Economische onafhankelijkheid der pers Hypotheken voor nieuwbouw New-Yorksche Beurs Auto vernielde warande van café De Sneekweek begon met goed weer RECORDWEDSTRIJDEN OP TE WERVE DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 Geen overdracht van pers bedrijven zonder officieele toestemming Regeling van den Regeerings- commissaris voor den W ederopbouw De hypotheekregeling CONCENTRATIE VAN ZIEKENFONDSEN Thans doorzetting mogelijk? LOONEN IN DUITSCHLAND VERDIEND Het geven van een voorschot mogelijk DE AUTOBOTSING NABIJ BREDA NED. R.K. GRAFISCHE BOND Veertigjarig bestaan herdacht Vijf kinderen en een dame naar het ziekenhuis Dobbelmann naar Waddinxveen Economische redenen nopen tot verhuizing uit Rotterdam Generaal-pardon Zegelwet Verlenging tot 31 Augustus Kalme stemming; slot prijshoudend. ZEILEN Resultaten der eerste dagen HU URFI ETSEN AAN DE STATIONS A.N.W.B.-regeling 19 Augustus in werking getreden Nederlandsch-Duitsche transferregeling Rente en opbrengsten van beleggingen Opgaven van voorraden motorbrandstof Omzet 130.000 WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDEREN MA RKT i 71} I I ■Of ATHLETIEK Wedstrijden in verschillende landen WANDELSPORT De nood-Vier daagsche te Nijmegen Middenstandshandelsschool te Roosendaal Clearingkoersen Examens M.O. teekenen Machineschrijven In het Verordeningenblad is een besluit op genomen van den secretaris-generaal van het departement van Justitie, inzake verzekering van de economische onafhankelijkheid der pers. Hierbij wordt het volgende bepaald: Artikel 1. 1. De uitgever van een dag- of weekblad, van een geïllustreerd biatt, van een tijdschrift, van persberichten of andere periodiek verschijnende uitgaven, alsmede de eigenaren of bestuurders van een onderneming, die zich geheel of voor een overwegend deel met de vervaardiging van of den handel in zoodanige drukwerken bezighou den, zijn verplicht uilerlijk voor 25 September 1940 een ingevulde vragenlijst bij den bevoeg den procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, in te dienen. 2, Hij, die tot invulling van een dusdanige vragenlijst verplicht is, moet voor 10 September 1940 aan de in lid 1 genoemde instantie een ver zoek om toezending van een vragenlijst instu ren, een en ander onder nauwkeurige opgave van den aard zijner onderneming. i. De in lid 1 bedoelde verplichting geldt zoo wel voor ondernemingen, die door particulieren, als voor dezulken, die door maatschappijen, ver- eenigingen of een stichting worden gedreven. 4. De procureurs-generaal, fungeerende direc teuren van politie, zijn bevoegd de juistheid der gedane opgaven te onderzoeken. Artikel 2. 1. Voor algeheele of gedeeltelijke overdracht, vervreemding of bezwaring van: 1). Ondernemingen, als bedoeld in artikel 1, die zich bezighouden met het uitgeven of ver handelen van drukwerken; 2). afzonderlijke bestanddeelen van een uit geversbedrijf, meer bepaaldelijk auteursrechten; 3) die stukken grond en inrichtingen, die voor handelsbedrijf en vervaardiging der drukwerken van wezenlijke beteekenls zijn, moet te voren de toestemming van den secetaris-generaal van het dept. van Justitie worden aangevraagd. 2. Hetzelfde geldt voor rechtshandelingen, die de verplichting tot een overdracht, vervreemding of bezwaring, als in lid 1 bedoeld, met zich me debrengen. Zooals wij reeds hebben gemeld, kunnen zij, die door oorlogsgeweld vernielde woningen wil len herbouwen, van den Regeeringscommissa- ris, in afwachting van de schatting van de Schade-enquête-commissie, 80 pet. van de ver koopwaarde van het betrokken perceel per 9 Mei 1940 als voorschot op de tegemoetkoming in de schade ontvangen, met dien verstande, dat voor gevallen van oorlogsgeweldschade het voorschot voorshands niet hooger zal kunnen zyn dan 80 pet. van f 10.000 of f 8000. Al degenen, die financieel niet in staat zijn het overblijvende deel zelf te financieren en die geen hulp van derden kunnen krijgen, kan het verschil tusschen het voorschot en de kos ten van nieuwbouw onder hypotecair verband tegen een rente van 4 pet. worden verleend. Na vaststelling der tegemoetkoming zal