Thans totale Engeland blokkade tegen afgekondigd Sabotage wordt zwaar gestraft Britsch front in Somaliland ineengestort WILT NIET BEZORGD ZIJN!" Engeland weer hevig gebombardeerd Een bom nabij Huis ten Bosch r •Verduistering Engelsche bommen werper gedaald Weer een bomaanval op Alexandrië Grieksche reservisten spoedig opgeroepen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Wilhelmstrasse verklaart officieel: ZEEOORLOG IN VOLLEN OMVANG Bekendmaking Van den Weermachtbevelhebber in Nederland Vele stellingen veroverd; groote buit behaald MEISJES VAN BOUVIGNE Veertiende Zondag na Pinksteren Verscheidene schepen tot zinken gebracht ZONDAG 18 AUGUSTUS 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE. JAARGANG No. 22552 Het navicert-systeem Inzittenden de vlucht genomen Verzoek aan het publiek Italiaansch weermachtsbericht: Een verliezenlijst Zaterdagavond in Breda aangekomen ?5 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Duitsche weermacht meldt: Nieuw Duitsch vliegtuig Romeinsch oordeel over berichten van Britsche zijde Ver antwo ordelijkheid Veel materieele schade; elders werd vee gedood NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der .Omroepers" zte de rubriek BERLIJN, 17 Aug. Wordt bekend gemaakt: (D.N.B.). Officieel I. Engeland heeft sinds het begin van den oorlog in steeds toenemende mate de vol kenrechtelijke regeling van de oorlogvoe ring ter zee geschonden. Het begon met de verklaring tot contrabande van alle levensmiddelen, hetgeen tegen de meest Primitieve wetten der menschelijkheid in- öruischt. Hierdoor moesten, evenals in den Wereldoorlog, de Duitsche vrouwen en kinderen Setroffen worden. Daarop volgde, dat alle goe deren van Duitschen oorsprong, zelfs de goe deren in neutraal bezit en die op neutrale sche pen uit Duitschland waren geëxporteerd, tot contrabande verklaard werden. Hierdoor moest het Duitsche bedrijfsleven getroffen worden. Vervolgens kwam de tegen het volkenrecht in- druischende bewapening van de Engelsche koop vaardijschepen om deze als aanvalswapen te- Pen Duitsche duikbooten te gebruiken, het mis bruiken van neutrale vlaggen, enz. Duitschland heeft hierop geantwoord: le. Door verplaatsing van zijn handel naar het Oosten en aanzienlijke uitbreiding van zijn Veevoer aan levensmiddelen en grondstoffen uit he Europeesche en Aziatische handelsgebieden, hoor reserveering van geweldige hoeveelheden Ban grondstoffen van allerlei soort in de van aijn vijanden gezuiverde Europeesche landen ten Eunste van het Duitsche bedrijfsleven, en 2e. Door het tot zinken brengen van vijf VhiUioen br. reg. ton ruimte der koopvaardij schepen welke Engeland ter beschikking staan, hetgeen geschiedde door de Duitsche oorlogs- hrarine en het luchtwapen. Daarbij komt het onbruikbaar maken van nog IK millioen b.r.t. echeepsruimte door zware beschadiging bij lucht aanvallen, dus in totaal 6Vz millioen b.r.t. II. Nadat Engeland steeds meer had inge ven, dat zijn methode van oorlogvoering ter zee, welke met alle regelen van het volkenrecht vn strijd was, nutteloos was, is het tot steeds brutaler middelen overgegaan. Hiervan moeten Eenoemd worden: het leggen van drijvende mij- Pen, het openlijke en gecaumoulleerde gebruik van visschersbooten als duikbootvallen, de aan kondiging van mr. Churchill in het parlement °P 9 Mei 1940, dat in het Skagerrak overdag alle Duitsche koopvaardijschepen en des nachts alle koopvaardijschepen- zonder onderscheid der Nationaliteit tot zinken gebracht zouden wor den. Den