De bezetting van Somaliland Britsche tegenstand merkbaar verzwakt New-Y orksche Beurs rouw die m het donker kwam ZONDAG 25 AUGUSTUS 1940 Minister Hopkins afgetreden (Vervolg van pag. 1) De aanval op Berbera FRANSCH PERSSTATUUT IN VOORBEREIDING Zal Havas aUn den staat worden getrokken? INCIDENTEN TE CAïRO EN ALEXANDRIë Zal Egypte aan den strijd gaan deelnemen? Nieuwe Aartsbisschop van Reims benoemd Nieuwe Japansche grondwet zal totalitair zijn Sjiratori vraagt ontslag als ambassadeur Russische commentaar bij dood van Trotzky Vermist vliegtuig terecht Britten verliezen 50 vliegtuigen Telegram van Hitier aan Leipziger Messe KORTE BERICHTEN PAARDENSPORT CONCOURS HIPPIQUE TE 's-GRAVENHAGE Uitslagen van den eersten dag DE CONCENTRATIE IN DE ATHLETIEK Sleepende handel der New-Y orksche beurs. Omzet 90.000 8 t WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT Clearingkoersen Ned. Clearinginstituut WIELRENNEN DE WEDSTRIJDEN OP DE STADIONBAAN Het definitieve programma FAILLISSEMENTEN DOOR SYDNEY HORLER Ondanks de klimaat- en terreinrr.oeilijk- heden gelukte het den heldhaftigen Ita- liaanschen troepen door verstandige manoeu vres, met doeltreffende ondersteuning van artillerie en luchtwapen, op methodische wijze te vorderen. Op 15 Augustus veroverde de vijftiende bri gade na een hevig luchtbombardement de door ds artillerie stormrijp gemaakte laatste verde digingsposities aan beide zijden van den weg naar La Paroek. In fort no. 1 werden alleen reeds 13 officieren en andere Engelsche mili tairen gevangen genomen, terwijl in het fort ruim 200 dooden van een Rhodesisch bataillon worden gevonden. Tegelijkertijd trok de tweede brigade, na door den laatsten vijandelijken te genstand te zijn heengebroken, om den rechter vleugel van den vijand heen. Des nachts trok ken de Engelschen zich tetug en lieten honder den dooden achter. Talrijke soldaten werden ge vangen genomen. Een groote hoeveelheid ma teriaal, waarbij kanonnen, werd buit gemaakt. Na vier dagen verbitterden strijd was het En gelsche verdedigingssysteem volkomen onder den voet geloopen. Derde phase (16 tot 18 Augustus). Nadat de voornaamste verdedigingspositie van den vijand overwonnen was, werd de Italiaansche opmarscb voortgezet. Het luchtwapen be- heerschte ook verder het luchtruim en be schermde aldus de op den grond opereerende colonnes. Bovendien bombardeerde het vijande lijke versterkingen evenals vracht- en oorlogs schepen, die de vijand naar Berbera had doen komen. Een Italiaansche vrachtauto-colonne was onder bevel van luitenant-generaal Passe- rone van Zeila opgerukt en bereikte in den tusscbentijd Bulhar, langs den kustweg naai Berbera. De groep de Simone kwam bij La Fa- roek bij het tweede verdedigingssysteem, waar op de verslagen vijandelijke troepen zich had den teruggetrokken en waar de laatste vijande lijke versterkingen waren samengetrokken. Op 18 Augustus werd ook dit laatste Engelsche bol werk frontaal aangevallen, aan de vleugels om vat en onder den voet geloopen. Indische ba- taillons trachtten tevergeefs zich door verbit terde tegenaanvallen te bevrijden van den Ita- liaanschen druk, waarna zij in de richting van Berbera vluchtten. Generaal Nasi zond thans de gemotoriseerde colonnes uit naar Berbera om het succes uit te buiten, terwijl de Engelschen in wanordelijke vlucht trachtten zich in veiligheid te brengen op het laatste in de haven gebleven oorlogs schip. Op 19 Augustus drongen de Italiaansche troepen binnen in Berbera. Tijdens de operaties werden eenige honderden auto's en automati sche wapens, talrijke stukken geschut en pant serwagens, ontzaglijke hoeveelheden munitie, le vensmiddelen, pioniers- en sanitair materiaal buitgemaakt. Bovendien werden van den vijand eenige honderden mannen geregelde troepen cn alle Somalische troepen gevangen genomen, in 't geheel rond 1000 man. Deze troepen waren ter bescherming van de inscheping der Engelschen opgesteld en vervolgens aan hun lot overgela ten. De zuiveringsactie gaat voort. Door de bekwaamheid der leiding en de dap perheid der troepen is Britsch Somaliland in nauwelijks 17 dagen definitief veroverd met de vastberadenheid en de snelheid, waarmede thans het fascistische en imperiale Italië zijn kolo niale ondernemingen pleegt uit te voeren. Bijzondere vermelding verdient de superieure houding van de nationale troepen. Even waar devol was de bijstand van het luchtwapen. De verovering van Somaliland verwezenlijkt die eenheid der Somali-volkeren onder de vlag van