Opgravingen op Schoklands Zuidpunt Voorkoming van pachtprijsopdrijving Kaashandel wordt geregeld Roger Bacon Trou moet blijeken ZONDAG 18 AUGUSTUS 1940 DR. A. DE FROE OVER DE RESULTATEN Kerkruïne blootgelegd Kerkdijk Leven Openbare verpachtingen mogen niet worden gehouden Jubileum van pastoor M. J. J. Kammers Geen audiëntie BESTRIJDING VAN ASTHMA NAAR VERBODEN ZENDER GELUISTERD 66-jarige man gearresteerd ZOEKGERAAKT VEE In Nederhorst den Berg wordt ruim f 9000 schadevergoeding uitbetaald Kaas mag met niet meer dan één pond tegelijk worden gekocht ARBEIDSVOORWAARDEN BIOSCOOPPERSONEEL Een pater Franciscaan, die door zijn klooster oversten tot zwijgen wordt gedwongen, maar die enkele jaren later door niemand minder dan den Paus van Rome wordt aangespoord om een boek te schrijven, die vervolgens de astrologie in bescherming neemt, wanneer zij kerkelijk Veroordeeld wordt en die dan in de gevangenis Wordt opgesloten tot hij om en bij de tachtig jaar oud is, zoodat hij kort na zijn invrijheid stelling sterft: dat is inderdaad een merkwaar dige historische persoonlijkheid. Maar hij wordt hog merkwaardiger, wanneer de latere eeuwen hem opeischen als een grondlegger van de mo derne, proefondervindelijke wetenschap en tel kens opnieuw zijn geestelijke verlichtheid uit spelen tegen de duisterheid van de middeleeu wen, waarin hij leefde, en wanneer zijn sterk- Persoonlijke stijl, zijn stoute gedachtengang en zijn bijna profetische verbeeldingskracht hem allerlei uitspraken ingeven, die klinken of ze geschreven waren door een soort Jules Verne der wijsbegeerte. Iemand, die diep in de mid deleeuwen al eenige notie had van spoortrein en auto althans als physische mogelijkheden en die zich bezig houdt met de alchimie, de astrologie, de optica, die besef blijkt te hebben Van de wetten van het perspectief en de straal breking, die in biologisch opzicht zijn tijd ver Vooruit is en die er dan bovendien pleizier in heeft den heiligen Thomas van Aquine met tar tende regelmaat te beschuldigen van alge- hieene onkunde: is het verwonderlijk, dat Roger Bacon door zijn tijdgenooten „doctor mirabilis" Werd genoemd? En toch was hij niet de man, die ons door de ongeloovige wetenschap wordt voorgesteld, Wanneer zij vol eerbied spreekt over den vader Van het wetenschappelijk experiment als over een hartstochtelijk en overtuigd bestrijder van de kerkleer. Het is integendeel juist frappant, hoe getrouw Roger Bacon zich wenscht te hou den aan de kerkelijke orthodoxie en welk een diepen eerbied hij aan den dag legt jegens de geopenbaarde waarheid. Hij beschouwt Aristo- teles als den grootsten geleerde, die ooit heeft geleefd, maar hij waarschuwt zijn leerlingen, dat ze volstrekt niet denken moeten, met Aris- toteles in de hand den Bijbel te kunnen voor bijgaan, zelfs waar het op de natuurlijke we tenschappen aankomt; immers zoo zegt hij de Bijbel openbaart ons talrijke natuurlijke zaken, waar Aristoteles geen notie van heeft gehad, bijvoorbeeld: de verklaring van den oor sprong van den regenboog! Zoo iets klinkt wel Wat naïef uit den mond van iemand, die door de rationalistische wetenschap werd uitgespeeld tegen het vaste geloof! Hij was een paradoxale, moeilijk te doorgron den persoonlijkheid, deze modem-gezinde Fran ciscaan uit de Middeleeuwen, die zich steevast op Aristoteles beroept en plotseling schrijft: „Si enim haberem potestatem super libros Aristo- telis, ego facerem omnes cremari." (Als ik iets te zeggen had over de boeken van Aristoteles Zou ik ze allemaal