Brabant gaat land winnen P.T.T.-ontvangsten liepen achteruit 1 rouw die m het donker kwam Studentenkamp op „Katwijk" DE MAASTUNNELBOUW Grootere boterproductie DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940 Grootsche werken in Oost en Midden BESCHERMING VAN NATUURSCHOON De Beerze De Biesbosch HET AUTOGEVAAR KERAMISCHE INDUSTRIE Dr. K. H. G. LAMERS t Een duur varken Sterke daling in het eerste halfjaar. 1940 Opbouw van de Ned. Studenten gemeenschap SECTIE CONFECTIE VAN HET RIJKSBUREAU VOOR WOL EN LOMPEN VAN HET RLÏKS-TEXTIELBUREAU Het werk vordert naar wensch Precieze aansluiting Landarbeiders tijdens den oogst Recht op extra brood- en boterrantsoen HET REIZIGERSVERKEER In 1939 belangrijk gestegen RESTAURATIE KASTEEL VAN DUSSEN BEEN DOOR STAALDRAAD AFGEKNELD Kindje aan de gevolgen overleden Ook regeling van productie en prijzen van andere zuivel- artikelen BABY IN KINDERWAGEN VERDRONKEN Lijk geïdentificeerd UIT DE STAATSCOURANT Landbouwonderwijs DOOR SYDNEY HQRLER Bishop slak zijn hand in de lade san zjjn bu ii'. (Van onzen Brabantschen correspondent) III In ons vorig artikel hebben wij medege deeld, dat in Brabant door ontginning, ontwatering en wat dies meer zij ongeveer 25 percent aan grond voor het beoefenen van den landbouw en de veeteelt, in totaal 117.500 h.a. zou zijn te winnen, door welke winning circa 5000 jonge boeren, die mo menteel geen emplooi kunnen vinden, in de toekomst voor zich zelf en hun gezinnen zouden kunnen zorgen. Eenige werken, welke we met name noem den, heeft men voor dit doel reeds onder de spade genomen, doch er zijn nog meer objecten, die voor vruchtbaarmaking in aanmerking komen en welke ook voor tuin derij geschikt zijn. Reeds wordt in deze provincie het tuinders- bedrijf druk beoefend. Men zie slechts naar de streken rondom Helmond en Breda, naar de Langstraat, waar druk getuinierd wordt en naar de directe omgeving van den Bosch: St. Michielsgestel, Den Dungen, Berlicum; en zelfs in de Kempen treft men talrijke tuinders aan. De Langstraatsche asperges zijn van kwa liteit even goed als de befaamde Bergen op Zoomsche, Vlijmen heeft bloeiende hopcultures, de omstreken van Breda en ook de Kempen leveren duizenden en duizenden kilo's erwten en boonen, Breda ook veel aardbeien en fram bozen aan de conservenfabrieken en van rond om Den Bosch komen malsche groenten. Nu de tuinderij meer winstgevend wordt dan in het verleden het geval was, zal men zeker zich hierop met grootere ambitie gaan toeleg- Ben dan voorheen en met graagte zal men de daartoe geschikte, thans nog braak liggende gronden, in exploitatie nemen. Gebieden, die op ontginning wachten, ligger» er tot een oppervlakte van 2000 h.a. in de Kem pen; ook in de Peel, ofschoon daar reeds heel Wat is geschied, is nog terrein genoeg ter keuze voorhanden, terwijl het gebied van de Beersche Overlaat, nu de Maas aan banden ligt, op be werking en ruilverkaveling wacht. Hoe eerder het plan van Vuuren wordt uit gevoerd, des te liever zal het den boeren zijn Voorts zijn er tal van broekgronden en leem- houdende zandgronden, thans als beemden in gebruik, die, na bewerking, uitstekende akkers zullen opleveren Een groot plan, dat een nog volkomen waar deloos terrein van 2000 h.a., gelegen tusschen Oirschot en Oisterwijk, omvat, is dezer dager aangepakt. Het betreft hier een gebied, in den loop van het riviertje de Beerze, een voor den natuur vriend idyllisch oord, dicht begroeid met kreu pelhout en heidegewassen, wat de bodemge steldheid aan gaat van hooge waarde, doch thans onbruikbaar, omdat het steeds oVerlast Van het water ondervindt. Men gaat het riviertje noren aliseeren en daar na het terrein verkavelen. De voltooiing van deze werken levert straks een winst van 1200 h.a. goede gronden, waarop nieuwe boerderijen kunnen worden gesticht en die het mogelijk Zal maken bestaande bedrijven effectvol uit te breiden. Reeds geruimen tijd was men voornemens deze streek van den wateroverlast te bevrijder het waterschap „Het stroomgebied van de Dommel' had daartoe een ontwerp gemaakt doch deze plannen stuitten op verzet vanwege de Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten, de eigenaresse van de Campinaheide onder Boxtel, welke eveneens door de Beerze doorsneden wordt. Tevens liggen in het te ver kavelen gebied twee gedeelten, eigendom dier vereeniging. De afdeeling Oirschot van den N.L.B. drong» echter in het voorjaar van 1939 opnieuw krach tig op ruilverkaveling aan en het gevolg hier van was, dat na besprekingen tusschen den cul- tuurtechnisehen dienst, de genoemde