■-ïsrsrsr alph. elsenburg Verrassende luchtaanvallen op Engeland De oorlog nadert zijn hoogtepunt Luchtgevecht bij Malta De luchtaanvallen op Engeland ZEEPSCHAARSCHTE? DANSschool „Schroder" BERICHT DAT HALF SEPT. DE DANSLESSEN voorR.K. Man bij oneenigheid doodgestoken Hevige luchtgevechten Britsche aanvallen via Zwitserland WANDGEDIERTE De onderhandelingen van Roemenië De Rijkscommissaris in Zeeuwsch Vlaanderen Verduistering VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940 - AVONDBLAD Duitsch lüeermachtsbericht Vliegtuigbasis der V.S. op de Bermuda-eilanden Ital. weermachtsbericht Fa. H. v. LOON Tel. 23037 Overeenstemming met Bulgarije? Oneenigheid te Swartbroek bij Weert met het mes beslecht Uitvaart van Kardinaal Goma y Tomas Ontslag van Ortiz niet aanvaard BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten llVi ct. per week, per kwartaa' f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TEXTIEL-GOEPÉUE De aanval op Portsmouth Door de duisternis te water geraakt Twee personen om het leven gekomen Militair weekoverzicht van het D.N.B. Zwitsersch protest BRAND DOOR HOOIBROEI Bommen richtten schade aan gewassen aan Boekarest optimistisch over de besprekingen met Hongarije Over boord geslagen en verdronken De besprekingen met Bulgarije Officieel Roemeensch communiqué 64STE JAARGANG No. 22565 RAAMSINCEL16 -TEL. 11045 ZULLEN AANVANGEN INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN DAGELIJKS VRAAGT UEENS ONZE GRATIS PROSPECTUS AAN! Verschillende plaatsen bezocht Vijandelijke vliegers boven Berlijn DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT N.Z. VOORBURGWAL 165-167 Tel. 3TM7-4MH- Telegt.-adres: ..facta" Cretonne» - Chinties en alle andere zijden en katoenen lantajie-stotten BERLIJN, 26 Aug. (D.NB.). Het opper bevel der Duitsehe weermacht deelde Zon dag mede: Het luchtwapen heeft op 24 Augustus de stelselmatige vernieling van strategisch belangrijke werken van den vijand met groot succes voortgezet. Zooals reeds ge meld, hebben Duitsehe vliegtuigeskaders Zaterdag bij verrassing aanvallen op de Britsche eilanden ondernomen. Daarbij ge lukte het onderkomens, hallen, werkplaat sen en opslagplaatsen op de vliegvelden Northweald, Hornchurch, Manston, Canter bury en Ramsgate grondig te vernielen. De oorlogshaven van Portsmouth werd, met talrijke bommen, waaronder van het zwaarste kaliber, bestookt en de haven- en werfinstallaties werden in brand gezet. Onze gevechtsvliegers wierpen voorts bommen op Great Yarmouth, waar pakhuizen en lood sen in vlammen opgingen, alsmede op militaire barakken in de buurt van Dover. In den loop van den dag kwam het tot ver scheidene hevige luchtgevechten, waarin onze jachtvliegers wederom hun superioriteit be wezen. Talrijke nachtelijke aanvallen van onze ge vechtsvliegers veroorzaakten aanzienlijke ver- nielingen aan de havenwerken van Bristol, branden en ontploffingen in het groote olie depot van Thameshaven, alsmede ernstige be schadigingen aan verscheiden fabrieken der Britsche vliegtuigindustrie, o.a. in Derby, Bir mingham, Kingston en Rochester. Het leggen van mijnen voor Britsche zee havens werd voortgezet. Britsche vliegers hebben in den nacht van 24 op 25 Augustus in Noord-, West- en Zuid- west-Duitschland bommen op onbebouwd ter rein en in woonwijken van twee Zuidwestelijke Duitsehe steden geworpen. In een stad werden verscheidene woonhuizen getroffen, twee bur gers werden gedood en twee gewond. Elders vernielde een bom een gebouw, waarin krijgs gevangenen waren ondergebracht. Acht hunner werden gewond De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 