New-Y orksche Beurs i Minister Günther over Zwedens politiek DINSDAG VERKLARING VAN CHURCHILL „ULTIMATUM" VAN LONDEN AAN CAIRO? Spanning tusschen Thailand en Fransch Indo-China Britsche censuur verscherpt ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 a Toestand in Europa niet zonder gevaren voor het land DE TORPEDEERING VAN DE „HELLE" Wederzijdsche beschuldigingen van Rome en Londen Geen troepenbewegingen in Albanië Opgewonden tooneelen tijdens Lagerhuisdebatten Londen heeft weinig hoop op Britsch Somaliland Britsch tankschip op den Oceaan getorpedeerd Geïnterneerde Duitschers gevlucht In de haven van Port Elizabeth maakten zij zich van een schip meester Konoje bij den Keizer Drastische Britsche maatregelen zouden zijn aangekondigd Joden verlaten Egypte Redenaar uit Hydepark veroordeeld Vervalschte foto in Britsche pers Amerikaansche waarnemers in Londen aangekomen Baudoin over blokkade tegen Frankrijk Stemming flauw Noorsche kroonprinses naar Amerika Von Papen bij president Inonoe Spoorwegongeluk in Noord-Italië DE BERLIJNSCHE UNI VERSITEITSSTAD Modellen van gevels Parüs Berlün 5.05+ 5.05+ 5.05+ 9.25+ 9.25+ 9.25+ Montreal Omzet: 310.000 7? i WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT De Tsjechische Nationale Gemeenschap KERKINZEGENING TE GOIRLE Ook de huiseigenaren streven naar eenheid AT H LET IE K CLUBKAMPIOENSCHAP VOOR JUNIORES NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT Stand per 15 Augustus 1940 Clearingkoersen Examen hoofdacte STOCKHOLM16 Aug. (DNB) De minis ter van Buitenlandsche Zaken, Günther, heeft er in een verklaring voor Eerste en Tweede Kamer op aangedrongen, dat de verdediging sterk en paraat blijft. Hij zeide, dat de toestand van het oogenblik uiterst levendig is en factoren inhoudt, die aan leiding tot bezorgdheid kunnen geven. Ten aanzien van het Duitsch-Zweedsche transito-accDord verklaarde hij, dat voor den doorvoer van oorlogsmateriaal een bijzondere vergunning gevraagd moet worden. Tot dus verre zijn echter geen vergunningen aange vraagd. Günther deelde verder mede, dat de Volken bond naar Zweedsche opvatting zijn arbeid blijkbaar heeft opgegeven, zoodat geen nieuwe Zweedsche vertegenwoordiger te Genève be noemd wordt en er geen aanleiding bestaat voor de betaling der bijdragen voor 1940. Naar aanleiding van de kwestie der in Italië ge kochte en een tijdlang door de Engelschen vastgehouden Zweedsche torpedobootjagers zei- de de minister, dat dit incident eerst als ge sloten beschouwd kan worden, wanneer Enge land schadevergoeding betaalt. De minister hield zich uitvoerig bezig met- de vraagstukken van een handel, waarbij hij uiting gaf aan de hoop, dat de onderhandelin gen met Moskou tot een positief resultaat zul len leiden, en zeide er voldaan over te zijn, dat het handelsverkeer met het Oostzeegebied is uitgebreid en versterkt door de Duitsch- Zweedsche handelsovereenkomst. De Zweed sche buitenlandsche politiek blijft onveranderd: Sweden wil aan zijn neutraliteit vasthouden. Een klein land als Zweden mag het contact met de rest van de wereld niet verbreken. Europa verkeert ongetwijfeld in reorganisatie en daarom zou het onverstandig zijn van te voren aan te nemen, dat Zweden met de ge beurtenissen niets aanstaande zal hebben. Even als vroeger is het ook thans van het grootste belang voor Zweden, wat het lot van het Noor den en van de noordelijke buren zal zijn. De rede van Günther werd, naar verder wordt vernomen, zonder betuigingen van bijval aangehoord. ATHENE, 16 Aug. (ANP) Het Grieksche staatssecretariaat voor pers en toerisme heeft Donderdagmiddag om 1 uur aan de buitenlandsche persvertegenwoordigers het volgende medegedeeld: Op de reede van Tinos, het voornaam ste eiland der Cycladen, werd Donderdag morgen om 8.30 uur de Grieksche kruiser „Helle", die zich daar ophield voor het vieren van den belangrijken Griekschen feestdag van de Heilige Maagd van Tinos, door een duikboot van ontkende nationa liteit getorpedeerd. Twee torpedo's misten het schip en troffen de kade. Een torpedo trof het schip midscheeps, veroorzaakte ketelontploffingen en brand in de olietanks. Van de bemanning werd een lid gedood en 29 gewond. De kruiser zonk om 9.45 uur. Van de talrijke bedevaartgangers die gis teren