Vlootbasis van Alexandrië en vliegvelden gebombardeerd Engelsch schip bij Australië tot zinken gebracht Het benoemingsrecht van ambtenaren DE GEEST TEGEN HET VLEESCH Slachtoffers van bomexplosies Italiaansche duikboot getorpedeerd Nieuwe bomaanval op luchtbases van Malta Nog geen resultaat te Turnu~Se verin Zuid-Engeland opnieuw gebombardeerd Accoord van Washington met Costarica VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Turksche voorzorgsmaatregel 100.000 ton getorpedeerd in acht dagen tijds Vijftiende Zondag na Pinksteren ZONDAG 25 AUGUSTUS 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal t 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESÏAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22564 It aliaansch weermachtsbericht liiiüüilü»1 De verovering van Britsch Sotnaliland RoemeenschijH ongaar sche besprekingen duren voort Duitschers en Italianen verliezen Canadeesch burgerrecht Duitsch weermachtsbericht Verordening van den Rijks commissaris Nieuwe aanvallen op Z uid-Engeland (Zie vervolg pag. 2). Ook militaire besprekingen met Uruguay? Het pachten van Britsche steunpunten Tegenspraak door Huil Midzomer Twintig do oden en 29 gewonden in drie dagen tijds DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BI MVZ1JDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct.. Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag eén 65 cem per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek ROME, 24 Aug. (Stcfani). Het hoofdkwar tier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: In Noord-Afrika is het vliegveld van Sidi- barrani in den nacht van 22 op 23 Augustus aan heftige en langdurige luchtbombarde menten blootgesteld, evenals vijandelijke ver- dedigingsstellingcn in de zone van Marsa- Matroek en de vioolbasis van Alexandric. Overal was de uitwerking van de bommen aanzienlijk en werden grootc branden waar genomen. Alle Italiaansche vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd In de Golf van Bomba heeft een vijande lijke formatie van torpedo-vliegtuigen een uitvarende. Italiaansche duikboot met een torpedo getroffen. Het grootste deel van de bemanning werd gered; de duikboot zal men weer kunnen omhoog' halen. Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten. In Oost-Afrika hebben de Italiaansche forma ties des nachts op doeltreffende wijze het vlieg veld van Kartoen gebombardeerd, waarbij groote vernielingen aan hangars werden aangericht en een groote brand veroorzaakt werd. Alle Itali aansche vliegtuigen zijn teruggekeerd. De vijand heeft luchtaanvallen op Massaoea, Berbera en Djebel ondernomen, zonder slacht offers te maken of schade aan te richten. Verder meldt een speciale correspondent van Stefani, dat tusschen 11 en 14 uur de Italiaansche luchtmacht de vliegtuiginstalla ties op het eiland Malta heeft gebombar deerd. Tijdens een luchtgevecht werden drie toestellen door de eigen jachtvliegtuigen neer geschoten, terwijl het waarschijnlijk is dat nog een toestel werd vernield. Het is zeker dat vijf Engelsche vliegtuigen zijn getroffen. De Italiaansche vliegtuigen bombardeerden de velden Alfar en Micabei- en keerden naar hun basis terug. Betreffende den j.l. Woensdag ondernomen aanval op het Engelsche eskader in het ooste lijke bekken van de Middellandsche Zee worden Van welingelichte zijde te Rome de volgende bij zonderheden bekend: Een kruiser werd aan de omheining door twee bommen van middelzwaar kaliber getroffen. Een andere kruiser werd eveneens door twee bommen Var middelzwaar kaliber getroffen en moest daardoor zijn snelheid verminderen. Deze krui ser had geprobeerd in de bescherming van rook ontwikkeling te ontkomen. Over een aanval op het Britsche