Het Koloniaal Instituut jubileert Overbodige actie? Geen trein over den Afsluitdijk? Historie van geldgebrek en te weinig ruimte Argumenten tegen de plannen DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940 Oudste koloniaal museum ter wereld Kerkelijk Leven Zelfstandig Booze Schoonheidscommissie De a.s. Jubileum-tentoon stelling NIJENRODE KRIJGT EEN ANDERE BESTEMMING B. DIJCKHOFF f De theeschenkerij verdwijnt R. K. Werkgeversvereeniging jubileert Uitspraken Hoog Militair Gerechtshof De Nederl. Dagbladpers A.N.W.B.-RIJWIELTOCHT DOOR HET GOOI Nauwelijks geestdrift Werkverschaffing? FUSIE VAN N.V.G. MET N.V.V. Vrouwenkliniek Bethlehem te 's-Gravenhage Voorstel aan obligatiehouders inzake de oorlogsschade Examen Middelb. Onderwijs teekenen Examen hoofdakte Unie van Katholieke studenten- vereenigingen in Nederland Notarieel examen Zilveren priesterfeest Dertig jaar is eigenlijk geen officieel jubileum, dat op zichzelf vermeldenswaard is, maar verdient het Koloniaal Instituut in dezen tijd niet een extra-groote belangstel ling Nu wc door het afsnijden der verbin dingen de koloniën niet kunnen bereiken, moge onze interesse in het bijzonder uit gaan naar het stuk koloniale wetenschap en de rijke Indische museumverzameling:, die we in het Koloniaal Instituut te Amsterdam bezitten. Trouwens, het dertig-jarig bcstaansjubï- leum wordt gesecondeerd door een 75-jarig jubileum: driekwart eeuw is het immers ge leden, dat een koloniaal museum werd op gericht, waaruit het Koloniaal Instituut groeide. Die wording en dien groei heeft prof. De Bus- «V, de tegenwoordige directeur, op een perscon ferentie uitvoerig geschetst. We vergeten wel eens 'dat het jubileerende Instituut het oudste koloniale museum ter we reld is. Het was al in 1777, dat de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen tot de stich ting van een afzonderlijke hoofdafdeeling, ge titeld „Koophandel en Colonies", overging, om meer belangstelling voor de overzeesche gewes ten op te wekken. Daaruit is later gegroeid de Ned. Maatschappij voor Handel en Nijverheid. Zij ontving Indische producten in den vorm van geschenken, welke nog ten deele in het Museum aanwezig zijn.' Prof. J. w. Gunning stelde in 1864 in het de partement Utrecht van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid voor om al deze geschenken onder te brengen in een speciaal daarvoor op te richten museum, waartoe in 1865 besloten tverd. De algemeen secretaris van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid, de heer P. W. v. Eeden (de vader van den dichter), gaf zich hiervoor veel moeite. O. a. zijn thans nog een paar In dische rubberpantoffeltjes en een klapperdop, die gebruikt wordt als een Hollandsch steel pannetje, aanwezig. Tot dan toe werden die producten bewaard op een zolderkamer in zijn •woning aan de Baan of in den Haarlemmerhout te Haarlem, maar dank zij overleg met de Re geering kreeg men de beschikking over het sousterrain van het z.g. Paviljoen „Welgele gen", het oude paleis van Koning Lodewijk Na poleon, thang het Gouvernementsgebouw aan de Dreef te Haarlem. Talrijke verzamelingen Werden daar ten slotte bijeen gebracht en er Werd heel wat werk verzet. Alleen een goede opstelling ontbrak, het ging trouwens alleen om de verzameling, die overigens niet eens voor het publiek te bezichtigen was. Zelfs de leden hroesten nog eerst een toegangskaartje aan vragen. Eerst op 10 Juli 1871 is het museum Voor het publiek geopend. Er was toen ook al een boekerij met cataloog en handleiding, wel ke nu nog de kern uitmaakt van de tegenwoor dige boekerij met haar 80 a 90.000 deelen! In 1885 werd het museum meer zelfstandig hiet een eigen raad van bestuur en beheerende commissie. Van beide werd de heer J. T. Cremer Voorzitter. Ook toen al werd de eeuwige klacht van elk museum gehoord: te weinig financieels middelen en te bekrompen ruimte. De heeren ,v. Eeden (187119oi) en diens opvolger dr. Greshoff (1901—1909) wisten door hun onvermoeid streven vaak onder zeer moei lijke omstandigheden het museum te maken vot een centrum van wetenschap en praktijk, dat tot ver buiten het vaderland bekendheid kreeg. O. m. lieten zij 52 bulletins verschijnen, Waarin