Engeland verwacht binnenkort aanzienlijke hulp van Amerika Duitsche Weermacht beleedigd Ruim vijf ton oorlogs schade te Tilburg Verduistering Grieksche reservisten opgeroepen Kard. Goma y Tomast Maandag beginnen de besprekingen van de defensic-comm issie Oude en nieuwe Boekhandel H. de Vries Zitting Krijgsgerecht te Arnhem r VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS KERKNIEUWS H. HOGE LAND Zv Brand in Atheensche militaire depots Politieagent verspreidde onware geruchten Svlikan ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 - AVONDBLAD Kerkwaskaaïsen en Wierook ROEBMONO DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND v Franco roemt de verdiensten van den overleden kerkvorst De filmtentoonstelling te Venetië Roosevelt over de eischen der defensie l 'J- - lil; BW SCHOOLBOEKEN BIT VOORRMB LEVERBAAR 'W /O Rotterdamsche kinderen weer naar huis Vacantie in Gelderland doorgebracht Haven van Drontheim wordt vergroot VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG 22563 Hotel Restaurant Chateau Bleu DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Papier en kleeding uit aardappelloof Volgens denkbeeld van den Fiilirer Knoeierijen met deviezen in Engeland Tal van schepen in Engel- s'clie havens iÜ t Ontruiming van Dover? Vertrekt Tsjang Kai Sjek uit Tsjoengking? KOUDE EN SNEEUW IN BOSNIë kunnen in elk kwantum geleverd worden, ook op contract voor latere levering. Bestellingen uitsluitend aan fabrikant. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ALGEMEENS FMESCHE LEVENSVERZEKERING-MIJ. Leeuwarden Burmaniahuis GROOT-NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845 Amsterdam Van Brienenhuis Beider garantie voor aUe verzekerden De laatste controle voor den start. Ilcinkel He 114 vlier/booten worden ge ïnspecteerd, voordat ze te water gelaten worden, om op te stijgen voor hun verkenningsvluchten boven de Noordzee (foto weitbiid) De commissies tot schatting van de oorlogs schade in Tilburg hebben hun rapporten uitge bracht aan B. en W. In totaal zijn 3400 panden dcor het oorlogsgeweld beschadigd. De totale schade wordt geraamd op f 520.000, als volgt ge specificeerd: Eigendommen f 263.000, inboedels en inventarissen f 130.000, voorraden f 30.000 en bedrijfsschade f 90.000. Vrijdagavond om kwart voor 7 brak, waar schijnlijk door hooibroei, brand uit in den hooi berg van den landbouwer A. C. Spithoven te Werkhoven. De berg stond in een oogwenk in lichter laaie. De met riet gedekte kapitale boer derij, die op korten afstand van den hooiberg staat, vatte na korten tijd vlam en ging met den geheelen voorraad hooi en hoven verloren. Van den inboedel kon een groot gedeelte worden ge red. ■n Zonsondergang Z4 Augustus 20.47 Zonsopgang 25 Augustus 6.38 Zonsondergang 25 Augustus 20.45 ATHENE, 24 Aug. (.D.N-B.) Heden zijn reservisten, die tot verschillende catego rieën van bijzondere wapens behooren, op geroepen om een maand lang manoeuvres mee te maken. MADRID, 24 Aug. (D.N.B.). Generaal Franco heeft gisteren bij het overlijden van Kardinaal Goma y Tomas, primaat van Spanje, een regeeringsdecreet geteekend, waarin de verdiensten van den kerkvorst vooral tijdens den Spaanschen burgeroorlog worden erkend. Het decreet bepaalt, dat den doode bij zijn begrafenis militaire eer zal worden bewezen, welke verschuldigd is aan een militair van den rang van gene- raal-veldmaarschalk. ATHENE, 24 Aug. (D.N.B.) Gisteravond is brand ontstaan in de oude militaire depots. De oorzaak is onbekend. Stoffen en dekens ter waarde van tien millioen drachmen zijn ver brand. Er is een commissie benoemd om een onderzoek naar de ramp in te stellen. Op de film tentoonstelling in Venetië zullen behalve Duitschland en Italië met speelfilms en documentaire films, ook Zwitserland en Hongarije met een speelfilm, Zweden en het protectoraat