Kolen voor den komenden winter Ver. Staten pachten Britsche eilanden Bom in Amsterdam tot ontploffing gebracht Nieuwe verkenningsvluchten en bomaanvallen op Engeland De Nederlandsche mijnen produeeeren voldoende GEBREK AAN VERVOERS MIDDELEN HET PROBLEEM DE SAMENWERKING L0NDEN-WASHINGT0N Snelle versterking van defensie der V.S. Uitstekende organisatie voorkwam gewonden en groote schade Honderden ruiten en dakpannen vernield Ernstige schade op vliegvelden Aandeel der luchtmacht bij de blokkade Roemeensche kroonraad uitgebreid Bommen op Westerland en Voorhout De treinexplosie bij Miramas VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal t 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. pèr week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22558 Groote aandacht hiervoor te Berlijn en Tokio Myron Taylor met verlof 50 millioen dollar voor aankoop van vliegtuigbenzine Deensche parlement bijeen geroepen Diep gat Vlotte organisatie Weer een bomontploffing Wereldcentrum van den pelshandel verplaatst Nieuwe bepalingen over Joden in Roemenië Het Duitsche frontbericht Amerikaansch oordeel over den strijd TROTSKI'S TOESTAND ZEER ERNSTIG Bijzonderheden over den aanslag Britsch-Indiërs handhaven hun eischen Twee dooden en eenige gewonden Schuur vernield in Voorhout NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek In „Weckrevue De Prins" schrijft J. J. van Kaalte een artikel over onze kolenvoorziening in den aanstaanden winter. De kolenvoorzie ning is een probleem, dat velen thans bezig houdt en daarom ontleenen wij aan het arti kel van den heer van Raalte het volgende: „Nederland kan volledig in zijn behoef te aan kolen voorzien!" In de jaren, die aan den huidigen oorlog voorafgingen, is ons dit dikwerf voorgehouden. Thans is het zoover gekomen, dat wij, wat onze kolenvoorziening betreft, grootendeels op onszelf zijn aangewezen. Nu zal dus de slagzin van de vooroorlogsche jaren be waarheid kunnen worden. Reeds terstond zijn ten aanzien van de kolenleveranties evenwel beperkende bepa lingen in het leven geroepen: vóór 1 Oc tober kan slechts een vijfde gedeelte van het jaarverbruik van het vorig jaar be schikbaar gesteld worden en ook deze ver strekking gaat nog met de noodige moei lijkheden gepaard. Met deze feiten voor oogen dringt zich de fraag op, of onze kolenpositie nu inderdaad „safe" is, of dat zich blijvend moeilijkheden kunnen voordoen. Was de bovenbedoelde slag zin een holle phrase of vond hij steun bij de feiten? Nederland zou inderdaad wel ongeveer zooveel kunnen produeeeren, ais voor het bin- henlandsch verbruik noodzakelijk is. Maar daarmede wordt de zaak wel wat erg eenvou dig voorgesteld. Een zeer groot percentage van onze kolenproductie was immers bestemd voor den export, waar tegenover een belangrijke import stond. Deze import zal uiteraard in ge- Vaar komen. Engeland b.v., dat het vorig jaar nog 1271.404.366 kg. steenkolen in Nederland invoerde, is geheel van de markt verdwenen en ook de leveranties uit België en Polen zullen problematisch worden, waarbij nog komt, dat de invoer uit Duitschland, dat zich voor de zeer zware opgave geplaatst ziet regelend op te treden in de kolenvoorziening van vrijwel het geheele vasteland van Europa, zeker heel Vrat bescheidener zal zijn dan de laatste jaren het geval was. Het zal onmogelijk zijn dit invoertekort te dekken door vermindering van den uitvoer. *In de eerste plaats verzet zich daartegen reeds de soortkwestie. Zelf kunnen wü b.v. niet voorzien in de behoefte aan kolen met een hoog gasgehalte. Bovendien zal de vraag haar Nederlandsche kolen onverminderd groot blijven. Het gaat nu eenmaal niet aan, ons land als een eiland