Gunstige bepalingen in postverkeer in werking getreden Den Führer beleedigd rouw die in het donker kwam DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 VOORLOOPIG GEEN KAASMARKTEN Kerkdijk Leüen Overeenkomsten van Buenos Aires thans van kracht Binnenlandsch verkeer Buitenlandsch verkeer u06' T arief wijzigingen In verband met het vervoer- verbod van kaas MIDDELBURG WORDT HERBOUWD VERDUISTERING DOOR EEN COMMANDANT? Dienstgelden te eigen bate aangewend? UITSTEL BETALING VAN COLLEGEGELDEN PROF. ODE 75 JAAR Tusschen twee auto's bekneld geraakt Zware straffen opgelegd in eerste zitting van Duitsche Landsgerecht Verf en verfgrondstoffen DOOR SYDNEY HORLER Autobusdiensten Handel zonder toestemming niet mogelijk Naar verboden zender geluisterd SCHEEPVAARTLIJN NAAR RUSLAND Vertrek eens per week uit Rotterdam PATER H. BORST PAUW ELS BENOEMINGEN In de St. Josephs Congregatie voor vreemde Missiën Gouden klooster jubileum ZEILSLOEP OVERVAREN Vijf inzittenden te water geraakt; allen gered UIT DE STAATSCOURANT Belastingen Rijksverzekeringsbank P.T.T. De bepalingen van het op 23 Mei 1939 te Buenos Aires gesloten Algemeen Postverdrag en de gelijktijdig aldaar gesloten overeen komsten zijn thans in werking getreden. Als gevolg daarvan worden op dezen datum de v°lgende wijzigingen in de P.T.T.-verzen- d'ngsvoorwaarden en tarieven van kracht: *n het binnenlandsch verkeer worden allcr- ®°rst eenige faciliteiten ten bate van het ge- ^•chtenverkeer met en voor blinden ingevoerd. Zo° is het maximum gewicht voor Braille druk werken verhoogd van 5 tot 7 K.G. Voorts mogen c'iché's met teekens in blindenschrift op den v°et van en tegen het zeer lage tarief voor Brail- -drukwerken worden verzonden. Hezelfde geldt Vo°r gramofoonplaten (z.g. sprekende boeken), uitsluitend ten behoeve van blinden, mits ver- jenden door of gericht aan een officieel erkend blindeninstituut. In de tweede plaats worden inzake de verzen- 'ng van drukwerken eenige ruimere bepalingen Van kracht en wél ten aanzien van formulieren, in gebruik bij bibliotheken voor het aanvragen of uitleenen van boeken. Deze formulieren kun- ben voortaan als drukwerk worden verzonden, jb'ts zij geen andere vermeldingen bezitten dan e titels der werken, het aantal gevraagde, resp. v°rzonden exemplaren, de namen der schrijvers uitgevers, de nummers van den catalogus, het aantal leesdagen, den naam van den aanvrager andere korte aanwijzingen, betrekking heb- b°nde op de betreffende boekwerken. Dp als drukwerk verzonden platen zijn oortaan evenals thans reeds op foto's een zeer ^knopte, toelichtende beschrijving en andere Jj°rte aanduidingen, op deze betrekking hebben- öe' toegelaten. Voor monsters zijn er de volgende nieuwe be ulingen. Hierop mag een korte aanwijzing voor puien betreffende den fabrikant en den leve- jjsncier of betreffende den persoon, voor wien monster is bestemd. Voor verzending van Monsters in luchtdichte verpakking zijn, zoowel !°0r het binnenland als het internationaal ver- jjeer, thans eenvormige regels vastgesteld. On- luchtdichte gesloten verpakking mogen wor- °eh verzonden monsters, bevattende industrieele bf landbouwproducten, die in een door de fabriek ^sloten verpakking worden ter post bezorgd of 'in vergezeld door een in het land van herkomst kevestigde controle-instantie. Ook voor verrekenzendingen is, zoowel in het b'fuienlandsch als in het internationaal verkeer Vlat voorloopig voor deze zendingen nog is op- Pschort) een nieuwe faciliteit vastgesteld. De Renders van zulke zendingen kunnen voortaan JThooging van het verrekenbedrag verzoeken. zÜh hierdoor hoogere rechten verschuldigd, dan °rden deze alsnog berekend. Tenslotte is, alleen voor het binnenlandsch jjerkeer, de mogelijkheid van kostelooze navraag baar verzonden pakketten geopend. Verzoeken b'ertoe dienen uiterlijk negen maanden na den bbg van terpostbezorging te worden ingediend. Als meest opvallende noviteit zij hier genoemd, jjbt mededeeling van adreswijziging voortaan jj°k in het internationaal verkeer door middel ab een in de Fransche en Nederlandsche taal ^steld formulier zal kunnen geschieden. Deze brrnulieren kunnen voorloopig alleen naar piitschland worden gezonden. De prijs der in- erhationale adreswijzigingsformulieren zal 2% ebt per stuk bedragen. Inzake de verzending van drukwerk worden hierboven onder „binnenlandsch verkeer" ver- 'ride bepalingen ook voor het verkeer met het vu'tenland voorloopig alleen Duitschland ,jP kracht. Tevens mogen in dit verkeer de l ahs reeds op de bestel- en inteekenbiljetten aanbiedingen van boekwerken enz. worden Oruikt. Ij ^choolcorrespondentie met het buitenland A ook Indien de inhoud actueel en persoon- is en mits deze correspondentie wordt ver. fbbden door en aan hoofden van onderwijsin t chtingen, tegen het goedkoope tarief voor ak- h worden verzonden, mits deze zendingen ove- v b^ns aan de voor akten gestelde bepalingen i°'doen; echter voorloopig alleen naar Duitsch- „bd. omdat alleen naar dit land verzending van 'en is toegelaten. o^Dp akten verzonden correspondentie van jjjden datum mogen, behalve postzegels, die oor- fpnkelijk voor de frankeering hebben gediend, afdrukken van frankeermachines voorko ken. Als briefkaarten zijn voortaan in het inter zonaal verkeer evenals thans reeds in het b bhenlandsche verkeer toegelaten door de ^rticuiiere nijverheid vervaardigde formulieren, l'5taande uit bladen papier, waarvan de twee giften over de geheele oppervlakte tegen el» Beplakt zijn. .Eveneens mag voortaan ook bij verzending monsters naar het buitenland (voorloopig eén Duitschland) daarop voorkomen een in- J;*- of contróle-nummer, resp. letter of letter- enen als monster worden aangemerkt. Ver- te^P> op het stuk zelve betrekking hebbende jMjl ook afzonderlijk te verzenden geknipte Zonen als zie men i.z. monsters onder „binnenlandsch i«keer". evenals i.z. verrekenbedragen en -pak- "ten. .Voor pakketten (voorloopig alleen naar °Wtschland) zonder aangegeven waarde is de verplichting tot verzegeling, welke reeds voor de meeste landen, o.m. Duitschland, was opgeheven, thans algemeen vervallen. In elk pakket mag hetzij een factuur, hetzij een borderel, bericht van verzending of bewijs van aflevering, worden opgenomen, mits deze bijlagen open worden bijgesloten, uitsluitend op den inhoud betrekking heb ben en alleen gewone opgaven van een der gelijk stuk bevatten. Het bedrag der schadevergoeding, betaalbaar ingeval van verlies, berooving of beschadiging van een pakket in de gewichtsklasse van 1 tot 3 k.g. bedraagt ten hoogste 7.50. De bedragen, voorkomende op momenteel nog niet toegelaten in te vorderen waarden (kwitanties en handelspapier) behoeven niet voluit in letters te zijn vermeld; vermelding in cijfers is voldoende. Voluit geschreven bedragen moeten in Latijnsche letters zijn gesteld. Op de waarden moeten plaats en datum van uit gifte zijn vermeld, terwijl op wisselbrieven, che ques en orderbriefjes steeds de handteekening van den trekker of onderteekenaar moet voor komen. De andere tariefwijzigingen betreffen alle het internationaal verkeer. Identiteitskaarten kosten voortaan 30 cent. Antwoordcoupons zullen voortaan 15 cent per stuk kosten. Het expresserecht wordt voor briefpostzendin gen, ook voor doosjes met aangegeven waarde (momenteel niet toegelaten), verlaagd tot 20 cent (momenteel alleen naar Duitschland). Het minimum-recht voor doosjes met aange geven waarde (momenteel niet toegelaten) wordt gebracht op 40 cent (tot en met 200 gram) en voorts 10 cent voor elke 50 gram meer. Voor postpakketten is de bestaande tarief- schaal van 1 t.m. 5 k.g. in het buitenlandsch verkeer gesplitst in tweeën, n.l. van 1 t.m. 3 k.g. en 3 t.m. 5 k.g. De nieuwe tarieven zullen gaandeweg worden bekend gemaakt. Het invorderings- resp. aanbiedingsrecht be treffende de in te vorderen waarden (momen teel niet toegelaten) is op 10 cent gebracht. Couranten, tijdschriften en landkaarten kun nen ook door anderen aan de uitgevers of hun lasthebbers in het verkeer met sommige lan den thans alleen Duitschland worden ver zonden tegen het verlaagd drukwerktarief van 114 cent per 50 gram. Een recht van 20 cent is voortaan in het internationaal verkeer verschuldigd voor: navragen en verzoeken om inlichtingen i.z. een aangeteekend stuk; doosjes met aangegeven waarde, postwissel of postpakket; bericht van ontvangst, gevraagd na ter post bezorging van een aangeteekend stuk, doosjes met aangegeven waarde of postpakket; inzake1 machtiging tot uitbetaling van een postwissel, waarvan de geldigheidsduur is ver streken, alsmede voor een duplicaat van een in het ongereede geraakten postwissel; een bericht van uitbetaling, gevraagd na de storting van een postwissel; navragen naar overschrijvingen door tus- schenkomst van den postgirodienst naar het buitenland inzage van een adreskaart en inklaring en vrijmaking van briefpostzendin gen. Het recht wegens inklaring en vrijmaking van een postpakket blijft echter 25 cent. voer, waarbij aan de N.V. Algemeene Transport Onderneming voornoemd vergunning is gewei gerd voor de uitoefening van dagelijksche auto busdiensten tusschen a. Amsterdam en Rotter dam en b. Amsterdam en IJmuiden. In verband met het