vereeni ging en het waterschap „De Dommel" overeen stemming werd bereikt. Doordat de Vereeniging tot behoud van Na tuurmonumenten zich heeft aangesloten bij de tuilverkaveling kan thans een aangesloten ge heel worden verkregen en ligt in het verschiet de stichting van een Brabantsch Nationaal Park, waarin thans is het gebied volledig ontoegankelijk wegen zouden kunnen worden Sangelegd. Het plan is nu zoodanig opgezet dat de afwatering van de Beerze Oostelijk van den loop zal plaats vinden, zoodat het stroompje «elf en zijn dal niet te zeer wordt geschonden «n dus aan rijkdom aan natuurschoon weinig Of niets wordt ingeboet. Met de regeling van den loop van de Maas vormt de ontwatering van de Biesbosch en de afsluiting van de Donge en Het Oude Maas- Ie zeker een der groote werken, welke in het belang van de provincie zijn of worden uitge roerd. De Biesbosch-drooglegging, als we 't zoo mo- fcen noemen, zal aan ongeveer 8000 mensshen bieuwe levenskansen bieden. Thans wonen tus- *chen de moerassen nauwelijks 600 personen. Ook in het gebied van Het Oude Maasje en de Donge zullen de vestigingsmogelijkheden *eer worden verruimd. De Biesbosch, omvattende een gebied van r°nd 37.000 h.a., moest tot voor korten tijd on aangeroerd blijven: immers, ze werd beschouwd als een reservoir, dat bij stormvloed het teveel aan water moest opnemen en tevens omdat ze ook uit oogpunt van defensie niet zonder belang werd geacht. Ofschoon reecis sedert langen tijd »"om de vruchtbaaimaking van de Biesbosch is ge vraagd: het bleef bij vrome wenschen. Doch begin Juli kwam, gansch onverwacht, de mede- deeling van de voorgenomen directe uitvoering van de plannen, welke den waterstaatkundigen toestand in een groot deel der provincie Bra bant volkomen wijzigen en geheel nieuwe pers pectieven bieden zal. Land- en tuinbouw zullen nu straks allereerst in de Biesbosch zelve in tensief kunnen worden beoefend, terwijl tevens te verwachten is, dat de Beneden Langstraat, waar in de reeds vruchtbare poiaers de tuin bouw hoofdbedrijf vormt, een tuinbouwcentrum van méér dan provinciaal belang zal worden. Daarnaast zal het verkeer te land in hooge mate door de water vrij making worden gediend. Immers tot op heden ondervond dit door de in winter en voorjaar geregeld terugkeerende inundatie ernstige stagnatie. Waspik, Raams- donk, 's-Gravenmoer, Waalwijk waren dikwerf afgesloten; zelfs tot bij Den Bosch liep de groote verkeersweg, die via Vlijmen naar de Langstraat leidt, bij hooge waterstanden nog onder. Het Land van Heusden en Altena was nagenoeg iederen winter van de buitenwereld ten Zuiden practisch geïsoleerd. Over de Biesbosch zelve behoeven we niet te spreken, daar was tot heden het verkeer te land „een groote onbekende''.^ Er zijn dan ook geen wegen, tenzij in de hooge in het Noorde lijk deel gelegen polders. Nu de watervrijmaking direct aan de orde is, durft men zelfs reeds denken aan de verwe zenlijking van een schoonen droom, te weten den aanleg van een grooten verkeersweg van af Hank-Keizersveer rechtstreeks naar Kop-van het-Land, in verbinding met Dordrecht. De Biesbosch wordt ingedijkt, te beginnen bij Geertruidenberg: ze zal straks vloedvrij zijn en enkele overlaten zullen voor gevallen van nood worden behouden. Ten einde Zuidholland voor wateroverlast, dat door de indijking zou kun nen ontstaan, te vrijwaren, zullen de Merwede- dijken op den Hollandschen oever van af Go- rinchecn worden verzwaard. Het is een grootsch werk, voor Brabant van levensbelang, doch eveneens van zulk belang voor overig jNederland, dat aan de uitvoering er van nationale beteekenis mag worden ge hecht. Bovendien helpt deze indijking de werk loosheid krachtig bestrijden, want zeer gerui men tijd, minstens een jaar of vier, vijf zullen de werkzaamheden aan honderden handen ar beid verschaffen. Zoo is er alle reden, verheugd te zijn over het grootsche, dat op het gebied van ontgin ning en ontwatering in Brabant gebeurt en nog op het punt staat te gebeuren. Want Brabant heeft honger, landhonger. En die wordt thans gestild. C. G. Schreinemacher te Maastricht is in be roep gekomen van een besluit van Gedeputeerde Staten van Limburg, waarbij hem vergunning is geweigerd een terrein af te graven onder de gemeente Gronsveld om daarop een kalkfabriek te vestigen. Deze vergunning is hem geweigerd op grond, dat door bedoelde afgraving de schoonheid van het omliggende landschap zou worden geschaad. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsehe Zaken heeft thans het be roep van S. ongegrond verklaard uit overweging, dat door de voorgenomen afgraving in het Sa- velsbosch, dat met zijn omgeving tot een der aantrekkelijkste gedeelten mag gerekend wor den, het natuurschoon zou worden geschaad. Op den Stadionweg te Rotterdam is de 7- jarigè Johannes Muyen, gewoond hebbend op den Feijenoorddijk, spelenderwijs den rijweg overgestoken en gegrepen door een vrachtauto. Het kind werd op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Te Leeuwarden is de zevenjarige Sjauke van der Ploeg door een vrachtauto aangereden. Het meisje was onmiddellijk dood. Het bureau voor de keramische industrie (sectie van het Rijksbureau voor verwerkende industrieën) is gevestigd te 's-Gravenhage, Bezuidenhoudscheweg 123, en telefonisch aan gesloten onder no. 720060. De dagelijksche leiding van dit bureau berust bij1 een gedelegeerd bestuurslid, als hoedanig is benoemd dr. F. Ph. Groeneveld. Het bureau voor de keramische industrie is ingesteld voor alle ondernemingen, die zich als hoofd- of nevenbedrijf bezig houden met het vervaardigen, bewerken, verwerken en/of verhan delen van onderstaande producten of de daarvoor benoodigde grond- en hulpstoffen voorzoover deze grond- en hulpstoffen niet val len onder een andere sectie van het Rijksbureau vor verwerkende industrieën of een ander Rijks bureau voor de nijverheid met inbegrip van hen, die by den handel in die producten of die grond- en hulpstoffen hun bemiddeling ver- leenen, doch met uitzondering van den detail handel. Huishoudelijk aardewerk, sieraardewerk vuur vast aardewerk, biscuit, hotelporselein, huishou- deiyk porselein, laboratorium-porselein, technisch porselein en aardewerk, sanitair (aardewerk, vuurklei, vitreous china) ,terra-cotta, aardewerk tabakspijpen, vuurvaste steenen. Al de bovengenoemde artikelen, zoowel gegla zuurd als ongeglazuurd. Huishoudelyk glaswerk, verpakkingsglaswerk, sierglaswerk, verlichtingsglaswerk, ballon-, buis- en staafgas, technich en optisch glaswerk. Binnenkort zal een beschikking in de Neder- landsche Staatscourant worden geplaatst, waar in 6.m. aan alle betreffende ondernemingen de verplichting wordt opgelegd zich bij het bu reau voor de keramische industrie te laten in- schryven. Ter bespoediging bestaat reeds thans gelegenheid zulks te doen. Te 's-Hertogenbosch is ruim 69 jaren oud over leden dr. Karei H. C. Lamers. Dr. Lamers is te 's-Hertogenbosch. geboren. In 1895 verwierf hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht het apothekersdiploma, waarna hij zich in zyn geboortestad vestigde. Op jeugdigen leef tijd promoveerde hij tot doctor in de scheikunde. Dr. Lamers maakte deel uit van de firma dr. Lamers en dr. Indemans; in 1929 na fusie tus schen dit grootbedryf en de firma Elands en Van Buren, kwam tot stand de N.V. Chemisch Pharmaceutische Fabriek en Groothandel in ziekenverplegingsartikelen Dr. Lamers en Dr. In demans. Daarvan was de thans overledene de president-commissaris. 15 Juli 1897 was de heer Lamers benoemd tot lid der Gezondheidscommissie, welke functie hy tot de opheffing dier commissie bekleed heeft; in 1928 was hij voorzitter geworden. Hij was om. oprichter van het Groene Kruis, van wélke vereeniging hij penningmeester is geweest. Voorts was hy o.a. lid van den Raad van Arbeid. Dr. Lamers was ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De begrafenis geschiedt Vrijdag, na de plech tige uitvaart om 10 uur in de Leonarduskerk, op het R.K. Kerkhof te Orthen. Twee slagers, broers, bedachten dezer dagen een stout plannetje. Zij voerden het uit ook, maar nu zullen ze er spijt van hebben. Op de markt in Rotterdam werd een varken gekocht. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd het beest in een schuur op een weiland by Schie dam geslacht. De stukken vleesch werden in manden gestopt en met z'n tweeën gingen ze op de fiets het Westland in om te trachten het spek en vleesch met een zoet winstje te ver- koopen. Zoo kwam het tweetal tenslotte in Den "laag terecht. Een half varken zat nog in de manden. Ze liepen tegen de lamp, toen ze twee keurmeesters ontmoetten, die een goeden neus hadden en het tweetal aanhielden. Drie pro cessen-verbaal volgden: wegens frauduleus slachten, frauduleus vervoeren en wegens het ontduiken van de vleeschkeuringswet. In ver band met het onderzoek brachten de broers den nacht op het hoofdbureau van politie te 's-Gra- venhage door. Woensdagmorgen zijn ze weer op vrije voe ten gesteld. Het vleesch en spek zyn in beslag genomen. Hieronder volgen twee 0pbrengst-staten, waar uit men kan zien, hoezeer de inkomsten van het P.T.T.