-en Bisschop-Hamerfonds gesticht wordt Luchtvaartkampen te Ermelo geopend Welke bonnen zijn geldig? De derde dag van de Sneekweek DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 Bij het eerste eeuwfeest der geboorte van den grooten missiebisschop Nieuwe minimumprijzen voor groenten Vergadering Nederlandsche hoenderclub Er wordt flink aangepakt 53 66 74 1 t/m 4 3 en 4 GRUTTERSWAREN 40 14 27 105 HO INDUSTRIA AMSTERDAM.C Kerkelijk Leven AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - AMSTERDAM BENOEMINGEN Primitief werken bij veel ongemak STEEKPARTIJ NA KERMIS- VIEREN Duister geval in Heesch Wij luisteren naar Woensdag 21 Augustus De bokser-opstand. >U OPENLUCHTTHEATER VALKENBURG BROOD KOFFIE of THEE SUIKER BOTER VET PETROLEUM en MACARONI of VERMICELLI of SPAGHETTI G. F. C. baron van Till overleden Examen hoofdacte UITVOERING VAN EFFECTENORDERS ZEILEN In het Aartsbisdom EERW. BROEDERS VAN OUDENBOSGH Geen audiëntie R.K. Ambachtsschool te Kerkrade WIELRENNEN REVANCHE VAN HET NAT. STAYERSKAMPIOENSCHAP INTERNATIONAAL CRITE RIUM VAN DEN C AU BERG De Ronde van Achtmaal Morgen, 21 Augustus, is het honderd jaar ge leden, dat de groote Nederlandsche missiebis- Schop en martelaar, Mgr. Ferdinand Hamer, te Nijmegen werd geboren. Wel is het geen tijd voor een grandioze feest- lering, maar anderzijds mag deze dag toch met onopgemerkt voorbijgaan. „Dat -de feestelijk heden bij het eeuwfeest van Mgr. Hamer ver ballen," schreef dezer dagen Mgr. J. M. van in zijn voorwoord van een werkje over Mgr. Oers garner en de vorming van Inlandsche Pries- ®rs, „is voor ons vaderland een reden om des te eer in geschrift hulde en lof te brengen aan ZlJn nagedachtenis." Men kan een jubileum ook zonder uit bundigheid, maar met des te meer diepte vieren, vooral waar Ferdinand Hamer's le ven en sterven nog zoo dicht bij ons liggen en er nog velen in leven zijn, die hem ge kend hebben. De liefde en vereering, die Wij dezen man, groot van deugd en zielen adel, schuldig zijn, mogen ons den weg wij- Zen tot een waardige en passende viering van zijn nagedachtenis. Om ons dit heldenleven voor den geest te falen mogen enkele korte trekken volstaan. aarin de hoogtepunten uit zijn leven worden gememoreerd. Hij aanschouwde het levenslicht te Nijmegen P 31 Augustus 1840 als zoon eener vooraan- "taande burgerfamilie, werd te Utrecht pries- er gewijd en sloot zich als eerste Nederlander ?an bij den eerwaarden heer Verbist, den stich 2fr van de Missie-congregatie van Scheut. Op Augustus 18; >5 volgde zijn vertrek naar Chi- Pa, waar het onmetelijke Mongolië aan de J°hge congregatie was toevertrouwd. Vastberaden, voorzichtig en vol edelmoe digheid begon Hamer zijn pionierswerk, op soek naar de weinige verspreid-wonende Christenen, en hü trachtte door zijn groote Soedheid de heidenen voor zich te winnen. Als eerste apostolisch vicaris van het uitge lekte Kansoe en het verre Turkestan legde de grondslagen van het missiewerk in een Sebied, dat thans over vijf zelfstandige missies is verdeeld. Naar apostolischen trant .vestigde hij zijn issionarissen bij voorkeur in de groote steden: ,'i richtte weeshuizen op voor de vele verlaten Uideren en begon onmiddellijk met een klein- ehiinarie. Hiertoe was hij in staat gesteld door en. verlichten missie-ijver van den hoogeerw. 'eer A. van de Laar, kanunnik van het kapit- van 's-Hertogenbosch, die, vier jaren vóór oprichting van Sint Petrus-Liefdewerk, het ^el tie fffn had opgevat, studiebeurzen voor de mis lfh te stichten. Van de eerste seminaristen, 'e Priester gewijd werden, is thans nog in le- ®b Mgr. Vincent Kan, geheim-kamerheer van "r-H. den Paus, die er nog steeds groot op gaat, at Mgr. Hamer hem den weg naar het semi- ^tie heeft gewezen. Hij al zijn eenvoud was Mgr. Hamer practisch P het beheer van tijdelijke goederen, maar ^°venal toonde hij zich een zorgzaam vader °°r zjjn missionarissen en christenen. Men zal reeds begrepen hebben, dat zijn ar- 'h verre van gemakkelijk was; duizenden kilo- ^eters moest hij op