zwaarsten slag heeft Engeland aan de Scheepvaart van derde landen toegebracht door he volgende maatregelen. Het heeft: le. De koopvaardijschepen van Noorwe gen, Denemarken, Nederland, België en Frankrijk gerooid om de geweldige verliezen aan eigen tonnage althans gedeeltelijk te vervangen. Sindsdien dwingt het de eigen dommen en bemanningen dezer schepen. Voor Engeland heerediensten te verrichten, en 2e. Het probeert met alle middelen de ge hele neutrale Scheepvaart onder zijn controle dwingen. Zoo heeft Engeland de meest uit- Ccnioopende gebieden ter zee, zooals zoo juist b°g het gebied tusschen Groenland en Engelana j*P bepaalde- gebieden om Zuid-Engeland, vol koren wederrechtelijk met mijnen versperd en "Bdngt het de neutrale scheepvaart de Engel- a°he contrólehavens aan te doen. Het houdt ook de schepen van landen ais ijapan, de Sovjet-Unie en Zweden, die aan den akiropeeschen oorlog in het geheel geen' deel bebben, willekeurig vast. Vooral probeert het fitter thans de geheele neutrale scheepvaart ct beruchte navicert-systeem, de door Enge re spionnage-organisaties in neutrale landen Georganiseerde handelscontröle, op te dwingen ifet behandelt schepen zonder navicert als prijs. jNgeland poogt op deze wijze de geheele neu rale koopvaardijscheepvaart aan zijn oorlogs doeleinden dienstbaar te maken. Wat het zeegebied om Engeland betreft, zoo 'indt hier, wegens de steeds toenemende ge- Cchtshandelingen der wederzijdsche lucht- en ccstrijdkrachten, het normale handelsverkeer Ui het geheel niet meer plaats. Daarentegen gorden V: aan de neutrale koopvaardijscheep- aart thans door mijnen, patrouillebooten, luchtpatrouilles, Engelsche kustbatterijen enz. ?aar routes en haar optreden voorgeschreven. !^cer andere neutrale schepen varen meest on- Cf dwang in konvooien van Engelsche zee- 'cijtikrachten'. Van een vrije scheepvaart in de- zeeën kan dus thans geen sprake meer zijn. r® ontwikkeling toont veeleer aan, dat de neu- vfa'e scheepvaart, voor zoover zij heden nog op ^Ngeland vaart, aan alle gevaren van de oor- kashandelingen is onderworpen, en dat zij al j,aar de omstandigheden direct of indirect door ^geland voor hulpdiensten misbruikt wordt. Engeland zelf heeft dus door zijn maat- regelen, welke een aanfluiting zijn van elk Volkerenrecht, het geheele zeegebied rond om zijn eilanden tot militair operatiegebied, gemaakt, een toestand welke aan elk wer kelijk neutraal schip moet verbieden zich in öeze zeeën te begeven. andere verschrikking voor de neutrale Ij eepvaart en zeelieden moet zijn, dat Enge- Q nd onder den dagelijks toenemenden druk van c Duitsche strijdkrachten zich onlangs ook heel jbchlijk over de iaatste beperkingen der fatsoen- Jbe oorlogvoering heeft weggezet. Zoo heeft q,r- Churchill voor eenige dagen laten aankon- V)Seh, dat de onbewapende Duitsche reddings- jjegtuigen, welke onder bescherming staan van jv Roode Kruis en de in nood verkeerende qjNjtsche of vijandelijke vliegers redden, thans 4~°r Engeland zouden worden neergeschoten, deze cynische uitnoodiging tot moord, welke Nrnerkend is voor de vertwijfeling van de te- ^Nwoordige Engelsche regeerders over de ko- v ineenstorting, heeft het Engelsche lucht- y Ntn prompt voldaan. Bij de jongste luchtge- chtea werden nX twee Duitsche reddings vliegtuigen tijdens hun reddingswerkzaamheden, welke gewonde Britsche vliegers golden, door de Engelschen neergeschoten. III. Duitschland heeft deze ontwikkeling se dert maanden aandachtig gevolgd in de hoop, dat