Geweldige bomaanvallen op Londen Vele militaire doelen getroffen Een gigantische luchtstrijd mmm I ij Ook luchtraids op Britsche Zuidkust 1 II 1 De besprekingen te T umu-Severin Briefport wordt verhoogd Overal zware explosies, branden, gedreun van geschut en sirenegeloei Defensiebesprekingen W ashington-Londen Japans buitenlandsche politiek Rijksmiddelen in Juli Rijwielbelasting in Juli Vliegbases, fabrieken en havens getroffen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal t 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22550 BERLIJN, 16 Aug. (D.N.B.) Sterke afdeelingen der Duit sche luchtmacht hebben hedenavond een grooten bomaanval op Londen ondernomen, waarbij zich een geweldige luchtslag heeft ontwikkeld. Het eerste hierover van bevoegde zijde uitgegeven bericht luidde, dat in het kader der luchtoperaties Vrijdagmiddag een spe ciale formatie met bijzondere opdracht gestart is. Deze af deeling is in den strijd gebracht tegen alle militaire en strategische objecten in de dichtere omgeving van Londen. De Duitsche luchtmacht zal het bewijs leveren, dat geen macht ter wereld haar kan beletten, haar bommen boven Engelsch gebied te laten vallen waar zij wil, zelfs indien dat noodig zou zijn boven de City. De latere berichten leeren dat meerdere Duitsche eskaders, ondanks den verwoeden tegenstand van luchtafweer en jagers, militaire doelen in de Engelsche hoofdstad hebben gebombardeerd. Bij de luchtgevechten, die een gigantischen omvang aannamen, werden tallooze toestellen neergeschoten. Britsche oorlogsbodems door Flak beschoten De kwestie van den verkoop der torpedojagers aan Engeland J De aanvallen van den nacht op Vrijdag Roemenen weer naar Boekarest om regeering te raadplegen Voor briefkaarten en voor brieven van laag gewicht T elefoontarieven Rond f 12 millioen minder dan vorig jaar, doch meer dan geraamd was De opbrengst het dubbele van de raming NIEUWE HAAFLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Vertier kwamen in den loop van den avond deze berichten binnen, die een duidelijk beeld van het verloop van den aanval geven. Omstreeks half tien meldde D.N.B. Het eerste Duitsche gevechtseskader van de spe ciale formatie, die naar Londen is opgeste gen, is tot dicht voor zijn doel, de haven werken aan de Theems, aangekomen. De begeleidende jagers zijn reeds lang in gevechten gewikkeld. Nu en dan vallen Spitfires of Hurricanes de gesloten Duit> sche formatie aan. De Duitsche vliegers echter kennen slechts hun opdracht en ne men weinig notitie van de enkele Engcl- schen. De mitraillisten der aan de buiten zijde vliegende toestellen openen het vuur op de naderende vijandelijke jagers en houden hen in bedwang. Door manoeuvreeren ont wijkt de Duitsche formatie het afweervuur, dat op verschillende plaatsen losbarst. De granaten ontploffen ver achter de toe stellen. Tuighuizen, opslagplaatsen en koelhuizen waren het doel der Duitsche bommenwer pers. Aan weerszijden van de Theems zijn groote branden uitgebroken. Overal stijgen rookwolken op en ziet men treffers en trechters. Over de „slums" van Eastend hangt een zwarte sluier. De Duitsche toe stellen hebben met de grootste nauwkeurig heid him doodelijkcn last op do militaire doelwitten laten vallen. Het dadelijk daarop volgende be richt luidde: Zooeven zijn weer nadere bijzon- derbeden bekend geworden over den luchtslag bij Londen. Gevechten van zeer grooten omvang zijn gaan de. De Britten zetten er. alles op om het Duitsche opdringen tegen te houden. Aan den afweer der En- gelschen is duidelijk te merken, dat zij weten, dat alles op het spel staat, dat