uit geheel Griekenland in Tinos zijn aangekomen en zich op de kade bevonden werden er eenige gewond. De duikboot kwam niet boven en haar nationaliteit kon nog niet worden vastgesteld. Vtolgens Stefani verklaart men naar aanleiding van de torpedeering van den Griekschen kruiser „Helle" in verantwoordelijke Romeinsche krin gen, dat het na de tendentieuze insinuaties van de Britsche pers, welke ook door een Ameri- kaansch blad gepubliceerd zijn, gemakkelijk is, de perverse en laffe manoeuvre te reconstruee- ren, wederom op touw gezet door hen, die er belang bij hebben, alles te doen om den brand te steken in het kruitvat van den Balkan. De torpedeering van de „Helle" is een nieuw bewijs van het cynisme, waarmede de Engelsche kliek onder leiding van Churchill den oorlog voert. De pogingen, andere volken ertoe te brengen zich voor Engeland op te offeren, zijn mislukt en de overwinningen van de wapenen der as hebben de plannen, die beoogden de onrechtvaardigheden van Versailles voor altijd voort te laten bestaan, 'verijdeld. Daarom neemt Engeland zün toevlucht tot alle mid delen, zelfs de wanhopigste, in de hoop het vuur aan te wakkeren en den internationalen toestand te verergeren. Londen heeft zich overigens gehaast, gister avond te veklaren, dat zich in de nabijheid van de haven Tinos geen enkele Eritsche duik boot bevond en dat daarentegen wel Italiaan- sche duikbooten in dat gebied varen. Dit vormt het bewijs, dat de Britsche admiraliteit ge tracht heeft een voorsprong te krijgen, ten einde de verdenkingen, die na het precedent van het mailschip „Athenia" licht ten nadeele van Engeland zouden kunnen rijzen, af te wenden. Naar DNB bericht, spreekt men van be voegde Italiaansche zijde te Rome de En gelsche bewering, als zou in Albanië de staat van beleg zijn afgekondigd, tegen. Ook vinden geen bijzondere troepenbewe gingen plaats. Naar aanleiding van het tot zinken brengen van den 17.000 ton grooten Britschen hulpkruiser „Transsylvania" wordt te Berlijn vernomen, dat de aanval van de Duitsche duikboot bij stikdonkeren nacht en zware zee werd gedaan. Van de ongeveer 350 opvarenden kon een deel worden gered. Na door de torpedo getroffen te zijn bleef het schip nog geruimen tijd drijven, doch moest bij het aanbreken van den dag worden opgegeven. STOCKHOLM, 16 Aug. (A.N.P.) Minister president Churchill heeft volgens berichten uit Londen in de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis medegedeeld, dat hij a.s. Dinsdag een verklaring zal afleggen over den oorlogstoestand. De vroege publicatie van dezen datum heeft in welingelichte kringen in zooverre verbazing gewekt, daar men hierin een bewijs moet zien voor de zeer groote nervositeit in Engeland als ge volg van de ononderbroken Duitsche lucht aanvallen. In aansluiting op de rede van Churchill zullen openbare debatten worden gehouden. Donderdag 22 Augustus gaat het Lagerhuis tot 5 September op reces. Verder wordt bericht, dat tijdens de gisteren gehouden debatten in het Lagerhuis het her haaldelijk tot opgewonden tooneelen is geko men, vooral in verband met de bedrijvigheid van de zoo gevreesde „vijfde colonne". In verband met de taken van het Swinton- comité tot afweer van deze bedrijvigheid ver klaarde Churchill, dat in deze uren van nood groote beteekenis moet worden gehecht aan deze zijde van de nationale verdediging. De afweer van de vijfde colonne verloopt nog lang niet vlot. Een aantal regeeringsambtenaren hou den geen voeling met elkaar. Vele kwesties worden in het geheel niet, an dere weer dubbel behandeld. Hierom heeft hij lord Swinton verzocht de coördinatie van deze taken op zich te nemen. Ondanks alle kritiek kan worden vastgesteld dat bij den afweer van deze vijandelijke bedrijvigheid in Engeland groote successen zijn behaald. Hij persoonlijk is altijd van meening geweest, dat dit werk der „vijfde colonne" voornamelijk wat Engeland betreft aanzienlijk overschat is. Het land kan thans kalm zijn, want de oplossing van dit vraagstuk ligt in de deskundige handen der regeering, die met beproefden ijver spoedig het gevaar geheel overwonnen zal hebben. „Ik acht het noodzakelijk, steeds en steeds meer op dit gevaar te wijzen, want het gevaar van een in vasie is nog niet voorbij. Steeds weer