Haarlem, 24 Aug. Het schoone boek jaTH&w Voor- en tegenstanders REORGANISATIE VAN DEN H.V.B. En de schoolgaande jeugd HET HUIS ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 AGENDA 4 Van vervroegde winkel sluiting T extiel toeslagkaarten worden uitgereikt Hoeveel punten krijgt U extra? BELANGRIJKE VOORSTELLEN Op de agenda van den gemeenteraad Botsing op de Houtbrug Beide bestuurders remden te laat AANRIJDING OP DEN RIJKSSTRAATWEG St. Josephs-Gezellen-Vereeniging Examens Comité van Kaholieke Actie te Haarlem Volkstuin-Vereeniging „Ons Buiten" VOETBAL Op 15 September begint de competitie Het T.Y.B.B.-tournooi Spaerne-beker-tournooi E.D.O. OranjewittenSantpoort I HONKBAL Het programma UIT DEN OMTREK De R. K. Lagere tuinbouwschool te Beverwijk HILLEGOM HAARLEMMERMEER 25 Augustus Apotheekdiensten DUIZEND KAARSEN STAD Zooals bekend, werd een goed jaar geleden in Haarlem eenige actie ontwikkeld om tot een vroegere winkelsluiting te komen. Het resultaat was negatief. De meerderheid der winkeliers bleek er bezwaren tegen te hebben en er is verder niet meer over gesproken. In „De Winkelier'' lezen wij nu den uitslag van een te Amsterdam onder de winkeliers gehouden enquête. .Onder hen werd een circulaire ver spreid met vragenlijst, waarop om. de volgende vragen voorkwamen: 1 Wenscht gij den bestaanden toestand te handhaven of dien te wijzigen? 2 Wenscht gij invoering van een sluitingstijd midden op den dag? 3 Wenscht gij invoering van het avond sluitingsuur? Zoo ja, hoe ver gaan dan uw wenschen? a voor gewone dagen; b voor Zaterdagen. Van de leden der Algemeene Winkeliers- vereeniging werden in totaal terugontvangen 302 ingevulde formulieren of brieven met antwoor den op de gestelde vragen en van léden der R. K. Middenstandsvèreeniging 742. Uit den recapitulatiestaat bleek, dat, wat de Algemeene Winkeliersvereeniging betreft, totaal 245 leden vóór wijziging van den bestaande» toe stand waren en 57 tegen: van de R. K. Midden standers bleken er 522 vast te houden aan de 8-uiu--sluiting; 51 wenschten sluiting om 7 uur; 36 om half zeven; 143 om 6 uur. Van de leden der Algemeene Winkeliersvereeniging wensch ten er 56 sluiting om 8 uur; 31 om 7 uur; 15 om half zeven; 187 om 6 uur; 3 biljetten waren in blanco. De sluiting op de Zaterdagen en de daar mede gelijkgestelde dagen werd door 446 R. K. winkeliers gewenscht om 10 uur; door 125 om 9 uur; dcor 165 om 8 uur; door 4 op 7 uurj door 2 om half zeven en door 1 vroeger dan 6 uur. Van de Algemeene Winkeliersvereeniging wenschten er 63 Zaterdagavond-sluiting om 10 uur; 38 om 9 uur; 104 om 8 uur; 95 vroeger dan 8 uur; 2 brachten hun stem in blanco uit. Behalve de twee genoemde miadenstandsver- eenigingen hebben zich ook vak- en buurtver- eenigingen met deze enquête bezig gehouden en het bleek, dat de meeningen van voor- en tegen standers eener vervroegde winkelsluiting onge veer even sterk zijn. De Amsterdamsche Mid denstandscentrale heeft dan cok besloten ten aanzien van deze aangelegenheid geen initiatief te ontwikkelen. Maar het resultaat van het onderzoek is er niet minder merkwaardig om. Er blijkt immers uit dat in den betrekkelijk korten tijd. dat de wettelijke winkelsluiting is ingevoerd een groote verandering in de algemeene opvattingen van de middenstanders heeft plaats gehad. Moesten 25 jaar geleden nog vele winkeliers voor het denkbeeld van een verplichte winkelsluiting ge wonnen worden, over dat twistpunt bestaat thans wel geen verschil van meening meer. Het gaat nog slechts over het meer of het min dere: vroegere sluiting of minder vroegere sluiting. Ons staan ten dezen geen cijfers ten dienste, doch vermoedelijk hangt de keuze van sluitingsuur af van de branche, waarbij de win kelier, die zijn meening gaf, geïnteresseerd is. Veel is daarom te zeggen voor een bedrijfsgewijs sluitingsuur. Wij behoeven er natuurlijk niet de aandacht op te vestigen, dat het verschil in opvatting tusschen de neutrale winkeliersvereeniging en de Middenstandsvereeniging leuter aan toevallige omstandigheden te danken is en dat de princi- pieele grondslagen der beide vereenigingen daar niets mede te maken hebben. De