wellicht toch nog verstandige overwegin gen de huidige Engelsche regeerders ervan zou- ddn afhouden, op den weg van deze misdadige oorlogvoering voort te gaan. Deze hoop was vergeefsch. Engeland heeft het laatste beroep van den Führer van de hand gewezen. Daar tegenover heeft de Rijksregeering thans beslo ten, met gelijke munt te betalen en haar mili taire machtsmiddelen met dezelfde onverschrok kenheid tegen de scheepvaart rondom Engeland te gebruiken. Op 26 September 1939 heeft de Engelsche regeering door haar toenmaligeu minister-president, mr. Chamberlain, verklaard: „Duitschland is een belegerde vesting en het is volkomen geoorloofd en menschelijk het Duit sche volk van alle vitale toevoeren af te snij den", dat wil dus zeggen: de huidige Britsche regeerders achten het volkomen vanzelfsprekend en geoorloofd, dat, wanneer zij hun zin kregen, Duitsche vrouwen en kinderen, evenals in den Wereldoorlog aan den hongerdood werden over geleverd. De politiek van den Führer. die voor het Duitsche bedrijfsleven den toevoer van le vensmiddelen uit groote deelen der wereld heeft geopend, alsmede de reserveering van enorme voorraden grondstoffen, door den unieken roem- vollen veldtocht van onze legers, hebben deze Engelsche berekening doen mislukken. De hui dige Britsche regeerders weten dat. Niettemin durven zij de volledige ineenstorting van hun politiek tegenover het eigen volk nog niet te bekennen, maar proclameeren zij daarentegen den oorlog tot het uiterste. Tegenover deze houding waarmede Enge land zich zelf naar den ondergang drijft, steft de Rijksregeering vast; de belegerde vesting is thans niet meer Duitschland, maar het Engelsche eilandenrijk. Tegenover de mislukte Engelsche hongCrblokkade je gens Duitsche vrouwen en kinderen, stelt thans Duitschland de totale blokkade der Britsche eilanden, welke hiermede wordt afgekondigd. (Zie vervolg pagina 2) Zonsondergang 18 Augustus 20.59 Zonsopgang 19 Augustus 6.29 Zonsondergang 19 Augustus 20.57 Zaterdagmorgen om half vijf heeft een zware Engelsche bommenwerper op den Tiggeltschenberg te Rijsbergen (NIB.) een noodlanding gemaakt. De machine ver brandde gedeeltelijk. De twaalf inzittenden van het toestel hebben, nadat zij hun uni form hadden uitgetrokken, de vlucht geno men. Vermoed wordt, dat deze bemanning een zoogenaamde vernielingsgroep („Spreng- kommando") vormt. Het publiek wordt verzocht, indien aanwij zingen kunnen worden verstrekt, die tot op sporing van een of meer dezer personen kun nen leiden, daarvan ten spoedigste het dichtst bijzijnde Duitsche militaire bureau in kennis te stellen. Ingeval deze inlichtingen tot eenig resultaat leiden, wordt een flinke belooning in uitzicht gesteld. De Weermachtsbevelhebber in Nederland, ge neraal der luchtmacht Fr. Christiansen, maakt bekend: A. In mijn op 6 Juli 1S40 gepubliceerde be kendmaking heb ik er tegen gewaarschuwd: 1) den met Duitschland in oorlog zijnden mogendheden eenigerlei de oorlogvoering be treffende mededeelingen te doen toekomen of daarbij behulpzaam te zijn. 2) sabotagedaden tegen de Duitsche weer macht en haar instellingen of tegen verkeers-, handels- en industrie-installaties te begaan. Ik heb er uitdrukkelijk op gewezen, dat der gelijke handelingen volgens de Duitsche, met het oog op den oorlog verscherpte landsver- raadwetten worden gestraft en dat degene, die, een met Duitschland in oorlog zijnde mogend heid voordeelen verschaft, mededeelingen ver strekt of haar op eenige andere wijze begun- ERGENS IN