de meest primitieve wijze 2iJn missie afleggen: alleen de reis van zijn jjfhhplaats in Mongolië naar zijn bisschoppe lijke residentie in Kansoe werd een tocht van hderd dagen. Dat dit geen pleizierreizen wa- afgezien nog van de onbegaanbaarheid der J;fen en de ruwheid van het klimaat, blijkt <1 1 hieruit, dat hij eens een zijner medebroe- onderweg moest achterlaten wegens ge- zetting van het levenswerk van Mgr. Hamer mogelijk te maken. Is er voor ons, strijdende katholieken, één waardeering méér getuigend van levend geloof? H. H. H. H. Exc. de Bisschoppen van Ne derland hebben dan ook Hun volle goed keuring geschonken aan het denkbeeld, bij dit eeuwfeest een Bisschop-Ha,merfonds te stichten. De opbrengsten van dit fonds moeten dienen voor de opleiding van Nederlandsche missio narissen in het naar hem genoemde missiehuis Bisschop Hamer te Nijmegen, in welk missiehuis de hoogere studies gevestigd zijn van de Ne derlandsche Afdeeling van de Missionarissen van Scheut. Dit fonds is opengesteld voor de bijdragen van allen, die door een gift naar vermotgen de nagedachtenis van dezen grooten Nederland- schen geloofsheld die toch één der onzen is willen eeren. Bijdragen voor dat doel zijn zeer opportuun. De oorlog maakt het vertrek van missionarissen en het verzenden van geld naar de missies onmogelijk. Maar als we straks weer vrede zullen hebben, zal* de Kerk, gevolg gevend aan het bevel van Christus: „Gaat en onderwijst alle volken", ook haar missiewerk moeten kunnen voortzetten. Zij zal de open gevallen plaatsen moeten kunnen aanvullen, terwijl zij ook over voldoende krachten zal moe ten beschikken om hen te vervangen, die in de oorlogvoerende landen hun roeping hebben ver loren of die zijn gesneuveld. Laat daarom geen katholiek achterblijven om hier met de daad de nagedachtenis van Mgr Hamer waardig en geheel in zijn geest feest te vieren. Men kan dit doen door een gift te zenden naar het Missiehuis Bisschop Hamer te Nijme gen, giro 9222. Eerst Maandag is bij de gemeentepolitie te Heesch aangifte gedaan dat Zondagavond bij een der café's ter plaatse een jongeman was aangetroffen, die door onbekenden in den rug moest zijn aangevallen en door messteken le vensgevaarlijk was gewond. Het slachtoffer, de 22-jarige landbouwer J. van Z. uit Heesch. had met eenige kennissen in het café in de Vinkel- schestraat de z.g. Heesche kermis gevierd. Het groepje verkeerde in een vroolijke stemming, die weldra in luidruchtigheid oversloeg. Dit laatste was aanleiding dat de kastelein het gezelschap verzocht heen te gaan, waaraan de jongelieden gevolg gaven. Kort daarna moet Van Z. in den rug met een mes zijn aangevallen. Een meisje, mej. v. d. A., had bloedende ver wondingen aan de handen opgeloopen. De gemeentepolitie staat .voor een moeilijke taak omdat het misdrijf, dat aanvankelijk niet was uitgelekt, zoo laat is aangegeven. JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, I.30 Keukenpraatje, 10.15 Pianovoordracht, 10.45 Declamatie. 11.00 Zang en orgel, II.3Q, Declamatie. 11.50 Gramofoonmuziek, 12.00 Berichten, 12.05 Esmeralda en solis- ;en. 12.45 Berichten ANP, 1.15 VARA-ork., L00 Voor de vrouw, 2.30 VARA-orkest, 3.00 Sang en orgel. 3.30 Voor de kinderen, 5.15 3erichten ANP, 5.30 Esmeralda, 6.15 Re- oortage. 6.35 Volkszang, 7.00 Vragen van ien dag (ANP), 7.20 Felicitaties, 7.30 Le sing, 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berich- ;en ANP, 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 JARA-orkest en soliste. 9.15 Radiotooneel, ).40 VARA-orkest en solifete, 10.15 Berich ten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek om 8.00 Berich ten ANP, 10.30 Ensemble Jonny Kroon, 12.45 Berichten ANP 1.00 Muziekkorps van net Duitsehe Luchtwapen, 2.15 Concertge bouworkest, Toonkunstkoor en solisten, 3.30 A'VRO-Amusementsorkest, 5.15 Be dekten ANP, 5.30 Omroeporkest. 