hooren wij van Duitsche kringen in het buitenland, dat het gordijn spoedig zal opgaan en dat de voor stelling op het punt staat te beginnen." Toen Churchill zijn misnoegen er over uit sprak, dat de leden van het Lagerhuis lastige vragen over het Swinton-comité wilden stellen, stond de onafhankelijke afgevaardigde Hopkin- son op en vroeg of de regeering de macht en het recht heeft dergelijke vragen te verbieden. Hij sprak in dit verband van de geheimzinnig heid, die de werkzaamheden van het Swinton- comité omgeeft. Voor het beantwoorden van deze vraag stond Churchill op en verweet het lid, dat hij zijn opbouwende kritiek niet met dezelfde oplettend heid volgde, die hij wel toonde wanneer het hem er om te doen was de bedrijvigheid der regeering te kritiseeren. Hopkinson is een van diegenen geweest, die op zün (Churchill's) pogingen om de verdediging van Engeland reeds vóór den oorlog te versterken, voortdurend kri tiek heeft uitgeoefend. Bü dezen aanval sprong Hopkinson op en eischte de hulp van den spea ker tegen deze berisping, die te zeer in de lijn van Churchill's bekende agressiviteit ligt, dan dat het noodig zou zijn zich hiertegen te ver zetten. Toen van de banken werd geroepen, dat hij deze beleediging moest terugnemen, ver klaarde Churchill krijgshaftig dat hij er niet aan dacht deze beleediging terug te nemen, doch dat hü streng tegen Hopkinson zou optreden, die het gewaagd heeft hem in dezen moeilijken tijd tegen te werken. LONDEN, 16 Aug. (D.N3.) In welingelichte kringen te Londen, aldus meldt Reuter, acht men den toestand in Somaliland thans „aan zienlijk ernstiger". Het heeft er allen schijn van dat de Britsche strijdkrachten zich tot op Berbera zullen moeten terugtrekken. Met het oog op den toestand, die thans voor Engeland in Afrika bestaat, is de mogelijkheid van het zen den van versterkingen naar Britsch Somaliland zeer beperkt. De operaties duren weliswaar voort, doch de berichten daarover worden steeds spaar zamer. LISSABON, 16 Aug (DNB) Op het eiland St. Miguel, dat deel uitmaakt van de Azoren, zijn gisteren 15 opvarenden van het Engelsche tankschip „Brit'ish Fame" (8406 br. reg. ton) aangekomen. Volgens verklaring van deze zeelieden is het schip verleden week Maandag op 2000 mijl ten Zuiden van St. Miguel door een duikboot getorpedeerd. De kapitein van het schip is aan boord van de duikboot genomen. Voorts zün 35 man, die eveneens poogden in red dingsbooten land te bereiken, tot nu toe nog niet aangekomen. LISSABON, 16 Aug. (D.NE.) Volgens berich ten uit Mozambique heeft de vlucht van 120 ge- interneerde Duitsche burgers met het schip „Queen Ann" uit de haven van Port Elizabeth tot gevolg gehad, dat de Engelsche marinesta tions in geheel Zuid-Afrika in een toestand van groot alarm verkeeren. De 120 Duitschers, waaronder zich leden der bemanningen van Duitsche koopvaardijschepen bevonden, die bü het uitbreken van den oorlog in Afrikaansche havens waren gearresteerd, zijn maandenlang in een kamp in Uptington geïn terneerd. Ongeveer drie weken geleden werden zij naar Port Elizabeth gebracht, waar zij moesten hel pen laden en lossen. Donderdagmorgen was de Queen Ann, 'een oud type vrachtschip van 800 ton, die koloniale waren naar Engeland zou brengen, van de reede van Port Elizabeth ver dwenen. Pas ln de middaguren werd ontdekt, dat van de Duitsche gevangenen die in de op slagplaatsen waren ondergebracht, er 120 ent braken en dat de wacht gekneveld op den grend lag. Naar alle waarschünlükheid is het den Duit schers gelukt de scheepswacht te overmeesteren en het schip uit de haven te krijgen. Alle oorlogsschepen, die in ae Zuid-Afrikaan- sche wateren kruisen, zün radiotelegrafisch van het gebeurde op de hoogte gesteld. Het marine station in Kaapstad heeft onmiddellijk een tor pedojager en twee torpedobooten uitgezonden om aan de jacht op de Queen Ann deel te ne men. Bovendien worden door het Zuid-Afrikaan sche luchtwapen verkenningsvluchten langs de kust gemaakt. Zaterdagmorgen berichtte de be manning van een vischkotter, dat zij Vrijdag omstreeks drie uur in den middag ter hoogte van Durban werd ingehaald door een schip, van het type der Queen Ann. Daar echter het schip de Britsche vlag voerde en de bemanning unifor men der Engelsche