vervoerverbod van kaas zullen voorloopig in het geheele land geen kaasmarkten worden gehouden. B. en W. van Middelburg hebben aanbesteed: a. Het aanleggen van een straat met trottoirs, rioleering en bijkomende werken bij de Kareis- gang- Hoogste inschrijver was A. de Wilde te Middelburg voor 17.680. Laagste inschrijver was J. den Oude, te Biervliet voor 12.185. b. Den bouw van 25 arbeiderswoningen ach ter de Karelsgang. Hoogste inschrijver was C. A. de Rijk en A. Minderhout te Middelburg voor 99.450. Laagste inschrijver was L. Dingemanse te Middelburg voor 78.780. c. Den bouw van 25 kleine middenstandswo ningen aan de Veersche Singel. Hoogste in schrijver was P. F. Voet en P. F. de Waal te Hontenisse voor 126.700. Laagste inschrijver was L. F. Groosman te Middelburg 103.000. Voor den Zeekrijgsraad te 's-Gravenhage had zich te verantwoorden de luitenant ter zee 2e klasse J. J. W. ter zake verduistering in dienst betrekking. als ambtenaar. .Beklaagde had als commandant van den hulp- mijnenlegger 1 en 2 te Vlissingen 200 ont vangen, om daarmede dienstuitgaven ten be hoeve van de mijnenleggers te doen. Bij de overdracht van de kas kon hij 136 niet ver antwoorden. Tijdens het vooronderzoek heeft W. bekend, het geld voor persoonlijke doeleinden te hebben besteed, doch ter terechtzitting trok hij dit in. Echter kon hij nu evenmin het zoekgeraakte bedrag verantwoorden. De fiscaal vond de zaak door de houding van beklaagde, die geen spoor van berouw of eer gevoel toont, onsmakelijk, De mentaliteit van dezen man is beneden critiek, aldus deze, en hij eischte twee maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst en aftrek van preventief. Voorts eischte spr., staande de zit ting, den beklaagde in arrest te stellen. Dit laatste heeft de Krijgsraad geweigerd. Nader zal de beklaagde gelegenheid hebben, zich te verdedigen. Zij, wier ouders, voogd of verzorger in de overzeesche gewesten of in het buitenland ver blijf houden en die voornemens zijn, in het studiejaar 1940-41 het volledig onderwijs der hoogleeraren en andere docenten aan de rijksuniversiteiten of de Technische Hooge- school bij te wonen, kunnen volstaan met de afgifte van een schuldbekentenis ter grootte van het verschuldigd bedrag, indien zij ten genoegen van curatoren der betrokken rijks universiteit of der Technische Hoogeschool kun nen aantoonen, dat zij ten gevolge van de tegenwoordige buitengewone omstandigheden de verschuldigde collegegelden niet aanstonds kun nen betalen. Maandag 26 Augustus a.s. hoopt prof. A. W. Ode, oud-hoogleeraar in het boetseeren en de beeldhouwkunst aan de Technische Hooge school te Delft zijn 75sten verjaardag te vie ren. Van 1900 tot 1935 was prof. Ode aan de Technische Hoogeschool verbonden. Verschei dene bekende beeldhouwwerken in ons land werden door hem uitgevoerd. Vrijdagmorgen is te Oisterwijk het 10-jarig jongetje H. uit Eindhoven, dat bij den heer S. logeerde, terwijl het op den Udenhoutsche- wèg een vlieger opliet, tusschen twee auto's be kneld geraakt. Het knaapje werd met een zware hersen schudding naar het ziekenhuis overgebracht. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is het Zondagmiddag overleden. In een der zalen van het voormalige minis terie van Algemeene Zaken zijn de eerste zit tingen van het Duitsche Landsgerecht gehou den, in welke zitting verschillende gevallen van beleediging van den Führer zijn behandeld. De groote zaal was langs de wanden behan gen met hakenkruisv'laggen, terwijl achter de tafel van den rechter een bronzen borstbeeld van den Führer was geplaatst. Rechter was dr. Schlüber, terwijl als aan klager optrad dr. Koblitz. Als eerste beklaagde stond terecht de 31-ja- rige verpleegster van Fransche nationaliteit mej. E. L., die op 1 Augustus jJ. op een boom in het Haagsche Bosch, nadat de daarop ge schreven woorden: ,,Dood Hitier, leve Enge land" waren weggewischt, deze woorden op nieuw op dien boom heeft aangebracht. De beklaagde gaf dit feit toe, waarna de aanklager er op wees, dat dit gerechtshof in het bezette Nederlandsche gebied tot taak heeft aanvallen tegen het Duitsche Rijk te vervol gen. Er is nauwelijks een zwaarder vergrijp denkbaar dan beleediging van den Führer, den man, dien het Duitsche volk aan het hoofd heeft gesteld, omdat het zooveel aan hem te danken heeft. Zoo'n hoofd mag niet aangetast worden. Wat beklaagde gedaan heeft, is vol gens spr. des te zwaarder, omdat de beleediging gericht is tegen den man, die Nederland zoo bijzonder edelmoedig heeft behandeld. Hier kan slechts een zware straf in aanmerking komen en spr. vraagt daarom, mede