convooi in het oostelijke bekken van de Middellandsche 2ee op 22 Augustus wordt van welingelichte Ita liaansche zijde gemeld, dat deze ongeveer tien mijl ten zuid-oosten van Kreta plaats vond. De Italiaansche bommenwerpers hadden ondanks hevigen luchtafweer de beide beschermende Britsche torpedobooten aangevallen en beide met bommen van middelzwaar kaliber getroffen, als- ftiede eenige schepen van het convooi. Het hoofdkwartier der weermacht heeft he denmiddag een samenvattend bericht gepubli ceerd pver de militaire operaties in het vroegere Britsche Somaliland. Daarin wordt. o.m. het Volgende gezegd: De verovering van Britsch Somaliland was Voorzien in het strategisch oorlogsplan. Het in strument daartoe was het Italiaansche kolo niale leger, dat uit leden van alle rassen van bet imperium is samengesteld. Aan hun zijde streden de nationale eenheden van het leger, de zwarthemden en het luchtwapen. Het operatieplan behelsde het in den strijd Werpen van zeven koloniale brigades, die be stonden uit verschillende bataillons en batte rijen en versterkt waren door nationale infan- tcricformaties (bataillons zwarthemden), ma chinegeweereenheden, compagnieën mijnen- Werpers, eenheden pantserwagens, snelle en öiiddelzware tanks, eenheden van veldartillerie fin afdeelingen luchtafweergeschut, politie van Italiaansch Oost-Afrika en groepen van in boorlingenformaties. Deze strijdkrachten waren °nder bevel van den legercommandant Nasi in drie groepen ingedeeld. De linkergroep stond onder bevel van den legercorpsgeneraal Ber- boldi, de middengroep onder den divisiegene- faal De Simone en de rechtergroep onder den brigadegeneraal Bertello. Eind Juli hadden de voor de operaties bestemde strijdkrachten hun beginstellin- gen bereikt. In den nacht van 2 op 3 Augus tus overschreden alle colonnes de grens. In de eerste phase (van 3 tot 6 Augustus) be reidde het luchtwapen de acties Van de troepen voor, door de karavaanwegen te verkennen, den vijand op te sporen, de eigen colonnes te leiden en tevens doeltreffend vijandelijke schepen in de havens van Ber bera en Zeila te bombardeeren. De groep Bertoldi bezette met het gros var baar troepen op 3 Augustus Dabat en met fifin andere afdeeling Mada, terwijl een neven- c°lonne Gireh bereikte. Verder werden op 5 Augustus Zeila en Dobo ingenomen. De groep De Simone bezette tusschen 3 en 5 Augustus Hargeisa. De colonne Bertello be reikte na het overwinnen van groote terrein- Cu klimaatmoeilijkheden Oadoeina. In den aVond van den zesden Augustus waren de ope raties der eerste phase, die het contact met den vÜand tot stand moesten brengen, geëindigd. In het centrum breidde toen de colonne De ®>tnone het steunpunt van Hargeisa uit, on- ^finks alle moeilijkheden, vooral bestaande uit inhoudende wolkbreuken in de geheele zone Van Harrar, welke den karavaanweg van Gi- naar Hargeisa in een volkomen modder- boei hadden herschapen. De vijand had zich ln- BOEKAREST, 24 Aug. (D.N.B.). De Roe- mecnsch-Hongaarsche onderhandelingen in Turnu-Severin zijn hedenmiddag afgebroken. Naar Stcfani bericht, verlieten om 14 uur 10 de beide delegaties het paleis, waar de conferentie werd gehouden. Zij deelden mede, dat het. niet mogelijk is geweest een grondslag te vinden voor een overeenstem ming tusschen de Hongaarsche en Roe- mcensche standpunten. Volgens een later D. N. B.