'Nen leutigen Zondagmiddag Algemeen Vorderings- besluit 1940 Het electrocardiogram De a,s. suikercampagne SHERLOCK HOLMES Verduisterd Kerkelijk Leven Nolleke is de prop-club te slim af ZONDAG 25 AUGUSTUS 1940 Secretarissen-generaal bevoegd verklaard zonder eenige formaliteit goederen te vorderen Melkprijs-concurrentie in Friesland Bond van Coöp. Zuivelfabrieken wil er een einde aan maken TERUGGAVE VAN JACHT GEWEREN Vóór 31 Augustus mogelijk Monument te Medemblik Ter herinnering aan garnizoen en gevallenen Bommen bij de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen Oorspr. f25 nuf 3.90 NU HET RIJWIELTOERISME OPBLOEIT MEDISCHE KRONIEK Luchtpostverkeer met Spanje Via Duitschland mogelijk Notarieel examen JUBILEUM VAN PATER H. VAN RUTH S.J. Reeds zeer tijdig de noodige maatregelen getroffen Mgr. Hamer en de inlandsche seminaries Retraite Middenstand drê. In een Zaterdag uitgevaardigd besluit van de secretarissen-generaal van de departe menten van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, van Landbouw en Visscherij, van Justitie, van Binnenlandsche Zaken, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Financiën, van Waterstaat en van Sociale Zaken worden de genoemde secretarissen- generaal, ieder voor de onder zijn departe ment ressorteerende aangelegenheden, be voegd verklaard om, indien zulks naar het oordeel van den betrokken secretaris-gene raal in overeenstemming is met het alge meen belang, zonder eenige formaliteit, met inachtneming van de regelen, bij het besluit gesteld, de ter beschikking stelling van goe deren hetzij aan den Staat, hetzij aan een anderen persoon of ander lichaam te vor deren of te doen vorderen. Een dergelijke vordering geschiedt niet dan in overeenstemming met den secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart. Alle goederen behalve zeeschepen vallen onder dit besluit. De vorderingen geschieden op schriftelijken last, onderteekend door dengene, die de vordering doet, en wordt, indien zij niet aan den betrok ken persoon rechtstreeks kan worden gedaan, aan den burgemeester der gemeente gericht. Degene, die een goed ter beschikking heeft gesteld, ontvangt daarvan terstond schriftelijk bewijs. Een vordering kan strekken tot ter be schikking stelling in eigendom en in gebruik. De in bezit neming kan zoo noodig met behulp van den sterken arm geschieden. De rechthebbenden ontvangen schadeloos stelling volgens vaste regelen, gesteld door de genoemde secretarissen-generaal. Indien overeenstemming met den belanghebbende wordt bereikt, wordt terstond betaling ge daan. Indien geen overeenstemming is bereikt, kan de belanghebbenden zijn vordering aan den be trokken secretaris-generaal toezenden. Speciale ccmmissiën zullen uitspraak doen in gevallen waarin de secretaris-generaal het bedrag der schadeloosstelling betwist. Voorts bevat het besluit regelen omtrent het recht van terugkoop en strafbepalingen tegen overtredingen. Te Leeuwarden is een buitengewone huis houdelijke ledenvergadering van bovengenoem- den bond gehouden ter behandeling van het voorstel van het bestuur tot opschorting van de werkzaamheden van de commissie voor de Zui- velwaardenoteering en tot medewerking aan het tot stand komen van een commissie voor de Melkprijsnoteering in Friesland. In de toelichting tot dit voorstel lezen wij: Reeds gedurencie langen tijd werd vanwege den Bond gestreefd naar de bevordering van uniforme melkprijzen. Het aantal fabrieken, dat wekelijks denzelfden prijs, die zich richtte naar de Bondsnoteering, uitbetaalde, was toene mende. Ten gevolge van verschillende omstandigheden is het m dezen tot algeheele uniformiteit in Friesland nooit gekomen. Anders werd dit kort nadat Nederland in den oorlog raakte. Het bestuur staat op het stand punt, dat een uniforme melkprijzenpolitiek en daarmede een rustige ontwikkelingsmogelijkheid ook onder de omstandigheden, waaronder wij thans leven, niet gemist kunnen worden. Een algemeen toegepaste uniiorme »ekelijk- sche melKprijs voor geheel Friesland dient tot stand te worden gebracht en in stand te blijven. Voorwaarde om zulks te bereiken is, dat ook de particuliere industrie zich aa.n de te stellen prijzen houdt. Deze industrie verklaarde zich bereid, mede te werken, indien zij naast vij: zetels van den Bond twee zetels in de noteeringscommissie