Bacon bij het ontbijt Mgr. F. Beekman LIMBURG EN ROTTERDAM Verwoeste en beschadigde woningen Nieuwe competitie in aantocht Pastoor A. v.d. Meijden Kerkdijk Leven Ruim 500 kinderen vonden reeds een gastvrij tehuis in het mooie gewest Regeling ter bevordering Van den herbouw MAANDAG 19 AUGUSTUS 1940 Een kijkje in de Duitsche keuken LICHAMELIJKE OPVOEDING Kerkrade heeft 1250 „grens- gangers" LIJKEN AANGESPOELD Aan het Wassenaarsche strand Amusement in de kampen der Rij ksmerk-verruiming Hengelaar door trein vermorzeld Waarschijnlijk in benevelden toe stand op spoorbaan gestruikeld Een avontuurlijk jongetje Het wist alleen, dat ie Jopie heette Verbetering rijwielpaden op de Veluwe AUTO-DIEVEN GESNAPT Drie personen achter slot en grendel Tram op onveilig spoor in botsing Wagenvoerder sprong van het bal- con en brak een been INBRAAK IN KERK TE BURGERBRUG De „Leipziger Herbstmesse 1940" Jongen in zee verdronken Coadjutor van den Aarts bisschop van Panama PASTOOR J. S. VAN BUCHEM Emeritaat aangevraagd Gecombineerde vergaderingen A.-R. en C.-H. Op treinreis overleden Tegemoetkoming in de kosten Nest- en pufvisscherij onder controle Examens hoofdacte VOETBAL De eerste Zondag in Sept. beginnen de wedstrijden Benoemd tot praeses van het Bossche Groot-Seminarie BENOEMINGEN In het bisdom Roermond Benoeming bisdom Haarlem Triduum ter eere van de H. Gemma (Van onzen Berlijnschen correspondent) Ons laatste verblijf in Engeland dateert van het jaar 1925. We hadden te Londen in Hotel Shavesbury onzen intrek genomen en genoten lederen morgen van het stevige ontbijt met „ham and eggs", niet vermoedende, dat we 't Deensene ontbijtspek vijftien jaar later weer eens te Ber lijn als een delicatesse te eten zouden krijgen. 'Want op het oogenblik krijgt men bij nagenoeg iederen slager bacon-spek en het is plotseling blode geworden van dit nieuwste aanbod op alle mogelijke manieren gebruik te maken. Bacon hij het ontbijt en bij het middagmaal, bacon tauw, gekookt en gebakken, bacon met of zon der eieren.... Nog voor dat deze délicatesse in de slagerijen verkrijgbaar was, kon men er in de Berlijnsche bladen reeds beschouwingen over lezen. Men ging daarbij zelfs zoo ver, dat men de Engelsche uitspraak met het Duitsche woord- Je „Beken" aangaf, een coulanterie, die vooral in tijd van oorlog gewaardeerd dient te worden. Öagen achtereen hoorde men van 's morgens vfoeg (bij den slager) tot 's avonds #n den fa miliekring) over de voor- en nadeelen van een Beregeld bacon-verbruik debatteeren. Men stelde nadrukkelijk vast, dat de naam Won hoegenaamd niets met den philosophischen lord te maken heeft, maar dat het in dezen enkel en uitsluitend gaat om het Deensche yarkensvleesch, dat tot voor eenige weken nog in heel Engeland bij iedere breakfast verbruikt iverd en men kondigde het voor Duitschland aan nis „het bekende Engelsche ontbijtspek". In Maats van op de Engelsche ontbijttafel zoo redeneerde men— zal dit kostelijke Deensche Product voortaan bij ons in de keuken en op den Mittagstisch verschijnen en we zullen er dankbaar gebruik van maken. Maar hoe? Wat Wide men er hier mee beginnen? Ook daar wist Men dadelijk raad op. Als rauwe ham smaakt Won bij het ontbijt als een broodbelegging van den eersten rang, bij de eerste kennismaking hellicht niet zooals de Duitsche „Schinken", Maar dat had men ook dadelijk voorzien, want het Deensche varkensvleesch wordt eerst in duitschland nog eens extra gezouten. Als tweede Berecht werd dan gekookte bacon met aard- aPpelen en zuurkool aanbevolen en wie daar Mets voor voelde, moest het dan maar als ge- hakken vleesch zien te verwerken. Door het aanraken van dit door en door hui slijk thema hebben we ons eigenlijk op een gebied gewaagd, waar we niets te zoeken heb ben: in de keuken. Maar we leven nu eenmaal M tijd van oorlog. Tusschen Nederland en Duitschland schijnt het transport van landbouw- en zuivelproduc ten weer in vollen gang te zijn. Een week of We, drie is het geduld van de Duitsche huis houwen zwaar op de proef gesteld. Maar weldra hwamen de zware