-bericht echter heeft ae Roemeensche leider der onderhande lingen, minister Valer Pop, zich om 21 uur aan boord begeven van het Hongaarsche s.e. Sofia", teneinde een nieuw Rocmeensch voor stel te overhandigen. Naar vernomen wordt, behelst dit voorstel dat de onderhandelingen verdaagd worden tot Woensdag en dat dan van Roemeensche zijde een landkaart zal wor den overhandigd, waarop een nieuwe grenslijn is geteekend, welke volgens de Roemeensche opvatting na voltrokken bevolkingsuitwisseling tot stand zou komen. Deze bevolkingsuitwisse ling moet volgens de Roemeensche opvatting ook de Szeklers omvatten, hetgeen van Hon gaarsche zijde tot dusver is afgewezen. De on derhandelingen aan boord van het schip duren op het oOgenblik nog voort. ISTANBOEL. 24 Aug. (D.N.B.). De Turksche regeering heeft het voornemen bij het parlement een wet in te dienen, waarin de regeering ge machtigd zal worden, om in buitengewone om standigheden of bij dreigend oorlogsgevaar ge bruik te maken van buiteniandsche koopvaar dijschepen, die in Turksche wateren liggen. NEW-YORK, 24 Aug. (D.N.B.). De Canadee- sche regeering heeft aan alle personen, die in Duitschland en Italië geboren zijn en na 1 Sep tember 1922 genationaliseerd zijn, het burger recht ontnomen, zoo wordt uit Ottawa gemeld. De betrokkenen moeten zich als vijandige vreemdelingen bij de politie melden. tusschen teruggetrokken in de bergpassen naar Berbera. Zijn luchtwapen werd door moedige aanvallen in lage vlucht op zijn steunpunten teruggedreven. Tweede phase. (7 tot 15 Augustus). Op 10 Augustus had het Italiaansche commando ge constateerd, dat de vijand het gros van zijn strijdkrachten concentreerde op stellingen, die lagen ten Noorden van de lijn Adadlch-Argan. Het was de Italiaansche voorhoede gelukt te naderen tot aan de opstellingen van de vijan delijke hoofdmacht Zij had geconstateerd, dat het verdedigings systeem van den vijand zich uitstrekte over 20 KM. onoverwinnelijk schijnende bergkammen en bestond uit talrijke versperringsfronten, die eikander wederkeerig door het kruisvuur onder steunden. De aanval begon op 11 Augustus des middags, voorbereid en ondersteund door het luchtwapen en onder bevel van luchtbrigade- generaal Collalti. De vijand bood met gebruik making zijner verdedigingsstellingen hevigen tegenstand. (Zie vervolg pag. 2) Aan de Fransche Kanaalkast zijn zware Duitsche batterijen opgesteld, waarmee de Engelsche kust kan worden beschoten (fot° Hoffmann) BERLIJN, 24 Aug. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche zeestrijdkrachtcn hebben in Australische wateren het bewapende Engel sche koopvaardijschip „Turakina" (8706 b. r. t.) tot zinken gebracht. Het duikbootwapen heeft de laatste acht dagen weer ruim 100.000 b. r. t. vijandelijke scheepsruimtc tot zinken gebracht, waaraan één duikboot heeft deelgenomen voor een hoeveelheid scheepsruimtc van 15.000 b.r.t. Een andere duikboot heeft de bewapende Britsche koopvaardijschepen Severn Leygh (5242 b, r. t.), Brockwood (5100 b. r. t.) en nog een ander bewapend koopvaardijschip van 4.000 b. r. t. tot zinken gebracht. Een derde onderzeeër heeft een bewapend vij andelijk koopvaardijschip van i 1.000 b. r. t. getorpedeerd. De Duitsche vliegtuigen hebben op 23 Augustus en in den nacht op den 24cn Aug. Het Zaterdag verscheenen Verordeningenblad bevat een Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende bijzondere maatregelen op administratief rechtelijk gebied. In artikel 1 hiervan wordt bepaald, dat de Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied benoemt, aanstelt en ontslaat de volgende ambtenaren en andere functionarissen: 1. De secretarissen-generaal van de departe menten van Algemeen Bestuur; 2. Den vice-president en de leden van den Raad van State; 3. Den president, de vicc-presidcntcn en de raadsheeren van den Hoogen Raad der Neder landen, alsmede den procureur-generaal en de advocaten-generaal bij genoemd college; 4. De presidenten der gerechtshoven, als mede de procureurs-generaal bij genoemde col leges; 5. Den inspecteur der