6.30 On- lerwilsfonds Scheepvaart, 7.00 Vragen van len dag (ANP), 7.15 Altviool, piano en tang, 8.15 Berichten ANP, 8.45 Puzzta-ork., 3.30 Gramofoonmuziek, 10.15 Berichten 4 NP. De nieuwe minimum- en vergoedingsprijzen, welke met ingang van Maandag 19 Augustus gelden voor de uitsluitend voor het binnenland geveilde producten, zijn anders dan de tot nu toe geldende. Verscheidene zijn lager. Zoo is de minimumprijs van tomaten gesteld op f7 per 100 kg., de vergoedingsprijs van goedgekeurde kwaliteit f 6 en voor afwijkend f 5 per 100 kg. Meloenen ophoudprijs f 6, ver goedingsprijs, goedgekeurd f 5 en afwijkend f 4 per 100 stuks. Voor per kg. geveilde andijvie is de ophoud prijs f2, de vergoedingsprijs voor goedgekeurde fl.75 en voor afwijkend f 1.50 per 100 kg. Voor per stuk geveilde andijvie is de ophoudprijs f 1, de vergoedingsprijs f 0.75 voor goedgekeurd en f 0.50 voor afwijkend, per 100 stuks. De ophoudprijs voor bloemkool is f4 per 100 stuks, de vergoedingsprijs voor goedgekeurde f3.50 en voor afwijkende f2.50 per 100. Sickbloemkool wordt opgehouden op f2, maar hiervoor gelden geen vergoedingsprijzen. Ekele en dubbele stamprincesseboonen en stamsnijboonen zonder draad, stoksnijboonen en spekboonen hebben f 6 per 100 kg. als op houdprijs en een vergoedingsprijs voor goed gekeurd van f 5 en van f 4.50 voor afwijkende kwaliteit. Pronkboonen, ophoudprijs f 4, vergoedings prijs voor goedgekeurd f3.50, afwijkend f3 per 100 kg. Voor komkommers, zoowel glas, als platglas- komkommers, geldt als ophoudprijs f2 per 100 stuks, vergoedingsprijs voor goedgekeurd fl.50 en voor afwijkend f 1 per 100 stuks. Kroten, gebost, ophoudprijs f 0.80, vergoedingsprijs voor goedgekeurd f 0.60 en voor afwijkend f 0.50 per 100 bos. Kroten, lange en ronde, ophoudprijs f 1.20, vergoedingsprijs goedgekeurde kwaliteit fl en afwijkende f 0.80 per 100 kg. Roode- en savoyekool, ophoudprijs f 2, ver goedingsprijs, goedgekeurd fl.50 en afwijkend f 1 per 100 kg. De minimumprijs voor witte kool is f 1.20 per 100 kg., de vergoedingsprijs voor goedgekeurd f 1, afwijkend f 0.70 per 100 kg. Bospeen heeft f 3.50 per 100 bos als ophoud prijs, de vergoedingsprijs voor goedgekeurde bedraagt f 3, voor afwijkende f 2 per 100 bos waschpeen ophoudprijs f 2.50, vergoedingsprijs voor goedgekeurd f2, afwijkend fl.50 per 100 kg. Breekpeen, sorteeringen A en B, ophoud prijs f 1, vergoedingsprijs voor goedgekeurd f 0.80, afwijkend f 0.50 per 100 kg. Exportprijzen. De minimum-exportprijzen zijn voor het grootste gedeelte onveranderd geble ven. Roode kool tot en met 3 kg. per stuk heeft f 3 als minimumprijs evenals de savoye kool Roode kool zwaarder dan 3 kg., wordt niet be neden f 2 verkocht. Witte kool is teruggebracht van f2 tot fl.50 per 100 kg. Stokboonen zijn gesteld op f 10.50, pronkboo nen f 6.80 per 100 kg. Stamslaboonen, witte zon der draad, f9.30, witte met draad f7.80 en bonte f5.80 per 100 kg. Zilvernep is verlaagd van f 8 tot f 7.80 per 100 kg. Zaterdag heeft in Apeldoorn de Nederland sche Hoenderclub een ledenvergadering gehou den, onder leiding van den heer W. F. S. van Etteger. De gehouden jubileum-tentoonstelling aldus werd medegedeeld, was een groot succes aangezien alle Nederlandsche rassen, in groote verscheidenheid, aanwezig waren. De heer Hou wink heeft een fonds gevormd voor steun van de Nederlandsche hoenderrassen en met alge- meene stemmen werd besloten hieraan den naam Houwink-Pluimveefonds te geven. Uit de rente van dit fonds kan steun worden verleend, terwijl de gelegenheid open staat, steeds gelden in dit fonds te storten. Het beheer van dit fonds is opgedragen aan de heeren E. Werner te Futten, R. Houwink Hzn. te Leidschendam en dr. S. P. Timmers te Baarn. In zake het agendapunt „Landelijke bond van nut- en sportfokkers" werd de urgentie hiervan besproken, waarbij men opmerkte, dat niet per sonen, maar „het hoen" het doel moeten zijn en eerlijke samenwerking en kameraadschap de grondslagen moeten zijn. Verdere gegevens zul len binnenkort worden verstrekt, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat een eenheid zal worden bereikt. In de vacature van het bestuur, door het be danken van