Laatste Nieuws Engelsch vliegtuig neergehaald De wedstrijden te Den Haag Luchtgevechten boven Middellandsche Zee Roemeensch tegenvooU stel overhandigd Drie personen gedood bij auto-ongeluk DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 DE TRAM UIT DE STAD Den Haag en Haarlem DROGIST VERKOCHT SLAAPMIDDEL Zwemsterren komen naar Heemstede Engelsche bommen richtetl schade aan KAMERMUZIEK In het Frans Halsmuseum St. Theresiaschool Kleine Houtweg 24 WANDELING DOOR DE HEERENDUINEN Een fraaie excursie Wie zoekt een vlot? En de cliënt werd er ziek van ZWEMMEN Nationale wedstrijden in „Groenendaal" FINALE POLOKAMPIOEN. SCHAP HAARLEM CRICKET G.V.H. I—V.V.V. II BLOEMEND AAL HILLEGOM ATHLETIEK Westgeest verbetert record kogelslingeren SANTPOORT VOGELENZANG BOND VAN NEDERL. KNOOPENFA BRIK ANTEN BEGRAFENIS MEJ. M. A. BONNEKE Britsche vloot bombardeerde haven van Bardia Een inzittende gearresteerd, de overigen gedood En- STAD Verschillende malen wezen wij reeds op de ongewenschte aanwezigheid van het res tant der Haarlemsch tramlijnen in de bin nenstad. De kantonrechter heeft bij het be rechten van verkeersongelukken, waarbij de tram een der partijen vormde, steeds be toogd. dat de tram in de Haarlemsche nauwe binnenstad, o.a. in de Bartilloris- straat, Koningstraat, Groote Houtstraat. Jansstraat, niet meer paste Naar aanleiding van het verdwijnen van de beide voorstadslijnen der Haagsche Tram Maat schappij van het Plein, schrijft de Algemeene Nederlandsche Verkeersfederatie een aantal op merkingen, die ook voor Haarlem toepasselijk zijn. Nu weten wij wel, dat juist in deze dagen de tram ook voor het stadsverkeer een uit komst is, maar wij hopen toch van harte, dat het benzinelooze tijdperk spoedig tot het ver leden zal behooren, zoodat dan het aloude vraagstuk zeker niet vergeten mag zijn, De Federatie schrijft dan: „In Den Haag hebben de beide voorstadslijnen der H.T.M.. n.l. de tram naar WassenaarLeiden en die naar RijswijkDelft (met zijlijn Voorburg), aanzegging gekregen, haar eindpunt op het Plein te verlaten. Ten opzichte van het stads verkeer, hoezeer dit ook onder den invloed der benzinerestrictie reeds ingekrompen was, zal deze uitbanning een welkome opluchting geven, want de smalle rijbanen naar en van dit stads centrum werden door deze logge monsters op werkelijk nogal onbescheiden wijze overheerscht, nog afgezien van de ontsiering door de lompe wagens zelf en door de vele palen en draden. Voorts zal men op en rondom het Plein geen hinder meer ondervinden van het gedreun, waarmede deze ijzeren gevaarten zich voortbe wegen, van het geknars en gegil, waarmede zij hun bochten nemen, van het gestamp hunner luchtremmen en van het heesche gefluit, waar mede zij hun komst uitbundig plegen aan te kondigen." Als dan de eenige oplossing „verdwijnen van de tram" is aangegeven, besluit de schrijver: Stellig verzet zich hiertegen niet de gedach- telooze tegenwerping die wij aan een inzender zagen voorgehouden, als zou het jammer zijn het in rails en bovenleidingen vastgelegde ka pitaal op te offeren. Aan kapitaal, dat töcb verloren is, moet men het lot van den vooruit gang nimmer willen vastkoppelen! Hoe eerder zulk een lastpost weer verdwijnt, des te beter. Op zichzelf kan het kapitaalverlies veeleer een scherpe waarschuwing zijn om nooit weer goed geld te steken in rails, palen of draden! Gedachteloos is eveneens de veronderstelling als zou de tram beter opgewassen zijn tegen Zondags- of zcmerdrukte dan de bus. Natuur lijk kan een sukkelig éénmansbusje niet veel uitrichten. Maar werkelijk flinke en goede bus sen presteeren oneindig veel meer dan de stroeve en stugge trams. Dit werd op teekenen- de wijze geïllustreerd, toen de tram van Parijs naar Versailles en St. Germain als overgang tot hun volledige opheffing alvast op Zon- en feestdagen door bussen vervangen werden om dat de trage, tram het drukke excursieverkeer niet afkon, doch de vlug heen en weer ijlende bus wèl. Alle tegenwerpingen van die kracht mogen dus gerust als waardeloos worden beschouwd Slechts één argument is er, hetwelk op het oogenblik contra de vervanging van de tram door een bus kan worden aangevoerd: dat is de schaarschte