het fascistische Italië, welke sedert lang een vurige wensch was van zijn bevolking, gelijk duidelijk bewezen wordt door de talrijke, tijdens het verloop der actie voltrokken, onderwerpingen. Tegelijk met de voortschrijdende bezetting van de belangrijkste centra, die eens zetels van het Engelsche bestuur vormden, hebben de regeeringsambtenaren van het bestuur van Italiaansch Oost-Afrika hun bestuurs- technische bedrijvigheid aangevangen voor de groote pacificatie der bevolking, die blijft toestroomen om haar onderwerping aan te bieden en de Italiaansche regeering eerbe tuigingen te bewijzen. GENèVE, 24 Aug. (DJ4.B.) Bij het vicepre- gidentschap, waaronder radio-, nieuws- en pers wezen ressorteeren, wordt op het oogenblik een nieuw persstatuut uitgewerkt. Het statuut be paalt o.m. dat de dagbladeigenaren de regeering een lijst moeten voorleggen van de directeuren, hoofdredacteuren en redacteuren. Het ligt in het voornemen censuur achteraf in te vceren Het ontwerp bepaalt verder, dat dagbladen geen subsidies van buitenlandsche herkomst mogen ontvangen. Ten slotte ligt het in het voornemen de nieuwsafdeeling van het agentschap Havas aan den staat te trekken. pers kort vermeld. Het officieele partijblad ..Prawda" bevat een commentaar, waarin Trotz- ky op de scherpste wijze als een internationale spion, vijand van de arbeidersklasse en van de bolsjewistische partij wordt gecritiseerd. Het blad noemt hem „een Judas, die het slachtoffer ge worden is van zijn verraad, zijn laaghartigheid en zijn misdaden." ROME, 24 Aug. (D.N.B.). Het verbod der Engelschen om den sterfdag van den oprich ter der Wafdpartij, Zaghioel Pasja, op de gebruikelijke wijze te vieren, heeft volgens de „Tevere" aanleiding gegeven tot inci denten te Cairo en Alexandrië. Volgens te Rome ontvangen berichten wijzen de voorteekenen er steeds meer op, dat de Britsche politiek thans de openlijke deelneming van Egypte aan den oorlog noodzakelijk acht. De bedreiging van de Britsche positie in het Oostelijk Bekken van de Middellandsche Zee door de Italiaansche troepen aan de grens van Libye wordt in het Britsche hoofdkwartier te Cairo thans zoo ernstig beoordeeld, dat het besluit genomen is, eenige gemobiliseerde Egyp tische divisies naar het Libysch-Egyptische front te zenden om de Engelsche en Indische formaties te ontlasten. Dit plan beteekent een openlijken breuk van het Engelsch-Egyptische verdrag van 1936. Id dit verdrag had Groot-Brittannië de formeele verplichting op zich genctnen de neutraliteit van Egypte, in geval Groot-Brittannië oorlog moest voeren, in den volsten zin te handhaven Het Engelsche opperbevel streeft met het ge bruiken van Egyptische troepen aan het front van Libye een tweeledig doel na: eenerzijds heeft het opperbevel dringend versterking noo- dig, daar na de bezitting van Britsch Somaliland niet op een verderen toevoer van troepen uit Indië gerekend kan worden en het Britsche le ger in Egypte niet is opgewassen tegen de Ita liaansche troepen aan het front van Libye, in dien deze tot een offensief zouden overgaan. Anderzijds hoopt het Britsche opperbevel in Cairo door de deelneming van Egyptische afdee- lingen een algemeene beweging onder de Ara bische volkeren tegen Italië te veroorzaken Naar het zich laat aanzien, dreigt er thans te Caïro een hevige binnenlandsche crisis te ontstaan, daar gezaghebbende Egyptische kringen, vooral Koning Faroek. tegen de Engelsche plannen gekant zijn WASHINGTON, 24 Aug. (D.N.B.). De minister van Economische Zaken, Hopkins, is Zaterdag om gezondheidsredenen uit zijn functie afgetre den. Als zijn opvolger is de beheerder der bonds- leeningen, Jesse Jones, aangewezen. GENÈVE, 24 Aug. (D.N.B.). Volgens een be richt in de „République du Sud-Est" is de bis schop van St. Die, Mgr. Marmostin, benoemd tot aartsbisschop van Reims. TOKIO, 24 Aug. (D.N.B.). Over de richtsnoe ren van de nieuwe politieke structuur van Japan wordt te bevoegder plaatse vernomen, dat het totaliteitsbegrip de leidende gedachte van de nieuwe grondwet zal zijn. Als samenvatting van het volk zal een boven de partijen staande or ganisatie worden opgericht. Prins Konoje wordt door den Keizer belast met de leiding der staats zaken en zal tevens hoofd van deze organisatie zijn, waaruit de denkbeelden van de nieuwe „levensbeweging" onder het volk verspreid moe ten worden. De partijgeest, welke het volk gescheiden houdt, moet weer vervangen worden door de fa miliegedachten welke Keizer en volk vereenigen. Nieuwe