-bedryf achteruit geloopen zyn, in verband waarmede de tarievenverhooging is in gevoerd, ingaande Dinsdag 1.1. Juni 1940. Poster yen Telegrafie Telefonie Postcheque- en girodienst Totalen f 1.877.740 f 64.554 f 2.069.102 Meer of minder dan 1939 f 1.012.950 f 246.988 f 483.739 f 800.378 f 70.198 f 4.811.774 f 1.673.479 Januari tot en met Juni 1940. Posteryen Telegrafie Telefonie Postcheque- en girodienst Totalen f 15.427.323 f 2.195.665 f 14.869.228 f 4 798.975 f 37.291.191 f 1.760.716 f 283.746 f 71.179 f 650.319 f 897.830 Zooals wy de vorige week hebben aangekon digd wordt op Huize Katwijk in Den Haag een studentenkamp gehouden, waar studenten van de verschillende vereenigingen en steden zijn sa mengekomen met het voornemen gezamenlijk mede te werken aan den opbouw van de Neder- landsche studentengemeenschap. Dit kamp is Maandagavond geopend met een inleiding van dr. H. v. d. Wielen, de leider van het volkshooge- schoolwerk, die over dé Nederlanden binnen Europa" sprak. Op boeiende wyze vatte spreker de economische en sociale problemen van Ne derland samen en toonde aan hoezeer ons land afhankelijk is van den aan- en doorvoer van grondstoffen uit de factoryen en later het kolo niale ryk en van het scheppen van industrieën die deze grondstoffen tot producten van hooge waarde verwerken. Bij het wegvallen van deze factoren zou Nederland een uitsluitend agrarisch land moeten worden met alle groote moeilijk heden welke daaraan verbonden zijn. Op deze inleiding volgde een levendige ge- aachtenwisseling. Dinsdagochtend sprak dr. Kre kel over de moderne strooming van het „autori taire socialisme". Hy noemde de kern van het huidige conflict den strijd tusschen de gedachte 's-GRAVENHAGE, 21 Augustus. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de sectie confectie van het Rijksbureau voor wol en lompen en van het Rijks-textiel- bureau, tot dusverre gevestigd te Enschede, Oldzaalschestraat 10, met ingang van heden is verplaatst naar: Amsterdam-C., Keizers gracht 542, Telefoon 33812. Op de maandeiyksche persconferentie over den tunnelbouw te Rotterdam is medegedeeld, dat in de afgeloopen maand flinke vorderin gen zyn gemaakt, die vooral het riviergedeelte betreffen. Daarby moet men in aanmerking nemen, dat er slechts drie weken is gewerkt in verband met de vacantie der bouwvakarbeiders. Het werk aan het riviergedeelte betrof voor namelijk het vyfde tunnelstuk, dat zonder ha peren snel in de rij van de vier voorgaande werd neergezet en gedeeltelyk reeds aan het vierde tunnelstuk verbonden. Tegelijkertyd werd gewerkt aan de verbinding tusschen het eerste tunnelstuk en het venti latiegebouw op den rechteroever, welke ver binding thans tot stand is gebracht en men is op dit oogenblik bezig, het kopschot van het eerste tunnelstuk en den opgaanden 2.80 M. dikken wand van het ventilatiegebouw te door breken. Eerlang zal men dus vanuit de land- tunnel door het ventilatiegebouw tot in den rivierunnel kunnen loopen, zooals het thans reeds mogelijk is, van den landtunnel door het ventilatiegebouw de roltrappenschacht te be reiken. Deze laatste is intusschen drooggema len en aan deze zijde zijn de tydelijke wanden afgebroken. Verder in het riviergedeelte wordt hard ge werkt aan het maken van den ryvloer, welke de ruimte der ventilatiekanalen onder dezen vloer scheidt van de eigenlyke ruimte, welke voor het rijverkeer is bestemd, terwijl in de voetgangers- en wielrijdersbuis reeds een groot gedeelte van den tusschenvloer, die deze beide doorgangen scheidt, is gebetonneerd. Wanneer wb' in dit gedeelte van den rivier- tunnel loopen, kunnen wy constateeren, hoe goed de eerste drie stukken by de vorige aan sluiten. Nergens is eenig verschil in hoogte of dwarsligging te bespeuren en men moet zoeken naar de plaats waar de kopschotten hebben gezeten en dus afgehakt ruw beton aan den dag treedt om te weten waar de scheidingslyn tusschen twee stukken was. De baggermolen heeft intusschen het laat ste gedeelte grond voor het ventilatiegebouw op den linkeroever weggegraven en alles wordt daar in gereedheid gebracht om het stuk nr. 9 te ontvangen. Dit stuk komt te liggen tegen het ventilatiegebouw op den linkeroever, waar na resp. de stukken 8 en 7 daartusschen worden gelegd, terwijl tenslotte nr. 6 het sluitstuk tus schen het reeds gezonken vijfde en het nog te zinken zevende stuk zal vormen. In de ventilatiegebouwen op beide oevers wordt met kracht voortgegaan met het monteeren der ventilatie-inrichtingen, welk werk op den rechteroever reeds ver is gevorderd. Alle zes tien