aan motorbrandstof. Indien dit eene punt bevredigend kon worden geregeld, dan zou er ook geen oogenblik geaarzeld behoeven te worden. Deze week kan men in het Frans Halsmuseum «ederen middag een programma beluisteren, dat grootendeels aan Bach en zijn tijdgenooten is gewijd en voldoende variatie biedt (piano, viool en zang). De pianiste Nel Tukker speelde als solo-num mers een Fransche Suite van Bach en een So natine van Max Reger. Ondanks de groote verscheidenheid der deelen onderling, deed de Suite op den duur ietwat monotoon aan door gemis aan groote dynami sche verschillen. De pianiste vermeed blijkbaar de uiterste grenzen vanwege de niet zeer gunstige acoustiek der Museumzaal. Bovendien klinkt een Bechstein in deze omstandigheden aldra ietwat droog en stug. Die klankontwikkeling kwam eigenlijk het Reger-werk eenigszins ten goede. Al is dit werk niet zoo geweldig gecompliceerd-polyphonisch geschreven als andere Reger-werken, het is toch nogal vol en ondoorzichtig van klank. In beide werken toonde de pianiste over 'n flinke dosis techniek te beschikken en den stijl goed aan te voelen. De violiste Nelly Jager droeg een Sonate van Senaillé voor. De vlugge deelen klonken wat slap. De toon had kernachtiger, het rhythme pit tiger kunnen zijn. De Largo's kwamen beter tot hun recht, alhoewel het tweede o.i. nog niet vol doende op een „quasi andante" geleek. De sopraanzangeres Manny Ligthart vertolkte de Solo-cantate „Singet dem Herrn" van Buxte- hude, een imponeerend werkje, rijk aan afwis seling (mooie wisselwerking tusschen zang- en vioolpartij) en bijzonder stijlvol. Mejuffrouw Ligthart articuleerde scherp en gaf blijken van juist tekstbegrip. Jammer, dat in de lage tonen de stem aan draagkracht en kleur verliest. Met het achttal oud-Hollandsche liederen met karakteristieke, fraai illustratieve begelei ding van Willem Pijper was de zangeres iets minder gelukkig. Enkele ervan, zooals „De win ter is verganghen", spraken niet tot het harte, misten hunne uitwerking (te lage zetting?). Daarentegen maakte een lied als „Jesus' bloem hof" diepen indruk. Het Museum-zaaltje werkt, door zijn intieme, kunstzinnige omgeving in hooge mate mede tot de benoodigde sfeer voor kamermuziekuitvoerin gen. De solisten moeten echter wel goed op de hoogte zijn van de acoustische eigenschappen der zaal. De belangstelling had grooter kunnen zijn, de aanwezigen toonden zich hoogst voldaan, de so listen ontvingen bloemen. O. K. De school is vrij! Nu wordt er met man en macht gewerkt om de kinderen op 3 Septem ber weer te kunnen ontvangen. Mochten de EUWS werkzaamheden nog niet geheel klaar zijn, zoo dat de school enkele dagen later moet begin nen, dan zullen we de ouders er langs dezen weg tijdig van in kennis stellen. De excursie, die j.l. Zaterdagmiddag, onder lei ding van den heer C. Sipkes door de leden van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging afd. Haarlem in de Heerenduinen bij Velsen werd gemaakt, trof bijzonder goed weer. Tijdens de wandeling vond de leider gelegenheid om een korte uiteenzetting te geven van het ontstaan van een bosch, de opeenvolging' in begroeiing die dan plaats vindt en de verschillende stadia die tijdens de ontwikkeling vallen op te merken. De aanwezigheid van gewone Wederik en pen ningkruid op het terrein der Heerenduinen is een aanwijzing, dat het hier vroeger vochtiger geweest moet zijn. Voorts werden gevonden breedbladige wespenorchis (Epipactis latifolia), Alant (Inula vulgaris), Teunisbloem, gamander eereprijs, hoenderbeet, valsche salie (Teucriura Scorodonia), Agrimonia Eupatoria, Hertshooi (Hypericum perforatum), glidkruid (Scutellaria) en stofzaad (Monotropa Hypopitys). De even eens aangetroffen gele kromhals is een waar schijnlijk met het fazantenvoer meegekomen vreemdeling. Doch ook een vrij groot aantal paddestoelen werd tijdens de wandeling opgemerkt en daarom was het gelukkig, dat de heer G. L. van Eynd- hoven de wandeling meemaakte. Een bijzondere vondst was die van de blauwsporige Polyporus Caesius. Van de andere vermelden wij: parel en panteramaniet, Russula fragilis, Russula de- lica, Eekhoorntjesbrood, Boletus granulatus, ve- zelkop, varkensoor (Peziza onotica), witte kluif - jeszwam (Helvella crispa) en wortelende aard- appelbovist. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen II en 13 uur. Autoped: v. Tunen, Lijsterstraat 9. Autoped: Bureau van Politie, Smèdestraat. Autoped: Heuser, Eemstraat 33. Bril: Vreenegoor, Kruistochtstraat 34. Diploma: Koster, Kennemerstraat 4 rd. Damesarmbandhorloge: Bakkenhoven, B»ken- nessergracht 2 rd. Hond: Asyl, Ridderstraat 11. Heerenhandschoenen: Bureau van Politie, Smedestraat. Kinder jasje: Stolwijk, Kruistochtstraat 10. Regenjas: Biesdrager, Reckerstraat 3. Halsketting: Raaphorst, Oranjeboomstraat 107 Lantaamkop: v. Brugge, Gijsbrecht v. Am- stelstraat 1. Damesmantel: v. Roosenbeek, Hof van Eg- mond 43. Portemonnaie met geld en oorringen: Val- lentgoed, Visscherseinde 18, Spaarndam. Portefeuille m. i.: Bureau van Politie, Sme destraat. Portemonnaie met geld: Bureau van Politie Smedestraat. Portemonnaie met geld en vetbon: v. d. Lin den, St. Bavostraat 15. Portemonnaie m. i.: Advocaat, Krelagestr. 33 Boodschappentasch: Feske, Wilgenstr. 55. Damestaschje m .i.: Bureau van Politie, Sme destraat.. Damestaschje m.i.: Koers, Spaarne 80. Vlot: Bus, Scheepmakersdijk 42-44. Dekzeil: Zwaansdijk, Reigerstraat 21. Armband: Matthijsen, Duinoordstraat 58, Armband: v. d. Putten, Bakenessergracht 53. Damesbeursje m.i.: Bulters, Viersterrenstr. 9 Reepen chocolade: Bureau van Politie Smede straat. Dames-armbandhorloge: v. d. Vlugt, Zaanen- laan 29. Dames-handschoen: de Bij, Arnoldstraat 7. Heerenhoed: v. Norden, Ged. Qudegracht 29 rood. Hond (Duitsche Herder): Asyl, Ridderstr. 11. Hondje (gladharig): Asyl, Ridderstraat 11. Hond: Asyl, Ridderstraat 11. Hond (bouvier)de Graaff, Pijlslaan 108. Damesmantel: Rijskamp, Archepelstraat 71. Portemonnaie m. i.: Willigers, Schouwtjes- laan 66. Rijwielbel. merken (2 st.)Zijlmans, Linden- straat 5. Rijwielbel. merk: Groot, Gouwstraat 25. Rozenkrans: v. d. Putten, Leidschestraat 96. Werkschoenen: Damiaans, Hof v. Egmond 13. Actetasch m.i.: Roose, De Costastraat 59. Op 17 Juni stond een eigenaar van een par fumeriezaak voor den Haarlemschen Kanton rechter terecht, omdat hij zich had schuldig' ge maakt aan overtreding der wet op uitoefening der artsenij-bereidkunst. De man werd toen tot 25 boete veroordeeld. Gisteren stond voor den Haarlemschen Kan tonrechter een drogist voor eenzelfde feit te recht. Hij had een slaapmiddel verkocht, waar van de klant ziek was geworden. Ook nu sprak de Inspecteur van Volksgezondheid een waar schuwend woord. De drogist zal nu eenzelfde boete moeten betalen. De komende week zullen de zwemvijvers van Groenendaal ongetwijfeld veel bezoe kers trekken. HPC organiseert een polo- week, waaraan alle Haarlemsche zevental len, zoowel dames als heeren, deelnemen en bovendien op Zondag 25 Augustus een nationaal zwemfeest, dat als een revanche op de nationale kampioenschappen, welke heden te Zaandam worden verzwommen, kan worden beschouwd. Vrijwel alle be kende zwemmers en zwemsters, die in Zaandam aan den start verschijnen, zullen ook in Heemstede uitkomen. In de 100 m. rugslag dames b.v. zal de strijd gaan tus schen Cor Kint, Ietje van Feggelen, Diny Kerkmeester en mevrouw Ida Scheffer Senff, in de 100 meter bOrstcrawl heeren tusschen Scheffer, v. d. Kuil, Geerling en Hoving, welke laatste het bezit van den wisselbeker zal moeten verdedigen. Op den dag van het zwemfeest zullen ook de finales van de polo-wedstrijden om het Haarlemsche kampioenschap worden gehouden. Deze dag belooft voor zwemliefhebbers een uitermate belangwekkende en interessante dag te worden. Het uitgebreide programma belooft alle goeds. Om de noodige vaart in de afwerking ervan te kunnen betrachten, zoo deelde de HPC-voorzitter, de heer P. Colder, ons mede, zal in nummers zooals de 100 meter school slag, 100 meter borstcrawl en de 3 maal 50 m. wisselslag estafette, in twee series worden ge start, een serie voor Haarlemmers en een serie voor de cracks. De wedstrijden zelf zullen daar door aan spanning winnen, terwijl de nummers korteren tijd in beslag zullen nemen. Tenslotte wordt door leden van HPC een amusante demonstratie gegeven van een zwem feest van voor 25 