vrachtauto's met de bekende houten kistjes weer opdagen, waarop men den haam van nagenoeg alle dorpen uit het West- Wd lezen kan. Ter1 verduidelijking staat er dan Meestal „Holland" achter, maar dat is eigenlijk Voor Berlijn overbodig, want onze Westlandsche Producten genieten hier ook zonder dat hoog Wzien. Plotseling is er in den groentewinkel hnks van ons bureau wij kunnen dat van ons 'aam uit zeer nauwkeurig vaststellen weër van alles te krijgen; nieuwe aardappelen, spi- hazie, savoyekool, roode kool, sla, komkommer, Worteltjes en peulen, rabarber, zoo nu en dan "ok bloemkool en wie 's morgens bijtijds komt, Me kan ook het noodige fruit inslaan. In de restaurants is het eten er de laatste Weken niet bepaald beter op geworden. De keuze il5 uiterst beperkt en men houdt zich klaarblij kelijk streng aan het gewicht, dat op de distri butiekaarten staat aangegeven. In de drukke Middaguren men eet meestal warm eten tus- Schen twaalven en tweeën kan men kiezen 'Usschen een tweetal gerechten, die uitsluitend Mt groenten en aardappelen bestaan en een, hoogstens twee gerechten, waarbij een stukje Vleesch verstrekt wordt. En dan mag niet ver- Beten worden, dat te Berlijn zoowel de Dinsdag de Vrijdag absoluut vleeschlooze dagen zijn, ten verordening, waaraan streng gehouden Wordt! Voor de beter gesitueerden kan het daar- een toost zijn, dat er de laatste weken zoo hu en dan gevogelte op de kaart voorkomt. '•Mn heeft dan zelfs weieens de keuze tusschen Mndvogel of kip. En waar we ons nu zoo breedvoerig bezig ge houden hebben met dingen, die ons onder nor- Male omstandigheden slechts „aan tafel" inte resseerden, daar moge het ons vergund zijn nog een thema aan te raken, waar we tenminste als ^kundige over kunnen meepraten. Er is een jMugljjke tijding binnengekomen, en dat is in id van oorlog een niet te onderschatten voor- Vecht: het bier zal van Augustus af weer beter Worden! Onder zeer groote belangstelling heeft te 5Gravenhage Zaterdagmiddag een vergadering b^ats gevonden, uitgeschreven door de vereeni- BMg van leeraren in de lichamelijke opvoeding M Nederland. De voorzitter de heer J. M. Korpershoek Pende deze vergadering met een inleidend Jj'yord, waarin hij achtereenvolgens de volgende fM agendapunten behandelde. 1- De lichamelijke opvoeding in de scholen j°or gewoon en uitgebreid lager onderwijs, op- Mdings-, nijverheids- en kweekscholen. ,2. De maatschappelijke waardeering van de erkracht voor de lichamelijke opvoeding. 3- De toekomstige taak van sportleiders ge- M'nd bij den opbouwdienst. hladat namens een groep jongere werklooze v Eega's dr. Miedama een werkprogramma naar j°ren had gebracht, werd door de vergadering jM'Slotte een resolutie van het bestuur goedge- (d'Ud, waarin zij nogmaals de desiderata uit- 'eken, welke zij verwezenlijkt wenschen te j^Eit de gemeente Kerkrade gaan dagelijks 1250 ^Mschen, onder wie vrouwen en meisjes, in k Uaburige Duitsche mijnen en fabrieken wer- i,i M Het loon wordt geheel In Nederlandsch geld 'betaald. verzorgen in de kampen der Rijkswerkverrui- ming. De vertegenwoordiger dezer instelling heeft hiervoor voorloopig tien kampen aange wezen, bevolkt door tewerkgestelden uit alle deelen des lands. Vandaag begint het tpurnée in de kam pen te IJsselsteijn in de Peel. Aan het strand bij den Wassenaarschen Slag zijn twee lijken aangespoeld, een van een Engel- schen militair en een van een onbekende, die niet meer geïdentificeerd is kunnen worden. De politie heeft de lijken naar het politie bureau laten vervoeren, waar zij gekist zijn. gezelschap „De Hutspot" te Venlo heeft °Mracht ontvangen, ontspanningsavonden te Een groot deel van den Zondagochtend heb ben weg-personeel van de stations Amsterdam en Weesp en ook de Diemer politie een speur tocht gehouden langs de spoorbaan tusschen Diemen en het Merwedekanaal, naar aanleiding van hetgeen treinmachinisten aan het Centraal Station te Amsterdam hadden gerapporteerd. Het eerst meldde een der machinisten, dat op de spoorbaan nabij Diemen een lijkje van een kind zou liggen, waarnaar het personeel