ventilatoren staan daar reeds opgesteld en het bordes, dat gelegenheid geeft, de motoren boven op de ventilatoren te inspecteeren, is grootendeels voltooid. Op den'linkeroever is men nog niet zoo ver. Daar is eerst onlangs een begin gemaakt met het stellen van de onder- deelen der ventilatoren. Ook aan het electrisch gedeelte wordt thans gewerkt. In het gedeelte landtunnel op den rechter-Maasoever zijn reeds groote hoeveel heden kabels getrokken en in het ventilatie gebouw op den rechteroever zyn ook reeds verschillende electrische apparaten opgesteld. Naby de Velgersdijkstraat is thans het ver keer van de Boergoenschestraat over de onder doorgangen, die daar zyn gemaakt, geleid en thans is men doende met het aan te leggen opstelplein en de garage voor de LM.O. aldaar te bouwen. Ten slotte nog een woord over het werk in de Waalhaven, dat zyn einde nadert. Stuk nr. 9 ligt thans geheel opgetuigd te wachten tot het tot zinken zal worden gebracht, terwyi het res- teerende drietal byna gereed is, zoodat over enkele weken dit werkterrein als zoodanig niet meer zal bestaan. van tastbare, natuurlyk gebondenheid eenerzyds en de oude overschatting van de abstracte be grippen anderivjds. Het oude socialisme erkende slechts den abstracten mensch, doch niet de concrete volksgemeenschap. De erkenning van de tastbare werkelykheid der gemeenschap is de gedachte van dezen tijd. Het spreekt van zelf dat aan de gedachten- wisseling over dit onderwerp algemeen en inten sief werd deelgenomen. Nog vele interessante beschouwingen staan op het program. Prof. Schrieke, dr. P. J. Bouman, prof. v Apeldoorn zullen o.a. in den loop van deze en de volgende week de vele kanten van de huidige vraagstukken behandelen. Studenten die zich voor deze gedachten in teresseeren kunnen alsnog aan dit kamp komen deelnemen door zich te vervoegen op Huize Katwyk, Raamweg 47, Den Haag. Het Centraal Secretariaat voor Land- en Tuinbouw heeft pogingen in het werk gesteld om de landarbeiders, die zware oogstwerkzaamheden verrichten, in aanmerking te doen komen voor extra brood- en boter- of margarine-rantsoen. Ten aanzien van het brood-rantsoen was reeds in dien zin beslist. Woensdag werd van het Cen traal Distributiekantoor mededeelir.g ontvangen, dat landarbeiders, die voortdurend zware ocgst- werkzaamheden verrichten, behalve op een extra brood-rantsoen van 100 pCt, aanspraak kunnen maken op een extra boter- (c.q. marga rine-) rantsoen van 200 pCt. Die extra oogst-rantsoenen worden slechts tot 1 September verstrekt. De plaatselijke distribu tie-diensten zyn overeenkomstig geïnstrueerd. In het jaarverslag der Ned. Spoorwegen over 1939 trekken eenige merkwaardige cyfers de aandacht, behalve dan die der inkomsten en uit gaven, die reeds bekend gemaakt zyn. Een der meest belangrijkste cyfers is „nihil" bf geen cijfer voor het aantal in 1939 door spoorwegongevallen omgekomen reizigers. Wat ook veranderde en dat is heel wat (overigens al leen ten gunste), de befaamde veiligheid is ge bleven. Andere cijfers van belang zijn die van het aantal vervoerde reizigers. Hierin zijn niet te- grepen de reizen op ABK, aangezien die moeilijk zyn vast te stellen. Zoo zien we dan, dat in 1939 werden vervoerd 61.445.603 reizigers tegen 47.838.423 in 1938, een vooruitgang dus van rond 13 'A milliOen. Schat men het aantal reizen op ABK op tweederde van dit aantal, dan komt men op ruim 100 millioen reizigers. Het aantal enkele reizen is natuurlijk belangrijk verminderd en het aantal retours aanzienlijk vermeerderd, hetgeen voortspruit uit de invoering van week eind-feestdagen- en zomerretours. Van bovengenoemd aantal reizigers maakten 0.4 pCt. gebruik van de eerste kl, 4.9 pCt. van de tweede en 94.7 pCt. van de derde kl. Niettegenstaande het verlies op de vele retour- kaarten en de verschillende ingevoerde gunstige reizigersbepalingen, die meestal neerkwamen op reducties voor het publiek, waren de inkomsten uit dit vervoer in 1939 nög rond 6 millioen gld. hooger dan in 1938, terwijl het aantal trein-KM. werd opgevoerd tot 55.405.050, een aantal slechts eenmaal in zeer geringe mate overtroffen, n.l. in 1934, toen echter rond 300 K.M. meer spoor- lengte in exploitatie was. Hoe enorm het spoorwegverkeer toenam, blykt wel by vergelyking met 20 jaar geleden, toen men het bracht tot 37.792.206 trein-K.M. Ten slotte merken wy nog op, dat in 1939 ook het binnenlandsch goederenvervoer vooruitging. In dat jaar werden nl. beladen 1.046.569 wagens tegen 938.512 in 1938 bf 108.050 meer. Met de werkzaamheden der restauratie van het Kasteel