het gaat om te zijn of niet te Zijn. Als muggen boven een moeras dansen de jagers boven den grijzen nevel van Londen. Hun aantal schijnt onbegrensd. Zoover het oog rijkt: Hurricanes en Spitfires en weer Hurricanes en Spitfires. Daar tusschendoor jagen de scherp geteekende schaduwen der Messerschmitts. Over den geheelen sector *ijn deze snelle vliegtuigen in gevecht met e®n numeriek sterkeren tegenstander. In verbeten gevechten laten Engelschen en Duitschers elkaar niet meer los, tot een van beiden doodeljjk getroffen naar bene den stort. Een rookwolk is het laatste tee- ken van voorbij heidendom. Daar tusschen door zeilen witte valschermen en pluimen zwavelgele wolkjes van het luchtafweerge schut. Op de aarde dondert het en wor- den groote granaattrechters geslagen. Het aantal neergeschoten machines schijnt ge weldig te zijn. Duitsche verkenners geven van groote hoogte berichten over den stand van het gevecht. Steeds weer zijn het de brandende overblijfselen van Spitfires en Hurricanes die omlaag schieten. Even na half tien berichtte het D.N.B. De leider van de jagers meldt, dat twee jachteskaders de versperring hebben door broken. Het luchtruim is vrij. Drie eskaders Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben hun doelen ten westen van Londen gevonden en volgens bevel aangevallen. Van twee eska ders is reeds bericht ontvangen, dat zij op den terugweg zijn. Hevige luchtgevechten- hebben plaats gevonden, zonder dat de een heden bij de uitvoering van hun taak wer den gehinderd. Nadere berichten over ver liezen zijn nog niet ontvangen. Bij de grootscheepsche operaties in de naaste omgeving van Londen zijn verschei dene installaties van strategische beteekenis ten noorden van de stad gebombardeerd. Bij Enfield was een groote electrische centrale het doel der Duitsche aanvallen. Op een an dere plaats wierpen de Duitschers hun bommen op wapen- en kruitfabrieken. In het havengebied van Londen zijn groote ver woestingen aangericht. De vliegvelden om Londen zijn zwaar beschadigd. Branden, bomtrechters, vernielde huizen en vliegtuigen, geweldige ontploffingen en hooge vuurzuilen getuigen van den arbeid der Duitsche bom menwerpers. Er is voortdurend luchtalarm, sirenegehuil en gedonder van geschut in Londen. BERLIJN, 16 Aug. (D.N.B.). Bij Kaap Grisnez aan de Fransche Kanaaikust zijn vandaag En gelsche patrouillevaartuigen door Duitsch lucht doelgeschut onder vuur genomen en aanzienlijk beschadigd. Verscheidene treffers werden waar genomen: zij veroorzaakten branden, die van verre te zien waren. De vaartuigen veranderden van koers en verdwenen in Noordwestelijke richting. Het D.N.B. verneemt in dit verband, dat der gelijke luchtdoelstellingen met geschut van elk kaliber en zoeklichten van elke sterkte aan de geheele door de Duitschers bezette kust tot aan Biarritz zijn opgesteld. Zij dienen in de eerste plaats tot bescherming van de Fransche haven plaatsen, doch bij gelegenheid nemen zij op doeltreffende wijze den strijd tegen bij de kust kruisende schepen op. WASHINGTON, 16 Aug. (D.N.B.). Presi dent Koosevelt heeft vandaag aangekondigd, dat met Engeland onderhandelingen zullen worden gevoerd over het verkrijgen van zee- en landbases voor de verdediging van het Panamakanaal. Hij deelde tevens mede dat met de Canadeesche regeering zal worden onderhandeld over de verdediging van het Westelijk Halfrond. Tenslotte zeide Roose velt, dat twee Amerikaansehe generaals en een admiraal met verscheidene leden hun ner staven op uitnoodiging van de Britsche regeering in Engeland zijn. Verder maakt men in kringen van het Con gres melding