jaar. De heer R. Engelenberg schreef er den tekst van. Het ontwerp is van den heer J. Zadel. Met deze sketch wordt meteen het 25-jarig bestaan van de zwemvij vers herdacht. Dit jubileum, dat eigenlijk ver leden week Donderdag, herdacht had moeten worden, is in alle stilte voorbijgegaan. Maar op deze wijze wordt er toch eenige ruchtbaarheid aan gegeven. Het programma van de HPC-week luidt als volgt: Woensdagavond 21 Augustus, des avonds 7 uur; voorronde heeren water-polo. Donderdag 22 Augustus 7 uur: voorronde da mes waterpolo. Zondag 25 Augustus 2 uur. Natibnaal Zwem feest. Finale waterpolo dames, 100 meter borst crawl dames seniores (cracks: Rie van Veen, Greetje Severes, M. Stijl, Bep van Schaik). 100 meter borstcrawl heeren; 100 meter school- Wie dit bord voor zich ziet moet x t r a voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) slag heeren, 200 meter schoolslag dames (Jbpie Waalberg, Tonny Bijland, Doortje Hezelaars, mej. Koster); 100 meter rugslag dames, demon stratie schobnspringen (o.a. mevrouw Halsken —Neven)25 meter vrije slag voor bezoekers van de zweminrichting; 4 maal 25 meter vrije slag estafette voor de sportvereenigingen3 maal 50 meter wisselslag estafette dames, 3 maal 50 meter idem heeren; het schouwspel: „Z'oo ging het een kwart eeuw geleden"; wa terpolo finale afd. B; waterpolo finale afd. C (HPC tegen De Waterratten). (Ie serie: UZC, DJK, 't IJ, DWR, 2e serie HPC, Haarlem, HVGB, VZV). Als kamprechter zal Optreden Jan de Vries, als starter Gerard Blitz. In het Sportpark restaurant zullen de prijzen worden uitgereikt. Woensdag 28 Augustus wordt de HPC-week gesloten met het verzwemmen van de restee- rende kampioenschappen voor den kring Haar lem, welke worden aangevuld met een selectie wedstrijd vOor de heeren van den kring. Aan dezen wedstrijd zal worden deelgenomen door Velsen, DWR, HVGB, Haarlem en HPC. Ten slotte volgen nog de nummers 50 meter borst crawl voor jongens en de 50 meter schoolslag voor meisjes. De Haarlemmers winnen den toss en gaan fielden. Het eerste wicket valt direct, doch daarna loopt het totaal op to 52 alvorens de volgende batsman kan vertrekken, een en ander ook wel gedeeltelijk te wijten aan slordig veld werk van C.V.H. Van 252 wordt het daarna 667, maar de staart weert zich voortreffelijk en kwispelt dat het een lieve lust is. De beide laatste V.V.V.-ers verdwijnen na even zoovele fraaie slips-catches van Seveke. Het totaal werd 132, waarbij dient te worden opgemerkt, dat keeper Kuenen zich uitstekend had ge weerd en geen enkele bye had weggegeven. De voornaamste aandeelhouders in deze 132 waren W. Daamen 12, C. Spiers een gelukkige ,32, D. v. Berg een uitstekende 35 not out en verder B. Burger 14 en H. de Haas 11. De bowlingcijfers waren: G. Zeeuwe 229, A. J. Roodt 241, Th. v. d. Pas 321 en F. Seveke 3—23. Hoewel het bowlen van de V.V.V.-ers v. Wermeskerken ontbrak op het appèl niet direct sterk was, zagen de Haarlemmers toch geen kans een behoorlijke score te bereiken een verdiend succes voor de Amsterdammers, die uitstekend veldwerk ten beste gaven en bo vendien het veld zeer oordeelkundig hadden uit gezet. C.V.H. bracht het tot 93, waarvan A. v. Loenen 19, A. J. Roodt 18. F. Seveke 14. Th. v. d. Pas 10 en P. Krom 13 not out. De wickets waren als volgt onder de bowlers verdeeld: Ch. Küster 425, W. Daamen 336, J. Slagter 1—11 en C. J. Spiers 1—12. Geen Spreekuur De wethouder van Sociale Zaken en Onderwijs, de heer A. Cassée, is ver hinderd op 21 Augustus a.s. zijn gewone spreek uur te houden. Sluiting van 2 lokalen van de O. L. school B. en W. hebben van Ged. Staten een schrijven ontvangen, waarin de aandacht wordt gevestigd op het feit, dat de thans in deze gemeente voor het g. 1. o. en het u. l.o. geldende bedragen, als bedoeld in artikel 55 bis der L. O. wet 1920, ab normaal hoog zijn, zoodat verlaging van beide bedragen in het belang der gemeentefinanciën zeer gewenscht is. Deze verlaging is volgens Ge deputeerde. Staten mogelijk door die leslokalen, welke tengevolge van de vermindering van het leerlingen-aantal der beide scholen niet meer voor het onderwijs noodig zijn, aan de beide be trokken scholen te onttrekkep. B. en