Rijksveldwachten en den inspecteur der Nederlandsche marechaus see; 6. De hoofdcommissarissen van politic; 7. De Commissarissen der provinciën; 8. De burgemeesters van de hoofdsteden der provinciën en van de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners; 9. Den president der Nederlandsche Bank; 10. Den president der directie van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen; 11. Den Inspecteur-Generaal van het Loods wezen; 12. De directeuren van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen, alsmede van de Rijks werf 13. Den commandant van den Nedcrland- schen Opbouwdienst. Blijkens artikel 2 geschiedt, voor zoover ove rigens het benoemen, aanstellen of ontslaan van ambtenaren of andere functionarissen voorheen tot de taak van den Koning behoorde, dit door den secretaris-generaal van het betreffende de partement van Algemeen Bestuur. Voor zoover tot het benoemen, aanstellen of ontslaan van ambtenaren of andere functionarissen andere Nederlandsche autoriteiten, instanties of licha men bevoegd zijn, blijft deze bevoegdheid on verminderd bestaan. Dit geldt ook voor het benoemen en ontslaan van den voorzitter en de ledon van besturen, examen-commissies en commissies van onder zoek, alsmede van alle andere soorten van com missies, raden van advies, bijstand en anders zins, zoolang de Rijkscommissaris niet bepaalt, dat zij hun werkzaamheden neerleggen. De Rijkscommissaris behoudt zich het recht voor, om de hiervoor genoemde personen in be paalde gevallen zelf te benoemen, aan te stellen of te ontslaan. in heel Zuid- en Midden-Engeland havens en dokken, vliegvelden, fabrieken der bewa peningsindustrie en troepenconcentraties aangevallen. Tijdens de bewapende verkenningen overdag wierpen zij o.a. bommen uit op een munitiefa briek in Banbury, waar branden en hevige ont ploffingen werden waargenomen. Door talrijke nachtelijke bomaanvallen werden vooral in de havens van Bristol, Avonmouth, Devonport en Great Yarmouth, alsmede op het vliegveld van Cambridge tot op grooten afstand zichtbare branden en ontploffingen veroorzaakt. Eenige vijandelijke vliegtuigen wierpen des nachts bommen uit in West-Duitsch- land welke geen uitwerking van beteekenis hadden. Gisteren werden drie vijandelijke vliegtuigen door jagers en vier door lucht doelartillerie neergeschoten. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Omtrent de gewapende verkenningsvluchten van Donderdag wordt nog bekend, dat de aan val op een vliegveld ten Noord-Westen van Londen effectieve treffers op het landingsterrein en de hangars ten gevolge heeft gehad. Na het neerwerpen van bommen op de haven-instaiia- ties van Weymouth en Portland en van Brid lington aan de Noordzee konden telkens zware branden waargenomen worden. De groepen ge- veehtsvliegers richtten haar bedrijvigheid op Vrijdag en in den nacht op Zaterdag vooral op Zuid- en Midden-Engeland. Nachtelijke aanvallen werden ondernomen op Bristol en Avonmouth, waar haveninstallaties en groote benzineopslagplaatsen werden getroffen, evenals op Plymouth, waar in het stadsdeel De vonport zware schade werd aangericht op de werlinstallaties. Op liet vliegveld Cambridge toonden branden en ontploffingen duidelijk de vernielende uitwerking van de neergeworpen Duitsche bommen. Bovendien werd des nachts een Britsch convooi voor de Moray Firth aange vallen. Daarbij werd een schip van 7000 en een van 8000 ton zoo zwaar getroffen, dat zich ont ploffingen voordeden. Nog drie stoomschepen van 6000 ton kregen eveneens treffers. Verwacht moet worden dat beide eerstgenoemde schepen geheel verloren zijn. Vlgens een nagekomen be richt zijn de Morris-motorenfabrieken in Bir mingham den laatsten nacht met succes