te beschouwen. Wij maken deel uit van een groot geheel en het ligt voor de hand, dat onze kolen ook gedeeltelijk dienst zullen moeten doen om de behoeften elders, Zooals b.v. in Frankrijk en Italië, te dekken. Een zekere kolendistributie, die enkele inkrimpingen noodzakelijk maakt, zal dan ook wel onvermijdelijk zijn. Vermoedelijk zal het daarmee gaan als met de distribu tieregelingen van zoovele andere artikelen als boter, brood en textiel: Het zal nog Wel losloopen. Men zal het dit jaar een beetje zuinig aan moeten doen, maar het ontstaan van een daadwerkelijk tekort is toch allerminst te voorzien. In dit verband kunnen mede eenige omstandigheden ge noemd worden, die onze kolenpositie in een gunstiger daglicht stellen. De belangrijkste daarvan is wel de geringe behoefte van de scheepvaart. Wel is waar le erden onze mijnen betrekkelijk weinig bun kerkolen, maar de invoer hiervan was zeer be langrijk. Voorts zal de verduistering oorzaak Zijn, dat voor verlichtingsdoeleinden niet veel -Jolen benoodigd zullen zijn. Daar tegenover staat echter, dat door het uitvallen van zware °he en petroleum de vraag naar kolen zal toe hemen. Vooral in de laatste jaren is de kolenproduc tie in ons land sterk toegenomen. Het topjaar *as 1937, toen hier te lande ruim 14.000.000 ton Geproduceerd werd. Onze vier staatsmijnen en Scht particuliere mijnen, waarvan eerstge- hoemde natuurlijk verreweg het belangrijkste Zijn, zullen thans in hoofdzaak moeten voor den in de Nederlandsche kolenbehoefte. Daar bij moet de achterstand, ontstaan door de ge- !}ngere werkmogelijkheid gedurende de mbbi- usatie en den oorlogstijd worden ingeloopen. Ret zijn evenwel niet deze inconveniënten, die hioeilijkheden in het leven roepen. Veel en Ve«l ernstiger is het verkeersprobleem. De Spoorwegverbindingen zijn vernield. Het laat ^ch aanzien, dat het op zijn vroegst medio Oc- l°ber zal worden, eer de bruggen weer in zoo- *®rre hersteld zullen zijn, dat vtervoer naar be groote industrie- en wooncentra mogelijk is, J'aarbij dan toch nog een tekort aan rollend Materieel blijft bestaan. Zoowel dan als nu is m'en dus in belangrijke ■bate op de scheepvaart aangewezen, die even wel niet in staat is. de 40.000 ton, die de kolen mijnen dagelijks kunnen produeeeren, te ver kerken. Dit is de kem van de huidige moei lijkheden. Een tekort aan productie is er niet, "baar wel een tekort aan vervoersmogelijkhe den, zoodat men zich in de Mijnstreek reeds Genoodzaakt ziet de kolen op te slaan. Het is baarom een belang van de eerste orde, ja, een Gebiedende noodzakelijkheid, dat de verkeers problemen zooveel mogelijk opgelost worden, jr'e noodzaak betreft niet in de eerste plaats ptgene, waarvoor de massa zich het meest in- mresseert: den huisbrand, maar veeleer nog e indifttrie, die veruit de grootste afnemer is £b voor wie de kolen een levensbelang vormen. jP de beteekénis van een goede functionnee- ,*bg der industrieën zullen wij niet nader be hoeven in te gaan. Het spreekt vanzelf, dat ««durende den winter de huisbrand alle aan- «oht vraagt, maar ook dan nog blijft de in- bstrie nummer één. Oe Nederlandsche kolenproductie heeft haar rbblbei te danken aan den vorigen oorlog. Het ongetwijfeld een tragische omstandigheid, «t zij haar groote beteekenis juist door een «eden wereldoorlog eerst ten volle zal kun- bewijzen. Het zal zaak zijn, dat ons pro- betieapparaat zich tot het uiterste inspant om onvermijdelijke tekort tot een minimum te beperken. Te dezen aanzien zijn optimistische verwachtingen ten volle gerechtvaardigd. Ge durende de laatste jaren bedroeg het verbruiks cijfer aan inlandsche kolen ongeveer 13.5 mil- liöen ton. Tot 1938 bestend er een export-over schot, maar het vorig jaar heeft dit plaats moeten maken voor een invoersurplus van meer dan een millioen ton. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg onze invoer aan huisbrandkolen 105.855 ton tegen 93.928 ton in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Voor industriekolen bedroegen deze cijfers resp. 856.972 ton en 1.114.745 ton. Tegenover deze invoervermeerdering, die ook bestond ten aanzien van cokes en steenkoolbriketten, stond een zeer aanzienlijke vermindering van den uitvoer. Vraagt men nu op den man af: hoe zal het dit jaar gaan met de kolenvoorziening, dan zal wellicht het beste antwoord luiden: precies zooals met de meeste artikelen. Van bepaald gebrek zal geen sprake zijn, maar in vergelijking met de laatste jaren, toen weinig zuinigheid werd betracht, zullen we het wat bescheidener aan moeten doen. Er komen minder kolen dan de laatste jaren het geval was. Ook zal het kunnen voor komen, dat de kolen niet overal precies op tijd zijn. Dit alles evenwel geenszins in zulk een mate, dat er hier of daar ernstig gebrek zal ontstaan. Zoowel bij de Staats mijnen en de particuliere mijnen in Lim burg als op het Rijkskolenbureau te Den Haag wordt koortsachtig gewerkt om onze kolenvoorziening zoo goed mogelijk te doen functionneeren, een en ander in nauwe samenwerking met het vervoerswezen, dat dit jaar op het stuk van onze kolenvoor ziening wellicht het beslissende woord zal spreken. Wat tenslotte het groote publiek betreft; dit dient te begrijpen, dat de kolenvoorziening van de industrie het belangrijkst is. Het heeft nu reeds zijn kolentoewijzing van 20 pet. vpn het verbruik van het vorig jaar. Misschien zal men verstandig doen dit jaar iets minder gauw toe te geven aan de neiging om de kachel aan te steken. Dat houdt volstrekt niet in, dat er kou behoeft te worden geleden. Wie zich een klein beetje weet aan te passen, kan heel ge makkelijk aan onze huidige op distributie en rantsoeneering ingestelde huishouding wennen. Het laat zich aanzien, dat onze kolenvoorzie ning in dezen geen bijzondere moeilijkheden zal opleveren. NEW YORK, 21 Aug. (O.N.B.) Het Foreign Office heeft, volgens een bericht van Associated Press uit Londen, meegedeeld dat de Vereenigde Staten de eilanden Can ton en Enderbury in den Stillen Oceaan voorloopig 'voor 55 jaren als vliegtuigsteun punten van Engeland hebben gepacht. Londen en Washington zijn meer dan een jaar geleden overeen gekomen de beide eilanden ge meenschappelijk te besturen en aan Engelsche of Amerikaansche luchtvaartmaatschappijen toe te staan er voor de burgerluchtvaart gebruik van te maken. De „New York Sun" neemt daarom aan, dat de pachtovereenkomst het vestigen van militaire steunpunten beoogt. BERLIJN, 21 Aug. Zooals van semi- officieele zijde wordt verklaard, heeft de op merking, gisteren in het Lagerhuis dooi den vroegeren Engelschen minister van Oor log, Hore Belisha, gemaakt over de moge lijkheid, die zou zijn overwogen van een eventueele vereeniging van Engeland met de Vereenigde Staten, welke dan de offers van dezen oorlog waard zou zijn geweest, indien deze huidige toestand zou leiden tot een statengemeenschap, zooajs indertijd met Frankrijk was beoogd, in Duitsche politieke kringen groote belangstelling gevonden. Men herinnert zich nog uit de vroegere officieele activiteit van Hore Belisha, dat deze de neiging heeft over geheime motie ven en over bepaalde achtergronden van de Engelsche politiek zijn mond voorbij te pra ten, zonder rekening te houden met de eventueele nadeelen, welke daaruit voor deze politiek zouden kunnen ontstaan. Ook de Japansche pers wijdt groote aandacht aan de verhouding van Londen tot