W. stellen daarom voor een twee-tal leslokalen, gelegen op de bovenverdieping van het gebouw der openbare school, aan het on derwijs te onttrekken. De reorganisatie der politie. De uitbreiding van het politiecorps met drie agenten heeft enkele bezwaren, die reeds eerder bestonden, nog verzwaard. Het eerste bezwaar geldt de po- Op de Haagsche sintelbaan aan den Laan van Poot vonden Zondag j.l. athletiekwedstrij- den plaats, georganiseerd door een plaatselijk comité van den Diocesaan Haarlemschen Sport bond. De wedstrijdleiding noch jury waren voor hun taak berekend, zoodat het laatste start schot ver over den vastgestelden tijd viel. De prestaties bleven over het algemeen on der het gemiddelde, omdat vele van de toon aangevend cracks ontbraken. Toch wist de werper G. Westgeest op het technisch lastige nummer kogelslingeren het op zijn naam staan de record te verbeteren van 32.75 tot 34.68 M. In de B-klasse werd bovendien voortreffelijk discus geworpen en kwam de winnaar Van Gurchem boven de 36 M. Bij de Zweedsche estafette werd Oosterveer op de 400 M. royaal geklopt door den Leidenaar Witteman, die door zijn voorsprong de over winning voor zijn vereeniging veilig stelde. Tot veler verrassing werd op de 3000 M. Kortekaas geklopt door Schol uit Egmond- Binnen, al was de tijd voor cracks wat matig. Uitslagen: KLASSE A: 100 M.: 1. H. Peeters, G.D.A., 12 sec. 2. J. van Gurchem, Thor, 12,1 sec. 200 M.: 1. H. Peeters, G.D.A., 24,6 sec. 2. G. Wennekendonk, Spartaan, 25 sec. 400 M.: 1. H. Witteman, Decos, 56,2 sec. 2. G. Wennekendonk, Spartaan, 56,4 sec. 3. J. Burger, D.E.M.. 58,8 sec. 800 M.: 1. J. de Vries, Holland, 2.15,6. 2. P. Tullenaar, Holland, 2.17.8. 3. J. Burger, D.E.M., 2.19,5. 1500 M.: 1. J. v. Hekeren, Decos, 4.46,1. 2. P. Hollenberg, Holland, 4.47,8. 3. A. Duindam, St. Joz. Gez. Wat, 4.54,3. 4. C, Laurijssens, Spartaan, 4.58,8, 3000 M.: 1. C. Schol, E.S.V., 10.17,4. 2. J. Kortekaas, Kolping, 10.17,5. 5000 M.: 1. H. Vessles, D.E.M., 17.22,8 sec. 2. J. H. de Vries, Holland, 19.44,2. 3. J. v. d. Voort, Kolping, 19.55. 4 X 100 M.: 1. G.D.A., Loosduinen, 48,4 sec. 2. Thor, Roosendaal, 48,6 sec. 3. Spartaan, Rotterdam, 49,3 sec 4 x 3 x 2 x 10O M.: 1. Decos, Leiden, 2.16,2 sec. 2. Holland, Haarlem-, 2.16,4 sec. Verspringen: 1. J. van Gurchem, Thor, 6.14 M. 2. G. Wennekendonk, Spartaan, 6.12 M. 3. H. Peeters, G.D.A., 6.105 M. Hinkstapsprong 1. H. Peeters, G.D.A., 11.93 M'. 2. G. v. d. Mey, Holland, 11.32 M. 3. H. v. Luxemburg, G. Willem, 11.10 M Hoogspringen: 1. G .v. d. Mey, Holland, 1.55 M. 2. J. Kortekaas, Kolping, 1.40 M. Folsstokhoog: 1. W. Kaptein, D.E.M., 3.10 M. 2. J. de Vlieger Thor, 2.95 M'. Speerwerpen 1. W. Jansen, Holland, 48,32 M. 2. J. Oosterveer, Holland, 42,12 M, 3. A. Biluska, Holland, 41,88 Ml Kogelstooten: 1. C. Duyn, D.E.M., 12.30 M. 2. G. Westgeest, Holland, 11.89 M. 3. W. Kaptein, DIE AI., 11.435 M. 4. A. Biluska, Holland, 10.65 M. Discuswerpen: 1. G. Westgeest, Holland, 35.53 M 2. C. Duyn, D.E.M., 34.40 M. Kogelslingeren 1. G. Westgeest, Holland, 34.63 M 2. C. Duyn, D.E.M., 23.95 M'. 3. W. Kaptein, D.E.M., 21.74 M. KLASSE B: 100 M.: 1. C. Brouwers, Thor, 12.4 sec. 2. N. M. de Zwager, Holland, 128 sec. 3. Stevens, V.V.Z., 12,8 sec. 200 M.: 1. N. M. de Zwager, Holland, 25,6 sec. 2. Stevens, V.V.Z., 25,9 sec. 400 M.: 1. P. Tuilenaar, Holland, 57,6 sec. 2. A. van Gaaien, G.D.A., 58,4 sec. 3000 M.: 1. H. v. d. Voort, Kolping, 10.22,7 sec. 2, M. Rietboek, Docos, 10.27 sec. 3. N. Broeken, Docos. 4. R. de Rooü, Thor. Kogelstooten: 1. J Loman, G.D.A., 9.83 M'. 2. J. Blokker, D.E.M., 9.80 M. 3. L. Elferink, Kolping, 9.68 M. Hoogspringen 1. J. Faber, Doto, 1.60 M. 2. N. v. Leeuwen, 1.56 M. 3. Th. Reizevoort, Docos, 1.55 M. Verspringen: 1. J. Petterson, Spartaan, 5.59 M. 2. J. G. Ie Rutte, Docos 5.29 M. Polsstokhoog: 1. P. Kortekaas, Kolping, 2.80 M. 2. C. v. Leeuwen, Kolping, 2.70 M. 3. C. Schalks, Docos, 2.65 M. Speerwerpen: 1. G. Kleine, D.E.M., 36,32 M. 2. B. Blokker, D.E.M., 35.92 M. 3. G. v. d. Mey, Holland, 33.86 M. Discuswerpen: 1. J. v. Gurchem, Thor, 36.04 M. 2. A. Nieuwenstein, Saestum, 34.08 M. 3. J. v. d. Hoeven, Docos, 33.87 M. KLASSE C: 100 M.: 1. H. v. Luxemburg, G. Willem, 12.6 sec. 2. A. Vergroezen, G.DA, 12.8 sec. 3. C. Schalks, Docos, 12.9 sec. 3000 M.: 1. J. de Ridder, Holland, 10,29 sec. 2. A. v. d. Zeijl, St. Joz. Gezl. Wat. 10.29,4. 