KRIS KRAS DOOR DEN CIRCUS-CIRKEL „DAVOKA" Laatste Nieuws R ZONDAG 25 AUGUSTUS 1940 Een bladzijde in het levensboek der artisten HAARLEM ROODE KRUISSTAD NUTRICK A'S ROOMBOTER De torpedeering van de Helli Doet Uw voordeel en koopt A l radio bij „TRAVIATA" UW EIGEN HUIS JANSSTR. 73 - HAARLEM STADSNIEUWS Men is clown of men is het niet Trapezewerkster zonder net Interessant overzicht van de voorbereidingen H.O.V. VOLKSCONCERT Orgelconcerten Groote Kerk Textielpunten UITGESPAARD! als ge Uw lang- gedragen kleeding éérste-klas laat stoo- men, verven, keeren en repareerendoordè experts op dit gebied. ARBEID VOOR WERKLOOZE HOOFDARBEIDERS GEMEENTERAAD BEVERWIJK Droeve plechtigheid IJMUIDEN Onze buitenlandsche gasten Eerste algemeene vergadering in Brinkmaan Jaarverslag Plannen voor de toekomst HAARLEMMERMEER HILLEGOM ZAANDAM Stafchefs naar Washington uitgenoodigd Door auto aangereden en doodelijk gewond Anderhalfjarig kind in rioolput gestikt WIELRENNEN VIJFDE RONDE VAN TEGELEN UIT DE HOOFDSTAD GROOTE HOEVEELHEID KOFFIE EN THEE GESTOLEN EEN GOEDE VANGST Jongeman stal in badhokjes Auto tegen een tram gebotst KL. HOUTSTRAAT 25 - TEL. 14828 - HAARLEM Wij hebben nog een groote sor teering in TELEFUNKEN, PHILIPS en RADIOBELL-apparaten. Deskundig opgebouwde reclame-cam pagnes voor een goed artikel, of een goede zaak, systematisch in couranten gevoerd, moeten slagen CEBUCO, HEERENGRACHT 258, A'DAM Op gemakkelijke voorwaarden kunt U bezitter worden van Uw eigen huis Vraagt U even inlichtingen INGKANTOOR Tel. 18730, bij geen gehoor 27032 Bif den wederopbouw Vraag een circus-directeur welke maan den hij ieder jaar met schrik in 't hart te gemoet ziet. November en December zal hij zeggen. Dan schijnen plotseling al zijn num mers heimwee te krijgen naar huis. Wat zegt een daverend applaus vergeleken bij de rust en de behaaglijkheid van de eigen huiskamer. Dan is de bekoring verdwenen van het eigen kleine wereldje, waarvan zij deel uitmaken. En het wordt koud in de manége. Eenige maanden van ieder jaar moet de circus-artist naar huis. Dat zijn die barre wintermaanden. Voor eenige maanden is hij dan een rustige gezeten burger. Tot op een zonnigen ochtend in Maart de radio een muziekje inzet, dat hen herinnert aan een glansprogramma, tot een oude violist door de straten van hun woonplaats gaat en per toeval het liedje speelt van hun eigen nummer. Dan kijkt de artist zijn vrouw aan. En dan is het haast-je rep-je de paperas sen in orde maken voor een contract, zoo vlug mogelijk weg uit al die burgerlijke rust, terug naar het circus. Daar is immers zijn plaats. Hij is toch artist. Dat is wat men circusbloed noemt. Circus- artisten vinden elkaar automatisch. Zij gaan in elkaar op, in eikaars werk, in eikaars weder waardigheden. En er is een band, die hen sa menhoudt: het circus. Dat hoeft niet altijd hetzelfde circus te zijn. De artisten van alle circussen vormen te zamen een eigen interna tionaal wereldtje, waar iedereen iedereen kent. Dat wereldje heeft een eigen taal, samengesteld uit alle talen. Men probeert nooit eikaars uit spraak te rectificeeren, men tracht slechts el kaar te verstaan. En ondanks alle nieuwigheden en vervolma kingen. zooals het non-stop-idee en den revue- vorm en de balletten en het orkest en het ge riefelijke theater is de Nederlandsche Circus Revue in haar hart een echt circus. Want haar artisten zijn rasartisten. Menschen, die Europa hebben afgereisd en in de wereldcentra hun triomphen vierden. Maar die, waar zij ook zijn, ieder jaar naar hun geboortestadje reizen om een paar maanden burger te zijn. Zoo reist Jefko ieder jaar naar Gent. Vele circusartisten komen uit België en vele Augus- ten speciaal uit Gent. Dat is nu eenmaal zoo. Er zijn streken, waar circus-artisten als het ware bij bosjes worden geboren. DUitschland is het domineerende land. Maar België, dat groot en klein zeventien nationale circussen telt, komt zeker op de