verschillende reeds vergeten of nog ac- tueele producten beschreven zijn. In de bloeiperiode van handel en nijverheid 19011910 namen de heeren J. T. Cremer, oud minister van Koloniën, en dr. H. P. R. Hu brecht, lid van de Tweede Kamer, het initia tief om den grondslag van het museum uit te Weiden door het oprichten van een Koloniaal Instituut. Maar in 1909 kwam een crisis (ver geleken met latere crises een heel tamma!), Waardoor de plannen bleven liggen tot 1910. I>r. Hubrecht, die hoewel hij zelf nooit in Indië ts geweest, geweldig veel heeft tot stand ge- kracht zoowel door zijn stuwend initiatief als boor reusachtige giften, wilde iets grootsch. Een instelling, die niet alleen museum was, maar °ok tropische hygiëne en de geestelijke cultures van indië zou bestudeeren. Daaruit is de afd volkenkunde en Tropische hygiëne ontstaan. Een comité van voorbereiding, waarvan de heer Cremer voorzitter werd, zou deze plannen na- ber uitwerken en het kreeg van alle zijden de grootste sympathie en medewerking. De bedoe ling was een nauwen band te scheppen tusschen Wetenschap en practijk. Lezingen en schóól- verzamelingen die in dertig jaar van 1000 *ot 4200 zijn uitgebreid moesten dat ideaal Verwezenlijken en dat is zoo gebleven tot den kuidigen dag toe. Dr. Greshoff, uitnemend In disch deskundige en scheikundige, had in zijn laboratorium sinds 1898 al de eerste onderzoe kingen verricht. In 1899 werd een aparte Suri- kaamsche zaal opgericht, waar dezelfde pro ducten werden besproken als thans nog. De commissie van voorbereiding, die bestond kit de heeren C. J. Hasselman, J. W. Cremer, dr. H. F. R. Hubrecht, O. W. G. Brieglet, S. P V. Eeghen, dr. C. W. Janssen, M. P. Voute en W. IJzerman, wendde zich in 1910 met een beroemd geworden memorie tot het Nederland sche volk, welke oproep ruimen weerklank vond. In die memorie werd vastgesteld, dat noodig Was: grond om een gebouw te stichten, kapi- 'aal, terrein, geld voor exploitatie en organi satie. De „bedeltocht" werd een zegetocht. Een |r<k>t aantal personen werd „stichter" en wei a /25.000 per persoon! Op die wijze kwam het Wiillioen vlot bijeen en toen ging men praten jhet de gemeente Amsterdam. Eerst wilde men bet museum plaatsen in plan-Zuid, maar ten slotte kreeg men voor 1 de oude Oosterbe- Svaafplaats, waar in 1894 voor het laatst begra- ven was, in eeuwigdurende erfpacht. Oude Am sterdammers zullen zich het hekkepoortje en de 'Wee oude huisjes: lijkenhuisje en portierswo- hing, nog wel herinneren. Dit terrein lag in be nabijheid van de universiteitslaboratoria en "at kwam goed van pas. Op 3 Augustus 1910 werd de eerste stichtings- J^gadering gehouden. De Maatschappij voor verheid gaf haar heele bezit, de boekerij en r® werkers. Dat is eerst niet van harte gegaan, jkuur de heer Cremer decreteerde: „als jullie et niet geven, zorgen we er zelf voor." Altijd zit sindsdien nog een vertegenwoordiger J*h de Maatschappij in den Raad van Bestuur. r°k Artis hielp door haar rariteitenkabinet ai j° staan en zoo was er zeer veel medewerking. ,n 1910 werden de statuten goedgekeurd en een *jaPitaal van ƒ1.300.000 bijeengebracht, waarbij gemeente Amsterdam nog extra 300.000 *ax. Dat kwam zoo: Haarlem wilde ook graag het museum binnen zijn muren hebben en concurreerde dus met Amsterdam. Maar aan deze stad werd als hoofd- en handelsstad de voorkeur gegeven en bovendien had Amster dam een hygiënisch laboratorium voor zijn uni versiteit noodig. Het stelde daarom de nieuwe stichting voor gezamenlijk een laboratorium op te richten. Amsterdam zou 3 ton geven aan het Instituut, dat hiervan weer 1 ton voor het labo ratorium zou terugstorten. Het Departement van Koloniën droeg 50.000 bij, het Departement van Binnenlardsche Zaken 10.000 en de gemeente Amsterdam een vierde van de exploitatiekosten met een maximum van 30.000. Het kapitaal was voor 65 pet. Amsterdamsch, 19 pet. Haagsch en 16 pet. van elders. Voor het gebouw werd uitgetrokken ƒ1.300.000 en aan drie architecten: dr. E. Ouypers, M. A. v. Nieukerken en Ouwen- dag opdracht gegeven plannen te ontwerpen, Ten slotte werd dat van den heer Nieukerken ge kozen. Maar de Schoonheidscommissie keurde het