS-ONDERNEMINGEN. Deli Batavia Aand 117 Deli Mü. f1000 CvA 171%§ Senembah 4 and 116% 211 210 328*9* 194 80 11% 174% 132§ STAATSLEENINGEN NEDERLAND VK 1.30-2.30 98% 98% 89% 98% 90% 98% Ned 1940 100 4 Ned. 1940 500 4 Ned.'40II 7100 4 Ned.fmbelf.)1001 Ned. '500 4 Ned.(mbelf.)500 4 1936 100 3 1936 500 3 1937 100 8 1937 500 3 1938 t 100 (34) H 1938 500<34 9 UOST-lML.ll!.. 98% 98% 90 98% 89% 88% 79% 79% 80% 80-if 1935 1935 1937 1937 1937A I937A 100 34 f 500 34 100 3 72 500 3 73% 100 3 71% 500 3 71% 72% 7254 73% SURINAME Prod Werken 3 Immigratie!. 3 PROV. EN GEM. liEENING ALKMAAR. 1937 34 91§ 2e leen. 1937 34 86% AMSTERDAM 1861 3j 1905 34 88% 1936 34 80 1937 34 81 le 2eleen. 1937 34 77% >e en 4e lg 1937 34 77% 5e leen. 1937 34 77% 6e leen. 1937 34 76% ae leen. 1947 84 77%§ 189.5 3 APELDOORN. Ie leen. 1937 34 2e leen. 1937 34 8 ARNHEM 1937 34 2e leen. 1937 34 - 1938 3 - 2e leen. 1938 3 - Bilt (De; 1938 3 - Delft 1937 34 - Deventer 1920 6 ooft i1 HECHT. 2e leen. 1937 34" 3e leen. 1937 3f 8-jarigel938 24 93% Drenthe 1937 3 Drenthe 1938 3 INÜHIIVBN. 1935 34 le leen. 1937 34 !e leen. 1937 34 leen. 1937 34 79% 78§ 78§ 78§ 78§ 78§ 78§ 78§ 83 85 7.i 73% 76% 6NSCHDB. le leen. 1937 34 2e leen. 1937 34 88%82 o.k. 1.30-2.30 3e leen. 1937 3f 87% GELDERLAND. 1938 34 - le leen. 1938 fa 81% 2e leen. 1938 3 3e leen. 1938 24 - Goudalel.1937 34 Gouda 3e!1937 34 J-ÜKA V RiNHAGE. le leen. 1937 3 85% 2e leen. 1937 34 84* 83% S 3e leen. 1937 3 83 GRONINGEN. Gem. 2e 1. 1938 3 2e leen. 1938 3 Haarlem 1938 3 Haarlem'38(34) 3 Haarlem 1938 2 4 Heerlen lel.'3 7 34 Heerlen 2el.'37 34 Helmond 1937 35 Helmond 1938 34 HENGEl le leen. 1037 34 3e leen. 1937 34 - 4e leen. 1937 34 1938 34 1938 3 's-HERTOGENBOSCH. 1935 34 1937 34 83 1938 3 Hillegom 1937 34 82 HILVERSUM. ,038 34 73 6-jarige 1938 24 96b 10-jar. 1938 24 i .eeuwarden "2144 Leeuwarden'38 3 LEI DEM dót 34 2e leen. 1937 34 1896 3 Limburg 1887 34 Maastrichtl8963 Meppel 1937 34 NOORD-HOLLAND. 1938 3 2e 1938 ,34) 3 3e leen. 1938 3 72 10-j. 3e 1. 1938 24 NIJMEGEN. 2e leen. 1937 34 3e leen. 1937 34 83 4e leen. 1937 34 1938 34 3e leen. 1938 34 1895 3 1938 3 80§ 74§ 74 74 74§ 81 83 01denzaal'38(34)3 Renkum 1937 34 ROTTERDAM. 1936-1937 4 97 le en 3e 1. 1937 34 72 2e leen. 1937 34 80% leen5e 1. 1937 84 71% 6e leen. 1937 34 71% 1938 <34' 3 71 SCHIEDAM, le leen. 1937 34 t0% 2e leen. 1937 34 29 Tilburg lel.'37 34 80 Tilburg 2e 1. "37 34 87 UTRECHT. Provincie 1937 ?4 Prov. 10-j. 1939 24 - Gem. le 1.1937 34 80 Gem. 2e 1.1937 34 Gem. 3e 1.1937 34 Gem. 4e 1.1937 34 Velsen lel.'37 34 Velsen 2e 1. '37 34 Voorburg 1938 34 Voorb. '38 <34! 3 Voorb.2el.'38(3)34 Wageningen'3834 Winschoten "37 34 WINTERSWIJK, le leen. 1937 34 2e leen. 1937 34 Zandvoortl938 34 Zeeland 1937 H 3e leen. 1937 3 le leen. 1938 3 Zwolle 1937 34 1902 34 3e leen. 1937 34 1895 3 Prolongatie BANK- EN CREDIETINST. V.K. 1.30-2.30 1NDUSTR. OADEKA KiMHYG. Alg. Kunstz. A 67f§84* Phil. Gl.f. G.Bz. A132§ PhilGl. G.B.PWA PETROLEUM-ONDERN. Kon. Ned. A170%§ RUBBER-ONDERNEMING. Amst. Rubb. C. Al<2% SUIKER-ONDERN. Hnd. v A'damA3f5§ - Ver. Vorst.1. A 79% TABAKS-ONDERN. Deli MaatschCvA159 Senembab M A118% AmstRubbC.CvA170 (Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan pu blicatie bij besluit van den wnd.