laten verbranden!). Hij be doelde daar eenvoudig mee, dat hij ze zoo slecht Vertaald vond in het Latijn. De godgeleerdheid beschouwt hij als de hoogste en de zuiverste Wetenschap, maar hij vervaardigt een complete Verhandeling over de „zeven hoofdzonden van de theologie" en dat zijn: haar onkunde van de natuurwetenschap, haar eenzijdige vereering Van enkele vooraanstaande leeraars, haar ge hechtheid aan de „Sententi'ae" van Petrus Lom- bardus, die ze (volgens hem) boven den Bijbel stelt, haar beroep op den slechtvertaalden tekst Van de Vulgaat, haar eigenzinnige en onhistori sche Schriftverklaring, haar bemoeiingen met de wijsbegeerte en.... de onkunde van de pa ters Dominicanen! Onderwijl dringt hij gedurig aan op eerbied *h belangstelling voor de dingen. De wijs- Beeren kijken de dingen niet aan, ze gaan te Vade bij de boeken: dat is-zijn eeuwige klacht. tJaar denkt niet, dat Roger Bacon ook maar tets gemeen zou willen hebben met een mo dernen materialist! Hij heeft aan de scholas tiek hetzelfde soort verwijten gemaakt als in de negentiende eeuw zijn landgenoot Thomas Buxley zou doen, maar hij zou veel fellere ver- Wijten hebben gemaakt aan Thomas Huxley, °mdat deze niets begreep van de mystiek en Boger Bacon was bij al zijn eigenaardigheden ®en mysticus, die aan geen enkel experiment Brooter waarde toekende dan aan de ervaring der ingestorte genade van wijsheid. Hij zou 2lch alleen maar verbaasd en geërgerd hebben, ais hij had moeten beleven, hoe zijn gedach- tenstelsel werd aangewend om er het geloof hfee te bestrijden. Zijn voortdurende opwekking °*n terug te gaan naar de bronnen en om de ^Waring te raadplegen, had juist ten doel, het Beloof te versterken en te verdedigen. Of hij daarbij de goede methode volgde en vooral of den juisten toon aansloeg, is een andere Vraag. De achttiende eeuw, die zijn werk her ontdekte, nadat het langen tijd volmaakt ver aten was, gaf er in elk geval een verkeerde, kgen de bedoeling van den schrijver ingaande, v®rklaring aan. Hier staat tégenover, dat het Vandaag nog zeer moeilijk is, de geesteswendin- Ben en stijlfiguren van allerlei middeleeuwsche Schrijvers, die lang miskend zijn, precies naar baarde te schatten of ook maar aan te voelen, k°e hun tijdgenooten hen verstonden. Dat Bacon voor gevaarlijk werd gehouden, blijkt wel bit de reactie zijner overheden, die hem eerst het zwijgen oplegden, later zelfs hem in den kerker opsloten, dat wil zeggen: de zwaarste 'traf op hem toepasten, die het kloosterleven kende. Was hij een goed kloosterling? „Zijn oneven- Wichtige, critische en hoogmoedige geest kon B'ch moeilijk schikken in de gemeensqhapsge- "achte van de middeleeuwen en nog minder in strenge regels van een kloosterorde" meent brof. perd. Sassen en dit oordeel is wel juist. Boger Bacon was een moeilijke man met een Scherpe pen, maar van den anderen kant moe- wij niet vergeten, dat hij inderdaad veel ■•biste denkbeelden naar voren heeft gebracht etl dat hij nooit is- afgeweken van het ware Beloof. Een man als Bacon stelt ons voor psy chologische raadselen, die ons doen beseffen, °e weinig afdoend onze hedendaagsche ken- b's van den middeleeuwschen geest nog is. De Bewone menschen uit zijn omgeving hielden bhi voor een toovenaar. Zooals hij inzicht had be fouten van den Juliaanschen kalender, zoo bezat hij misschien in het algemeen een ander tijdsbesef, ook psychologisch, dan de lie den, met wie hij omging en die hij bestreed. Etienne Gilson zal wel het dichtst bij de waar heid komen, waar