kooDvaarriij droeg, koesterde zij geen enkele verdenking. Men neemt aan dat de Duitschers zullen probeereti Madagascar of Italiaansch-Somaliland te bereiken. TOKIO, 16 Augustus (D.N.B.). Nadat in de conferenties tusschen den Japanschen mi nister-president Konoje, de weermacht en het ministerie van Buitenlandsche Zaken over alle met de nieuwe oriënteering der buitenlandsche politiek verband houdende kwesties overeen stemming was bereikt, heeft minister-president Konoje zich, naar Domei meldt, vandaag naar den keizer in diens zomerresidentie begeven. ROME, 16 Aug. (D.N.B.). De Britsche ambas sadeur te Cairo, sir Miles Lampson, heeft vol gens de „Messaggero" na een bewogen onder houd met koning Faroek van Egypte aan dezen een „ultimatum" Zaten overhandigen, dat in geval van verderen tegenstand tegen de Engel sche wenschen voorziet in de volgende maat regelen le. Afzetting van den Egyptischen koning. 2e. De vroegere Egyptische minister-presi dent Ali Maher Pasja en andere leden der vroegere Egyptische regeering, die zich ver zet hebben tegen den Engelschen eisch tot deelname aan den oorlog, zullen voor een krijgsraad worden gedaagd. 3e. De vroegere chef van den Egyptischen generalen staf, Aziz el-Masri Pasja, wiens anti-Engelsche gezindheid bekend is en die eens den leider van de Britsche militaire delegatie generaal Mac Ready wegens den slechten toestand van het Egyptische oor logsmateriaal verwijten maakte, zal eveneens voor een krijgsraad worden gedaagd. 4e. Den opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in het Nabije Oosten, generaal Wavell, zullen souvereine bestuursrechten worden verleend. Verder wordt uit Rome gemeld dat de Joden Egypte beginnen te verlaten. De „Messaggero" maakt melding van het aanstaande vertrek van den leider der „Société Oriëntale de Publicité", Oswald Finney naar Canada. Eigendom van deze maatschappü is het Joodsche blad te Cairo. Bourse Egyptienne", welks hoofdredacteur, Jean Lugol, al eenigen tüd geleden naar Syrië is gegaan. Finney heeft zün vermogen van 3 mil- lioen pond sterling reeds naar Canada over gemaakt. In zün gezelschap zal de bedrijfsleider van de maatschappij, Henri Haim, reizen. Tal rijke andere Joden staan op het punt Egypte te verlaten. LONDEN, 16 Aug. (D.N.B.) De „Evening Stan dard" meldt, dat iemand in Hydepark te Londen een toespraak tot het publiek heeft gehouden, waarin hü zeide: „De Engelschen zijn geen goede krügslieden. Als ik zoons had, zou ik hen niet voor dit land laten vechten." Deze redenaar is tot vijf pond sterling boete veroordeeld. Een aantal Engelsche bladen heeft een foto gepubliceerd, waarop vijf vallende vliegtuigen te zien waren. In het onderschrift werd gezegd, dat hier het gelijktüdig neerschieten van vijf Duitsche vliegtuigen was vastgelegd. De „Yorks hire Post" publiceert nu een communiqué van den volgenden inhoud: „Het ministerie van Luchtvaart vestigt er de aandacht op, dat de Vrüdag en Zaterdag in de kranten verschenen foto, welke het neerschieten van vijf vüandelijke vliegtuigen gedurende hun aanval op een con- vooi scheen te laten zien, geen officieele publi catie was." Naar aanleiding hiervan schrüft de „News Chronicle", dat de foto geretoucheerd was en dat het geheel bedrog beteekende. De bladen, die de foto publiceerden, hebben de pers en ook het publiek een slechten dienst bewezen. De ver valschte foto's zijn slecht voor de moraal en voor de pers, want het volk zal thans ook be trouwbare foto's sceptisch bezien. LONDEN, 16 Aug. (D.N.B.) Naar de Engel sche radio bekend maakt zijn drie militaire waarnemers uit de Vereenigde Staten hier aan gekomen. NEW-YORK, 16 Aug. (D.N.B.). In een Inter view met de „New York Times" heeft de Fran- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Bau doin, gezegd te hopen, dat Engeland de blok kade tegen Frankrük zal verzachten. Deze blok kade zal voor het Fransche volk ernstige ge volgen hebben doch kan Duitschland' nauwelijks NEW-YORK, 16 Aug. De stemming op de New-Yorksche effectenbeurs was heden flauw, terwül er tevens weinig omging. Weliswaar wa ren de berichten omtrent handel en industrie van een gunstigen inhoud, doch de Duitsche luchtaanvallen op Engeland waren oorzaak, dat men een sterke terughoudendheid betrachtte. De