het be drag. waarmee deze tegemoetkoming het gege ven voorschot eventüeel overtreft, op de lee ning in mindering worden gebracht, terwijl de rest als hypotheek op het pand kan blijver, rusten. Indien de financieele positie van den belanghebbende daartoe aanleiding geeft, kan een deel van de hypotheek renteloos worden verstrekt. In aansluiting hierop laten wij volgen de volledige regeling van den Regeeringscommis- saris voor den Wederopbouw betreffende het beschikbaar stellen van voorschotten onder hy pothecair verband voor middenstands- en ar beiderswoningbouw ten dienste van; a. herstel of herbouw van door oorlogshan delingen getroffen woningen, b. voltooiing van in aanbouw zijnde wonin gen, indien die voltooiing ernstige belemme ring ondervindt door credietmoeilijkheden; c. bouw van nieuwe woningen. De voorschotverleening geschiedt via de ge meenten die voor rente en aflossing garant, zijn en in een eventueel verlies voor 10 pet. participeeren. De voorschotten kunnen worden verleend onder verband van eerste hypotheek of onder verband van tweede hypotheek. Zfj worden slechts dan verleend, indien de belanghebben de niet op andere wijze de noodige geldmid delen kan verkrijgen. Een aanvrage om voorschot kan worden af gewezen, wanneer de belanghebbende op he' tijdstip van zijn aanvrage al met het werk is begonnen. Voor herstel, als in den aanhef sub. a. be doeld, wordt slechts voorschot gegeven als een bevredigende, de kosten rechtvaardigende toe stand wordt verkregen. De eerste hypotheek, dan wel de eerste en de tweede samen, mogen ten hoogste 90 pet. zijn van de geschatte verkoopswaarde van het on derpand. De looptijd is ten hoogste vijf jaar, verlenging is mogelijk. De rente is 4 pet., drie maandelijks aan de gemeente te voldoen. De verplichte aflossing bedraagt 2 pet.-per jaar. Indien de exp'oitatie-vooruitzichten en de financieele positie van den belanghebbende daartoe aanleiding geven, kan een deel der hypotheek renteloos worden verstrekt, zulks tot een maximum van 40 pet. der leening en van f 600 per woning. De voorschotten kunnen overgaan op een nieuwen verkrijger. Voorschotten op de hypothecaire leening (bouwcredieten) zijn mogelijk, en wel tot een maximum van 90 pet. van de leening. Voor verdere bijzonderheden omtrent aan de woningen te stel' n eisehen. wijze van aan vragen. vestiging van de hypotheek, uitbeta lingen. aanvang en uitvoering va den bouw enz. zie men de regeling, die in druk verkrijg baar is te 's-Gravenhage. bij den Regeerings- commissaris voor den wederopbouw, Carel van Bylandtlaan 30, en bij den hoofdinspecteur voor de Volkshuisvesting, Ten Hovestraat 51, zoomede bij de Landsdrukkerij. Dr. C. T. van Valkenburg schrijft in het Ne- derlandsch Tijdschrift voor geneeskunde over concentratie van ziekenfondsen: Het is ongeveer drie jaren geleden, dat, in een hoofdbestuursvergadering, de secretaris der Ned. Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst opkwam voor een fusie van alle Nederlandsche ziekenfondsen en het instellen, door de regeering, van een Centraal bestuurs lichaam. Het was in den tijd der vele en liuttelooze conferenties met ziekenfondsorga nisaties: men erkende de groote sociale waar de van het denkbeeld, maar achtte de uitvoe ring volstrekt onmogelijk. De omstandigheden, waarin ons lan<j thans verkeert, schijnen deze onmogelijkheid te niet te doen. In onzen kring hebben de beroeps commissies het initiatief genomen en met kracht doorgezet ten aanzien eener concen tratie van ziekenfondsen. Wij zijn hun in het bijzonder de S. C. daarvoor tot dank verplicht. Terwille van de uitnemende belangrijkheid voor onze Maatschappij, die in geval eener fusie al haar ziekenfondsen in den smelt kroes zou werpen, zet het dagelijksch bestuur de beslissende onderhandelingen voort. Komen deze tot een einde, waarmede de andere or ganisaties instemmen, dan zal stellig het ge meenschappelijk genomen besluit aan het oor deel van het departement voor sociale zaken worden onderworpen. Men mag met grona verwachten, dat de regeering, -bij de door haar te nemen maatregelen, rekening zal houden met