zou ontvangen. Het bestuur stelde voor, hierop in te gaan en in deze commissie van bondswege de Vjjf leden van de tegenwoordige commissie voor de Zuivelwaarde-noteering te benoemen. De ledenvergadering heeft met algemeene stemmen dit voorstel van het bestuur aange nomen. De bedoeling van de reorganisatie is, een einde te maken aan de wekelijksche melkprijs- concurrentie. Aan het eind van het jaar zal de definitieve afrekening zijn tusschen de coöperatieve zuivel fabrieken en de leden. Zoowel de coöperatieve als de particuliere in dustrie heeft toegezegd, de wekelijksche melk prijs-voorschotten te zullen betalen, die de com missie zal vaststellen. O.m. zuilen ten aanzien van de naar de boerderij terug te leveren bij producten regelingen worden vastgesteld. Het waarnemende hoofd van het departe ment van Justitie heeft aan de hoofden van plaatselijke politie medegedeeld, dat de Höhere S.S.-und Polizeiführer beim Reichskommissar vbor de bezette Nederlandsche gebieden heeft bepaald, dat alle personen, die in het bezit, zijn of zullen worden gesteld van een jacht geweer, behalve de bij de wet vereischte akte, vergunning of machtiging een verklaring moe ten hebben, welke, na onderzoek, door het hcöfd van het betrokken Einsatzkommando der Sicherheitspolizei und des S.D. wordt af gegeven en waaruit blijkt dat genoemd hoofd zijn goedkeuring aan het voorhanden hebben van een jachtgeweer heeft gehecht. Het niet- op aanvraag kunnen vertoonen van genoemde verklaring kan behalve voor wapenhandelaren die in het bezit zijn van jachtgeweren, onaan gename gevolgen met zich brengen Daar het door het hoofd van het betrokken Einsatzkommando in te stellen onderzoek eenigen tijd zal vergen, is goed gevonden, dat- de hoofden van plaatselijke politie een voor- loopige genummerde en gedateerde verklaring afgeven, welke gedurende den tijd, noodig voor het onderzoek, de verklaring van het hoofd van het betrokken Einsatzkommando vervangt. Deze verklaring moet door het hoofd van het betrokken Einsatzkommando voor ge zien worden geteekend. Voor de verstrekking van een jachtgeweer is de goedkeuring van den procureur-generaal, fgd. directeur van politie, niet meer vereischt Met instemming van den Befehlshaber der Sicherheitspolizei und des S.D is voorts bepaald, dat de jachtgeweren voorloopig kunnen worden teruggegeven met de in achtneming van bovenstaande regeling. Er is geen bedenking tegen, dat, aan daar voor in aanmerking komende personen, wie' jachtgeweer tengevolge van de plaats gehad hebbende oorlogshandelingen in het ongeree- de is geraakt en die zich een nieuw jachtge weer wenschen aan te schaffen, de hoofden van plaatselijke politie ingevolge art. 6, sub. 2 der Vuurwapenwet 1919 een bon verstrekken, waarop de wapenhandelaar een jachtgeweer mag afgeven, nadat de voorloopig door he* hoofd van plaatselijke politie afgegeven ver klaring door het hoofd van het betrokken Ein satzkommando voor gezien zal zijn geteekend. Ten slotte wordt medegedeeld dat de Be- fehhlshaber der Sicherheitspolizei und des S.D. heeft bepaald, dat het teruggeven van jacht geweren vóór 31 Augustus a.s. zijn beslag moet hebben. Na dien datum zullen geen jachtge weren kunnen worden teruggegeven. Zaterdagmiddag is te Medemblik een monu ment ter herinnering aan het garnizoen, dat in de mobilisatiemaanden te Medemblik was gelegen en ter gedachtenis aan de militairen hiervan, die voor het vaderland vielen, onthuld. Het gedenkteeken, dat is opgetrokken uit roo- de baksteen, is zeven meter breed en vier me ter hoog. Het is vervaardigd naar een ontwerp van luitenant Benninga en gemeente-architect Ruyter. Het middenvak wordt ingenomen door een in roode baksteen gehouwen soldatenfiguur met het geweer aan den voet. Onder deze figuur bevindt zich een gedenkplaat met het opschrift: „Ter herinnering aan het garnizoen in de jaren 1939-'40 en zijn gevallenen." Het beeldhouwwerk werd uitgevoerd door den beeldhouwer Vogelpoel uit Hoorn.» Verscheidene sprekers voerden bij de onthul ling het woord. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag kwa men enkele bommen van licht kaliber neer op Belgisch gebied aan de grens van Zeeuwsch- Vlaanderen. De bommen werden tegelijk uitge worpen door een Engelsch vliegtuig en kwamen in het veld terecht achter een groep woningen, die licht beschadigd werden. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. VOOR DE LANGE AVONDEN VERZAMELDE WERKEN DOOR CON AN DOYLE AI deze verhalen totaal 50 de beste detective-lectuur, ooit verschenen, waren voorheen al leen verkrijgbaar in afz. deeltjes, waarvan de totaalprijs geb. on geveer 25.bedroeg. Nu, tegen inzending van of onder verwij zing naar deze annonce, de ge heels verzameling in 2 ZWARE LINNENBANDEN BIJNA 1000 BLADZ. DRUKS franco vo"or slechts 3.90 desgewenscht in 2 maand. term. te voldoen. Bestel lingen onder inzending van 3.90 of le term. per postw., giro of in postz. aan N.V. BOEK- EN KUNSTHAN DEL H. NELISSEN, PRINSEN OR. 627 - A'DAM Giro 60092 Men schrijft ons: Al genoot het rijwiel reeds een ongemeen groote populariteit, toch hebben de veranderde tijdsomstandigheden er in belangrijke mate toe bijgedragen, dat het stalen ros nog meer in ge- gebruik is gekomen. Nu heeft het V.V.V.- bestuur te Helmond een prachtig plan ge projecteerd, om het rijwieltoerisme een groote vlucht te doen nemen en om tegelijk hiermee het kleine verkeer tusschen dorpen en buurt schappen te bevorderen. Het plan in kwestie omvat aanleg en verbetering van rijwielpaden tot een gezamenlijke lengte van 182 K.M., ge legen in de gemeenten Helmond, Stiphout, Nue- nen. Lieshout, Aarle-Rixtel, Beek en Donk, Erp, Gemert, Bakel, Deurne, Asten, Someren, Mierlo, Son. Breukelen. Veghel en Maarheeze. Dit pro ject he«ft het V.V.V.-bestuur uitgewerkt in sa menwerking met de heeren Van der Horst, hoofdopzichter van de Ned. Heidemij te Eind hoven en Papenhuijzen, houtvester van 't Staats- boschbeheer te Helmond. De paden zijn voor het grootste gedeelte langs reeds bestaande wegen geprojecteerd, om aan koop van grond te vermijden. De medewerking van de zestien bij dit plan betrokken gemeenten zal worden gevraagd en zonder twijfel worden verkregen. De kosten van dit plan worden, wat de loonen betreft, op 80.000 en de materiaal kosten op 2..000 geraamd. Bij het eerste ini tiatief voor dit plan werd reeds de medewer king verkregen van den A.N.W.B. en van de Brabantsche Federatie voor Vreemdelingenver keer. „Wilt U deze visch omruilen, hij kan niet zwemmen". Een belangrijke Nederlandsche uitvinding, die echter aan weinigen bekend is, was de snaar galvanometer van Einthoven in 1903. Wat een galvanometer is, weten de meeste menschen thans. Het is immers niets anders dan een in strumentje, om een verschil van electrische potentiaal te meten, dus na te gaan, hoe veel hooger de electrische spanning in het eene punt is dan in een ander. Dit gaat dan, doordat de electrische stroom een magneetnaald van stand doet veranderen. Men kan ook een andere con structie maken, n.l. zóó, dat de draad, waardoor de stroom gaat, zelf van stand verandert, wan neer hij in de nabijheid van een magneet komt, dus b.v. tusschen twee polen van een electro- magneet is gespannen. Nu was het in het belang der geneeskunde, dat er een zoodanig instrument vervaardigd werd, dat zeer snelle stroomwisselingen op nauwkeurige wijze kon registreeren. Wanneer gij in den winkel een batterijtje koopt, wordt dat even aan den ampèremeter gelegd en gij ziet op dien meter een naald uitslaan en na een enkele schommeling stilstaan. Wanneer die naald even schommelt, is hij natuurlijk onbruik baar voor de registratie van stroomvcranderin- gen, die met een honderdste seconde gemeten worden. En dat is nu het geval bij de electrische stroomen, die door de samentrekking van de hartspier opgewekt worden. Reeds lang, n.l. sedert Galvani, kende men enkele electrische verschijnselen, die bij de samentrekking van een spier plaats hebben. Het komt in het kort hierop neer, dat het gedeelte van de spier, dat zich samentrekt, electrisch negatief wordt tegenover het nog niet samen getrokken deel. Men kan uit die spier dus een stroom afleiden. Bevestigt men dus een metalen draad aan de beide uiteinden der spier en brengt men op de een of andere wijze deze spier aan het eene uiteinde tot samentrekking, dan stroomt er door den draad een electrische stroom van het niet saamgetrokken deel (po sitief) naar het saamgetrokken deel (negatief). Wanneer nu de samentrekking geleidelijk door de geheele spier gaat, dan wordt later het an dere uiteinde negatief en de stroom in den draad loopt andersom. Deze stroom verloopt dus in twee phasen en heet daarom