corporaties, als vertegenwoordigers van het volk, zullen ontstaan, die voor het oude partijenstelsel in de plaats treden. De door prins Konoje benoemde permanente en voorbereidende commissie vereenigt in zich reeds den geest en het doel van de nationale hervorming. De keizer als hoofd de*- natie vereenigt in zich alle souve- reine rechten. TOKIO, 24 Aug. (D.N.B.). De vroegere am bassadeur in Rome, Sjiratori, heeft tegenover de pers verklaard dat hij Vrijdag zijn ontslag heeft gevraagd als ambassadeur. Als diplomatiek adviseur zal hij verder gelegenheid hebben zijn opvattingen zonder beperkingen tot uitdrukking te brengen. Onder de nieuwe structuur moet Japan, met het oog op den internationalen toe stand, op hoogbewapend peil gebracht worden. MOSKOU, 24 Aug. (D.N.B.). Het overlijden van Leo Trotzky wordt heden in de Moskousche BELGRADO, 24 Aug. (D.N.B.). Over het sinds Donderdagmorgen vermiste Joego-Slavische vliegtuig van de Aeroput wordt gemeld, dat dit in het gebergte bij het dorp Medak vernield werd gevonden. Alle negen passagiers en de uit twee leden bestaande bemanning zijn dood. De lucht vaartmaatschappij Aeroput bevestigt dit bericht. Het toestel was in het slechte weder verongelukt. (Vervolg van pag. 1) De van hun aanvallen van vandaag Pp Brit sche vliegvelden terugkeerende Duitsche vlieg tuigen melden dat de Britsche jagers, voor zoo ver zy Duitsche gevechtsvliegtuigen ook maar aanvielen, terstond trachtten uit te wijken, wanneer Duitsche jachttoestellen zich tot den tegenaanval gereed maakten. Uit de manier van strijden der Britsche ja gers wordt geconcludeerd dat de jachtvliegtui gen bemand zijn met jonge, onervaren piloten. Iedere nieuwe aanval van Duitsche groepen vliegers op het Engelsche eiland bevestigt de opvatting, die men in Duitsche militaire krin gen heeft gekregen tijdens de laatste weken betreffende den verdedigingstoestand van het Britsche eiland. De Duitschers hebben hoeveelheden vlieg tuigen neergeschoten als in dezen oorlog nog nooit zijn voorgekomen. Tegenover één verloren Duitsch toestel staan in het algemeen vier verloren Engelsche machines. Niet meegere kend zijn daarbij de vliegtuigen, die de Duit schers op den grond hebben vernield. Als een volledig tot mislukken gedoemde maatregel noemt men van Duitsche zijde het Engelsche nieuwtje om projectielen met netten en raketten de lucht in te schieten. Tot dusverre kon deze methode nog in geen enkel geval leiden tot de vernietiging van ook maar één enkel Duitsch vliegtuig. Tenslotte wordt gemeld dat, terwijl bp de hedenmorgen uitgevoerde bomaanvallen op Zuid-Engeland de Duitsche gevechts vliegtuigen nog stieten op zwakke Britsche jachtstrijdkrachten, die bijna zonder uit zondering werden neergeschoten, vanmid dag bomaanvallen op militaire doelen in de nabijheid van Londen ten uitvoer kon den worden gelegd, zonder dat ook maar Britsche jachtbescherming ontmoet werd. Ook het luchtafweergeschut vuurde zwak De schoten waren slecht gericht. Zaterdagavond omstreeks 10 uur werd be richt: Het Duitsche luchtwapen heeft eenige vlieg velden, in het bijzonder die van Canterbury en Manston succesvol met bommen bestookt. In de haven van Great Yarmouth werden pakhui zen en hallen vernield. Bij de luchtgevechten, die hierbij ontstonden, verloren de Engelschen volgens tot dusverre ontvangen berichten 35 vliegtuigen. Twaalf Duitsche toestellen worden vermist. Aangezien de gevechtshandelingen bo ven Engeland nog niet geëindigd zijn, kan een overzicht bver het succes van den dag nog niet worden gegeven. Nog later werd gemeld, dat Duitsche ge vechtsgroepen Zaterdag de Britsche oorlogs haven Portsrafouth hebben aangevallen. De havenwijk staat in lichterlaaie. Volgens de tot dusverre verrichte waarnemingen is de brand ook op de stad overgeslagen. Het aantal der in den loop van heden neergeschoten Brit sche vliegtuigen is intusschen tot 50 gestegen. Dertien Duitsche vliegtuigen worden vermist. BERLIJN, 24 Aug. (D.N.B.). De Führer heeft aan de Leipziger Messe een telegram gezonden, waarin gezegd wordt: „De Leipziger najaars- messe in het oorlogsjaar 1940 heeft o.a. de be langrijke taak onze oude economische betrek kingen met het buitenland te verstevigen en nieuwe aan te knoopen. Zij zal getuigen van de opgevoerde economische kracht van Duitsch- land en het bewijs leveren, dat de goederenruil tusschen Duitschland en het buitenland ook in den oorlog ongehinderd verder tot ontwikkeling komt." Het s.s. „Havilland Star" is met Engelsche kin deren