van Dussen, dat tot gemeentehuis wordt ingericht, is men begonnen. By deze werken wordt de tot het kasteel be- hoorende kapel afgebroken. Deze kapel dateert uit het begin der twintigste eeuw, terwijl het kasteel zelf uit de dertiende eeuw stamt. Na de historische wederwaardigheden van vele eeuwen werd in het begin dezer eeuw het kasteel be trokken door uit 'naar land verdreven Fransche Karmelitessen. Deze religieuzen lieten een slot kapel bouwen, die architectonisch in volmaakte disharmonie tot het oude monumentale bouw werk staat. Daarom wordt by de nu begonnen restauratie dit bedehuisje gesloopt. Een ernstig ongeluk is aan de Laakhaven in Den Haag gebeurd. Een 30-jarige schippers knecht, wonende in Zaandam, raakte met het rechterbeen in een staaldraad verward, toen hy een motorschip aan den wal wilde vastleggen. Het been werd onder de knie afgekneld. Het slachtoffer is in het ziekenhuis aan den Zuid- wal in Den Haag opgenomen. De 6-jarige C. van Roon, een van de 15 kin deren, die Maandagavond op den Alkmaarsche- weg onder Beverwijk dor een auto werden aan gereden, is in het St. Anthoniusziekenhuis te IJmuide'n-Oost aan zyn verwondingen bezweken. Het is nu wel voldoende duideiyk, schryft G. in het officieel orgaan van den Algemeen Nederlandschen Zuivelbond, dat men er van de zijde der Duitsche overheid naar streeft, de productie van boter in ons land zooveel mo gelijk te bevorderen. Zeker zal dit het geval zyn gedurende de komende najaars- en winter maanden. Het complement van een grootere boter productie -is het verwerken van minder botervet in kaas, gecondenseerde melk en melkpoeder, dus beperking der vettere kaassoorten en volle gecondenseerde melk en melkpoeder en eenigerlei regeling ten aanzien van de consumptiemelk. Nu zien wy, dat den laatsten tijd de produc tie zich juist in de tegenovergestelde richting heeft bewogen. De productie van volle melk poeder vooral, maar ook die van 40plus kaas en volle gecondenseerde melk is sterk toegenomen en die van boter week na week afgenomen. De oorzaak hiervan ligt voor de hand. De boterprys staat door het gevolgde prijzenstelsel reeds vanaf begin Mei op f 1.55 per kg. en is na den oorlog zelfs enkele centen gedaald, om dat toen de z.g. overprijs op de commissie- noteering is komen te vervallen. Ook de ma gere melkpoeder, die aan de N. Z. C. geleverd kon worden, bleef op denzelfden prijs gehand haafd, hoewel dit den laatsten tijd niet veel beteekenis meer heeft, omdat voor den vast- gestelden prys van f 0.15 per kg. zoo goed als niets meer geleverd wordt, daar men in den vryen handel veel meer kan maken. Ook voor de volle melkpoeder, kaas en gecondenseerde melk heeft men» den laatsten tijd aanmerkelijk hoogere pryzen kunnen maken dan overeen kwam met den uit een boterprys van f 1.55 per kg. te berekenen melkprys. Het behoeft ons derhalve heelemaal niet te verwonderen, dat het met de productie juist den anderen kant is uitgegaan dan men gaarne wilde. Bo vendien heeft er, tengevolge van dezen gang van zaken, een scheeftrekken plaats gevonden in de opbrengst van de melk naar gelang van de producten die men daaruit kon maken. Voor de kaas begint het nu eenigszins in de richting van de boter te gaan, omdat de N. Z. C. voor het door haar 0ver te nemen gedeelte pryzen heeft vastgesteld, welke gebaseerd zyn op den algemeenen richtprijs der melk, welke later op 6 cent per kg. by 3,3 pet. vet is bepaald. Het zal zeker niet lang duren, of dit ge schiedt ook voor de andere producten en dit is ook de eenige manier oir. tot een productie regeling te komen. Pas wanneer men pryzen der pioducten vast stelt, welke alle neer komen op een ongeveer gelyken prys der melk, kan men, zonder groote onbiliykheden te begaan, de pro ductie binnen bepaalde grenzen gaan regelen Men zal er dan ook rekening mede heb ben te houden, dat zeer binnenkort maat regelen op dit gebied genomen zullen wor den. Een verbod van het maken van volle melkpoeder, beperking der volle geconden seerde melk en levering aan België van uit sluitend 20plus kaas, wyst in dezen al de richting aan, die wy zullen hebben te gaan. Intusschen zullen wy bet er wel over eens zijn, dat het ernstig te betreuren is, dat het zoo moet, want het zyn juist onze vette pro ducten, die op de verschillende markten onze beste „goodwill" hebben. Wy hebben dit echter als oorlogsnoodzaak te aanvaarden en zullen goed doen er niet- te veel over te klagen, maar te trachten er het beste van te maken wat er onder de huidige omstandigheden van te ma ken is. Wy hebben in het bovenstaande niet