ITALIC, Het 69ste Italiaanschc luidt als volgt 17 Aug. (D.N.B.). weermachtsbericht De dag van gisteren, de vijfde dag van den blocdigen veldslag voor de verovering van Britsch Somaliland. vormde een hoogte punt. De vijand werd bij zijn terugtocht over het geheele front verslagen. Wij hebben gedurende meer dan een uur de haveninstallaties van Alexandrië en de oorlogsschepen, die daar voor anker lagen, hevig gebombardeerd. Een vliegtuig is van deze actie niet terug gekeerd, terwijl een ander vliegtuig van een verkenningsvlucht boven de Roode Zee niet terugkeerde. Zaterdagavond maakte het hoofdkwartier van de Italiaansclie weermacht in het weer- machlbericht no. 70 het volgende bekend: Dc op 11 Augustus in Britsch Somaliland begonnen slag tegen het gros der vijandelijke strijdkrachten van den Jerato-pas in dc zone van Adadlch is in een overwinning voor ons geëindigd. Na vjjf dagen hardnekkigen strijd is het sinds lang opgebouwde Engelsche verdedi gingsstelsel met zijn voornaamste steunpun ten en zijn twee linies van prikkeldraadver sperringen, alsmede met zijn in de rotsen geplaatste artillerie- en machinegeweer kazematten door omsingeling van oeide vleugels gevallen. Talrijke wapens van aller lei aard, geweldige hoeveelheden oorlogs materiaal en levensmiddelen, alsmede tal rijke gevangenen zijn in onze handen ge vallen. De vijand liet op het slagveld honderden dooden achter, die tot Rhodesische en Indische bergbataljons behooren. Ons luentwapen heeft zooals steeds in rechtstreeksche samenwerking door aanvallen met bommen en machinegeweer vuur op vijandelijke stellingen krachtdadig aan den slag meegedaan, alsmede op verre vluchten oorlogsschepen en in de haven van Berbera voor anker liggende transportschepen zwaar getrof fen. Inmiddels hebben de Engelschen zonder eenig resultaat het vliegveld van Assab en het plaatsje Giggiga gebombardeerd. De manoeuvre, die ons naar Berbera zal voeren, gaat onweerstaanbaar verder ter verovering van de tweede versterkte linie, waarop de door onze colonnes achtervolgde vijandelijke troepen zich terugtrekken. De tegenstand van de Engelsche troepen in Britsch Somaliland bij de verdedigingslinies, die reeds een tijd geleden zijn opgericht, en voor zien zijn van Friesche ruiters, prikkeldraad en verdekt opgestelde mitrailleurs, is door de Ita- liaansche troepen gebroken. Aldus een Stefani- bericht uit Rome. De Italiaansche colonnes achtervolgen de Engelschen, die terugtrekken op een linie van minder beteekenis, welke geen hindernis van voldoende beteekenis vormt voor het onstuimig opdringen der Italianen. Vernomen wordt dat het Engelsche slagschip „Royal Sovereign" in de haven van Berbera voor anker ligt ter bescherming van de schepen, die bezig zijn materiaal te laden dat misschien nog gered kan worden, maar onder het bereik van de Italiaansche luchtmacht liggen. Men ver wacht dat de Engelschen Britsch Somaliland zullen verliezen, welk verlies reeds door de moe- delooze verklaringen van Churchill is aange kondigd. Na de vlucht uit Andalsnes, Duinkerken en Calais wordt een ander expeditiecorps gedwon gen zich in te schepen, indien dit zonder moei lijkheden en zonder verliezen zou kunnen ge schieden. De Italianen hebben bij hun overwinningen in Cassala en Kenya nog een schitterende over winning gevoegd Ondanks de moeilijkheden, die zij volgens de Engelsche propaganda nog te verduren zouden hebben, hebben zij hun pogin gen bekroond gezien. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weer macht publiceert een derde lijst met de namen van 41 officieren, onderofficieren en manschap pen die tusschen 16 en 31 Juli aan het West- front gesneuveld zijn. In hetzelfde tijdvak zijn in Noord-Afrika 115 officieren en manschappen gevallen. De inlandsche troepen in Italiaansch Afrika verloren tot en met 31 Juli 245 man schappen. Bovendien werden 444 manschappen gewond en worden er 91 vermist. Het aantal Italiaansche gewonden in Noord-Afrika bedroeg tot denzelfden datum 306, terwijl 188 vermist worden. Zooals men weet, zijn bij de evacuatie van Breda ook de meisjes van het dienstboden internaat Bouvigne bij Breda naar het buiten land vertrokken. Op verzoek van het departement van Sociale Zaken hebben de Duitsche autoriteiten alles tn net werk gesteld om deze vluchtelingen op te sporen en naar "Nederland te doen terugkeeren Deze pogingen zijn gelukkig met succes be kroond. Het gezelschap van ongeveer 70 meis jes is Zaterdagavond uit Montpellier weder in Breda aangekomen, stigt, tevens het leven en den eigendom van zijn volksgenooten benadeelt en in gevaar brengt. Ondanks deze niet mis te ver stane bekendmaking is nog onlangs een sabotagedaad voorgekomen. In geval van herhaling zal naast de bestraffing van daders, mede plichtigen en medewetenden: a) zoowel aan de gemeente, waar de daad is gepleegd, b) alsook aan de woonplaats van de schuldigen, een gevoelige geld boete worden opgelegd. B. Bovendien maak ik bekend: 1) Iedere waarneming van een landing, van het naar beneden springen of van het opont houd van vijandelijke militairen, zoomede van ieder geval, waarin uit vijandelijke vliegtuigen op Nederlandsch gebied een voorwerp wordt nedergeworpen, moet terstond aan de naast- bijzijnde Duitsche militaire of politionecle in stantie worden gemeld. 2) Degene die vijandelijke militairen verbor gen houdt of hun onderdak of andere hulp verleent, wordt volgens de Duitsche strafwet ten m bepaalde omstandigheden met den dood gestraft. Dienovereenkomstig is reeds een vonnis van een Duitschen krijgsraad ge veld, waarin zware tuchthuisstraffer zijn op gelegd. C. Zouden gevallen als bovenbedoeld zich herhalen, dan zal bovendien worden overge gaan tot inhechtenisstclling van gepast aantal gijzelaars. Dominus providebit Nu meer dan anders de trekken der men seden door zorg zijn geteekend en de onzeker heid over den dag van morgen hun geest pijnigt met de gedachte: „Wat zullen wij eten? Waarmee zullen wij ons kleeden?" schijnt het Evangelie van dezen Zondag ouderwetsch en uit den tijd, een Evangelie geschreven voor dagen van blijdschap, licht en zonneschijn. Het is nu immers geen tijd van romantiek, maar van harden en bitteren ernst, waarin ooriogsnood een geheel werelddeel in zijn sta len greep houdt omsloten en het geronk van ieder vliegtuig een hernieuwde zorg oproept om eigen veiligheid. Niettemin bezit het Evangelie als het woord Gods de" blijvende actualiteit der waarheid. En het is met een lichte ironie om onze bezorgd heid over velerlei kleine nooden, dat Christus onze mogelijke bezwaren tegen Zijn woord reeds bij voorbaat afwijst: „Wie uwer kan met al dat gezorg en al dat getob een cl toevoegen aan zijn levensweg?" Wij maken ons bezorgd en bekommerd over vele dingen, maar dit eene is slechts noodzakelijk: „Zoekt eerst het Rijk Gods en zijn gerechtigheid" en dan komt het overige vanzelf in orde: „al het andere zal u worden geschonken als toegift." Het kost ons wellicht moeite dit woord van Christus te aanvaarden. Wij hinken te veel op