Washington. De „Tokio Nitsji Nitsji" wijst er in verband met de beweringen van Churchill over de betrek kingen tusschen de Vereenigde Staten en En geland op dat deze samenwerking in den Stillen Oceaan waarschijnlijk tegen Japan zal zijn ge richt. Engeland en de Vereenigde Staten heb ben tot dusver altijd, met een beroep op het Verdrag van Negen of op het Verdrag van Vier de ontwikkeling van Japan gedwarsboomd. Daarom zal Japan het verder gemeenschappe lijk optreden van deze landen in den Stillen Oceaan met de grootst mogelijke belangstelling blijven volgen. ROME, 21 Aug. (D.N.B.). De bijzondere ver tegenwoordiger van president Roosevelt bij het Vaticaan, Myron Taylor, zal over enkele dagen naar de Vereenigde Staten vertrekken. Zooals men in kringen van het Vaticaan verklaart, beteekent dit vertrek niet, dat de zending van Taylor geëindigd is. De ambassadeur, die on langs ernstig ziek is geweest, gaat met verlof, om herstel van krachten te vinden. Leon Trotski, de bekende Russische revolutionnair werd het slachtoffer van een aanslag. Trotski bij zijn aankomst in Mexico, waar hij sinds 1937 verblijft WASHINGTON, 21 Aug. (D.N.B.). De di recteur voor de federale leeningen, Jones, heeft de oprichting aangekondigd van een Maat schappij voor Oorlogsvoorraden alsmede van een Maatschappij voor de Oorlogsindustrie, waartoe de federale regeering vijf millioen dollar voor elke maatschappij ter beschikking stelt. De on dernemingen zullen dienen tot bespoediging van de bewapening der Ver. Staten. De Maat schappij voor Oorlogsvoorraden zal voor den aankoop en het opslaan van vliegtuigbenzine tot een gezamenlijke waarde van vijftig millioen dollar op strategisch belangrijke punten zorgen. De tweede maatschappij moet de particuliere industrie bij leveringen voor het leger, vooral bij leveringen voor de luchtmacht, steunen. Naar te Kopenhagen verluidt zal het Deen sche parlement voor Woensdag 28 Augustus worden bijeengeroepen. Woensdagavond is een der bom men, welke verleden week Maan dagnacht op Amsterdam zijn geval len, tot ontploffing gebracht, n.l. de explosiebom, die in het perceel Paramariboplein 22 terecht was ge komen. De bom was door het trappenhuis gevallen tot diep in den bodem en daar afgestuit op een betonnen plaat. Daardbor was zij weer naar boven gesprongen en toen tenslotte door de deur van de kamer van de benedenwoning gerold, waar zij netjes voor de piano was blij ven liggen. Daar aan het demonteeren en weg brengen buiten de stad teveel gevaar verbon den was, niet alleen voor degenen, die dat werk zouden hebben moeten opknappen, maar Ook voor de bevolking in wijden omtrek, be sloten de Duitsche autoriteiten haar op het Paramariboplein zelf tot ontploffing te bren gen. Dat zou vanzelfsprekend wel materieele schade met zich meebrengen maar het gevaar voor menschenlevens werd dan tot een mini mum beperkt. Reeds des morgens vroeg waren binnen een straal van honderd meter alle huizen door de bewoners ontruimd. De zieken, die in deze wo ningen verbleven, werden door de zorgen van den Göm. Geneeskundigen Dienst naar de zie kenhuizen gebracht, terwijl het Korps Vrou welijke Vrijwilligers voor geëvacueerden in een nabij gelegen school een tijdelijk onderdak had ingericht, waar men voedsel en warmen drank kon gebruiken en verblijven zoolang de werk zaamheden zouden voortduren. Door den stut- en sloopdienst van de Gem. Luchtbescherming werd in het plantsoen midden op het Paramariboplein een diep gat gegraven, dat bovengrondscb met ijzeren platen, waarop een anderhalve meter hooge ring van zandzakken, werd afgesloten. Op deze wijze trachtte men de explosie zooveel mogelijk naar boven te richten en de zijdelingsche