meeste noteeringen brokkelden af en voor ver schillende fondsen ging het verlies tijdens den Verderen duur van den handel 2 tot 4 punten bedragen tengevolge van liquidaties, die bü een tamelijk nerveuze stemming plaats vonden. Vooral staalwaarden en automobielfondsen wa ren flauw gestemd. Luchtvaartaandeelen, che mische waarden, koperfondsen en public Uti lities hadden van aanbod te lijden. Ook spoor wegen waren aan den flauwen kant, hoewel men verwacht, dat de inkomsten der spoorwegmaat schappijen als gevolg van het bewapenings programma zullen toenemen. Fondsen van han delshuizen wisten geen voordeel te tr.ekken uit de meer dan gebruikelijke stijging der omzetten in den kleinhandel. Tot het einde van den beurshandel bleef een deren. Baudoin verklaarde Engeland duidelijke toezeggingen te hebben gedaan, dat de door gelaten levensmiddelen slechts de Fransche bevolking ten goede komen. Het Engelsche standpunt achtte hü noch juist noch juridisch te verdedigen. De productie der Fransche ko loniën is voldoende voor Frankrüks behoeften en zou uitsluitend met Fransche schepen ver voerd kunnen worden. TOKIO, 16 Aug. (DNB) Domei meldt, dat volgens berichten uit Chineesche brond de toe stand aan de grens tusschen Thailand (Siaml en Fransch Indo-China den laatsten tüd ge spannen is geworden, sedert vijf Siameesche divisies in dit gebied druk patrouiüee.-en. Men i? van meening, aldus Domei, dat de concen tratie der Siameesche troepen verband houdt met het sterker wordende nationale verlangen in Thailand, dat het gebied, hetwelk vroeger aan Fransch Indo-China is afgestaan, tot het land mbge terugkeeren. NEW YORK, 16 Aug. (DNB) Volgens be richten uit Londen, welke zooeven zijn ontvan gen, is de Engelsche perscensuur verscherpt op een tot dusver ongekende wüze. De autoriteiten der censuur weigeren het zeer groote aantal Amerikaansche perstelegrammen door te zenden. STOCKHOLM, 16 Aug. (D.NE.). Kroon prinses Martha van Noorwegen is naar Stock- holms Tidningen meldt, Donderdag te Petsamo aangekomen, waar zü zich heelt ingescheept op het Amerikaansche troepentransportschip American Legion, dat met 897 Amerikanen uit Europa naar de Vereenigde Staten zal ver trekken. De kroonprinses komt- op uitnoodiging van den Amerikaanschen president naar New- York. Zü heeft haar drie kinderen, prins Harald en de prinsessen Astrid en Ragnhild bü zich. ANKARA, 16 Aug. (D.NE.) De Duitsche am bassadeur, Von Papen, is gisteren door den Turkschen president, Inonoe, ontvangen. Het onderhoud duurde een uur. Tevoren had Von Papen een bespreking gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken Saradjogloe. MILAAN, 16 Aug. (D.N.B.) Op de lijn Va- reseLuino zün gisteravond twee treinen in een bocht met elkaar in botsing gekomen. De belde electrische locomotieven schoven in el kaar. Van de ongéveer 300 reizigers werd een vüftigtal gewond; van tien hunner is de toe stand ernstig. Men schrijft ons uit Berlijn: Zooals men weet, wordt in het Grünewald een reusachtige universiteitsstad gebouwd. Daar, om streeks 10 K.M. ten Westen van het Berlünsche midden, zullen de voordrachtszalen, instituten laboratoria, ziekenhuizen, enz., der Berlünsche Universiteit, der Technische Hoogeschool en der andere in Berlijn gevestigde hoogescholen, ook die der kunsten, worden gebouwd, terwijl er eveneens voor zal worden gezorgd, dat tiendui zenden studenten in deze lommerrüke tuinstad herberg zullen vinden. Met de voorbereiding van den bouw is men reeds een paar jaar bezig. Zü is zoo „gründlich", als wü ons in ons lieve. Vaderland nauwelijks kunnen voorstellen. Zoo heeft men, om reeds van te voren een indruk van de te bouwen universiteitsstad te krügen, van gebouwen, die, zooals de stedebouwers dat noemen, een accent zullen vormen, op ware grooten uit hout, soms ook uit steen bestaande looze gevels opgericht, die mede bestemd zijn, om den ontwerpers van de stad nieuwe bouwkun dige denkbeelden te geven en hun verbeelding te verlevendigen. Deze werkwüze is overigens niet nieuw. De Oude Frits liet haar o.m. bij den aanleg van zijn lustpark „Sanssouci" te Potsdam toepassen, en nog heden ten dage kan men in Potsdam een loos stuk gevel van het „Neue Palais" in oogen- schouw nemen. Bü wijze van merkwaardigheid heeft