den heer ir. J. B. Vries, werd nog niet voorzien, maar het bestuur opdracht gege ven, den heer Vries te verzoeken dit bedanken in te trekken. Ten slotte bespraken verschillende leden de voedselvoorziening. Vast staat, dat de vermin dering van den pluimveestapel tot 20 pet. door gang moet vinden, aangezien voor het restant geen voeder aanwezig is, ook niet voor de dwerghoenders. <11 ek aan het noodige reisgeld. Een missionaris, hem uitgeleide had gedaan, schreef in die k' -sn over hem„Mgr. Hamer bleef toch vol ondanks al die ellenden." het China van toen bestond er slechts een k~?r vreemde mogendheden afgedwongen vrij- ?eUr C!?' van g°hsdienst, welke met groote wille- j^"' werd toegepast, vooral in de verder afge- 11 binnenlanden. Desondanks hield Mgr. Ha- <i<n 35 5arfcn vo1 midden van een achter- potige en vijandig-gezinde bevolking. Dit feit <jpn reeds geeft hem recht op onze bewon- lnS en waardeering. het einde der negentiende eeuw ontston j^ten, geaan en van zijn invloed tot strijdleus hadden er op talrijke plaatsen in China geheime jj--en, die alle de vernietiging van den Euro- V *°zen. Men wachtte slechts op een teeken v-f1 hoogerhand om tot een gewelddadigen aan- °ver te gaan. Vanuit de hoofdstad Peking h dat teeken gegeven. Daar had de keizerin- ecler Tseu-si met een raad van haar-toege- V^e dienaren het bewind in handen genomen. ■si werd de ziel van dezen opstand. Met w St-elheid eener epidemie verspreidde zich de Hoging. Het gerucht er van bereikte Mgr. £sj??er in de Mongoolsche vlakte. Hij voorzag W- d, me'; de uitmoording der missio- '®sen de hoopvolle toekomst van zijn jonge hJ^'e werd bedreigd. Nog was het tijd om te heten. HÜ gaat naar zijn kerk om zijn Mees- ket,taad te vragen en bij Hem kracht te zoe- Ify voor een gewichtige beslissing. Na een attier is hij terug. Zijn besluit is genomen staat onwrikbaar vast: hij geeft zijn missio- 'ssen bevel, om door de Gobi-woestijn naar °Pa terug te keeren. En toen zijn missio- Vij,lssen zeiden, liever met hun bisschop te Wf» blijven, beval hij hun krachtens de aan verschuldigde gehoorzaamheid en sprak hij gedenkwaardige woorden, die Mgr. Hamer ^.voeten uit als geloofsheld en toekomstig j. telaar geteekend hebben: „Gij gaat, ik blijf." Vp blijft hij om zijn christenen in de na- vervolging te sterken en bij te staan den inzet van zijn leven. Mgr. Hamer had goed gezien: na eenige van angstige voorbereiding op den ""d werden honderden christenen in zijn eenwoordigheid wreedaardig vermoord of eK8evoerd. Zelf stierf hij na twee dagen ondraaglijke folteringen den martel door levend verbrand te worden. Le fler aanvaard! gebed was verhoord: God had zijn le- gedachtenis van dezen. Nederlandschen Hjq bioet in eere blijven en moge ons in zware tot lichtend voorbeeld strekken. de vraag rijst, welk middel hiertoe in wei het meest geschikt is, is er wei beter antwoord denkbaar dan de voort- In de prachtige omgeving van „De Paalberg' het A.V.J.-kampterrein nabij Ermelo, is Maan dag op eenvoudige wijze de opening van de luchtvaartkampen 1940 van de Vereeniging voor Luchtvaart verricht. Een veertigtal jonge men schen, onder wie een meisje uit Winschoten, is daar bijeengekomen, een veertigtal leiders uit alle deelen des lands, dat zijn taak in de jeugd- luchtvaart te vervullen zal hebben. Voor dit kader van de jeugdluchtbeweging heeft Maandagmiddag de heer A. J. G. Streng- holt, lid van de Commissie voor de Jeugdlucht- vaart, een korte uiteenzetting gegeven van de verantwoordelijkheid, die op de leiders zal rus ten. Hierbij wees hij op het belang van de luchtvaart, zoowel in de burgermaatschappij als uit militair oogpunt bezien. Hij drong er bij zijn hoorders op aan, dat zij er toe zouden bijdragen, het idealisme van de pioniers in de luchtvaart te behouden en niet bij de pakken neer te zitten. Hij deed een beroep op de belangstellenden in de jeugdiuchtvaart, door goede leiding ook de goe de onderlinge verstandhouding in de clubs te be vorderen en een goeden clubgeest te handhaven. De