met het oog op het feit, dat hier een voorbeeld moet worden gesteld een veroordeeling tot 4 jaar gevange nisstraf. De rechter onmiddellijk vonnis wijzende achtte het gebeurde zeer ernstig, doch was iets milder ten aanzien van de straf. Beklaagde hoorde n.l. een gevangenisstraf van 3 jaar tegen zich uitspreken. Ook de tweede zaak betrof een beleediging van den Führer en wel door den expediteur L. uit Bussum. Deze was op 21 Juli met eenige vrienden in Amsterdam op stap g|eweest en kwam daarna in café Hubert, waar hij volgens de'tenlasteleg ging beleedigende worden voor den Führer heeft gebezigd. Beklaagde zegt van te voren 15 a 16 glazen bier te hebben gedronken. Toen hij in het be wuste café kwam, zag hij daar een portret van Adolf Hitler hangen waarop hij tot zijn vrien den heeft gezegd: ,,Het is hier een N. S. B.- café. We drinken ons glaasje bier leeg, want we moeten hier niet wezen". Beklaagde geeft wel toe dat er een beetje ruzie is geweest en dat hjj bij het weggaan heeft gezegd: „Ze zijn hier als een dief in den nacht binnengekomen". Voor den Führer beleedigende woorden heeft hij echter niet gesproken. Als getuige verklaart .mevr. Hubert, dat L. geenszins dronken was. Toen hij het portret van Hitier zag, vroeg hij: „Hoe heb je den moed, dat op te hangen?" Getuige heeft hierop ge antwoord: ,-,Omdat ik meer respect heb voor wat Hitier voor zijn land gedaan heeft dan voor hetgeen onze Koningin heeft gedaan." L. heeft toen verschillende voor den Führer zeer beleedigende woorden (welke niet voor een her haling hier in aanmerking komen) gebezigd en die woorden later nog eens herhaald. De volgende getuige, de expeditieknecht Roth, die in het café aanwezig was, bevestigt de ver klaringen van getuige Hubert. Na het voorge- doo (Nadruk verboden) JujAls Je haar beter kende, dan zou je weten dat tur°UW haar naam komt er niets op aan C tot het type behoort dat in een dergelijk V^ei 0 over mannen denkt. Ze houdt daarvoor j'te veel van haar tegenwoordig baantje." le'hVrees dat ik nu erg persoonlijk ga wor- tf(!V gaf Holiday te kennen. „Brengt die be- hg mee dat ze voortdurend in gevaar ver tok vermoord te worden?" J^hop trok zijn wenkbrauwen te zamen. t)Zet risico is niet zoo groot als je schijnt te We ®0* NietteminHij hield op om er even r eenigszins geïrriteerd aan toe te voegen: Vej. ste kerel, ik kan dit onderwerp heusch niet h6t> er met je bespreken. Probeer dat toch te jLr'ipen." ,?liday werd nu op zijn beurt boos. Vjrh waarom niet?" vroeg hij. „Je moet niet Zet*n dat ik het arme slachtoffer met een W 'h de borst koud en stijf op den grond van Cojnpartiment heb zien liggen.... Het meis- Jrier naam je me weigert te noemen, had «Ut hetzelfde mes gedood kunnen worden en V 's iets wat ik met geen mogelijkheid kan «ten," Ongegrond verklaard is het beroep, ingesteld door de N.V. Algemeene Transport Onderne ming te Utrecht, tegen de beschikking van de commissie vergunningen personenvervoer, waar bij is afgewezen haar verzoek om vergunning voor de uitoefening van een dagelijkschen auto busdienst tusschen 's-Gravenhage en Rotter dam, over den Rijksweg no. 13. Ongegrond verklaard is voorts het beroep, ingesteld door de N.V. Algemeéne Transport Onderneming te Utrecht, tegen de beschikking van de commissie vergunningen personenver Bishop antwoordde niet. Hij was klaarblijke lijk niet van plan verder over deze zaak te spreken. Uit de uitdrukking van zijn gelaat viel vrij duidelijk op te maken, dat zijn metgezel eigenlijk reeds te ver was gegaan. Terwijl de twee mannen zwijgend zate te rooken, werden ze ineens uit hun gepeins opgeschrikt door het geluid van de telefoon. „Excuseer me even," zei Bishop kortaf. „Natuurlijk." Bishop was nog geen minuut weg, doch toen hij zijn plaats had hernomen, kon Holiday dadelijk merken dat er iets was dat hem hinderde. „Ik dacht nog al dat we geboft hadden.... maar dit is niet het geval," zei hij zonder ver deren omhaal. „Scotland Yard belde me op. Stadenfield is ontsnapt." Holiday, die op het punt was zijn pijp weer aan te steken, liet zijn lucifer opbranden zonder het blijkbaar te merken. „Ontsnapt!" Hij zag er bij dien uitroep zoo kwaad uit, dat het er werkelijk heel veel op leek alsof hij Bishop dat feit persoonlijk verweet. Het kwam hem onbegrijpelijk voor. Staden field die weer vrij was, zoodat het leven van het meisje opnieuw in gevaar zou raken! Daarna herinnerde hij zich ineens het dreigement dat Stadenfield had uitgesproken en Holiday boog zich dicht tot Bishop over. „Ik moet je iets vertellen," zei hij op ernstigen toon. „Toen je 'n half uur geleden de kamer