3. Th. Zwetsloot, Kolping, 11.11,5. Verspringen: 1. H. v. Luxemburg, G. Willem, 5.89 M'. 2. G. Laurijssens, Spartaan, 5.59 M. 3. Adr. Duindam, S. Jozef Gez. Wat. 5.49 M. Hoogspringen: 1. Adr. Duindam, St. Jozef Gez. Wat. 1.58 M. 2. C. Hoofjenwerf, Holland, 1.57 M. 3 A. de Kok, St. Jozef Gez. Wat. 1.54 M. Kogelstooten: 1. A. M. Viergever, G.D.A., 8.99 M. 2. C. Laurijssens, Spartaan, 8.46 M 3 A. Nieuwenstein, Saestum, 8.10 M. JUNIOREN B: 80 M.: 1. Bouchier, H.B.C., 10.4 sec. 2. Sweerts, H.B.C., 10.8 sec. 3. W. Steenbergen, Spartaan, 10.8 sec. 4. G. de Bruyn, Mulo Herschelstr. 10.9 sec. Verspringen: 1. Boucher, H.B.C., 5.67 M'. 2. Krijbolder, Westeinde Sch. 5.40 M. Hoogspringen 1. P. Schouten, Docos, 1.50 M. 2. J. de Goede, Saestum, 1.49 M. 3. G, de Bruin, Mulo Herschelstr. 1,45 M. sitie of de bezoldiging van den inspecteur van politie. Zoowel de omvang van de gemeente als de groote van het corps politiemannen alsmede de aard van de werkzaamheden, maakten het noodzakelijk een uiterst bekwaam functionaris te benoemen. Het salaris voor een dergelijken functionaris was reeds eerder onvoldoende. Daarom stellen B. en W. voor dit te verhoogen. Nog meer woi-dt dit noodig en billijk geacht waar de tegenwoordige inspecteur kortgeleden werd benoemd te Heemstede, welke benoeming niet kon aanvaard worden, omdat de Burge meester na rijp beraad en in volledig overleg met de wethouders, heeft moeten besluiten den inspecteur de vergunning om de benoeming te aanvaarden te moeten ontzeggen. B. en W. stellen voor het salaris van den in specteur te stellen op 26503250 en hem tevens te bevorderen tot Hoofdinspecteur. Het tweede bezwaar bestond in de vrijwel ge heel ontbrekende mogelijkheid om binnen het corps eenige bevordering toe te kennen. Waar het kader nu slechts bestaat uit één inspecteur en één hoofdagent wordt voorgesteld voor dit te hergroepeeren in dien zin, dat het voortaan zal bestaan uit één hoofdinspecteur en één ad junct-inspecteur van politie. De rangen van inspecteur en hoofdagent kunnen alsdan, mede op grond van financieele overwegingen verval len. De jaarwedde van den adjunct-inspecteur zou bepaald kunnen worden op 18002225, met éénjaarlijksche verhoogingen van 75. Vervolgens stellen B. en W. voor tusschen den rang van adjunct-inspecteur en agent van politie in te 'lasschen twee agenten van politie eerste klasse. Deze maatregel zou bevordering binnen het corps mogelijk maken en tevens aan de organisatie en de werkverdeeling zeer ten goede komen. Aan deze ambtenaren zouden dan meer speciaal de tijdroovende en moeilijke on derzoeken en rapporten kunnen worden opge dragen. Aan dezen rang van agent van politie eerste klasse zouden B. en W. een jaarwedde van 17501900 willen verbinden, met twee éénjaarlijksche verhoogingen van 75,De Burgemeester stelt zich voor deze rangen, sub II genoemd, door bevordering binnen het corps te bezetten. Schouw. B. en W. brengen ter algemeene kennis, dat de schouw over de .wateren voor Santpoort en Santpoort-station op Woensdag 2-1 Augustus zal plaats hebben. Hierbij worden de schouwplichtigen tevens uit- genoo-digd in het belang van den goeden water loop en ter verkoming van moeilijkheden mede te werken tot een juiste uitvoering. Concert. De vereeniging „Santpoorts Bloei" bericht, dat Woensdag 21 Augustus het Fran-fa- recorps „Kunstkring" uit Spaarndam een con cert zal geven onder leiding van den heer Peter Wik in het Burgemeester Rijkenspark. Hengelsport Zondag hield de H. V. „Nooit Gedacht" een wedstrijd om den Amstelwissel- beker, in de Ringvaart, bp baars. Na den wed strijd werd de uitslag bekend gemaakt en werden tevens de prijzen uitgereikt, verbonden aan de Onderlingen, door den voorzitter, P. Verhoeven, die de prijzen toekende met een toepasselijk woord. J. Abswoude, de beker; A. Stijnman 2e prijs, plaquette en M. Ringhaver 3e prijs, een medaille. De grootste baars werd gevangen door J. d. Winter 203 c.M., een extra prijs H. v. d. D. was W. Jansen le pr.; 2. A. Stijnman, 