periode van 19 tot en met 22 Augustus is gereserveerd voor het leiderskampbuiten de ontspanning zullen de veertig deelnemers aan dit kamp flink aanpakken. Zij hebben reeds veel mooi werk verricht, getuige de modelvliegtuigen, die reeds den eersten dag over de heide scheer den. Het zijn allen jonge menschen, die hun be schikbaren tijd geven aan den bouw van model toestellen, zoowel zweef- als motorvliegtuigen. Zij komen uit alle deelen des lands; iedere pro vincie is in het kamp vertegenwoordigd. Zoo ziet men een fraai zweefvliegtuigmodel van de G. 1, vervaardigd door Bob Dijkman, te Bussum, en een staartloos model van Piet Nop jes uit Utrecht, daarnaast ook vele eigen model len. Uiteraard zijn deze toestellen buitengewoon licht; de constructie bestaat vrijwel geheel uit linnen, balsahout en celluloid. Dit lichte mate riaal is natuurlijk vrij kwetsbaar. Ter voorkoming van groote materieele schade is derhalve de vleugel los op den romp van het model gemon teerd, zoodat hij direct loslaat, wanneer de bot sing met de aarde te hard zou aankomen. Bij de motorvliegtuigen is de propeller een tweede kwetsbaar punt. Aan de propeller is, door den romp heen, een elastieken lier verbonden. Deze trekt de propeller vast tegen den neus van het vliegtuig en naarmate de lier afloopt, komt de propeller losser van den romp. Mocht het toe stelletje hij de daling op zijn neus neerkomen, dan zal de propeller gewillig meebuigen, waar door groote schade voorkomen wordt. Het leiderskamp van de Ned. Vereeniging voor Luchtvaart bepaalt zich in groote mate tot uit voerige uiteenzettingen van deskundigen op het gebied van den modelvliegtuigbouw. Zoo zal de heer H. Westerhuis heden een openbare les ge ven over luchtvaartkennis, terwijl de voorzitter van de technische commissie afd. jeugdiucht vaart, de heer Just van Hattum, Woensdag zal spreken over modelvliegtuigbouw. Tot slot zal Donderdag de secretaris van de afdeeling jeugd iuchtvaart, de heer H. J. Hagelen Hzn., bij wien tevens de leiding van dit kamp berust, spreken over de interne organisatie van de jeugdlucht- vaartbeweging, Dit is echter niet alles, wat het kamp biedt. De deelnemers zullen in den tijd, die niet door deze lessen gevuld wordt, in de ge legenheid gesteld worden tot practisch werk, zoo als het afstellen van modelvliegtuigen in verband met de opleiding van beginnelingen en het lezen en verklaren van teekeningen, waartoe zij naai den Paalberg getogen zijn, gewapend met mo dellen en materialen en gereedschappen. Van 23 tot en met 25 Augustus wordt het wedstrijdkamp gehouden. Uit spectaculair oog punt bezien, is dit wellicht het interessantste gedeelte van het geheel, waar immers voor 24 Augustus de Haagsche Courant-wedstrijd op het programma staat, terwijl op den volgenden dag de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland gevlogen zullen worden. Daarop volgt het jeugdluchtvaartkamp en waar de jeugd een niet te verwaarloozen element is, verdient ook dit de volle aandacht. Mede in verband met de tijdsomstandigheden is de deelneming hieraan niet zoo groot als wel verwacht mocht worden. Hieruit mag echter niet geconcludeerd worden, dat de belangstelling over het algemeen minder is dan anders. Integendeel, terwijl vorig jaar .een 60-tal personen aan de kampen deelnam, is het aantal ditmaal niet minder dan 209, waarbij niet uit het oog moet worden verlóren, dat door eerdergenoemde omstandigheden slechts weinig jongeren hebben deelgenomen. De aspecten van dit vierde kamp zijn alleszins gunstig te noemen. Het is een verblijdend teeken, dat het Open luchttheater nog uitverkochte avonden heeft, hoewel het aantal logeergasten in Valkenburg zeer gering te noemen is. Het Zuid-Limburgsch Tooneel, onder regie van J. Schillings, voert met groot succes „De Bokkenrijders in het Land van Valkenburg" door H. Ubaghs, op. Daarnaast staat op het repertoire: „Een Wespennest", een vroolijk va- cantieblijspel door H. Bakker en v. d. Heyden. Dit geestige blijspel met zijn ingewikkelde intri gue en