af! Het vond den bouwstijl niet mooi en was boos, omdat er maar drie architecten waren uit- genoodigd. Victor de Stuers zei echter: het is een mooi bouwplan en dat gaf den doorslag voor den Amsterdamschen gemeenteraad, die het plan goedkeurde. Ruim een millioen was ervoor uitgetrokkenzeven millioen heeft het ge kost! Dat is echter een gevolg van den oorlog geweest. Op 4 Jan. 1913 werd het oude koloniale mu seum overgedragen aan het nieuwe Koloniale Instituut. Op 30 April droeg Amsterdam het terrein over en in 1915 kon met den bouw wor den begonnen. Eenige moeilijkheden leverden nog de vaste graven op de voormalige Ooster begraafplaats op, welke moesten worden ontzien en waardoor 't gebouw ook zulk 'n eigenaardigen uitgestrekten vorm heeft gekregen. Het labora torium voor tropische hygiëne, dat in samen werking met de gemeente Amsterdam werd ge bouwd, was begonnen in 1914 en voltooid in 1917. Maar zoo vlot ging het met het hoofd gebouw niet. Door den oorlog stegen de kosten van materialen en de loonen zoozeer, dat de aannemer van den bovenbouw zijn contract niet kon nakomen. In 1918 was van het bouw- kapitaal nog slechts 8 ton over en de kosten stegen van 2 op 4 millioen. De Regeering aroeg toen voor de helft bij, dr. Hubrecht toonde zich weer eens Amerikaansch royaal en gaf een half millioen en de Indische cultures droegen ponds pondsgewijs de rest bij, zoodat het uiteindelijk in 1922 onder de kap was en in 1923 de jubi leum-tentoonstelling over Amsterdam kon her bergen. In een paar weken tijds waren er 2G3.000 bezoekers. Maar weer moest er geld zijn voor den verderen afbouw en weer gaf dr. Hubrecht een half millioen, particulieren ook een hall millioen en de Regeering anderhalf millioen. Dr. Hubrecht deed nog een eerehal cadeau, die 125.000 kostte en benoemde ten slotte het In stituut tot zijn erfgenaam. Tragisch is wel, dat hij, die zooveel schonk en medewerking ver leende, het gebouw nooit geheel voltooid heeft gezien, op 9 October 1926 is het officieel ge opend onder de meest slechte weersomstandig heden, waardoor het officieele programma ge heel in de war liep en allerlei incidenten ont stonden Intusschen zijn de gebouwen, die voor ƒ6.500.000 te boek stonden, vrijwel geheel af geschreven. Op een kapitaal van 3 millioen om vat de exploitatie-rekening thans 336.000, heel anders dan men het zich destijds had voorge steld. Ten slotte nog de voorzitters: achtereenvol gens de heeren J. T. Cremer, dr. Hubrecht, ba ron Röell, v. Lidth de Jeude en waarn. W. C. Bonebakker. Alg. secretarissen: C. J. Hassel man, prof. H. Wijsman, D. W. f. Rees, ir. Th. P. Delprat, E. P. Westerveld en P. J. Gerke. Directeuren: P. C. v. Eeden, dr. M. Greshoff, dr. J. Dekker. Afd. Volkenkunde: prof. J. C. v. Eeden, J. C. Lamster en B. J. C. Schrieke. Tropische hygiëne: prof. dr. J. v. Loghem, prof. Kunen, prof. Schuffner en prof. E. P. Snijders. Bibliothecarissen: Barconier, Utermark en mej. Soelaart. De oudste personeelleden zijn mej. IJzerdraat, conservatrice van het Han delsmuseum en de heer Beers, chef de bureau Voordat het museum definitief was afge bouwd, heeft het Instituut in velerlei gebouwen gezworven: Damrak 26, Sarphatistraat 34, PI. Middenlaan 15 en PI. Prinsenlaan. Oorspronkelijk had men een grootsche Jubileum-tentoonstelling opgezet, doch we gens de tijdsomstandigheden is ze zeer ver kleind. Een onderdeel van de Jubileum-tentoon stelling (14 Sept.15 Oct.) zal de histori- Een kijkje in het jubileerende Koloniaal Instituut te Amsterdam sche afdeeling vormen, welke een aantal der belangrijkste geschiedbronnen zal exposee- ren uit de periode 15951811. Deze afdeeling wordt samengesteld onder leiding van dr. F. W. Stapel, die daarbij de volledige medewerking heeft verkregen van den Algemeenen Rijksarchivaris en van het Instituut voor de Taal-, Land- en Volken kunde van Nederlandsch-Indië te 's-Gra- venhage, dat de kostbare Koloniale Biblio theek exploiteert. Naast eenige interessante archivalia (ori- gineele brieven, reisjournalen, kaarten en andere documenten) zal een keuze worden vertoond uit de meest waardevolle boek werken, die zich met het genoemde tijdperk bezighouden. Voorts omvat de expositie