64 vliegtuigen, waarvan er 57 in lucht gevechten en 7 door het afweergeschut neer gehaald of op den beganen grond vernield wer den. Twintig eigen vliegtuigen worden vermist. Een duikboot heeft een Britschen tor pedojager van de „Vis*count"-klasse tot zinken gebracht, alsmede een koopvaardij schip van 7000 br. reg. ton, dat in een krachtig beveiligd konvooi voer. Zondag, aldus verneemt D.N.B. van militaire zijde, ondernamen onderdeeleri van de lucht vloot III verrassende bomaanvallen op het Zuidwesten van de Pxitsche eilanden. Hierbij ontwikkelden zich verscheiden groote luchtge vechten, waarbij 51 vijandelijke toestellen wer den neergeschoten en 12 eigen toestellen ver mist worden. Door aanvallen, die zich Zaterdag en Zater dagnacht afspeelden, hadden vooral de havens Portsmouth en Bristol veel te lijden. Zondag ochtend vroeg zagen Duitsehe verkenners, dat de haven van Portsmouth, hoofdbasis van de Home Pleet, nog in lichterlaaie stond. De overige doelen der Duitsehe luchtmacht Waren vnl. vliegvelden, troepenkampen en vlieg tuigfabrieken; o.a. de hoofdfabriek van Rolls Royce, welke de motoren voor de Spitfire sle- vert, werd zwaar bestookt. Ook de aanvallen op Engelsche konvooien werden voortgezet. In verschillende berichten wordt geconstateerd, dat de Britsche afweer buitengewoon zwak was. Een Britsche torpedojager is door een Duit sehe duikboot tot zinken gebracht. In totaal zjjn Zaterdag en Zondag, naar nog uit aanvullende mededeelingen van het D.N.B. blijkt, 115 Britsche vliegtuigen neer geschoten; de Duitsehe verliezen bedroegen 32 toestellen. De aanval op Portsmouth, zoo meldt D.N.B., geschiedde Zaterdagmiddag en was een volko men verrassing voor de Engelschen. Kaden, havenwerken, pakhuizen en in de haven lig gende schepen werden door bommen getroffen. Voortdurend verschenen weer de Duitsehe bom menwerpers en ook des nachts zetten zij hun vernielend werk voort. Ook boven Bristol. In beide havens ontstonden reusachtige branden, die de vliegtuigen, toen zij naar hun basis te rugkeerden, nog van grooten afstand konden rien. Het luchtafweergeschut in de buurt van de havens werd met bommen, maar ook in scheervlucht met succes aangevallen. Twee schijnwerpers werden vernield en verscheiden stukken geschut tot zwijgen gebracht. Uitvoerig bericht D.N.B. verder over den hachtelijken aanval op de hoofdfabriek van Rolls Royce, waar de bekende Merlin-motoren Voor de Spitfires vervaardigd worden. De fa brieksterreinen hebben een reusachtige uitge strektheid. Dicht op elkander liggen aan den Zuidoostelijken toegang tot de stad de groote hiontagehallen en andere werkplaatsen. Alleen al door haar opeenhooping' bieden zij een loo- hend doel voor aanvallen uit de lucht. Zonder moeilijkheden met de oriënteering en biet door afweergeschut of jagers gehinderd beriekten de Duitsehe vliegers hun doel. Van versperringsballons, die, naar beweerd V'ordt, deze belangrijke fabriek beschermen beeft men niets bemerkt. Ongestoord konden öe vliegers poolshoogte nemen en de bommen 2°o goed mogelijk plaatsen. De aangerichte vernieling zal waarschijnlijk het bedrijf voor ®en groot deel stil leggen en gedurende langen ^bd de totale productie belangrijk verstoren, verwonderlijk was de geringe afweer van En gelschen kant. Wel zochten zoeklichten on rustig den hemel af, doch zij konden de Duit sehe vliegtuigen niet goed in hun bundels krij gen. De afweer vuurde slechts nu en dan, maar zonder eenig resultaat. Nachtjagers verschenen in het geheel niet, wat des te vreemder is, om dat de Rolls Royce-fabriek buitengewoon be