3. J. Abs- Woude, 4. M. Ringhaver, 5. Th. Abswoude, 6, P. Lagerweij, 7. J. d. Winter, 8. C. Koelemeijer, 9. T. Huitema, 10. J. Boterbloem. Dezer dagen is opgericht de bond van Ne derlandsche Knoopenfabrikanten, waartoe de meeste in Nederland gevestigde ondernemingen in deze branche zich reeds hebben aangesloten. Blijkens de statuten stelt de bond zich ten doel: a. Het bevorderen van de belangen der knoo- penindustrie in Nederland in het algemeen; b. Het behartigen van de belangen der leden, zoowel hier te lande als elders; c. Het bevorderen van den binnenlandschen afzet zoowel als van den export van knoopen en van bij- en afvalproducten; d. Het bevorderen van goede voorziening met grond- en hulpstoffen. Het bestuur van den bond bestaat uit de navolgende personen: W. te Gussinklo, Aalten, directeur N.V. Dutch Button Works. W. te Gussinklo, voorzitter; G. C. A. Mulder, Amersfoort, directeur N.V. Hol- landsche Knoopenfabriek, penningmeester; B. M. Güppertz, Zaltbommel, directeur N.V. Me chanische Knoopenfabrieken, algemeen-adj. De waarneming van het secretariaat werd opgedragen aan mr. A. Hoekema, dr. Kuyper- straat 3, 's-Gravenhage, telefoon 110662. Aan het vastgestelde program van actie van den bond worden de volgende punten ontleend: 1. Vaststelling gemeenschappelijke leverings- en betalingsvoorwaarden; 2. Propaganda voor knóopenverbruik in Ne derland, mede in verband met textielindustrie; 3. Onderzoek naar sociale maatregelen in den bedrijfstak; 4. Organisatorische stappen inzake regeling oorlogsschade. De bond van Nederlandsche Knoopenfabri kanten zal in nauw contact met de centrale werkgeversorganisaties in het kader der gewij zigde verhoudingen voor de belangen van dezen industrietak opkomen. Onder veel belangstelling is Maandagmorgen 't stoffelijk overschot van mej. M. A. Bonnike, een der oprichtsters van den R. K. Vrouwenbond te Amsterdam, oud-diocesaan voorzitster van dien bond en oud-lid van de Prov. Staten van Noord- Holland, ter aarde besteld. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemel vaart te Heemstede, in welke gemeente mej. Bonnike woonde, vonden H.H. Uitvaartdiensten plaats. Om 10 uur droeg pastoor A. van Noort de plechtige H. Requiemmis op, die door velen werd bijgewoond. Na de H. Mis werd het stoffelijk overschot naar Amsterdam vervoerd. Om ongeveer half 1 kwam de stoet aan op het R. K. Kerkhof St. Barbara aan den Spaarndammerdijk te Am sterdam. Een aantal belangstellenden had zich hier ver zameld. Leden van den R. K. Vrouwenbond en velen, die de overledene in haar vruchtbaar le ven hadden leeren kennen en waardeeren als een ijverig sociaal werkster, wachtten aan den kerkhof-ingang de komst van den stoet af. Men zag hier namens den R. K. Vrouwenbond mevr. M. ZeggerTukker, namens de R. K. Vak school voor meisjes de directrice, mej. C. A. Derksen, mej. N. H. Giesen, inspectrice van het Nijverheidsonderwijs voor meisjes te Amsterdam, mr. A. J. M. Hendrix, mr. Aug. Povel en pastoor A. van Noort. Nadat in de kapel de absoute was verricht door pastoor Bonnike S.J. uit Utrecht met assistentie van kapelaan A. Verhaar en kapelaan N. de Ruy- ter van de kerk van H. Maria Magdalena, Spaarndammerstraat, werd het stoffelijk over schot naar de groeve gedragen en bijgezet in het familiegraf. Pastoor L. Bonnike S.J. bad, na het verrichten van de beaardingsplechtigheid, vijf onze vaders en wees gegroeten voor de zielerust van de over ledene, waarna, namens de familie, de oudste broer, de heer J. E. J. Bonnike, voor de belang stelling dankte. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ROME, 19 Aug. (D.N.B.). In de Mid dellandsche Zee hebben zich in de laatste dagen zware luchtgevechten afgespeeld, waarover naar de oorlogscorrespondent van het D.N.B. voor het Middellandsche Zeegebied meldt thans nadere bijzonder heden bekend worden. Italiaansche verkenningsvliegtuigen hadden i" de haven van Alexandrië een groot aantal Bn- gelsche linieschepen, kruisers en torpedobooten vastgesteld. Kort daarop deden verscheidene es kaders Italiaansche bommenwerpers, begeleid door talrijke jagers, een aanval op de haven en bestookten deze anderhalf uur lang ononder broken met bommen