Bohcmcn cn Moravië en eveneens Roemenië met een documentaire film vertegen woordigd zijn. WASHINGTON, 24 Aug. (D.NJB.). De „Daily Mail" meldt, zoo wordt uit Londen vernomen, dat Engeland binnenkort verdere zeer aanzienlijke hulp van president Roose velt zal krijgen. Men verkeert hier echter in absolute onzeker heid over de plannen van Roosevelt te dien aan zien. Roosevelt heeft herhaaldelijk met stellig heid verklaard, dat dc levering van torpedo jagers aan Engeland niets met het Engelsche aanbod van steunpunten ,iu de Engelsche be zittingen op het westelijk halfrond te maken heeft. In de gisteren gehouden persconferentie heeft de president verklaard niets over deze steun punten of de levering van torpedojagers te kun nen mededeelen. De bladen vermoeden daarom, dat Engeland alleen dan de steunpunten wil ver pachten, indien de torpedojagers geleverd wor den, docht dat Roosevelt wegens de sterke op positie in het congres aarzelt op het aanbod in te gaan. De Britsche ambassadeur lorei Lothian heeft een langdurig onderhoud met admiraal Stark gehad, daar deze onlangs officieel verklaard heeft, dat hij het afstaan van torpedojagers on mogelijk achtte, omdat dan gedeelten van de Stille-Oceaanvloot in den Atlantischen Oceaan dienst zouden moeten doen, waardoor de Stille Oceaanvloot op ongewenschte wijze verzwakt zou worden. Dc Senaat heeft heden aan het Witte Huis een wet ter ónderteekening voorgelegd, waarbij president Roosevelt gemachtigd wordt de natio nale garde en de legerreserves voor twaalf maan den in werkelijken dienst op te roepen. WASHINGTON, 23 Aug. (D.N.B.). President Roosevelt heeft zich op de persconferentie uit gesproken tegen het uitstel van den militairen dienstplicht tot het volgend jaar. Hij wees er op dat het leger nog 800.000 man noodig heeft om de moderne legereenheden te kunnen organiseeren en oefenen. De jongste manoeuvres hebben getoond, dat de leden der nationale garde lichamelijk niet voldoende zijn geoefend en marschen van 25 K.M. als een te groote in spanning beschouwen, terwijl legers in Europa dagelijks 50 K.M. kunnen marcher ren. Voor het begin van het volgend jaar zal ook een deel der gemechaniseerde uitrusting gereed zijn, om te worden afgeleverd en dan zal men weliswaar de uitrusting hebben, maar er zullen niet genoeg manschappen ter beschikking staan. Een modern leger eischt een intensievere technische oefe ning. Maandag zal de Amerikaansch-Canadeesche commissie voor de beraadslagingen over de ge meenschappelijke verdediging haar besprekingen beginnen, aldus deelde Roosevelt gisteren mede. In politieke kringen te Washington neemt men aan, dat Laguardia tot lid der commissie is be noemd, omdat de democraten hopen, daardoor de stad New York bij de verkiezingen aan hun zijde te krijgen. Eveneens heeft,, naar de „Evening Star" meldt, president Roosevelt den uitgever Roy Howard dringend verzocht in de commissie zitting te nemen, omdat Howard eigenaar is van veertien belangrijke en in het geheele land gelezen kranten en omdat hij als lid der commissie zijn isolationistische houding waarschijnlijk wat zou moeten tempelen. Dat Howard het verzoek van de hand heeft gewezen, heeft Roosevelt zoo geërgerd, dat hij den uitge ver door zijn medewerkers liet brandmerken als iemand, die zijn vaderlandschen plicht veron achtzaamt. Oogsttijd in den Wicringermecr. Tien jaar geleden ontstond Neerlands twaalfde provincie. Thans neemt het landbouwbedrijt er de voornaamste, plaats in (foto Pax-Holland) JACOBIJNESTRAAT no. 3 GED. OUDE GRACHT 27—27 A BLOKKADE-TONE v> De Duitsche regeering heeft de totale blokkade van het Britsche eilandenrijk afgekondigd. De kaart geeft in een zwart gedeelte deze blokkade-zóne weer; neutrale schepen, die zich binnen deze gevaarlijke zónes begeven, stellen zich bloot aan het gevaar te worden vernietigd