gespro ken over den melkprys als zoodanig. Het spreekt vanzelf, dat deze by de stijging der onkosten, maar vooral door te verwachten achteruitgang der productie tengevolge van het gebrek aan krachtvoer tegen den winter een aanzieniyke verhooging zal moeten ondergaan. Te Oud-Beijerland is een drie maanden oud kindje van de familie Kraak in een sloot ver dronken. Het kind lag in een kinderwagen, die in de nabijheid van het ouderlijke huis stond en vermoedelyk door den wind in beweging werd gebracht. Spelende kinderen zagen den wagen in de sloot verdwynen en waarschuwden door hulp geroep de moeder, die haar kind spoedig op het droge bracht. De levensgeesten bleken evenwel reeds geweken te zijn. Het te Schiedam uit de Schie opgehaalde lijk is aan de hand van hierop aangetroffen voor werpen herkend als te zyn van een inwoner van IJmuiden. Met 1 September 1940 zyn benoemd tot lid van de commissie van toezicht op de Ryksland- bouwwinterschool te Schagen: G. P. Kistemaker te Middenmeer, K. zyp Hzn. te Beemster. (Nadruk verboden) •.Om te beginnen is hy schatryk, en verder van de beste polospelers van de wereld. Half Arnerikaansch, half Engelsch: ik zou haast zeg- ®en dat hij het beste van de twee landen in zyn Jarakter vereenigd heeft. Behalve dat en het e't dat hy bitter weinig om vrouwen geeft is heel weinig van hem bekend, niettegenstaan- rï6 We al zes jaar lang de beste vrienden zijn, er gevonden kunnen worden. Hij is evenwel ®el op reis, moet je niet vergeten." ..Het is heel eigenaardig dat Valerie hem Ju'st moest ontmoeten." f ..Ja, tot op zekere hoogte wel," gaf de ander .9®. „Wanneer een vrouw zich echter in moei- 'i.ikheden bevindt en dat moet ze zonder twij- U1 geweest zyn behoort Holiday precies tot type man, dat ze al dadelijk op het eerste gezicht zou vertrouwen. Ben je het met me eens 01 niet?" •>Ja. Heb je nog wat van haar gehoord?" 'Geen woord." Traill ging rechtovereind m stoel zitten en er kwam een eigenaardige ^drukking in zijn oogen. „Vraag je dat met bepaald oogmerk.?." „Ja, tot op zekere hoogte wel. Stadenfield pochte vanavond dat zyn bende Valerie Insall te pakken had gekregen, en haar wanneer het noo- dig was, in gijzeling zou houden. ^Ik - vermoed niettemin dat de kerel enkel blufte." „Groote God. Maar veronderstel eens dat het de waarheid is? Ik verzeker je dat ik het beest dan met mijn eigen handen zal vermoorden. Laten we afspreken, dat ik zoodra ik eenig be richt krijg, je daarvan op de hoogte stel." „Uitstekend! En pas goed op het pakje op den terugweg, want zonder twyfel bevat het iets van waarde." „Het is me een raadsel waarom je het met open gemaakt hebt," verklaarde de ander. „Ik heb me hiervan weerhouden als een zekere boetedoening. Na vanavond ben ik heusch tot de ontdekking geraakt nergens anders dan in een zaak voor heerenuitrustingen thuis te hooren. Ik geloof heusch niet dat ik het verdien mezelf als beambte van den Geheimen Dienst te mogen beschouwen. Verder kan ik er nog aan toevoegen eigenlijk geen tijd te hebben gehad om den in houd van het pakje na te gaan." Een schaduw van zijn ouden ondeugenden glimlach verscheen om zyn lippen. In ieder geval ben jij van alle blaam gezui verd; daarvoor zal ik wel zorgen," merkte zyn collega van den Geheimen Dienst op. TralU borg het pakje, waaraan zulk een groote waarde was verbonden, in een binnenzak van zijn Jas en wilde vertrekken. „Pas op jezelf," luidden zijn afscheidswoorden. reau en haalde hieruit een revolver te voor- schyn. „Ik hoop maar dat er vanavond nog iemand op bezoek komt," zei hij peinzend. Een half uur later opende Peter Traill de deur van zyn eigen flat. Hy woonde in het schilder achtige en romantische gedeelte van West-End, dat bekend staat onder den naam van Adelphi. Dit district achter het Strand blijft door alles heen een van de genoeglijkste plekken waar een vrijgezel zyn tenten kan opslaan. Beroemde schryvers en dichters hebben zich daar geves tigd. Het feit dat ze vaak vlak in de buurt wo nen van de grootste misdadigers der wereldstad, kan hun enthousiasme niet bekoelen. Traill be woonde bijvoorbeeld zelf de kamers, welke eens een beruchten misdadiger hadden toebehoord: een man die zulke beestachtigheden had uitge haald dat de autoriteiten genoodzaakt waren hem uit het land te verbannen. Indien die geschandvlekte persoon een minder aangename atfosfeer in de ruime, gezellige ka mers had achtergelaten, dan was Peter Traill zonder twijfel niet degene, die hiervan iets had bemerkt. Hy voelde zich volmaakt gelukkig in York Buildings No. 44, in Adelphi W. C. 