van het zwaarste kaliber- De Engelsche Middellandsche Zee-vloot poogde aanvankelijk, maar tevergeefs, schuil te gaan achter een rookgordijn. Daarop stegen Britsche jagers op en een hevige luchtstrijd ontspon zich- Tijdens het bombardeeren met explosieve boni- men konden de Italiaansche vliegers de uitwer king hiervan reeds waarnemen. Hooge rookzui len en branden werden op verschillende punten in het havengebied gezien en den volgenden dag werd vastgesteld, dat een deel van de En gelsche Middellandsche Zee-vloot de haven van Alexandrië had verlaten. Er bestaat hier de indruk, dat de Engelsche" hun Middellandsche Zee-vloot in het oostelijk bekken hebben verdeeld over verschillende ha vens, om de bedreiging door de onophoudelijk Italiaansche bomaanvallen te verminderen. E'J hun terugkeer van Alexandrië kregen de Itah' aansche verkenningsvliegtuigen een Engelsch eskader in het vizier, dat een sterkte had va" vier kruisers, acht torpedojagers en een vlieg tuigmoederschip en dat koers zette naar be Westen. Kort daarop werd de aanwezigheid va" het Britsche eskader in de nabijheid van cie Italiaansche haven Bardia aan de Noord-Aft1' kaansche kust vastgesteld. Het eskader opend® het vuur op de haven en loste 300 schoten- Tegelijkertijd stegen van het vliegtuigmoeder schip Engelsche jagers op, die voortdurend be ven het eskader zwermden. Kort daarop kwa men, begeleid door jagers, verscheidene Itali aansche eskaders bommenwerpers tr plaats®- Aan de Italiaansche vliegers gelukte het in kor ten tijd zeven Engelsche Glocester-Gladiator- vliegtuigen neer te schieten. Twee andere vlieg tuigen stortten brandend naar omlaag en kun nen als verloren beschouwd worden. De Italiaan sche verliezen aan vliegtuigen bedroegen dr"* jagers. Onder den indruk van deze onophoudelijk bombardementen hield het Engelsche eskad®' op met de beschieting van de haven van Bard'a en verdween. Ondanks de hevige beschieting- welke urenlang heeft geduurd, is de schade- welke in de haven van Bardia is aangericht» buitengewoon gering. De afleidingsmanoeuvre- welke het Britsche opperbevel te Cairo als af weer tegen de dagelijks heviger Italiaansch® luchtaanvallen heeft ondernomen, is gehe® zonder resultaat gebleven. Het initiatief in Middellandsche Zee ligt in de handen va" Italië. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Maandagochtend heeft een Duitsche jager b°' ven den polder de Beemster 'n Engelschen bo"1 menwerper neergehaald. Een der inzittende0 wist zich met een parachute in veiligheid te stellen. Hij kwam op een weiland terecht en door de plaatselijke politie op transport geste'0' De overige inzittenden vonden den dood in 1,0 vliegtuig, dat in een boomgaard terecl^t kW"ITl en in vlammen opging. TURNU-SEVERIN, 19 Aug. (D.N.B.) een onderbreking van drie dagen zijn hedcL ochtend de Roemeensche en Hong-aarsche de1 gaties in tweede zitting bijeen gekomen. De - der der Roemeensche delegatie, gezant vaeli Pop, zette het Roemeensche standpunt uiteen overhandigde aan de Hongaarsche delegatie e memorandum met een Roemeensch tegenV00.^ stel, daar, volgens de opvatting van Roem®0^ het Hongaarsche voorstel geen grondslag b1 voor het voeren van onderhandelingen. De -n' gaarsche delegatie bestudeert thans dit teg®.,/ voorstel van Roemenië. Hedenmiddag om uur komen de beide delegaties wederom büe T7 ü"f Maandagmorgen heeft tusschen 6 en jyjt den rijksweg BredaTilburg een d°° j-c- ïgeluk plaats gehad. Een vrachtwagen. e. mende uit de richting Breda en waarop 0 gJi- veer 18 werklieden gezeten waren, is doof cJi bekende oorzaak met een flinke vaart 1 een langs den weg staanden vrachtwagen reden. Door de hevige botsing werden ^fl0- personen gedood, twee mannen werden st danig gewond, dat men voor hun leven v 0p. en drie mannen liepen zware verwondinSel in de afgeloopen nachten hebben gelsche vliegers, hoewel ongunstig weer elke kans op juist richten wegnam, een oP bommen op ons land geworpen, waardo ge verschillende plaatsen schade aan burger dommen is aangericht. vji# In de gemeente De Lier werden een en eenige broeikassen vernield. In Sch" brandden drie huizen door brandbommen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4