langrijk is voor de Engelsche vliegtuigindustrie. Bij de aanvallen op de vliegvelden in het ge bied ten Noordoosten van Dover kon geconsta teerd worden aldus het frontbericht dat de Engelschen het vliegveld Manston, dat juist de laatste dagen meermalen gebombardeerd is, reeds ontruimd hebben. Onderkomens en lood sen zijn volkomen vernield. Bijzonder hevig en doeltreffend is ook het vliegveld Canterbury gebombardeerd. De verwoestingen op de start baan konden met zekerheid worden waargeno men. Verder heeft een eskader Duitsehe vliegtui gen Zaterdag in de avonduren een groot troepenkamp in de buurt van Dover aange vallen. Het eskader, dat door jachtvliegtuigen be geleid werd, kwam op ongeveer 1000 meter hoogte uit de wolken te voorschijn en wierp ongeveer 70 bommen midden in het troepen kamp. De soldaten in het kamp waren zoo verrast en alles ging zoo snel in zijn werk, dat afweermaatregelen in het geheel niet genomen konden worden. Terstond nadat het de bom men geworpen had, trok het Duitsehe eskader zich weer in de beschermende wolken terug. Uit de laatste vliegtuigen kon nog waargeno men worden, hoe uit verscheidene gebouwen de vlammen omhoog sloegen. Nóch op de heenvlucht, nóch op de thuisvlucht, hebben de Duitsehe vliegtuigen iets van Engelschen af weer gemerkt. Alle Duitsehe vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. LONDEN, 25 Aug. (D.N.B.) Reuter meldt van de Bermuda-eilanden, dat krachtens een besluit van de daartoe in speciale zitting bijeen gekomen volksvertegenwoordiging der eilanden, het vliegtuigsteunpunt Hamilton ter beschik king van de Vereenigde Staten wordt gesteld. Als gevolg van de duisternis is Zaterdagavond te Schoonhoven de 75-jarige G. Noorlander om het leven gekomen. De man, die op den hoogen dijk te Bergambacht woont, wilde zich van Schoonhoven naar huis begeven. In het donker is hij, in plaats van de steenen brug over de Voorhaven op te loopen, aan de linker zijde van het water den tol opgegaan. Hij is daar over den opslag van zand van den kademuur in de Voorhaven geloopen. Twee agenten en een lid van den luchtbe schermingsdienst boden met een roeiboot spoe dig hulp en reeds na vijf minuten hadden zij den ouden man op het droge gebracht. Kunst matige ademhaling mocht echter niet meer baten. Zaterdagavond omstreeks half twaalf is de 59-jarige ongehuwde tuinman J. de Vries, ko mende uit de Nieuwstraat te Harlingen, door de duisternis misleid, in het vaarwater van het Franeker Eind geraakt en verdronken. ïi:?; Zondagnacht is in de Haarlemmermeer polder in de omgeving van Vijfhuizen een Engelsche bommenwerper van het type V ickers Wellington door het Duitsehe luchtafweergeschut neergeschoten (Foto Polygoon.) BERLIJN, 26 Aug. (D.N.B.) In zijn mili tair weekoverzicht wijst de militaire medewer ker van het D.N.B., generaal dr. H. C. Glaise Horstenau, erop, dat de afgeloopen week heeft aangetoond, dat de oorlog tegen Engeland zijn hoogtepunt tegemoet gaat. Hij wijst op drie feiten, t.w. den terugtocht van Albion uit den sector van Sjanghai, de verovering van Soma- liland door de Italianen en de afkondiging van de blokkade van de Britsche kustwateren. De Engelsche pers, zoo schrijft hij, het Reu- ter-bureau aan het hoofd, tracht in de ove rigens opvallend spaarzame commentaren, de zaken zoo voor te stellen, alsof de afkondiging der blokkade door Duitschland in haar gevolgen Zes slachtoffers zijn te betreuren bij den Engelschen bomaanval op Hengelo- De overblijfselen van het huis, waarin vier personen den dood vonden (Foto Pax-Holiand) ERGENS IN ITALIë, 25 Aug. (Stefani)Het 