hetgeen haar zal zijn aangeboden door de vertegenwoordiging van ziekenfondsen, die tezamen 2 millioen zielen tellen. (N. M. t. B. d. G„ Centrale Bond. R. K. W. V.). De families van naar Duitschland vertrokken arbeiders kunnen, zooals bekend, gedurende twee weken na het vertrek nog voor steunverleening in aanmerking komen. Het kan voorkomen, dat na deze twee weken nog geen uitbetaling van de uit Duitschland ge zonden loonoverschotten kan geschieden. De directeur van den Rijksdienst voor de Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling heeft thans, zoo meldt de N. R. Crt., den ge meentebesturen bericht, dat de betrokken fami lies in dergelijke gevallen door een voorschot op de loonzendingen kunnen worden geholpen. Met klem wordt er bij de gemeentebesturen op aangedrongen, in deze gevallen medewerking te verleenen. In aansluiting op hetgeen wij reeds meldden omtrent de autobotsing op den Tilburgscheweg nabij de Vijf Eiken, tusschen Breda en Gilze- Rijen, waarbij drie menschen het leven hebben gelaten en twaalf anderen min of meer ernstig zijn gewond, vernemen wij nog, dat de rechter zijde van den uit Breda komenden auto geheel werd weggescheurd; de inzittenden werden naar alle zijden weggeslingerd. Verschillenden van hen bleven bewusteloos op den weg liggen. An deren liepen bloedend rond. De 26-jarige gehuwde v. d. Beest, uit Etten, was tegen een boom terechtgekomen en moet op slag dood zijn geweest. Hij was vader van één kind. De 28-jarige v. Zundert, eveneens uit Et- ten, was zoo zwaar gewond, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis te Breda reeds bleek te zijn overleden. Hij was eveneens gehuwd en vader van drie kinderen. De 36-jarige Braspenning, ook uit Etten, gehuwd en vader van vier kin deren, overleed kort na aankomst in het zieken huis. Zeer zwaar werden gewond de arbeiders v. d. Steen en Dielemans, beiden uit Etten. Verschil lende anderen hadden diepe vleeschwonden en moesten eveneens in het ziekenhuis worden op genomen. De chauffeur van den vrachtauto, de 21-jarige Zuurmond, was na het ongeluk geheel overstuur en kreeg een dusdanige zenuwcrisis, dat ook hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Zondag heeft op sobere wijze de Ned. RK. Grafisch© Bond zijn veertigjarig bestaan ge vierd. In de St. Dominicuskerk te Amsterdam werd des morgens een plechtige H. Mis opge dragen door den bondsadviseur, dr. F. Holthui- zen, die ook de predicatie hield. Daarna volgde een vergadering van het hoofd bestuur, waarbij ook de oprichter, de heer Jan van Eynthoven, aanwezig was. De voorzitter, de heer B Leijn, heeft in een rede de geschiedenis van veertig jaren organi- satorischen arbeid geschetst, de groote activi teit en offergezindheid van de werkers van de eerste men, die bezield met een heilig idealis me den strijd tot uitbouw en bevestiging van een principieele organisatie hebben aangebon den. Deze strijd is soms iel en heftig geweest ten gevolge van miskenning van het recht om op sociaal en economisch terrein dé christelijke beginselen tot gelding te brengen, terwijl van den anderen kant öf beginselloosheid óf de klas senstrijd als richtsnoer voor de vakvereenigings- actie als heilzaam werd aanbevolen Zoo werd de strijd voor het bestaan van een principieele arbeidersbeweging een strijd van beginselen, welke evenzeer tot uiting moesten worden gebracht bij het streven om den arbei ders een menschwaardig bestaan te verzekeren Aan deze taak hebben de pioniers van onzen bond zich gegeven met een vurig élan, zich groote opofferingen getroostend van tijd en hui selijk geluk. Spr. dankte de beide pioniers, Jan van Eynt hoven en Henri Hermans, voor den ontzaglijken arbeid, door hen in de beginperiode verricht, waarvan erkend moet worden, dat door hen de juiste lijnen werden getrokken voor den verde ren uitbouw van de organisatie. Een veertigjarige periode wordt thans afge sloten en bij de beschouwing van den groei en de ontwikkeling van onzen bond is het opval lend hoe snel na de eerste moeilijke jaren de organisatorische arbeid zich heeft uitgebreid in volkomen overeenstemming met de