tweede plaats. Het nummer van Jefko bestaat al meer dan 20 jaar. Bewoners van alle landen van Europa hebben het gezien en velen hebben het ver schillende malen' gezien, maar het nummer van Jefko verveelt niet, omdat het een beslist goed nummer is. Het is grappig en het is charmant en het geeft prachtige staaltjes van jongleur kunst te zien. Voor dat laatste zorgt de kleine Jefko, de veertienjarige zoon. Jefko senior is de komiek. Men kan een goede August zijn, maar als men het niet is kan men het niet worden. Jefko doet het publiek schateren, of het hem nu voor de eerste, voor de tweede of voor de vyfde maal «iet. „Vijf jaar achter eikaar ben ik in Stockholm opgetreden", vertelt hy ons. En het publiek begroette hem ieder jaar en thousiaster. Maar vraagt niet hoeveel inspanning en hoe veel training het vereischt een goede August te zyn. „Bezeert die man zich nooit", vraagt tnen zich af na ieder komisch schynongeluk. En in werkelijkheid gebeurt dat ook niet. Maar iedere schijnval is een reeks van tot in de per fectie berekende bewegingen. En alleen een dagelijksche training maakt het mogelijk, dat vol te houden. Doet men dat een dag niet, dan ftierkt de artist zelf, dat het niet goed gaat en den tweeden dag ziet het publiek al, dat er iets ontbreekt. Die voortdurende repetities gelden voor iede- ten artist. Daar is miss Lizzy, de trapezewerkster. Zy buitelt en draait in den nok van de tent en doet dat met een gemak en een zelfbe wustheid of zü nooit kan vallen. En toch is dat eens gebeurt. Anderhalf jaar geleden in een Belgisch stadje brak zij haar beide enkels. „Het gebeurde niet onder mün werk," vertelt miss Lizzy. „De oppassers bij de touwen maakten zich gereed om my naar beneden te halen. Zij letten een oogenblik niet op, de een gaf den ander vuur, en het touw glipte hen uit handen." Toch is miss Lizzy weer opnieuw gaan repeteeren en opnieuw is zy haar gevaar lijk werk begonnen. Zij is circusartiste, zy kan niet anders. Wy hebben haar gevraagd, waarom zij geen Bebruik maakt van een net, dat den val breekt. Maar zij vertelde ons, dat een net mogelijk nog Bevaarlijker is dan geen net. Het is statistisch bewezen, dat 90 pet. der trapezewerkers, indien Zy het ongeluk hebben te vallen, den dood vindt bi het net. Tenslotte hebben wij ook nog Huberts ge sproken, het hoofd van den succesvollen rijders troep. Huberts is niet jong meer. Hij heeft een succesvol leven achter den rug als jockey en als gymnast op de paarden. Maar in zyn werk 's hy van een nog jeugdige vitaliteit. Hij heeft Mtijd zyn eigen nummer gehad. Hy heeft zijn triomphen gevierd in Rusland, het klassieke 'and van het circus en in alle groote circussen van Europa. Maar daar vertelt hij geen lange verhalen van. Hij is wat stug en gesloten tegen- 0ver buitenstaanders, zooals alle circusartisten. Nu is hij bij de Nederlandsche Circus Revue •het zyn schoondochter en zyn nichtje. En hij Verzorgt de komische noot in dit dubbele num mer op prachtige wijze. Daarnaast is hij leeraar. Circusartisten spreken van de school-Huberts. Èti daar bedoelen zij mee, dat jonge acrobaten te paard zyn styi hebben en van zijn weten schap hebben geprofiteerd. En bovendien is het ?1Jn specialiteit de paarden „klaar te maken". J°ckeypaarden moeten 'n geregelden en vlakken ®Mop hebben en onverschillig zijn voor storingen, Jbet schichtig door ovaties van het publiek. Dat '5 het werk van Huberts. Artisten zooals Jefko en miss Lizzy en Hu berts telt de Neaerlandsche Circus Revue by bentallen. Het zyn circusartisten en het geslacht sterft niet uit. „Dat is het dochtertje van mevrouw Huberts," zei ons de directeur, de heer A. Giesen, die fei telijk ook behoort tot het kleine wereldje van circusmenschen. „Ze is in het circus geboren, zooals haar moeder en ze zal Europa wel door reizen, later, met een eigen nummer." Het kleine meisje draagt een blauwe overall. „Waar heeft mammie die gekocht," vraagt de directeur. „In