komische tooneelen verdiende vaker op gevoerd te worden. Het Zuid-Limburgsch Too neel geeft een zeer goede vertolking van de hoofdrollen. Waarschijnlijk zal reeds as. Zondag de pre mière voor Nederland plaats hebben van „Vier mannen en een meisje", een blijspel van Anjoel Valo. Bon Rantsoen 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood half pond koffie of half ons thee 1 Kilogram 2 Yz pond extra Geldigheidsduur 19 t/m 25 Aug. eventueel 29 Aug. Broodbonboekje t/m 30 Augustus Algemeen distributie- bonboekie t/m 30 Augustus Vs pond per bon pd. margarine of gesmolten vet of boter per bon Periode 5 Yz pond boter per bon met 10 cent reductie p. pd. 2 liter t/m 23 Augustus Algemeen distributie- bonboekje Boterkaart t/m 23 Augustus t/m 23 Augustus t/m 8 September Vetkaart Zegel BLOEM of BAKMEEL RUST of RUSTEMEEL HAVERMOUT of HAVER VLOKKEN of GORT of GRUTTEN MAÏZENA of GRIESMEEL of PUDDING POEDER p. tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of :elfrijzendbakmeel pond pond t/m 6 September t/m 6 September t/m 6 September 1 ons 1 ons t/m 11 September Algemeen distributie bonboekje Algemeen distributie bonboekje Algemeen distributie bonboekje Algemeen distributie bonboekje t/m 11 September Algemeen distributie bonboekje e?ÜBÓUW - leesmuseum RÖKIN 102 TEL- 3S9^Ö Te Blaricum is op 70-jarigen leeftijd over leden de heer G. F. C. baron van Till, oud- directeur van 's-Rijks munt en bestuurslid van den Kunstkring Laren-Blaricum. BREDA. Geëxamineerd 8 mannelijke candida- ten voor B. Geslaagd de heeren: J. P. A. van Zeist, Oirschot; A. M. Schepens, Ravenstein; P. M. J. .Korst, Breda: G. I. A. de Langen, Vught. Afgewezen vier. De examens zijn geëindigd. KAPITAAL f 55.010.000.— RESERVE f 31.500.000.— De derde dag van de Sneekweek was lang niet zoo mooi als de beide vorige dagen. Door den zeer zwaren regen van den vorigen nacht en van den morgen en een hevigen Noord-Oos tenwind was het verblijf op het meer niet erg aangenaam. Bovendien zorgde een hevige re genbui in den middag er voor, dat regenjassen en oliekleeren beslist noodzakelijk waren, om tegen het gure weer bestand te zijn. De wind flauwde in het begin ook nog af, maar gelukkig slechts voor korten duur, zoodat dc wedstrijden een normaal verloop konden hebben. De groepswedstrijd in de 16 M.2 klasse tus- schen Groningen, Friesland, Holland en Over- ijsel had den volgenden uitslag: 1. Groningen, 51 punten, 2. Friesland, 39 p.. 3. Holland, 23 p., 4. Overijsel, 20 p. De groepswedstrijd in de B.M.-klasse tus- schen de provincies Friesland en Groningen eindigde in een verdiende overwinning .voor de Friezen met 42 tegen 30 punten. Een spannende wedstrijd werd gevoerd in de klasse der schouwen. Astma en Tromp Visser hadden beiden 29 punten. Astma wist echter met een klein verschil van zijn tegenstander te winnen en werd daardoor kampioen van den Noord-Nederlandschen Watersportbond. In de 30 M.2 klasse werd de „Jo" van Dijk stra voor de derde maal winnaar. De „Jan van Gent", van dr. Van der Zijpp, zegevierde in de regenboogklasse nog juist over de „Saenden" van L. de Wit, uit Zaandam. De uitslagen van den derden dag luiden: 30 M.2 klase: 1. „Jo" st. H. J. Dijkstra (Ak- krum); 2. „Rietvink" st. T. Geveke (Leeuwar den); 3. „Corrie" st. A. van Gooi (Hommerts) Drakenklasse: 1. „Viking" st. J. C. P. Hofkes (Wassenaar); 2 „Het Buysken" st. J. Duyvis (Koog aan de Zaan). 12 voetsjollen: 1. „Ree" st. O. W. Schaap (Sneek); 2. „Popeye" st. D. Schoen (Bloemen- daal); 3. „Beroeboe" st. mej. E. Bier (Aerden- hout) Valkjachten: 1. „Wardy" st. R. Lemstra (Am sterdam); 2. „Jachtvalk" st. C. Koster (Sneek); 3 „Valk 2" st. C. Bruynzeel (Zaandam). Regenboogklasse: 1. „Jan van Gent" st. dr. J. W. van der Zijpp (Sneek)2. „Saenden" st. L. de Wit (Zaandam); 3. „Dolfijn" st. K. Vro lijk (Sneek). Tjotters: 1. „Kabeljouw" st. E. Bokma (Lang weer); 2. „Anna" st. T. van der Meulen (Lang weer). 22 vierkante meter klasse: 1. „Swalker" st. B. van der Werf (Sneek); 2. „Hoants" st. E. W. de Jong (Akkrum). 