Amsterdamsche enquête dateert van vóór den oorlog, waarin Nederland gewikkeld werd. Het is niet onmogelijk, dat de verlichtings moeilijkheden in den komenden winter een op lossing noodzakelijk maken van het winkel- sluitingsvraagstuk, waar on het oogenblik in de verste verte niet aan gedacht wordt. Het zou dan wel eens kunnen gebeuren, dat daaruit evenals zulks na den oorlog 19141918 het geval was consequenties van bliivend karakter voor onze samenleving voortvloeien. De komende week zal, zooals uit een adver tentie in dit nummer blijkt, worden overgegaan tot de uitreiking van de Textieltoeslagkaarten. Zooals iedereen wel duidelijk zal zijn, komen al leen diegenen hiervoor in aanmerking, wien in de afcelccpen week ten distributiekantore een aanvraagformulier werd ter hand gesteld. Deze formulieren dienen thans ingevuld en onderteekend aan de kantoren t^ worden inge diend. De wijze waarop de invulling dient te ge schieden, lichtten wij reeds nader toe. Wij vestigen er de aandacht op, dat men bij de indiening van het ingevulde formulier alle distributiestamkaarten moet overlegden van alle op het formulier vermelde gezinsleden. Er worden toeslagkaarten van 50 en 30 punten verstrekc. Indien het totale Inkomen van het gezin be neden de vastgestelde grens ligt, dus: Voor een gezin van 2 personen beneden f 700. Voor een gezin van 3 personen beneden f 1050. Voor een gezin van 4 personen beneden f 1400. voor een gezin van 5 personen beneden f 1750 Voor een gezin van 6 personen beneden f 2100 Voor een gezin van 7 personen beneden f 2450 enz. wordt een toeslagkaart uitgereikt volgens de volgende normen: 1. Voor het gezinshoofd een kaart van 50 pt 2. Voor ieder ander gezinslid, dat op 5 Aug. '40 den leeftijd van 15 jaar of ouder heeft bereikt, een kaart van 30 punten. De punten van de toeslagkaarten zijn beschik baar voor den aankoop van alle goederen, welke uitsluitend tegen inwisseling van punten mogen worden afgeleverd, voor zoover deze goederen bestemd zijn voor het gezin als zoodanig, oi voor een der leden van het gezin. Naai-,' maas- en stopgaren mag niet tegen inwisseling van punten van de toeslagkaart wor den afgeleverd. De toeslagkaart mag ook zoo worden gebruikt, dat voor aanschaffing van een bepaald artikel, punten mogen worden gebruikt gedeeltelijk voor een persoonlijke textielkaart van een der leden van het betreffende gezin en gedeeltelijk van de aan het hoofd van het gezin uitgereikte toe slagkaart. Men wordt verzocht de kaarten af te halen, uitsluitend op de daarvoor vastgestelde dagen. De raad der gemeente Haarlem vergadert Woensdag 28 Augustus, des middags om 2 uur. Op de agenda staan de volgende belangrijke punten: Verhooging van de subsidies voor 1940 aan de Haarlemsche Orkestvcreeniging en aan Haarlemsch Bloei, wijziging van het tarief voor het gebruik van het gemeentelijk gymnastiek lokaal. gedeeltelijke ontheffing van aanslagen in de precariobe'asting 1940 voor benzinepomp- houders en een voorstel van den heer Klein om, in verband met de petroleum-distributie 't gas tar! ef voor de minstdraagkrachtigen voorloopig te herzien. Gisterenmiddag had om kwart voor vijf op de Houtbrug een aanrijding plaats tusschen een tramwagen en een personenauto, welke bestuurd werd door een arts uit Haarlem. De bestuur der van den auto, die van den Raamsingel naar den Gasthuissingel wilde oversteken, trok bij het naderen van den tramwagen niet vlug ge noeg op, zoodat, toen de tram slechts op 10 M. afstand van den auto was, een botsing onver mijdelijk bleek. Ook de bestuurder van den tramwagen, die uit de Groote Houtstraat kwam. reed niet hard genoeg. Beide voertuigen kwa men met kracht tegen elkaar. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Proces-verbaal is opgemaakt. Een 27-jarig meisje uit Haarlem, dat gisteren middag omstreeks half vier op den Rijksstraat weg reed. gaf geen tecken bij het veranderen van richting. Zij werd door een personenauto gegrepen, waardoor haar rijwiel beschadigd werd. Proces-verbaal is opgemaakt. Haarlem I Frans Halsplein 7 Zondag 25 Augustus: Aanbicldingsfeest pa rochie H.H. Elisabeth en Barbara. Gezellen pit deze parochie hebben hun vaste biduren (stoelen voor de Communiebank). Des avonds loopen in de proceessie Kolpings Lijfwacht, Scola en 4 Gezellen. Des middags; eenige leden van Oranje- Zwart doen mee met het tournooi in Beem- ster. Maandag 26 Aug. half 9 repetitie jazz-band. Dinsdag 27 Aug. half 9 Scola Cantorum. Donderdag 29 Aug. half 8 oefenmarsch wan delclub Kolping-Boys, daarna i'nstudeeren van wandelliedjes. Zaterdag 31 Aug. tafeltennisclub Oranje-Zwart Op Maandag 2 September as. wordt de uitge stelde excursie gehouden naar de Spaarnestad- drukkerij. Samenskomst uitelijk kwart over 7, be gin van de excursie precies half 8. G. DE BEER p., Praeees Voor Costumière zijn geslaagd Mej. C. Macbor en Mej. A. Verslagers. Zij werden opgeleid op de E.N.S.A.I.D. Modevakschool van mej. H. J. Bos, Vergeerdeweg 198. CAWtLLEM VERVORMÉN VERVEN STOOMEN VAN DAMESHOEDSN WILHELMINAS.TRAAT 16. TEL.K688A HAARLEM ButfMiMMHidcailfctfah tic Zondag 25 Augustus 1025 uur: Dagtocht naar Bergen en Schoon van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken. Dinsdag; 2.30 uur: vergadering van de Mar- tha-vereeniging in het Tehuis, Koninginne weg 8. 8 uur: repetitie „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo." Teneinde elkaar bezoek niet te hinderen, wordt allen R.K. Veraenigingen verzocht bij 't uitschrijven van een vergadering vooraf over leg te plegen met het algemeen secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194, tele foon 23608, en bij vaststelling hiervan tijdig mededeeling te doen. Vrijdag en morgen houdt bovengenoemde Volkstuindersvereeniging wederom haar jaar- lljksche tentoonstelling van, door leden ge kweekte groenten, fruit etc. Deze tentoonstelling, die gehouden wordt in het clubgebouw op het tuincomplex der ver- eeniging aan den Zomerweg te Haarlem, is voor ieder belangstellende gratis te bezichtigen, ter wijl tevens gelegenheid bestaat hét tuincom plex te bewandelen. In en der zalen van Hotel de Leeuwerik heeft gisterenavond de heer A. v. d. Aart voorzitter van den Haarlemschen Voetbalbond voor be stuursleden van de aangesloten vereenigingen het verloop der reorganisatie uiteengezet. In op dracht van hoogerhand moest de bond worden opgeheven en met het district Haarlem van de D. H. V. B. en de Haarlemsche afdeeling van den Arbeiders Sport Bond worden opgenomen in de afdeeling Haarlemvan den Nederland- schen Voetbalbond. De heer v. d. Aart deelde mede, dat er toen contact is gezocht met die twee organisaties. Op de eerste bijeenkomst ontbrak de Arbeiders Sport Bond. Het eerste contact met de katho lieken maakte reeds een prettigen indruk. Men stelde prijs op een goede samenwerking. Be paalde groote eischen werden niet gesteld. Men zou er prijs op stellen indien de katholieke elf tallen niet op Zondagmorgen behoefden te spe len en overigens wenschte men zeggenschap over de indeeling en de samenstelling van het wed- strijdprogramma. De gebieden van beide organisaties kwamen vrijwel overeen. De katholieken afgevaardigden konden zich ermee vereenigen indien het gebied van de H. V. B. zou blijven gehandhaafd. In het bestuur werden beide organisaties in evenredigheid vertegenwoordigd. Het telt nu tien leden. De vice-voorzitter, de heer Vrugt heeft zijn plaats welwillend afgestaan aan den voorzitter van het district Haarlem van de D. H V. B.. den heer H. Van Turnhout. De heer Ch. Boeree bleef penningmeester. Commissarissen zijn thans de heeren Ch. Vrugt, A. Helmich, J v. Gemerden, M. Ponsteen, M. Scheer en do katholieken J. Ferlodage en J. Boot. In de bestuursvergadering van 20 Augustus besloot men het H. V. B.