uitwerking te verminderen. Vervolgens werd aan het hijschblok van het huis, waarin de bom was gevallen, en aan het hijschblok van het daartegenover liggend per ceel een zware kabel gespannen, waarover een katrol een z.g. loopkat liep. Aan den katrol hingen twee kettingen naar beneden, aan hun uiteinde ieder voorzien van groote ringen, die pasklaar werden gemaakt om de uiteinden van de bom te kunnen omvatten De Duitsche officier, die met de opruiming be last was, bevestigde een bus ontploffingsstof aan de bom alsmede de beide ringen, waaraan de bom werd opgetrokken. Om het kozijn te kunnen passeeren was een houten slede ver vaardigd, waarlangs de bom naar buiten schoof. In wijden omtrek waren alle menschen uit hun huizen gezonden en het verkeer, ook het tramverkeer, omgelegd. In de na bijheid stonden brandweerwagens en auto's van den Geneeskundigen Dienst gereed om onmiddellijk hulp te kunnen verleenen. Het pleit voor de wijze, waarop de zeer ge vaarlijke werkzaamheden werden uitgevoerd, dat noch brandweer, noch de Geneesk. Dienst hebben behoeven te helpen Natuurlijk was een groote nieuwsgierige me nigte samengestroomd, wier geduld echter wel lang op de proef werd gesteld en die door de politie en de wachters van den Luchtbescher mingsdienst op een veiligen afstand werd ge houden. Om zes uur kwam de mededeeliug, dat de bom uit de woning zou worden getrokken en moest iedereen zich ten snelste verwijderen. Al leen de Duitsche soldaten bleven achter Heel langzaam werd de bom middels de ringen en de kettingen van den loopkat langs den kabel naar buiten getrokken, om 8 uur klonk het fluitsignaal ten leeken, dat de bom tot ont- oloffing zou worden gebracht. Vanuit het huis. waarin de Duitsche militairen zich bevonden, liep een draad naar de bom, waarlangs elec- trische stroom kon worden geleid. Kort na 8 uur klonk de zware knal, die tot in verren omtrek was te hooren. Een geweldige rookzuil steeg omhoog, vrijwel alle ruiten van de omliggende huizen sprongen en dakpannen vlogen in het rond. Om een onnaspeurlijke reden bleef merkwaar digerwijze hier en daar een enkele ruit heel. doch dat was dan ook een groote uitzon dering. En op de daken waren weinig dak pannen op hun plaats gebleven. Maar in de huizen zelf was vrijwel niets bescha digd en slechts een enkel raamkozijn werd vernield. Als men weet, dat de bom 100 K.G. trotyl bevatte, dan kan men zich licht de uitwerking voorstellen, indien de bom in het huis zelf tot ontploffing was gekomen. De zandzakken, waarmede het gat was af gedekt geweest, vond men verspreid ergens in de huizen terug, waar ze door den luchtdruk waren terecht gekomen. De beschadigingen wa. ren trouwens uitsluitend door den luchtdruk en niet door bomscherven veroorzaakt. Opval lend was, dat het rechtopgaand geboomte en het plantsoengewas op het plein oogenschijn- lijk niets geleden hadden. Een graszode was door de kracht van de explosie boven op een der daken terecht gekomen en begon daar te smeu len. De brandweer maakte er direct een eind aan, Onmiddellijk na de explosie was ook de stut- en sloopdienst van de Gem. Luchtbescherming in actie gekomen, die terstond begon met de dakpannen van de daken te verwijderen door hen, voor zoover ze nog bruikbaar waren, in de zolders der verschillende huizen op te slaan. De daken waren dan ook in een oogwenk met de mannen in hun blauwe overalls bezet, die naarstig bezig waren met van de dakpannen te redden, wat er te redden viel in het belang van den eigenaar. De organisatie was uitstekend in orde en verliep vlot! Bij onderzoek bleek, dat de waterleiding niet beschadigd was, noch de gas- of electraleiding, die trouwens afgesloten waren