Somaliland „met succes" door Britsche troepen ontruimd Berlijn waarschuwt Londen Maatregelen voor geval Londen door de Duitschers bezet zal zijn" De bedevaart naar den Ijzer Engeland en Amerika Weer handelsverkeer Zweden-Nederland Overstrooming in China De taak der Duitsche verkenningsvliegtuigen TWEE KANONNEN VERLOREN GEGAAN Defensiebepalingen over het geheele land uitgebreid VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal i 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22554 Reuter meldt officieel: Italiaansche pers over Britsche pamfletten Britsche pers juicht instelling van defensieraad toe ROEMENEN EN BULGAREN TE KRAJOWA BIJEEN Besprekingen te Turnu-Severin verloopen niet vlot 1204 MAN OMGEKOMEN MET DE „GLORIOUS" TALRIJKE EGYPTENAREN GEARRESTEERD Vier schepen getorpedeerd BELGISCHE BLADEN OVER LUCHTAANVAL OP BRUSSEL BRITSCHE LUCHTMACHT NIET UP TO DATE Verschillende persstemmen over gevechten boven Engeland Oproep van Bullitt Valschermjagers moeten als militair worden behandeld Britsche regeering instrueert: De Duitsche blokkade V olkswapenen' De Vlaamsche arbeiders in Duitschland Omvangrijke actie, waarbij ook bommen worden geworpen Duitsch 'frontbericht VITALE BRITSCHE PUNTEN GETROFFEN Maandagmiddag kleine luchtgevechten boven Zuid-Engeland Verduisteren In het teeken van het parool; concentratie en nieuwe orde Japansche resolutie over Britsche zóne te Sjanghai DYNAMIETMYSTERIE IN ZWEEDSCHE STAD Londen betuigt leedwezen na vergaan van de Helïï v NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 19 Aug:. (D.N.B.)Het agentschap Keuter meldt officieel, dat Britsch Somali land door de Britsche troepen „met succes" is ontruimd. Alle kanonnen aldus het be richt zjjn ingescheept, met uitzondering van twee, die voordien verloren zyn gegaan! Van bevoegde Italiaansche zijde te Rome werd volgens D.N.B. het volgende aan het weermacht- bericht van heden toegevoegd: Volgens de jongste berichten zijn de Engelsche eenheden reeds met inschepingen in de haven van Berbera (Britsch Somaliland) begonnen. De tweede Engelsche verdedigingslinie, waarvan in het weermachtbericht sprake is, loopt in een halven cirkel ongeveer twintig tot vijfentwintig kilometer van de stad Berbera verwijderd, zoodat men de Engelsche positie met een Duinkerken in het klein kan vergelijken. De gevechten om dezen tweeden verdedigingsgordel zijn buitenge woon fel geweest. Aan Engelsche zijde zijn voor al Rhodesische en Indische troepen gebruikt, terwijl het gros van de Italiaansche eenheden, die de operaties in Somaliland hebben verricht, uit troepen van het moederland bestond, waar aan uiteraard ook inlandsche troepen waren toe gevoegd. In dezelfde kringen wijst men erop, dat in Britsch Somaliland buiten de havens van Berbera en Zeila de kust geen andere bruikbare havens heeft, en dat vooral de kust van Berbera uit naar het oosten slechts uit zandduinen bestaat. Zou het den Engelschen troepen niet gelukken zich in te schepen, dan zou hun, evenals den troepen die zich nog in het oosten van Britsch Somaliland bevinden, de terugtocht zijn afge sneden. De commentaren van de Italiaansche pers op sde pamfletten, die tegelijk met bommen door Britsche vliegers boven verschillende Italiaan sche centra zijn uitgeworpen, bewijzen, dat de Engelschen net het tegendeel hebben bereikt van hetgeen door de diensten wordt beoogd. Ter wijl zij beweren, dat Duitschland de erfvijand van Italië is zoo schrijft de „Lavoro Fascista" bewijzen zij twee dingen niet te hebben be grepen: le. Dat het nationaal-socialistische Duitsch land niet mag worden verward met het Oosten- rijksch-Hongaarsche keizerrijk en 2e. Dat boven alles uit de gemeenschappelijke opmarsch gaat van de beide revoluties naar het zelfde