-reglement aan te hou- junioren in eigen competities in te deelen en de den. De kathalieke streven ernaar de katholieke ouderen zooveel mogelijk. Hierover zal nog na der worden beslist. Tenslotte deelde de heer v. d. Aart mede, dat voorloopig alles op den ouden voet doorgaat. Op 8 September zal een juniorendag worden gehouden en men zet alles op alles om den 15- den September de competitie te kunnen begin nen. De heer de Wolf van de Terrasvogels dankte namens de aanwezigen het bestuur voor alles wat het in de vele jaren, ,die achter ons liggen heeft gedaan, en hij vertrouwde, dat het ook in de gewijzigde omstandigheden zijn krachten aan het Haarlemsche voetbal zal blijven wijden. Zooals wij reeds in het begin dezer week me dedeelden wordt morgen op het terrein van T. Y. B. B. aan den Rijksstraatweg te Haarlem- Noord een tournooi georganiseerd, waaraan wordt deelgenomen door de eerste elftallen van Schoten. Santpoort. Onze Gezellen, en T. Y. B. B. Om een uur wordt aangevangen met den wed strijd Santpoort 1Onze Gezellen 1, waarna om half drie Schoten 1 in het veld komt tegen T. Y. B. B. 1.. De finales vinden plaats op Zondag 8 September. Tevens worden morgen de eerste wedstrijden gespeeld voor de lagere elftallen, waarvan het programma luidt: 12 uur: T. Y. B. B. 5Santpoort 4, 1 Vi uur: T. Y. B. B. 4Onze Gezellen 3 en 2y, uur: T. Y. B. B. 3—T. Z. B 1. Het belooft een interessante sportdag te wor den aan den Rijksstraatweg, waarvoor onge twijfeld wel de noodige belangstelling zal be staan. T. Y. B. B. brengt de volgende combinatie te gen Schoten in het veld: Stals Smit, Vessies, J. Snoeks, v. d. Lit, Zandstra, van Berkel, Huneker, v. Riel, Roelcfs, A. Snoeks. De traditioneele opening van het seizoen op het Haarlem-terrein, het Spaerne-beker tour nooi, is vastgesteld op Zondag, 8 September a.s. Deelnemende vereenigingen aan dit tournooi zijn VSV, Quick (Nijmegen), UVS en Haarlem De loting bracht het volgende programma: U uur: VSV—UVS. 12.15; HaarlemQuick. 2 uur: Verliezersronde. 3.15: Eindstrijd. UVS is de sterke Leidsche tweede klasser waarin de oud-Haarlemspeler J. van Polanen het a.s. seizoen zal uitkomen en o.a. de beken de spil Wallaard speelt. De wedstrijd EDODuitsche Luchtwapen, kan om dienstredenen niet doorgaan. De korfbalwedstrijd Oosterkwartier tegen de rest van Haarlem gaat evenwel gewoon. Zondag 25 Augustus heeft op het Bloemen- daalterrein, Brederodeweg, een interessante ontmoeting plaats tusschen het eerste elftal der Oranjewitten en Santpoort 1 (Ie klasse R. K. V. B.). Aanvang van den wedstrijd is gesteld op 2 uur 30. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgende wedstrijden: Vrijdag le klasse: VVGA—Blauw Wit. Zaterdag le klasse: Ajax—AFC., op het terrein van Blauw Wit. From.-degr.: Quick—DOS. 2e klasse: WatergraafsmeerHCK I; RCH I Ajax II. 3e klasse: EDO III—RCH III. Zondag le klasse: EDO—HHC; WGA—Haarlem. 2e klasse: O VVOTHB I, op het terrein van THB. 3e klasse: CeleritasHaarlem III; Hercules —Schoten III; EDO IV—RCH II. De eveneens voor Zondag vastgestelde wed strijd Schoten II—Spaamevogels is uitgesteld. De vijf candidaten voor de onderste plaats komen dit weekeinde alle in het veld, VVGA zelfs twee keer. Toch bestaat de kans dat er ook na deze wedstrijden nog geen definitieve bezetter aangewezen is. De winnaars hiervan zullen zich een plaatsje omhoog kunnen werken, maar de kans bestaat dat het maar tijdelijk is. Alleen kan dan AFC er verder niets meer aan doen, want zij speelt Zaterdag haar laatsten wedstrijd en heeft dus verder af te wachten wat de andere gegadig den doen. EDO—HHC wordt Zondagmorgen om 10 uur gespeeld, OVVO—THB op denzelfden tijd. RCH I—Ajax II begint Zaterdag om 3.30 u. Nu binnenkort te Beverwijk een R. K. Lagere Tuinbouwschool van den L.T.B. zal worden geopend, achten wij het belangrijk de tuin- bouwende bevolking van Kennemerland op de hoogte te brengen met dezen voor deze streek nieuwen, dus onbekenden vorm van tuinbouw- onderwijs. Het in ons land gegeven tuinbouwonderwijs geschiedt in den vorm van: a. Hooger tuinbouwonderwijs: b. Het middelbaar tuinbouwonderwijs; c. Het lager tuinbouwonderwijs, hetwelk wordt gegeven aan: 1. de algemeene tuinbouwcursussen; 2. de tuinbouwcursussen voor volwassenen; 3. de lagere tuinbouwscholen. Het staat onomstootelijk vast dat de practi- sche tuinbouw overwegend haar belangstelling getoond heeft voor den vorm van het lager tuinbouwonderwijs. Daarom lijkt het ons niet overbodig een nadere uiteenzetting te geven over het lager tuinbouwonderwijs aan de lagere tuinbouwscholen, temeer daar binnen afzien- baren tijd een R. K. Lagere Tuinbouwschool te Beverwijk zal worden geopend, welke school een