Circustheater in een moeras Een leege gasreus m Haarlem, 21 Aug. i SCHIJN EN WERKELIJKHEID Om een cultureel bezit De reactie van Berlijn op Churchill's rede WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940 Zwerftocht onder de tribunes en achter de schermen BEZOEK AAN HET GIRGUSMATINéE AGENDA STADSNIEUWS Is alles klaar? EERSTE WERK VAN DEN OPBOUWDIENST IN HAARLEM GOUDEN BRUIDSPAAR AANBESTEDING 3-jarig knaapje in de Kinderhuissingel Vriendelijke geste der directie Peter Pech in Haarlem Orgelbespeling Examen hoofdakte Examen hoofdakte Makelaardij Woensdag komt een bespre king over de H.O.V. in den raad BURGERLIJKE STAND KATH. BOND „VOOR HET GEZIN" Kring Noord-HollandZuid TENNIS JEUGDWEDSTRIJDEN TE OVERVEEN Overwinningen voor Den Haag VEILINGEN TE LISSE Bioscopen 22 Augustus Bioscopen Apotheekdiensten „Volkomen miskenning van den bestaanden toestand" De nieuwe interlocale posttarieven Zij gelden ook voor het grens verkeer Het donkert al stevig als we Den Haar lemmerhout binnenwandelen, waar tusschen de forsche beuken ondanks regen en storm fier de muren van de Nederlandsche Circus Revue verrijzen. We hebben het circus zien komen op een mooien zomerachtermiddag toen de wagens in lange slepen door Den Hout heen bolderden, we zagen de jongens hoog in de boomen kruipen, toen ze wisten dat daar binnen iets te doen was en ze achter het zeildoek de paarden hoorden hinneken en de zweep knallen. Gisteravond had het circus weer onze belangstelling, niet zoozeer wat er zooal werd vertoond, maar om u iets te vertellen wat er zoo ach ter de schermen van deze Circus Revue te zien is. En we troffen 't uitstekend want de weersgesteldheid was van dien aard, dat er een avontuurlijk tintje in onzen sluiptocht rond en onder het circus zat. Het kostte ons een paar natte voeten en af en toe een heerlijk bad, maar dat is in den zomer nog wel te verdragen en zeker als we een circus in een moeras kunnen zien ronddrijven. De regen drenst onophoudelijk tegen de witte zeildoeken en de wind probeert eiken keer opnieuw zijn bolle wangen door de hooge trapopeningen te blazen, maar de con structie van dit theater is zoo solied, dat zelfs een zware storm geen schijn van kans krijgt. En al is Pluvius nog zóó goedgeefsch met zijn hemelsche gaven, de houten schotten zijn niet te vermurwen en in lange stroomen sijpelt het water naar omlaag, waar het in een greppel verder zijn weg zoekt in den drogen zandbodem. Het licht achter de grijze wolkenkoppen ver licht een beetje ons pad en dat is wel noodig, want de „drge eilandjes" zijn slechts zeldzaam Als we tusschen de wagens verzeild raken en onder de dikgebruinde boomen loopen, is het maar een beetje springen, zoodat de modderspat ten in het rond vliegen. In het hart van het wagenkamp is het doodstil. Elke wagen is ver laten en af en toe kruist een donkere schaduw onzen weg. Zoo komen we in de manege, waar meer dan dertig schitterende rijpaarden getuigd en wel op hun nummer wachten. Twee schamele lampen hangen aan de lijn, die een schuchter licht schijnsel tegen de wanden dringt. In dit vage licht zien we de paarden hun koppen schudden en hooren we by wyien het doffe gestamp, als zij hun pooten over de dikke stroolaag bewegen. De paardenmeesters werpen van tijd tot tijd een kennersblik over de lange rij van bruine, zwarte, witte en grijsgevlekte ruggen. Ze roe pen hen bU hun namen en dan wenden zy met groote vragende oogen hun fiere koppen. In de manege dringen alle circusgeluiden tot ons door. maar het is slechts van ver, want de dikke zeildoeken dempen veel van het lawaaie rige geluid. Een circus-bezoeker beschou*vt het als de gewoonste zaak van de wereld, wanneer het eene nummer is afgeloopen en de paar den worden weggeleid, direct daarop weer andere wezens de piste inspringen, om daar hun kunst te vertoonen. Dit non-stop-idee heeft alty'd op het programma van de Ne derlandsche Circus Revue gestaan en het is