doel. Zooals de „Giornale d'Italia" schrijft, hebben de Engelschen niet begrepen, dat Italië vrij wil zijn in de Middellandsche Zee en dat de erf vijanden van Italië diegenen zijn, die het in deze zee opsluiten en het belemmeren in zijn natuur lijke en gerechtvaardigde expansie. LONDEN, 19 Aug. (D.N.B.) De gemelde Amerikaansch-Canadeesche overeenkomst tot het instellen van een permanenten raad van defensie wordt door de Londensche pers warm toegejuicht. Zooals de „Times" schrijft, is hier niet sprake van een enkelen stap: het besluit staat in het nauwste ver band met andere plannen voor 't gemeen schappelijke belang, dat de Vereenigde Sta ten met alle volken van het Britsche Rijk bindt. De Londensche bladen dringen de laatste da gen bijzonder krachtig aan op snelle Ameri kaansche hulp. De „News Chronicle" wijst er op, dat de hulpbronnen van het Britsche Rijk oog lang niet voldoende gemobiliseerd zijn) Daarom is Amerikaansche hulp op groote schaal) een dringende noodzakelijkheid voor Engeland.' Het blad hoopt op „voortdurende uitbreiding van" deze hulp". In het bijzonder uit het den wensch. dat de Vereenigde Staten eindelijk eenige torpe- dobootjagers, die zij kunnen missen, aan Enge land zullen afstaan. De militaire luchtvaartexpert van de „New Vork Herald Tribune" heeft in een commen taar op den luchtslag boven Londen ge schreven, dat 't met Engeland slecht staat. Naar aanleiding van dit oordeel van een hoog geplaatst officier der Amerikaansche lucht- macht constateert de „Deutsche Allgemeine Zei- tung", dat deze meening door het Witte Huis gedeeld wordt. Want: aldus het blad daar door laat zich verklaren, dat president Roose velt reeds thans van de onderstelling uitgaat, dat Engeland niet meer in staat zal zijn Canada te verdedigen. Het wegkwijnende vertrouwen op de Britsche macht kan nauwelijks beter bewezeD worden. Het blad herinnert er verder aan dat Enge land zelfs de troepen, die sedert 39 jaar in Pei- Ping en Tientsin hebben gelegen, terugtrekt om deze enkele compagnieën te gebruiken voor de verdediging van Aden en de stellingen aan den zuidelijken toegang tot de Roode Zee tegen Ita liaansche aanvallen. Dat Engeland nu ook mid den in den oorlog zijn West-Indische bezittingen afschrijft, is een voorbode van de ontbinding van het wereldrijk. BOEKAREST, 19 Aug. (D.N.B.). De Bul- gaarsche delegatie voor de onderhandelingen met Roemenië is vanmorgen te Calafat aange komen, vanwaar zij met een extratrein naar Krajowa is doorgereisd. Daar werd de delegatie in het kasteel van den overleden grootgrondbe zitter Mihail ondergebracht. Vanmiddag om 12 uur kwamen de Roemeensche en de Bulgaar - sche delegaties in het gebouw van de stadhou- derij in eerste vergadering bijeen, welke zich be perkte tot een begroeting en een uitwisseling van de volmachten. De beide delegaties zullen ;na een gemeenschappelijk noenmaal in den loop }van den middag in een eerste werkvergadering bijeenkomen. De voor Maandagmiddag te Turnu-Seve rin vastgestelde bijeenkomst der Roemeen sche en Hongaarsche delegaties werd tot den avond uitgesteld. De Hongaren, die nog bezig waren met de bestudeering der Roe meensche tegenvoorstellen, hadden cm tech nische redenen om dit uitstel verzocht. Met het oog op het verschil tusschen de beide standpunten verwacht men in Hongaarsche zoowel als in Roemeensche delegatiekringen, dat de onderhandelingen na de avond-bij eenkomst onderbroken zullen worden. De beide delegaties, zoo zegt men, zullen zich dan naar de respectieve hoofdsteden bege ven om haar regeeringen verslag uit te brengen. LONDEN, 19 Aug. (D.N.B.). De admirali teit heeft thans de verliezen bekend gemaakt ten gevolge van den ondergang van het vlieg tuigmoederschip „Glorious", dat in Juni voor de Noorsche