hij over Roger Bacon zegt: „Er is onvoldoende gewezen op iets, dat strek ken kan ter verklaring van de vervolgingen, waaraan Bacon blootstond: hij was niet alleen een philosoof, maar ook een profeet. Zijn felle aanvallen op de wanorde en het verval der philosophie van zijn tijd zijn de natuurlijke re acties van een hervormer, die zijn werk ziet belemmerd en vertraagd door valsche profeten. De geheime gedachte, die hem inspireerde, was, dat hij leefde in een barbaarsch tijdperk Zijn scherp besef van de zware zending, die hij volbrengen moest, zijn gevoel, dat hij hier door het recht verwierf op een eereplaats in de wereldgeschiedenis en in de gedachte der menschheid, verklaren den hooghartigen en agressieven toon, dien hij herhaaldelijk aan slaat, zijn minachting jegens zijn bestrijders, zijn hervormerstaai, zelfs tegenover den Paus, doch ze .verklaren ook de meedoogenlooze vijand schap, waarmede zijn superieuren hem tenslotte bejegenden." Dat hij hierom gezien werd als een marte laar der wetenschap, vervolgd uit naam van een bekrompen geloof, kon men begrijpen, maar al was hij in beperkt opzicht een martelaar van zijn zekerheden, hij was het evenzeer van zijn temperament, dat zich kwalijk schikte in een tijd, waarvan hij niet het rhythme in zich droeg. Te modern voor de middeleeuwen is het juiste woord niet om hem te karakteriseeren, maar te zelfbewust voor het kloosterleven was hij zeker. Hij trad ook pas laat in het klooster en dit verklaart misschien ook iets van de vele misverstanden, die hij uitlokte en onderging. Roger Bacon was tusschen 1210 en 1215 ge boren uit een rijke landbezittersfamilie te II- ehester in Dorteshire (Engeland) en studeerde reeds op heel jeugdigen leeftijd aan de Univer siteit van Oxford, waar hij Robert Grosseteste en Adam van Marsh als leermeesters had; daarna ging hij studeeren te Parijs, werd er tot professor benoemd, keerde als hoogleeraar naar de Universiteit van Oxford terug en werd toen tusschen 1250 en 1257, we weten niet om welke redenen indien hij althans bijzondere rede nen had Franciscaan. Al spoedig werd hem nu zijn professoraat ontnomen, omdat hij zich te scherp uitliet over algemeen erkende auto riteiten, doch hij onderbrak zijn wetenschappe lijke werkzaamheden, speciaal zijn veelomvat tende taalstudie niet, hoewel het schrijven en publiceeren hem voortaan verboden was. In 1265 werd zijn vriend en bewonderaar Guido Fulconi, de Provengaalsche kardinaal-bisschop van Sabina tot Paus gekozen en nam den naam van Clemens IV aan. Deze bracht een wending in Bacon's leven door hem aan te moedigen, de resultaten zijner wetenschap op schrift te stel len. Doch na 's Pausen dood begonnen de moei lijkheden opnieuw.' Toen Tempier in 1277 de astrologie veroordeelde, schreef Bacon een felle verdediging van deze geheime sterrenleer. Op nieuw liet hij zich met hoonende scherpte uit over de meest gezagrijke mannen van zijn tijd. Toen veroordeelde Hieronymus van Ascoli, ge neraal der Franciscanen-orde de leer van Roger Bacon en liet den wijsgeer opsluiten. Hij bleef in de gevangenis tot 1292 en stierf heel kort daarna. Zijn werk scheen hem aanvankelijk niet te zullen overleven, maar werd in de acht tiende eeuw vrij plotseling beroemd en in de negentiende eeuw uitgegeven door Brewer (1859). R. Steele bezorgde in 1905 en 1911 de nog onuitgegeven geschriften. De studies van E. Picavet (1913), J. H. Bridges (1914), A. G. Little (1914). Cl. Baümker (1916), L. Thorndike (1916), R. Carton (1924), J. Hoffmans (1925), R. Walz (1928), Ch. Vanderwalle (1928—1929) en A. Aguirre y Respaldiza (1935) bewijzen, dat sedertdien de belangstelling voor deze ge heimzinnige figuur steeds toenam. Dat hij niet kan worden uitgespeeld als een pionier der mo derne wetenschap tegen het oude geloof, staat na deze studies wel vast, al zijn hiermede niet alle raadselen, waar Baeon ons voor stelt, af doende opgelost, zooals ook de rijkdom van het middeleeuwsche denken door de moderne ge leerden nog lang niet is uitgeput. De nieuwere beoordeeling van Bacon's gecompliceerde per soonlijkheid bewijst in elk geval, dat men de Middeleeuwen beter gaat begrijpen en dit is bij alle sombere aspecten der hedendaagsche we reld wel een gunstig teeken voor de toekomst. De middeleeuwsche kerk op Schoklands Zuidpunt, naar een teekening van Zeijers. De resten van deze kerk zijn tnans onder leiding van dr. A. de F roe uitgegraven en zullen door de directie der Zuiderzeewerken als cultuur-historisch monument in den Noord-Oostpolder worden behouden (Van onzen specialen verslaggever) Eeuwenlang is Schokland een eiland geweest: een smal reepje land temidden van het wijde water. Het is daarom wèl merkwaardig, dat de nabije toekomst een vol komen ommekeer teweeg zal bren gen en wel zóó, dat Schokland een smalle strook water wordt temid den van het nieuwe land, den Noord-Oostpolder. De verwachting Katholieke Montessori-opleiding - Nijmegen v. Voorbereidend en Lager Onderwijs. Manl. en vr. leerkrachten. Aanmelding: W. Stapert, Secr., Groesbeekscheweg 27, Nijmegen. Donderdag herdacht op eenvoudige doch plechtige wijze de zeereerw. heer M. J. J. Kam mers, pastoor te Leidschendam, den dag, waar op hij voor 40 jaar de H. Priesterwijding ont ving. De jubilaris werd tegen 10 uur voorafge gaan door bruidjes en geestelijken vanaf de pastorie naar de fraai versierde kerk geleid, waar hij een plechtige H. Mis opdroeg. Het kerkgebouw was geheel gevuld met ge- loovigen. Vóór de H. Mis werd het „Veni Creator" ge zongen. Het zangkoor voerde onder leiding van den directeur H. van Beek de Mis uit van „Jeanne d'Arc". Na de H. Mis werd de priestercantate van Dobbelsteen gezongen. De weleerw. heer Th. van Niekerk, kapelaan der parochie, hield onder de Mis de feestpredi katie. Na de H. Mis werd de jubilaris weer door geestelijkheid en bruidjes naar de pastorie te ruggeleid. 's Avonds om 7 uur werd een plechtig Lof gecelebreerd, waarander de jubilaris dank bracht aan God voor de ontvangen weldaden en voorts een hartelijk dankwoord richtte tot zijn parochianen. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond, zal a.s. Dinsdag geen audiëntie verleenen. In de kliniek van prof. De Kleijn te Amster dam vergaderde het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot bestrijding van asthma en asthmati- sche bronchitis „Arthbro" onder leiding van den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, ar. Banning. In deze vergadering werd het da- gelijksch bestuur gekozen, waarbij de functies als volgt verdeeld werden: voorzitter jhr. J. P. Beelaerts van Blokland; ondervoorzitter dr. H. A E. van Dishoeck; secretaris I. Bloch, arts; le penningmeester dr. R. A. Hoekstra; 2e penning meester dr. J. van Niekerk. Onder dankzegging werd het aanbod van een der leden, die de vereeniging belangeloos de beschikking over een perceel te Amsterdam aanbood, aanvaard; in dit perceel, Keizers gracht 755, wordt het secretariaat gevestigd. Besloten werd voorts zoo spoedig mogelijk tot de oprichting van provinciale en plaatselijke