werkelijk een kunst te noemen om dit prin cipe te handhaven. Laat niemand echter denken dat het zoo eenvoudig is. Terwijl het paardennummer gegeven wordt en de bezoekers volop genieten van het fraaie kunstrijder., heerscht achter de schermen een groote bedrijvigheid. De clowns zoeken hun pet de man in zijn groene uniform rammelt wat aan c!e handles, zoodat de geheele piste in een rosig licht getooverd wordt en de regisseur drentelt rusteloos voort en zoekt zijn mannetjes, die na twee minuten op de Bühne moeten verschijnen. De balletdanseressen staan achter het blauwe gordyn van ongeduld te trappelen en houden zoowel om de koude te verdrijven als om fit te blüven hun lenige armen in kronkelende be wegingen. die doen denken aan het getoover van een oosterschen dans. Het valt voor haar niet mee, want het tocht aan alle kanten en ze moe ten doodvoorzichtig zyn met de zware en kost bare veerenpluimen, die boven hun hoofden para deeren. Een daverend applaus laait op onder het hooge doek en zwelt aan tot een klappenden orkaan, waarbij 't orkest er nog de noodige trom- petstooten doorheen slingert, die het effect ver- hoogen. Maar direct volgt weer het volgende nummer en wij zetten onzen tocht nu verder voort onder de arena, waar de gond ligt bezaaid met ijsco doosjes. stukjes glas en duizend en een andere voowerpen, die in het vage donker niet direct te herkennen zijn. Tusschen enkele banken steken we onze hoofden en we zyn er van getuige hoe een lenig heerschap in rood en blauw op het punt staat zyn heele gewicht achterstevoren naar beneden te laten tuimelen. De dirigent van het orkest trekt zenuwachtig aan zyn revers, want het kan best misloopen, denkt ie. Maar mislukken doet er nooit iets in al de nummers niet, die de Nederlandsche Cir cus Revue brengt. En als de heer in rood en blauw eindelijk met een smak weer op zyn voeten staat, gaat het dirigeerstokje weer om hoog en onder een levendig applaus schetteren de trompetten hun overwinningskreten. Zoo wandelen we rustig verder onder en bo' en de arena van het circus, waar we het publiek zien genieten van de fraaie nummers, die on afgebroken in de piste en de Bühne gegeven worden. Een blauwige waas van rook en warmte kringelt omhoog, waar de fameuze Miss Lily haar lichaam zoo weet te kronkelen en te draaien, dat van tijd tot tijd een angstige zucht uit de monden ontglipt. Zonder te storen kruipen we weer terug, ter wijl we in het volgend nummer het theater weer hooren gieren om de smakelijke zetten van het clownentrio, dat de heele zaal op stelten zet. Buiten heeft Pluvius zyn waterballet nog steeds voortgezet. Maar het echte water ballet krijgen we zelf nog te genieten als een van de zaalwachters hoog in de nok is ge kropen en een zak water over de zijkanten stort. Het is pikkedonker buiten en het natte bad dringt ons weer terug in de kille werke lijkheid, waar duisternis en koude hun lus tig spel op de voorbijgangers botvieren. We zoeken voetje voor voetje onzen weg door de duisternis en achter ons zien we nog een vaag blauw schijnsel, hoog in de lucht, en hooren we nog het publiek lachen en het orkest,, 'dat vroolijke polka's speelt. De leden van den Opbouwdienst hebben thans in Haarlem opdracht voor hun eerste werk, al hoewel nog niet groot, ontvangen. Op aanvraag van den burgemeester dezer ge meente is men vanochtend begonnen met het egaliseeren van het terrein, gelegen aan de Parklaan, nabij het Spaame. Met frisschen moed zagen wij dan ook 80 opbouwers met kruiwagens en schoppen naar deze plaats trek ken, waar men binnen een week dit werk hoopt voleind te hebben. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling na de egalisatie van dit stuk grond een exerci tie-terrein te verkrijgen. Vandaag herdenkt het echtpaar J. A. Paulen en H. M. Sweers zijn vyftigjarige echtvereeni- ging. Het gouden paar woont Bakenessergracht 16 en is gedurende al deze 50 jaren abonné op on ze krant. In hotel ,,Lion d'Or" te Haarlem is aanbe steed het bouwen van een Christelijke U.L.O.