79ste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Een onzer formaties vliegtuigen heeft de basis Half ar op Malta gebombardeerd. Tien Britsche jagers, die reeds in de lucht waren, trachtten den aanval te verhinderen, doch zjj werden onmiddellijk door onze ter be scherming meegezonden jagers aangevallen. Er volgde een verwoed gevecht, in den loop warvan vier Britsche machines en één Ita- liaansch vliegtuig werden neergeschoten. In Noord-Afrika zijn twee Britsche torpe dojagers, die des nachts de haven Bardia begonnen te beschieten, door onze onmid dellijk ingrijpende bommenwerpers aange vallen en op de vlucht gejaagd. Door onze formaties zijn voorts luchtaanval len ondernomen op vijandelijke gemotoriseerde strijdkrachten tusschen Sidi Barrani en de grens van Cyrenaica, waarbij drie pantserauto's ver nield werden. Al onze vliegtuigen zijn terug gekeerd. Bij een vijandelijken aanval op Tobroek wer den vijf soldaten gewond, terwijl zeer geringe schade aan het materiaal werd aangericht. Uit een alsnog ingesteld onderzoek is gebleken, dat bij den vijandelijken aanval op Tobroek. waar van in het weermachtsbericht van 20 Augustus melding is gemaakt, twee vijandelijke vliegtui gen door het afweergeschut der marine zijn neergehaald. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigforma ties de vliegvelden van Garissa en Waijr (Ke nya) en vijandelijke stellingen te Daga River Post (Beneden Soedan) gebombardeerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn vijandelijke vliegtuigen boven Piemont en Lom- bardije verschenen. Deze vliegtuigen kwamen, telkens uit Zwitserland. Zü werden door onze jachtvliegtuigen verdreven, nadat zij drie bom men nabij Anione (Borgosesia) en drie bij Ales sandria hadden laten vallen, tengevolge waarvan in een boerderij een begin van brand ontstond Te Mariano Comense vielen onder de bevolking twee dooden, terwijl lichte schade werd aan gericht aan woonhuizen. Tegelijk met de bom men werden de gebruikelijke strooibiljetten uitgeworpen. Van Zwitsersche zijde is eveneens mededeeling gedaan van de schending der souvereiniteit door Engelsche vliegtuigen. Te Londen is reeds ge protesteerd. De staf van het Zwitsersche leger heeft het volgende communiqué uitgegeven: In den nacht van Zaterdag op Zondag, tus schen 23 en 2 uur, hebben opnieuw vreemde vliegtuigen, waarschijnlijk van Engelsche natio naliteit, over Zwitsersch gebied gevlogen. Het eedgenootschappelijke politieke departe ment deelt mede: Het Zwitsersch gezantschap te Londen heeft opdracht gekregen terstond een krach tig protest in te dienen tegen de schending van de Zwitsersche souvereiniteit in de lucht, welke met terzijdestelling van de op 20 Augustus door de Britsch'e regeering ge dane toezeggingen, in den afgeloopen nacht gepleegd Is. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT No. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen nauwelijks iets aan de macht der feiten zou kunnen veranderen. De naaste toekomst zal toonen, in hoeverre het Britsche optimisme gerechtvaardigd is. Dan zal blijken, in hoeverre er in de werkelijk- of pseudo-neutrale staten nog scheepvaartmaat schappijen zijn, die na de indrukwekkende waarschuwing van Duitschland nog Britsche havens trachten aan te loopen en of bij deze maatschappijen nog veel scheepsbemanningen zijn. die voor geld en goede woorden het naar het verderf leidende waagstuk op zich willen nemen. De blokkeering om het eilandenrijk wordt van dag tot dag nauwer aangehaald Evenzeer heeft onze luchtmacht zich boven het Britsche grondgebied onbetwist de meerdere getoond, al mogen