z.g. Streekschool bedoeld te zijn, waartoe ook leerlingen van andere gezindten volgens Rijks voorschrift moeten worden toegelaten. Deze scholen gaan uit van land- en tuin bouworganisaties, speciaal daarvoor opgerichte vereenigingen en bij uitzondering van gemeen ten en worden door het Rijk gesubsidieerd. Het onderwijs wordt overdag gegeven, door een leerkracht, die hierin de hoofdwerkzaam heden vindt en in lokaliteiten, welke alleen voor dit onderwijs zijn bestemd. Tot de stichting van lagere land- en tuin bouwscholen is overgegaan in het jaar 1921. In ons land telt men 75 lagere landbouwscholen en 14 lagere tuinbouwscholen. We zien, dat de la gere land- en tuinbouwscholen van recenten datum zijn. De stoot tot dezen vorm van land en tuinbouwonderwijs werd gegeven door wijlen Dr. K. H. M. van der Zande, Inspecteur van den Landbouw en het Landbouwonderwijs. Tot voor kort werden jaarlijks voor 10 lagere land en/of tuinbouwscholen gelden aangevraagd op de begrooting van Landbouw. Het onderwijs omvat: 1. voortgezet algemeen vormend onderwijs; 2. voorbereidend tuinbouwonderwijs; 3. het eigénlijke vakonderwijs. De cursus loopt over vier leerjaren. In het eerste wordt gedurende 40 weken op 2 dagen per week onderwijs gegeven; in het tweede leerjaar gedurende 40 weken op 1 dag per week; in het derde leerjaar en vierde leerjaar, 30 weken op 1 dag per week; op eiken dag wordt 5 uur les gegeven. In het geheel dus resp. 400. 200, 150 en 150 uren of 900 uren; in het derde en vierde leer jaar kan het aantal uren nog iets worden uit gebreid. In de algemeene regelen voor de lagere land en tuinbouwscholen vindt men onder art. 4: Indien een lagere tuinbouwschool is gevestigd in een streek, waar meer dan één tak van tuin bouw wordt uitgeoefend, dan kan de duur van het onderwijs in de derde en vierde klasse wor den uitgebreid tot 200 uren. Daar in Kenne merland groenteteelt, bloembollenteelt en bloe misterij worden uitgeoefend, kunnen we aan nemen, dat zal worden les gegeven: In het eerste leerjaar 80 dagen per jaar; in het tweede leerjaar 40 dagen per jaar; in het derde leerjaar 40 dagen per jaar; in het vierde leerjaar 40 dagen per jaar. Aan hen, die de lessen aan een lagere tuin bouwschool willen volgen, worden de volgende eischen van toelating gesteld: Zij, die tot de eerste klasse der school wenschen te worden toegelaten, moeten de gewone lagere school (7 klassen) volledig hebben doorloopen. (Het dub bel volgen van de zevende klas is dus uitgeslo ten). Zij, die tot een hoogere klasse wenschen te worden toegelaten, moeten daartoe een toe latingsexamen afleggen. Nadere inlichtingen wórden verstrekt door den heer B. Maclrielse, leeraar R. K. Tuinbouw- winterschool, Kées Delfsweg 48, Beverwijk. Concordia-nicuws. Morgen ontmoet Con cordia op eigen grond v. Nispen voor den be kenden prijs en mede door het feit, dat door de overwinning op Vog. en de overwinning van B.S.M. op Lisse de spanning gestegen is, blijven onze jongens, wanneer morgen ook gewonnen kan worden, in de running. De stand is nu: Vogelenzang B. S. M. Concordia Lisse II v. Nispen 20—15 23—22 19—17 21—21 19—27 Past op uw rijwiel! In den nacht werd een rijwiel ontvreemd uit èen loods op de Leidsche- straat. Daarom zorge men er voor dat de fiets des iiachts op een goede plaats is opgeborgen. St. Josephs-Gezellen-Vereeniging. Agenda week van 24—31 Augustus. Hedenavond vrije bijeenkomst tot 9.30 uur. Zondag na de Hoogmis tot 's avonds 9.30 uur vrije bijeenkomst. Onder het Lof is de zaal ge floten. Maandagavond Biljartclub. Woensdagavond bestuursvergadering. 8 uur Damclub O D.I. Donderdagavond vrije bijeenkomst tot 9.30 uur. Zaterdagavond eveneens. SECRETARIS Aangehouden. Een jeugdig persoon werd op verzoek van de Haarlemsche politie alhier aangehouden als verdacht van verduistering van een som geld van zijn patroon. Hij werd naar Haarlem overgebracht. Dat gaat niet zonder kleerscheuren. Ter zake vernieling van twee asbestplaten welke aan een woning waren bevestigd, werden een drietal vandalen aangehouden. Zij zullen voor hun wandaad worden gestraft. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan Hendrik, z. van J. H. van Frankenhuijsen en C. A. W. E. van Ruiten; Margje, d. van L. van de Beid en W. Vaandering; Elisabeth Klasina, d. van A. Teeuw en G. Baak; Henricus, z. van W. A J. Maas en A. L. A. Straathof; Elisabeth Maria, d van O. Zijlstra en M. Bakker; Gerardus Jo hannes, z. van C. A. Slobbe en G. M. G. Prins; Alida Johanna, d. van M. van der Aart en M. J. van der Reep. Ondertrouwd: S. W. H. van Veen en C. Veen; P. Adriaanse en P. Bruinenberg. Getrouwd: S. der Nederlanden en A. G. Goe- dendorp; N. J. Zimmerman en M. Duijs. Overleden P. J. Huijssoon, wed. van R. Veld- liuijzen van Zanten, v. 89 j. Geslaagd. Voor de gehouden Federatie examens slaagden voor het Mercurius-diploma boekhouden, de heeren W. Couzijn, C. de Groot, en J. van Maris. Tevens slaagden de heeren W. Couzijn en J. van Maris voor het diploma boekhouden van de Ver. van Leeraren. Hocgbcladen stroowagens Een der comman danten van de Duitsche weermacht heeft zich bij den burgemeester beklaagd dat verschillende telefoonleidingen zijn beschadigd door wagens, welke te hoog waren beladen met stroo of hooi of soortgelijke landbouwgewassen. Daarom heeft de burgemeester bepaald, dat zulke vervoerwagens niet hooger mogen zijn be laden dan drie meter. Wie dit gebod overtreedt, stelt zich bloot aan zware straffen. De ruigte keuze, elk m de Groote Houtstraat Bij Oord. in u Gebouw St. Bavo: Schaakclub, 8 uur. Spaarne Bioscoop: „In 't Witte Paard". Ned. Circus Revue: voorstellingen om 2 en 7.30 uur. Paviljoenslaan. Gem. Concertgebouw: Peter Pech-revue „Wij zijn niet bang!", 7 uur. Concert in Frans Halsmuseum, 7.309 uur. Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstelling van teekeningen en schilderijen vanHerman Moerkerk, 105 uur. Gebouw II. K. B„ Tempeliersstraat: Bartoes' Cabaret-gezelschap. Kunsthandel De Bois: Expositie prentkunst in kleur, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 10 tot 9 uur.' Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers. 10 tot 4 uur. Van 2.304 uur concert door Kon. Ned. Toon- kunstenaren Vereeniging. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en van 2.30 tot 5 uur. Ned. Circus Revue: Paviljoenslaan, 2 en 7.30 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling van teekeningen en schilderijen van Herman Moer kerk, 24 uur. Spaarne-Theater: Bioscoopvoorstelling „In 't Witte Paard". Gem. Concertgebouw: Peter Pech-revue „Wij zijn niet bang", 2 uur en 7 uur. Gebouw H.K.B.: Tempeliersstraat: Bartoes' Cabaret-Gezelschap. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende aoptheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telef. 11596; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telef. 11000: Frans Hals-apotheek, Frans Hals plein 1, telef. 11180; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 98, Heemstede, telef. 28197. Ten behoeve van het R.K. Voortgezet Onder wijs stelden Thijs van de Griendt én W. A. van oer Velden een bloemlezing, of eigenlijk meer een leesboek" samen, dat in drie deelen het licht zal zien. Tot heden verschenen er twee deelen van. De titel luidt: „In de Wereld van het Schoone Eoek" en de uitgeefster is L. C. G. Malmberg te 's Hertogenbosch. De werkjes kre gen een motto mede van Guido Gezelle: Geren lees ik lied of leerboek zie 'k er altijd God, zoo niet weze 't nog zoo schoon geen eén boek zonder God, en smaakt mij niet! Hierin is duidelijk genoeg uitgedrukt, dat de gekozen lectuur voor een goed deel uitdrukking geeft aan godsdienstige gevoelens. Ze is dan ook voornamelijk genomen uit het werk van he- dendaagsche katholieke schrijvers en hierbij werd bijzonder gelet op de geschiktheid voor de jeugd, zoodat strikt litteraire appreciatie niet wordt gegeven. Juist aan de schrijvers van kin derboeken of boeken voor de jeugd werd her haaldelijk het woord gelaten en de samenstel lers geven ronduit toe: „Een enkele maal geraken we even buiten het gebied van onze schoone let teren, maar komen dan terecht op een terrein, dat evenzeer de gezonde interesse der groote jeugd waard is." Het doel van dit leesboek is echter: de jongelui het schoone te laten vinden in een mooi prozaverhaal of een mooi