Schweden", zegt het meisje zonder te denken. „En zoo weet ze het nu van alle kleertjes", vertelt de heer Giesen met trots. Zweden, Duitschland, Roemenië, Italië en Engeland. Daar wordt de baby-uitzet van een circuskind gekocht. Langen tijd is Nederland het eenige land in Europa geweest, dat geen eigen circus van bcteekenis bezat. Dat was een wonder- ïyke figuur, want wij houden van het cir cus. Nu is er de Nederlandsche Circus Re vue en Nederland is geen uitzondering meer. Het heeft nu ook binnen zijn grenzen een deel van het kleine wereldje van circus-ar tisten, die geen grenzen kennen. - Het is velen bekend, dat Haarlem, lig gende in een veilige zone, als z.g. Centraal Hospitaalstad door het Roode Kruis was aangewezen. Reeds in September van het vorig jaar werd het aantal beschikbare plaatsen in onze ziekenhuizen met een vier de deel uitgebreid Voor het Centraal Hospitaal Haarlem betrof dit het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, de Mariastichting, het Diaconessenhuis, het zie kenhuis St. Joannes de Deo, het St. Antonius- ziekenhuis te Velsen, het Roode Kruis Zieken huis te Beverwijk, de inrichting Meer en Bosch te Heemstede, het sanatorium Heliomare te Wijk aan Zee, en voor psychiatrische patiënten het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort en de stichting Vogelenzang te Bennebroek. Het maandblad „Strijd tegen de tuberculose" van de Haarlemsche Vereeniging tot bestrijding der t.b.c„ deelt daarover de volgende interessante gegevens mede: Gedurende de maanden, welke aan den oor log vooraf gingen, is een wisselend, maar steeds vrij groot, aantal zieke militairen zoo in de ziekenhuizen van Haarlem en omgeving verpleegd geworden. Toen de oorlog echter uit- - brak veranderde de situatie in het Centraal Hospitaal onmiddellijk volgens het vooraf opge stelde plan. Toen toch moest direct alles ge reed zyn voor de ontvangst van gewonden en daarom werd door de ziekenhuizen twee derde gedeelte van het eerst met een vierde uitge breide aantal, bedden beschikbaar gesteld voor de militairen. Dit is dus de reden geweest, dat zoo talrijke burgerpatiënten met spoed uit de ziekenhuizen moesten vertrekken. Eveneens met grooten spoed werd toen ook een aanvang gemaakt met de inrichting van de eerste groep hulpziekenhuizen. In de vooraf gaande maanden was deze inrichting tot in kleinigheden voorbereid, waren onder leiding van den technischen adviseur de aannemers de zer werkzaamheden aangewezen, waren de ma terialen opgeslagen, waren de personen, die lei dende functies bij deze inrichting hadden, vol komen geïnstrueerd, kortom, was alles zoo ge regeld, dat de eerste groep hulpziekenhuizen in drie tot vier dagen gereed zou kunnen zijn. Op 10 Mei werden zoo dan ook, na ontrui ming door de oorspronkelijke gebruikers, te Haarlem en omgeving tot ziekenhuis ingericht de H.B.S. aan de Zijlvest, het Kennemerlyceum, het Christelyk lyceum, de school aan de Karo- lingen- en Noormannenstraat, het Missiehuis te Driehuis en de Huishoud- en Industrieschool te Beverwijk. Op 14 Mei was deze inrichting vrijwel vol tooid en binnen den vereischten tyd van vyf dagen had het werk voltooid kunnen zijn. Deze termijn was vooraf gesteld en voldoen de geoordeeld, omdat de Moederziekenhuizen vanzelfsprekend het eerst voor opname in aan merking zouden komen en het vervoer der ge wonden naar de evacuatiegebieden natuurlijk eenigen tyd zou vorderen. Dit vervoer was gedacht zoowel te water als te land. Daartoe was te Haarlem een uitladingsstation ingericht in de Douane loods aan de Westergracht. Deze inrichting, die een omvangrijke was en in de puntjes was ingericht, een voorbeeld voor andere, was op 10 Mei volkomen gebruiksklaar aan wezig, en voor het vervoer te water was een uitlaüingshaven ingericht in het gebouw van de roei- en zeilvereeniging aan het Spaarne. Doktoren, verpleegsters en helpsters werden telegrafisch opgeroepen naar hun te