uit was, bood Stadenfield men 'n bedrag van 1000 pond aan, wanneer ik hem een kans wilde geven om te ontkomen. Natuurlijk antwoordde ik hem dat hij naar den duivel kon loopen, De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat bij beschikking van 19 Augustus het Rijksbureau voor chemi sche producten is uitgebreid met een nieuwe sectie, te weten de sectie verf en verfgrondstof fen. Tot directeur van deze sectie is benoemd ir. P. M. van Doormaal. De sectie is gevestigd te 's-Gravenhage, Koningskade 15. Bij bedoelde beschikking zijn verf en verf grondstoffen aangewezen als distributie-goede ren in den zin der Distributiewet 1939. Onder verf worden verstaan alle soorten ge- reede verven, verf, dik in olie, lakverven, ver nissen en drukinkten. Onder verfgrondstoffen worden begrepen alle soorten droge verfstoffen (pigmenten), bene vens hun waterige pasta's (waartoe niet behoo- ren de in de textiel-industrie toegepaste kleur stoffen), benevens chloorrubber en alle voor de verfindustrie vervaardigde celluloseverbindingen. Ingevolge genoemde beschikking is het verboden, verf of verfgrondstoffen, zooals boven'omschreven, te koopen, te verkoopen of af te leveren, alsmede verfgrondstoffen te verwerken, zonder toestemming van den directeur der sectie. Van deze verboden geldt echter gedurende 14 dagen na het in werking treden der be schikking een algemeene dispensatie en wel tot 70 pet. van de hoeveelheden, welke in de overeenkomstige periode van 1939 zijn ge kocht, afgeleverd of verwerkt. Deze dispen satie geldt echter niet voor loodmenle en mengsels van droge verfstoffen, welke meer dan 50 pet. loodmenle bevatten en evenmin voor verf, welke uit loodmenle en mengsels maar.ben je er wel zeker van dat het meisje nu onder de gegeven omstandigheden veilig is?" „Voor zoover ik kan nagaan, is dat inderdaad het geval." „Voor zoover je kunt nagaan.... Vervloekt nog aan toe, man, weet je het dan niet zéker?" „Men kan in dergelijke zaken van niets ze ker wezen," zei Bishop grimmig. „Maar waar over maak je je plotseling zoo angstig?" „Dat zal ik je vertellen. Stadenfield bezwoer me dat menschen van zijn bende het meisje gevangen hielden en ze als gijzelaar moest die nen. Verder verzekerde hij me dat wanneer hij naar de gevangenis werd gebracht^ zij er voor zou boeten. Ze werd.dan vermoord." Deze mededeeling scheen Holiday's toehoorder klaarblijkelijk ten zeerste in de war te brengen, want er verschenen rimpels in zijn voorhoofd en zijn lippen trokken zich krampachtig te za- Dat was opschepperijbluf," zei hij na eenige stilte. „Ik geloof er geen woord van. In elk .gevalDe tanden van den spreker groe ven zich diep in zijn sigaar, terwijl hij met groote stappen de kamer op en neer liep. Hier op werden ze nog eens gestoord. Een bel liet zich hooren, die aan een der deuren van de be nedenverdieping werd overgehaald. HOOFDSTUK VII Holiday wordt ongeduldig „Ik vrees dat je me weer zult moeten veront schuldigen," merkte Bishop op. Holiday knikte. Het viel niet te ontkennen, van droge verfstoffen, bevattende meer dan 50 pet. loodmenic, is vervaardigd. Ten aan zien van de hierbedoelde producten treden de verboden derhalve terstond in werking. Ieder, die verf of verfgrondstoffen fabriceert, importeert of verhandelt, alsmede ieder, die verfgrondstoffen verwerkt, voor welke doelein den dan ook (dus ook voor rwet-verftechnische doeleinden), is verplicht; zich bij de sectie verr en verfgrondstoffen te laten inschrijven en wel uiterlijk binnen tien dagen na het in werking treden der beschikking. Deze inschrijvingsplicht geldt echter niet voor verbruikers van verven (consumenten-niet han delaars), deze vallen geheel buiten de werkings sfeer dezer beschikking, evenals de meeste schil ders, schildersbedrijven en kleinhandelaren, zoo als drogisten. Alleen die schildersbedrijven en drogisterijen, welke meer dan 10.000 kg. verf per jaar vervaardigen, benevens die handelaren, die in totaal iheer dan 2.5.000 kg. verf of verfgrond stoffen per jaar omzetten, moeten zich laten inschrijven. Na het verstrijken van den bovengenoemden dispensatietermijn van veertien dagen zullen vergunningen uitsluitend worden verleend aan ingeschreven ondernemingen. Voor de beoordeeling van de vraag, of een be langhebbende voor inschrijving bij de sectie verf en verfgrondstoffen van het Rijksbureau voor Chemische producten in aanmerking komt, moet •de belanghebbende enquête-formulieren invul len, welke de sectie hem zal toesturen. Zij, die verplicht zijn, de sectie verf en verf grondstoffen schriftelijk om inschrijving te ver zoeken, zijn van deze