het handels- museum en nieuwe aanwinsten van de afd. Volkenkunde. Zooals wij reeds gemeld hebben, is in Den Haag overleden in den ouderdom van 84 jaar de heer B. Dijckhoff, stichter van de N.V. Kle dingmagazijnen Dijckhoff Zoon. De heer Dijckhoff werd te Haren in Westfalen uit een oud ambtenarengeslacht geboren. Op 17-jarigen leeftijd, in 1872, kwam hij naar Nederland. Hij bekwaamde zich te Amsterdam In den lakenhandel en richtte in 1873, als een der eersten in den lande, te Utrecht een heeren confectiebedrijf op. Het bedrijf groeide gestadig en in 1907 ging- de heer Dijckhoff over tot de stichting van de confectiemagazijnen op de Groenmarkt te 's-Gravenhage. Het meest karakteristieke van deze bekende figuur in het Nederlandsche bedrijfsleven was het sterk ontwikkelde sociale gevoel, dat hem, reeds lang voordat de wetgever er toe dwong, als eerste in ons land de Zondagsluiting e.a. dergelijke maatregelen voor zijn personeel deed invoeren. Als warmvoelend mensch heeft hij talloos velen in Den Haag en ver daarbuiten door zijn groote vrijgevigheid aan zich verplicht. Zijn verdiensten op sociaal en charitatief ge bied zijn door Kerk en Staat erkend, die hem benoemden tot commandeur in de Orde van den H. Gregorius den GFrooten en ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Naar wij vernemen, zal het bekende kasteel Nijenrode te Breukelen binnenkort een andere bestemming krijgen. Reeds eenige jaren had dit prachtige slot aan de Vecht geen vasten bewo ner en werden slechts enkele vertrekken door den eigenaar, wijlen den antiquair Goudstikker uit Amsterdam, als showroom gebruikt, terwijl eenige zalen en de schitterende tuin door de N.V., die Nijenrode exploiteerde, waren inge richt als restaurant. De theeschenkerij, die in de zomermaanden druk bezocht werd door Utrechtenaren en Amsterdammers, veel werd ge bruikt voor groote partijen en feesten, zal nu verdwijnen. Het kasteel is nJ. in andere handen over gegaan, en het zou de bedoeling van den nieu wen eigenaar zijn Nijenrode als buitenverblijf in gebruik te nemen. Maandag 2 September zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Algemeene Katholieke Werkgevers- vereeniging werd opgericht. Dien dag zal om tien uur de algemeene gees telijke adviseur, dr. Cassianus Hentzen O.P.M., pastoor te Haarlem, een H. Mis van dankbaar heid opdragen in de kerk van den H. Paschalis Baylon aan den Wassenaarscheweg te Den Haag. Een verdere viering zal in verband met de tijdsomstandigheden niet plaats hebben. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft Woens dag uitspraak in eenige zaken gedaan. De 35-jarige G. B„ dienstplichtig soldaat, was door den Krijgsraad te Utrecht veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens het wegnemen van goederen, toebehoorend aan het Rijk. Het Hof legde deze straf voorwaardelijk op. De Zeekrijgsraad veroordeelde W. G. W„ ma troos 3e kl„ 31 jaar, tot 1 maand gevangenis straf wegens verduistering. Ook deze straf werd door het Hof voorwaar delijk opgelegd. Bevestigd werd een vonnis van den Krijgs raad te Utrecht, waarbij de 23-jarige dienst plichtig soldaat H. W. uit Hilversum wegens po ging tot diefstal te Zeist is veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De 26-jarige M. W. J. van der W„ dienstplich tig soldaat, is door den Krijgsraad te 's-Herto- genbosch veroordeeld tot 6 weken gevangenis straf wegens diefstal. De straf werd voorwaar delijk opgelegd. Bevestigd wérd een vonnis van den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch, waarbij de 20-jarige J. H. van der Z„ soldaat bij het korps motordienst, is veroordeeld tot 3 maanden hechtenis voor waardelijk. In November 1939 met een vrachtauto rijden de te Erp, langs de Zuid-Willemsvaart, veroor zaakte hij een botsing met een anderen vracht auto, waarvan de bestuurder, J. J. Ottenheym, door den hevigen schok werd verpletterd. Eveneens werd bevestigd een vonnis van den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch, veroordeelende den 27-jarigen korporaal B. J. W. wegens dief stal tot een gevangenisstraf van 36 dagen. De 34-jarige soldaat W. P. F. te Leiden was door den Krijgsraad te 's-Gravenhage veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk wegens diefstal. Het Hof heeft dit vonnis bevestigd. De 23-jarige H. H. S„ soldaat, wonende te Men schrijft ons: Sobriëtas verspreidt dezer dagen een klein, keurig gastyleerd vouwblaadje, dat als titel draagt: Een weldaad. Sobriëtas wil van de situatie profiteeren om propaganda te maken voor levensversobering, beperking van genotzucht. Menig lezer zal zich verbaasd afvragen of dit niet te veel van het goede is. Is er immers al niet genoeg beperking: en inkrimping? Wie heeft er nog geld om uit te gaan? En zelfs als men geld heeft, is de gelegenheid om uit te gaan aanzienlijk verminderd. De bon doet de rest. Boter op den bon, suiker op den bon, slaolie op den bon, vet op den bon, brood op den bon. Moet er dan in de beperking, die zich uit strekt tot de meest noodzakelijke levensmid delen en kleeren, nog meer beperkt worden? Wie drinkt er nu nog alcoholische dranken? Ze zijn te duur. En toch Sobriëtas heeft misschien nog nooit zoo'n zeldzame kans ge had om haar idealen te verwezenlijken, als nu. Immers: wat nu gedwongen toch moet on dergaan worden, wordt meteen gemakkelijk voor goed geleerd. Vroeger was de sprong veel groo- ter. Voor velen beteekende het ideaal van So briëtas zoo waar een heroïeke daad, waartegen zij niet opgewassen bleken. Maar nu. Wat de vrije wil wellicht niet aandurfde, heeft de situatie tot noodgedwongen wet gemaakt. Men moet. Straks zal men er aan gewend zijn. Men zal niet beter meer weten. Zou het eigenlijk niet dom zijn deze gelegenheid tot blijvende soberheid onbenut te laten voorbijgaan? Wat was het vroeger moeilijk de menschen Rotterdam, werd door het Hof veroordeeld tot I over te halen om lid te worden van Sobriëtas. 2 maanden gevangenisstraf met afrek van pre- Wat moet het nu gemakkelijk' zijn. Neen, wat ventief en voorwaardelijk. Dit geschiedde met Sobriëtas vraagt, is niet te veel van het goede, vernietiging van een vonnis van den Krijgsraad Sluit u aan bij Sobriëtas, nu de distributie een te 's-Gravenhage, die 6 weken had opgelegd met gedwongen onthouders-beweging is. „Minder aftrek, wegens oplichting. uitgaand leven" zegt het vouwblaadje, meer De 23-jarige J. van G., wonende te Utrecht, huiselijk familieleven veredelt de vreugd van had zich schuldig gemaakt aan oplichting en den mensch, brengt zon in het gezin, beveiligt werd deswege door den Krijgsraad te 's-Graven- veler karakter en herstelt al sparend aan on- hage veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf noodige en nuttelooze uitgaven de gezins met aftrek. welvaart." Het Hof veranderde deze straf in 136 dagen Ja, dat zijn prachtige ideeën en prachtige gevangenisstraf met aftrek. werkelijkheden. Heeft 't daaraan in het ver- Wegens diefstal heeft de Haagsche Krijgsraad leden niet gemankeerd? tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld den Maak de gedwongen beperking tot een vrij- 21-jarigen G. C. B. uit Bergen (N.-H.). Het Hof willige beperking. De waarde van de komende vernietigde dit vonnis en sprak een veroordee- ontbering wordt er door verhoogd, ling uit van 2 maanden plus ƒ15 boete, voor Neem even een kaart en noteer: Aan Sobrië- wat de gevangenisstraf betreft voorwaardelijk. tas, Ververstraat 30, Den Bosch. Uw naam en De 28-jarige E. K. P. is door den Haagschen adres. Krijgsraad veroordeeld wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel tot 14 dagen hech tenis voorwaardelijk. Het Hof bevestigde dit von nis. f. Ten slotte werd ook bevestigd een vonnis van den Haagschen Krijgsraad, waarbij de 28-jarige soldaat uit Scheveningen T. P. R. is vrijgespro ken van den hem ten laste gelegden diefstal. Nu het toer-automobilisme heeft afgedaan en auto's alleen nog voor strikt noodzakelijke doeleinden gebruikt mogen worden, is het merkwaardig te zien, hoe het publiek zich aan past. De A. N. W. B„ die iederen zomer auto- Het beleid van het bestuur door I en riJwieltochten met onbekende bestemming de leden'bekrachtigd uitschrijft, heeft nu de eerstgenoemde van het programma moeten schrappen. Thans en wel- DeVereeniging van directeuren en uitgevers licht mede door de verhoogde beiangstel- van dagbladen „De Nederlandsche