kust werd vernietigd. Bekend ge maakt is dat 1204 man zijn omgekomen, waar onder de commandant, kapitein G. Doyly Hughes. VAN DE EGYPTISCHE GRENS, 19 Aug. (D.N.B.). De Britsche militaire autoriteiten hebben tot dusverre meer dan 2000 Egyptena- ren in het geheele land gearresteerd, die er van Verdacht worden „de openbare veiligheid in ge- Vaar te brengen". De gearresteerden zijn over gebracht naar concentratiekampen in het Zui den van het schiereiland Sinai. Zij zullen daar grondarbeid en dergelijke, moeten verrichten. alle steden en dorpen duren de arrestaties voort. NEW YORK, 17 Aug. (D.N.B.) Mackay Radio hieldt, dat het Zweedsche s.s. „Hedrum" (2325 hr.t.) gisteren aan de Iersche kust is getorpe deerd. Het station meldt verder, dat het Britsche Wachtschip „Clan McPhee" (6628 b.r.t.) ten besten van Ierland is getorpedeerd. Het New Yorksche bureau voor de scheepvaart meldt, dat de Grieksche vrachtschepen Thetis" (4111 b.r.t.) en „Naftilos" (3531 b.r.t.) getorpe deerd en tot zinken gebracht zijn. BRUSSEL, 19 Aug. (D.N.B.). De luchtaan val, dien de Engelschen in den nacht van 17 op 18 Augustus op de binnenstad van Brussel hebben ondernomen en waarvan een aantal burgers, onder wie vrouwen en kinderen, het slachtoffer is geworden, wordt door de Bel gische pers met verontwaardiging besproken. De „Nation Beige" noemt den aanval ;,een laag hartige misdaad der Engelschen, gepleegd op de Belgische hoofdstad", die uitdrukkelijk tot open stad verklaard is. Deze snoode daad be wijst opnieuw, dat Duitschland in zijn recht is, wanneer het eens en voor al een einde wil ma ken aan de Britsche barbaarschheid. De „Soir" spreekt van „een laffe en brutale boevenstreek", die te gemeener is, daar zich in het centrum van de stad geen enkel gebouw van militaire beteekenis bevindt. Alle bladen schrijven, dat de Belgische politie en brandweer op voorbeel dige wijze zijn geholpen door Duitsche soldaten. LONDEN, 19 Aug. (D.N.B.). Het Brit sche luchtwapen heeft geen gelijken tred gehouden met de ontwikkeling elders, al dus majoor Oliver Stewart, de militaire luchtvaartmedewerker van de „Observer". In het artikel, waarin deze gevolgtrekking wordt gemaakt, zegt de 'schrijver verder: „De autoriteiten moesten meer luisteren naar de vaklieden. Duitschland heeft zijn verschillende typen machines voortdurend verbeterd. De nieuwe Britsche vliegtuigen hebben daarentegen geen groote verbeteringen ondergaan. Men dient nu toch eindelijk op te houden de Spitfires en Hurricanes te bestempelen als onovertrefbare jachtvliegtuigen. Hetzelfde geldt voor de Blen heim- en Beaufort-bommenwerpers. De thans gebruikte Britsche vliegtuigtypen zijn met bijna 60 mijl geringer snelheid de minderen van de Duitsche jagers." De „Berliner Lokalanzeiger" geeft een overzicht van de verliezen der Britsche luchtmacht. Volgens de officieele berichten van het opperbevel der weermacht zijn van 8 tot 18 Augustus in het geheel 732 vijande lijke vliegtuigen vernietigd. In Berlijhsche politieke kringen volgt men de neutrale persstemmen over den luchtslag boven Londen met belangstelling. Men herinnert daarbij aan de volgende neutrale verklaringen: In de Vereenigde Staten constateerde een hoog officier der luchtmacht, dat het er slecht voor Engeland uitziet. In berichten uit Stockholm wordt gezegd, dat Engeland gegronde redenen schijnt te hebben om de successen der Duitsche luchtmacht te verbergen, want de correspondent van de „Stockholm Tidning" mocht Croydon niet bezichtigen. De vertegenwoordiger van „Svenska Dagbladet" is zelfs onder verdenking van spionnage gearresteerd, toen hij Croydon naderde, hoewel hij over geldige papieren be schikte. Hij werd naar zijn auto teruggebracht en bedreigd met zeer strenge maatregelen, voor het geval