twee gedachten: wij willen God dienen en de wereld. Zeker, God wil ons niet iedere zorg voor het-tijdelijke verbieden. Hij leerde ons immers zelfs bidden: „Geef ons heden ons dagelijksch brood." Maar we! verbiedt Hij ons de al te groote zorg voor het tijdelijke, voor geld, eer en positie, waardoor onze aandacht wordt afgetrokken van het eeuwige. Wij denken nog altijd te zeer. dat wij zelf onze toekomst kunnen regelen en vergeten, dat God het is, Die de wereld leidt en dat slechts Zijn doeleinden uiteindelijk zullen wor den verwezenlijkt. Te weinig is het onze lijf spreuk: „Dominus providebit!" „De Heer zal er in voorzien!" Gebrek aan vertrouwen is de dwaling bij uitstek der goedwillenden. Zoo moeilijk gelooft het menschenhart, dat God ons onbeteekenen- ae menschen lief heeft. Wij meten God met razen maatstaf. Maar God is goed krachtens Zijn Wezen, Hij bezit de liefde niet. maar Hij is liefde. Hij is „Onze Vader" en onze Vader weet immers, dat wij dit alles noodig hebben. Hij is veel bezorgder voor ons, dan wij dit zelf zijn. Hij bemint ons meer. dan wij ons zelf ook slechts kunnen beminnen; zoozeer, dat het offer van Zijn eenigen Zoon Hem niet te groot was. Zoo volkomen is ons leven geborgen in Zijn hand, dat, wanneer Hij Zijn hand zou terugtrekken wij volkomen zouden ophouden te bestaan en in het niet zouden terugzinken. Ir, Hem toch is het, dat wij leven, ons bewegen en zijn. Zou Hij dan, die ons uit liefde schiep en uit nog grootere liefde verloste, zich niet bekommeren om de ziel, die Hij voor zoo kost baren prijs heeft gekocht? „Kan dan een vrouw soms haar kindje ver geten, zich niet ontfermen over den zoon van haar schoot? En al zou ook zij het vergeten, Ik, Ik vergeet u nooit. Zie, Ik heb u gegrift in de palm van Mijn handen". (Is. 49, 15j. Al moge de zorg om ons leven en dat onzer medeburgers ons dwingen, de ramen van onze huizen te verduisteren, de zwarte nood der tij den mag ons er niet toe brengen, de vensters van ons hart te sluiten voor het thans meer dan anders overvloedige zonlicht van Gods liefde en genade. „Ziet, nü is het de gunstige tijd" (2 Cor. 6, 2.). Wat de dag van morgen ons zal brengen, heeft God van eeuwigheid vastge steld. maar het blijft voor onze afgetobde her senen verborgen. Wij hebben slechts rekening te houden met dit oogenblik, met dezen dag en dit uur, dat ons wordt geschonken. Laten wy dus geen slaaf worden van de zorgen voor de toekomst maar veeleer het besef in ons verle vendigen, dat God goed is. ons lief heeft en veel beter dan wij weet „wat ons tot vrede strekt". (Luc. 19, 42.). Wij moeten den moed nebben God aan Zijn woord te houden door een bündelingsch en on voorwaardelijk vertrouwen op Zijn kracht en door een uiterste geringschatting \oor ons eigen weten en kunnen. Wij mogen de oceanen hebben gepeild en de sterren geteld, maar ons weten wordt wankel en ongestaag, wanneer ons vertrouwen niet on beperkt is. Wij hebben nog een te hoogen dunk van ons zelf. wij willen nog te graag zelf Voorzienigheid spelen en daardt ir missen wij den moed tot die heilige zorgeloosheid, tot die dwaasheid der heiligen, die de hoogste wijsheid en de bron van alle blijdschap is. Ook ons geldt nog te veel Iret verwijt van Christus: ,,K 1 e i n g 1 o o v i g e n" Maria, de meest volkomen afspiegeling van Gods heiligheid, heeft dat onbeperkte Gods vertrouwen In volkomen mate bezeten omdat heel haar leven een vervulling was van net „Zie de dienstmaagd des Heeren". En daarom durft de Kerk op haar het ontroerende