voren be paalde posten en waren present. Centraal werd alles geregeld en gecontroleerd uit het stafbureau van het Centraal Hospitaal, dat gevestigd was in een aantal lokaliteiten van het gebouw van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht. De korte duur van den oorlog en de groote afstand, waarop Haarlem lag van de eigenlijke slagvelden, samen met de groote moeilijkheden welke het vervoer der gewonden ondervond, hebben gemaakt, dat reeds spoedig de inrich ting der hulpziekerihuizen kon worden stopge zet, en dat in het Centraal Hospitaal Haarlem betrekkelijk weinig gewonden werden opgeno men, zoodat de ziekenhuizen weldra weer voor hun eigen bestemming werden vrijgegeven. Na het zoo succesvolle verloop van het pro paganda-volksconcert van Donderdagavond, vraagt de H. O. V. wederom uw belangstelling voor een niet minder belangrijk concert. Op het concert dat Maandag as. te 8 uur zal worden gegeven, verleenen drie solisten orkestleden hun medewerking n.l. Gys Beths. Gerard Mulder en Leendert de Graaff met het Concert voor drie violen van Antonio Vivaldi, hieraan vooraf gaat de Ouverture „L'iso'.a Disabitata" van Jos. Haydn. Na de pauze wordt op veelvuldig verzoek de Symphonie Fantastique van Hector Berlioz uitgevoerd. De stadsorganist George Robert deelt ons mede, dat de nog komende Dinsdagavond-orgel bespelingen in de Groote Kerk zullen plaats vin den van half acht tot half negen, zulks in ver band met de verduistering- v\£T BES;- Door den secretaris-generaal, Waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken is aan de gemeentebesturen verzocht te trach ten, voortbouwende op wat reeds eenige jaren in dezen geschieden, ook in de gemeente Haar lem, te probeeren werkobjecten voor werklooze hoofdarbeiders te vinden en wel voor acade misch gevormden, middelbaar geschoolden en eenvoudig administratief geschoolden, die krachtens de steunregeling worden gesteund. In verband hiermede heeft op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Haarlem op Donderdag 22 Augustus j.l. in de Raadzaal on der leiding van den wethouder van Sociale Zaken, den heer W. J. B. van Liemt, een bij eenkomst plaats gevonden van hoofden van ge meentelijke, provinciale en rijks- en andere in stellingen, diensten en bedryven. Zoo göed als alle genoodigden waren ter ver gadering gekomen. Uitvoerig is omtrent de mogelijkheden van gedachthen gewisseld en verschillende der aanwezigen verklaarden zich bereid voorstellen tot het verrichten van werkzaamheden by B. en W. in te dienen. Indien deze voorstellen dan de goedkeuring van het waarnemend hoofd van het departe ment van Sociale Zaken kunnen krijgen, zou mogelijk binnen niet al te langen tijd tot te werkstelling kunnen worden Overgegaan. De agenda der vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op woensdag 28 Aug. 1940, des namiddags om 2 uur zoo noodig voort te zetten des avonds om 8.15 uur in de Statenzaal (ingang Pandpoort Koningstraat) vermeld o.a.: Verzoek van mejuffrouw S. A. E. Antonisse om eervol ontslag als Onderwyzeres aan de Mr. J. H. Thielschool; Jaarstukken over 1939 van a. de woningbouw- ver. „Tuinwiik-Noord": b. de stichting Wt>- ningbeheer"; Vaststelling van een 2e en 3e suppletoire be grooting dienst 1940 tot regeling van de kos ten voor wijziging van den aanleg van de Dreef Verleenen van machtiging aan Regenten van het St. Elisabeth's of GroOte Gasthuis tot uit breiding van de verwarmingsinstallatie in ge noemd gasthuis; Gedeeltelyke ontheffing van aanslagen in de precariobelasting 1940 voor benzinepomphou ders: Aankoop van perceelen aan de Noorder schoolsteeg; Aankoop resp. aanvaarding-om-niet van strooken grond aan den Koninginneweg; Verkoop van grbnd aan de Friesche Varken markt aan N. H. Wisse; Aanschaffing van straatnaamborden: Beschikbaarstelling van gelden voor verbou wing van het „Huis te Zaanen"; Profielwijziging van gedeelten van den Kle verparkweg en de