hij terug zou komen. Men krijgt den indruk, dat deze feiten niet overeenstemmen met de officieele Engelsche overwinningsbe- richten. STOCKHOLM, 19 Aug. (D.N.B.) Het Zweed sche ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat maatregelen genomen zijn om een hervatting van het handels- en betalings verkeer tusschen Zweden en Nederland in be perkte mate mogelijk te maken. Naar uitdruk kelijk wordt vastgesteld, zal het hierbij slechts om een voorloopigen maatregel gaan, daar in September onderhandelingen voor een blijvende regeling van het handelsverkeer tusschen Zwe den en Nederland geopend zullen worden. WASHINGTON, 18 Aug. (D.N.B.) Op een massa-demonstratie te Philadelphia heeft de vroegere Amerikaansche ambassadeur in Frank rijk, William Bullit, gepleit voor de invoering van den algemeenen dienstplicht en voor het afstaan van Amerikaansche torpedobootjagers aan Engeland. Hij argumenteerde dit pleidooi met de bewering, dat Amerika, na een neder laag van Engeland, door Duitschland en Japan zou worden bedreigd. De redenaar riep op tot het houden van massa-betoogingen voor het Congresgebouw, daar het parlement tot een dergelijk besluit moet worden gedwongen. BERLIJN, 19 Aug. (D.N.B.) Op een desbetreffende vraag werd van bevoegde zijde heden aan journalisten medegedeeld, dat de rijksregeering door bemiddeling van Zwitserland een nota heeft gericht tot de Britsche regeering, waarin zij wijst op het uiterlijk van de Duitsche valschermtroepen (uniform, uitrusting enz.) Aan dit uiter lijk zijn de Duitsche valschermtroepen door iedereen als leden van de Duitsche weer macht te onderscheiden. Onder verwijzing naar verscheidene gebeurtenissen verklaart de Rijksregeering met nadruk, dat elke be handeling vair deze valschermtroepen, wel ke niet met het volkerenrecht in overeen stemming is, met zware repressailles tegen over de Engelsche vliegers beantwoord zal worden. In de rr.ededeeling van het Duitsche ministe rie van Buitenlandsche Zaken over de unifor- meering van Duitsche valschermjagers, welke door bemiddeling van Bern naar Londen is ge zonden, wordt o.a. gezegd: De kleeding der inzittenden van Duitsche vliegtuigen en der formaties valschermjagers bestaat, geheel volgens de regels van het vol kerenrecht, Uit uniformen. Deze Duitsche „na tionale uniform" is voor vliegers en valscherm jagers dezelfde als die van alle soldaten van het Duitsche luchtwapen. Over deze algemeens uniform dragen de vliegers en valschermjagers een bijzondere vliegerskleedij, gelijk deze in de legers van alle modern uitgeruste staten wordt gedragen. Sedert 1936 is deze kleedij in Duitsch land bij parades in het openbaar vertoond. Ook bij deze bijzondere kleedij bevinden zich op de linkermouw duidelijk zichtbaar de Duitsche militaire distinctieven. Derhalve voldoet ook deze bijzondere kleedij aan de regels van het volkenrecht. De Duitsche rijksregeering moet er daarom nogmaals op wijzen, dat zij onmid dellijk de scherpste repressailles tegen Engel sche vliegers zal nemen, indien in gevangen schap geraakte Duitsche vliegers of valscherm jagers niet volgens de regels van het volken recht als krijgsgevangenen worden behandeld. 99 TOKIO, 19 Aug. (D.N.B.). De Japan- schc ambassadeur te Londen, Sjigemitsoc, heeft, naar Domei meldt, aan het ministe rie van Buitenlandsche Zaken te Tokio ge seind, dat de Britsche regecring aan de in woners van Londen een instructie heeft gegeven over haar houding en optreden voor het geval, dat Londen onder de controle der Duitsche troepen zal komen. Naar Reuter meldt, worden krachtens een verordening van den Britschen minister voor Binnenlandsche Veiligheid met ingang van heden de verdedigingsvoorschriften tot geheel Engeland uitgebreid. Volgens te Stockholm uit Londen