eenmaal ont worpen doelstelling. Ongetwijfeld heeft Gods zegen op dezen ar beid gerust, maar daarbij hebben de aangeslo ten leden onder aanvoering van hun leiders, doelbewust er naar gestreefd de beginselen hoog te houden. Daarvoor waren moed en volharding noodig, twee eigenschappen die ongetwijfeld tot groote daden hebben geleid. Spr. besloot met de opwekking om met liefde en volharding het werk van den bond voort te zetten. Maandagavond is op den Alkmaarschenweg onder Beverwijk een ernstig verkeersongeval gebeurd. Omstreeks 7 uur kwam een personen auto met groote snelheid uit de richting Alk maar. Doordat de bestuurder plotseling moest remmen, slipte de auto en reed vervolgens met groote kracht tegen een houten warande van een café, waarvoor op dat moment juist een dame en enkele kinderen stonden. Zij werden aangereden en alle min of meer ernstig gewond. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, terwijl twee ziekenauto's arriveerden om de ge wonden naar het ziekenhuis over te brengen. Twee jongetjes van respectievelijk 3 en 6 jaar werden in ernstigen toestand naar het St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden-Oost overgebracht Een 5-jarig jongetje, bene vens een 40-jarige dame, werden naar het zelfde ziekenhuis vervoerd, waar geconsta teerd werd, dat de verwondingen van deze slachtoffers nogal meevielen Een 6-jarig meisje bleek een arm- en een beenbreuk te hebben gekregen, terwijl een 5- jarig jongetje verwondingen aan het hoofd had opgeloopen. Deze kinderen werden naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk overge bracht. De warande van het c&fé was totaal ver nield. Eenige kinderen, die zich op de warande be vonden, bleven gelukkig ongedeerd, evenals de twee inzittenden van den auto. De rijkspolitie, die het onderzoek leidt, heeft den zwaarbeschadigden auto in beslag genomen. De N.V. Louis Dobbelmann, tabaks- en si- garettenfabriek, koffie- en theehandel, gaat haar zetel van Rotterdam naar Waddinxveen verplaatsen, lezen wij in de N. Rott. Crt. De panden dezer onderneming in de Maasstad gingen verloren. De N.V. heeft te Waddinxveen gekocht aan de Noordkade 634 H.A. grond, waarop voorloo- pig zullen worden gebouwd een fabriekspand ter grootte van ongeveer 15.000 M2., benevens een kantoor en andere bijgebouwen. De bouw van deze panden zal ongeveer een jaar in beslag ne men. Een personeel van ongeveer 4 a 500 men schen zal hier werk kunnen vinden. De directie, zoo verneemt het blad, heeft noode de beslissing genomen, het bedrijf buiten Rotter dam te vestigen, doch economische redenen drongen haar hiertoe. De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede, dat zij van den ontvanger van het zegel te Amsterdam bericht heeft ontvangen, dat de termijn voor het z.g. „generaal-pardon" voor overtreding van de Zegelwet 1917, wat betreft zegeling van buitenlandsche effecten, welke ter mijn aanvankelijk zou eindigen 15 Augustus 1940, verlengd is tot en met 31 Augustus 1940. De ontvanger heeft er speciaal de aandacht op gevestigd, dat slechts voor de effecten, welke uiterlijk 31 Augustus a.s. voor sluiting van zijn kantoor (om 12.30) aan zijn kantoor zijn aan geboden of ontvangen, het generaal pardon kan worden toegepast, zoodat men met postzendin- gen er rekening mee zal moeten houden, de stukken zoo tijdig af te zenden, dat hieraan wordt voldaan. De regelingen, met belangheb benden getroffen op grond van de daarvoor gel dende voorschriften, blüven natuurlijk van kracht. Voor verdere uitvoering van deze spe ciale regeling kan uiterlijk tot 31 Augustus a.s. met den ontvanger overleg worden gepleegd. Na 31 Augustus 1940 zal geen verlenging van den termijn meer worden gegeven. NEW-YORK, 19 Aug. De New-Yorksche ef fectenbeurs opende de nieuwe week met een zeer geringe bedrijvigheid, waarbij het koers- beeld tevens een vaste lijn miste. Bij het plaat sen van zijn orders maakte mén een zeer zorg vuldige keuze, teneinde eerst de verdere ont wikkeling af te wachten. Later kwam de han del bijna geheel tot stilstand en voor een groot aantal fondsen duurde het geruimen tijd, eer er iets