van laatst genoemd station evenwel vergeefs zocht. Het tweede rapport, dat ook in den loop van den ochtend binnenkwam, luidde, dat een man door een trein vermorzeld moest zijn nabij het spoor viaduct op den ouden Muiderstraatweg. Weg- personeel van het station Weesp is naar de aangeduide plek gegaan en heeft inderdaad een geheel verminkt lijk gevonden. Uit het onderzoek door de Diemer politie is het volgened komen vast te staan: Zaterdag-avond vervoegde zich een ruim 50- jarige man, die een fiets bij zich had, bij den heer W. B., caféhouder aan de Muidervaart na bij het vorengenoemde spoorviaduct en ver klaarde, 's nachts visch te willen stroopen, hij liet daarom zijn fiets in het café achter. Bij het lijk werden twee fleschjes aangetrof fen; het eene was leeg; het andere was gedeelte lijk gevuld met alcohol. Vermoed wordt, dat de man door sterken drank beneveld is geraakt en toen over de spoorrails is gestruikeld, en dat hij door een nachtelijken goederentrein is over reden. Uit het rijwielplaatje, dat bij het lijk aange troffen werd, bleek, dat de om het leven geko- mene was de 52-jarige G. W., wonende te Am sterdam. Het stoffelijk overschot is voorloopig naar het Hjkenhuisje te Diemen overgebracht. Een jongetje van drie a vier jaar uit Win schoten was er dezer dagen in geslaagd, in een trein te komen, die naar Nieuweschans ging. Daar werd het door de Duitsche militairen in een coupé aangetroffen. Het kind wist alleen te vertellen, dat het Jopie heette. De politie uit de plaatsen in den omtrek werd gewaarschuwd. II. den loop van dien middag kwam uit Win schoten bericht, dat het kind daar woonde. Het werd onder geleide van een dame, die ook naar Winschoten moest, naar huis gebracht, waar de gelukkige vader het in ontvangst heeft genomen. Naar wij vernemen, heeft de rijwielpadenver- eeniging West Veluwe een bedrag van 30.000 uitgetrokken voor verbetering van haar rijwiel- padennet op de Veluwe. Door den A.N.W.B. is 't plan geopperd te onderzoeken, of deze verbete ring kan worden uitgevoerd door den Rijksop- bouwdienst. Door de oplettendheid en activiteit van den gemeente-veldwachter te Eemnes, den heer De Groot, is een brutale diefstal van een Defensie auto aan het licht gekomen, terwijl tevens de hand kon worden gelegd op een drietal perso nen, n.l. twee uit Bussum en één uit Hilversum, .die bij dezen diefstal betrokken waren. Alle drie personen zijn thans ingesloten en zullen Dins dag voor den Officier van Justitie te Amster dam geleid worden. Toen genoemde gemeente-veldwachter Zater dagmiddag te ongeveer half zes op surveillance was, ontdekte hij bij het zgn. „Krentenbosch gelegen nabij den Rijksweg AmsterdamAmers foort, een leger-auto, die geheel tusschen het dichte opgaande houtgewas verscholen was. De beide voorwielen van den auto ontbraken ech ter, terwijl de verf v,an den carburateur wegge- schraapt was en deze geheel met roode verf overgeschilderd was. Ook de spatborden waren van de groene verf ontdaan en met zwarte verf overgeschilderd. Op hetzelfde oogenblik echter dat de veldwachter het geval stond op te ne men naderde een vrachtauto. Deze wagen stop te bij den leger-auto, waarna de drie inzitten den met schroevendraaiers en sleutels den le gerauto onder handen namen. Toen de politie, man het drietal uitleg vroeg, vertelden zij in opdracht van den expediteur D. te Bussum te werken. De veldwachter vond deze verklaring echter te vaag en nam voor alle zekerheid den wagen in beslag, terwijl hij ook de namen van „de monteurs" noteerde. Hij ging daarna op onderzoek uit en klopte eerst bij D. te Bussum aan. Deze wist aanvankelijk niets van de zaak afj doch diens knecht, zekere P., liet meer los, waardoor kwam vast te staan dat de leger auto gestolen was te 's-Graveland, waar hij met meerdere geparkeerd stond op het buiten goed van den heer Blaauw. Vrijdagavond heb ben de dieven den auto meegenomen en hem toen' verstopt op de Gooische heide, waarna men direct Zaterdagmorgen een begin heeft ge maakt met hem te metamorfoseeren. De expe diteur D. uit Bussum zou