dan verscheidene Britsche verklaringen, niet in de laatste plaats rapporten der Royal Air Force, dit door ongeloofwaardige mededeelingen trachten te verdoezelen. Tenslotte Srandmerkt de militaire medewer ker de herhaalde aanvallen van Britsche vlieg tuigen op plaatsen en objecten, die ver verwij derd liggen van doelen, welke ook maar eenig militair belang hebben, zooals b.v. het mauso leum van Bismarck en het tuinhuis van Goethe. Hij stelt daartegenover, dat de Duitsehe troe pen bij hun opmarsch in Frankrijk herhaalde lijk waardevolle tactische voordeelen hebben prijsgegeven, om kunstwerken te sparen. LONDEN, 26 Aug. (D.N.B.) Volgens de mededeelingen van het Britsche Ministerie van Luchtvaart heeft de Duitsehe luchtmacht sedert Zondagochtend vroeg herhaaldelijk het Zuiden en Zuidoosten van Engeland aangevallen. Wan neer de eene aanvalsgolf terugvloeide, kwam reeds weer een nieuwe aangerold. In den na middag hadden de aanvallen zidh tot de vlieg velden in het Oostelijke graafschap Kent uit gestrekt. Later had de vijand ook de vliegvelden rond Londen weder aangevallen. Bovendien was ook Portsmouth weder het doelwit van de aan vallen der Duitsehe luchtmacht geweest. De Londensche berichtendienst deelt mede, dat in Londen na het luchtalarm van Zondag ook in den afgeloopen nacht tweemaal luchtalarm ge maakt is. Bovendien is een belangrijk gebied in Noord-Engeland het doelwit geweest van een uitgebreiden luchtaanval, die tot vanochtend vroeg voortduurde. Reuter verklaart, dat de Duitsehe vliegtuigen duizenden bommen hebben uitgeworpen. In het officieele communiqué van het Britsche ministerie van Luchtvaart wordt verklaard, dat deze aanval in talrijke in- dustrieele bedrijven zeer groote schade heeft veroorzaakt. Te Werkhoven ontstond Zaterdagavond 8 uur, vermoedelijk door hooibroei, brand in den hooi berg van den veehouder J. Vernooy. Het vuur, dat spoedig hoog oplaaide, sloeg weldra over op de aangrenzende stalgebouwen. Men slaag de er nog in deze in groote haast te ontruimen en ook den inboedel van het woonhuis in vei ligheid te brengen. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen; het gelukte haar het woonhuis te be houden; hooiberg en stalgebouwen gingen ge heel in de vlammen op. De heer Vernooy was tegen brandschade ver zekerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om half 2, zijn onder de gemeente Nieuwe Tonge in den Oudelandsche polder 6 bommen geval len in de landerijen van den landbouwer D. J. Buth aan den Duivenwaartscheweg. De bommen kwamen terecht op de te lande staande gewas sen, waardoor aanzienlijke schade werd aange richt. Ook de nabijgelegen hofstede van N. Braashooft liep eenige schade op. Zaterdag is de 30-jarige gehuwde matroos ten Katen, van het Rijnschip „Asama", dat in de Vulcaanhaven te Vlaardingen ligt bij het overbrengen van een fiets van het achterschip naar het voorschip vermoedelijk gestruikeld en over boord geslagen. Eerst later, toen men de fiets buiten boord aan een staaldraad zag han gen, kwam men tot deze ontdekking. Zondag avond is het lijk opgehaald. TURNU-SEVERIN, 26 Aug. In officiee le Roemeensche kringen beoordeelt men den stand van zaken betreffende de Hongaarsch- Roemeensche onderhandelingen optimistisch en verwacht men, dat de besprekingen, on danks alle moeilijkheden, hervat zullen worden. Zoowel de Hongaarsche als de Roemeensche delegatie heeft intusschen Turnu-Severin ver laten. De Hongaren zijn Zaterdagavond laat met een specialen trein naar Boedapest ver trokken. Zondagochtend vroeg zijn zij te Boe dapest aangekomen. Onmiddellijk hierna heeft