woord toe te passen, waarmede het boek der Spreu ken spreekt over de ongeschapen Wijsheid Gods: „Toen Hij de fundamenten der aarde legde, was ik bij Hem als een troetelkind was ik eiken dag Zijn vermaak, spelende voor Zijn aangezicht te allen tijde spe lende op Zijn wereldrond". (Spr, 8, 29—31). „Spelende voor Gods aangezicht". Dat is onze plicht: door deugd te worden, wat kinderen van nature zyn, argeloos spelend in het vertrouwen op de goede zorg van Vader niets verwachtend van eigen kracht, maar slechts steunend op Hem, Die alles weet en voor alles zorgen zal. Het is het wonder van Gods Wijsheid, dat Zijn grootheid klein kon worden als een kind. Geve Gods Wijsheid aan deze vermoeide en door veel kennis oud geworden wereld de zor geloosheid en de argclooze levenskunst, die het geheim der kinderen en eenvoudigen van harte zijn. BERLIJN, 17 Aug. (DNB) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen zette op 16 Augustus en in den nacht van 16 op 17 Augustus den strijd tegen het Britsche eiland met ver schillende afdeclingcn voort. Hierbij wer den vliegvelden, luchtdoclbatterijen en bal lonversperringen in Zuidoost-Engeland en in dc verdere omgeving van Londen, fa brieken der wapenindustrie in Midden- Engeland, alsmede haven- en kade-instal laties in Cardiff, Newport en Bristol suc cesvol met bommen bestookt. Bij het eiland Wight werd een torpedojager tot zinken gebracht. In de aanvalsgebieden braken de Duitsche jachtvliegtuigen in hevige luchtgevechten door den vijandelijken afweer, waardoor het voor de eenheden gevechtsvliegtuigen mogelijk werd hun aanvalsdoelen te bereiken. In den nacht van 16 op 17 Augustus vielen in het rijksgebied binnengedrongen Britsche vliegtuigen verschillende plaatsen aan, waarby de aangerichte schade slechts matig was. En kele woonhuizen kregen bomtreffers, waardoor twee burgers werden gedood en verscheidene gewond. Het totale verlies van den vijand bedroeg gis teren 89 vliegtuigen, hiervan werden er 59 in luchtgevechten, 23 op den bega,nen grond en 7 bij nacht door de luchtdoelartillerie vernietigd. Er werden 22 versperringsballons in brand ge schoten. Van de eigen vliegtuigen, worden er 31 vermist. Duitsche duikbooten hebben uit sterk be veiligde convooien verscheidene bewapende koopvaardijschepen met een totalen in houd van 25.700 br. reg. ton, waaronder een tankschip van 5700 br. r. t., tot zinken gebracht. Bij de Zaterdag ondernomen Duitsche lucht aanvallen op Engeland heeft de Engelsche luchtdoelartillerie door bommen en machine geweervuur sterk te lüden gehad, zoo verneemt het DNB van militaire züde. De Duitsche aan vallen gingen vooral tegen de luchtdoelartille rie aan de Britsche Zuidkust. Het is gebleken, dat dit afweergeschut tijdens het gevecht vrij wel uitgeschakeld werd. Het behaalde geen treffers en stoorde de Engelsche jagers. Naar op grond van buitenlandsche berichten bekend wordt, zijn eenige hoogere officieren van de Britsche luchtdoelartillerie ter beschik- king gesteld. De opleiding van het bedienend 1 keiyke Britsche propagandatrucs. personeel zou deels zeer gebrekkig geweest zijn. Ook zou er veel verouderd materiaal gebruikt zijn. Zooals gevangen genomen vliegtuigbe manningen hebben verklaard, is hun ter opre gekomen, hoe hun kameraden van de eskaders jachtvliegtuigen zich er over beklaagd hebben, dat de geheele verdediging des lands alleen op hun schouders rust en dat zij onnoodig hooge verliezen moeten lijden. Tenslotte meldt D.N.B dat gevechtseen heden van