- school aan de Anthony Fokkerlaan en een trans formator-station in Haarlem- Noord. Er waren slechts 24 inschrijvers, een klein aantal, wan neer men dat vergelijkt bij aanbestedingen van dergelijken aard vóór den oorlog. Er werd ingeschreven voor: A. Het bouwen der school; B. School en trans- formatorstatioh te zamen; C. Transformator- station apart. Ingeschreven werd als volgt: M. H. Hamers, Naarden f 96700, f 99987 en f 2754; W. H. Ver- heydt, Haarlem f 95900, f 100200 en f 4500; Gebr de Vries, Purmerend en Haarlem f 99170, f 10270 en f 3100; N.V. „Santpoort" f 113047, f 115707 en f 4745; Philips Bouwbedrijf, Haarlem f 102650, f 105291 en f 4000; N.V. W. Giels, Aan nemersbedrijf Aerdenhout f 99900, f 102900 en f 500; Fa. H. J. Oppenkamp, Haarlem f 107090, f 108790 en f 3600; Fa. Klaver en Molennaar, Koedijk f 109300, f 109800 en f 2870; Fa. G. J Everts, Bloemendaal f 102365, f 10491 en f 3965; C. Koh, Niewer-Amstel f 135400, f 137400 en f 4000; Gebr. Zwitsaart, Amsterdam f 106200, f 109100 en f 3740; C. Boel, Voorburg f 103700, f 106700 en f 3270; Fa. P. v. d. Gun, Utrecht f 111200, f 112000 en f 3000; Fa. A. Vordal, Zoe- terwoude f 117000, f 119000 en f 3500. Toen het 3-jarig zoontje van de familie Veen aan de Tuinstraat te Haarlem vanmiddag niet tydig thuis kwam, begonnen de ouders zich on gerust te maken. Nabij het water aan de Kin- derhuissingel hoek Kenaupark werd de autoped van het jongetje gevonden, waaruit men de conclusie trok, dat het kind wellicht by het afrijden van de hoogte ter plaatse, te water zou zijn geraakt. De politie ging onmiddellijk dreggen en haal de na eenigen tijd het kindje inderdaad uit het water. Zeer langen tijd werd kunstmatige adem haling toegepast, maar men vreesde later in den middag het ergste. De kinderen, die zich hebben opgegeven voor het bezoek aan het Circusmatinée op Donder dag a.s., moeten, zoo schrijft ons het bestuur van de R. K. Vereenging voor Groote Gezinnen te Haarlem, Donderdagmiddag om 1 uur ver zamelen aan de verschillende speeltuinen, van waar vertrokken wordt. Later zullen deze kin dergroepen elkander ontmoeten op de Dreef, waar alle gezamenlijk naar het circus gaan. Naar wij nader vernemen is de directie van de Nederlandsche Circus Revue zoo bereidwillig geweest in deze voorstelling 70 plaatsen gratis beschikbaar te stellen voor de kinderen, welke bij de eerw. zusters aan den Zijlsingel verzorgd worden. De bekende radio- en revue-komiek Peter Pech geeft Zaterdag 24 en Zondag 25 Augustus eenige voorstellingen in het Gem. Concertge bouw te Haarlem, met zyn dwaze cabaret-revue „Wij zijn niet bang!" Hierin werken- verder mede: Beppie Murray, Jan Blok, George Dubree, Roland Wagter en Teun Klomp en zijn makker. Aan den vleugel Joop de Leur. Met het oog op de verduistering en de trams vangt de avondvoorstelling aan om 7 uur en duurt tot pl.m. half 10. Zondagmiddag 2 uur wordt een matinee gegeven. Voor bijzonderheden zie de advertenties. Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donder dag 22 Augustus 1940, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert, luidt: 1. Preludium en Fuga D gr. t., J. S. Bach; 2. Ele- vazione, D. Zipoli; 3. Sonate II, F. Mendels sohn Bartholdy; 4. Messe de Mariage, Th. Dubois. Geslaagd voor gedeelte B: G. Westerneng, Durgerdam; A. Zuiderveld, Koog a. d. Zaan; W. H. J. H. Oldehove, Haarlem; Joh. de Zaayer, Haarlem. Geslaagd voor gedeelte B: C. H. Wille te Haarlem; J. J. Commandeur te Heilo. Na verkregen diploma van den Ned. Bond van Makelaars in Onroerende Goederen, Hypo theken en Assurantiën werd voor de Arrondis- sements Rechtbank alhier beëedigd de heer L. G. C. Kemper te Haarlem. Wie dit bord voor zich ziet moet x t r a voo rz i c h 11 g zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) Haarlem heeft twee belangrijke hoogte-punten, wordt