diphasisch. En zoo is elke aldus afgeleide stroom in het levende lichaam, want daarin verloopt de samentrek king steeds geleidelijk door de geheele spier. In het bijzonder is dit het geval bij de hartspier. Het hart is in vier gedeelten verdeeld; een rechter boezem en kamer, een linker boezem en kamer. Het bloed uit de longen komt eerst in den linker boezem, nadat deze zich verwijd heeft. Is de boezem gevuld, dan trekt de spier- wand zich samen en perst den inhoud uit naar de linker kamer, die op dat oogenblik wijd is. Zoodra het bloed in de linker kamer is, trekt de spierwand van de kamer zich samen en perst het bloed in de slagaderen; want het bloed kan niet terug, daar de kleppen tusschen boezem en kamer dan gesloten zijn. Het bloed uit het overige lichaam (niet uit de longen) komt in den rechter boezem, wordt door samentrekking van den spierwand in de vechter kamer gedreven en wordt vandaar door de spiersamentrekking naar de longen gedreven. (Het bloed doorloopt dan de longen en komt weer in het linker hart enz.). Nu is het mogelijk gebleken, de electrische stroomen, die hierbij worden opgewekt, te re gistreeren. De andere spieren moeten dan na tuurlijk in rust zijn, anders zou de uitslag on zuiver worden. Het is nJ. zoo, dat wanneer een spier elec trisch negatief wordt en er daardoor een stroom wordt opgewekt, deze stroom zich door het ge heele lichaam doet gevoelen. Wanneer b.v. de rechter boezem, die aan de bovenzijde ligt, rechts zich samentrekt en dus negatief wordt, doet zich die stroom meer gevoelen aan de rechter- en bovenzijde van het lichaam, terwijl de tegenovergestelde zijde dan positief is, dus links. In de praktijk is het gebleken, dat men met duidelijk resultaat den stroom kan afleiden van rechter arm en linker arm, van rechter arm en linker been of van linker arm en linker been. Het spreekt vanzelf, dat men bij de eene afleiding andere gegevens krijgt dan bij de an dere. Bij de afleiding van beide armen krijgt men meer de tegenstelling tusschen rechts en links enz. Door de drie of twee afleidingen achtereen volgens na te gaan, krijgt men een goed beeld van de electrische veranderingen. Die stroomen zijn natuurlijk zwak, nl. enkele tienduizendsten van een voit. De hoogste uitslag is ongeveer één vierhonderdste volt. De verdienste van Einthoven is nu geweest, dat hij een galvanometer ontwierp, die in staat was dergelijke kleine stroomen nauwkeurig en snel te registreeren. Het instrument bestaat in hoofdzaak uit 'n electromagneet, tusschen welks polen een draad gespannen is, 2 a 3 duizend ste millimeter dik en vervaardigd van ver zilverd kwarts of platina. Wanneer nu de elec trische stroom van het hart door dezen draad verloopt en die draad daardoor electrisch wordt, wordt hij, al naar gelang den aard van den stroom, naar de positieve of negatieve pool van den magneet getrokken. Daar de richting en sterkte van den hart- r,\ Al te velen van mijn lezers Kennen dat gevoel gewis Dat je krijgt bij het ontdekken Dat je fiets verduisterd is. Wat een kale, nare leegte, Wat een woede, wat een spijt, Wat een meelij met jezelven Voel je tegelijkertijd! Meer dan ooit trekt nu een rijwiel Vingervlugge dieven aan, Menschen laat je toch eens raden: Laat je fiets niet zoo maar staan! Zóóveel worden er gestolen, Heusch, ze zijn nu erg in tel; Als o'er nü niet erg naar omkijkt, Als ze weg is, doet ge 't wèl! Ga je 's avonds door de straten (En ook .overdag, helaas) Ach, dan schrééuwen massa's fietsen: „Pak me mee ik heb geen baas!" Hebt g' een paard, dan laat ge 't óók niet Tegen boom of gevel staan; Waarom dat dan wél voortdurend Met uw stalen ros gedaan? Hebt ge er te weinig zorg voor, Ja, dan rankt o' uw fiets wel kwijt, Maar behalve die verduist'ring Is er nóg zoo'n narigheid: Hebt g' uw fiets niet goed verduisterd, Nu, dan bent g'óók nog niet klaar, Heusch, verduisterd wordt er tóch wel, Doe het liever zélf dus maar! HERMAN KRAMER v =fj stroom telkens veranderen, moet ook de draad (snaar) zeer snelle en verschillende excursies kunnen maken. Met het oog is die richting na tuurlijk niet te volgen. Ze worden dus gewoonlijk door een lens vergroot en dan gefotografeerd. Deze fotografie heet electrocardiogram (cardia beteekent hart en gram beteekent geschrift). Het zou overdreven zijn te zeggen, dat zon der deze onderzoekingsmethode