de leider der delegatie, gezant Hory, den mi nister-president en den minister van Buiten- landsche Zaken rapport uitgebracht. De Roemeensche delegatie is Zondagochtend vroeg naar Boekarest vertrokken. Van de Roemeensche en Bulgaarsche de legaties, die te Crajova over de problemen harer landen onderhandelen, zijn de leiders eveneens Zondag naar hun hoofdsteden ver trokken om hun regeeringen verslag uit te brengen. Men verwacht, dat zij heden naar Crajova zullen terugkeeren en dat de be sprekingen weldra geëindigd zullen zijn. Naar het D.N.B. verder uit Boekarest meldt, verluidt van betrouwbare zijde, dat tusschen Roemenië en Bulgarije overeenstemming be reikt is over den termijn voor de ontruiming van de Zuidelijke Dobroedsja. Het einde van dezen termijn zou op 10 October vastgesteld zijn. In welingelichte kringen verluidt tevens nog, dat Roemenië de Zuidelijke Dobroedsja in étappen zal ontruimen en dat het slot te Balt- sjik aan de Zwarte Zee, het particuliere bezit van den koning, waarin het hart van koningin Maria van Roemenië bijgezet is, waarschijnlijk een Roemeensche exclave in Bulgarije zal blij ven. Te Silistra aan den Donau zou Roemenië een vrijhaven krijgen. Verder zal Bulgarije* be langrijke faciliteiten toestaan voor het Roe meensche transitoverkeer langs den straatweg BoekarestConstanza, die door de Zuidelijke Dobroedsja loopt. Roemenië zal zich echter verplichten, binnen zekeren termijn een directen weg over Roemeensch gebied aan te leggen. Het Roemeensche minister-presidium heeft de volgende officieele verklaring uitgegeven: „De autoriteiten hebben den inwoners van de districten Caliacra en Durostor (Zuidelijke Dobroedsja) toegestaan, hun have en goed, voor zoover dit niet voor hun dagelijkschen arbeid noodig is, reeds thans verder het binnenland in te zenden. Deze maatregel is genomen, om dat de onderhandelingen der regeering met on zen Bulgaarschen nabuur over den bevolkings- ruil, welke ook eenige territoriale concessies omvatten, aan den gang zijn en de autoritei ten de later volgende ontruiming, wanneer de wegen door den regen zacht geworden zijn en het verkeer tnet grootere moeilijkheden gepaard zou kunnen gaan, willen vergemakkelijken. Dit beteekent evenwel niet, dat de Roemeensche bevolking den oogst en haar hofsteden in den steek moet laten en overhaast dient te vertrek ken. De oogst op de velden behoort ons en moet door de eigenaars op tijd worden binnen gehaald. De onderhandelingen worden in een geest van wederzijdsch begrip gevoerd en nie mand zal den Roemenen, die willen vertrekken, beletten, later hun bezittingen mede te nemen. Het leger en de autoriteiten staan op hun post en er is geen reden voor bezorgdheid. De regee ring raadt derhalve allen Roemeenschen inwo ners der genoemde districten aan, op hun boer' derijen te blijven, rustig den oogst binnen te halen en pas dan voorgoed te vertrekken, wan neer zij daartoe instructie ontvangen, welke tijdig zal worden gegeven. Overigens kan de ontruiming slechts dan in volkomen orde ge schieden, wanneer ieder gezinshoofd zich strikt aan de bevelen en het door de autoriteiten vastgestelde plan houdt. Dr. H. NANNÏNG's Schuimende Huishoud Ammonia voor 't reinigen v. schilderwerk, gleizen, flesschen, 't poetsen v. zilver, 't wasschen v. wollen en flanellen goederen. Verkrijg baar bij drogisten a 60 ct. p. gr. fl. 10 ct. statiegeld. Dr. H. NANNÏNG's Pharm. Chem. Fabriek, N.V., Korte Poten 7a - DEN HAAG. Zondagavond omstreeks half elf ontstond buiten het café B. te Swartbroek bij Weert oneenigheid tusschen Th. v. d. K., wonende te Leuken en den 