geleerd: de St. Bavo-kerk en de gashouder. Van welken kant men de stad ook binnen komt, altijd wordt het oog getrokken door den gasreus, die hautain neerziet op de twee oude mannetjes-collega's in zyn schaduw. Er was een tyd, dat het gevaarte byna barstte van verwaandheid een beeld dat in dit verband gevaarlyk, maar raak is. Gij, 140.000 inwoners van de bloemenstad, krygt grootendeels warm eten door mijn toedoen, als Uw fluitketel fluit heb ik daaraan medegewerkt, als U een weldadig warm voetbad neemt, hebt U mijn medewerking eerst moeten inroepen. Huisvrouwen stribbelen tegen: als de melk overkookt, is het jouw schuld, als het eten aangebrand is, draag jy de verantwoording Zoo is ongetwijfeld de discussie geweest in de hoogtijdagen van den overheerscher. De slippendragers, die toch eens de pioniers op het gebied der gaslevering aan de Haarlemmers waren, voelden zich behagelijk, als hef groteske nakomertje vanwege zyn leelijkheid in woord en geschrift werd uitgemaakt. De oorlog kwam en ook de gasreus werd getroffen. Gelukkig niet letterlijk, maar fi guurlijk. De reus staat nog even verwaand „boven de stad", maar zonder hart, zonder inhoud, leeg, dom-leeg! De slippendragers bollen byna uit van pleizier en welbehagen. Daar staat het brutale gevaarte nou! Zielloos, gasloos, doelloos En hebben de Haarlemsche gezinnen nu geen gas? Phh.... overal ploefen de pitten aan, zelfs de petroleum is grootendeels verdrongen. Nu ja, er is wel op bezuiniging aangedrongen, maar ik geef het je ook te doen om 140.000 inwoners, met uitschakeling van den reus, aan warm eten te helpen. Zoo is ongetwyfeld de discussie, nu de reus op wachtgeld gesteld is. We blijven er bij, dat de kolos hoogst onbescheiden en brutaal is, maar we zullen tóch biy zyn, als het gas weer tegen zyn wanden zal drukken. Dan toch is het oorlogsgeweld voorbij. De hoop daarop houdt de reus in deze moeilyke dagen ongerept in stand In de raadsvergadering van Woensdag 28 Augustus zal een voorstel van B. en W. ter tafel komen om het subsidie aan de Haar lemsche Orkest Vereeniging te verhoogen, ten einde daardoor althans eenigszins aan den nood van dit stedelijke cultureel bezit tegemoet te komen. Als inleiding tot dit gebeuren wordt Don derdagavond in het Concertgebouw een propa- ganda-volksconcert gegeven met als dirigenten Marinus Adam en Toon Verhey en met welwil lende medewerking van Trude Westerouwen van Nederkoorn, sopraan, George Robert, or gel, Betsy Koopman, piano en Bets Nederkoorn, piano. Tot dit bijzondere concert zijn ditmaal o.a. speciaal het gemeentebestuur en de raadsleden zooveel mogelijk persoonlijk door een der be- Uiigenoodigd. Het is niet onmoge lijk. dat voor een ui r verkocht huis gespee 1 wordt. Trouwensde administrateur heeft den laatsten tijd al meer 1400 bezoekers geno teerd. Een zeer verblijdend teeken! In een vanmorgen gehouden conferentie heeft Toon Verhey nog eens de verlangens van het orkest uiteengezet. Men kent ze in Haarlem reeds lang, ze culmineeren in: het volle jaar werken, met een maand betaalde vacantie. De dirigent lichtte vervolgens het adres toe, dat aan het gemeentebestuur en den raad is gezonden en waaraan wij ont- leenen: Toen uw colleges ongeveer tien jaar geleden, door den nood der tijden gedwongen, ertoe overgingen de subsidie der H.O.V. te halveeren, ontstond er voor de orkestleden een zeer ern stige situatie. Daar allen, die hierbij betrok ken waren, de overtuiging hadden, dat op heffing van het orkest voor Haarlem en omge ving een zeer ernstig verlies zou beteekenen, werd besloten, alle mogelijke middelen aan te wenden om het orkest te behouden. Door het bestuur der H.O.V. werd een re geling ontworpen, die in het kort hierop neer kwam, dat, indien de orkestleden van hunne, toch al niet groote salarissen wekelyks een derde deel wilden afstaan, er zeven maanden gewerkt zou kunnen worden, m.a.w.: een werk periode van zeven maanden