met bommen bestookt. BERLIJN, 24 Aug. (D.N.B.)Duitsche vliegtuigen hebben vanmorgen in versterkten omvang de aanvallen op Zuid-Engeland voort gezet. In het graafschap Kent werden op ver scheidene plekken bommen uitgeworpen. De Duitsche vliegtuigen waren in verscheidene af deelingen over de nauwste plek van het Kanaal gevlogen en werden door talrijke jacht- en tor pedovliegtuigen vergezeld. Op verscheidene plaatsen ontwikkelden zich luchtgevechten en groote bedrijvigheid van den luchtafweer. Vol gens raming heeft het Duitsche luchtwapen met elke afdeeling minstens twintig vliegtuigen naar Engeland gezonden. Elke afdeeling' bommenwer pers zou daarbij door een tot twee afdeelingen jacht- of torpedovliegtuigen beschermd worden. Later werd van den gevechtsstand aan de kust van het Kanaal te Berlijn het volgende bericht ontvangen: „Hedenmorgen, zooals reeds gemeld, aanval van Duitsche bommenwerpers op vliegvelden in Zuidoost-Engeland. Goede treffers geplaatst op hangars en schuilplaatsen. Hevige luchtgevech ten boven het Kanaal. Talrijke toestellen neer gehaald. Op verscheidene plaatsen in zee drij vende vliegtuigen. Reddingsdienst tracht be manningen te redden. Tot dusver twaalf Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Geen eigen ver liezen." Sinds de schaduw der eerste zonde viel over het Paradijs en de mensch de juiste orde met God verbrak, wordt de geschiedenis der menschheid beheerscht door den strijd tusschen den geest en het vleesch en moet in elk men- schenhart deze strijd worden uitgestreden. „Engelsheid en diersheid mengen in den mensch zich ondereen", schreef Vondel. Maai' waar volgens Gods bestel „één band verbindt de twee naturen" en geest en vleesch in won derbare harmonie moeten samenwerken, het vleesch in nobele onderworpenheid aan den geest, daar bracht de zonde een verstoring de zer orde en begeert het vleesch tegen den geest en de geest tegen het vleesch. (Gal. 5, 17). God wil de harmonie der menschelijke vermogens. Maar de zonde brengt de botsing tusschen den wil van God en dit is het mysterie der zonde in deze botsing blijft de mensch overwinnaar. Tegen Gods wil in kan de mensch de harmonie verbreken, maar consequent nqgpt hij daardoor ook over zichzelf al de gevolgen af. die aan een verstoring van de juiste orde der dingen vast zitten. Iedere zonde beteekent daarom een ver woesting en ontreddering van de natuur, niet in het paradijs alleen maar ook nu en ieder oogen- blik. Geen mensch kan ongestraft de wetten der natuur verbreken. En zoo hebben ook de hui dige crisis en de huidige oorlog slechts één oorzaak: de zonde. En daarom ook waarschuwt St. Paulus ons vandaag in het Epistel: „God iaat niet met zich spotten. Wat de mensch zaait zal hij ook oogsten; wie zaait in het vleesch zal uit het vleesch ver derf oogsten, maar wie zaait in den geest, zal eeuwig leven oogsten uit den geest." De menschheid in zijn geheel, maar ook iedere mensch voor zich moet zijn plaats be palen in dezen strijd om de heerschappij van den geest, om de juiste orde. Geen mensch is vrij van het vleesch, zelfs de beste is niet ge heel en al goed, maar en dit moge een voor barig oordeel over anderen voorkomen zelfs de slechtste is niet geheel en al slecht. Wij zijn een menging van licht en duisternis. Het licht in ons zal echter overwinnen krachtens de hulp van Christus. Daarom staat Christus in het Evangelie voor ons als de Levenwek ker. Zooals hij de jongeling van Nairn opwekte uit den dood, zoo brengt hij ook ons door Zijn genade tot het bovennatuurlijke leven, tot den staat van genade. Gesterkt door die genade kunnen wij de hartstochten van het vleesch overwinnen en allen hoogmoed, alle vijandschap en twist, alle