afdeelingen over te gaan. Nu zijn de monden vol met zooveel mooie woorden: Van 't volk van 't vaderland, van nieuwen, sterken bouw, Nu speelt weer meen'ge harp haar zoete lok-accoorden. Maar steeds rijst weer de vraag bij velen, die haar hoorden: „Waar is de sterke daad?" Want daaruit blijkt pas trouw. Het is zoo kort gezegd, maar krachtig: „Trou moet blijeken" Een waarlijk Neerlandsch woord, vol Nederlandschen zin, X Want, 'lijk een pauw slechts kort met trotschen tooi kan prijken X Zoo zal het ijdel woord voor kloeke daden wijken X En geld» het oud princiep: slechts arbeia brengt gew!n X Wanneer ge trouw wilt zijn aan zooveel dierbaarheden, X Laat b I ij k e n dan die trouw door 't simpel, stage werk; X Hun trouw bewezen zij. die tot den dood toe streden, Maar ook die anderen, die werkten en stil leden; X Hun trouw was groot en goed, hun trouw was echt en sterk. i Weest trouw aan 't vaderland! Weer komen groote tijden Weest trouw aan 't eigen bloed geen mensch, die 't u verbiedt. Maar b I ij k e n moet uw trouw doo» lijden en door strijden, Slechts offergeest en moed zal nieuw geluk bereiden, Een nieuwen, schoonen dag, die opdoemt in 't verschiet. X HERMAN KRAMER. Het Verordeningenblad no. 19 bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van Landbouw en Visseherjj en van Justitie ter voorkoming van pachtprijsop drijving. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het is verboden, een pachtovereenkomst of een overeenkomst tot wijziging of aanvulling van een pachtovereenkomst te sluiten, indien de bedongen pachtprijs hooger is dan die, welke voor het Verpachte gold op 1 September 1939. Het voorgaande geldt niet, indien in een bij zonder geval de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, in overeenstemming met het bevoegde pacht bureau, een verklaring heeft afgegeven, dat bij hem tegen de verhooging geen bezwaar be staat. Een pachtprijs, welke in strijd met het be paalde in vorig artikel is vastgesteld, wordt als buitensporig in den zin van de Pachtwet be schouwd. Indien een overeenkomst in strijd met het bepaalde is gesloten, is de pachter niet gehou den, den pachtprijs te betalen, terwijl hij ook overigens tot geen enkele vergoeding gehouden is. Het vorig lid is niet van toepassing, indien partijen hebben toegestemd in de door den rechter noodig geoordeelde wijzigingen. Indien het verpachte in oppervlakte niet met het op 1 September 1939 verpachte overeen stemt, berekent de rechter, zoo noodig, den pachtprijs, die geacht moet worden op 1 Sep tember 1939 voor het verpachte te hebben ge golden. Wijziging van de pachtvoorwaarden ingevolge artikel 32, lid 1, van de Pachtwet kan slechts geschieden, indien de pachtprijs daardoor niet hooger wordt dan die, welke op 1 September 1939 voor het verpachte gold, tenzij in een bij zonder geval de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij een verklaring heeft afgegeven, dat bij hem tegen de verhooging geen bezwaar bestaat. Ingevolge artikel zes is het verboden, openbare verpachtingen te houden. Indien ingevolge dit besluit geen pachtprijs is verschuldigd, kan de verpachter den in pacht zaken bevoegden rechter of het Pachtbureau verzoeken, een lagen pachtprijs vast te stel len. Te rekenen van den dag van vaststelling is deze door den pachter verschuldigd. De vast stelling geschiedt niet, dan nadat de pachter is gehoord, althans behoorlijk is opgeroepen. Een pachtovereenkomst of een overeenkomst tot wijziging of aanvulling van een pachtover eenkomst, waarvan het Pachtbureau de goed keuring heeft geweigerd, is van rechtswege nie tig. Indien daartoe aanleiding bestaat, regelt het Pachtbureau bij de weigering de gevolgen voor beide partijen. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij is bevoegd, maat regelen te nemen ter uitvoering van dit besluit. Hij die ter zake van of in verband met een pachtverhouding eenig ongeoorloofd voordeel bedingt of aanneemt, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste een jaar' of geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden. Onder ongeoorloofd voordeel wordt ver men. staan ieder voordeel, niet bedongen of aangeno- Onder voordeel wordt niet begrepen een re delijke vergoeding voor verrichte diensten. Dit besluit, het Pachtprijsopdrijvingsbesluit 1940, is onmiddellijk in werking getreden. De Schiedamsche politie heeft den 66-jarigen G. L. G. aangehouden. Deze is op heeterdaad betrapt bij het luisteren naar een Engelschen zender. Met het inbeslaggenomen radio-toestel is G. ter beschikking van de Duitsche politie gesteld. Naar wij vernemen, zullen de veehouders te Nederhorst den Berg, die bij de afvoering van hun vee in de maand Mei j.l. verscheidene koeien en varkens zijn kwijtgeraakt, thans spoedig in het bezit der van rijkswege voor de geleden ver liezen te betalen vergoeding worden gesteld. Bij het gemeentebestuur van Nederhorst den Berg is n.l. een bedrag van ruim 9000 ingekomen, dat deze week aan de betrokken veehouders zal worden uitbetaald. Onder de boeren, die hun afgevoerde vee niet volledig terugkregen, zijn er twee, aan wie elk meer dan 1000 schadever goeding zal worden uitgekeerd. der deskundigen is, dat het oude eiland tengevolge van zijn bodem gesteldheid laagveen, slechts door een dunne laag klei bedekt en het verstoorde natuurlijke even wicht, als het water is geweken, tot op een vijfde van zijn huidige hoogte zal inklinken en verzakken en daar door op lager niveau komt te lig gen dan het omringende nieuwe polderland. Tenzij men den grond ter plaatse aanplempt, wordt Schok land dus een langgerekt meer of moeras in den Noord-Oostpolder. Reeds eenige malen hebben wij, in verband met de a.s. voltooiing van den Nt>ord-Oost- polderdijk, reportages gewijd aan het eiland Schokland. Wij mogen den belangstellenden lezer er dus geen onbekende achten. Deze zal zich herinneren, hoe de Zuidpunt van Schok land een vuurtoren draagt, staande op een terp van ongeveer 40 bij 30 Meter. In deze terp, zoo schreven wij reeds eerder, bevinden zich de fundamenten van de middeleeuwsche kerk van Ens, de oorspronkelijke benaming voor het Zuidelijk deel van het eiland. Deze kerk dateert uit het begin der veertiende eeuw en heeft bijna 400 jaar dienst gedaan, aanvankelijk als Katholieke kerk, na de Re formatie als Protestantsch bedehuis. In 1717 werd zij buiten dienst gesteld. Het oude ge bouw verviel geleidelijk tot een ruïne, welke nog in 1859. bij de ontruiming van het eiland, bestond. Deze ruïne werd gebruikt als de al- gemeene begraafplaats van het eiland; het katholieke kerkhof lag in het Noorden, in de woonbuurt Emmeloord. Na 1859 werd er na tuurlijk niet meer begraven. Men verhoogde en versterkte de terp en bouwde er vuurtoren en lichtwachterswoning, welke laatste enkele ja ren geleden is gesloopt. Terwijl Schoklands dagen zijn geteld, is dezen zomer nog een zeer interessant werk op de Zuidpunt van het eiland ver richt, waarvan wij bij een laatste bezoek - getuige zijn geweest. Dr. A. de Froe, docent in de anthropologic aan