Brederodestraat Verhooging van de subsidie voor 1940 aan Haarlem's Bloei; Verhooging van de subsidie over 1940 aan de Haarlemsche Orkest Vereeniging; Wijziging van het tarief voor het gebruik van een gemeentelijk gymnastieklokaal; Aanbrengen van een luchtverhicter-installa- tie in den kelder van de Vleeschhal; Voorstel van den heer Klein om in verband met de petroleumdistributie het gastarief vbor de minst draagkrachtigen voorloopig te her zien; Overplaatsing van onderwijzend personee' van de Centrale School no. Ill; Benoeming van: a. een bestuurslid van de Vereeniging voor N ijverheidsonderwijs; b. vijf leden van de Commissie inzake licha- melyke opvoeding; c. twee leeraressen aan de Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus; d. een leeraar aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus. Zaterdagmorgen is op de R. K. Begraafplaats aan den Galgenweg ter aarde besteld het stof- felyk overschot van het knaapje van Roon, een der slachtoffertjes van het auto-ongeluk op den Alkmaarschenweg. De plechtigheden werden verricht door den Zeereerw. heer Pastoor v. d. Pavoordt. Vriend jes droegen het stoffelijk overschot naar de laatste ustplaats, terwijl een aantal klasse-ge- nooten in den toet volgden. De belangstelling voor deze droeve plechtig heid was zeer groot. Uit het jaarverslag van de arbeidsbeurs der gemeente Velsen blijkt, dat onze gemeente op het einde van het jaar méér buitenlandsche werkkrachten bezat dan menigeen zou ver moeden. 146 Duitsche onderdanen ontvingen een nieu we vergunning of zagen hun oude vergunning verlengd. Van de mannen zyn velen werkzaam in de ijzer- en staalindustrie, terwijl de vrouwen voor het meerendeel dienstbode of verpleegster blyken te zyn. De arm van een fletser Isgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I In de muziekzaal van restaurant Brink - mann werd de eerste algemeene ledenverga dering van de RK. Dansvereeniging „Da- voka" onder voorzitterschap van den heer R. Dornseffen gehouden, welke door vele leden en aspirantleden werd bezocht. I>e voorzitter heette in zijn openingswoord alle aanwezigen van harte welkom op deze belang rijke vergadering, in het byzonder den heer P. van Schaïk, den voorzitter van de commis sie van toezicht. Ter inleiding van de vergadering schetste de heer van Schaïk uitvoerig de beteekenis van het dansen in katholiek verband. Deze zaak, aldus spreker, is niet zoo onbe- langryk als sommigen wel denken. Dit heeft ook de geestelijkheid goed begrepen, want zij was reeds spoedig bereid gevonden haar goed keuring en medewerking in dezen te verleenen. Sprekend over het doel en wezen der veree niging, zeide de heer van Schaïk, dat bij de jongeren zelf het verlangen was ontstaan, een dergelyke vereeniging te stichten. Zij wil den het danseh in katholiek verband in goede banen leiden. Aanstonds vond dit streven een warme belangstelling bij de ouderen, die gaarne bereid waren hun medewerking te verleenen, om alles in het goede spoor te brengen. Hiervoor was echter in de eerste plaats noo dig dat een spoor werd gevonden en daarin slaagde men dan ook reeds spoedig. Bij ver schillende instanties is men te rade gegaan en ook van de zijde der geestelijkheid in Haarlem en Omstreken werd volledige medewerking toe gezegd en gegeven. Men is er in geslaagd een vereeniging te stichten in een vorm, zooals er in het ge- heele bisdom niet één te vinden is. Dn is zeker een felicitatie waard. Onze vereeni ging heeft zich ten doel gesteld het dansen in katholiek verband te bevorderen en dat zal altyd het hoofdthema van ons program ma blijven. Spr. besloot zijn inleiding door de voorwaar den tot het lidmaatschap van deze vereeniging nader te verklaren. Hierna was het woord aan den secretaris, den heer T. de Melker, die het jaarverslag uit bracht. In Juni 1939 vonden eenige besprekingen plaats tusschen den heer van der Pol en eenige katholieke jongeren. Het resultaat hiervan