vers, op dat aldus het taalbesef groeie. Tevens werd een paedagogisch oogmerk bewaard: men wil ook de menschelijke schoonheid, die uitstraalt van mooie karakters en mooie daden, tot volle recht doen komen. Goede teekeningen en verluchtin gen, meestal ontleend aan de origineele, ver sieren het boek en maken het aantrekkelijk voor de jeugd. Natuurlijk kan men bij de keuze soms zijn eigen opmerkingen maken en een versje, dat hier aan de jeugd wordt voorgelegd, niet zoo best vinden of een prozastuk zwak, terwijl et' beter werk voor het grijpen ware, doch wij Sc' looven, dat de katholieke jeugd blij zal zijn met dit prettige, leerrijke leesboek, dat ook buiten de school best te gebruiken is. Het leert naar goede lectuur verlangen en het bevredigt dit verlangen meteen. Wij kunnen het werk dus hartelijk aanbevelen. met de door MEREDITH NICHOLSON 31 Zij stond uit haar stoel op en staarde mij verwonderd aan en na een minuut, waarin ik mijn hersens pijnigde om iets te vinden óm haar het een en ander duidelijk te maken, verliet ik het huis. HOOFDSTUK XXI PICKERING ZENDT BERICHT Den volgenden morgen legde Bates naast mijn bord een brief met het postmerk Cincinnati. Ik opende hem en las Larry den inhoud voor: 25 December 19. John, Marshall Glenarm Esq. Glenarm House, Annandalc. Wabana County, Indiana. Geachte Heer, Zoojuist vernam ik uit een bron, die mij heel Vertrouwenswaardig schijnt, dat gij nu reeds de voorwaarden geschonden hebt, waaronder gij het eigendom van uw grootvader, bekend als Glenarm House, tijdelijk in bezit had ge nomen. De voorwaarden in het testament van uw grootvader zijn zeer duidelijk en slechts voor één uitleg vatbaar, zooals u ongetwijfeld besefte toen u verklaarde er mede accoord te gaan en uw afwezigheid, niet alleen van het Huis zelf, doch van Wabana County heeft u alle aanspra ken op de erfenis doen verliezen, zools gij zelf heel goed zult begrijpen. „Ik, als executeur, verzoek u daarom het be doelde huis onverwijld te verlaten en het in den zelfden goeden toestand achter te laten als waarin gij het hebt aangetroffen. Inmiddels verblijf ik, Hoogachtend, ARTHUR PICKERING Executeur van de bezittingen van John Marshall Glenarm. „Laat dien kerel naar den duivel loopen," snauwde Larry, terwijl hij met een bruuske be weging de asch van zijn sigaret tikte. „Hoe is hij te weten gekomen?" vroeg ik en op datzelfde oogenblik zakte mij het hart in de schoenen, had Marianne Devereux 't hem verteld. Hoe zou hij het anders moeten weten? Zou Bates het hem niet hebben medege deeld?" Juist op dat oogenblik trad de man de kamer binnen met een schotel geroosterd brood. „Bates, mijnheer Pickering is te weten geko men, dat ik op den nacht van den inval niet op Glenarm House was, en hij heeft mij verzocht het huis verlaten, daar ik nu volgens het testament in het geheel geen aanspraken moer heb op de erfenis. Hoe denk jij, dat hij dat zoo spoedig te weten gekomen is?" „Waarschijnlijk van Morgan. Ik zelf heb van morgen ook een brief van mijnheer Pickering gekregen. Een oogenblik, mijnheer." Hij legde een brief op tafel voor mij neer, die denzelfden datum droeg als de mijne. Het was een scherp verwijt aan het adres van Bates, omdat hij Pickering niet onmiddellijk had inge licht omtrent mijn afwezigheid en per 1 Februari was hij ontslagen. „Laat de rekeningen bij je leveranciers afsluiten en wanneer je ver trekt, zal ik die rekeningen voldoen." De toon van den brief was bevelend en eenigs- zins beleedigend. Bates had tekort geschoten in zijn plichten jegens Pickering en nu wierp deze hem weg als een sigaar, die hem niet beviel. „Hoeveel geld gaf hij je voor de levensmidde len, Bates?" Onverstoorbaar keek hij mij aan. „Ik kreeg vijftig dollar per maand als salaris, mijnheer, en vijf-en-zeventig voor uw levens onderhoud." „Maar van dat geld kon jij mij toch geen fazanten en champagne voorzetten?" Hij had het koffieblad nu van de tafel geno men en liet zijn oogen op een der vensters rusten. „Neen, mijnheer, niet heelemaal. Maar ziet u. Ik zie niets! „Daar ik besefte, dat het geld, dat mijnheer Pickering mij voor u verstrekte, nu niet direct een bewijs was