men het voor het nageslacht bewaard. Gedurende den oorlog staat de bouw der uni versiteitsstad niet stil. Maar het bouwtempo is vertraagd. Ook zün er in het oorspronkelük plan eenige wijzigingen gekomen. Men wil thans, wanneer wü gfted ingelicht zün, het eerst de ge bouwen der z.g. „Wehrwissenschaftliche Fakui- tat" optrekken. Onder „weer-wetenschap" wordt alles verstaan, wat de veiligheid des lands ten goede kan komen. Men is thans in hoofdzaak met het aanleggen der wegen bezig. Verder worden loodsen en hulpgebouwen opgetrokken, tevwül men ook veel graaft en de grondslagen van de universi.eits- stad legt. De gebouwen ten behoeve der weer- wetenschap schieten intusschen al aardig op. Het zal natuurlijk nog geruimen tijd duren, voor het heele plan verwerkelükt is. Dit is een reusachtig karwei, want het aantal universi- teits- en hoogeschoolgebouwen, thans door de heele stad verspreid, loopt in de honderden. De gebouwen te Dalilem, waar verschillende proef stations en laboratoria liggen, zijn omstreeks 15 K.M. van de oude universiteitsstad verwijderd, zoodat een üverig student vele uren per week in omnibus of ondergrondschen spoorweg moet zitten. Ook de academische ziekenhuizen liggen heel verspreid; het oorspronkelijke academische ziekenhuis, de „Universitats Charité", is veel te klein. De bedoeling zit voor, dat de universiteitsstad een stad óp zich zelf zal worden. Het zal inder daad een stad en geen dorp zijn. Op den duur, misschien al na 25 jaar, zal deze universiteits stad zelfs „grootstad" kunnen worden, d.w.z. een bevolking van meer dan honderdduizend inwoners kunnen hebben. Dan zal echter eerst een zeer groot aantal boomen geveld moeten worden. Voor vrienden van het mooie Grüne wald Is dit geen aangenaam vooruitzicht. Haast voor de uitvoering van het heele plan is er intusschen niet. De „oude" gebouwen van de Technische Hoogeschool te Charlot- tenburg, om slechts één voorbeeld te noe men, zün geheel „nieuw". Onder het tegen woordig bewind werden de meeste opgeleverd. De kunsthoogescholen zün ook alle betrekkelijk nieuw. De universiteitsgebouwen „Unter den Linden" maken ook een nieuwen indruk, al zün zü van vóór den wereldoorlog afkomstig. Doch men weet te Berlün uit ervaring, hoe snel een stad zich kan uitbreiden. Als straks de oorlog gewonnen is, zegt men hier, zal Duitsch land tienduizenden academisch gevormden voor zijn nüverheid, landbouw, handel, verkeer en openbaar beheer van noode hebben. Het streven bestaat voorts, dat èen aantal kleine Duitsche universiteiten geleidelijk zal uitsterven, en men kan verwachten, dat de student zich na den oorlog tot Berlijn, wier universiteit en hooge scholen dan ongetwüfeld aan de spits zullen staan, büzonder aangetrokken zal voelen. Boven dien rekent men op een buitengewoon grooten toeloop van studenten uit andere landen. Thans graaft en bouwt en metselt en timmert men in het Grünewald, alsof er geen oorlog was. Er zün nu ook een vijftigtal arbeiders uit Noord- Brabant aangekomen, om hier een handje te helpen. Met een loon van 1.08 R.M. per uur zün zij in hun schik. Zü zün ondergebracht in een barak aan de Heerstrasse ten Westen van den Adolf Hitler Platz, waar zich ook een vüftigtal Noord-Brabanders bevinden, die in de buurt van station „Warschauer Brücke" aan den slag zün gegaan. sterke nervositeit merkbaar; toch konden de noteeringen nog iets boven den laagsten stand van den dag uitkomen. In de meeste gevallen bedroeg het verlies omstreeks 1 punt, al waren er ook enkele fondsen, die 2 tot 4 punten in koers gedaald waren. De beurs sloot flauw. Van de 588 fondsen, die vandaag werden ver handeld, leden er 374 een koersverlies. 141 an dere sloten op hetzelfde peil als Donderdag, ter wijl 73 tegen hoogere koersen werden afgedaan. Londen 4.02} 4.02} 4.02} Amsterdam 1 40.00 40.00 40.00 Brussel I Rome Madrid Zwitserland 22.79 22.80 22.80 Weenen - Stockholm 2385 23.86 23^86 86.625 86.625 86.62d B. Aires Papiei 29.78 29.7ö 29.7e 3Aires Markt 22.75 22.55 22.60 Yokohama 23.4b 23.48 /3.1Ö Aug. 16 15 14 Air Reduction 38} 38} 38} Allied Chemical 149} 150 149 American Can Co. 93 94 93} American Radiator 5 6 6 Am. Rolling Mills 10 10} 10} Am. Smelt Ref. 33} 34 34} Am. Sugar Refining 12 13 12} Am. Tel. Tel. 157} 1:9} 159} Am. Tobacco B. 72 73} 73} Am. Waterworks 8} 8} 8} Anaconda Copper 18} 19} 19 Atchison Topeke 14} 14} .4} Baldwin Locomotive 13} 14} 14 Baltimore Ohio 3} 3} 3} Bethlehem Steel 73} 74} 74 Canadian Pacific 2} 2} 2} Comm. Invest. Trust 37 36} 36} J. 1. Case Company 48 48 48 Ches. Ohio 35} 36 35} Chicago Rock lsl. 1 Chrysler Motor 68} 70} 69} Consolid. Edison Co 27} 27} 27} Coty Incorporated 4} 4} 4} Deleware Huds 10 10} 10 Detroit Edison C ill 111 111 Dupont de Nem. (58} 161 160} Eastman Koda .23} 125} 123} General Electric 31 32} 32} General Foods 39? 