van een gerucht, dat aanleiding geeft tot scherpe meeningsverschillen, doch niettemin hardnekkig de ronde doet, als zou Churchill in een directe mededeeling aan Roosevelt voorgesteld hebben minstens 50 ver- oudere Amerikaansehe torpedobootjagers aan Engeland af te staan. Hij wil Amerika daarvoor op het Westelijk Halfrond vOor 99 jaar steun punten voor de vloot en de luchtmacht pachten. Een overdracht der souvereiniteit zbu daarbij niet in de bedoeling liggen. Na een onderhoud met Roosevelt heeft de democra tische senator Lee gisteren voor het plenum van den Senaat een eerste poging gedaan ten gunste van het afstaan der torpedobootjagers. Hij stiet echter op heftig verzet van verschei dene senatoren, die ofwel betwijfelden of deze schepen gemist konden worden, Ofwel volken rechtelijke bezwaren opperden. TOKIO, 16 Aug. (D.N.B.) Volgens de bla den heeft de gisteren gehouden conferentie tus schen den minister-president en de ministers van Oorlog, Marine en Buitenlandsche Zaken reeds tot definitieve besluiten geleid ten aan zien van de nieuwe oriënteering van de buiten landsche politiek, voor zoover het maatregelen betreft, die de voorwaarden moeten scheppen voor de Zuidzee-politiek en voor de betrekkin gen met derde mogendheden. De bladen verwachten, dat op zijn laatst in de volgende week generaal Koiso tot bij zonder gezant voor Nederlandsch-Indië be noemd zal worden, nadat in den boezem van het kabinet alsmede met Koiso en de weermacht een overeenstemming zal zijn bereikt over de tegenover Nederlandsch- Indië te volgen politiek. De „Tokio Asahi Sjimboen" schrijft naar aanleiding hiervan, dat de „nieuwe oriëntee ring van de buitenlandsche politiek" de grootste taak van het oogenblik is. Daar de mogend heden de grootste belangstelling bij de ont wikkeling in Fransch-Indo-China en Neder landsch-Indië getoond hebben, moet de minis ter van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, de grootste zorgvuldigheid betrachten bij het be handelen van deze vraagstukken, teneinde op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. BERLIJN, 16 Aug. (D.N.B.) Vrijdagavond werd nog gemeld: Terwijl een deel der Duit sche jagers boven de Zuidkust van Engeland reeds in den strijd gewikkeld is, nadert de volgende golf der Duitsche machines. Dit maal zijn het Stuka's, die hun hommen laten vallen op wapenfabrieken en haven werken. In de streek van Purfleet worden hevige ontploffingen waargenomen, uit het gebied ten zuiden van Barking rijzen hooge vuurzuilen op. Verder verneemt het D.N.B., dat de eerste een heid Duitsche bommenwerpers van haar vlucht naar Middlesex is teruggekeerd en meldt, dat op verscheidene vliegersnesten ten westen van Londen talrijke treffers zijn geplaatst, die bran den hebben veroorzaakt in hangars en kazernes en op den grond ook vliegtuigen hebben ver nield. Beschermd door een afdeeling jagers heeft de eenheid haar taak bijna ongehinderd kunnen uitvoeren. Zes machines van deze groep zijn nog niet geland. Onder bevestiging wordt ge meld, dat 19 vijandelijke machines zijn neerge schoten. Hedenmorgen werd uit Londen nog gemeld, dat vanochtend Duitsche eskaders bommen werpers in opeenvolgende golven boven de Engelsche kust verschenen. Zij vlogen over de Theems en verdwenen in de wolken, in noordelijke richting. Steeds nieuwe eskaders volgden. Aan de geheele oostkust, in de plaatsen aan de Theems met inbegrip van Londen en in Midden-Engeland werd lucht alarm gemaakt. Men hoorde hevig afweer vuur. Op verschillende plaatsen ontwikkel den zich luchtgevechten, over welker resul taat tot dusverre niets bekend is. Over