ontvangen berichten heeft de weerklank over de door Duitschland aangekondigde absolute .blokkade van Engeland aanzienlijke onrust onder de En gelsche bevolking verwekt. Men weet in Londen even goed wat de gevaarlijke uitwerking «m de absolute blokkade zal zijn, als men in des kundige Britsche kringen de superioriteit van het Duitsche luchtwapen toegeeft. De vernie ling van de havens en dokken aan de Zuidkust, van tal van wapenfabrieken, voor den oorlog belangrijke industrieën en vliegvelden, werkt op het oogenblik ernstiger op de stemming dan de aanhoudende aanzienlijke verliezen aan scheeps- ruimte. De Engelsche bevolking neemt de door Duff Cooper uitgegeven overzichten van den toestand, alsmede de getallen over de neerge haalde Duitsche vliegtuigen, niet meer voor ernst op. In de city heeft de daling van En gelsche papieren aan de buitênlandsche beurzen de onzekerheid der financieele kringen nog doen toenemen. Onrustiger dan ooit kijkt Engeland naar de Ver. Staten, die over de vertwijfelde positie van Groot-Brittannië nauwkeurig op de hoogte zijn en door de berichten der Ameri kaansche correspondenten over de successen der jongste Duitsche luchtaanvallen een steeds dui delijker beeld over den waren toestand van En geland krijgen. Volgens het oordeel van mili taire deskundigen is Engeland volkomen in de verdediging gedrongen, en is het tot elke of fensieve houding tegenover Duitschland onbe kwaam geworden. In politieke kringen te Lissabon acht men de Duitsche verklaring over de algeheele blokkade van het grootste gewicht. In het bijzonder verlangt men dat de schepen, die tot dusverre nog naar Engeland voeren, on verwijld uit dit gevaarlijke gebied worden genomen. Deze moeten dan voor de vaart op Zuid-Amerika en Afrika gebruikt wor den. De meeste schepen hebben de vaart op Engeland reeds opgegeven. Verder heeft, mot het oog op de algeheele Duitsche blokkade tegen Engeland, de kapitein van het Japansche s.s. „Soewa Maroe" (N.Y.K.), dat op 18 Augustus té Liverpool had moeten aankomen, opdracht gekregen, de gevaarlijke zone te verlaten en zich naar veilige haven te begeven. „De belegering van Engeland" zooals „Giornale d'Italia" de Duitsche tegenblok- kade noemt, vormt, naar hetzelfde blad schrijft, een nieuw hoofdstuk in den oor log tusschen Engeland en de asmogendhe- den, waarbij Duitschland en Italië op alle gebieden het initiatief in handen hebben. Na de belegering van Engeland uit de lucht is op 17 Augustus thans ook de belegering ter zee begonnen. Engeland gelijkt thans op een belegerde stad, welker buitengrenzen niemand kan passeeren zonder zijn leven op het spel te zetten. De blokkade bereidt een nieuwe wereld voor, waarin een einde wordt gemaakt aan de tyrannie welke de Britsche plutocratie een eeuw lang heeft uitgeoefend, opdat alle volkeren voordeel kunnen behalen uit de vrijheid der zeeën. Onder den titel „People's Arms" schrijft de „Daily Express" o.a.: „Na den strijd om het Ka naal komt de strijd om Brittannië. Een reusach tig volksleger wordt op de been gebracht. Wij willen nieuwe leden voor de binnenlandsche strijdkrachten recruteeren, opdat deze de sol daten vervangen, die in de overzeesche gebieden gebruikt worden. Wij willen een „home guard" in elk huis. Wij willen, dat ieder in Engeland onderricht krijgt in het werpen van handgra naten. Wij willen een arsenaal met granaten in elke plaats. Wij willen, dat alle garages, die zijn gesloten, handgranaten en geweren vervaardigen. Wij willen, dat men werklooze mijnarbeiders, die met dynamiet kunnen omgaan, op de hoogte brengt met de methode tot het tot stilstand brengen van tanks." PEKING, 19 Aug. (D.N.B.). De zware regenval van den laatsten tijd heeft in China opnieuw groote overstroomingen veroorzaakt. Uit