verplichting niet onthe ven door het niet ontvangen der enquête-formu lieren. Uiteraard zullen zekere geïnteresseerden door het bureau niet rechtstreeks bereikt kunnen worden en op hen rust derhalve de verplichting, zich met de sectie verf en verfgrondstoffen in verbinding te stellen en om toezending der for mulieren te verzoeken. dat hij zich reeds dadelijk tot den ander had aangetrokken gevoeld, maar het hinderde hem tegelijk geweldig dat de mail zich in zulk een waas van geheimzinnigheid hulde. Waarom stond hij bovendien toe, dat het jonge meisje zulk een groot risico liep? Het was meer dan schande lijk: indien er inderdaad werk te verrichten viel zooals hij beschreef, waarom knapte hij het dan zelf niet op? Als er plotseling niet gebeld was geworden, dan had hij hem dit meteen verteld ook. En behalve het gevoel van verontwaardiging dat over hem was gekomen, kreeg Holiday ook den indruk dat hij eigenlijk te lang was geble ven. Na zijn zaak te hebben afgewikkeld, had hij dadelijk moeten verdwijnen. Maar hij vond die gedachte minder prettig. Holiday kon soms geweldig koppig wezen en de inlichtingen, welke Bishop hem verstrekt had duidelijk merkbaar volkomen tegen zijn zin waren verre van bevredigend. Hij maakte zich onbeschrijflijk ongerust over het jonge meisje. Weliswaar hadden ze elkander slechts door louter toeval ontmoet, maarals Bishop, die de volle verantwoording op zich ge nomen moest hebben, haar niet voldoende kon of wilde beschermen, dan dacht hij er niet over dit kalm aan te zien, maar zou zélf de zaak in handen nemen. Dat mes De deur werd geopend en Bishop trad binnen, gevolgd door een heer. Toen Holiday zag wie 't was, kwam er een blik van verbazing in zijn oogen. „Traill!" riep hij uit. vallene heeft deze getuige de zaak bij de politie aangegeven. De getuige Anger uit Fussum, een vriend van beklaagde zegt geen portret te hebben gezien en evenmin beleedigende uitdrukkingen te heb ben gehoord. Een andere vriend, de stoffeerder Qruyters, weet wel dat beklaagde met mevr. Hubert over de foto heeft gesproken, maar wat daarbij ge zegd is, weet hij niet. Ten slotte werden de verklaringen van mevr. Hubert nog bevestigd door den in het café werkzaam zijnden pianist. De aanklager, dr. Koblitz, merkt op, dat wan neer een inwoner van een bezet land zich ver oorlooft, het hoofd van den overwinnenden staat te beschimpen, hij daarvoor moet boeten. Dergelijke ernstige beschimpingen, als in het onderhavige geval zijn gebezigd, moeten ener giek worden vervolgd, aangezien het hier een eerezaak van Duitschland geldt. Ten einde die aangevallen eer te herstellen en mede. omdat voor anderen een ernstig voorbeeld dient te worden gesteld, is een zware straf hier ge- wenscht. Beklaagde is agressief tegen Duitsch land opgetreden. Hij heeft aan mevr. Hubert gevraagd, hoe zij den moed had het portret op te hangen, doch spr. vraagt hoe beklaagde den moed had op te treden zooals hij heeft gedaan. Wanneer spr. niet de maximum-straf vraagt, dan neemt hij daarbij eenerzijds in aanmerking, dat beklaagde iets gedronken had, doch ander zijds eveneens, dat beklaagde zelfs den moed niet heeft hier thans de waarheid te zeggen. Rekening houdend met een en ander vraagt de aanklager veroordeeling tot 4 jaar gevange nisstraf. Bij het hooren van dezen eisch barst be klaagde in snikken uit en betuigt nogmaals zijn onschuld. De rechter overwoog in zijn vonnis, dat bij de zeer positieve verklaringen van drie getui gen de ontkenning van beklaagde niet kan wor den aanvaard, te meer niet, omdat bij de deur uitgesproken woorden niet anders dan een ge- volg kunnen zijn van een voorafgaande woor denwisseling. Daar de rechter de schuld van beklaagde be wezen achtte, veroordeelde hij dezen wegens be leediging van den Führer en legde beklaagde een gevangenisstraf op van 2% jaar. Ten slotte werd een klacht over het luisteren naar een verboden zender behandeld. De hotelier G. uit Arnhem had op 26 Juli met vrouw en dochter en twee pensiongasten in zijn woonkamer naar de Engelsche radio ge luisterd. Beklaagde zegt, dat, terwijl het gezelschap aan het luisteren was, twee agenten voorbij het raam kwamen. Die agenten komen wel meer bij beklaagde in verband met de nachtlijsten. Ook nu kwamen beide mannen binnen en zij ble ven luisteren tot het einde van de uitzending, waarna de een het nacht regis ter controleerde, terwijl de ander proces-verbaal opmaakte. Beklaagde keek daar zeer van op, omdat wel vaker politie-agenten bij hem naar buitenland- sche zenders kwamen luisteren. Beklaagde zegt, daardoor dan ook den indruk te hebben gekregen, dat