2. Hy placht dan ook meermalen vol trots te zeggen, dat geen zijner kennissen zulk een genoegiyke flat als hy bezat. Het klokje op den mahoniehouten schoor steenmantel w4es vyf minu'en na middernacht aan, toen hy op een diepen stoel voor 't haard- ïuur zonk, Het pakje dat hij uit zyn zak had genomen, lag op een tafeltje dicht bij, en hij nam zich voor dit te openen als hij zijn pijp gestopt had. Zoodra Iqy hierin dan ook den brand had ge stoken, verbrak hij de zegels waarmede het was afgesloten, en schonk zijn volle aandacht aan den inhoud daarvan. Terwyi hij de verschillende documenten doorlas, welke een fijn net hand schrift vertoonden waaruit karakter sprak, en hij van tijd tot tijd naar de drie portretten keek die er by ingesloten waren, ontsnapte hem zoo nu en dan een lichte kreet van bewondering. Hy had het laatste document nog niet geheel doorgenomen, toen er aan de deur werd gescheld. Hy wachtte, waarna er nog driemaal achter el kaar gebeld werd. Gerustgesteld stond hy op. ^Niettemin achtte hy het beter eerst den inhoud van het pakje in veiligheid te brengen. Hy legde dit in de lade van zyn bureau, en sloot die met 'n sleutel die aan een bos bevestigd was, welken hij in zyn zak droeg, af. Zelfs toen nog er stond zooveel op het spel liet hy een kleine revolver in zijn zak glij den, voordat hy de kamer verliet. Nadat hij de deur evenwel' had geopend, slaakte hy al dade- ïyk een kreet van vreugde en verlichting. „Valerie!" zei hy. „Groote God, wat ben ik biy je' te zien!" Het meisje kwam haastig bin nen en niet voordat de deur veilig en wel achter haar gesloten was, begon ze te spreken. „Peter, heb je het pakje gekregen?" Haar stem trilde van opwinding. „Ik moest een groot risico nemen, doch.,,," Peter klopte haar geruststellend op den schon der. „Tob maar nergens over," verzekerde hij haar. „Nog geen uur geleden bracht ik het van Bis hop's flat hierheen." Er had nu een merkwaardige verandering met de uitdrukking van haar gezicht plaats. „Dus mynheer Holiday heeft het veilig door kunnen krijgen?" vroeg ze terwyl ze in haar handen klapte. „Ja.... doch zijn leven heeft er mee op het spel gestaan, vermoed ik. Dezelfde man, die een ander in jouw plaats in den Blauwen Trein ver moordde, viel hem 's nachts in zijn hotelkamer in Avignon aan. Holiday wist echter te ontko men hij schijnt buitengewoon handig te we zen en alles is dus in orde. Tusschen twee naak- jes, het was heel merkwaardig dat je juist de hulp van een van myn vrienden moest inroe pen." Het meisje keek hem verbaasd aan. „Is Holiday een vriend van jou. Peter?" „Ik ken hem al ruim zes jaar," luidde het ant woord. „Waarom koos Je hem uit? Maar wat ben ik schandelijk onhebbelijk je aldoor te later, staan. Ik zou je willen vragen als je tenmin ste niet om de conventies geeft in de zitka mer te komen. Heb je al gesoupeerd?" „Ja. Oh wat is het hier vredig en gezellig." zei ze met een zucht van tevredenheid, terwijl ze het vertrek rondkeek. Nadat Peter haar verzocht had in zyn eigen stoel plaats te nemen waarin haar tengere figuurtje bijna heelemaal verzonk nam hij zijn bezoekster met een intensiteit op, welke een Valerie Insall had een baant je opgeknapt, wat een der handigste beambten van den Geheimen Dienst haar niet had kunnen verbeteren. Het jonge meisje was zich van dit feit op het oogen blik evenwel nog niet bewust. Ze maakte allerminst den indruk van een avonturierster. Weliswaar bezat ze een opval lende schoonheid, maar het was de schoonheid van een Engelsch meisje, dat alt yd buiten heeft gewoond. Ze had haaf hoed afgezet, waardoor dik, bruin, krullend haar te voorschijn kwam; haar wangen deden aan een perzik denken; haar mond was vol en rood en in de grijze oogen lag een kalme, rustige uitdrukking, die niets van de verschrikkingen verraadden, welke ze niet lang tevoren had moeten doormaken. Ze was een en al eenvoud en bekoring en hierdoor kwam het dan ook, dat Peter, die haar liefhad, ofschoon hy heel goed wist geenerlei kans bij haar te hebben, dien avond tot Holiday had gezegd dat Valerie de mannen in een ander daglicht bekeek dan vrouwen over het algemeen plegen te doen. Ze was veel te lief en aantrekkelijk om het werk te verrichten, waarop ze nu eenmaal ge steld bleek te zyn. Het was arbeid voor een man, en niet voor zulk een teer schepseltje als zij. Toen hy haar voor de zooveelste maal op dat feit attent maakte, glimlachte ze slechts. „Je moet niet altyd denken dat ik volmaakt nutteloos ben, Peter," zei ze. (Wordt vervolgd). i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3