de kennis der hartziekten niet mogelijk is, maar wel zjjn er verschillende toestanden, die men zonder dezo methode niet nauwkeurig kan onderscheiden. Uit den aard der zaak zijn natuurlijk vooral de ver anderingen van het hartrhythme daardoor zeer duidelijk te kennen, want bij de normale werk zaamheid van het hart behooren alle gedeelten zich volgens een bepaald rhythme samen te trekken. De kracht van een gezond hart kan men bijv. met deze methode niet meten. Willem Einthoven is voor zijn uitvinding ge- eerd door den Nobelprijs in 1924, De uitvinding was toen al uitgegroeid tot een geheele methode, want eerst moest er natuurlijk bestudeerd wor den wat er mee te bereiken was. De uitvinder was in 1860 te Semarang geboren en werd in 1886 professor te Leiden en is daar in 1927 ge storven. Dr. TH. H. SCHLICHTING Medegedeeld wordt, dat het luchtpostverkeer Berlijn—StuttgartBarcelona, zulks in tegen spraak met een gerucht, als zou dit sinds 11 Augustus ji. niet meer plaats vinden, geregeld voortgang vindt en dat ook de Nederlandsche postkantoren dienaangaande inlichtingen geven. Er is namelijk via Duitschland ook luchtpost verkeer van Nederland met Soanje mogelijk. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel I; A, v. d. Kaay te Bergen op Zoom. De bekende Pater H. van Ruth S. J. her denkt morgen, 26 Augustus, zfjn 40-jarig Pries terschap. In deze 40 jaren heeft hij 16 jaar gewerkt als directeur der bekende St. Cani- sius Congregatie te Maastricht, 10 jaar als castoor van de bekende parochie „De Zaaier" te Amsterdam en de laatste 10 jaren als prae- ses van de Gezellenvereeniging te Nijmegen. Hij staat bekend als een groot promotor van de retraite, als organisator van het Congrega- tiewerk en vooral ook als emancipator van het Arbeidskamp. Het is het uitdrukkelijk verlan gen van den jubilaris, dat het feest Maandag in alle stilte gevierd wordt. De Algemeene Technische Vereeniging van Beetwortelsuikerfabrikanten en Raffinadeurs heeft een vergadering gehouden te 's-Graven- hage. Voor een dicht bezette zaal sprak de voorzitter, de heer M. G. Wagenaar Humme- linck, een rede uit, waarin hij o.m. zeide, dat wij dankbaar kunnen zijn, dat onze suikerfabrieken in de dagen van 10 tot 14 Mei gespaard zijn gebleven, maar economisch en technisch komen wij voor groote moei lijkheden te staan. Bij de hierop volgende herdenking van het overlijden op 23 Maart 1.1. van dr. ir. J. A. A. M. van Loon, die vele jaren deel van het bestuur uitmaakte, schetste de heer Hummelinck de bijzondere kwaliteiten van den overledene. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats' van de niet herkiesbare leden J. van Doormaal 'en C. P. Zonnevylle bij acclamatie benoemd de heeren L. P. van Malland en A. G. J. de Vries. Na afhandeling van eenige huishoudelijke aangelegenheden kwam men tot de vraag, of de fabrikanten voor de a.s. campagne op vol doende steenkolen en kalk zullen kunnen rekenen. Hierop bleek, dat men, geleerd door de ervaringen van 1914, al zeer tijdig de noodige maatregelen had getroffen en hoe wel verschillende fabrieken nog niet over de volledige voorraden beschikken, kan toch verwacht worden, dat in de voorziening van kolen en kalk geen storende stagnatie zal optreden. Belangrijke hoeveelheden zijn in bestelling, waarvan een groot deel reeds onderweg is per spoor en per schip. Voor het geval men toch het kalkverbruik zal moeten beperken, deed de voorzitter een af wijking in de gebruikelijke' werkwijze aan de hand, waarbij schuimaarde van de 1ste carbo- natatiepersen, met wat sap vermengd, naar de carbonatatie teruggevoerd wordt, doch in een .gaar milieu", waardoor dus het absorptie- oppervlak kunstmatig wordt vergroot. Over het algemeen werd hiervan een betere ontkleuring verwacht. Een andere, geheel nieuwe, moeilijkheid zal zich in het bedrijf voordoen, n.l. het lichtdicht afschermen van de fabrieksgebouwen, maar bo venal het werken op vrijwel verduisterde empla cementen bij nacht, wanneer het lossen en ia den van beetwortelen en suiker ongestoord moet kunnen voortgaan. Het was dr. Vermeulen, die om de woor den van den voorzitter te gebruiken licht in de verduisteringsproblemen kwam brengen. Deze gaf op klare wijze voor onderscheidene ge vallen, vooral bij het werken op open fabrieks terrein, de mogelijkheden aan, waardoor men