40 39} Generaj Motors 44 45 44} Good Year 14 14} 14 Hudson Motor 31 3} 3} Intern. Harvester 4. 41 41 Intern. NickeJ 22} 23} 22} International Papei 14} 14} 14} Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2} Kennecott Copper 25} 25} 25? Mack T rucks 1 ncorp. 20 21 20} Missouri Pac pref. -jV Montgomery Ward 38} 39 39 National Biscuit Co. 18 19} 19 Nat. City Bank 22} 22} 22} New York Central 10} 11 10} Nortolk Westen 2.0} 209} 209 Nord. Ainer n.a. 18} 18} 18} Northern Pacific 5} 6 6 Packard 3} 3} 3} Pennsylvania 19} 19} 19} Proctor Chambh 62 62} 61 Publ. Serv. N. J. 34 34 34} Pullman Incorporat. 18} 18} 18? Pure Oil Company 7} 7} 7} Radio Corporation 4} 4} 4} Reading Company 12} 12} 12} Rep. Stee' ,6 16} 16} Reynolds Tobacco B. 33 33} 33} Sears Roebuck 74} 75} 75 8 Shell Union Oi) 8 8 Socony Vacuum 8} 8} 8} Southern Pacific 7} 7} Sotthern Railway 10} 10} 10} Standard Brands 6 6 6 Stand. Oil of N.-J. 33 33} 33} Texas Gulf Sulphur 30} 30} 30} Twent. C. Fox Film 5} 5} 5} Union Carb, Carb. 66} 76 68 Union Oil of Calif. '2 12} 12} Union Pacific 81 81 82 United Aircraft 34 35 34} United Corp A. 1 1 United Fruit Com p. 60 61 61} U. S. Ind. Alcohol 17} >7} 17} U. S. Rubber 17} 18 18 U. S. Steel 50} 51 31 U. S. Steel prcf. 115} ilb 116 Western Union 16} 17} 17 Westingh. Electric 93} 96 95 •Voolworth Building 3i 31 31 f - ex dividend ex coupon. -F nieuwe aandeelen. Slotkoersen Aug. NEW YORK, 16 Aug. 16 15 14 NEW YORK, 16 Aug. 16 Aug. 15 Aug. 3.71 3.76+- 3.81- 0.65 0.70 075 Sept. Deo Mrt Mei Juli 16 Aug. 15 Aug Koffie (Rio - Nieuw contract) Sept. 3.70- Sept 3.75 Dec. 3.80. Mrt. Mei Juli Suiker Sept. 0.63 i Deo 0.70 Mrt. 0.75 Rubber Stcndaard Juil 19.54 19.65 Sept 19.29 19.40 Oct 19.20 19.23 Dec 19.1a 19.17 Katoen Oct 9.22.23 9.29- Mrt. Dec 9,18- 9.26 Mei Jan 9.09 9.15 Juli Tin Loco 50.75 50.75 90 dagen (Santos) 5,11. 5.30- 5.49-+ 3,57.+ 5.65,+ 5.20+ 5.39 5 58+ 5.c6+ 5.7 t-j- Mel Juli Sept. 0.77 0.79} 0.82 Jan Mrt Mei 19.03 i 8.86 18.66 9.07- 08 8.89 8,70 0,77 0 80 0.82 19.00 18.80 18.60 9.14 8.94 8.75 50.62 16 Aug. .Tarwe Sept 68 70 i i 71 Termijn 50.50 50 30 50.30 CHICAGO, 16 Aug 15 Aug. 16 Aug. 15 Aug. Dec MeJ Mais Sept Dec Met 60 i •- 54 i ■- 55 Haver 71 72 Sept 27} 73 Dec. 27 74 Mel 28 27} 27} 29 Rogge 60 Sept. 37}._ 55}Dec 40} 56}.- Mel 43} 39? 12} 45} Reuzel Sept 4.57 Oct 4.67 j 4.671 4.57 Dec in 4 85* 4 93 16 Aug. Tarwe Juh Oct 73 f Dec 74 i Rogge Oct 401 Der ^1 j Mei riavei Oct Dec, 15 Aug. 4.87} 4.97 WINNIPEG, 16 Aug. 16 Aug. 15 Aug. Gersi j. Jul! 73 Oct 74 I Dec. 27} 25 i 42} 43| 28} 26 JUll Oct Mei 31 32 •- 30} 31} Lfjnzaad I32~? i'.33 i PRAAG, 16 Aug. (D.N.B.) In Tsjechische re- geeringskringen wordt medegedeeld, dat de voorbereidingen voor de reorganisatie van het comité der Tsjechische Nationale Gemeenschap voltooid zijn en dat de benoeming van het nieu we comité zeer binnenkort verwacht kan wor den. De nieuwe mannen zullen tot taak hebben verder te werken aan de opvoeding van het Tsje chische volk volgens de bedoelingen van presi dent Hacha. Dat doel zal bereikt worden wan neer het geheele Tsjechische volk, eendrachtig en in vrijwillige discipline, onwrikbaar achter zijn president staat. Op den feestdag van Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming is in Goirie bij Tilburg op plechtige wüze de nieuwe kerk aan den Tilburg- scheweg, toegewijd aan Maria Boodschap, in gebruik genomen. Met speciale toestemming van de autoritei ten mocht de nationale driekleur worden uit gestoken en spontaan hadden alle Goirlenaren aan den oproep der geestelijke overheid gevolg gegeven. Voor den aanvang der plechtigheid werden de Deken van Tilburg, mgr. J. F. M. Sanders, de nieuwbenoemde pastoor der