hierin een helersrol vervullen. In verband hiermede werden P. en D. Zater dagnacht te Bussum nog aan een verhoor on derworpen en daarna ingesloten. Tevens werd zekere J. V., wonende te Hilversum, als verdacht, van medeplichtigheid Zaterdagnacht eveneens ingesloten. Door de oplettendheid van den Eemnesser politieman is een buitengewoon brutale diefstal aan het licht gekomen. treinreis onderbroken was, overleed de man, di< lijdende was aan een hartkwaal. Het stoffelijk- overschot is per Roode Kruis- auto naar de woning aan de Plantage Prinsen laan te Amsterdam overgebracht. Op de lijn EdamVolendam van de N.Z.H T.M. zijn Zondag twee tramtreinen met elkaar in botsing gekomen. Een tram uit Edam was een onveilig baanvak opgereden. Toen de bestuurder van een tram uit tegenovergestelde richting op eenigen afstand den tegenligger voor zich zag, probeerde deze te remmen. Dit ging hem blijk baar niet snel genoeg, waarom hij van het voor balkon sprong. Daarbij brak hij echter een been. Zonder bestuurder reed de tram tegen die uit Edam, welker bestuurder reeds gestopt had en langzaam achteruit reed. De wagen zonder be stuurder werd toch nog van voren geheel in elkaar gedrukt. De passagiers kwamen met den schrik vrij. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben dieven getracht hun slag te slaan in de kerk en de pastorie te Burgerbrug, Zuid-Zijpe. De inbre kers hebben zich meester gemaakt van enkele waardevolle zilveren voorwerpen. Een poging om het tabernakel open te breken is niet gelukt. Zooals op de vroegere beurzen zal de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederlands Am sterdam, ook ter gelegenheid van de aanstaan de najaarsbeurs door een bijzonder informatie bureau bij den Messedienst, Leipzig, Katha- rinenstrasse 12/1, vertegenwoordigd zijn en aldaar tijdens den duur der beurs tot de be schikking van de Nederlandsche beursbezoekers en koopers staan, alsook van de Duitsche fir ma's, die in den export naar Nederland ge- intersseerd zijn, teneinde inlichtingen over alle kwesties van het Duitsch-Nederlandsche han delsverkeer, speciaal over de contingenteering, invoerrechten enz. te verstrekken. Zondagmiddag is op het Noorderstrand te Scheveningen de 20-jarige jongen C. D van de: H., wonende in Den Haag, bij het zwemmen door den stroom meegesleurd en verdronken. Het lijk is reeds aangespoeld. Zondagmiddag omstreeks half een is het 5- jarige jongetje W. A. B., wiens ouders aan den Adelaarsweg in Amsterdam wonen, in een on bewaakt oogenblik bij het spelen langs het Noord-Hollandsch kanaal te water geraakt. Dit gebeurde aan den kant van het Volewijckers- park, in de onmiddellijke nabijheid van het po litiebureau Een vrouw, die het jongetje in het water zag liggen waarschuwde het bureau en reeds vrij spoedig, nadat het kind te water moet zijn geraakt, had een'agent van politie het met een dreg op het droge gebracht Pogin gen van een ter hulp gesnelden dokter van den G.G. en G.D. om de levensgeesten door kunst matige ademhaling op te wekken, bleven echter vruchteloos. Bij zijn familie te Schende is dezer dagen het bericht binnen gekomen, dat de hoogeerw. heer F. Beekman op 7 Juli 1940 te Panama tot bisschop en tot coadjutor van den aartsbis schop werd gewijd. De nieuw gewijde bisschop, die op 23 Juli 1883 te Enschede werd geboren, ontving op 13 Juli 1913 in het Missiehuis der Lazaristen te Pan- ningen bij Venlo de H. Priesterwijding, waarna hij op 4 Augustus van hetzelfde jaar zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg in de St. Joseph- parochie te Enschede. In September d.o.v. ver trok hij naar de missie in Guatemala en ver volgens naar verschillende andere steden. Gedurende de laatste negen jaren verbleef de hoogeerw. heer R. Beekman te Panama, waar hij de functie van overste bekleedde. Naar De Maasbode verneemt, heeft de zeer- eerw. heer J. S. van Buchem, pastoor der St. Bonifaciusparochie te Rijswijk, tegen 1 Septem ber as. zijn emeritaat aangevraagd. Pastoor Van Bucthem, die 79 jaar oud is en na pastcSST te zijn geweest te Oud-Vossemeer