Kaifeng wordt gemeld, dat de dijken van de rivier Ho- angho op tal van plaatsen bezweken zijn. Een reusachtig gebied is daardoor overstroomd, waar bij duizenden dorpen verwoest zijn. De geheele oogst van de geteisterde streken is aan vernie tiging prijsgegeven. Honderdduizenden menschen verkeeren in levensgevaar. Een groote stroom vluchtelingen tracht zich elders in veiligheid te brengen. Men neemt aan, dat een groot aantal personen het slachtoffer van de overstrooming is geworden en vreest bovendien, dat de vloed nog zal aanhouden, zoodat de ramp nog erger zal worden. BERLIJN, 19 Aug. (A.N.P.). Het Neder- landsche perskantoor meldt: Na afloop van de gevechten hebben zich spon taan vele Vlamingen voor arbeid in Duitschland aangemeld. Hoofdzakelijk zijn het vakarbeiders uit de metaal- en eleetriciteitsindustrie, ge schoolde arbeiders uit machinefabrieken, mijn werkers en bouwvakarbeiders, alsmede beton- arbeiders en betonvlechters. Deze Vlaamsche arbeiders werken op dezelfde loon- en arbeids voorwaarden als hun Duitsche kameraden. Om het onderhoud van hun achtergebleven gezin nen in Vlaanderen mogelijk te maken, werd een overschrijvingsstelsel ingericht. De leiding van elke Duitsche fabriek schrijft maandelijks het bespaarde loon van den Vlaamschen arbeider over op de Credietbank voor Handel en Nijver heid te Brussel of aan de Banque de la Société Generale, die harerzijds de binnengekomen gel den aan het gezin van den arbeider overmaken. Tot het tijdstip, waarop het eerste geld uit Duitschland binnenkomt, betaalt de gemeente als voorschot een ondersteuning aan het arbei dersgezin. Deze regeling is dus eenigszins an ders dan die voor de Nederlandsche arbeiders, doch komt tenslotte toch op hetzelfde neer. BERLIJN, 19 Aug. (D.N.B.) Zooals iederen dag, zijn ook vandaag weer Duitsche verken ningsvliegtuigen onderweg. De doelwitten, die gisteren door liet Duitsche luchtwapen zijn aan gevallen, worden door hen nauwkeurig in de gaten gehouden. De Heinkel-111 en Dr.-17 vlieg- booten hebben bovendien bevel, alle haven plaatsen, werven, vliegvelden en verdedigings installaties voortdurend te bewaken. Dit verkenningswerk verloopt in alle stilte en dient ertoe, den vijand steeds op de hielen te zitten. Daar de verkenningsvliegtuigen over het algemeen ook enkele bommen met zich mee voeren, kan verwacht worden, dat ook dan, wanneer er schijnbaar niet hevig gebombar deerd wordt, kleine aanvallen worden gedaan om den vijand voortdurend in onrust te houden. Dat hiertoe de vliegtuigindustrie en de vlieg tuigmotorenindustrie, alsmede wapen- en mu nitiefabrieken, kazernes en exercitieterreinen zeer dikwijls bezocht zullfen worden, is vanzelf sprekend. Bij belangrijke opdrachten worden deze verkenningsvliegtuigen door jagers verge zeld. Worden zij niet vergezeld dan vliegen zij meestal op zeer groote hoogte en maken dan dikwijls van het te fotografeeren gebied een lange film. Nog tijdens de vlucht worden door het ver kenningsvliegtuig belangrijke verkenningsresul taten, voor zoover zij met het bloote oog zijn waar te nemen, in geheime radiotaal aan de basis doorgegeven. Hierdoor kunnen eventueel onmiddellijk gevechtsvliegtuigen worden opge roepen, die men dan b.v. kan laten optreden tegen convooien of oorlogsschepen. i Over de Duitsche verkenningsvluchten wordt verder nog gemeld, dat de Duitschers gewoon zijn de uitwerking hunner bomaan vallen op Engeland nauwkeurig na te gaan. Zoo zijn ook Maandag Duitsche vliegtuigen in de buurt van het Kanaal van Bristol verschenen, om de resultaten der aanvallen van Zondag en den afgeloopen nacht vast te stellen. Een groot aantal vliegtuigen neemt aan deze verkenningsactie, deel, want op vele plaatsen van de Britsche eilanden zijn hevige nachtelijke