parochie, de zeereerw. heer L. W. J. M. Pessers en de as- sisteerende geestelijkheid door bruidjes en schildknapen afgehaald en begeleid naar de kerk, die van binnen feestelijk met groen en bloemen was versierd. De kerk was geheel met belangstellende geloovigen gevuld. Op de ge reserveerde plaatsen hadden plaats genomen de burgemeester van Goirie, de heer Henri van Ginneken met de overige leden van het ge meentebestuur, alsmede de familieleden van den pastoor, afgevaardigden van vereenigingen, enz. Deken Mgr. Sanders verrichtte allereerst de inzegening van het nieuwe kerkgebouw. Daarna vond de installatie van den nieuwen pastoor plaats. Deze plechtigheid' werd verricht door Deken mgr. Sanders, terwül als getuigen fun geerden pastoor Wassenberg uit Goirie en pas toor Goossens uit Uden. Na afloop der instal latie hield Deken Sanders de gebruikelijke pre- dicatie. Vervolgens droeg de pas geïnstalleerde pas toor, de zeereerw. heer Pessers, een solemneele Hoogmis op, met assistentie van de kapelaans Eügenraam en Remi, uit Goirie. Na het H. Evangelie hield pastoor Pessers een predicatie, waarbij hü de gebruikelüke dankwoorden sprak. Na de H. Mis werd pastoor Pessers op het kerkplein namens de gemeente verwelkomd door burgemeester Van Ginneken en namens de parochianen door den heer mr. F. van der Ven, lid van het Kerkbestuur. Des namiddags celebreerde pastoor Pessefs een plechtig Lof, na afloop waarvan hem een serenade werd gebracht door de harmonie „Oefening en Ontspanning." In het bondskantoor van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouw ondernemers te 's Gravenhage is een vergade ring gehouden, waaraan deelnamen afgevaar digden van dien bond, alsmede van den Bond van Vereenigingen van Huiseigenaren in Neder land. den Zuid-Nederlandschen Bond van Huis eigenaren en den Nederlandschen Bond van Bouwondernemers. In deze vergadering is in principe besloten tot oprichting eener Federatie van Huis- eigenarenbonden in Nederland, waarvan deel uit zullen maken de drie eerstgenoemde bon den, terwijl deze Federatie met den Nederland schen Bond van Bouwondernemers een nauw contact zal onderhouden bij voorkomende vraag stukken, de belangen van huiseigenaren en bouwondernemers rakend. In een 28 Augustus te houden vergadering zal een concept-overeenkomst voor de werkwijze der federatie worden vastgesteld. Op Zondag 25 Aug. zal voor de eerste maal een nationaal kampioenschap voor juniores worden gehouden. Hiermede krijgen de jongere athleten hun kans om te bewijzen, welke waarde zij hebben voor de toekomst hunner vereeniging. De wedstrijd wordt op ongeveer dezelfde wüze gehouden als die om het clubkampioenschap vcor senioren. De volgende nummers staan op het program: 100 M„ 300 M., 800 M. hoogspringen, versprin gen, kogelstooten, discuswerpen, speerwerpen en 4 x 100 M. estafette. Voorts zullen tijdens deze wedstrü'den esta fettes om den Herman van Leeuwen-beker ge organiseerd worden over de afstanden 4 x 100 M., 4 x 400 M. en g 800-400-200 wpp. Ook een 200 M. hordenloop en 10.000 M. om het kam pioenschap van Nederland staan op het pro gramma. De organisatie der wedstrijden is in handen van de Amsterdamsche Athletiek Club. Mal 26 27 15 Opgave laatst uitbetaalde nummers per Augustus 1940: Clearing met Duitschland: laatst uitbetaald nummer: tegen guldensvorderingen 890.080, tegen Reichsmarkvorderingen 21.871/210.807. Clearing met Chili: laatst uitbetaald nummer 1661. Clearing met Turkije: laatst uitbetaald num mer: algemeene clearingrekening 4740, trijzondere clearingrekening 2431a. Cle'aring met Italië: laatst uitbetaald nummer 2194. Koersen voor stortingen op 17 Augustus 194° tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36; belga's 30.14; Zwitsersche francs 42.77' lires 9.55; Deensche kronen 36.40; Noorsche kro nen 42.80; Zweedsche kronen 44.85; Tsjechisch3 kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54; dinar (oude schulden' 3.43; dinar (nieuwe schulden) 4.23; Turkscn ponden 1.45K- HAARLEM. Geslaagd voor het geheele e**' men: mej. N. Brons te Overveen. P. Brouwer o Koning te Heerhugowaard, C. A. J. Lenglet^ Amsterdam. Voor gedeelte B: H. Braam te An1 stelveen en mej. M. H. Moud te Umuiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2