en Hoogwoud 23 jaar de Rijswijksche parochie heeft bestuurd, zal zich metterwoon in Soest vestigen. Het ligt in het voornemen om op Zaterdag 7 September as. een tweetal vergaderingen te houden, die zullen uitgaan van de besturen der A. R. en C. H. Kamerkringen te 's-Gravenhage. De samenkomsten zullen plaats vinden om half twee en vier uur in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan den Zwarte- weg te 's-Gravenhage. Als sprekers zullen optreden; Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en dr. H. Cblijn. Toen Zaterdagavond de trein, welke om zeven uur uit BUssum vertrokken was, aan het sta tion Weesp stopte, bleek medische hulp noodig, daar een der passagiers, een 46-jarige heer uit Amsterdam, onwel was geworden. Zijn vrouw achtte het gewenscht, te Weesp den trein te verlaten. Terwijl beiden zich op een der per rons bevonden, waar de zieke op een bank plaats nam, zorgde het stationspersoneel, dat dr. Eikelboom gewaarschuwd werd, die onmid dellijk ter plaatse kwam en den heer, die een hevige benauwdheid had, een injectie toedien de. Deze hulp had echter niet het gewenschte gevolg, want ongeveer een kwartier nadat de Verleden maand richtte het L'. nburgsche R.K Groene Kruis in samenwerking met de Lim- burgsche standsorganisaties zich tot de pastoors met een oproep, medewerking te willen verlee nen ten einde kinderen uit door bombardementen geteisterde gebieden in Limburgsche gezinnen op te nemen. Bewonderenswaardig was de reactie op dezen oproep: binnen een week verklaarden zich ruim 4000 gezinnen bereid, den kinde ren een gastvrij tehuis en liefderijke ver pleging aan te bieden. Werd oorspronkelijk plaatsing gezocht voor een 8 a 9000 kinderen, voornamelijk uit Rot terdam, achteraf bleek dat dit aantal veel ge ringer was, zoodat tenslotte slechts enkele hon derdtallen van de aangeboden gastvrijheid zou den kunnen profiteeren. Voor vele ouders was dit een teleurstelling. Bovendien verklaarden zich enkele tientallen gezinnen bereid, voorgoed een Rotterdamschen wees in hun midden op te nemen. Het Evacu atiebureau te Rotterdam deelde echter mede, dat slechts enkele gevallen van gezinnen be kend waren, waar de kinderen alleen waren achtergebleven. Daar er ook nog 250 soortge lijke aanvragen uit overig Nederland waren binnengekomen, kon ook dit aanbod niet worden aanvaard. Intusschen zijn de Rotterdamsche kinderen al in het mooie Limburg aangekomen. In den loop van de vorige week zijn 'n 500 Rotterdammertjes in de gastvrije Limburgsche gezinnen opgeno men, verspreid over geheel het gewest. Zoo treft men er aan in Grubbenvorst, Venray, Ven lo, Blerick, Sevenum, Valkenburg, Maastricht, Horn, Susteren, Schaesberg, Heerlen en Greven- bicht. Het is zeker, dat zij zich met hun Limburg sche broertjes en zusjes spoedig één zullen voe len en dat zij, gekoesterd door de hartelijke Limburgsche gastvrijheid, spoedig het schrijnen de leed, dat over hen kwam, zullen vergeten! Hét is het Limburgsche R.K. Groene Kruis uit de bespreking met de leiders van het Eva cuatiebureau gebleken, dat er nog groote be- De Regeeringscommissaris voor den we deropbouw heeft aan de gemeentebesturen een publicatie toegezonden betreffende den herbouw van door oorlogsgeweld verwoes te en het herstel van beschadigde wonin gen. Aan deze publicatie is het volgende ontleend: Om verschillende redenen is het gewenscht den opbouw van door oorlogsgeweld verwoeste en het herstel van beschadigde woningen zoo veel mogelijk te bespoedigen. Om dit te berei ken is de navolgende regeling getroffen, op grond waarvan aan de belanghebbenden door den Contactcommissaris aanwijzingen kunnen worden verstrekt om met de voorbereidende werkzaamheden tot herbouw of herstel van hun perceel een aanvang te maken. 1. De belanghebbende dient bij het gemeen tebestuur een bouwaanvrage in, bevattende bij zonderheden betreffende den bouw, voldoende gegevens om de noodzakelijkheid van het werk te kunnen beoordeelen. 