geweest. Wel was in het gat, waarin de bom tot explosie was gebracht, een groote hoeveelheid water naar boven gekomen, doch dit was grondwater, dat ten gevolge van de explosie hoogere regionen had opgezocht. Het ontploffingswerk werd door verschillende autoriteiten bijgewoond natuurlijk ook op een veiligen afstand. De eenige duizenden geëvacueer de personen zouden vannacht weer hun woningen betrekken (de slaap kamers, die aan de achterzijde van de woningen zijn gelegen, waren geheel intact gebleven), doch moe ten hedenmorgen hun huizen weer verlaten, want dan wordt de bom aan den Baarsjesweg, die achter het Paramariboplein ligt, tot ontplof fing gebracht. De zieken onder de bewoners van het stadsgedeelte ble ven vannacht in de ziekenhuizen, waarheen ze waren gebracht. LONDEN, 21 Aug. (D.N.B.). De „Times" schrijft, dat Londen heeft opgehouden het cen trum van den wereldpelshandel te zijn. Voor een groot deel is deze handel reeds naar New- York verplaatst. Een onmiddellijk gevolg daar van is het verlies van kostbare dollars, die En geland nu zoo dringend noodig heeft voor het koopen van wapentuig. Bovendien brengt de verplaatsing der markt een aanzienlijke werk loosheid in den Engelschen pelshandel. BOEKAREST, 21 Aug. (D.NJ3.) Het Roe- meensche ministerie van Oorlog deelt mede, dat op 22 Augustus alle Joden uit den militairen dienst worden ontslagen. Tegelijkertijd heeft het ministerie van Oorlog besloten, dat de uit den militairen dienst ontsiagen Joden onverwijld worden opgenomen in den arbeidsdienst BERLIJN, 21 Aug. (D. N. B.). Heden morgen hebben Duitsche Heinkelmachines uitgebreide, gewapende verkenningsvluch ten gemaakt, waarbij, behalve enkele vlieg velden, ook een tnotorenfabriek in Midden- Engeland en havenwerken aan de Engel sche oostkust met bommen bestookt zijn. In de motorenfabriek zijn verschillende branden en ontploffingen waargenomen. Op een vliegveld zijn vijf Britsche vliegtui gen op den beganen grond vernietigd. Woensdagavond om half negen werd ge meld, dat zoo juist bericht was ontvangen van een afdeeling vliegtuigen, die tijdens een gewapende verkenning de vliegvelden Manby bij Grimsby en Leamington bij Birmingham in Midden-Engeland gebom bardeerd heeft. De commandant der for matie heeft, naar het D. N. B. verneemt, het volgende gemeld: „Ik heb het vliegveld Manby op middelma tige hoogte aangevallen en den zuidoosthoek getroffen. Verscheidene vliegtuigen zijn ver nield. Op de onderkomens zijn verscheidene treffers geplaatst. Een munitiebergplaats is in de lucht gevlogen. Een ander van mijn vlieg tuigen heeft na uitvoering van de verkennings- opdracht het vliegveld Leamington aangeval len en in het bijzonder verscheidene toestellen, die juist startten. De bestuurder meldt talrijke treffers op het vliegveld. Bijzonderheden kon hjj niet waarnemen, daar hij terstond de be schermende wolken moest opzoeken. Mijn for matie is niet lastig gevallen door Engelsche jagers. Op enkele plaatsen werd afweervuur op ons geopend, dat mij echter bij de uitvoering van mijn opdracht niet kon hinderen. Mijn toestellen zijn voltallig op de basis geland Naar het D. N. B. verder verneemt oi)t- moette een Duitsch verkenningsvliegtuig, dat zonder begeleiding vloog, heden boven Eastleigh een afdeeling Britsche jagers. Dank zij de handigheid van den Duitschen bestuurder wist de verkenner aan zijn te genstanders te ontkomen. Een Engelsche jager vloog bij de achtervolging tegen een ballonversperring en werd daardoor ver nield. Het Woensdag uitgegeven frontbericht vau het D. N. B., luidt als volgt; De Duitsche luchtmacht heeft zich gisteren beperkt tot gewapende verkenning boven En geland. Het zwaartepunt daarvan