aanvallen ondernomen, waarbij de Duitsche vliegers belangrijke militaire en industrieele in stallaties hebben gebombardeerd. De Duitsche verkenners fotografeeren vliegvelden, lucht doelstellingen, ballonversperringen, tankinstal laties, zeehavens en verkeerspunten. BERLIJN, 19 Aug. (D. N. B.) Het frtxnt- bericht van het D. N. B. luidt: De aanvallen, welke de Duitsche lucht macht gisteren heeft ondernomen, hebben talrijke vitale inrichtingen van de Brit sche landsverdediging getroffen. Ten oosten van Londen zijn een groote petroleumop- slagplaats alsmede talrijke hangars ver nietigd, terwijl verscheidene vliegtuigen bp den beganen grond werden vernield. Voorts werden luchtaanvallen gedaan op de vliegvelden van Liverpool en van Pembroke in Wales, waar zware branden zijn waargenomen en waar met zekerheid kon worden vastgesteld, dat treffers waren gemaakt. Ook in het gebied van Kent zijn te Chatham, Neivhaven en Eastbourne bommen geworpen waarvan de ontploffingen duidelijk zijn waargenomen. Te Norwich is de vliegtuigfabriek aldaar zwaar beschadigd. Aan het Kanaal van Bristol zijn te Mblfordhaven en Swansea, aan de Kanaalkust bij Bournemouth en Weymouth, behalve sche pen ook dokken en havenwerken met succes aangevallen. Verder wordt uit Berlijn bericht dat Maandagmiddag op eenige plaatsen in het zuiden van Engeland kleine luchtgevech ten zijn ontstaan. Duitsche verkenningsvliegers, door jagers ge steund, voerden hun opdrachten uit. Om betere waarnemingen te kunnen verrichten, vlogen deze verkenners boven Z?uid-Engeland op ge ringe hoogte en konden zonder belemmering waardevolle foto's maken. Op groote hoogte vlogen de Duitsche verkenners daarna boven de Engelsche Kanaalkust waar Spitfires eer. versperring trachtten te vormen. Slechts in en kele gevallen gelukte het den Britschen jagers de Duitschers in een strijd te verwikkelen. Bij Ramsgate werd waargenomen, dat twee Engel sche vliegtuigen werden neergeschoten. Een derde Britsche machine stortte brandend in zee. Men zag hoe zich parachutes van de vlieg tuigen losmaakten en door den wind zeewaarts gedreven werden. Verduisteren. Vroeger was het een leelijk woord en we wenschten er zoo min mogelijk mee te doen te hebben. We zouden niet gaarne er op aange zien zijn, verduisterd te hebbeji. Maar thans worden we er zwart op aange keken, wanneer we niet voldoende verduisterd hebben. We moeten nauw gezet dringt het goed tot u door: nauwgezet verduisteren. Tijdig en afdoende. Na zonsondergarlg mag er geen licht meer uitstralen. Toch doen we goedook den ouderwetschen zin van verduisteren in onze gedachten te houden, roant duistere elementen zijn er gaarne op uit, wat te verduis teren, wanneer wij verduisteren. En al dienen we om zoo en zoo laat de ramen enz. goed afgedekt te hebben, wanneer we licht willen branden, toch moeten we in het algemeen huiverig blijven voor het verduisteren: voor het verduisteren van iemands goed, van iemands goeden naam, van iemands eigenschappen. Het licht moet op den kandelaar geplaatst worden om licht te verspreiden en we dienen onze capaciteiten niet te verdonkeren, doch ze tot nut voor de gemeenschap te doen zijn. We mogen de betere eigenschappen van anderen niet verkleinen, we moe ten hun bekwaamheden niet in de schaduw stellen, maar het volle licht laten vallen op het goede en mooie. In het gewone leven zullen we natuurlijk niet ons schuldig maken aan diefstal, aan verduisteringdoch we mogen ook niet aan de gemeenschap onthou den hetgeen we zelf of anderen tot nut en heil van ieder bezitten. BRUSSEL, 19 Aug. (D.N.B.). De 21ste bede vaart naar den IJzer, de traditioneele tocht van het Vlaamsche volk naar het eeregedenk- teeken in Dixmuiden, dat opgericht is ter na gedachtenis aan de strijders