het luisteren naar den Engelschen zender in dezen kring niet zoo erg was. Hij achtte zich geheel te goeder trouw, aangezien hij anders bij het zien aankomen der agenten heel gemakkelijk een ander station had kunnen draaien. Tenslotte deelde beklaagde mede, dat hij geenszins anti-Duitsch gezind is en dat hij heelemaal niet sympathiseert met Engeland. De aanklager zeide, Zondag persoonlijk in Arnhem een onderzoek te hebben ingesteld. Van beklaagdes vrouw en van een pensiongast heeft spr. vernomen, dat men wel wist, dat het luis teren verboden was, maar dacht, dat het zoo erg niet was. In zijn requisitoir wees dr. Koblitz er voorts op, dat iedereen weet, dat de Engelsche zender leugens brengt. Men maakt daarbij propaganda tegen Duitschland en neemt het dan niet zoo nauw met de waarheid. Beklaagde heeft niet alleen zelf het verbod overtreden, doch ook anderen in de gelegenheid gesteld, naar voor Duitschland ongunstige be richten te luisteren. Daardoor wordt de Duitsche zaak geschaad. Wat de strafmaat betreft, wil spr. voor dit geval nog eenige verzachtende omstandigheden in aanmerking nemen en daar om vraagt hij thans niet de maximumstraf, doch veroordeeling tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 2 maanden en bovendien tot een boete van 300.—, bij niet betaling te vervangen door 30 dagen gevangenisstraf. De rechter waardeerde de verzachtende omstandigheden iets hooger en veroordeelde beklaagde tot een gevangenisstraf van 6 maanden en een geldboete van 500, subs. 100 dagen gevangenisstraf. Naar wij vernemen, heeft de Rotterdamsche Cargadoorsfirma F. A. Volgt en Co., als agente van de Deutsche Dampfschiffahrts Gesellscliaft „Hansa", het initiatief genomen tot oprichting van een nieuwe scheepvaartlijn, die een regel matige verbinding met Leningrad zal vormen Goederen voor Rusland zullen in Rotterdam en bij voldoende bevrachting ook in Amsterdam worden aangenomen en per binnenschip naar Bremen, eventueel later ook naar Delfzijl wor den vervoerd. Van deze plaatsen gaat het transport per Duitsche zeeboot verder. Aangezien voor deze nieuwe lijn groote be langstelling blijkt te bestaan, kan reeds direct met een wekelijksche afvaart worden begonnen De man van het effecten-kantoor zag Bishop aan en glimlachte. „Ik heb je al gewaarschuwd, Traill, dat de heer Holiday vandaag in een zeer nieuwsgierige en ondernemende instemming verkeert," merkte zijn metgezel op. Traill sloot de deur achter zich dicht en schoof een stoel naast dien waarop Holiday gezeten was. „Er zijn eenige feiten aan deze geschiedenis verbonden," zei Traill langzaam en duidelijk, „die Bishop en ik genoodzaakt zijn vóór ons te houden." „Bischop en jü," herhaalde Holiday. Het leek- wel alsof alles met de minuut geheimzinnige: werd. „Wat heb jij er in 's hemelsnaam mee uit te staan?" De zakenman stak bedaard een cigaret op. „Daar jij je al zoo verdienstelijk hebt gemaakt Holiday, kan ik je nog wel iets meer vertellen," zei hij. „Zooals je zonder twijfel ontdekt zult hebben, werkt onze vriend Bishop voor den Ge heimen' Dienst, en als ik er tijd voor heb doe ik er ook aan mee." Holiday staarde hem opnieuw verbaasd aan. „En je zaak in effecten dan?" De man, dien Holiday al een zeker aantal jaren had gekend, wuifde deze vrij. brutale vraag met een handgebaar terzijde. „Oh, die is niets anders dan een voorwend sel. De meeste beambten van deze instelling hou den er een zaak op na, en Bishop heeft bijvoor beeld in werkelijkheid een inrichting voor hee renuitrustingen in West-End." Terwijl Holiday voor zich uitstaarde om een en ander te kunnen verwerken wendde de vorige spreker zich tot Pater H. Borst Pauwels S. J. zal 24 Augus tus zijn zilveren priesterschap herdenken. De jubilaris werd in Den Haag geboren uit een innig godsdienstige familie: van de tien kinderen werden er twee pater en drie meisjes gingen naar de Congregatie te Tilburg. Wie hoort spreken over pater Borst Pauwels denkt ook aan zijn jongens. Als praefect in Katwijk of als directeur van het patronaat in Rotterdam of als aalmoezenier van zijn ver kenners in Utrecht: overal bracht hij het jeugdwerk tot bloei. Toen ieder nog aarzelde, had hij al een Verkennerstroep bij elkaar. In Groningen leidde hij de meisjes van St. Fran- cisca Romana en dat werk ging ook met sprongen vooruit. Hij diende de Sociëteit in verschillende func ties: als rector van de St. Jozefkapel op de Rozengracht te Amsterdam, als minister in Groningen, Maastricht en op het oogenblik van Huize Katwijk in Den Haag, Raamweg 47 Een hartelijk gebed van dank zal zeker ge stort worden door de velen, die