per jaar tegen 70 pCt. van het salaris. De overige maanden ver mocht het bestuur niets voor de orkestleden te doen en zij kwamen öf in aanmerking voor werkloosheidsuitkeering, öf zij probeerden cp eigen gelegenheid, door lesgeven en bijkomstige werkzaamheden in hun onderhoud te voorzien. Met het slechter worden van de maatschap pelijke toestanden echter werden deze bijkom stige werkzaamheden steeds minder en steeds meer orkestleden kwamen in aanmerking voor werkloosheidsuitkeering. Het uitbreken van den oorlog en de bezetting van ons land zette do kroon op dezen maatschappelijken achteruit gang: door het stopzetten en inkrimpen der reisgelegenheid werd het werken buiten de stad practisch onmogelijk; verschillende vereenigi-n- gen, die af en toe nog medewerking van een deel onzer orkestleden noodig hadden, raakten zelf in moeilijkheden en de lessenpractyk, waar mede een deel onzer leden zich trachtte staan de te houden, schrompelde bijna geheel ineen Practisch staat de zaak er thans zoo voor, dat, indien niet binnen enkele dagen eer. afdoende oplossing zal zijn gevonden, het orkest zal moeten worden ontslagen. En in tegenstelling met voorheen, toen het een aantal musici nog gelukte op eigen kracht de vyf werklooze maanden door te komen, zal thans ongeveer het geheele orkest van byna 50 musici op een of andere wijze op werkloosheidsuitkeering zijn aangewezen. Voor de orkestleden zou dit ontzaglijk be droevend zijn, terwijl wij bovendien van mee ning zijn, dat het verlies van het orkest voor Haarlem een leegte in het cultureele leven zal achter laten, waarvan zal blijken, dat deze niet te vervangen is. Wij hadden een bijeenkomst, aldus adressan ten, op het Departement van O. K. en W. met den chef der afdeeling Kunst, den heer Van der Hagen. Ook een belangrijk onderhoud met den heer D. J. A. Westerveld, Wethouder van Haarlem, volgde. Het een en ander gaf ons de overtuiging, dat ten opzichte van ons orkest een gunstige kentering is gekomen, in dien zin, dat men niet zou schromen eventueele voor stellen tot een doeltreffende verbetering van de positie der orkestleden gaarne in overweging te willen nemen. Het verheugt ons daarom buitengewoon, dat de heer Westerveld reeds een inleidend voor stel heeft ontworpen en daarmede den stap heeft voorbereid, die uw colleges de mogelijk heid geeft aan den onhoudbaren toestand, waarin de musici verkeeren een einde te maken. Inderdaad heeft het orkest een allerongun stigste periode achter zich, waarin het vrijwel onmogelyk was, in ons onderhoud te voorzien wy memoreeren ten overvloede nog eens, dat de salarissen by de H. O. V. liggen tusschen 14.en 19.25 en dat deze salarissen slechts gedurende zeven maanden van het jaar wor den uitbetaald. Was het vroeger reeds een on mogelijkheid van deze salarissen een gezin te onderhouden, thans, met de steeds stijgende levensstandaard, is het geheel en al een on mogelijkheid. In verhouding tot andere gemeenten bleef de gemeënte Haarlem in het verleenen van subsi die zeer ten achter. Wij noemen ter vergelij king andere provinciesteden zooals Groningen, Arnhem, Utrecht en Rotterdam. Wij meenen niet teveel te vragen, wanneer wh u met drang verzoeken, een zoodanig voor stel te ontwerpen, resp. te ondersteunen waar- by het gemeentelyk subsidie weer op het vroe gere peil teruggebracht wordt. Het is ons be kend, dat indien de gemeente Haarlem voor gaat, het Rijk en de Provincie niet zullen ach- terblyven. Moge de Raadszitting van a.s. Woensdag u de eer brengen, in den stryd voor het behoud en in de ondersteuning van onze nationale Ne derlandsche cultuur vooraan te gaan, dan brengt zij ons het genoegen, weer ongestoord in deze woelige dagen de Haarlemsche bevol king met onze Kunst te kunnen dienen. Geboren: 19 Aug.: J. A. Spruijtvan Duij- nen, d.; 21 Aug. J. O. ReusBurghardt, z.; 20 Aug.: J. C. Bonarius—Doing, d.; J. Blansert— Koper, z.; F. M. Posma—Bockelbrink, z.; C. M. van