bij gebruik van een minimale verlichting toch tot geregelden nachtarbeid kan komen. Bij de gedachtenwisseling had de'lichtspecia- list tal van vragen te beantwoorden. Na afloop vereenigden de vergaderden zich aan een gemeenschappelijke lunch. Zooals het vorige nummer van de Annalen van Sparrendaal het leven van Mgr. Hamer be handelde, is ook het Augustus-nummer weer aan dezen grooten missionaris van Scheut gewijd. Thans echter wordt voornamelijk de aandacht dei* lezers gevestigd op den missionaris als hoofd en leider van zij,n missie en wel als pro motor van de opleiding van inlandsche priesters. Deze studie is des te interessanter daar Mgr Hamer tweemaal in een onontgonnen gebied het missiewerk moest beginnen, namelijk als eerste apostolisch vicaris van Kansou en als tweede van Assos, dat slechts vier jaar door zijn voor ganger bestuurd was. Behalve twee belangrijke brieven van Mgr. Hamer uit den tijd, dat hij apostolisch vicaris van Kansou was, bevat dit nummer een artikel van pater C. Crabbe, die na 25 jaar in de missie van Assos gewerkt te hebben thans assistent van den Algemeenen Overste te Scheut is, waar in hij de bijzondere omstandigheden van land en volk, waaronder Mgr. Hamer zijn apostolaat uitoefende, belicht en ee,n volledig overzicht van de geschiedenis en inrichting van het klein seminarie der Assos-missie door den directeur van deze instelling, pater Laigneil. Ook wordt op de Nederlandsche katholieken een beroep gedaan tot het steunen van het werk tot vorming van Nederlandsche missionarissen, dat op het oogenblik met bijzondere moeilijk heden te kampen heeft. Van Zaterdag 14 tot Dinsdag 17 September wordt in het Retraitehuis „Loyola" te Vught een retraite gegeven voor heeren uit den Mid denstand. Ulvenhout, 22 Augustus 1940 Amico, Den Fielp vindt 't 'n „hecht goei zomerke", zee-t-ie. „Nie te werm, vruchtbaar eerlijk wirke!" Als ie dat Zondagmiddag zoo verkon digde, in de donkere „Gouwen Koei", sturmde »juust de achterdeur los, toen Nolleke Gommers ge kent 'm, dat onderdemaatsche, vrijgezellen rentenierke binnenkwam, de handen aan den rand van zijnen bolhoed, vloekend als 'nen „grooten kearel"! Ge wit, hoe dat kleine Nolleke ia: groot, forsch in al zijnen doen-en-laten; te vergelijken mee 'nen dapperen dreutel van 'n jaar of vier, die, wrijvende langs zijn kin, oe mee 'n seerjeus gezicht komt vragen of.... zijnen baard al uitkomt. „Ja," gaf den Blaauwe ten antwoord: hecht eerlijk wirke, bakker, de beenen waaien onder oew gewitwel van daan! Eerlijk!" Dan stond Nolleke bij onze tafel; de beentjes wijd uit malkaar, handen in de zakken, den bolhoed schuins op den grootemenschenkop „Middag, mannen," baste-n-ie. Den Blaauwe „zocht" onder de tafel, zee toen; „Middag, man!" Den Fielp. die als veurzitter ons soms 't goeie veurbeefd mot geven (vindt ie), keek langs zij nen elleboog omlaag en groette: „Middag, Gom mers!" Den Jaan zee: „Kameraad Zuurkool," ik zee: „Ha! Gommeke!" „Vrekt weer!" foeterde Nolleke: „Den bojem waait uit oew broek." Waarop den Blaauwe ver maande: „Denk om de verduistering, Nol!" Zoo was Nolleke Gommers zijnen entree, als wij, proppers, eigenlijk zaten te wachten op den vierden man, op den Joost, ge wit, den Blaauwe zijnen worstcompagnon, 't Was op deuzen mo ment, dit den Fielp zoo content scheen mee 't kwaje zomerweer, waardeur wij nie in de gele genheid waren om mee pijl en boog te schieten oew pijlen waaien mee zoo'n weer dwars 't durp deur en we dus ons heil zochten in 't kaartspul, tot stiekum plazier van den Fielp, Want 't schieten ligt 'm nie! „Zeg?" begost ie zachtjesaan ongeduldig uit te varen teugen den Blaauwe: „Waar bleft toch dieën Joost? Denkt dieën worstendresseur soms da 'k ier gaai zitten wochten to 'k 'n hons weeg?!" Den Blaauwe trok 'ns aan z'n neus, zee toen: „Gedachtenlezer ben ik nie, edelachtbare, ennelaten we content zijn, dat we nooit sjecuur weten wat we van malkaar denken, 't Is toch al zoo lollig nie op deuze wcareld!" Den bakker stak z'n lippen veuruit, keek bedroefd den Blaauwe aan. En da's vergimd: als den Fielp bedroefd kijkt, heeft ie altijd" 'n goei gedacht. „Gij brengt me hop 'n idee, Blaauwe," zee-t-ie peinzend: „Laten wij 's ardhop denken. Hom den tijd te dooien." Nolleke slepte 'nen stoel bij, kraffelde om hoog, gong bjj ons zitten, maar nie vast aan de tafel, want