26-jarigen H. van V, eveneens te Leuken woonachtig, over een rijwiel, dat ontvreemd bleek. Bij het daarop ontstane handgemeen werd v. d. K. zoo zwaar gewond, dat hij korten tijd later overleed. Beide mannen hadden in het café zitten kaarten. Toen ze omstreeks half elf aanstalten maakten, om te vertrekken, was het v. V., die het eerste naar buiten ging. Toen v. d. K. buiten kwam, miste hij zijn rijwiel en raakte hierover met v. V. in een twistgesprek. De ruzie ontaardde in een handgemeen: waarbij v. d. K. de halsslagader werd doorgesneden. Het slacht offer strompelde het café binnen waar hij na korten tijd door bloedverlies overleed. Medische hulp uit Weert, die spoedig ter plaatse was, mocht niet meer baten. Pastoor Poels,- uit Swartbroek, diende het slachtoffer het H. Olie sel toe. Op aanwijzing van een getuige, zekeren S. uit Nederweert, werd van V. des nachts door de politie van zijn bed gelicht en als verdacht van dit misdrijf naar het politiebureau overge bracht. Hij bekende wel te hebben geslagen, doch ontkent hardnekkig een mes te hebben gebruikt. Het parket uit Roermond zal heden ter plaatse een nader onderzoek instellen. Het slachtoffer is gehuwd en vader van zeven kinderen. MADRID, 26 Aug. (D.N.B.). Zondagmor gen vond in de kathedraal van Toledo de uit vaart plaats voor Kardinaal Goma y Tomas, den primaat van Spanje. Vele kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders, hooge ambtenaren en leiders van partij en leger waren bij de plech tigheid aanwezig. De regeering en het hoofd van den staat waren vertegenwoordigd door den mi nister van Binnenlandsche Zaken en leider van de politieke Junta, Serrano Suner. Ook de an dere ministers waren bijna allen tegenwoordig. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door den Pauselljken Nuntius. Den overleden Kardi naal-aartsbisschop werd militaire eer bewezen. BUENOS AIRES, 25 Aug. (D.NB.) Na een vergadering, die meer dan zes uur duurde, heeft de Argentljnsche nationale vergadering het verzoek om ontslag van staatspresident Ortiz van de hand gewezen. Slechts één senator verklaarde zich voor aanneming van de ont- «slagaanvrage. Zijn bezichtigingstochten door de Nederlanden voortzettende bezocht Rijkscommissaris Rijks minister Seyss-Inquart 25 Augustus Zeeuwsch- Vlaanderen, dat over Antwerpen en Gent be reikt werd. In Sluis werd de Rijkscommissaris in het raad huis der stad door burgemeester A. F. J. Aer- noudts ontvangen, die hem in een korte voor dracht de ontwikkeling en den huidigen toestand van de stad schilderde. In het vervolg van de bezichtigingsreis bezocht de Rijkscommissaris Axel. Daar werd hij in het raadhuis door burgemeester F. Blok ontvangen, die den Rijkscommissaris in een korte toespraak begroette. Als laatste stad werd Hulst bezichtigd. Ook daar was een ontvangst door den burgemeester, den heer B. A. Th. M. Truffino, met wien de Rijkscommissaris in een vrij lang onderhoud de vraagstukken en nooden der stad besprak. Na het bezoek aan de stad Hulst werd de te rugreis aanvaard. BERLIJN, 26 Aug. (D.N.B.). Naar het D.N. B. verneemt hebben in den nacht van 25 op 26 Augustus verscheidene vijandelijke vliegtuigen boven het stadsgebied van Groot-Berlijn gevlo gen en op twee voorsteden brandbommen uitge worpen. Behalve een brand in een boschje werd er geen schade aangericht. Een der vliegtuigen die boven Berlijn gevlogen hadden, werd op den terugweg door luchtdoelartillerie neergeschoten. Zonsondergang Zonsopgang Zonsondergang 26 Augustus 20.42 27 Augustus 6.42 27 Augustus 20.40

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1