SOCIALE STUDIEDAGEN TE VOORHOUT Het nieuwe Voor ons niet nieuw Alexandrië opnieuw gebombardeerd De revanche van Zaandam Kerkelijk Leven MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940 Bijna tweehonderd Haarlemsche Volksbonders bijeen WAARNEMEND BURGE- MEESTER VAN HOOGLAND Vrijz.-Dem. en Ned. Unie Mutaties Ned. Spoorwegen NOORD-NEDERLAND- VLAANDEREN Examen Manufacturenbrevet Italiaansch weermachtsbericht Smokkelaars gearresteerd in Vaticaanstad Verbond van Nederlandsche Journalisten Examens gemeente-financiën Constitueerende vergadering gehouden Wij luisteren naar Dinsdag 27 Augustus ZWEMMEN VIJF MOLENSTOCHT DER ZAANSCHE V.V.V. Oudste deelnemer was 76, de jongste 5 Benoemingen In het bisdom Haarlem PATERS OBLATEN PATER W. GILISSEN S.M.M. f Zilveren kloosterjubileum LAWNTENNIS OM HET KAMPIOENSCHAP, VAN NEDERLAND LeimoniasD.V.V. onbeslist (Van onzen specialen verslaggever) VOORHOUT, 24 Aug. 1940 Het woord van Dr. Schaepman, dat Nederland een arbeidersstand moet krijgen van rotsvast geloof en kennis, heeft tien jaren geleden tot het organiseeren der eerste studie dagen van den Katholieken Volks bond geleid en heeft thans het bestuur doen besluiten, allen gees* telijken en materieelen moeilijkhe den van dezen tijd ten spijt, deze studiedagen, ditmaal voor den tien den keer, voortgang te doen vinden. Met deze woorden leidde de heer van den Ak ker, voorzitter van den diocesanen R.K. Volks bond, hedenavond de studiedagen van dezen bond in. In den laten namiddag zijn de deelnemers uit alle streken van het Bisdom in het landelijk rustige Voorhout aangekomen en wandelden zij langs de dorpsstraat waar de kinderen uit de boerderijen spelen en de stoepen en de ramen een Zaterdagsche beurt krijgen, naar de Bis schoppelijke Nijverheidsschool, die de wijde poorten boven de monumentale toegangstrappen heeft opengezet. De broeders ontvangen als steeds hartelijk, sympathiek, en in de gangen langs de fraaie glaskasten met studiemateriaal voor het nijverheidsonderwijs heerscht spoe dig de opgewekte stemming van een na langen tijd weerzien. Taaie arbeiderskoppen. Bijna tweehonderd zijn er bijeen. En velen moesten worden afgewezen. Het gebouw zit vol. Niemand kan er meer bij. Spoedig kondigen zich de materieele moeilijk heden, die een bijeenkomst als deze in dezen tijd meebrengt, aan. Broeder Tarcisius. die in naam van Br. Overste de deelnemers aan de week welkom heet aan tafel, moet, hoe groot hij ook de onbekommerde hartelijkheid van vroeger jaren liet heerschen. reeds een beroep doen op de bonnen! Na een kort Lof wordt in de aula waar het tooneel met palmen en bloemen smaakvol is versierd de eerste bijeenkomst geopend. Waarom ook zouden wij, zoo vervolgde voor zitter van den Akker op deze eerste bijeenkomst zijn openingswoord deze studiedagen niet voortzetten. Ongetwijfeld: vele oude verhoudingen zullen niet terugkeeren, wij zullen vele nieuwe vor men moeten vinden in ons maatschappelijk le ven, doch deze vormen zijn voor ons katholie ken allerminst nieuw. Daar kunnen wellicht verschillen van inzicht bestaan over de practi- sche toepassing en het tempo der verwezenlij king der nieuwe gedachten, doch in de kern zijn ons deze gedachten uit de pauselijke Ency. clieken bekend. Ook in dezen tijd zullen wij moeten strijden voor een christelijke samenle ving. Allerminst thans mogen wij uit het oog verliezen, dat het leven naar het woord van Gezelle is 't dragen van de krijgsbanier tot in Gods Handen. In dezen geest worden de studiedagen ge houden. Na deze korte openingswoorden en nadat onder luide instemming der vergadering was besloten tot het zenden van een telegrafische betuiging van trouw en kinderlijke aanhankelijkheid aan 2. H. Exc. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, gaf dr. A. A. Olierook, geestelijk adviseur van den Volksbond, de eerste les, waarin hij de ge dachte uitwerkte, dat ook de in rampen gedom pelde wereld door Gods voorzienigheid wordt be waard en bestuurd. Dat er een Goddelijke Voorzienigheid bestaat, die de wereld bewaart en bestuurt, aldus dr. Olierook, is een waarheid, die ons vele malen door God uitdrukkelijk is medegedeeld. Maar al was dat niet het geval geweest, dan nog zouden We haar moeten aannemen door de natuurlijke rede, want als we de wondere orde en feillooze planmatigheid beschouwen, die de stoffelijke we reld te zien geeft, dan zegt ons verstand, dat er een alwijze en almachtige Bestuurder moet zijn, die dat alles bij voortduring regelt. Bin zou die alwijze Bestuurder zich dan niets aantrekken van den mensch. die toch de koning der schep ping is? Dit mogen we niet aannemen. Als God zorgt voor zijn schepping, zal hij den koning der schepping met zijn heel bijzondere liefde om ringen. Hier dringt zich onmiddellijk de vraag naar voren, die vooral in dezen tijd zoovelen bezig houdt: Als God dan voor ons allen zorgt, hoe is het dan te verklaren, dat er zooveel ellende in de wereld is? Op deze vraag een antwoord te geven is de opgave voor deze les. Al aanstonds moeten we vooropstellen, dat ons beperkt menschelijk kunnen niet in staat is uit eigen krachten de plannen van Gods wereld bestuur in diepste wezen te doorgronden. Nog altijd blijft waar 't woord van St. Paulus: „Hoe ondoorgrondelijk zijn Zijn oordeelen en hoe on naspeurlijk Zijn wegen! Want wie heeft den zin des Heeren gekend of wie is Zijn raadsman ge weest?" (Rom. XI, 33, 34). Maar al zijn we niet in staat een volledige oplossing van het vraag stuk te geven, wel kunnen we aati- toonen, dat het bestaan van zooveel rampen zeer goed vereenigbaar is met het bestaan van een oneindig goeden God, die als een Vader voor ons zorgt. En deze kennis is vol doende om ook in de moeilijkste omstandigheden onwankelbaar op Gods Voorzienigheid te blijven ver trouwen. Een subliem voorbeeld van overgave aan de beschikkingen der Goddelijke Voorzienigheid gaf prinses Elisabeth van Frankrijk. Dagelijks bad ze in de gevangenis, die ze slechts zou verlaten om het schavot te bestijgen, het volgende ont roerend schoone gebed: Wa tza] me vandaag overkomen, mijn God? Ik weet het niet. Ik weet alleen maar, dat me niets zal gebeuren, wat Gij niet van eeuwigheid hebt vooruitgezien of beschikt. Dat te weten is mij genoeg en daarmee ben ik tevreden!.... Ik aanbid uw eeuwige en ondoorgrondelijke raadsbesluiten. Met een blij hart onderwerp ik mij daaraan; uit liefde tot U. Nu reeds aanvaard ik alles, wat Gij wilt en offer U dit alles op en vereenig ik dit offer met dat van Jezus mijn Goddelijken Zaligmaker. In Zijn Naam, en omwille van Zijn oneindige verdiensten vraag ik U geduld in lijden en een zóó volmaakte onderwerping en overgave als wij verschuldigd zijn aan alles, wat Gij beschikt en toelaat. Amen. In verband met het verleenen van eervol ontslag per 1 September 1940 aan den heer L. O. U. I. S. Grippeling als burgemeester der gemeente Hoogland, heeft de Commissaris van de provincie Utrecht met de tijdelijke waar neming van het ambt van burgemeester van de gemeente belast Mr. P. A. L. van Ogtrop, burgemeester der gemeente Eemnes. Gelijk bekend, heeft het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond een circulaire aan de leden gezonden, waarvan de conclusie luidde: 1. Het hoofdbestuur koestert sympathie voor de N.U. 2. Het lidmaatschap van de N.U. is vereenig baar met dat van den VD.B. 3. Ieder blijve echter lid van den V.D.B. In het jongste nummer van het bondsorgaan wordt deze conclusie o.m. als volgt toegelicht: De sympathie is gegrond op de navolgende overwegingen. De N.U. streeft er naar om het Nederland- sche volk zoo veel mogelijk samen te binden, de onderlinge geschillen te overbruggen. Dit streven was altijd ook het onze; in tegen stelling met sommige andere politieke partijen heeft de V.D.B. steeds gezocht naar datgene, wat vereenigde. De N.U. heeft een volkomen Nederlandschen inslag; zij is „van vreemde smetten vrij." Zij neemt het bij de autoriteiten op voor specifiek Nederlandsche belangen, zij zal het eigen ka rakter van ons volk verdedigen. Het sociaal-economisch program van de N.U. is voor ons aannemelijk; wel is het nog eenigs- zins vaag en wachten we met belangstelling de verdere uitwerking af; als uitgangspunt voor nadere detailleering is het bruikbaar. Het Staatkundig gedeelte van het program kan vooralsnog niet in concreten vorm aan geboden worden. Van een Leider wil men niet weten: alles zins onze opvatting. Een als nuttig erkende volksinvloed op wetgeving en bestuur wordt geaccepteerd. Wel heeft mr. Linthorst Homan in een zijner redevoeringen gezegd, dat de par lementaire democratie met evenredig kiesrecht niet terugkomt, doch ook dit punt zal nog nadere uitwerking behoeven. Geheel ongewij zigde parlementaire democratie en geheel de zelfde evenredige verkiezing zouden ook wij niet terugwenschen. Noch ook geheel dezelfde bevoegdheden aan de Staten-Generaal. Dat er een sterkere regeering, sterker in haar verhouding tot de volksvertegenwoordiging moet komen, sterker ook door meer stabiliteit en door snellere besluitvaardigheid, is thans wel een vrij algemeen gevestigde opvatting. Dit alles zal nader uitgewerkt moeten wor den. Daarom ook is het wenschelijk, den band met de oude politieke organisaties niet te ver breken. Hoe sterker deze blijft, hoe meer in vloed de V.D.B. te zijner tijd bij den nieuwen opbouw van Nederlands staatkundig bestel kan uitoefenen. Naar wij vernemen is het eervol ontslag, het welk aan den heer J. Tljdbring, stationschef le kiasse met ster der Ned. Spoorwegen te Roo sendaal, wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd per 1 Juli 1.1. werd verleend, doch in verband met de zeer bijzon dere omstandigheden voorloopig werd opge schort, thans voor nog onbepaalden tijd inge trokken. Voorts is de heer J. A. C. Bellaart, stations chef le klasse met ster te Maastricht, die aan vankelijk per 1 Juni reeds benoemd was tot ff Na den oogst de dorschtijd. De korenschoven ondergaan hun machinale kastij ding, waarna de korrels in halen worden opgevangen (Foto Het Zuiden) stationschef te Roosendaal, welke benoeming intusschen werd ingetrokken, thans benoemd tot stationschef te Groningen. Zaterdagavond vergaderde te 's-Gravenhage de stichting Noord-NederlandVlaanderen. Na opening door den voorzitter, vertelde Willem de Meyer over de ervaringen, die de Vlaamsche ge- interneerden gehad hadden, toen zij weggesleept werden naar het zuiden van Frankrijk en van hun troostlied „Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief". Vervolgens heeft dr. August Borms, die voor kort uit de Fransche gevangenschap behouden huiswaarts is gekeerd, verteld over zijn ervarin gen in de Fransche gevangenschap. De heer Karei