in Rio de Janeiro aangekomen, zoo meldt de „Paris Soir". De kinderen zoeken in Brazilië een toevlucht. De Deensche Rijksdag is bijeengeroepen op Woensdag a.s. Op de agenda staan eenige wets ontwerpen; het belangrijkste daarvan handelt over den broodprijs. In het Westbroekpark te 's-Gravenhage is Zaterdagmiddag een aanvang gemaakt met het tweedaagsche Haagsche concours hippique. Hoe wel nog kort voor den aanvang een malsch buitje zich over de residentie ontlastte, had de conditie van het parcours-terrein daarvan niet merkbaar te lijden, want over het algemeen kreeg het helaas niet zeer talrijke publiek zeer behoorlijke prestaties te zien. De uitslagen van den eersten dag zijn als volgt: Aan het behendigheidsconcours namen 45 rui ters deel. Dit concours werd op tijd gereden (96 seconden), terwijl op het 550 meter lange parcours 14 hindernissen van niet hooger dan 1.15 meter moesten worden genomen. In de afdeeling paarden, welke in springcon coursen reeds meer dan 200 hebben gewonnen, was het resultaat als volgt: 1. mevr. Brevet te Milligen op Sofia, die een foutloos parcours maakte in 69 seconden. 2 en 3 C. Dietrich op Lotka, van dezelfde eigenares. Beide paxcoursen foutloos in 70 seconden; 4. luitenant Egter van Wissekerke te Den Haag op Shuggy, foutloos in 81 seconden; 5. Siem Jr. op Tom 3, van Ma nége de Wildehoef, 0 fouten, tijd 82 seconden; 6 en 7 D. Modderman te De Steeg op Koenigs- husar, 3 fouten, tijd 96 seconden en mej. Ho- moet op Klein Duimpje van de Tattersall Ma nége te Scheveningen, eveneens 3 fouten en denzelfden tijd; 8. C. Dietrich op Sir Butt van mevr. Pasman-Goeselaars Beerta te Wassenaar, 4 fouten, tijd 69 seconden. In de afdeeling voor paarden, welke nog geen 200 hebben gewonnen, werden de volgende prijzen behaald. 1 en 2 E. van Loon uit Tilburg op Golden Vale, foutloos in 75 seconden en Wentges op •Smbky van Stal Huge te Wassenaar, even eens foutloos in denzelfden tijd; 3 E. van Loon, Tilburg, op Killmalock, foutloos in 91 seconden; 4 E. van Loon, Tilburg, op Michon, foutloos in 95 seconden; 4 K. Hensen op Baya- zid van de Tattersall-manege te Scheveningen; 6 mej. E. S. Tack te Den Haag Op Isabelle; 7 C. Otjens te Dongen op Can't forget; 8 mej. Abas op Ruby van de Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij. Bij het concours voor eenspannen werd in de afdeeling Oldenburgers deelgenomen met 7 paarden. De uitslag hiervan is; 1 Ronald van A. Stehouwer te Dubbeldam; 2 Excellent van Piet van der Touw te Den Haag; 3 Sirius van H. G. van Straaten te Utrecht; 4 Orry van H. Hoejenbosch te Utrecht, terwijl aan Chestnut Brown van Otjens uit Dongen, dat buiten mededinging meedeed, een bestuursprijs werd toegekend. In de afdeeling hackney's waren vier deel nemers. Het resultaat hiervan was: Dainty Lady van Gebr. van der Haar, Zeist; 2 Haddon Philippine van Piet van der Touw. Den Haag en 3 Espanoir van Piet van dei- Touw. Bij het damesspringconcours verschenen 15 deelneemsters aan den start. De vastgestelde tijd was 90 seconden en op het parcours van 520 meter moesten 13 hin dernissen van niet meer dan 1.15 meter wor den genomen. De uitslag hiervan was als volgt: 1 Mej. Homoet op Piccolo AmOre van de Tattersall Manege te Scheveningen, foutloos in 75 seconden; 2 mevr. Hammer op Xenophon van Majoor Breunesse te Den Haag, foutloos in 76 seconden; 3 mej. E. S. Tack te Den Haag op Isabella, foutloos in 80 seconden; 4 mevr. Gundlach Pp Trilby van de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij; 5 en 6 mej. J. M. Bos uit Utrecht dp Red Pearl en mej. Homoet op Compeador van de Tattersall Manege te Sche veningen, beide 4 fouten in 69 seconden. D» dressuurproef was in twee afdeelingen ga- splitst. Het resultaat in afdeeling A voor paar den, die nog geen twee dressuurproeven of een dressuurproef zwaar hebben gewonnen (11 deelnemers), was als volgt: 1. Dr. H. M. E. Schürman te Den Haag op lBamey Boy; 2. mevr. Siem op Flying Dutch man van G. van Yperen te Den Haag; 3. Siem Jr. op Tipperary Tip van stal Duinhoeve te Wassenaar; 4. mevr. E. van Dijk te Wassenaar op Rascal. In deze afdeeling werden eervolle vermeldingen toegekend aan C. de Vries te Den Haag op Birbaut, aan kapitein J. E. van Hemert te Den Haag op Agadon en aan L. J. Uytendaal te Rijen op Allerstolz. In de afdeeling andere paarden waren 8 deel nemers. De uitslag hiervan luidt: 1. Mevr. van Hoboken op Allerlei van stal Duinhoeve te Wassenaar; 2. Siem Jr. op Tippe rary Tim van stal Duinhoeve; 3. mevr. Siem op