het Duitsche luchtwapen, die vanmiddag naar Engeland gevlogen waren, op drie machines na, die nog verwacht wor den, na uitvoering van hun opdracht zijn teruggekeerd. Volgens mededeelingen van de Duitsche jachtvliegers hebben de Engelsche jagers geen grooten vechtlust aan den dag gelegd, zoodat er niet zoo groote luchtge vechten ontstaan zijn als op de vorige c.agen. Volgens bericht uit Berlijn is in de Dornier- fabrieken thans een nieuw vliegtuig gebouwd. n.l. de Do. 15, een zelfde soort vliegtuig als de Do. 17, het zgn. vliegende potlood. Het nieuwe vliegtuig kan als gevechtsvliegtuig of als ver kenningsvliegtuig worden gebruikt. Het heeft twee motoren en is uitgerust met zware en lichte mitrailleurs. De Do. 215 heeft reeds met zeer groot succes dienst gedaan tydens den veldtocht in het Westen en wordt ook gebruikt voor den oorlog tegen Engeland. ATHENE, 17 Aug. (Stefani) De lich tingen officieren ei manschappen der reservetroepen zullen voor een tijdvak van opleiding en oefening per 1 September a.s worden opgeroepen. Naar D.N.B. uit Rome meldt worden de be richten. die door de Engelsche propaganda in verband met het tot zinken brengen van den Griekschen kruiser „Helli" in omloop zijn ge bracht over aanvallen door het Italiaansche luchtwapen op Grieksche schepen, van be voegde Italiaansche zijde zeer beslist tegenge- sproken, en beschouwd als een van de gebrui- Een van de rampen onzer dagen is zeer zeker het gebrek aan verant woordelijkheidsbesef bij velen. Men realiseert zich niet de plichten welke men heeft tegenover God, zich-zelf en de gemeenschap. Het is noodig des morgens bij den aanvang van dag en dagtaak zich ernstig af te vragen: wat heb ik te doen en waarvoor ben ik op heden verantwoordelijk. Het is zoo gemakkelijk de verantwoordelijk heid op anderen af te schuiven. Doch daarmede zijn we niet gered. Wie op eenigerlei wijze in overheid gesteld is heeft verantwoording te dragen voor het wel en wee der zijnen. Wie een taak te vervullen heeft, draagt ver antwoording voor de vervulling dezer taak. We kunnen ons van het onrecht en het leed. onzer naasten niet afma ken met de vraag: wat gaat ons dit aan? Als menschen eener samen leving. waarbij de leden op elkaar zijn aangewezen, hebben we een zekere verantwoordelijkheid voor anderen te aanvaarden. We mogen er niet zorge loos op los leven zonder ons om ande ren te bekommeren. We kunnen niet ons los maken van de gevolgen, welke de wijze, waarop wij ons werk verrich ten. na zich sleept. Kweek in u een diep verantwoorde lijkheidsbesef en kweek dit vooral ook aan bij de jeugd. We moeten men schen "krijgen met een hoog, diep, ernstig verantivoordclijkheidsgevoel. Den Haag is in den nacht van Vrydag op Zaterdag opgeschrikt door een luiden knal, ver oorzaakt door een Engelsche bom die geiukkig weinig schade heeft aangericht Het projectiel kwam neer op een eilandje in een vyver achter ir. het Haagsche Bosch, vrij dicht nabij Huis ten Bosch, waar vele ruiten braken, evenals dit bij woningen aan het Bezuidenhout het geval was. Voor wien of waf de bon. bestemd was, is niet duidelijk. Het zou zeer eigenaardig zyn, als op Huis ten Bosch was gemikt. Voorts hebben Engelsche bommen in Koegras 'Noordholland) twee koeien in de wei gedood en nabij Alphen (NTO-dbrabant) een ooschbrand veroorzaakt De bommen, die den nacht daarvóór zijn ge- mailen, veroorzaakten nog minder schade. Te Menaldumadeel zün drie koeien gedood en een zwaar gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1