de bomaanvallen, die de Duitsche lucht macht in den nacht op Vrijdag heeft onder nomen, verneemt het D.N.B. nog van bevoegde zijde, dat deze luchtaanvallen zich in hoofdzaak uitstrekten over Midden- en Noord-Engeland. Groote munitiedepots in het noordoosten van Engeland vlogen in de lucht. Omvangrijke branden en krachtige ontploffingen waren van verre zichtbaar. Alle vliegtuigen van dit cska- De Führer reikte dezer dagen in zijn werkkamer in de Rijkskanselarij aan den rijksmaarschalk en de op 19 Juli benoemde generaal-veldmaarschalken het teeken van hun rang, den maarschalksstaf, uit. V.l.n.r.: de chef van het opperbevel der weermacht, g ener aal-veldmaarschalk Keitel; de opperbevelhebber van de legergroep A, generaal-veldmaar schalk Von Rundstedt; de opperbevelhebber der legergroep B, generaal-veldmaarschalk Von Bock; de opperbevelhebber van het lucht- wapen, rijksmaarschalk Göring; de Führer en opperste bevelhebber der weermacht; de opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk Von Brauchitsch; de opperbevelhebber der legergroep C, generaal-veldmaarschalk Ritter von Leeb; de opperbevelhebber van het twaalfde leger, generaal-veldmaarschalk List; de opperbevelhebber van het vierde leger, generaal-veldmaarschalk Von Kluge; de opperbevelhebber van het eerste leger, generaal-veldmaarschalk Von Witzleben; de opperbevelhebber van het zesde leger, generaal-veldmaarschalk Von Reichenau (stapt) der zijn in hun thuishaven teruggekeerd. De Britsche luchtafweer geschiedde systeemloos. Ook op de bekende motorenfabriek Austin en Co. Ltd. te Birmingham-Longridge zijn talrijke bommen gevallen. Deze firma vervaardigde vroeger auto's en automotoren. Sedert het uit breken van den oorlog maakt zij Bristolmoto- ren en onderdeelen. Te Brought bij Huil zijn talrijke bommen op de Blackburn Aircraft Co. gevallen. In deze fabriek worden vooral de Engelsche vliegtuigen gebouwd, die'het pendant van de Duitsche Stuka's moeten zijn. In beide fabrieken werden na het werpen der Duitsche bommen groote branden waargenomen, vooral in de hallen. Waarschijnlijk zijn de montagehal len in vlammen opgegaan. Een sterke daling der productie kan daar verwacht worden. Bij de laatste nachtelijke aanvallen is, naar het D.N.B. verneemt, ook de marinewerf te Chatham met succes gebombardeerd. Er ont stonden verscheidene fel oplaaiende branden in de dokken en de werkplaatsen ten Zuiden van het bassin, alsook in de opslagplaats van steen kolen. Verscheidene werkplaatsen zijn zwaar beschadigd, eenige barakken ingestort. Nadat zij hun bommen hadden laten vallen, vielen de Duitsche vliegtuigen in duikvlucht de lucht doelstellingen aan den rand van het werf- terrein aan: zij brachten deze batterijen tot zwijgen en doofden eenige zoeklichten in de nabijheid. De Duitsche vliegers ondernemen vaak dergelijke aanvallen om de aandacht der Engelschen af te leiden van de luchtmijnen, die in dezelfde streek neergeworpen worden. TURNU-SEVERIN, 16 Aug. (D.N.B.). Over de opening der Roemeensch-Hongaarsche onderhandelingen is het volgende gemeen schappelijke communiqué gepubliceerd: „Vandaag te 12 uur zijn de delegaties, die met het voeren der Hongaarsch-Roemeen- sche onderhandelingen belast zijn, in een openingszitting bijeengekomen. De bijeen komst werd gehouden in de groote zaal van het paleis der stichting-Bibicescoe. Na de openingswoorden, het uitspreken der wenschen voor het welslagen der be sprekingen en de uitwisseling der volmach ten heeft de gezant von Hory den leider der Roemeensche delegatie, Valerpop, de Hon gaarsche voorstellen overhandigd. Het Roe meensche