gedeeld heb ben in de rijke gaven van dezen priester Als rector van het St. Josephs Studiehuis te Tilburg is herbenoemd de zeereerw. fr. B. Vlas veld; als rector van het St. Bonifatius Missie huis te Hoorn de zeereerw. fr. G. van Leeuwen. Tevens zijn benoemd: als professoren aan het St. Josephs Missiehuis te Roosendaal: de wel- eerw. frs. B. Roes en F. Körner; als professoren aan het St. Josephs Missiehuis te Haelen: de weleetw. frs. C. Juffermans en M. van Enckevort; als leeraar aan het St. Josephs Studiehuis te Tilburg: de weleerw. fr. W. de Wijs; als leeraar aan het St. Bonifatius Missiehuis te Hoorn: de weleerw. fr. J. Klavér. De eerw. zuster M. Elisa te Roermond (in de wereld: mej. Aleida v. d. Kallen, geboren te Leeuwarden) hoopt Zondag 8 September den dag te herdenken, waarop zij 50 jaar geleden de H. Geloften aflegde. Zuster Elisa is al die jaren bij het bewaarschoolonderwijs werkzaam geweest, tot 1907 te Amsterdam en nadien te Roermond. Tijdens een zeiltochtje op de Wfftterschelde is de zeilsloep Struisvogel/ waarin vijf personen uit Terneuzen onder wie twee dames zaten, overvaren en gezonken. Ten gevolge van de ingetreden windstilte dreef de sloep ter hoogte van den Eendrachtspolder, toen uit de richting Hoedekenskerke het met vlas geladen m.s. Odilia naderde. De Odilia ram de de zeilsloep midscheeps, waardoor deze lek stootte en begon te zinken. Vóór de aanvaring sprong mej. M. te water, waarop een der heeren haar nasprong. In de boot bevonden zich toen nog een dame en twee heeren. Zij poogden over te gaan op de Odilia, doch slechts een der heeren slaagde hierin. Een zich in de buurt bevindende hoogaars heeft daarop de twee dames aanboord genomen. De pogingen, die in het werk werden gesteld, de zinkende sloep nog aan den wal te brengen mochten niet slagen. De Odilia heeft alle drenkelingen aan boord genomen en behou den in de haven van Terneuzen binnenge bracht. Het feit dat de inzittenden de zwem kunst meester waren is wel oorzaak geweest dat hier geen menschenlevens te betreuren zijn. De inspecteur der directe belastingen enz., H. J. M. D. van Krevel, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen te Eindhoven, is verplaatst naar Sittard en aangewezen als hoofd van de. inspectie der di recte belastingen aldaar. Met ingang van 1 November 1940 is aan ir. C. F. G. Metsch op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ingenieur der Rijksverzekerings bank, onder dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend: met ingang van 1 September aan den commies bii den P.T.T.-dienst J. Krijnen te Den Helder; met ingang van 16 September aan den referen daris 2e klasse bij den P.T.T.-dienst Tj. Beet- stra te Amsterdam (Telegraafkantoor); met ingang van 1 October aan de commiezen bi) den P.T.T.-dienst E. den Hartog, beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor Am sterdam-Waalstraat, en J. A. Prins, beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor Amsterdam-Bloemgracht, en met ingang van 1 November aan den commies bij den P.T.T.- dienst H. de Jong, beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor Haarlem-Tempe liersstraat. Bishop. „Het is een afschuwelijk bericht, dat het Stadenfield gelukte te ontsnappen. Hoe is het gebeurd?" Bischop trok zijn wenkbrauwen tezamen. „Te oordeelen naar hetgeen de Yard me ver telde, moet er in Russel Square een botsing zijn ontstaan tusschen de taxi waarin Inspecteur Durant en zijn assistenten met Stadenfield wa ren gezeten en een groote touringcar. Niet al leen de chauffeur,doch ook de beide politie beambten werden ernstig gewond. Natuurlijk verzamelde zich onmiddellijk een hoop volk om de wagens en nadat de eerste opwinding was geluwd, kwamen ze tot de ontdekking dat Sta denfield er vandoor was gegaan." „Die heele boel was natuurlijk vooruit in scène gezet," merkte Traill op. „Het spreekt vanzelf dat er eenige leden van zijn bende in de tou ring-car zaten, en in de drukte was het ge makkelijk genoeg kleinen Aubrey weg te krij gen. Een verduiveld handig werkje, als je het mij vraagt, maar er zullen ook de noodige min der aangename gevolgen aan verbonden wezen." Holiday kuchte. „Daar ik tot nu toe net heb kunr.en merken, dat mijnheer Bishop de zaak verder in handen zal nemen, kan ik je wel zeggen, Peter, dat ik voornemens ben het noodige risico te wagen als me tenminste daartoe kans wordt geboden. Je moet niet vergeten dat ik er persoonlijk mee gemoeid ben, want dat zwijn Stadenfield was even voordat de recherche binnenkwam, grof beleedigend tegen me," (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3