Dagbladpers" hield te 's-Gravenhage haar jaarlijksche alge- r clsen ZIjn be rywieltochten meene vergadering, waarin 62 leden, vertegen- I van den A.N. W.B. dit jaar zeer bijzonder in woordigend de overgroote meerderheid der Ne- trek. deriandsche dagbladen, aanwezig waren. De eerste tocht, door het Zuid-Hollandsche Het bestuur deed in deze vergadering verslag van zijn werkzaamheden in de laatste maanden t er" en Passengebied, trok reeds het buiten en lichtte zijn standpunt ten opzichte van de gewoon groote aantal van ruim 800 deelnemers, bestaande situatie en zijn plannen voor den Voor den tweeden tocht, die op Zondag 25 Zooals bekend ijveren thans verscheidene in stanties voor den aanleg van een spoorweg over den Afsluitdijk, waartoe men de mogelijkheid op dit oogenblik klaarblijkelijk gunstig acht. Er zijn evenwel ook deskundige stemmen, die deze plannen niet steunen. In het Juli-Augus- tusnummer van het orgaan der Verkeersfede- ratie komt een artikel voor, waaraan we het volgende ontleenen: Wij gelooven dat de Overheid zich zeer terecht voorshands onthoudt van sympathiebetuigingen met een plan waarvan op zijn gunstigst gezegd kan worden dat het in technischen zin onge twijfeld uitvoerbaar is. Ditzelfde kan intusschen ook worden betoogd ten aanzien van ontelbare andere projecten, doch hiermede is de wen- sehelijkheid hunner tenuitvoerlegging natuur lijk nog geenszins aangetoond. Integendeel kan in het groote meerendeel van dergelijke geval len worden aangenomen dat hun verwezenlij king stellig niet economisch verantwoord zou zijn. Dat dit bezwaar ook in de kringen der voorstanders van verderen spoorwegaanleg wordt gevoeld, blijkt wel uit de behoefte om het zwaartepunt van het betoog te verleggen naar de daardoor te scheppen werkgelegenheid. Omtrent de werkelijke mérites of bestaans- kansen van een spoorweg over den Afsluitdijk valt dan ook weinig positiefs «ïede te deelen. De courantberichten toonen zich eveneens met betrekking tot dit aspect opmerkelijk sober. En het te dezer zake door de Friesche K. v. K. ge leverde betoog klinkt geenszins meesleepend; integendeel doen de daarin opnieuw opgerakelde argumenten bepaald ietwat perfunctoir en mat aan, als wilde men zich weliswaar niet geheel van adhaesie onthouden, doch zonder het vuur der heilige overtuiging. Inderdaad kan nauwe lijks eenige geestdrift worden verwacht voor een nieuwen spoorwegaanleg in een tijdperk waarin slechts enkele zeer druk gefrequenteerde lijnen zich. weten te bedruipen, en het over groote deel 'noodlijdend blijkt te zijn. Een nieu we treinverbinding met Friesland wordt waar lijk niet bepaald met ongeduld verbeid. Zelfs al zou men zooals ook de Friesche K. v. K. doet bij wijze van argument het achterland van Groningen, zelfs tot Hamburg toe, er bij halen, dan blijkt ook deze overweging geen betere perspectieven te openen, want juist die oostelijk gelegen streken zouden als vanouds blijven graviteeren op de reeds bestaande rail verbindingen; voorts heeft nóch Friesland, nóch Noord-Holland zelf zóóveel onderling vervoer aan te bieden dat daardoor het bouwen Van een nieuwen spoorweg gerechtvaardigd zou kunnen worden. Een op zichzelf alleszins begrijpelijke overweging der Friesche hoofdstad dat iedere additioneele verbinding als winst verwelkomd moet worden, vermag tegenover bedenkingen van een breeder of van een algemeen belang geen kracht van argument uit te oefenen. Wat zou men zien gebeuren indien in weer wil van al dergelijke zeer ernstige tegenargu menten zulk een spoorweg er eens toch kwam? Moet niet worden gevreesd (zulks naar analo gie van den tot dusverre door den spoorweg en zijn medestanders gevoerden betoogtrant), dat het verkeer over den afsluitdijk In dat geval geheel of nagenoeg geheel voor het rail- bedrijf zal worden opgeëischt? Wat het perso nenvervoer betreft, was een soortgelijke toestand zelfs zonder spoorweg reeds bereikt, doordat het geheele openbare reizigersvervoer over den af sluitdijk al aan de A.T.O. was toegewezen. De spoorweg zou dan nog slechts zijn eigen dochter te verzwelgen hebben, een verrichting die meermalen gebleken is, met opmerkelijk gemak te worden uitgevoerd. Ook echter ten