16 vlerkante 'meter klasse b 1: 1. „Anali" st. Kussendrager (Den Haag); 2. „Porto Alegre" st. H. R. Schaap (Deersum); 3. „Hennie" st. M. Sangster (Den Haag). Olympiajollen: 1. „Tram" st. B. van Gooi (Hommerts); 2. „Wildebras" st. D. Bakker (Sneek); 3. „Beroeboe" st. J. Bier (Aerdenhout). 16 M.2 klasse a.: 1. Betty st. W. Kingma (Lemmer); 2. Deli st. G. Rosier (Sneek); 3 Wiheja st. J. Smith (Sneek). B.M.-klasse: 1. E.H. st. H. Wester (Grouw); 2. Favoriet st. J. Pasma (Sneek); 3. Geja st. J J. van der Schaaf (Grouw). 16 M.2 klasse b 2: 1. Valk 2 st. J. Muurling (Sneek); 2. Hobby st. P. Gemser (Leeuwarden); 3. Grutto 2 st. H. Hofstra (Sneek). Larken: 1. Celox st. L. Meek (Leeuwarden); 2 Vlerk st. F. Veen (Drachten); 3. Trim st. J. Boomsma (Sneek). 16 M.2 eenheidsklasse a.: 1. Favonius st. J Helder (Paterswolde). winnaar van den Sneek- beker; 2. Marie st. M. van Dijk (Hommerts); 3. Roekoe 2 st. H. Kampman (Sneek). Sharpies: 1. Dada 2 st. M. C. Breuning (Hee renveen); 2. Tineke 2 st. H. de Koningh (Hee renveen). 16 M.2 eenheidskl&sse b.: 1. Najada st. H. Oostingh (Groningen): 2. Brasem st. T. van der Laan (Sneek); 3. Rebi st. M. Ringnalda (Sneek). Schouwen: 1. Jonge Lieuwe st. W. Beekma Akkrum); 2. Zeillust st. M. Tromp Visser Warns); 3. Meerkol st. F. F. Atsma (Oppen- nuizen). Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Soest (H.H. Petrus en Paulus) den weleerw. heer B. J. Wilmink; tot kapelaan te Zeist den weleerw. heer D. Th Smit; tot kapelaan te Huissen (O. L. Vr. ten Hemel opneming) den weleerw. heer G. J. Terpstra; tot kapelaan te Duiven den weleerw. heer A J. Wedemeijer (Neoro heeft eervol ontslag verleend aan den weleerw pater B. Terpstra O.Carm. als kapelaan te Klei- nemeer; heeft voorts benoemd tot kapelaan te Kleine- meer den weleerw. heer A. W. Hansen; tot kapelaan te Vreeswijk den weleerw. heer G. J. J. Harmelink (Neom.) tot assistent te Albergen den weleerw. heer R A. Visser; tot kapelaan te 's Heerenberg den weleerw heer R. H. F. Hegge; tot kapelaan te Gaanderen den weleerw. heer B. H. J. Lokin; tot kapelaan te Lutten of Slagharen den wel eerw. heer P. J. Russcher; tot kapelaan te Beltrum den weleerw. heer J. G. A. Batenburg (Neom.); tot kapelaan te Dcesburg den weleerw. heer A. M. M. Wagemans; tot kapelaan te Etten (Geld.) den weleerw heer W. Th. M. Jansen (Neom.); tot kapelaan te Kabauw den weleerw. heer G. C. J. Goes (Neom.); tot kapelaan te Schalkhaar den weleerw. heer B. H. Meijer; tot kapelaan te Vianen den weleerw. heer J. H Janning (Neom.) tot assistent te Houten den weleerw. heer K. L. J. van Hoesel (Neom.); tot kapelaan te Avereest den weleerw. heer H. W. J. Brouwer (Neom.). Bij de Eerw. Broeders van de Congregatie van St. Louis te Oudenbosch zijn benoemd: Broeder Linus, hoofd van de St. Jozefschool te Oudenbosch, tot hoofd van de Sancta Maria- school, aan de Prinsengracht te Amsterdam; Broeder Waltherus, hoofd der St. Jansschool te Roosendaal, voor Buitengewoon L.O., tot hoofd der St. Jozefschool voor gewoon L.O., te Oudenbosch; Broeder Christiaan, van Amsterdam, tot hoofd van de St. Jansschool, voor B.L.O., te Roosen daal; Broeder Dagobertus, hoofd der St. Vincentius- school te Roosendaal, tot hoofd der school aan de Putschelaan te Rotterdam; Broeder Raymundus, van de St. Maria-school te Roosendaal, tot hoofd aan de St. Vincentius- school aldaar; Broeder Wigbertus, van het Instituut St. Louis te Oudenbosch, tot hoofd van de St. Joannes Berchmansschool, voor U.L.O., te Roosendaal. Overigens is Broeder Reinerius, van het In stituut St. Louis te Oudenbosch, overgeplaatst naar Roosendaal en benoemd tot surveillant aan het Convict voor studenten van het St. Nor- bertus-iyeeum aldaar De minister van Staat, commissaris van de provincie Zuid-Holland, is verhinderd Donderdag 22 dezer audiëtie te verleenen. Met ingang van 1 September zijn benoemd aan de R.K. Ambachtsschool te Kerkrade tot leeraar in het machine-bankwerken de heer Goossens te Sas-van-Gent en tot leeraar in strument-maker de heer Venrooy