Zanten—Homburg, d.; 21 Aug.: E. v. Driel Sparreboom, z.; E. van der Wijden—Janssen d. Overleden: 19 Aug.: A. van Leeuwen—Wern- ke, 68 jaar, Soendastraat; 20 Aug.: J. M. de Haan, 55 jaar, Vergierdeweg. Ondertrouwd: 21 Aug.: A. C. van Gaale en A. F. Dost; R. de Goede en G. Momber; G. J. van der Veldt en C. W. Stals; C. Fuijs en J. G. Schouten; A. J. van Zomeren en S. IJ. S. de Wit; K. J. Herben en C. T. Castricum; W. A. Arnaud de Callavon en A. Brandt; H. Hahn en J. C. Kok; S. E. Molenaar en D. C. van der Putten; W. H. de Ridder en E. Dekkers; J. A. Kooijmans en A. Raar; A. F. J. Koeleman en E. Vrolijk; T. Hoonhout en A. Eerhart; J. J. van der Meijden en A. W. Fenninga; A. Oud- genoeg en B. Duijff; F. van Essen en J. F. van Harten; W. Mensink en C. M. J. Stapel; J. H Meure en T. J. Steenstra; L. van Halem en C. T. de Vries; A. M. van Hoof en C. Kort; J. Lam- brechts en G. J. Moieman; H. J. Mackor en A. Lindeman; J. A. van 't Hoff en E. Fleunj; J. T. van der Kroon en J. A. Meerman; C. H. F. Wesselink en D. G. Groenendijk; A. Bekkers en A. W. Daudey; A. W. Heemskerk en A. Meies sen; P. Herman en R. Groothof; J. Verhoeven en L. Hoekstra. Gehuwd: 21 Aug.: P. J. Jukes en J. J. Soet; A. E. J. Bustin en G. W. J. C. Scheffer; W. A. Romijn en G. E. van der Steijle; J. F. van Draaijen en E. B. Bakker; C. L. van Meesche en P. M. C. L. van der Plas; W. van Duinen en P. Schras; B. W. Post en H M. Wallbrink; F. Slot en C. W. Wilshaus; W. J. Kleinhout en A. G. Nolet; W. van Leen en G. M. Kool; J. C. Hammink en H. B. J. Graeuwert; A. J. G. Pie- ters en E. Smit; H. J. Spanjaart en C. M. Zut; J. Aal en M. Pels. Rectificatie: Ondertrouwd: 20 Aug.: H. J. J. Verkleij en J. L. G. Kertz. Te Amsterdam vergaderde 17 dezer de kring Noordholland (Zuid) van den Kath. Bond voo> het Gezin, onder leiding van den heer F. A van Ditshuizen, Zaandam, waarby op een na alle afdeelingen vertegenwoordigd waren. Na mens het Hoofdbestuur was aanwezig de heer Jac. J. J. Bloem, te Amsterdam. In zijn openingsrede wees de voorzitter op de ingrijpende veranderingen in de sociale en economische verhoudingen, welke bezig zijn zich in versneld tempo te voltrekken en besprak de positie, die de bond daarbij inneemt en de perspectieven, welke daarbij voor de actie ge opend worden. De eenige weg, zegt spr., naar een gezonde maatschappy loopt via het ge zonde gezin, dat nog steeds de cel vormt, waar uit elke goed geordende samenleving moet zijn opgebouwd. Na goedkeuring van notulen wordt het huis houdelijk reglement vastgesteld. Vervolgens wordt de heer C. Dekker Hilver sum, aangewezen om met voorzitter en secre taris den kring te vertegenwoordigen op den Centralen Raad te 's-Bosch. De agenda van den Centr. Raad werd breed voerig behandeld, waarna de vergadering, die een prettig en vlot verloop had, met de rond vraag werd gesloten. Ook op den tweeden dag van de wedstryden voor de rypere jeugd om den Van Lennep-beker en de Kea Bouman-vaas kwam in de middag uren de regen de tennisvreugde op de banen van het Kennemer Lyceum verstoren. Geluk kig waren beide hoofdnummers reeds tot een beslissing gebracht en slechts een tweetal par tijen van het troosttournood voor jongens kon niet worden uitgespeeld. Zoowel de Van Lennep-beker als de Kea Bou man-vaas werden dit jaar gewonnen door ver tegenwoordigers van het district Den Haag. Dat Wilton den beker zou winnen werd vrij alge meen verwacht, maar dat mej. Felix zoo be trekkelijk gemakkelijk de vaas zou winnen lag minder in de verwachtingen. Haar overwinning was echter volkomen verdiend, al wijzen de cij fers wel uit, dat mej. J. v. d. Wal in den eind strijd beneden haar spel van de vorige partijen bleef. In de troost-ronden hadden de vertegenwoor digers van het District Haarlem enkele fraaie successen. Zoowel Küyper als Viëtor brachten het bij de'jongens tot een overwinning, terwij! mej. L. de Roos zelfs het nummer voor de meisjes