In de zaal van het gerechtshof te Arnhem vond Vrijdagmorgen een zitting plaats van het Duitsche krijgsgerecht onder praesidium van dr. Lehmann. Voor den aanvang dezer zitting werden de hecren rechters beëedigd. Het col lege bestond uit dr. Lehmann, praesident, ma joor v. Slicht en Obergcfrciter Schuck, raads- heeren.. Mejuffrouw de Maar van de Kom- mandantur fungeerde als tolk. De eerste zaak betrof 't lid van den opbouw- dienst L. H. uit Vlissingen, tijdelijk wonende in Ede. Deze oud-soldaat had op 14 Juli op den openbaren weg zich bcleedigend uitgelaten tegenover enkele Nederlandsche meisjes enten opzichte van de Duitsche Weermacht Ver dachte gaf het ten laste gelegde toe. Tegen twee meisjes had hij op den 14en Juli gezegd: „Als jullie nog langer met die Duitschers om gaan, gaat jullie kop er af. Wij hebben al die meisjes in een boek staan. En mettertijd doen we dat met al die „Moffen." pf,j informatie van dr. Lehmann bleek, dat de term „moffen" geen kwade of scheldbedoelingcn heeft in Ne derland. Op een vraag van den president welke bedoelingen H, had bij zijn uitlatingen, ant woordde verdachte: „Ik heb geen enkele kwade bedoeling gehad en wat die hoofden-afsnijderij betreft: dat zou ik heelemaal niet durven." Overigens verklaarde H. zijn schuld in te zien en spijt te hebben van zijn loslippigheid. Als eerste getuige werd gehoord een der meisjes, de 21-jarige H. H. uit Ede. Zij ver klaarde: Ik had verkeering met een Duitschen soldaat en ging hem ophalen. H. stond aan den anderen kant van den weg samen met den oud soldaat F. Verdachte riep toen: „Jullie koppen gaan er af. Dat doen we mettertijd ook met al die „Moffen." Deze getuige wilde de betiteling „Moffen" vergelijken met het Duitsche „kaas koppen." Verdachte merkte op niet over den weg ge schreeuwd te hebben. Het andere meisje, G. R. uit Ede, zcide even eens verkeering te hebben met een Duitschen soldaat. Zij vroeg aan H. en F. of de Duit schers niet uit dc kazerne mochten. Toen ant woordde H.: „Als dc oorlog voorbij is, gaan jullie koppen eraf!" Voorts getuigde nog een ijsco-ventcr, die bij het gebeurde aanwezig was, de 41-jarige v. M.. eveneens uit Ede. De getuigde legde voor wat dé uitlatingen van H. en F. betrof eensluiden de verklaringen af en zeide verder zich niet met de zaak te willen bemoeien, want hij zat „iederen dag midden tusschen de Duitsche sol daten." Na dit getuigen-verhoor nam dc aanklager het woord. Een lid van deii opbouwdienst heeft zich op ergerlijke wijze misdragen. Er werd bij het krijgsgerecht een aanklacht ingediend en zoo dient thans deze zaak. Verdachte beleedig de de weermacht. Wij, Duitschers, verlangen geen vriendschap van een oud-Nederlandsch soldaat, maar wij kunnen niet toestaan, dat het uniform van den opbouwdienst misbruikt wordt voor manifestaties tegen onze weer macht. Verdachte heeft Hollandsche meisjes bedreigd op een manier, die krenkend is voor de weermacht. Op deze wijze saboteert hij den vrede in Nederland en dat moet. gestraft wor den. Om een bijzonderen haat jegens de Duit schers te hebben had verdachte geen reden; hij heeft den strijd niet meegemaakt en geen per soonlijk leed geleden. Al deze omstandigheden in aanmerking nemend eischte spreker een hechtenisstraf van acht maanden. Verdachte H. betuigde nogmaals zijn berouw over het gebeurde en vroeg om clementie. Hier op ging het krijgsgerecht in raadkamer. Bij de heropening der zitting werd de zaak behandeld tegen F., die het gesprek van H. met de meisjes bijwoonde. Tegen hem vroeg de aan klager een hechtenis van twee maanden. Nadat het krijgsgerecht andermaal in raad kamer geweest was, las de president dr. Leh mann staande namens het Duitsche volk het vonnis voor. H. werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden; F. werd vrij gesproken. In duidelijke woorden gaf