in omging. Gedurende het derde beurs- uur gingen slechts 10.000 aandeelen in andere handen over. Automobielfondsen waren aan den flauwen kant. doch staalwaarden wisten zich het gunstige cijfer der bedrijvigheid in de staal industrie ten nutte te maken Volgens het Amerikaansche ijzer- en staal- instituut bedraagt dit cijfer 89.7 procent der capaciteit, tegen 89.5 procent in de vooraf gaande week en 62.2 procent in de overeenkom stige week van 1939. Rubberwaarden ondergin gen geen invloed van het plan der Rubber Re serve Co. tot aankoop van rubber. Public uti lities waren eenigszins in reactie, terwijl lucht- vaartaandeelen en kóperwaarden een onregel matige houding vertoonden. De binnenland- sche verbruikers toonen interesse voor koper, doch het aanbod is bij een prijs, die beneden 11 dollarcents ligt, slechts gering. Spoorwegen en chemische waarden waren prijshoudend. De koersveranderingen naar beide richtingen ble- De eerste dag van de Sneek-week Zater dag is prachtig geslaagd. Het was ideaal zeil- weer met een mooie, regelmatige bries uit het Westen. De wedstrijdbanen bevatten een mooi kruisrak vanaf de Heerenzell naar de provin ciale betonning. Het programma opende 's mid dags om twaalf uur met den eersten kampioens wedstrijd in de schouwenklasse, waarvoor elf inschrijvingen waren binnengekomen. Hiervan nam Meerkol, stuurman F. F. Atsma uit Op penhuizen, direct na den start de leiding, welke hij niet meer afstond. Tweede werd Zeillust van M. Tromp Visser uit Warns. In den vrijen wed strijd in deze klasse, die tevens als tweede kam pioenswedstrijd gold, waren de rollen omge keerd. Nu was Tromp Visser eerste en Atsma tweede. De strijd in de regenboogklasse leverde een verrassing op, doordat de Nieuwe Waterrot 2 van S. Kuipers, die bij het ingaan van de twee de boei fraai leidde, den kop aan Dolfijn van K. Vrolijk moest afstaan en daarna nog door Swan en Jan van Gent gepasseerd werd. Om circa half zes waren de wedstrijden voor dezen eersten dag afgeloopen. Zij werden door een groot aantal belangstellenden met hun schepen bijgewoond. Woensdag en Donderdag aü. zal er toch nog een teamwedstrijd In de regenbogenklasse tus schen Holland en Friesland worden gehouden. Beide partijen nemen met vier schepen deel. Evenals de eerste week van de Sneekweek slaagde, was ook de tweede dag van dit zeil- evenement goed. Het was ideaal zeilweer. De wind was weer West, ofschoon iets Noordelij ker, zoodat het kruisrak vanuit de loute poel tot aan de provinciale betonning ruimer was dan Zaterdag. Er moest hier zoo vaak gedraaid worden, dat- op dit gedeelte van de route de meeste strijd werd geleverd. De groepswedstrijden van Holland, Friesland, Groningen en Overijsel in de 16 vierk. meter klasse en Friesland, Groningen in de B. M.- klasse eindigden beide in een Friesche overwin ning. De Friesche groep in de 16 vierk. M.- klasse behaalde 52 punten, Groningen 44 p., Holland 28 j. en Overijsel, welke groep onvolle dig startte, 11 punten. In de B. M.-klasse was de stand 3115. In de meeste vrije klassen verschilden de uit slagen sterk met die van Zaterdag. Een novum voor de Sneekweek was het voor de eerste maal op het Sneekermeer uitkomen van de valken klasse, die met de booten van C. Brujjnzeel te Zaandam en de Hollandcrack R. Lemstra te Amsterdam zeer sterk vertegenwoordigd waren. Zij wonnen met grooten voorsprong op de drie Friezen en eenige Zwollenaren. Het was echter voor het bestuur van de Sneeker zeil- club onprettig, hen wegens het hier voeren van bijzeilen te moeten diskwalificeeren. Den heer Bruijnzeel werd evenwel voor zijn uitster kende prestatie een troostprijs uitgereikt. Zooals reeds eerder werd gemeld, heeft de A. N. W. B. in samenwerking met de N.V. Alg. Re clame en Bewaarplaatsen Maatschappij en an deren een regeling getroffen, welke eenerzijds de Nederlandsche Spoorwegen kan ontlasten van het vervoer van rijwielen en die anderzijds voor 'Je reizigers een groot gemak beteekent. Voortaan is het aan tal van stations mogelijk rijwielen te huren en het zal dus niet meer noodig zijn de eigen ïiets per trein mee te nemen. Een borgstelling wordt niet gevraagd, indien men in het bezit is van een rijwielhuurbewijs van den A.N.WS, dat aan alle A.N.W.B.