lag in het industriegebied van Midden-Engeland en ver scheidene Zhiid-Engelsche steden. Ofschoon geen groote aanvallen ondernomen werden, konden gewichtige doelwitten met succes ge bombardeerd worden. Onder meer is een mo torenfabriek in Derby, die van beteekenis ia voor de Britsche vliegtuigenindustrie, met re sultaat aangevallen. In de munitiefabriek, waarvan het weermacht bericht spreekt, zijn groote verwoestingen aangericht, evenals in een staalfabriek te Sheffield Andere aanvallen waren gericht op verschil lende vliegvelden, vooral in Zuid-Engeland, alsmede op havenwerken aan oost- en west kust. Eenige dezer havens zijn de laatste we ken reeds herhaaldelijk met bommen bestookt. Gezien de kwetsbaarheid van het Engelsche verkeersstelsel zijn tenslotte de geslaagde aan vallen op spoorwegwerken en knooppunten van aanzienlijk gewicht. Voor de uitgestrektheid der verkennings actie van de Duitsche weermacht geven de mededeelingen over aanvallen op schepen ten noorden en ten westen van Ierland een duidelijke aanwijzing. De verkennings vliegtuigen hebben daarmede de duikboot- vloot gesteund en aangetoond, dat het Duitschland ernst is met het tot verboden gebied verklaren der zeeën rondom Enge land en Ierland. Volgens een bericht uit Washington aan de „New York Herald Tribune" zijn de Amerikaan sche luchtvaartkringen van meening, dat men zich over den afloop van den oorlog tegen En geland aan geen illusies meer behoeft over te geven, daar deze in elk geval gunstig Voor Duitschland zal zijn. Engeland is niet in staat de Duitsche luchtaanvallen doeltreffend te weer staan. Beslissend is, dat de luchtgevechten bo ven Engeland en niet boven Frankrijk of Duitsch land plaats hebben. De militaire medewerker van de „New York Times" schrijft, dat Engeland onder een voort gezette herhaling van de Duitsche luchtaanval len bij de huidige sterkte moet ineenstorten. Ook de Amerikaansche beurs schijnt deze opvatting te huldigen, omdat alle koersen blijven dalen. Bombastverklaringen als van den Engelschen minister Morrison, dat Engeland te zijner tijd een offensief zal openen, werken nog slechts op den lachlust. Kenmerkend is, dat de regeering- Churchill zwijgt over alle aanklachten van de pers. De critiek der bladen gaat in hoofdzaak over de nederlaag der Engelsche strijdkrachten in Britsch Somaliland. MEXICO, 21 Aug. (D.N.B.). De toestand van Trotski wordt zeer ernstig geacht. Hij wordt nog slechts door het kunstmatig toe dienen van zuurstof in het leven gehouden. De dader van den aanslag noemt zich Moonard Jacques en is 36 jaar oud. Volgens bericht van United Press aan haar bladen neemt men aan, dat de dader van Rus sische afkomst is. Hij spreekt vloeiend Fransch. Bijna een jaar lang heeft hij zich in het huis van Trotski opgehouden, zonder dat men ook maar eenige verdenking tegen hem koesterde. Hij werd algemeen beschouwd als een fanatiek aanhanger van Trotski. Toen Jacques gistermiddag met Trotski in diens werkkamer alleen was, sloeg hij hem met een ijzeren voorwerp, vermoedelijk een stuk van 'n zware tang, neer. Op het hulpgeroep van het slachtoffer snelden twee leden van de lijfwacht toe. Deze vonden den dader met een pistool in de hand en gereed om te schieten. Desondanks overweldigden zij hem en arresteerden hem. Trotski werd dadelijk naar een ziekenhuis ver voerd. De geneesheeren nemen aan, dat hij een schedelbreuk heeft opgeloopen. Zij hebben wei nig hoop, dat hij den aanslag zal overleven. De chef van Trotski's lijfwacht, Harold Rob- bins, verklaarde, dat Trotski niet heeft kunnen beschrijven, hoe de aanslag in zijn werk is ge gaan. Robbins is van meening, dat Jacques een agent der Gepeoe was. Blijkbaar