de presi dent de gronden aan, die tot uitspreken van dit vonnis aanleiding gaven. De houding van ver dachte H. kan uit een begrijpelijk nationaliteits gevoel verklaard worden. Het gaat echter niet aan, dat de drager van het Nederlandsche mi litaire uniform dc Duitsche weermacht bclce- digt. Iedere soldaat, ook de Nederlandsche sol daat, heeft zijn eer; wie die eer aangrijpt is strafbaar. Wij, Duitschers, willen in goede ver standhouding leven met dc bevolking en dat gebeurt, God zij dank, dan ook. De Nederland sche bevolking gedraagt zich correct, maar dan moet een lid van den opbouwdienst, ook al is hij nog jong, niet de Weermacht der Duitschers beleedigen. De generaal moet nu het uitgesproken von nis nog bekrachtigen. Voor den verdachte is hoogcr beroep niet mogelijk. De tweede zaak was die tegen den Arnhem- schen politie-agent A. G., die op den llen Juli valsche geruchten verspreid heeft door te ver tellen aan A. B. uit Vaassen, dat de spanning ieder uur groeide; dat de Duitschers er uit ge gooid zouden worden; dat er in Frankrijk 30.000 dienstweigeraars zouden zijn en dat in Arnhem reeds een trein met 500 dienstweigeraars ge passeerd was. Nadat de aanklager deze feiten had voorgelezen, vertelde de politieman zijn wedervaren. Hij had dienst op den Apeldoorn- scheweg nabij Moscowa, toen een heer hem aanhield die eerst naar een bepaald adres cn even later naar den toestand informeerde. „Ik zei tegen dien man: ik weet 't niet, maar ze zeggenDaarna volgde dan hetgeen in de aanklacht stond. Getuige A. B. uit Vaassen legde eensluidende verklaringen af. Sturmführer Baijer zeide van den commissaris der politie gehoord te hebben, dat C. een eerlijke „tüchtige" politieman is maar.,., hij praat te veel. De aanklager hield een zeer fel requisitoir, waarin hij het gedrag van den politie-agent als representant van den Staat en van het gezag laakte. Als een agent 'van politie iets zegt, is het voor het publiek vaak als een dogma. Deze ambtenaar heeft iets autoritairs over zich. Wat betreft de geruchten zelf zeide spreker: „Posi tief kunnen wij zeggen, dat er in liet leger van Adolf Hitler niet één dienstweigeraar is. De Duitsche soldaat beschouwt het als een eer voor zijn Fiilirer te mogen vechten. Ook in Ne derland zullen geen dienstweigeraars gevonden worden; zijn ze er wel, dan schaadt dat het aanzien van cijii leger. Wij hebben eerbied voor de Hollanders en hun leger; wij eischen respect voor onze Weermacht! Derhalve kunnen wü ons dc grief, dienstweigeraars in ons midden te hebben, niet laten welgevallen. Voor de Neder landsche politie in het algemeen hebben wij lof. Deze man echter heeft door zijn domme daad zijn corps in een verkeerd daglicht ge steld. Al deze gronden dringen mij tot een zware straf. Wettelijk kan het gepleegde ver grijp gestraft worden met een gevangenisstraf van 1 dag tot 2 jaar. Tegen A. G. eisch ik een hechtenis van een jaar." De rechters gingen hierna in raadkamer. Staande werd na de her opening het vonnis voorgelezen. A. G. werd wegens verbreiding van onware geruchten ver oordeeld tot zes maanden hechtenis, zulks met aftrek van zes weken voorarrest. Uitvoerig zette dr. Lehmann dê aanleiding tot dit vonnis uit een, waarna i de zitting gesloten werd. Vrijdag zijn plusminus 1500 Rotterdamsche kinderen, die een vacantie van ruim '3% week in Gelderland hebben doorgebracht, naar de stad van hun inwoning teruggekeerd. O.m. vertrok Vrijdagmiddag een cxtra-trcln met 550 kinderen uit Arnhem en uit Den Ach terhoek naar de Maasstad. De Arnhemsche Vrouwelijke Vrijwillige Hulp (V.V.H.) had een en ander georganiseerd. Tal van pleegouders vergezelden de kinderen, die er allen goed uitzagen, naar den trein. Er werd op hartelijke wijze afscheid genomen en een luid gejuich steeg op, toen de trein zich in beweging zette. De burgemeester