de universiteit van Amsterdam, heeft er met een tiental stu denten der medische faculteit van 18 Juli tot 15 Augustus opgravingen verricht, welke verrassend resultaat hebben opgeleverd. Want behalve het feit, dat de oude be graafplaats belangrijk materiaal ten dien ste der anthropologische wetenschap heeft opgeleverd, zijn ook de fundamenten van de middeleeuwsche kerk in den bodem van de terp geheel blootgelegd. Dr. A. de Froe, aie van zijn wekenlangen, in gespannen arbeid sedert Vrijdag van zijn vacantieverblijf te Bilthoven is teruggekeerd, heeft ons een uitvoerig relaas gedaan van het verloop der opgravingen en de resultaten, welke men heeft bereikt.. Het initiatief tot deze onderneming, zoo vertelde hij ons, is voortgekomen uit het werk, dat ik in vorige jaren met een twintigtal stu denten heb verricht in den Wieringermeer- polder ten dienste van het bevolkingsonderzoek. Als lid van de Sectie voor Anthropologic van de Stichting voor het bevolkingsonderzoek der drooggelegde Zuiderzeepolders verkreeg ik toe stemming en steun van de directie der Zuider zeewerken. om op het tot verdwijnen gedoemd eiland Schokland de overblijfselen der vroegere cultuur te bergen. Ook de gemeente Kampen, waartoe Schokland behoort, gaf haar toestem ming en het anatomisch laboratorium der Arn- sterdamsche Universiteit verleende, dank zij den bemoeiingen van prof. dr. M. Woerdeman, fi- nancieele hulp op voorwaarde, dat de Univer siteit van Amsterdam het eigendom der te ber gen overblijfselen van de vroegere Schokker bevolking zou verwerv»' Daar de begraafplaats van Emmeloord in het Noorden van het eiland door aan houdende stormvloeden grootendeels bleek afgekalfd en verdwenen, werd het doel der expeditie de Zuidelijke terp, welke, krach tiger verdedigd tegen het water, geheel in stand was gebleven. Bij de eerste steek proef stuitte men al dadelijk op graven, zoodat dr. de Free en zijn studenten hier voor één maand tijds hun tentenkamp op sloegen en aan den arbeid togen. Voor dit werk waren juist medische studenten uit verkoren, omdat hun anatomische kennis van groot nut zou zijn bij het behandelen der menschelijke overblijfselen, die men zou vergaren. Deze studenten hebben met on verdroten ijver en toewijding dag in dag uit geploeterd en het zware, voor hen onwen nige opgravingswerk verricht. De resultaten hebben hun arbeid ruimschoots beloond! Bij het graafwerk stuitte men al spoedig op den Zuidelijken kerkmuur en geleidelijk slaagde men er in het geheele grondplan van het vroeg-Gothische kerkgebouw en den bijbehoo- renden zwaren Romaanschen toren bloot te leggen. Tusschen de fundamenten werd, zooals verwacht was, een talrijk materiaal aan groo tendeels gave skeletten verzameld, welke nu te Amsterdam aan een nauwkeurig onderzoek zullen worden onderworpen. Een zeer belangrijke ontdekking was, dat de zeer hechte fundamen ten der kerk, althans grootendeels, onderheid zijn. Ir. Geerts van de directie der Zuiderzeewerken, die zich voor het opsporingswerk zeer interesseert, heeft daarop grond boringen doen verrichten, waarbij is vastgesteld dat de oude kerk op een plaat van rivierzand is ge bouwd, welke hier door het omrin gend laagveen naar boven komt. Dit Studenten der medische jaculteit van de Universiteit van Amsterdam ver richtten van IS Juli tot 15 Augustus de opgravingen op de Zuidpunt van Schokland Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: In het algemeen heeft men kunnen constatee- ren, dat in den laatsten tijd de prijzen in den kaashandel