te Rotter dam. Bijna een maand is het geleden, dat Zwarte- poorte op een voor velen verrassende wijze be slag wist te leggen op het kampioenschap van Nederland achter groote motoren. Men beoor deelde na afloop van dien titelwedstrijd het rijden van den Amsterdammer nog al verschil lend. Sommigen waren van oordeel, dat de zege van Zwartepoorte volkome» verdiend was ge weest, omdat hij geen zwak moment over 100 K.M. had getoond, integendeel, in enkele perioden verrichtte hij verbluffende staaltjes, welke hem stempelden tot een stayer van for maat. Daar kwam bij het tactisch gangmaken van Van der Bom, die blijk gaf een uitsteken den kijk op den wedstrijd te hebben. Anderen meenden, dat het succes van Zwartepoorte voor namelijk te danken was aan de animositeit, welke er kennelijk tusschen Wals en Schulte heerschte, waarvan de nieuwe kampioen terecht een dankbaar gebruik kon maken. En tenslotte was er een derde opinie te beluisteren, welke verkondigde, dat de strijd een geheel ander verloop zou hebben gehad, indien Wals' niet die pech met zijn ketting had gehad, toen er nog geen kwart van den afstand was gereden. Een revanche van dit kampioenschap zou een afdoend antwoord beteekenen op de vraag, of Zwartepoorte inderdaad op het oogenblik onze sterkste stayer is. Maar een revanche moest gaan over een afstand van 100 K.M. in één rit. Tot nu toe was een dergelijke revanche achter wege gebleven, mede in verband met de korte avonden, welke een rit van anderhalf uur nauwelijks toelaten. De directie van de Stadion- baan heeft thans besloten de revanche der na tionale kampioenschappen te verrijden op Zon dag 25 Augustus, in een programma, dat in de middaguren wordt afgewikkeld. Uit het feit. dat deze revanche mogelijk is, blijkt, dat de han gende aangelegenheid tusschen de directie en Zwartepoorte tot een bevredigende oplossing is gekomen. Aan den start voor de 100 K.M. zullen dus verschijnen de nationale kampioen Zwarte poorte (gangmaker van der Bom), Bosland (Wiersma), van Amsterdam (Slesker), Wals (Kaser) en Schulte (Bustraan). De volgorde, waarin wij de deelnemers opnoemen, is dezelf de van het resultaat der kampioenschappen. Het spreekt van zelf, dat er geloot zal worden met betrekking tot de volgorde van vertrek in dezen rit. Het is verheugend te kunnen constateeren, dat Bosland weer achter Wiersma rijdt. De laatste heeft, naar men zich herinnert, eenigen tijd geleden een verwonding aan de hand op geloopen, waardoor gangmaken onmogelijk werd. Deze blessure is in zooverre genezen, dat Wiersma Zondag a.s. weer zijn motor kan be stijgen, waarover zijn poulain Bosland wel het meest in zijn schik zal zijn. De directie van het Stadion wil het dien mid dag niet bij dezen, overigens buitengewoon in- teressanten wedstrijd laten, integendeel, wij vernamen, dat er nog besprekingen worden ge voerd om ook de andere nummers, de achter volging, de sprint voor professionals en ama teurs, en een tandemnummer, zoo sterk moge lijk te bezetten. Ondanks de groote moeilijkheden in het post verkeer met België, dat via Keulen geleid wordt, komen de inschrijvingen van bekende Belgische wegrenners dagelijks binnen. Grootendeels dankt men dit aan de bemiddeling van den sportjournalist Karei van Wynendaele. Ook de volgende Belgen zullen op den Cau- berg verschijnen: Achille Buysse, winnaar Ronde van Vlaanderen 1940; Albert Schotte, winnaar Ronde van België; Demondt en Delat- houwer. Van de Nederlandsche renners con tracteerden nog Jan Verveer en J. v. Swelm. De start heeft plaats op 25 Augustus om 3 uur in de Wilhehninalaan. Naar wij vernemen, zal de Ronde van Acht maal definitief verreden worden Zondag 25 Augustus. De goedkeuring van Ged. Staten Is reeds afgekomen. Oorspronkelijk zou de Ronde plaats gehad hebben op 19 Mei. De wedstrijd wordt alleen verreden voor amateurs en nieu welingen. De prijzen bestaan, in verband met de bijzondere tijden, uit waardebons, waarvan de eerste een waarde heeft van 50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5