van Arnhem, de lieer H. P. J. Bloemers, woonde het vertrek bij. Volgens berichten in de Noorsche bladen zal de.haven van Drontheim worden vergroot. Daar mee zullen oude plannen worden verwezenlijkt, die reeds sedert 1932 hebben bestaan, zonder dat men het eens was geworden over de ver- Rrootingent welke in de liaven noodzakelijk wa ren. UW CADEAU f 12.50 Le rendez-vous du monde distingue Haagschc Bosch TELEFOON 772060 (6 Itfnen) - DEN HA \U EERLIJN, 23 Aug. (D.NJ3.) Het nieuwe num mer van het tijdschrift „Vierjahresplan" is, vol gens een daarin voorkomende advertentie van de uitgeversfirma, voor honderd procent uit aardappelloof vervaardigd. Naar de gouwleider van Thüringen, Fritz Sau- ckel, in een artikel medeelt, is het denkbeeld om aardappelloof voor de vervaardiging van cellulose te gebruiken, afkomstig van den Fiilirer zelf. Op zijn initiatief zijn in Thürin gen de eerste proeven genomen, die succes ble ken te hebben. Niet slechts papier kan uit de zoo gewonnen cellulose worden vervaardigd, doch eveneens sloffen voor dames- en heerenkleeding die ge deeltelijk, reeds sedert twee jaren den toets der praktijk hebben doorstaan. Daar Groot-Duitscii- land de grootste met aardappelen beplante op pervlakte ter wereld bezit, heeft liet Duitsche bedrijfsleven er een nieuwe belangrijke grond stofbron- bij gekregen. Volgens verdere medcdeelingen in het fijc.- schrift worden bedrijfsproeven genomen otn voor aardappelloof en andere afvalproducten nog meer gebruiksmgelijkheden te vinden. Bij een juiste organisatie kan in Duitschland een hoe veelheid van drie millioen ton aardappelloof voor verwerking in aanmerking komen. Als hiervan slechts 30 procent gebruikt wordt, is ontlasting van den Duitschen boschbouw met ongeveer 675.000 ton cellulose mogelijk. STOCKHOLM, 24 Aug. (D. N. B.) De „Daily Mirror" onthult groote knoeierijen, waaraan zich fabrikanten voornamelijk uit Lancesters- hire en Yorkshire hebben schuldig gemaakt. De fabrikanten hadden exporten naar Amerika, welke deviezen opleveren tot een minimalen prijs in rekening gebracht, doch het in de mil- lioenen loopende verschil van de werkelijke verkoopswaarde in een tegoed aan dollars op Amerikaansche banken laten zetten. Daarna verzochten zij de negeering om een visum voor een dringende zakenreis naar de Vereenigde Staten, waar zij hun deposito opnamen en niet meer naar Engeland terugkeerden. De „Daily Mirror" constateert, dat een dergelijke handel wijze nu Engeland elke penny aan deviezen noodig heeft, met landverraad gelijk is te stel len. NEW YORK, 24 Aug. (D. N. B.) „Associated Press" meldt uit Dover dat hoewel de ontrui ming van de stad nog niet officieel verordend Is, reeds tal Van wagens hoogbeladen met huls- raad uit de stad wegtrekken. Duitsche verkenners hebben medegedeeld, dat er in de westelijke Engelsche havens een zeer groot aantal schepen ligt. Aan de kaden liggen vrachtschepen van allerlei grootte. Het scheepvaartverkeer op de Iersche Zee is de laat, stc dagen steeds minder geworden hetgeen met het leggen van Duitsche mijnen verband houdt. Een groot aantal mijnenvegers is in dit gebied onderweg. Eenige daarvan zijn tot doel gemaakt van Duitsche aanvallen. De werven liggen vol. Een opvallendgroot aantal kleinere oorlogsschepen vooral torpedojagers, ligt voor reparatie gereed. TOKIO, 24 Aug. (D. N. B.) Volgens berich ten uit Hongkong zou Tsjang Kai Sjek wegens de veelvuldige bombardementen van Tsjoeng king door Japansche vliegtuigen besloten heb ben den zetel naar Yaen in het Westelijke Chi- neeschc achterland van de provincie Sjetsjoeau te verplaatsen. In Bosnië is i>a de regens van de laatste da gen koude en sneeuw gekomen. Een 12-jarige boerenknaap, die om hout te hakken de bergen ingegaan was bij Serajewo, is doodgevroren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1