Flying Dutchman van G. van Yperen te Den Haag; 4. D. Siem Jr. op Rosine van Manege de Wildhoef te Den Haag. Eervolle vermeldingen kregen L. van Loon uit Tilburg met Soliman en C. de Vries te Den Haag met Birbaut. Ten slotte dient nog vermelding de uitslag van het concours voor tweespannen, waarbij vijf in schrijvingen waren. Het resultaat was: 1. Excellent en Lofton van Piet van der Touw te Den Haag; 2. Roland en Talino van A. Stehouwer te Dubbeldam; 3. Jans- je en Marie van W. J. Knijnenburg te Den Haag; 4. Espanoir en Up to Date van Piet van der Touw. Een eervolle vermelding kregen Willem en Benno van de rouwstallen uit Amsterdam. Op initiatief van mr. J. J. C. P. van Kuyk, voorzitter van de Nationale Stichting voor Li chamelijke Opvoeding, is Zaterdagmiddag te Amsterdam een bespreking gehouden tusschen de besturen van den Arbeiderssportbond en de K. N. A. U. De vergadering, die onder leiding stond van den K. N. A. U.-voorzitter, den heer G. E. van der Werff, had een vlot en vriendschap pelijk verloop. De athletiek-groep van den Ned. Arbeiders sportbond heeft zich onmiddellijk en zonder eenige restrictie bereid verklaard, zich aan te sluiten bij de K. N. A. U.-organisatie. De arbeiders athletiek clubs zullen in de zelfde formatie blijven bestaan. Zij zullen zich echter alle bij de K. N. A. U. aansluiten. Het cultureele en het jeugdwerk blijft ge heel onder leiding van de arbeiders-organisatie. Elke club mag onderling wedstrijden tus schen hun eigen leden zelf organiseeren. Alle andere wedstrijden komen onder leiding van de K. N. A. U. De concentratie beoogt dus in hoofdzaak het wedstrijdwezen. Eén bestuurslid van den N. A S. B. zal toetreden tot het bestuur van de K. N. A. U„ alsmede één technisch leider van den N. A. S. B. tot de Nat. Techn. Cie van de K N. A. U. De wenschelijkheid werd naar voren ge bracht, zooveel mogelijk de organisatie van de K. N. A. U„ statuten en reglementen en be sluiten, die 40 jaar lang hun doeltreffendheid hebben bewezen, als leidraad te doen gelden. Voorts wordt direct de mogelijkheid open gesteld tot deelneming van N. A. S. B.-leden aan alle wedstrijden van de K. N. A. U. Binnenkort zullen verdere besprekingen worden gevoerd met de overige athietiekbonden zooals de R. K„ de Christelijke, het K. N. G. V. en anderen. NEW-YORK, 24 Aug. De handel op de New- Yorksche beurs was vandaag zoo sleepend als men dit in de 22 jaar, die er sedert het einde van den wereldoorlog verloopen zijn, slechts zelden heeft meegemaakt. Van een bepaalde tendens was in het koersverloop niets te bespeu ren en de koersschommelingen bleven tot kleine veranderingen naar beide richtingen beperkt. Bij de opening werd een groot aantal fond sen in het geheel niet verhandeld, aangezien de handelaren niet alleen de verdere ontwikke ling op het terrein der binnenlandsche poli tiek, doch ook den afloop der gebeurtenissen in Engeland afwachtten. Zelfs van aankoopen van met zorg uitgekozen fondsen viel vandaag niets te bespeuren. De noteeringen der staal- waarden ondergingen vrijwel geen verandering. De raming der bedrijvigheid in de staalindus trie voor de komende week voor het gebied van Pittsburgh 88 procent der capaciteit, voor dat van Youngstown 83 procent oefende geen enkelen invloed uit op de koersvorming dezer afdeeling. Automobielfondsen en koperwaarden waren prijshoudend, terwijl er voor luchtvaart- aandeelen nog eenige belangstelling viel op te merken. Ook petroleumfondsen bleken weer stand te bieden, hetgeen verband hield met de voor de petroleumindustrie bestaande vooruit zichten op toenemende verkoopen. Spoorwegen en Public Utilities daarentegen werden geheel en al veronachtzaamd. Toch houdt men voor laatstgenoemde fondsengroep nog rekening met een stijgende belangstelling met het oog op de naderende verkiezing. Fondsen van handelshui zen ten slotte legden eveneens een prijshou dende stemming aan den dag, aangezien de verkoopen der warenhuizen in de op 17 Augus tus geëindigde week 7 procent grooter geweest zijn, dan die in de overeenkomstige week van het vorig jaar. Als uitzonderingen vielen ver der nog op Douglas Aircraft, Union Carbid en Carbon Corporation, die koerswinsten van een punt behaalden. Hoewel er nog eenige afwik kelingen van posities voorkwamen met het oog op het weekeinde, sloot de markt prijshoudend. Het totaal der verhandelde fondsen bedroeg 303, waai-van er 118 geen koerswinst behaal den en 104 onveranderd bleven. De 81 overig# fondsen werden tegen lagere noteeringen