-Secretaris- Généraal, wnd. hoofd van het Departement van Financiën, is toegestaan). Ned. Sch.v.U.A v.Geld.Papf. A Anac. Copper A Beth. Steel A o.k.* 13 Aug. 14 Aug. 110 111 1Uj6§ 84 185§ 22 19§ 64% 61% 1'29§ 18% 60% 132 18-nr 60% Rep. Steel A Curtiss WiigtA Shell Union A o.k.* 15% 7% 9% 13 Aug. 16%* 15%? 6%* 6% 8-M 8-A- 14 Azg. 14%§ 15%* 6-ft- 8tj o. k. onderpandskoers. Lndien van een fonds twee koersen worden opgegeven is de eerste koers de laagste en de tweede de hoogste, welke op dien dag is genoteerd. Het blad onderzoekt dan de Britsche maat regelen uitvoerig op hun juridische merites, en schrijft dat de geheele Britsche blokkade op zichzelf reeds in strijd met het volken recht is, daar zij niet voldoet aan het kri- terium der doeltreffendheid. De speciale bepalingen zijn natuurlijk volko men met het internationale recht in strijd. De maatregelen zouden slechts dan op een schijn van recht aanspraak kunnen maken, indien het onbezette Frankrijk en Fransch Noord-Afrika met Engeland in oorlog zou zijn. Met hetzelfde onrecht, waarmede deze speciale bepalingen tegen Frankrijk uitgevaardigd zijn, kan welk neutraal land ook tot vijandelijk gebied in den zin van het Engelsche prijsrecht verklaard wor den. De aankondiging van den minister voor de Blokkade, dat het navycert-stelsel tot de scheepvaart op den geheelen Atlantischen Oceaan wordt uitgebreid, is bluf, daar de Britsche Vloot thans niet meer in staat is den Atlantischen Oceaan te controleeren. Japan heeft uit dezen toestand de eenig juiste gevolgtrekking gemaakt: zijn schepen weigeren navicerts van de Britsche consulaire autoritei ten aan te nemen. Daar Engeland geen effectief toezicht op de Atlantische scheepvaart kan uit oefenen, kunnen neutrale schepen zonder Brit sche vergunning over den Oceaan varen zonder dat zij veel gevaar loopen door Engelsche oor logsschepen te worden aangehouden. Het is in strijd met de eer der neutrale scheepvaart als zij zich onder deze omstandigheden nog aan de Britsche controle onderwerpt. Het afwijzen deze controle is ook in het be lang der neutrale scheepvaart zelf. Want krach tens het Volkenrecht is het mogelijk schepen, die Britsch convooi aannemen en zich daarmede aan de Britsche blokkade onderwerpen, voor het prijshof ten minste te behandelen als schepen, die zich hebben schuldig gemaakt aan ónder- steuning van den vijand. In ieder geval kent de internationale rechtspraak genoeg precedenten die de neutrale reeder ter harte zal moeten nemen, voor hij zich inlaat met tiet risico voor schip en lading, dat met de Britsche verorde ning verbonden is. De met de Fransche regeering in nauwe rela tie staande correspondentie „Inter-France" schrijft: „Wie voor Frankrijk op een kans hoopt, moet