-kantoren voor Bondsleden verkrijgbaar is. Aan een bepaald station kan tevoren een fiets gereserveerd worden, zoodat men zeker is bij aankomst een rijwiel beschikbaar te vinden. Reeds vijftig stations-rijwielbewaarplaatsen zijn bij de bovengenoemde regeling aangesloten en zullen van Maandag 19 Augustus af huur- fietsen beschikbaar hebben. Een lijst van de plaatsen, waar deze verhuurinrichtingen geves tigd zijn, is bij de A.N.W.B.-kantoren verkrijg baar. Het aantal bondsrijwiel-verhuurinrichtingen zal geleidelijk worden uitgebreid. Ter beantwoording van gestelde vragen ves tigt de Vereeniging voor den Effectenhandel er de aandacht op, dat uit de „Deviezenbekend- making 3" niet mag worden afgeleid, dat de daarbij verleende vrijstelling van vergunning ook zou gelden voorzoover betreft buitenlandsche waarden, vallende onder de Nederlandsch-Duit sche transferregeling, doch toebehoorend aan nietingezetenen. Het incasseeren van rente en dividenden van Duitsche fondsen overeenkom stig de transferregeling is, voorzoover de incas- seering geschiedt ten behoeve van nietingezete nen (bijv. inwoners van Nederlandsch Indië), slechts met vergunning van het Deviezeninsti- tuut geoorloofd. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, deelt mede: Krachtens artikel 17 van de Motorbrandstof beschikking 1940 wordt een ieder, die meer dan 100 liter motorbrandstof (benzine of dieselgas- olie voor automobielen) in voorraad heeft, de verplichting opgelegd, onverwijld hiervan schrif telijk opgave te doen bij den directeur van het Rijksbureau voor Aardolieproducten. De opgave moet geschieden het zij per ge frankeerde briefkaart, hetzij per brief in gefran keerde gesloten enveloppe. Adresseering uitslui tend aan sectie IV van het Rijksbureau voor Aardolieproducten, Zeestraat 100/104, 's-Graven hage. Zoowel in de opgave als op de enveloppe moet duidelijk in den linker benedenhoek het woord „voorraadopgave" geschréven worden. De opgave zelf dient slechts aan te geven: a. In liters, uitgedrukt in een enkel getal, de totale hoeveelheid motorbrandstof, welke men in voorraad heeft, ongeacht de wijze van opslag of verpakking; b. het volledige adres of de volledige adressen, waar de voorraad zich bevindt; c. den naam van den inzender met eventueelen firmanaam; d. het volledige adres van den inzender; e. datum van inzending der opgave; f. de onderteekening door den inzender. De opgave moet uiterlijk 22 Augustus in het bezit van het Rijksbureau zijn. ven ook tijdens het verder verloop klein en d» beursdag van heden was wel de rustigste, die ooit is voorgekomen. De beurs sloot prijshou dend. Er werden vandaag 402 fondsen verhan deld, waarvan er 132 in koers stegen, 136 een koersdaling ondergingen en 134 geen verande ring aanwezen. Aug. 19 17 16 Air Reduction 38 i 38} 38} Allied Chemical 150 149 149 American Can Co 93 93 93 American Radiator 5} 5} 5} Am. Rolling Mills 10} 10} 10 Am. Smelt Ref. 34} 34} 33} Am. Sugar Refining 12} 12} 12} Am. Tel. Tel. 1:8} 157} 157} Am. Tobacco B 73 73 72 Am. Waterworks 8} 8} 8} Anaconda CoDDer 19} 19} 18} Atchison Tooeke 14} ,4} 14} Baldwin Locomotive 13} 14 13} Baltimore Ohio 3} 3} 3} Bethlehem Steel 74} 74 73} Canadian Pacific 2} 2} 2} Comm. Invest. Trust 16 37} 37 J. 1. Case Company 47 4V} 48 Ches. Ohio 36 35} 35} Chicago Rock lsl. i Chrvsler Motor 69 69} 68} Consolid. Edison Co 27} 28 27} Coty Incorporated 4} 4} 4} Deieware Huds 10} 10} 10 Detroit Edison C 111 111 111 Dunont de Nem. (60 160 158} Eastman Koda 123} 123 123} General Electric 32} 32} 31 Genera] Foods 39} 39} 39 GeneraJ Motors 44 44} 44} Good Year 14} 14} 14} Hudson Motor 31 3} 3} Intern. Harvester 41 41 41 'ntern. Nickel 22} 22} 22} Internationa) Papei 14} 14} 14} Intern Tel. en Tel 2} 2} 2} Kennecott Copper 25} 25} 25} Mack T rucks Incorp. 20 20} 20 Missouri Pac pref. 16 iV T«- Montgomery Ward 39 i 38} 38} National Biscuit Co. 18} 18} 18 Nat. City Bank 22} 22} 22} New York Central 11 10} 10} Norfolk Westeri 212 211 2 0} Nord. Amer. n.a. 18} 18} 18} Northern Pacific 6} 6 5} Packard 3} 3} 3} Pennsylvania (9} 19} 19} Proctor Chambli 6, 61 62 Publ Serv. N. J. 34 34} 34 Pullman Incorporat. 