standpunt en de voorstellen der Roemeensche regeering zullen worden uit eengezet in de volgende bijeenkomst, die Maandag a.s. te tien uur op dezelfde plaats zal worden gehouden." De Roemeensche delegatie is te 16 uur met den trein naar Boekarest vertrokken. Zij zal daar vanavond te tien uur aankomen en de regeering de Hongaarsche voorstellen voor leggen. De Hongaarsche delegatie blijft te Tumu-Severin. Verder wordt bericht dat te Tumu-Severin ook de Hongaarsche gezant te Boekarest, von Bardossy, en de Roemeensche gezant te Boe dapest, Georg Critzescoe, die door hun regee ringen als waarnemers naar de Roemeensch- Hongaarsche onderhandelingen zijn gestuurd, hedenochtend met de Roemeensche delegatie aldaar zijn aangekomen. Talrijke Roemeensche en buitenlandsche persvertegenwoordigers heb ben eveneens daar hun intrek genomen. De di recteur van de persafdeeling in het Roemeen sche ministerie van propaganda. Wladimir Jo- nescoe en de plaatsvervangende perschef van het Hongaarsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken, Zilahy-Ulitzki, worden eveneens hier ver wacht. Tot de Roemeensche delegatie behooren, be halve Valerpop, de vroegere minister der Min derheden Silvoe Dragomir, generaal Dragalina van den generalen staf en verscheidene statis tici. De Hongaarsche delegatie bestaat uit ge zant Hory en de volgende leden: de plaatsver vangende chef van den generalen staf, generaal Naday, verder kolonel ujsassy en twee gezant schapssecretarissen. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, wordt ingaande Dinsdag 20 Augustus een verhooging van het briefport ingevoerd, zoowel voor het plaatselijke verkeer als voor het geheele land. Brieven met een gewicht tot en met 20 gram zullen dan moeten worden gefrankeerd met 5 cent in het locale verkeer, wat dus betee- kent een verhooging met twee cent, terwijl overigens bij dit gewicht een brief van een 1\'i cents-postzegel moet worden voorzien (tot nog toe 5 cent). Voor zwaardere brieven wordt het porto: t\i cent van 20 t/m 100 gram in locaal ver keer; 10 cent van 20 t/m 200 gram in het inter- locale verkeer (is tot op heden ook zoo). Bij hooger gewicht blijft het porto zooals het thans geldt. Briefkaarten: Locaal verkeer 4 cent (was 2 cent)intrrlocaal verkeer 5 cent (was 3 cent) Dezer dagen meldden wij reeds, dat ren ge sprek in het locale telefoonverkeer, ingaande 1 September, kost 3 cent per drie minuten. Vbor het interlocale verkeer worden de ta rieven voor een gesprek van drie minuten: In de le zone van 0—10 K.M. 6 cent In de 2e zone van 10—15 K.M. 15 cent In de 3e zone van 15—25 K.M. 30 cent In de 4e zone van 25—35 K.M. 45 cent In de 5e zone van boven 35 K.M. 6o cent. Deze kosten zijn thans: locaal 2, inter locaal resp. 4, 10, 20, 30 en 40 cent. De rijksmiddelen leverden in de af- geloopen maand een totale ontvangst op van f 38.009.128 (geraamd was f 37.541.666) tegen f 50.026.196 in Juli 1939, derhalve thans rond f 12 millioen minder op. Over de afgeloopen zeyen maan den van 1940 brachten deze mid delen f249.682.919 binnen, tegen f274.026.010 in de overeenkomstige periode van 1939, dus thans f24.4 millioen minder, terwijl geraamd was een bedrag van f 262.791.666. Het Verkeersfonds heeft over de maand Juli 1940 ontvangen uit de opbrengst van de Rijwiel- belasting f 1.723.357, terwijl gerekend was op een bedrag van f .500.000. Voor de Motorrijtui genbelasting waren deze cijfers resp. f 1.541.817 en f 2 .750.000. Beide belastingen brachten over dc eerste zeven maanden van dit jaar resp. op f 5.412.437 en i 10.788.032.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1