was, dat besloten werd tot het organiseeren van een dansles voor katholieken. Deze cursus nam tevens het initiatief tot het organiseeren van enkele bals. Onder leiding van onzen techni schen adviseur, den heer H. Bergman, werd in September begonnen met de eerste danslessen, die naar aller genoegen verliepen. Deze danslessen en bals waren het funda ment, waarop de vereeniging „Davoka" is ge sticht. Er heeft zich een commissie van oude ren gevormd, welke in samenwerking met den zeereerw. heer Rector van Zon en andere gees telijken de doelstellingen en principes van onze vereeniging uitvoerig hebben besproken en ge komen zijn tot een dekenale goedkeuring. Het bewijs was spoedig geleverd, dat deze dans vereeniging absoluut in een groote behoefte voorziet. Door het bestuur moesten in het afgeloopen jaar vele werkzaamheden worden verzet, maar het mocht dan ook het genoegen smaken, dat het ledental tot 117 steeg. Naar wy vernomen hebben zyn alle leden over de bereikte resul taten zeer tevreden. De technische adviseur van „Davoka", de heer H. Bergman, memoreerde in zyn verslag, dat de sfeer op de danslessen uitstekend was. Ken merkend was vanaf het eerste moment de zeer aparte sfeer, die op onze soirée's en bals heerschte. De muzikale medewerking, waarover wij beschikten, werd steeds beter en het op treden van de bekende band Sidney Welsh viel door zijn uiterlyke verzorging en goede show by allen zeer in den smaak. Ook in de attrac ties zagen wy telkens weer verbetering. Over het algemeen was de dansruimte steeds voldoende, maar wanneer het ledental zoo blijft groeien, zullen wij spoedig genoodzaakt zijn beslag te leggen op Haarlem's grootste zaal. Spreker noemde het afgeloopen seizoen zeer geslaagd en sprak de hoop uit, dat het nu komende sei zoen het van het vorige nog verre zou winnen. Na de pauze vond de bestuursverkiezing plaats, waarvan wij den definitieven uitslag over enkele dagen zullen publiceeren. Zooals uit een nadere uiteenzetting door den voorzitter bleek, heeft het bestuur ten aanzien van het komende seizoen groote plannen in petto, die reeds alle zyn uitgewerkt. Willen wy werkelijk iets grootsch bereiken, aldus de voorzitter, dan zullen wij onze kracht moeten vinden in het aantal leden, waarover wy beschikken. Dan zal ..Davoka" er in slagen haar plan om het amusement tot het hoogte punt op te voeren, te verwezenlyken. Het ligt in de bedoeling van het bestuur een leden wervingsactie te beginnen, die er voor zal zor gen dat voor October het ledental verdriedub beld is. Het bestuur heeft al zyn krachten inge spannen om voor het komende seizoen den leden dat te bieden wat zy verwach ten. Thans is het woord aan de leden zelf, die met de daad kunnen toonen, dat zy hart voor hun eigen vereeniging hebben. Dat kunnen zij het best doen door uit hun eigen kring zooveel mogelijk leden te wer ven, waardoor de vereeniging groeit en ook dat kan presteeren, wat iedereen van haar verlangt. 6 October zal door de vereeniging een groot Openingsbal in de Gemeentelijke Concertzaal Fijnproevers eischen: Kwaliteit wordt gegarandeerd dooi het Rijksbotermerk. Verpakt in cartons van en 14 kg Driemaal per week versche aanvoer in Jt.e niiaal te Haarlem: RaamsinjreJ 52 Tel 125*" georganiseerd worden, maar daarnaast zijn er nog vele andere bals, talrijke soirées en thé dansants, die op een reeds vastgestelden datum zuilen worden gegeven. Kosten noch moeiten worden gespaard om den leden het amusement te verschaffen, dat zij van een vereeniging als „Davoka" verwachten. Bands met naam zullen tijdens deze gelegenheid haar muzikale mede werking verleenen en tevens zal zorg gedragen worden voor eerste klas attracties. Het bestuur heeft tevens plannen gemaakt om andere tak ken van amusement op te nemen. Nadat de rondvraag aan de orde was ge weest, dankte de voorzitter den heer van Schaïk voor zyn komst en bereidwillige medewerking. Spreker bracht dank aan