aanzien van het goederenvervoer zou verwacht moeten worden, dat onder de leuze van coördinatie of van onderlinge samenwerking of van welk an der aantrekkelijk lijkend devies ook, getracht zou worden, om ter wille van den alsdan aan wezigen spoorweg, het particuliere motorweg- vervoer geheel van den afsluitdijk weg te drin gen en wellicht zelfs het op overeenkomstige eindpunten aangewezen waterverkeer aan be perkingen te onderwerpen. Ingeval ooit ln het goederentransport tot een vergunningsstelsel a l'instar van het busverkeer mocht worden over gegaan, zouden aanvragen om via dén afsluit dijk te vervoeren geen grootere kans op inwil liging maken, dan b.v. een verzoek om een bus lijn Amsterdam—Rotterdam of Den Haag- Utrecht te mogen exploiteeren. De afsluitdijk zou dan nog slechts bestaan uit een spoorbaan en een fietspad, benevens daarnaast een auto snelweg, waarop men slechts af en toe een per sonenauto of een vrachtauto in „eigen vervoer" zou zien rijden, doch die overigens ongebruikt zou blijven liggen. Indien aan het argument van werkverschaf fing eenige waarde mag worden toegekend, dan zou zich voor het spoorwegwezen zoo waarlijk opnieuw een gouden eeuw gaan openen; want dan behoorden wij eveneens de Veluwe en de Haarlemmermeer en den Noordoosthoek des lands te doorspekken met nieuwe spoorwegen. In plaats van de aldaar nog aanwezige lijntjes wegens bloedarmoede stop te zetten en deels zelfs op te breken. Voor het opheffen en sloopen van oneconomische spoorlijnen is intusschen nimmer als argument aangevoerd dat hierin zulk een prachtig werkobject zou zitten. Wie zal bij het bestrijden van werkloosheid bij voorkeur een object kiezen waarvan te vree zen is dat het na voltooiing gebruikt zal worden om elders nieuwe werkloosheid te doen ont staan.... Wanneer er behoefte gevoeld wordt aan werkobjecten, dan kan waarlijk nog wel iets nuttigèrs worden gevonden. Landaanwin ning, grondverbetering, opruimen van rommel hoeken in stad en land, verbetering van land- en waterwegen, verfraaiing van dorpen, steden en platteland, behoud van natuur- en cultuurmo numenten.... de lijst is schier onuitputtelijk. Doch geen enkel object behoort voor uitvoering uit dezen hoofde in aanmerking te komen tenzij vaststaat dat het aan de economische of sociale of cultureele uitrusting van volk en land een voruitgang bezorgt, en niet een stap achter waarts. Dat een nieuwe spoorlijn in schier alle op zichten op een minus moet uitloopen, valt in derdaad te verwachten. Aanleg zou dan ook slechts toelaatbaar mogen heeten op grond van bijzonder gewichtige redenen die ln het alge meene belang zouden dienen te wortelen. Alleen op dergelijke gronden kan eventueel berust wor den in hetgeen zonder zulke gronden geld ver morsen zou moeten heeten. Argumenten van zulk een aard zijn echter nog niet vernomen Een ernstige vermaning schijnt dan ook op haar plaats om niet lichtvaardig het toch reeds zoo drukkende spoorwegprobleem te gaan verzwaren door er nog een duren spoorweg bij te maken. nieuwen tijd uitvoerig toe. De vergadering sprak haar vertrouwen ln het bestuur uit en gaf met 47 tegen 7 stem men het bestuur, dat zich uiteraard van stemming onthield, volmacht, op de voorge nomen wijze met doorvoering zijner plannen, o.a. gericht op de onverwijlde instelling van een Nederlandschen Persraad ln samenwer king met den Ned. Journalistenkring, den Raad van Voorlichting en de daarvoor even tueel in aanmerking komende andere in stanties, door te gaan. De heer P. W. Peereboom, die periodiek aftrad, werd tot bestuurslid herkozen. Voorts werd de heer H. Kuypers, die onlangs is afgetreden als directeur van De Maasbode, wegens zijn vele en groote verdiensten jegens de vereeniging, waarvan hij een der oprichters Is, tot eerelid benoemd. Aan het slot der vergadering, waarin nog ver schillende belangrijke bedrijfsaangelegenheden werden behandeld, werd uit de vergadering den voorzitter, den heer J. W. Henny, ter gelegen heid van zijn tienjarig voorzitterschap warme hulde gebracht voor zijn voortreffelijke leiding en voor het vele dat hij gedurende zijn voorzit terschap in het belang der Nederlandsche pers heeft tot stand gbracht. Augustus