voortdurend zijn opgeloopen. Een der oorzaken hiervan is, dat het publiek in ab normale hoeveelheden kaas inslaat. Het spreekt vanzelf, dat deze toestand niet langer kan wor den geduld, zoodat het nemen van maatregelen noodzakelijk is, Als voorloopigc maatregel zal met ingang van Zondag 18 Augustus het verkoopen, zoomede de aflevering en het vervoer van alle soorten kaas tijdelijk worden verboden, behalve ingeval van verkoop en aflevering door winke liers, melkinrichtingen en mclkslijters rechtstreeks aan verbruikers. Deze mogen echter uitsluitend afleveren in hoeveelheden van ten hoogste één pond per keer en per afnemer en tot ten hoogste de in de week van 12 t.m. 17 Augustus 1940 geldende prijzc Deze aiïcvenug emnogen slechts plaatsvinden tegen afgifte van -en bon, welke in tweevoud moet worden uitgeschreven en waarin is ver meld: 1. naam en woonplaats van den leveran cier; 2. naam en woonplaats van den afnemer; 3. geleverde hoeveelheid-en prijs; 4. datum. Eén exemplaar moet de leverancier bewaren en op aanvrage aan de Nederlandsche Zuivelcen- crale ter beschikking Stellen. De N ederlandscne Zuivticentrale kan in zeer bijzondere gevallen /an bovenvermelde verbods bepalingen dispensatie verleenen. Hiertoe dient men zich schriftelijk tot deze centrale te wen den. Deze maatregel béteekent, uus, dal het pu- onek niet meer dan een pond kaas per keer kan koopen. Op de naieving hiervan zal zeer streng worden toegezien. Voorts wordt bekend gemaakt, dat iedere hou der van kaas, die op Zaterdagavond 17 Augustus 1940 een voorraad van meer dan 500 K.G. bezit, uaarvan uiterlijk Donderdag 22 Augustus 1940 met de eerste post een opgave (stuks, K.G., per soort vetgehalte en ouderdom gespecificeerd) aan de Centrale moet doen. Adres: Nederland sche Zuivelceritrale, Laan van Meerdervoort 84, s Gravenhage. Binnenkort zullen nadere maatregelen ter regulecring van den kaashandel en de kaas- prijzen worden afgekondigd. In antwoord op net scmyven van den leider van de fiimkamer van net Nederlandsen Arbeids front, Adriaan van Hees, aan het bestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond in welk schrijven een regeling betreffende betere arbeids voorwaarden voor het in het film- en bioscoop bedrijf werkzame personeel werd voorgesteld, heeft het dagelijksch betuur van den bond thans geantwoord, dat momenteel een onderzoek inge steld wordt naar de loonen en verdere arbeids voorwaarden van het personeel van de leden van den N.B.B. Daarmede is eenige tijd gemoeid, ook al omdat de gegevens geanalyseerd en gerang schikt dienen te worden. Om deze reden is het het bestuur van den N.B.B. dan ook niet moge lijk op heden reeds een definitief uitsluitsel op het voorstel van den heer van Hees te geven Wel verklaart het dagelijksch bestuur reeds bij voor baat dat het er naar streeft, de positie der werknemers in het Nederlandsch film- en bios coopbedrijf voor zoover noodig te verbeteren. beteekent, dat de kerkruïne, die is bloot gelegd, niet het lot van het overige Schokland 1 van in den nieuwen polder te verzinken, be hoeft te deelen. Het ligt thans in de bedoeling van de directie der Zuiderzeewerken deze kerkruïne met de terp als cultuur-historisch monument in den Noord-Oostpolder te behouden. In een tweede artikel zulien wij uitvoerige bijzonderheden geven over de kerkruïne van de Schokker Zuidpunt, zooals die thans is terug gevonden, alsmede over de anthropologische beteekenis der verrichte opgravingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5