heeft hij het plan gehad zijn moord in alle stilte te volbren gen en het pistool slechts in het uiterste geval te gebruiken. Waarschijnlijk is hij toen bang geworden, zoodat hij zijn werk niet heeft kunnen beëindigen. De vrouw van Trotski en zijn kleinzoon waren in huis op het oogenblik van den aanslag, maar zij hebben niets van het gebeurde bemerkt. BOEKAREST, 21 Aug. (D.N.B.). Bij konink lijk decreet zijn drie nieuwe leden van den Kroonraad benoemd, n.l. de patriarch van Roe menië, Nidodim, de orthodoxe aartsbisschop van Zevenburgen, Nicolaus Balan, en de aarts bisschop van Blasendorf, Nicoelescoe. Hiermede zijn voor het eerst sedert het overlijden van den patriarch en minister-president Miron Christea kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders in den raad benoemd. De raad telt thans 15 leden. LONDEN, 21 Aug. (D.N.B.). Naar Reuter meldt, heeft de president van het Pan-Indische Congres, Kalan Azad, medegedeeld, dat hij na overleg met het bestuur van het congres ter kennis van den onderkoning heeft gebracht, dat de verklaring van den onderkoning op 8 Augus tus geen enkelen grondslag voor besprekingen biedt. In het dorp Westerland op Wieringen zijn Woensdagmiddag half 2 uit een Engelsch vliegtuig tien bommen geworpen, waarvan er negen in een weiland neerkwamen, terwijl de tiende bij een boerderij viel, ten gevolge waarvan de 55-jarige weduwe W. Vermeulen en het 8-jarige meisje De Vries, die zich op den weg bevonden, door bomscherven werden gedood De moeder van het meisje werd ernstig gewond; een been werd n.l. verbrij zeld. De bewoners van de boerderij bleven ongedeerd, doch de boerderij kreeg lichte schade. Verder werd een paard in de weide gedood. Het Engelsche vliegtuig werd met een Duitsch toestel in een gevecht gewikkeld. Dinsdagavond omstreeks half 6 heeft een bom menwerper van Engelsche nationaliteit een tien tal bommen te Voorhout neergeworpen. In de omgeving van den 's-Gravendamschenweg brachten zij grooten schrik te weeg. Negen bom men kwamen neer in den Berg-en-Daalschen- polder, een of twee vielen in den Boekhorstpol der. De bommen waren van licht kaliber, met uitzondering van een, die een grooten trechter veroorzaakte en een nabijgelegen schuur ver nielde. In deze schuur hadden verscheidene per sonen een schuilplaats tegen den regen gezocht. De meesten liepen lichte verwondingen aan hoofd en beenen op. Het zoontje van den heer Salman uit Noordwijkerhout kreeg echter een ernstige wonde aan een bovenarm en moest ter verpleging worden vervoerd. Dr. Bots verleende met andere geneesheeren de eerste hulp aan de getroffenen. Ook een woonhuis, in de nabijheid waarvan de zware bom neerkwam, werd door een scherf ge troffen. Deze ging door den muur en trof een stoel, waarop kort tevoren nog de vrouw des huizes had gezeten, die het veld in gevlucht was. Via den tegenoverliggenden wand sloeg de scherf naar buiten. Het vliegtuig, dat de bommen wierp, verdween in Noord-Westelijke richting. BERN, 21 Aug. (D.N.B.). De „Petit Parisien" bevat bijzonderheden over de 14 dagen geleden ontstane ontploffing van een munitietrein bij Miramas. Ruim duizend wagons werden daarbij vernield en tal van locomotieven zijn onbruik baar geworden. De vaten benzine die in de na bijheid waren opgeslagen zijn een prooi der vlam men geworden. Voorraden natriumsalpeter zijn eveneens vernietigd. Verscheidene fabrieken zijn door op elkaar volgende explosies in de asch gelegd of zwaar gehavend. In het stadje is nau welijks een huis te vinden dat niet onder de ramp geleden heeft. Inmiddels kon op het trajet Lyon-Marseille het normale treinverkeer reeds hervat worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1