voor de Vlaam sche vrijheid en voor de in den wereldoorlog gesneuvelde Vlamingen, stond geheel in het teeken van het parool„Concentratie en nieuwe orde." Na een toespraak van den leider der Vla mingen,^dr. Borms, sprak namens de Vlaam sche frontsoldaten van 19141918 de voorzitter van den Vlaamschen oudstrijdersbond, Ger main Lefever, die het dictaat van Versailles en zijn gevolgen hekelde. De neutraliteit van België, zoo zeide hij, is opgeofferd aan de omsingelingspolitiek van Frankrijk, waardoor België automatisch in den oorlog der anderen gesleurd werd. Men ver trouwde op bondgenooten en werd bedrogen. Tenslotte sprak de dichter Vercnoeke als ver tegenwoordiger van def jonge Vlaamsche front- generatie, die zeide, cfat de jonge Vlaamsche generatie soldaten in den dienst van een volksvijandigen staat heeft gestaan. Zij heeft, geleid door officieren die haar taal niet kon den, den staat moeten verdedigen, dien zij gehaat hebben. Ook professor dr. Daels brandmerkte in naam van het bedevaartcomité de ongerech tigheden, die na den oorlog zijn voorgekomen. Een loyaliteit van de Vlamingen is beantwoord met zwarte lijsten en massa-arrestaties, ten einde den Franschen troepen het binnendrin gen in het land te vergemakkelijken. Met de dooden van Vlaanderen hoopt men, dat uit dezen oorlog een nieuwe sociale orde op volkschen nationalen grondslag zal voort komen. De plechtigheden werden gesloten met het onthullen van een nieuwe eerekruis voor de gevallenen van 1918 tot 1940. TOKIO, 19, Aug. (D.N.B.). Het verbond van Japansche Advocaten heeft een resolutie aan genomen, waarin verlangd wordt, dat Japan onmiddellijk na het vertrek der Britsche troe pen de Britsche zone te Sjanghai moet bezet ten. Na grondige bestudeering van de juridische positie is het verbond, aldus de resolutie, tot het inzicht gekomen, dat de ontruimde Britsche zone alleen aan Japan kan overgaan. De resolutie is ter kennis gebracht van den ministerpresident en de bevoegde instanties van buitenlandsche zaken en weermacht. STOCKHOLM, 19 Aug. (D.N.B.). De politie van Enköping is een geheimzinnig geval, waar in een hoeveelheid dynamiet een rol speelt, op het spoor gekomen. Eenige dagen geleden kwam te Enköping een pakket aan, dat geadresseerd was aan een employé bij een fabriek. Aangegeven stond dat het ijzeren voorwerpen bevatte. Daar de employé naar elders was vertrokken opende men de kist en vond daarin 25 kilogram dyna miet. De afzender was een vaandrig. Bij zijn verhoor door de politie verklaarde hij dat er hier een verwisseling in het spel was. Andere bijzonderheden over deze geheimzinnige dyna- mietvondst heeft de politie niet bekend gemaakt. Te Enköping spreekt men over een tweede Rick- man-affaire en men wijst er op, dat zich te En köping talrijke fabrieken bevinden, die onder bepaalde omstandigheden voor een saboteur ge zochte objecten zouden zijn. Ambtenaren van de recherche uit Stockholm zijn te Enköping aan gekomen om de autoriteiten aldaar bij hun on derzoek te steunen. BERLIJN, 19 Aug. (D.N.B.). De eerste lord der Britsche admiraliteit heeft het volgende te legram doen toekomen aan den Griekschen mi nister van Marine: „Met het grootste leedwr-.en verneem ik, dat de kruiser „Helli" tijdens zijn deelneming aan de plechtigheden op Maria He melvaart door een onder water varende duik boot tot zinken gebracht is. In naam van de ad miraliteit, de officieren en manschappen van de Britsche vloot geef ik uiting aan mijn dien medegevoel voor de Grieksche vloot." In politieke kringen hier noemt men d't t gram een hoogtepunt van Engelsche huichelarij. Dat Engeland in dit opzicht geen scrupules ken', heeft reeds de bekende gebeurtenis van O; .n aangetoond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1