2. Van gemeentewege wordt na overleg met den contactscommissaris van het Regeerings- commissariaat voor den wederopbouw en den Inspecteur van Volkshuisvesting nagegaan, of: a. de situatie van het te herbouwen pand in overeenstemming is met de geldende voorschrif ten en het past in «de eventueel in voorbereiding zijner stadsplannen; b. de plannen vakkundig zijn opgesteld, d.w.z. dat zij voldoen aan aes- thetisclie, thechniache en oeconomische eischen. (Opgemerkt wordt hierbij, dat omtrent de keu ze van den architect in overleg met gemelden Contactcommissaris voor het betrokken gebied advies moet worden ingewonnen bij de Gewes telijke architecten-commissie). 3. Aan het regeeringscpmmissariaat, afd. Goedkeuring van Werken, wordt, door middel van de daartoe bestemde formulieren, goedkeu, ring aangevraagd voor de uitvoering der plan nen, mede in verband met de benoodigde ma terialen. Behalve het advies van het gemeentebestuur behoort op het formulier een aanteekening van den Contactscommissaris te worden gesteld, dat dé voorbereiding is geschied overeenkom stig zijn aanwijzingen en dat het plan dijn vol ledige instemming heeft. Het is voorts mogelijk, diegenen die niet over opzicht eenigszins tegemoet te komen. Hierbij dient onderscheid te worden gemaakt tusschen: a. verwoeste woningen; b. beschadigde wonin gen. Wat betreft a., verwoéste woningen, kan de Regeeringscommissaris, vooruitloopende op de schatting van de Schade-enquête-com missie, de verkoopwaarde van het betrok ken perceel per 9 Mei 1940 vaststellen en aan de betrokkenen 80 pCt. van deze waar de als voorschot op de tegemoetkoming in de schade uitkeeren, met dien verstande, dat voro gevallen van oorlogsgeweldschade het voorsschot voorshands niet hooger zal kun nen zijn dan 80 pCt. van 10,000 of 8000. Al degenen, die financieel niet in staat zijn het overblijvende deel zelf te financieren en die geen hulp van derden kunnen krijgen, kan het verschil tusschen het voorschot en de kosten van nieuwbouw onder hypotecair verband te gen een rente van 4 pCt. worden verleend. Na vaststelling der tegemoetkoming zal het be drag, waarmee deze tegemoetkoming het gege ven voorschot eventueel overtreft, op de leening in mindering worden gebracht, terwijl de rest als hypotheek op het pand kan blijven lusten. Indien de financieele positie van den belang hebbenden daartoe aanleiding geeft, kan een deel van de hypotheek renteloos worden ver strekt. Ter bevordering van een goeden gang van zaken bij het verstrekken van voorschotten en hypotheken is het gewenscht, dat verschillende gegevens omtrent het onroerend goed en de fi nancieele positie van den belanghebbende aan het Regeeringscommissariaat worden verstrekt. Daartoe moeten staten volgens een vastgesteld model worden ingevuld. Behalve door den bur gemeester der gemeente, dienen deze staten on derteekend te zijn door degenen, die de schat ting voor de waardebepaling van het pand heb ben verricht. Het gemeentebestuur dient voor deze schatting twee of drie ter plaatse goed be kend staande deskundigen aan te zoeken. Wat betreft beschadigde woningen, kan in bij zondere gevallen, wanneer de financieele toe stand van den belanghebbende daartoe aanlei ding geeft,, vooruitloopende op de schatting door de schade-enquête-commissie, crediet worden verstrekt. Die gemeenten, welke hier omtrent reeds met de Stichtingen 1940 over leg hebben gepleegd, kunnen van deze stich tingen de credieten ontvangen. In gevallen, waarin door stichtingen geen crediet wordt verleend (dit zullen dus in het algemeen gevallen van zwaar beschadigde hui zen zijn) kan ook door den Regeeringscommis saris voor den Wederopbouw tot het verlee- nen van crediet worden overgegaan. In dat ge val moeten dezelfde gegevens worden ingezon den als voor volledigan nieuwbouw. hoefte aan lijfgoederen en meubilair in Rot terdam bestaat. Het Groene Kruis vertrouwt, dat velen dezen nood willen lenigen. Kleeren kunnen worden gestuurd naar het Algemeen Secretariaat van het Limburgsche R.K. Groene Kruis, Wilhelminastraat 2 te Sittard; aan het zelfde adres kan beschikbaar meubilair worden opgegeven, waarna voor afhaling zal worden gezorgd. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor de nest- en pufvisscherij met ingang van Maandag 19 Aug een regeling in werking zal treden, waarbij de aanvoer en afname van puf (ondermaatsche visch, afkomstig uit de Noordzee en welke niet geschikt is voor consumptie), alsmede de nest (ondermaatsche visch afkomstig uit het IJssel- meer en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en welke visch niet voor de consump tie kan dienen) onder controle zullen worden gesteld van de Nederlandsche visscherij centrale te 's-Gravenhage en de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Deze regeling heeft ten doel, een zoo rationeel mogelijke distributie van puf en nest onder de belanghebbenden te waarborgen en voorts een stabieler prijspeil in het leven te roepen. De visschers zullen voor aanvoer op bepaalde aangewezen afslagplaatsen een vasten prijs voor hun product krijgen. De handelaren, die regelmatig in nest hebben gehandeld, zullen van de Nederlandsche cen trale voor eieren en pluimvee te Beekbergen toegewezen krijgen een maximum hoeveelheid welke zij in een periode van 4 weken aan nest mogen koopen ter aflevering aan eendenhou ders, deze hoeveelheid is gebaseerd op het aan- hal eenden, dat de eendenhouders, waaraan de handelaren hun nest leveren, gerechtigd zijn te houden. De hoeveelheid, welke meer wordt aangevoerd dan voor de eendenhouders bestemde hoeveel heid, zal door de vischmeelfabrieken, eveneens tegen vaste prijzen, worden afgenomen. Van den datum van de inwerkingtreding van deze regeling af zal het vervoer van puf en nest slechts zijn toegestaan, indien bij de zending een geleideblijet, afgegeven door of namens de Nederlandsche visscherij centrale aanwezig is. BREDA. Geslaagd voor B: J. C. J. Hoogen- doorn te Goirle; J. C. Jacobs te E>en Bosch; M. der Kinderen te Rosmalen; A. van Erven te Goirle en J. J. de Greef te Eindhoven. Naar het A. N. P. in een onderhoud met de heeren A. J. Staal en L. Boeljon van den N.V.B. heeft vernomen, heeft de heer K. J. J. Lotsy zijn ontweip van de competitie-indeeling aan het bestuur van den N.V.B. voorgelegd. Nog deze week zal de competitie-indeeling worden bekend gemaakt. Nog is geen beslissing genomen ten aanzien van een normale of een noodcompetitie in het nieuwe seizoen. Over de kwestie hoofdklasse is in het geheel niet gesproken, daar het absoluut niet in de bedoeling heeft gelegen van het bestuur van den N.V.B. om reeds nu daartoe'over te gaar Toch ligt het in de bedoeling om reeds den eersten Zondag van de maand Sep tembcr met de nieuwe competitie aan tt vangen, zoodat de verecnigingcn zich h't reeds op kunnen voorbereiden. Hierbij zal evenwel rekening gehouden wor den met de verschillende reeds vastgestelde wedstrijden der traditioneele tournooien, zooals de zilveren bal en het Aroltournooi. Voor ver schillende tweede-klasse vereenigingen betee- kent dit evenwel een buitenkansje, daar deze dan de gelegenheid krijgen het seizoen te be ginnen. Bovendien zal men rekening moeten houden met het feit, dat het in het voorne men ligt van het bestuur van den N. V. B., voor loopig geen inhaalprogramma's vast te stellen,, Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft als opvolger van Mgr. A. F. M Sweens benoemd tot president van het Groot-Seminarie van het Bisdom 's-Hertogen bosch den zeereerwaarden heer A. van der Meij den, sinds het vorig jaar pastoor te Udenhout. De nieuwe president, die in 1894 is geboren, is oud-professor van het Klein-Seminarie en oud-directeur van het Groot-Seminarie. Z. H. Exc. mr. dr. J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond, heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den zeereerwaar den heer J. W. van Ormelingen, als pastoor deken te Kerkrade, en aan de weleerwaarde heeren C. J. M. H. Baert als pastoor te Baarlo, F. J. Heynen als pastoor te Heyen, J. M. A. van de Venne als pastoor te Montfort en A. C. K. Esser als pastoor te Well, en heeft benoemd tot pastoor-deken te Kerkrade den zeereer waarden heer P. J. de Hessele; tot pastoor: te Baarlo