allen, die „Davoka" in het afgeloopen jaar hebben gesteund en hcopte dat in de toekomst de vereeniging zich mag verheugen in de sympathie van alle Haar lemsche katholieke jongeren. Hiermede was deze belangrijke en goed be zochte vergadering geëindigd. Burgerljjke Stand Geboren: Cornelia Adria- na, d. van A. A. Lagrouw en A. de Cloe Wil helmus Jacobus, z. van Joh. Daalman en W. A. Boom. Ondertrouwd: H. Korsman 54 j. en E. Kok 36 j. P. KI. Spaargaren 26 j. en P. Eyk 24 j. J. Slinger 34 j. en A. B. Venema 24 j. B. A. H. A. J. Bos 29 j. en D. van Workum 24 j. Getrouwd: J. P. v. d. Val 26 j. en A. P. Meeg- des 24 j. A. G. van Elks 26 j. en E. M. Smit 25 j. C. L. Flaton 27 j. en L. E. v. d. Tol 24 j. J. J. Heeren 22 j.en H. G. Werkhoven 19 j. G. K. M. Greiner 30 j. en M. E. H. Post 26 j. Overleden: Alida Johanna Verhoeven 26 j.. echtgen. van P. Leen Willempje Dokter 63 j., wed. van A. van Dasselaar. Loop der bevolking Gevestigd: H. M. Bos met gezin, Raadhuisstraat 2; P. G. Geitenbek. Leidschestraat 49; J. M. van den BergGielen. Loosterweg II 9; S. M. Jager, Raadhuisstraat 2: J. P. Koop met gezin, Havenstraat 26; J. C. E. van Maris, Parallelweg 95; E. Schipper, Pastoors laan 23. Vertrokken: J. A. M. van Alst, Zevenaar C 405; Chr. Bode met gezin, Jutphaas, Oranje Nas- saulaan 13; G. J. Boerdyk, Heino B 230; W. ten Hoope en echtg., Groenekan, Maartensdijk. Utrechtscheweg 474; W. A. Huisman, Haarlem mermeer. Kabel 90; Th. M. Jansen met gezin. Arnhem, Frombergstraat 13; L. J. Kraaij, 's-Gra- venhage, Barentszstraat 43A.; C. M. Schoen, Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 32; C. Slinger land, 's-Gravenhage, Rubenstraat 81; L. Starre- veld, Bennebroek, Beukenlaan 8; Wed. E. van der WerffPeetoom, Haarlem, Uranusstraat 25: W. F. van der Werff, Haarlem, van Nesstraat 99. Een attractieve kermisweek. Nu de Zaan- damsche kermis door de tegenwoordige tijds omstandigheden in zijn gewonen vorm niet doorgaat doch slechts in beperkte mate in den vorm van kramen en een paar draaimolens heeft de afdeeling Zaandam van den bond van café- en restauranthouders er zich voorgespan nen een attractieve feestweek in elkaar te zet- nen, nadat de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer haar pogingen om redenen van finan- cieelen aard moest laten varen. Het comité is er in geslaagd het volgende programma vast te stellen: Dinsdag, 27 Augustus: Des avonds 7 uur wie- lerwedstryden op het parcours van de Ronde van Zaandam aan de Prins Hendrikkade, Prins Hendrikstraat, Kattegat en Skagerrak voor nieuwelingen en veteranen boven 40 jaar. Woensdag, 28 Augustus: Des namiddags twee uur kinderspelen op de Burcht, des avonds van half zeven tot zeven uur wielerwedstrijden op transportfietsen en driewielers voor slagers, bakkers en kruideniers vanaf 16 jaar. Des avonds zeven uur wielerwedstrijden voor ama teurs, waarvoor de kampioen van Nederland reeds heeft ingeschreven, en onafhankelijken. Donderdag, 29 Augustus vindt de jaarlyksche harddraverij op de Stationsstraat plaats. Vrijdag, 30 Augustus: Een zgn. stertocht van diverse muziekverenigingen, waarby de ver schillende corpsen uit alle^deelen van de stad naar de Burcht marcheeren. Zaterdag, 31 Augustus: Des namiddags zwem wedstrijden en demonstraties van de Zaandam- sche Vrywillige Reddingsbrigade op de Voor- zaan tegenover de los- en laadwal. Zondag, 1 September: Motorhinderniswed- strijden van de motorclub Zaandam op de Burcht. Burgerlijke Stand Geboren: Catherina Alida, d. v. B. Damo en A. M. Scheffer; Elisa- Martin, z. v. J Smit en M. M. Scheffer; Elisa beth, d. v. P. F. Dupon en A. Voordouw; Corne lls, z. v. P. Valk en M. Kraay; Cornelis Nicolaas, z. v. H. N. Hooyschuur en E. Nugter; Johan Willem, z. v. J. W. van Zaane en N. Stolp; Jan, z. v. J. Weeteling en C. C. de Vries; Albert, z. v. P. Kesselaar en G. M. H. Zoomer. Ondertrouwd: S. Jongh en A. Hoorn; H. Drost en A. de Boer; J. Schaap en W. N. de