gereden wordt door het Gooi en de I Stichtsche lustwarande, hebben zich bijna 1000 deelnemers laten inschrijven. De Bestuursraad van de Nederlandsche Vak centrale heeft ln een spoedvergadering de leden geadviseerd te besluiten tot het stichten van een nieuwe Vakcentrale en het opheffen van de Ne derlandsche Vakcentrale. Verscheidene bestuursleden namen aan de discussie deel, waarna de afgevaardigde van den C. B. P. T. T., de heer Van Giessel, de navol gende resolutie indiende: „De Bestuursraad van de N. V. C„ in speciale vergadering bijeen, gehoord het verslag over de gevoerde besprekingen en lettende op het een stemmig advies van het Algemeen Bestuur; zich plaatsende op het standpunt van de noodzaak te komen tot eenheid van arbeiders, hoofdar beiders en ambtenaren; besluit in het algemeen Nederlandsch belang deze eenheid met alle ge- eigende middelen te bevorderen, meer in het bij zonder door fusie met het N. V. V. en ontbinding van de N. V. C., teneinde te komen tot stichting van een nieuw Vakverbond, dat alle werknemers in Nederland zal kunnen omvatten; draagt aan het dagelijksch bestuur van de N. V. C. op, met inachtneming van artikel 1702 B. W. en artikel 15 van de Statuten, alle maatregelen te nemen, die tot uitvoering van dit besluit en tot liquida tie van de N. V. C. noodig zijn." Deze resolutie werd met op drie na algemeene stemmen aangenomen. De stichting R. K. Vrouwenkliniek „Bethle hem" heeft aan de houders van obligatiën in de 4 pet. leening groot 350.000 d.A. 1937 een brief gezonden, waaraan het volgende is ont leend Aan de kliniek te 's-Gravenhage is door den oorlog een schade toegebracht, welke naar ra ming 146.500 bedraagt, terwijl de schade aan inventaris en instrumentarium op ongeveer 32.000 wordt geschat. De Stichting Zuid-Holland 1940 acht het ver- leenen van een voorschot slechts dan mogelijk, indien vooral de meerderheid der obligatiehou ders er in toestemt, dat rentebetaling en af lossing op de obligatieleening slechts dan zal plaats hebben, indien en voor zoover uit da exploitatierekening rente en aflossing zullen zijn betaald op het bedrag, dat de toe te kennen schadevergoeding eventueel, mocht overtreffen. Tot uitvoering van het bovenstaande kan de Stichting Zuid-Holland 1940 er zich mede ver eenigen, dat het college van regenten tot zeker heid van het bedoelde crediet een eerste hypo theek verstrekt op de onroerende goederen der kliniek en voorts een cessie afgeeft op de later door het Rijk uit te betalen schadevergoeding. Het is voorts noodzakelijk de leening onder trustverband te brengen, waartoe het college van regenten zich thans tot de obligatiehouders wendt. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor acte M.O. de dames H. W. Swaneveld te Amsterdam en V. E. R. Waardenburg te Arnhem en de heeren H. Meiners te Den Haag en G. C. van Oosten te Delft. Afgewezen 4 candidaten. HAARLEM. Geslaagd voor het gedeelte B: G. Westemeng, Durgerdam; A. Zuiderveld, Koog a. d. Zaan; W. H. J. H. Oldehove, Haarlem; Joh. de Zaayer, Haarlem; C. H. Wille te Haar lem; J. J. Commandeur te Heiloo; C. Weber, Zandvoort; H. F. Peelen, Amsterdam; A. Rijns- berg, Amsterdam; A. J. Bijleveld. Amsterdam. De examens zijn afgeloopen. Men verzoekt ons opname van het volgende In verband met het vervroegde begin van de colleges aan de verschillende universiteiten 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel 1: P. M. Zeil, Amsterdam. Voor deel 2: P. G. L. R. en hoogescholen, wordt de aandacht van de I Dahmen, Gulpen (L.). aankomende studenten er op gevestigd, dat evenals vorige jaren de katholieke studenten verenigingen de aangewezen vereenigingen zijn voor de katholieke studenten. Het programma van het vereenigingsleven is geheel aangepast aan de gewijzigde omstandig heden. Allen, die het plan hebben, een universitaire studie te beginnen en die nog geen Inlichtingen ontvingen kunnen deze verkrijgen bij het secre. tariaat van de Unie v. Kath. Stud. Vereenigin gen; Rapenburg 24, Leiden. PaterCanisius Caanen viert a.s. Zondag in het klooster der paters Ongeschoeide Carmelieten te Geleen zijn 25-jarig priesterfeest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5