18} 18} 18} Pure Oil Company 7} 7} 7} Radio Corporation 4} 4} 4} Reading Company 12} 12} 12} Rep. Stee: 16} 16} 16 Reynolds Tobacco B. 33} 33} 33} Sears Roebuck 75 755 74} Shell Union Oil 8 8 8 Socony Vacuum 8} 8» 8} Southern Pacific 7} 7} 7} Sotthern Railway 10} 10} 10} Standard Brands 6 6 6 Stand. Oil ol N -J. 33} 33} 33 Texas Gulf Sulphui 30} 30} 30} Twent. C Fox Film 5} 5} 5} Union Carb. Carb. 67 66} 66} Union Oil of Calif. 12} 12} 12} Union Pacific 81 81 81 United Aircraft 35 34} 34 United Corp A. l i 1 i 1 i United Fruit Comp. 60} 60 60 U. S. lnd. Alcohol >7} 17} 17} U. S. Rubber 17} 17} 17} U. S. Steel 50 51 i 50} U. S. Steel pref. 115 Uj} 115} Western Union 17 16} 16} Westingh. Electric 94} 94} 93} Woolworth Building 30} 31 31} Slotkoersen Aug. 19 17 16 Londen 4 Parijs 4.01 4.00} 4.02 Amsterdam Berlijn 39.95 40.00 40100 Brussel i Rome 5.05+ 5.05+ 5J35+ Madrid 9.25+ 9.25+ 9.25+ Zwitserland 22.79 22.79 22.79 Weenen Stockholm 23'.S6 23.S5 23.85 Montreal 86.625 86.625 86.625 B. Aires Paplei 29.7a 29.71 29.78 BAlres Markt 22.65 22.6a 22.75 Yokohama 23.48 23.48 23.48 NEW YORK, 19 Aug. 19 Aug. 17 Aug. 19 Aug. 17 Aug. Koffie (Rio - Nieuw contract) Sept. 3.70- Sept 3,75-4- Dec 3.80. Mrt. 3.71 3.764- 3.81 li'i Juli Suiker Sept, 0.65 0.65 °ec 0.700.70 Mrt 0.75 0.75 Rubber Standaard Jul) 19.52 19.65 Sept 19.27 19.40 Oct 19.1, 19.23 Dec 19.05 19.17 Katoen Oct 9.22. 9.19-20 Dec 9.19- 9.15 Jan 9.10 9.05 Tin Loco 50.75 50.75 Sept. Dec Mrt. Mel Jull (Santos) 5.20. 5.20+ 5.39- 5.39 5.59- 5 58+ 5.66 5.66+ 5.75.+ 5.7 i+ Mei Juli Sept. 0.78 0.77 i 0.80 0 80 0.83+ 0.82 Jan 18.85 Mrt. 18.6S Mei 18.48 Mrt. Me) Juli 9.08 8.90-- 8.66-67 70} f Tarwe Sept 68 Dec Me) Mats Sept Dec Met 90 dagen 50 25 19 Aug. 17 Aug. 19.00 18.80 18.60 9.03-4 8.85 8.65 50.50 60} - - 54}-- 55} -- Reuze) Sept i 47 Oct 4.82 19 At 69} 71 71 J 60} 54 55}. 4.75* 485* 27} 27} 29 Termfln 50.45 50.30 CHICAGO, 19 Aug, 19 Aug. 17 Aug. Haver Sept 27 Dec. 271 l Mel 29 Rogge - Sept 37 37 - - - Dec 40} - 40} - Mel 43- 43 f Dec 5.02} 5.05* lan 5)2} 5.13* WINNIPEG, 19 Aug 19 Aug. 17 Aug. Tarwe Gerst JUil Jul) t Oct 73 - - 73}.- Oct 32} Dec 74 - 74 oec. 30} - Rogge Ujnzaao Oct 41 41 •- Jul) 4l f 41 I •- Oct 133 1.32 i Me: - 41} - Met Haver Oct 28 27} Mel 26} 26} Deo, 26 25 i Op het terrein van het clubhuis ,,Te Werve" waren voor Zaterdag 17 en Zondag 18 Augus- tus-athletiekwedstrijden georganiseerd door de „Trekvogels" en „Te Werve". De Zaterdagmid dag was voornamelijk gewijd aan wedstrijden voor nieuwelingen. Er vielen geen bijzondere re sultaten te noteeren. Begunstigd door het mooiste zomerweer dat men voor athletiekbeoefening zou kunnen wen- schen, zijn de wedstrijden Zondag voortgezet.- Er was, evenals op den eersten dag, groote belangstelling voor dit athletiek-festijn en de spanning vond in den ochtend haar hoogte punt bij de 10 maal 100 meter estafette voor da mes, om het kampioenschap van Nederland. Vier clubs n.l. Sagitta (Amsterdam), AthleU (Utrecht), Hollandïa (Rotterdam) en A.D.A. (Amsterdam) namen aan dezen kampioen- schapsstrijd deel. Het was Fanny Koen, die in de ploeg van de eerste honderd meter er in slaagde, met een grooten voorsprong de leiding aan haar club (Sagitta) te geven, die dezen tot 900 meter voor haar opvolgster wist te behouden. Doch toen kwam de groote verrassing: Ali de Vries (van A.D.A.) haalde met topsnelheid den achter stand in en wist met een verschil van 0,8 sec. het eerst de finish te bereiken. De uitslag van dit nummer was als volgt: 1. ADA (Amsterdam) 2 min. 15,4 sec.; 2. Sa gitta (Amsterdam) 2 min. 16,4 sec.; 3. Hollan- dia (Rotterdam) 2 min. 18,9 sec. Den C.D.A.