Lange; J. Molenaar en H. Kinast; D. J. Door geest en F. Steffhaan. Getrouwd: A. G. Korzelius en C. Schudde- boom; J. Krijgsman en F. Schaap; C. Bos en S. J. Passant; J. van den Berg en E. Rem; H. C. Hendriks en A. M. van der Eng; K. de Jong en A. W. Brandenburg; D. Wassenaar en M. Heitlager. Overleden: Grietje Hoogland, 56 jaar, geh. met J. Dekker; Hendrik Evenbly, 55 jaar, geh. met H. F. Metselaar; Hendrik Jut, 83 jaar, weduw naar van J. Kelder. (Geaeen^'ijk gecorrigeerd ATHENE, 24 Aug. (Stefani). De dagbladen publiceeren een officieus communiqué, luidende: „In verband met zekere in het buitenland in omloop gebrachte berichten zijn wij in staat uit gezaghebbende bron te verklaren, dat tot dus verre niets is komen vast te staan omtrent de dentiteit van den onderzeeër, die den kruiser „Helli" heeft getorpedeerd". Met dit communi qué wordt gedoeld op een Engelsch bericht, vol gens hetwelk een onderzoek zou hebben uitge wezen, dat de torpedo van Italiaanschen oor sprong was. WASHINGTON, 24 Aug. (D.N.B.). Naar het ministerie van Oorlog mededeelt, heeft de. chef van den generalen staf de chefs der generale staven van alle Midden- en Zuid-Amerikaan- sche landen uitgenoodigd een bezoek te komen brengen aan de Vereenigde Staten, ter bezich tiging van de militaire inrichtingen. Voor de eerste helft van October zyn uitgenoodigd Bo livia, Argentinië, Peru. Uruguay, Panama, de republiek San Domingo, Honduras, Costarica, Guatemala en Columbia. De overige staten zyn uitgenoodigd voor de tweede helft van October. Zaterdagmiddag is op den Rijksstraatweg te Wassenaar de 19-jarige mej. P. 2.. wonende te Rotterdam, die per rywiel van de Eikenlaan kwam, doordat zij geen voorrang verleende, door een militaire auto aangereden. Het meisje werd met zware hersenschudding en inwendige verbloeding naar het ziekenhuis St. Ursula overgebracht, waar zy kort na aankomst aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is bezweken Zaterdagmiddag is in een onbewaakt oogen blik het anderhaif-jarig zoontje van de fa milie C. aan den Oostdorperweg te Wassenaar in een rioolput geraakt. Toen hulp kwam opdagen bleek de kleine reeds door verstikking den dood te hebben gevonden. Zaterdagmiddag is te Tegelen voor de vijfde maal de ronde van Tegelen verreden. De deel name was grooter dan in de laatste jaren het geval was. De weersomstandigheden werkten ditmaal echter niet mee, er stond een felle bries over het geheele parcours. De prestaties werden hierdoor uiteraard zeer bemoeilykt. Van spanning was in alle klassen niet veel sprake. De uitslagen luiden: Nieuwelingen, 26 k.m. in 20 ronden: 1. W. Schenkelaars (Eindhoven) in 50 min.; 2. A. Jansen (Eindhoven); 3. C. van Hoften (Rot terdam); 4. A. Spronk (Utrecht): 5. R. de Kort (Amsterdam). Amateurs, 60 k.m. over 45 ronden: I. C. Smits (Rotterdam) in 1 uur 40 min. 43 sec.; 2. J. Lie- bregts (Eindhoven); 3. P. Spits (Tegelen); 4. Keizer (Amsterdam); 5. W. Rijsbergen (Lei den). Profs en onafhankelyken: 1. C. Pellenaers (Terheiden) in 2 uur 45 min.; 2. Van Amster dam (Merxem); 3. C. van Gent (Rotterdam); 4. Jan Braspenning (Princenhage)5. G. Saes (Weert). Op het Surinameplein is in een kruideniers zaak ingebroken. Een groote hoeveelheid thee en koffie is gestolen. De politie van het burèau Linnaeusstraat heeft een goeden vangst gedaan, zy heeft n.l. in het Sportfondsenbad een 18-jarigen jongeman op heeterdaad betrapt by het plegen van diefstal len in badhokjes. De jongeman heeft in den laatsten tyd ook diefstallen gepleegd in kleed- huizen van sportterreinen, roeivereenigingen en dergelyke. Op den Overtoom is een auto tegen een tram geotst. De auto werd zwaar beschadigd en de tram ontspoorde. Persoonlyke ongevallen kwa- nen niet voor. minimimumui T van het normale zaken leven, is adverteeren een der machtigste hulp middelen. VER. KATH. PERS N.Z. Voorburgwal 6573 Amsterdam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3