wist te winnen, waarbij zij mej. Krijn, die eveneens een overwinning wist te behalen, den weg naar den eindstryd afsneed. Behalve de heer Scheurleer, die aan de koffie tafel aan de deelnemers enkele nuttige wenken heeft gegeven, was op den tweeden dag ook de bondsvoorzitter, de heer D. Croll, geruimen tijd aanwezig. Na afloop reikte de heer H. Schram de Jong de prijzen uit. De uitslagen luiden: Van Lennep-beker. Kwarteindstrijd: H. Went (Rotterdam)—W. Akkersdyk (Utrecht) 60, 62. Halve eindstrijd: H. Wilton (Den Haag) H. Went. (Rotterdam) 36, 63, 61; L. van Mee geren (Den Haag)— H. Busselman (Noordhol land) 75, 63. Eindstryd: H. Wilton (Den Haag)—L. van Meegeren (Den Haag) 62, 75. Kea Bouman-vaas. Halve eindstrijd: Mej. J. v. d. Wal (Amster dam)—mej. H. Dyckmeester (Den Haag) 6—1, 6—1. Eindstrijd: mej. N. Felix (Den Haag) mej. J. v. d. Wal (Amsterdam) 6—1, 60. Verslag van de veilingen, gehouden door de Coöperatieve Veilingsvereeniging voor Bloembol lenkweekers H. B. G. (G.-A.) te Lisse op 9 en Aug 1940. De aanvoer wordt iets grooter, zoo ook wordt de kooplust iets beter. Goed verkocht werden Bartigon z 12, Coul. Cardinal, Gen. de Wet. Theeroos en Vuurbaak, mits goed m de huid en goede maat. Narcissen zijn zeer moei- lijk te plaatsen, uitgenomen Bic. Victoria van 200 per mand, waar veel vraag naar is. Ook Crocussen worden alle verkocht. Voor prijzen raadplege men onderstaand verslag. In de volgende week zende men zijn tulpen ter veiling. Wij vertrouwen, dat de regeling en toewijzing dan' ter kennis van dte exporteurs is gekomen en wij met den inkoop kunnen begin- n<Onze directie adviseert vanaf heden de voor radige leverbare tulpen aan te voeren. Enkele vroege Tulpen: Brill. Star II 1.60, III 1.25 Coul. Cardinal I 1.901.95. II 1.601.70, III 1.20, Due de Berlin II 1.60, III 1.20, Flamingo II 1.60, II 1.20, Gele Prins II 1.60, III 1.20, Gen. de Wet I 190. II 1.60. Herm. Schlegel II 1.60, La Reine I 1.90, II 1.60, Mr. v. d. Hoef II 1.60, III 1 20 Pr. van Oostenrijk I 1.90, Rose Luisante II I 60, Scarlet Due II 1.60, III 1.20, Witte Due Max II 1.60, Witte Valk I 1.90, II 1.60, Witte Zwaan II 1.60. Dubb. vroege Tulpen: Murillo II 1.601.70, III 1.20, Oranje Nassau II 1.60, Peach Blossom III 1 20, Theeroos I 2,00. II 1.65, III 1.20, Vuurbaak I 2—2.50, II 1.65. DarwintulpenBartigon I 1.60, II 1.35. III 33 34 cent, Campfire I 1.65. Clara Butt III 30--50 cent Frans Hals II 1.35, Pr. Elisabeth I 1.10. Ill 33 cent, Pr. of Haarlem II 1.70, Rose Copland II 1.35, The Bishop I 1.75, Vict, d'Olivierre II 33 cent, Wm. Copland III 40 cent, Wm. Pitt III 33 cent. Zwanenburg I 1.60, II 1.35. Mdt. Hillegarda III 40 cent, Scarlet Wonder I 1.60, II 1.35. Trf. Alberio III 35 cent, Corneforus I 1.60, Elt. Albino III 45 cent. I is z 12, II is z 11. Ill is z 10. Narcissen: E.N.: John Evelyn 300 per mand 1.50. Laur. Koster 350 per mana' 1.25, Ornatus 5975 cent. resp. 700 en 600 per mand. Poëtaz Early Perfection 200 per mand 2.15, Poëtaz Medusa 500 per mand 85 cent, Victoria 225 per mand 1.90. 500 per mand 90 cent. Crocussen: Brunow z 8 13, z 7 8, z 6 4 cent. Geel z 9 25 cent. Kathleen Parlow z 8 16, z 7 8 cent, Montblanc z 8 14. z 7 8 cent. Purpurea z II 80. z 10 40. z 9 29 cent. Bijgoed: Scilla Sibèrica 8 op 3844, 7 20 cent, Gebouw St. Bavo: Bestuur bakkers, 7 uur; dameskoor St. Caecilia, 8 uur; bestuur Bouw- vakbond, 8 uur. Ned. Circus-Revue: voorstellingen om 2 en 7.30 uur, Peviljoenslaan. Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstelling van teekeningen en schilderijen van Herman Moerkerk, 105 uur. Gebouw H. K. B., Tempeliersstraat: Bartoes' Cabaret gezelschap. Kunsthandel De Bois: Expositie prentkunst in kleur, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Van 2.304 uur concert door Kon. Ned Toon kunstenaren Vereeniging. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Be zichtiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.30 tot 5 uur. Spaarne-theater: wood", volwassenen. „Sophie Lang in Holly- Gebouw St. Bavo: Gec. Bakkers, 7.30 uur; R. K. Bevolkingsbureau en Fed. Groenten- en Fruithandel, 8 uur. Concertgebouw: H.O.V., volksconcert, 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, van 34 uur. Ned. Circus-Revue: Voorstellingen om 2 en 7.30 uur, Paviljoenslaan. Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstelling van teekeningen eri schilderijen van Herman Moerkerk, 105 uur. Gebouw H. K. B., Tempeliersstraat: Bartoes' Cabaret-gezelschap.- Kunsthandel De Bois: Expositie prentkunst in kleur, 10—5 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117 a; Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Van 2.304 uur concert door Kon. Ned. Toon kunstenaren Vereeniging. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur. Spaarne-theater: „Sophie Lang in Holly wood", volwassenen. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Fa. Duym en Keur, Kei zerstraat 6, tel. 10378; fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mamixapotheek, Mar- nixstraat 65, tel. 23525; apotheek C. Schotsman- Binnenweg 203, Heemstede, tel. 28320. BERLIJN, 21 Aug. Van semi-officieele zyde wordt gemeld: De gisteren door Churchill in het Lagerhuis gehouden redevoering kan men, naar men in politieke kringen alhier verklaart, met een en kelen zin kenmerken, n.l.: „Wien God vernieti gen wil, slaat hy met blindheid". Zou echter, zoo verklaart men hier, de Engel- sche minister-president zich er werkelijk van bewust zyn, dat hij zijn toehoorders 'n beeld van den toestand en van de mogelykheden heeft ge geven, dat een totale krankzinnige miskenning van den bestaanden toestand beteekent. dan kan hij slechts de bedoeling hebben 't Engelsche volk tot iederen prijs moed in te spreken. In hoeverre een dergelyke poging succes zal hebben, hangt in de eerste plaats af van datgene, wat den En- gelschen aan wederwaardigheden tp wachten staat. Het klinkt als een te late inval der we reldgeschiedenis, wanneer Churchül zich thans, na een oorlog van een jaar, waarin de Britsclie bondgenooten »eeds lang zijn verslagen en de eindstrijd met Engeland als den laatsten vijand- van het Rijk reeds begonnen is, opmaakt voorbereidingen te treffen voor een veldtocht in de eerstkomende jaren. Dat is rijkelijk laat. De aankondiging van Churchill, dat het Enge- lands bedoeling is, de hongerblokkade tot geheel Europa uit te breiden teneinde hierdoor ook Duitschland schade berokkenen, heeft in poli tiek? kringen alhier geen verrassing gewekt. Da.t Engeland voor de vernietiging van het continent en den hongerdood van Europeesche vrouwen en kinderen onverschillig is wist men hier reeds lang, evenals aan den anderen kant bekend is. dat het hiermede beoogde doel, Duitschland 10 een moeilyke voedselpositie te brengen, niet kan worden bereikt. Overigens heeft Churchill opnieuw bewust on waarheid gesproken, toen hij beweerde, dat Duitschland de voorraden levensmiddelen van andere volken aantast om zichzelf te voeden- Duitschland heeft cfit naar men weet, niet noodig Van Churchills opmerking, dat Engeland zich thans sterker dan ooit voelt heeft men in poll' tieke kringen alhier kennis genomen. Naar Goethe eens gezegd heeft zal men nie mand zijn gevoel ontnemen. Engeland kan der halve, naar men hier van meening is. in dit ge voel ten onder gaan. Voor de verzending van brieven en brief' kaarten in het grensverkeer tusschen Neder land eenerzijds en België en Duitschland an- derszijds gelden de frankeeringstarieven v0°r interlocaal verkeer. Het port voor brieven het grensverkeer bedraagt derhalve thans f'J cent voor de eerste 20 gram. dat voor brief' kaarten 5 cent. De toepassing van het tarief voor grensvef' keer is beperkt tot het verkeer tusschen kanta ren, die in een rechte lijn gemeten niet mee' dan 30 K.M. van elkander verwijderd zyn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2