-wisselbeker die in handen van A.D.A. was verwierf Sagitta met 62 punten, 14 voor hoogspringen, 9 voor speerwerpen, 11 voor kogelstooten, 6 voor discuswerpen en 5 voor 10 maal 100 meter estafette. No. 2 werd A.D.A. met 29 punten, no. 3 Athleta met 21 punten. In den namiddag kwamen de mannelijke deelnemers aan de beurt. Op de 100 meter was Osendarp (De Trekvo gels) no. 1 in 11 seconden; G. Houtman (A. V. '23) no. 2 in 11,2 sec. en A. Spree (Vlug en Le nig) no. 3 in 11,3 sec. De Te Werve-wisselbeker kwam in handen van „Vlug en Lenig", dank zij een vriendelijke geste van De Trekvogels die eenzelfde aantal punten hadden behaald, en de Enthoven-wis selbeker werd door De Trekvogels behaald, die in de hiervoor gehouden olympische estafette een voorsprong van zeven seconden op Vlug en Le nig hadden gemaakt. Wegens een been-blessure was Nota, de rivaal van Osendarp, verhinderd aan de wedstrijden deel te nemen. Tijdens dit weekeinde zijn in de hoofdsteden van verschillende landen athletiekwedstrijden gehouden. Zoo won Matti Jarvinen te Helsinki het speerwerpen met een worp van 71.70 meter. In Boedapest tijdens de nationale kampioen schappen won Kelen de 5000 meter in den tijd van 14 min. 35,1 sec. De Noor Kaas deed te Oslo weer van zich spreken door met den polsstok 4.08 meter te springen. Het Duitsche kampioenschap op den mara thonafstand werd te Berlijn gewonnen door Puch in den tijd van 2 uur 35 min. 4 sec. Tweede werd Weber in 2 uur 35 min. 25 sec. Zondag werd in het stadion „De Goffert" te Nijmegen, in tegenwoordigheid van tiendui zend toeschouwers, een liefdadigheidssportdag gehouden, ter gelegenheid van het slot van de nood-vierdaagsche. Deze wandeltocht telde 8C' middeld per dag twaalfhonderd deelnemers. D® laatste dag legden tweeduizend liefhebbers hel traject af. Al was het dan een nood-vierdaag sche, toch waren de deelnemers uit alle hoeken van het land opgekomen. In de pauze, welke de verschillende wedstrij den van den sportdag onderbrak, werd in het sportstadion eén défilé gehouden. De wande laars trokken hier voorbij majoor J. N. Breu- nese, den burgemeester van Nijmegen en vertegenwoordigers van den N.V.B. en den N. W. B. Halverwege werd het défilé onderbroken. D® heer P. L. M. van Wayenburg, gedelegeerde van den N. B. L. O., bood majoor Breunese h®" nood-vierdaagsche-kruis in zilver aan, als bü+ van erkentelijkheid voor hetgeen hij voor de wandelsport en voor de vierdaagsche in het bij zonder had gepresteerd. Burgemeester Stein- weg gewerd hetzelfde kruis. Op het Quick-terrein werd vervolgens aan d® deelnemers het nood-vierdaagsche-kruis van den N. B. L. O. uitgereikt. De opbrengst van dezen dag en van de vter" daagsche is bestemd voor de oorlogsslachtoffer en zal ongeveer 1000 bedragen. Als opvolger van wijlen den Eerw. Broedrij Lybertus, die onlangs aan de gevolgen van hu het oorlogsgeweld te Rotterdam bekomen ver wondingen is overleden, is benoemd tot dire^* teur van de Middenstandsbandelsschool (Vest) gingswet-Kleinbedrijf) te Roosendaal de Eerw- Broeder Augustinus, aldaar. Koersen voor stortingen, op 20 Augustus 194® tegen verplichtingen, luidende In: Reichsmar* ken 75.36, Belga's 30.14, Zwitsersche franc» 42.77, Lires 9.55, Deensche kronen 36.40, N°or' sche kronen 42.80, Zweedsche kronen 44.»a- Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsje- chische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Din® (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden-1 4.23, Turksche ponden 1.4534. •s-GRAVENHAGE. Geslaagd de dames: E. va® Aarem, L. Adriaans en J. Th. Bombeke, all te 's-Gravenhage; J. van Gent, Arnhem en heeren: J. J. Abegg, 's-Gr^venhage en K. 00 den, Amsterdam. Aan de R.K. Handelsavondschool te 's"IICg. togenbosch slaagden voor het diploma jnacbm^ schrijven A (praktijkdiploma)K. Corsten. v. Delft, A. v. d. Dungen, F. v. d. Dunged- van Esch, A. van Gnabeek Y. Groen, F- M ren, J. Mulders, F. Paanakker, J. PopelieL v. Rosmalen, H. Schouten, H. Schrave»- Schrover, G. Valk, D. Vos, A. v. d. Wal, J- Woerkom te Den Bosch; K. Kuiten, F. Leoa A. v. Roosmalen, A. v. Stratum, M. Veens* J. Verheijden te Vught en J. v. d. Kinderen Geffen. Afgewezen 3. f, Geslaagd voor diploma machineschrijven (snelheidsdiploma)W. Hendrikx, F. Jansen- Klerkx, H. Kooien, J. v. Roosmalen, L. We* p, H. v, d. Zandt te Den Bosch; O. Moggv®' Moggré te yught. Afgewezen 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2