den weleerw. heer J. J. Gold- schmitz, te Heyen den weleerw. heer G. R. A. H. Stoot, te Holz-Kerkrade den weleerw. heer G. M. E„ A. Honée, te Maasniel den weleerw. heer W. A. R. Linssen, te Melderslo den weleerw. heer L. J. P. P. Teeuwen, te Mesch den weleerw. heer J. J. Sohl, te Montfort den weleerw. heer J. Feron, te Well den weleerw. heer P. J. A. Eggelen. tot rector: te Heel (S. Annagesticht) den weleerw. heer J. H. A. Janssen, te Kerkrade (Ziekenhuis) den weleerw. heer C. M. J. H. E. Hennekens, te Mechelen (Eerw. Zusters) den weleerw. heer R. A. Lebens, te Roermond (Retraitehuis) den weleerw. heer S. Söderberg, te Simpelveld (Huize Loreto) den weleerw. heer S. H. Schneiders, te Sittard (S. Michiel) den weleerw. heer W. H. H. Reynen, te Venlo (Mgr. Mutsaersoord) den weleerw. heer M. A. H. Durlinger, be Waubach (Eerw. Zusters) den weleerw. beer J. J. Clerx, tot leeraar: te Rolduc den weleerw. heer P. J. van Odyk, te Rolduc den weleerw. heer G. C. F. Beiten, te Rolduc den weleerw. heer H. Franssen, te Rolduc den weleerw. heer J. Wynen, te Roermond (Bisschoppelijk College) dm weleerw. heer W. Delhoofen, te Roermond (Bisschoppelijk College) den weleerw. heer P. Niessen, te Sittard (Bisschoppelijk College) den eerw. heer C. Janssen, te Sittard (Bisschoppelijk College) den wel- elrw. heer G. Gelissen, de laatste zes priesters van het Seminarie, tot kapelaan: te Bergen den weleerw. heer Th. W. J. Dries- sen, te Gennep den weleerw. heer A. A. R. H Corbey, te Gronsveld den weleerw. heer A. H. L Meertens, te Heerlerbaan den weleerw. heer M. Leclerq, te Helden den weleerw. heer A. R. J. Tho massen, te Kerkrade den weleerw. heer W. J. Frie- drichs, te Schimmert den weleerw. heer J. H. G. Philippens, te Venray den weleerw. heer G. A. H. H. Olieslagers, te Beegden den weleerw. heer J. Storken, te Haelen den weleerw. heer J. Renders, te Heel den weleerw. heer J. Bours, te Heerlen (S. Pancratius) den weleerw. heef W. Janssen,' te Heerlen (Schandelen) den weleerw. heer J. Snackers, te Herkenbosch den weleerw. heer J. Ver- scharen, te Koningsbosch den weleerw. heer R. Mar tens, te Leunen den weleerw. heer J. Hafmans, te Limmen den weleerw. heer H. Lochtman, te Mechelen den weleerw. heer W. Widders- hoven, te St. Geertruid den weleerw. heer H. Guli- kers, te Roermond (H. Hart) den weleerw. heer W. te Locke, te Sittard (S. Petrus) den weleerw. heer J. Bey, te Sittard (S. Michiel) den weleerw. heer J, Mulkens, te Vlodrop den weleerw. heer N. Schlangen, te Voerendaal den weleerw. heer G. Heynen, te Waubach den weleerw. heer J. Douven, te Wessem den weleerw. heer A. Berkers. te Wittevrouwenveld (Maastricht) den wel eerw. heer D. Rongen, te Wijk den weleerw. heer L. Slangen, en heeft opdracht gegeven om de theologische studies te Rome voort te zetten aan den wel eerw. heer V. Hermens. De laatste een en twintig priesters van het Seminarie. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer C. B. M. Wiemers benoemd tot pastoor te Rijswijk. Tot Deservitor der parochie O.L. Vrouw van Lourdes te Rotterdam is aan gesteld pastoor P. L. C. van der Meer, Stieltjes- plein 17, Rotterdam. Het is de gewoonte, dat na een heiligverkla ring in den Sint Pieter te Rome in de kerken van het bisdom, van de orde of van de congre gatie, waartoe de nieuwe heilige behoort, een triduum wordt gehouden ter eere van die hei lige. Bij decreet van 24 Mei 1.1. heeft Z. H. de Paus dit toegestaan aan de Congregatie der Paters en Zusters Passionisten, voor wat de H. Gemma betreft. Dit triduum, door den Paus met bijzondere voorrechten verrijkt, wordt in de kapel van het Slotklooster der Zusters Passionisten te Sit tard gehouden op 30, 31 Augustus en 1 Septem ber. Het sluitingslof zal gecelebreerd worden door Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens op Zondag 1 September, te hal^vier. Wie tot een bijzondere intentie onder dit triduum door de Slotzusters wil laten bidden, kan zich wenden tot de Eerw. Moeder Overste, Slotklooster H. Gemma te Sittard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5