dronkenschap en ontucht ver bannen, zooals de Postcommunie ons leert bidden „Onze geest en ons lichaam mogen be heerscht worden, dat vragen wij U o Heer door de inwerking Uwer hemelsche gave, opdat wij niet leven naar onze geneigdheid, maar voortdurend die in werking mogen gevoelen". God geeft die hulp aan ieder, die van goe den wil is. En dat maakt ons sterk om, niet neerslachtig, maar blij. opgewekt en vol ver trouwen de toekomst tegemoet te zien, ook al behaalt het vleeschelijke in ons somtijds nog de overwinning. Wij moeten geduld hebben, niet slechts met anderen maar ook met ons zelf „In patientra vestra". „Door uw geduld zult gij uw ziel redden". Alle gelamenteer over onze vroegere zondigheid is even zeer uit den booze als overdreven angst voor de toekomst. „Wie zijn hand aan den ploeg slaat en achter waarts ziet is Mijner niet waardig". Laten wij ons liever verheugen over onze zwakheid, want in het zwakke komt Gods kracht het nieest tot haar recht. (2. Cor. 12.9) Natuurlijk is de zon de het grootste kwaad, maar uit het oogpunt van geestelijk leven bezien, is niet ons vallen het grootste ongeluk maar het blijven liggen in de zonde, het niet oogenblikkelijk opstaan en voortgaan op onzen weg naar God. Men moet ook zijn zonden en gebreken dur ven aanvaarden. God is een vijand van mug genzifterij. Hij vraagt van ons slechts de aan vaarding van Zijn wil op dit oogenblik. een blijmoedig „Ja" op wat Hij op dit moment van ons verlangt. Wij zouden ons aan verregaanden hoogmoed schuldig maken, wanneer wij ons over onze tekortkomingen zouden verbazen. Wij moeten gestaag, maar zonder overhaasting wer ken aan ons geestelijk leven. Verwachten, dat wij in korten tijd de volmaaktheid zullen berei ken wijst op zelfoverschatting. Wie waarlijk God zoekt zal zich ook over zijn zonden verheugen, niet om het bedreven kwaad, maar omdat aan iedere zonde opnieuw de bron ontspringt van nederigheid en Godsvertrouwen. „Het liefst zal ik dus op mijn zwakheden roemen opdat de kracht Gods in mij mag wo nen" (2. Cor. 12.9). Op deze wijze strevend naar de heerschappij van den geest over het vleesch in ons even, zullen wij ook de noodzakelijke gemoedsrust be waren en de onrust over onze zwakheid be schouwen als een vijand vermomd als een en gel des lichts. Hierdoor zal ons karakter, die gelijkmatigheid vertoonen. die het kenmerk is van den sterfte en die ons verdraagzaam en geduldig maakt te genover de fouten van anderen en tegenover ons zelf. Dan zullen wij ons door de onrust der tijden niet in verwarring laten brengen, maar, ons vollediger overgevend aan God. met ver trouwen den hartekreet van den Psalmist in den Introitus van dezen Zondag herhalen: „Verlos Uw dienaar, mijn God, die zijn vertrouwen stelt op U". K. Katholieke Montessori-ópleiding; Nijmegen v. Voorbereidend en Lager Onderwijs. Manl. en vr. leerkrachten. Aanmelding: W. Stapert, secr., Groesbeekseheweg 27, Nijmegen. NEW YORK, 24 Aug. (D.N.B.). Volgens berichten uit San Juan hebben de bespre kingen tusschen den president van Costa rica en een militaire missie van de Veree- nigdc Staten tot volledige overeenstemming geleid. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. De militaire missie reist thans, naar As sociated Press meldt, naar Nicaragua en andere landen van Midden-Amerika door. Naar de „New York Times" uit Montevi deo meldt-, is er in politieke kringen aldaar sprake van de mogelijkheid van militaire besprekingen tusschen Uruguay en de Ver- eenigde Staten. Reeds in Juni van dit jaar bestond het voornemen tot dergelijke onder handelingen, maar later heeft men daarvan weer afgezien. De vertegenwoordiger van Uruguay op de conferentie van Havana, generaal Campos, ver toeft