de Engelsche nederlaag wenschen, en wel vrij van alle oude sentimenteele en intellectu- eele gewoonten. De ineenstorting van het Brit sche rijk en de verdeeling van zijn op egoïsti sche wijze opgehoopte rijkdommen, zullen in de geheele wereld ontspanning teweegbrengen. Frankrijk, zoo vervolgt de correspondentie, heeft werkelijk geen reden met Engeland, al treft het nog zulk een hard lot, medelijden te hebben- Voor Frankrijk kan de vernietiging van het Engelsche imperium slechts gunstige vooruit zichten openen." Tusschen het Rijk, de provincie Gelderland en het Waterschap De Oude IJssel is volledig® overeenstemming bereikt over het reeds gerui' men tijd aanhangige plan tot kanalisatie vaö deze rivier. De kanalisatie zal zich uitstrekken van Ulft tot Doesburg. De Oude IJssel zal worden verbreed van 20 op 28 meter en uitgediept van 1.25 op 2.50 meter. Was de rivier tot dusverre slechts bevaarbaar voor schepen tot ongeveer 150 ton, als het werk voltooid is, zullen schepen tot 500 ton deze rivier kunnen bevaren van Doesburg tot Ulft. De Achterhoek zal dan een grooten scheepvaartweg rijker zijn. De totale kosten van ae Kanalisatie van deb Ouden IJssel zijn begroot op 1.600.000 guided' In dit bedrag is ongeveer 800.000 gulden aan werkloon begrepen. Eenige honderden arbeiderS zullen hier eenige jaren werk vinden. Binnenkort zal met de uitvoering der plan nen worden begonnen. De uitvoering is in han den van het Ingenieursbureau Van Hasselt ®b De Koning te Nijmegen in samenwerking me de Nederlandsche Heide Maatschappij. MADRID, 14 Aug. (D.N.B.) De Spaansche bb' nisterraad heeft besloten den Portugeescfrel1 admiraal Antonio de Macedo het grootkruis v®b de militaire Orde van Verdienste te verleebebj Verder is besloten tot instelling van een b®' tionalën Raad voor de Opvoeding. Een vi®r' jarenplan tot bevordering van de nationale toenproductie werd goedgekeurd. Aan 1200 tieke gevangenen is kwijtschelding of vermi®' dering van straf verleend op grond van de be paling, dat vrijheidsstraffen geboet kunn® worden door het verrichten van arbeid. GENEVE, 14 Aug. (D.N.B.) Het persage»^ schap Havas deelt mede, dat het niets uitstaan de heeft met de oprichting en het bedrijf v0[ het agentschap L.E.F. (Liberté, Egalité, Frate^* nité) te Londen. Havas is in het geheel rb® verantwoordelijk voor de berichten, welke do° L.E.F. verspreid worden. Woensdagnacht hebben Engelsche vliegtuig®^ bommen uitgeworpen op de buurtschap voorde onder de gemeente Doetinchem- bommen kwamen terecht in een weide, w® er drie tot ontploffing kwamen. Er werd 8® vee gedood en geen schade aangericht. Br vonden zich geen militaire objecten in de D bijheid. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft schrijven van 7 Augustus het rectoraat van - H. Sacrament te Gouda tot parochie verb® t en tot eerste pastoor benoemd, op voordra van den H. E. pater Provinciaal der Min0 broeders pater A. P. M. Teunissen O.FM-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4