die is veur de lejen van dP propclub! Den Blaauwe rimpelde diepzinnig z'n neus. keek mij 'ns lachend aan. „Ik ben 'r véur!" kraaide den Jaan. „Ik doei mee," zee Nolleke. „Maar éen af spraak!" Gin handtastelijkhedens!" „Gij, Dré?" vroeg den bakker. „Als 't mot, dan mot 't maar," zee ik mee 'n bietje twijfel. „We zijn als goeie kameraads onder malkaar, maar 't blijft 'n gewaagd spul- leke." „Hafgesproken," zee den Fielp. „Van dit hoogenblik hafaan sprikt hieder de volle waar- eid. Wie liegt, betaalt 'nen stuiver hin den proppot, die mag 'r nie honder lijen, nou dieën Jozef nie hafkomt. Worden de waaredens te herg, dan staak 'k de debatten," veurzitterde- n-ie. 'Nen klaj) op tafel, plat mee den stok kaarten, dien den Fielp al 'n kwartier zat te kneejen, 't spul was begonnen. ,,'t Zal mij toch benuuwen," zoo begost den Blaauwe al dalijk en fel keek ie naar 't Nolleke „wanneer Lord Bolhoed nou eindelijk 's z'n eerste rondje offreert, omdat ie bij ons mag zitten!" Den Fielp lachte geruischloos, mee 'n bedroefd gezicht. Eigenlijk gezeed lachte zijnen kolossa len buik, want ons tafeltje schoof mee schoks- kes naar 't raam. Den Jaan dronk rap z'n glas leeg, keek onderwijl mee leutige oogen over den glasrand op den bolhoed, waaronder 't Nolleke ieverans huisde. Nol wierd giftig, bedocht z'n eigen en ant woordde dan in 't ginneraal: „Daar begint dat zooike aftuigers weer! Maar ze zullen er koud van blijven, die schoeljes! Kèèü Breng me 'n dubbel brandewijntje-mèt!" „Ge bent te rap gewist, Janus!" grinnikte den Fielp en „bedrukt" keek ie naar den Jaan z'n leege glas. „Ochja," brocht Nolleke heel minzaam in 't midden: „Dieën afgedankten sheriff is nog den grootsten schaaflooper van de heeren!" „Eeren?!" vroeg den Fielp verontwèèrdigd: „eerenZijn wij eeren? Vijf cent boete, wonderkind!" Nol betaalde en merkte gemeen, geniepig op, dat ie nog nooit zoo geren 'n vergissing had erkend. Toen hief ie z'nen dubbelen brandewijn op, keek ons vriendelijk aan en proostte mee den wensch: „De moord van Raamsdonk, Schorem!' 't Gong er hard op lijken, dat Nolleke deus spulleke zou winnen. Hij snakte mee de lippen, gong achterover op den stoel zitten, zwaaide plezierig mee z'n korte beentjes. „Lustig spul leke," zee-t-ie veur z'n eigen. Toen stak ie uit 'nen vollen koker 'n dure, groote sigaar aan, knipte den koker weer dicht, zeggende: „Dat valt den hééren óok weer teugen!" Meteen be- taalde\n-ie, ongevraagd, 'nen stuiver....'! En blies rookwolken over de tafel, zóó dik, dat ge verrast zat te kijken naar 't wonder dat uit zoo'n klein manneke zóóveul rook kost komen. Laat ik eerlijk zijn! Wij zaten 'n bietje be- tutterd naar dat gebekte krielkeareltje te staren, dat zoo kwiek dewaarheid hanteerde. ,,'t Is," zee den Jaan en z'nen boendersnor titste venijnig op en neer; ,,'t iss da'k m'n eigen mee geweld zit in te houwen." Toen draaide-n-ie 'ns aan 't voetje van z'n leege glaske: „Maar anderss „Zeg 't maar gerust, Jaan," troostte 'm den Blaauwe: „Ge meugt vanmiddag oew hart gra tis luchten." „Nou, anderszee den Jaan, dan keek ie naar Nolleke of 't keareltje vergif was: „an derssdan wierd „dat daar" over drie dagen omgeroepen deur den Radio!" Wij keken den Jaan 'ns vragend aan. Ook Nolleke gaf sympathiek blijken van belangstel ling. „Als vermist," dreigde den Jaan. Hij gong wijer„Misdaaddmisdaadwordtt wordt, vèrrmoedddvermoed." Mee z'n oogen zat ie Nol Gommers al te mollen. Maar Nolleke was éen brokske tevrejenheid. Aanmoedigend, goedhartig lonkte-n-ie vriendelijk naar zijnen „beul". Zag ook naar Janus' leege glas, knikte dan en murmereerde: „Ik kan 't mee jou mee voelen, Adrianus van den Heuvel." Maar den Jaan gong deur. Afgemeten riep ie: „Sigglement! Lang zeuven-en-dertig centimeters en drie streep, bolhoed meegeteld; vermoedelijk van 't mannelijk geslacht; gelaatskleurgroen achtig grijs; neus regelmatig gevormd als 'nen blaauwputter; mond tandenloos; vloekt volwas sen. Gevaarlijk voor vrouwen! Gemakkelijk te vangen met brandewijn-mét. Vermiste hééris hoogstwaarschijnlijk vernield! Wel licht oppgestookt; men zie de assiebak- ken sjecuur na!" Dat luchtte den Jaan op. Maar Nolleke nam 't „politiebericht" onvervèèrd over en verkon digde luidruchtig; vèrr..moedelijkeda derAdrianus van den Heuvel. Heuvel ge speld met de beginletters van: Hondsvot, Ezel- straal, Uilskuiken, Vreetzak, Ezelement, Leuge- nèèr!" By ieder scheldwoord had ie, mee z'nen walmenden flambouw, den Janus nadrukkelijk aangewezen. „Alt!" riep den Fielp toen: „gullie zijt re- jaal kiet!" „Mag ik den Jaan nog iets vragen, veurzit ter?" vroeg Nolleke leutig. „Has 't maar netjes is!" „Vaneigens! Janusvroeg Nolleke toen vuil: „zoude gij wel den móed hebben veur 'nen manslag?" „Ikke wel," zee den Jaan enthousiast: „ik zit m'n eigen gewoonweg in te houwen!" „Veurzitter," zee Nolleke toen fijntjes: „ik maak oe er op attent, dat ge van den Jaan 'nen stuiver mot beuren!" Nou, eerlijk is eerlijk: den Jaan is zoo hard als 'nen spijker. Nolleke had 'm dus te grazen, zóó sjecuur, als ie in 'nen plazierigen droom maar wenschen kost. Den Blaauwe en ik stem den mee Nollekes opmerking in en den Janus betaalde, onder voorwaarde, dat ie den stuiver weer veromkreeg uit den pot, als „Datdaar" vandaag of mergen wezenlijk wierd afgeschre ven van den Burgerlijken Stand van Ulvenhout. „Maar natuurlijken dood telt nie mee," in terrumpeerde Nolleke objectief mee nadruk en toen, toen bromde, 't heel hoog weg, daar achter de dichte lochten: zzoef-zzoef-zzoef zzoef-zzoef-zzoef 't Wierd stil in de „Gouwen". De biljarters stopten 't spel, keken malkaar 'ns aan. Den Fielp boog z'nen grooten kop op 't tafeltje, keek zoo, over 't horreke, de locht in. Bromde: „Tc zie den salamander nie." Zoef-zzoef-zzoef, klonk 't duidelijker en we vóelden den zoemert circelen om de „Gouwen Koei". Toen riep er eenen, wat wij allemaal al dochten: „as da ginnen Engelschman is, dan ben ik ginnen Ulvenhouter!" En hoep! alles vluchtte in Kee haren kel der, daar achter den toog. Den Jaan, dat mot ik 'm nageven, wón den race! Die was nom- mer twee mee verscheien neuslengten véur! En NollekeNolleke vonden we later, als den zoemert verdwenen was, verom, boven op ons tafeltje, mee z'n neus teugen de raam. 't Was wezenlijk Nolleke's middag! En 't eerste dat ie zee, als we weer op ons plek zaten, was: „ditte had óok nie meegeteld veur jouwen stuiver, Janus!" Toen zwam den Joost binnen. Den Fielp wou opklèèren, maar hij verstampte 't. „Kunde nog nie wa later komen, Jozef Vetkaart?" vroeg den bakker stroef. „Kost uie eerder, Fielp Broodbon," gaf den Joost ten antwoord. Hij was klanten wezen fe- liciteeren, mee 'n zuiver trouwfeest. „Nog verkocht, Joost?" vroeg den Blaauwe. „Allicht, Tiest. Ja, ik gaai daar naar 'n zuiveren bruiloft op Zondag zonder 'n gééf or- derke mee te brengen! Allee, Fielp, deel de kaarten." „Wij hebben zooiank 'n lollig spelleke gedaan," zee den Blaauwe. „We hebben malkaar de waarheid gezegd." „Ja, Joost," zee Nolleke: ,,'n vrekt lollig spel leke, maar 't is zoo bedonderd: sommige lui kunnen nie teugen d'r verlies." „Ge kunt er anders nóóit veul mee verdie nen, mee de waarheid," zee den Joost: „daar mot altij geld bij!" „Da's waar," jubelde Nolleke: ,,'t hee mij 'n dubbeltje gekost, maar 'k heb veur 'nen reks- daalder leut g'had!" We schoven aan. Den Fielp deelde de werme kaarten, waarmee ie heel den middag al in z'n handen had gezeten, tot in den kelder toe. „Kee!" riep Nolleke: „vraag den.... hihi... hééren'ns, wa ze zullen drinken, van me!" „Ge hoeft op dat „heeren" nie zoo vuil te drukken," zee den Joost wéérdig. „Maar 't valt niet mee, Joost," gaf dat ge haaide Nollekg ten antwoord: „als ge zooiank de waarheid sprak, om dan weer tc gaan lie gen. „Nouwistuit," zee den Fielp en hij drukte den hoed over 't Nolleke, zoodat er niks anders overbleef, dan 'nen bolhoed op voeten. Zóó zette den Blaauwe 'm buiten, in den regen. We waren al aan ons zeuvenste spulleke kaart, als den Nol weer binnenkwam. En ons, „vette sloebers" seerjeus „de" waarheid kwam vertellen. Maar dat kan 'k nie opschrijven, oewen krant zou scheuren! Wel kan 'k oe zeggen, dat we, dank zij 't kwaje Zondagsweer, veul leut hebben g'had. Als ik 's avonds thuiskwam, dee m'nen kop zeer van 't lachen. De waarheid? Ochèrme, da's 'n zuur lillijk. oud wijf, dat nie aan den man kost komen! Maar wij hebben Zondag 'n opgesmukt en kitsig gekkinneke van 'r gemaakt en we hebben toen veul leut g'had mee deus verschupte wefke. Kom, ik schei er af. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eefcer en als altij gin horke minder van oewen t. a. v.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6