op het oogenblik in de Vereenigde Staten, waar hij in contact zou staan met militaire kringen. De Vereenigde Staten zouden reeds, volgens het blad, een volledig plan hebben voorgelegd, dat voorziet in een nauw contact tusschen de generale staven van beide landen en zelfs in het zenden van Amerikaansche lan dingstroepen. Bij de regeer'ng van Uruguay treden echter bezwaren naar voren. Het blad wijst erop dat Uruguay wegens zijn ligging is aangewezen voor de controle van den handel op Zuid-Brazilië en van La Plata. De militaire steunpunten in Uruguay zouden tot een „Zuid- Amerikaansch Gibraltar" kunnen worden ge maakt. Verder meldt de „New York Times" uit Washington, dat president Roosevelt zou over wegen niet minder dan 18 steunpunten op En- gelschen bodem in Amerika te pachten. Het biad geeft daarbij nogmaals de opvatting weer van kringen in Washington, dat Engelahds schulden aan de Vereenigde Staten door de jaarlijksche pachtsom van 2 millioen dollar voor ieder steunpunt moeten worden vereffend. Uit Engelsche kringen in Washington verluidt volgens het blad, dat Engeland maar al te gaarne bereid is het stigma der schulden op deze wijze op te heffen en tegelijk kans te krij gen op nieuwe leeningen, die de Johnsonwet thans verbiedt. Volgens bericht uit Washington heeft mi nister Huil de berichten tegengesproken, dat onderhandelingen zijn gevoerd met Uruguay en Costarica over afstand van steunpunten, even als het bericht van de „Times" over onderhan delingen met Engeland over verrekening der "ngelsche schulden uit den Wereldoorlog met ofstand van steunpunten voor Amerika op de Britsche bezittingen pp de Bermuda's en in West-Indië. Midzomeren toch beduidt de natuur ons reeds, dat het schoonste jaargetij heen spoedt. Alles is ver schijning, alles is verdwijning op de levensbaan, leerde ons de zedendich ter. Zoo nu en dan noopt het leven zelfs den meest nurks-aangelegde tot mijmeren. En wanneer de storm reeds giert in midden Augustus en we onze overjassen aantrekken tegen de kou, elkaar verzekeren, dat het „net No vember" is, dan worden we even stil en bedenken, hoe snel lente en zomer heenspoeden en hoe kortstondig het aardsche is. Dit moge ons even treurig stemmenhet bemoedigt toch ook want even snel vluchten ons de jam meren voorbij van het aardsche en naderen we het geluksrijk waarhet ongekende, het door God Zelf beloofde ons wacht. De kinderlijk-teer gestem de en toch zoo fel-menschelijke Al- berdingk Thijm dichtte tot onze be moediging: „In den hemel is het al tijd zomer", waarbif zijn broer Lam bert muziek schreef. Onwillekeurig zingt dit lied in onzen geest, wanneer we angstig en treurig worden om den zomer, welke op zijn hoogtepunt heet en toch zoo snel ons ontvliedt. Mid zomer blijft het daarboven. In den hemel is het altijd zomer. Te Rotterdam is het aantal dooden van den laatsten bomaanval der Engelschen door het overlijden van een zwaar-gewonde tot 11 ge stegen. Te Zeist werd in de Acacialaan de 18-jarige dochter der familie Bergmans door een bom- splinter gedood, terwijl voorts in deze laan •erschillende woonhuizen beschadigd werden. De balans der laatste drie dagen is als volgt: Te Westerland op Wieringcn 2 doo- 'cn en 1 zwaar gewonde, te Rotterdam II :!ocdcn en 18 zwaar gewonden, op Texel 1 zwaar gewonde, te Hengelo 6 dooden en 9 mm of meer zwaar gewonden, te Zeist 1 doodc; totaal 20 dooden en 29 min of meer zwaar gewonden in drie dagen tijds. Voorts werd hier en daar nog min of meer oelangrijke schade aan goederen toegebracht door bommen in de buurt van Rotterdam, waar een boerderij getroffen werd, te Rijnsaters- woude, te Boxel. te Assendelft te Souburg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1