van zijn groote edelmoedigheid, besloot ik mijn maatregelen te treffen. Wel, mijnheer, ik was zoo vrij om u het één en ander te leenen. Het was nooit de bedoeling van uw grootvader geweest, dat u hier van honger zoudt sterven." Vlug verliet hij de kamer, alsof hij bang was voor de gevolgen van zijn woorden en toen ik weer tot mij zelf kwam hoorde ik, dat Larry zijn eigenaardige Iersche Goden zat aan te roepen. „Larry Donovan, al wel twaalf keer heb ik op het punt gestaan dien kerel te vermoorden. Die heele geschiedenis gaat mij veel te hoog. Ik wou, dat mijn grootvader my iets gemakke- lijkers had opgedragen. En dan te denken aan de manier, waarop ik dien man behandeld heb, vanaf het eerste oogenblik dat ik hier gekomen ben. Allemachtig kerel, ik heb op zijn kosten geleefd! En al dien tijd heeft hij in mij het volste vertrouwen gesteld, alleen maar om zijn hond-achtige trouw aan mijn grootvader Ik durf dien man niet meer in de oogen te zien!" „Zooals ik reeds gezegd heb, wordt je intel ligentie verdoezeld door braakliggende plekken in je geest en nu er een vrouw in het spel is, ben je dwazer dan ooit! Bah, die vrouwen!" Mijn stemming was op het oogenblik erg bitter. Geen wonder, dat zij niet wilde, dat ik Pickering nog zou ontmoeten! Dien avond besloten wij krijgsraad te houden en ik besloot ook Stoddard uit te noodigen. daaraan deel te nemen. „Wanneer u zoudt kunnen aantoonen," zeide deze, na naar mijn verhaal te hebben geluisterd, „dat uw zaken het noodzakelijk maakten, Glenarm House te verlaten, dan zouden wij het voor een rechtbank wel zoover kunnen krijgen, dat zij uwe afwezigheid niet zouden beschouwen als een overtreding van de voorwaarden van het testament." Larry keek naar de zoldering en blies krin getjes rook naar boven. „Je bent zeker niet van plan te ontkennen, dat je het huis hebt verlaten," vroég Larry na een langte stilte. „Natuurlijk niet! Pickering zat mij vlak op de hielen en zijn bondgenooten hebben geconsta teerd, dat ik niet thuis was. En het zou ook niet eerlijk zijn tegenover mijn grootvader. Boven dien zouden zij mij dan voor meineed kunnen laten vervolgen." „Hoe eerder wij ons dan op een beleg voor bereiden, des te beter zal het zijn. Ik neem ten minste aan, dat je er niets voor voelt om dit huis te verlaten, voordat je ontdekt hebt, waar het fortuin van je grootvader verborgen is. Daar je een galant mensch bent en iemand met een vergevensgezinde natuur wil je er zeker van zijn, dat de dame, die nu de erfenis zal krijgen, ook krijgen zal wat haar toekomt, en. daar je den executeur niet meer vertrouwt, dan een Ier waarde hecht aan de belofte van een Engelschen Minister, ben je vast besloten hier te blijven om de dame in kwestie de moeite te besparen, maan den lang te zoeken naar het geld. Is dat een correcte analyse van je bedoelingen?" „Dat is precies mijn bedoeling, Larry Donovan!" „En als hij op de proppen komt met de autoriteiten den sherif en dergelijken zul len wij zorgen op iets dergelijks voorbereid te zijn," sprak Stoddard. „En het lijkt mij verstandig toe nu eerst den provisievoorraad na te gaan, want het is mogelijk, dat wij geheel en al van de buiten wereld zullen worden afgesloten. Het is hier erg eenzaam en van de St. Agatha heb je geen hulp te verwachten. Ik zou je willen aanraden om Bates morgen een raid te laten ondernemen op de winkels in het dorp. „Ik kan mij werkelijk niet voorstellen, dat Miss Devereux op eenige wijze in deze zaak .gemoeid zal willen worden. Ik heb Zuster Theresa zelfs met nadruk het tegendeel hooren beweren. Zou er niets aan te doen zijn, wan neer wij kunnen bewijzen, dat zij een jonge vrouw is, die in het geheel geen aanspraken wenscht te maken op de erfenis?" Op dat oogenblik keek hij mij aan met een uitdrukking van groote verwondering in zijn oogen, een verwondering die zich in mijn oogen weerspiegelde. Stoddard wendde zich plotseling om en sprak: „Wat is dat? Er loopt iemand boven!" Larry was reeds de kamer uitgesneld en Stoddard en ik, die hem gevolgd waren, zagen hem met groote genyschlooze sprongen tegen de trap oprennen, .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2