ver handeld. Aug. 24 23 22 Air Reduction 39 39 40 Allied Chemical 152 153 153 American Can Co, 94 94 1 94 American Radiator 6 6 6 Am. Rolling Mills 10 10 10 Am. Smelt Ref. 36 36 36 1 Am. Sugar Refining 12 1 12 1 121 Am. Tel. Tel. 160 1 160 160 Am. Tobacco B. 73 73 74 Am. Waterworks 8£ 8 8 Anaconda Copper 20 20 20 1 Atchison Topeke 14 4 15 15 i Baldwin Locomotive 14 14 15 Baltimore Ohio 3 31 3£ Bethlehem Steel 76 75 1 78 Canadian Pacific 3 8 3 3b Comm. Invest. Trust 37 37 38 J. I. Case Company 47 47 48 Ches. Ohio 38» 38 39 Chicago Rock Isl. i i Chrysler Motor 71 1 71 73f Consolid. Edison Co. 27 27 J 28 Coty Incorporated 4 s 4£ 4£ Deleware Huds. 10 10 11 i Detroit Edison C. 111 111 112 Dupont de Nem. 163 163 167 Eastman Kodal. 1261 125 125 Genera) Electric 33 33 33 Generai Foods 41 41 41 General Motors 46 46 47 Good Year 14 14 15 Hudson Motor 3 3 31 Intern. Harvester 43 431 44 Intern. Nickel 27 S 27J 26 International Paper 14 14 15 Intern. Tel. en Tel 21 2 4 2 Kennccott Copper 261 26£ 27 Mack Trucks Incorp. 21 20f 21 Missouri Pac pref. i iV Montgomery Ward 39 1 39 41 National Biscuit Co. 18 18 18 Nat. City Bank 23 23 24 New York Central 11 11 11 1 Norfolk Westen 212 213 212 Nord. Amer. I,.a. 18 '8 19 Northern Pacific 6 6 6£ Packard 3 3 3 i Pennsylvania 19 1 19 19 Proctor Chambh 61 61 6l Publ. Serv. N. J. 341 34 34 1 Pullman Incorporat. 18 18 1 19 1 Pure Oil Company 7f 7 7 Radio Corporation If 4-1 4 5 Reading Company 13 121 13 Rep. Stee! 16J 16 1 17 Reynolds Tobacco B. 34 34 341 Sears Roebuck 77 77 78 Shell Union Oil 8 8 8 Socony Vacuum 8 8 Southern Pacific 7i 71 8 Sotthern Railway 11 10 111 Standard Brands 6£ 6 i 6£ Stand. Oil ol N.-J. 33 33 34£ Texas Gulf Sulphur 31 31 31 Twent. C. Fox Film 5 5 5 5 Union Carb.& Carb. 71 70 71 1 Union Oil of Calif. 12 12£ 12 Union Pacific 85 85 84 United Aircraft 36 36 36 5 United Corp A. 1 1 t 1 i United Fruit Comp. 61 61 61 U. S. Ind. Alcohol 18 17 f 17 U. S. Rubber 18 18 18 U. S. Steel 51 t 51 52 1 U. S. Steel prof. 116 116 117 Western Union 17 17 18 Westingh. Electric 98 1 97 99 «Voolworth Building 32 32 32 NEW YORK, 24 Aug. Slotkoersen Aug. 24 23 22 Londen ~"l Parijs 4.02 J 4.02 1 4.01 Amsterdam i Berlijn 39.95 39.95 39.95 Brussel Rome 5.05+ 5.05+ 5.05+ Madrid 9.25+ 9.25+ 9.25+ Zwitserland 22,79 22.79 22,79 Weenen 1 Stockholm 23.86 23.86 23,86 Montreal 87.000 87.000 86.560 B. Aires Papiei 29.78 29.78 29.76 BAires Markt 22.65 22.65 22.75 Yokohama 23.48 23.48 23.48 24 Aug. 23 Aug. Katoen Oct 9.19 9.16. Dec 9.16- 17 9.15- Jan 9.07 9.06 Tin Loco 50.6250,75 90 dagen NEW YORK, 24 Aug- 24 Aug. 23 Aug. Mrt 9.06 Mei 8.89 Jul) 8.69 9.05 8.87 8.67 50.50 24 Aug. 23 Aug. Termijn 50.25 50.15 o0.30 CHICAGO, 24 Aug. 24 Aug. 23 Aug. Tarwe Havei Sept 69 Deo 71 1 Mei 73 69 71 1 73 -• Sept V 1 De& 28 Mel 29 27 28 29| Mais Rogge Sept 60 I Dec 55 - Me) 55 5 - 601 55 - 55 1 Sept 37 Dec 40 Mel 43 37 - 40 43 Reuzel Sept 4.70f Oct. 4.80* 24 Aug. 23 Aug. Tarwe Juu Oct. 731.— Dec 74 Rogge Oct. 42 i Dec 42 J Mei 45 Haver Oct 281 27 4.70f Dec 5.02 f 5.02 4.85* Jan 5.12 it 5.25* WINNIPEG, 24 Aug. 24 Aug. 23 Aug. Gerst Oct 34 331 73 j Dec. 33 1 33 f 74 Me) 35 35 Lijnzaad Oct i,33 i 133 Dec. 1,31 i 131 Mei 1.36 136 421 43 45 Dec. 26 J 251 Mel 271 26 I Koersen voor stortingen op 26 Aug. 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75,36, Belga's 30,14, Zwitsersche Francs 42,77, Lires 9,55, Deensche kronen 36,40, Noorsche i kronen 42,80, Zweedsche kronen 44,85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42, Tsje chische kronen (nieuwe schulden) 7,54, Dinar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden) 4,23, Turksche ponden 1,45+ Clearing met Duitschland: Laatst uitbetaald nummer: Tegen guldensvorderingen: 898.391. Tegen Reichsmarkvorderingen: 30.248/216.175. Clearing met Italië: Laatst uitbetaald num mer: 2195. Het programma van de wielerwedstrijden, welke vanmiddag om 2 uur op de Stadionbaan beginnen, is als volgt samengesteld: Vier series sprint amateurs; le rit tandems 1500 meter; achtervolging 5 K.M. v. d. Voort- v. Egmond en Klink-Groenewegen; twee her- kansingsritten sprint amateurs; le rit sprint v. Vliet-Derksen; 2e rit tandems 1500 meter; achtervolging 5 K.M. derde plaats; halve eind strijden van vier sprint amateurs; eindstrijd achtervolging 5 K.M.; 3e rit tandems 1500 meter; eindstrijd sprint amateurs; 2e rit sprint v- VlietDerksen; pauze; eventueele beslissing f. Vliet—Derksen; 100 K.M. achter groote motoren in één rit, revanche nationale kampioenschap pen met Zwartepoorte, Bosland, van Amster dam, Wals en Schulte. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Uitgesproken: i'l Aug. E. H. van den Brand, Apeldoorn. Mr. H. L. Wilkens, curator Mr. W. L. Spengle1' Apeldoorn, Hoofdstraat 105. A. de Jong. hoenderparkhouder, Apeldoorn- R.c. Mr. A. H. v. d. Giesen, curator Mr. H. Sijpkens. Apeldoorn. J J. M. A. Vrok'.age. koopman in' parfume rieën, Deventer. R.c. Mr. H. Sluijterman. curator Mr. G. J. vanFrankenhuijzen, Deventer', Keizer straat 18. 22 Aug. B. Wilms, Geleen, Burg. Lemmensstraa» 13. R.c. Mr. J. Gadiot, curator Mr. V. Pijls, Beek- J. Mevis, koopman en winkelier,. Geleen, Mar*» l(j. R.c. Mr. Ch. Petit, curator Mr. J. Kallen- Geleen. J. van Leeuwen, Hulsberg. Rijksweg. R.c. Mrj Th. van Doorninck, curator Mr. J. Camps, Heer len. In de week van 19 t.m. 24 Augustus 1940 wer den In Nederland 25 faillissementen uitgesproken Vernietigd op grond van veraet: 21 Aug. J. L. Berends, bakkersknecht, Voore»j 15 Aug. B. J. van Lierop, weduwe van A. Scho®* maker, Amsterdam. 17 (Nadruk verboden) Traill glimlachte bij dat compliment, maar door alles heen was het nog merkbaar dat hij zich verre van op zijn gemak gevoelde. Ten ein de de atmosfeer iets prettiger te maken, besloot zijn metgezel meteen maar van wal te steken. „Ik ben bij je gekomen om nog eens over het voorval van gisteren te spreken," kondigde hij aan. Traill die juist den koffiepot had opgenomen om zich nog eens in te schenken, plaatste dezen weer op de tafel. „Ik vrees dat ik daarover niet meer praten kan, beste kerel," antwoordde hij. „Je zult je zonder twijfel herinneren wat Bishop en ik ge zegd hebben." Èn toen werd Holiday werkelijk boos. Het was hem onmogelijk langer kalm te blijven. Hij legde zijn mes en vork neer, keek zijn ouden vriend recht in de oogen en deed een enkele vraag: „Spreek je in vollen ernst, Peter?" Hoewel er een eenigszins verdrietige uitdruk king in Traill's oogen lag, antwoordde hij toch op kalmen, beslisten toon, „Dat is inderdaad bet geval, Jerry." Holiday vroeg zich af of hij het zich verbeeldde, of keek hij werkelijk terwijl hij sprak eenigszins anstig om? „In orde. Het spijt me dat ik je mijn gezel schap heb opgedrongen." Hij stond op en liep regelrecht op de deur toe. „Stel j niet zoo belachelijk aan," protesteerde Traill. Niettemin bleef hij zitten, en hij wendde geenerlei pogingen aan zijn bezoeker van zijn voornemen af te brengen. Holiday opende de deur, zette in de hall zijn hoed op, trok zijn jas aan en nam afscheid. En toen eerst kwam Traill overeind. „Je gaat toch niet weg?" vroeg hij. „Natuurlijk verdwijn ik. Ik heb er meer dan genoeg van om...." Het overige gedeelte van den zin bleef onvoltooid. Terwijl Holiday over Traill's schouder zag, bemerkte hij het gelaat van een jong meisje. Ze had om den hoek van de slaapkamerdeur gekeken, en hij herkende haar onmiddellijk. Geen wonder dat Traill hem liefst zoo gauw mogelijk zag weggaan. Het was het meisje uit den Blauwen Treinde jonge vrouw voor wie hij natuurlijk kwam het er niets op aan met het grootste genoegen zijn leven op het spel had gezet. En zij bevond zich in Traill's flat.... had ver moedelijk den nacht daar doorgebracht. Het volgende oogenblik was het gezichtje ver dwenen: de eigenares daarvan was klaarblijke lijk even vast besloten hem te ontloopen als Traill dit gewenscht had. Een onbeschrijflijk gevoel van woede maakte zich nu yan hem meester en bittere soorden stonden op het punt over zijn lippen te komen. Hij wilde dit echter vermijden, en wendde zich met een ruk om. Even later bevond hij zich op straat. En toen kwam een van de somberste stem mingen over hem, welke zich nog ooit van hem meester hadden gemaakt. Blindelings liep hij voort, ternauwernood wetend waarheen hij eigenlijk ging. Op het Strand scheelde het zelfs een haar of hij had onder een bus gelegen en indien iemand hem niet ijlings terzijde had ge duwd, was het slecht met hem afgeloopen. En Holiday, die onder gewone omstandigheden een uiterst beminnelijk mensch was, dankte zijn red der zelfs niet eens met een enkel woord en liep kalm verder. Even later zat hij op een bankje in St. James Park, en het was hem een raadsel hoe hij daar eigenlijk was gekomen. Het eenige wat heel dui delijk tot hem door scheen te dringen was het feit, dat hij zoo meer dan genoeg van het leven had, en alles wat daarmede in verband kon staan. Het was hem nu natuurlijk volkomen duide lijk, waarom Traill zoo kortaf was geweest. Het sprak vanzelf dat het tweetal allerminst een be zoeker had kunnen gebruiken. Maar waarom was de man dan niet onmiddellijk op zijn voor stel ingegaan naar de Savoy te trekken? Hier door was de weg toch meteen veilig geweest voor het meisje. Hij trok met zijn wandelstok figuurtjes in het zand en eensklaps drong het tot hem door dat het wellicht een bestiering van het Lot was ge feest zyn schreden dien morgen naar de flat in de Adelphi te voeren, en had de slapelooze nacht daarmede ook uitstaande. Het Lot had hem na tuurlijk te kennen willen geven, dat hij zich niet langer met een dergelijke minderwaardige ge schiedenis moest inlaten. Toen Holiday in zijn flat in Mount Street was teruggekeerd, keek Somers, zijn bediende, vol verbazing naar de uitdrukking van zijn meesters gelaat. En de goede ziel was nóg meer verwon derd toen hem gevraagd werd of hij er iets voor zou voelen mee naar het buitenland te gaan. „Erg graag, mijnheer," zei de man, nadat hij goed en wel op adem was gekomen. „Uitstekend. Ik heb meer dan genoeg van Londen. Je kunt zelf een keuze doen en zorg dan voor de kaartjes." „Maar...." „Werp geen belachelijke bezwaren op, man. Je hebt toch zeker gehoord wat ik zei: je kunt zelf een keuze doen en voor de kaartjes zorgen." „Ja, mijnheer.... zeker, mijnheerSomers had nog iets willen beweren, doch werd hierin verhinderd door het geluid van de telefoon schel. Haastig spoedde hij zich heen, en er lag nog steeds een blik van bijna angstige verbazing in zijn oogen. Een oogenblik later was hij terug. „Mijnheer Farquhar is aan de telefoon, mijn heer." Farquhar! Dat was zijn notaris. Wat kon die van hem verlangen? Zijn vraag werd weldra beantwoord. „Ben je daar, Holiday? Je spreekt met Farqu har. Het spijt me je te moeten mededeelen dat je tante Margaret .Tweedale yannacht in daar slaap is gestorven. Daar jij haar executeur bent, zou het me een genoegen doen als je me van daag even kon bezoeken." „Ik dacht er juist over op reis te gaan." „Maar je bent pas terug, beste kerel." „Dat weet ik wel..,. Enfin, het is in orde. Ik zal komen. Het doet me leed dit bericht ontvan gen te hebben." Terwijl hij het toestel op den haak legde, kwam ineens de gedachte bij hem op, dat het Lot vermoedelijk van opvatting veranderd was. In ieder geval was het hem nu niet mogelijk de eerste dagen Londen te verlaten. HOOFDSTUK X De vrouw in het grijs. Er waren een paar diepe rimpels in Holiday's voorhoofd verschenen en hij trok zijn schouders met een ongeduldig gebaar op. Het Noodlot speelde hém inderdaad eigenaar dige parten. Eerst leek 't alsof hij zich had kun nen bevrijden van een van de meest verwarren de zakan, die hij ooit had meegemaakt, en bijna onmiddellijk daarop draaide alles om en werd hij als met geweld teruggetrokken. De volkomen onverwachte dood van de zuster van zijn moeder nam hem de eerstvolgende da gen geheel en al in beslag. Farquhar was niet gemakkelijk en hij had Holiday voortdurend aan het werk gehouden. „En je kunt niet zeggen dat je moeite niet ruimschoota beloond wordt," merkte de oude man grimmig op. „Je hebt aardig wat duit#1 van haar geërfd." Holiday maakte een ongeduldig gebaar: zün zenuwen waren tot het uiterste gespannen. „Oh, ik weet wel dat zulk een gelukkige ster veling als jij bent er weinig om maalt of je e nog meer geld bij krijgt of niet," ging de notaris voort; „daarvoor ken ik je voldoende. Tot som mige menschén schijnt het nu eenmaal niet te dringen, hoe gezegend ze zijn," voegde hij c_ aan toe. „Het lijkt me toe, dat je iets is overko men, Holiday. Ben je soms verliefd geworden- De man tot wien hij zich gewend had, wie10 zijn cigarette met een woedend gebaar weg. lag in zijn bedoeling deze in het haardvuur recht te doen komen, hetgeen echter niet S schiedde. Het brandende eindje viel in e® grooten, diepen leunstoel, die een bijzonder J" drukwekkenden indruk maakte. - „Als die stoel vernield Is dan zal ik je nieuw exemplaar in rekening brengen, be!jg vriend, en dat zaakje kan je minstens der pond kosten," stoof de notaris op. Holiday sprong overeind en glimlachte. J* voorval met de cigarette was een zekere aflei0-' voor hem geweest. Zooals reeds gezegd verkeer hij in een hoogst zenuwachtigen toestand en.elJ, snakte er naar Engeland te kunnen vel nef Niettemin was hij aan Londen gebonden', kwam hem voor alsof hij in elke straat 7jt wachtte het meisje te ontmoeten, dat bö alle macht probeerde te vergeten. (Wordt vervol

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2