Waternaux, secretaris van de stichting Noord-NederlandVlaanderen, huldig de vervolgens dr. Borms. Met het zingen van de „Vlaamsche Leeuw" werd de vergadering gesloten. In de jongste vergadering der Federatie tot Uitreiking van het bedienden- en chefsbrevet voor den Nederlandschen Manufacturenhandel werd besloten het Najaarsexamen ter verkrij ging van het brevet voor vakbekwaamheid voor den Manufacturenhandel te houden van 21 tot 25 October. De examens worden afgenomen te Amster dam; het schriftelijk gedeelte op Woensdag, 23 October. Het examenbureau is gevestigd te Haarlem, Nassauplein 5. Zooals bekend wordt ter verkrijging van het brevet een aantal eischen gesteld, w. o. ook die voor het onderdeel practische artikelen kennis; enkele omschrijvingen van de verschil lende onderdeelen der practische artikelenken nis zijn eenigszins gewijzigd zoodat deze luiden: a. textielstukgoederen; b. damesmode-artike len en garneeringen; c. heerenmode-artikelen; d. heeren- en jongensconfectie en maatwerk; e. dames- en meisjesconfectie; f. tricotages en lingeries; g. bedrijfskleeding; h. artikelen be- hoorende tot het kleinvak; i. artikelen behoo- rende tot het gordijn-, bedden- en tapljtvak; k. kinderconfectie (voor jongens en meisjes). ERGENS IN ITALIË, 26 Aug. (Stefani). In legerbericht no. 80' deelt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende mede: De vlootbasis van Alexandrië is opnieuw door onze luchtformaties gebombardeerd. Een En- gelsche bommenwerper moest een noodlanding verrichten op zee bij Lampedusa en is gezon ken. De bemanning, bestaande uit een officier en twee onderofficieren is gered en krijgsge vangen gemaakt. Een van onze duikbooten heeft in den At- lantischen Oceaan een groot vijandelijk tank schip getorpedeerd en zwaar beschadigd. In Oost-Afrika zijn bij luchtaanvallen op Mogadiscio vier personen gewond; te Gallabat werden acht inlanders gedood en een veertigtal gewond; te Cambolica werd een kind gedood en werden vijftien Askaris gewond. De materi eele schade is onbelangrijk. De politie van den Vaticaanschen staat heeft, naar de „Deutsche Zeitung" uit Rome verneemt, in samenwerking met de Italiaansche politie, eenige onderdanen van den Vaticaanschen staat gearresteerd, omdat zij gepoogd hadden levens middelen, die in Italië onder de distributie regeling vallen, te smokkelen. In Vaticaanstad zijn namelijk verscheidene levensmiddelen voor persoonlijk gebruik nog in voldoende mate te krijgen, echter met deze be perking, dat wederverkoop tegen woekerprijzen ten strengste is verboden. De gearresteerden brachten koffie, suiker en vleesch, die in Italië gerantsoeneerd zijn, naar Italiaansch gebied over, waar zij deze waren tegen hooge prijzen trachten te verkoopen. APELDOORN Geslaagd de heeren: H. H. Srandsma te Nunspeet, G. W. O. van den Brink te Ede, J. J. Gerritse te Soest. P. C. van de Geyn te Arnhem, J. A. Hoenderbos te Den Haag, H. J. Gijsbers, te Arnhem, A. T. Hesse- "nk te Groningen, B. J. Silfhout te De Bilt, F A. H. A. W. Peters te Nijmegen, D. Holstein te Zuidlaren, P. H. Stroeven te Hilversum, A. Verhoeven te Deventer, J. Westland te Huizen, D. Zaayer te Ede. Afgewezen één candi- deai. In aanwezigheid van de leden van den Raad van Voorlichting der Nederlandsche Pers, als mede van ruim 150 journalisten, heeft de pre sident van den Raad van Voorlichting, dr. T. Goederwaagen, tot voorzitter van het Verbond van Nederlandsche journalisten benoemd den heer P. J. van Megchelen, hoofdredacteur van het A.NP., en tot waarnemend-voorzitter den heer Drs. W. Goedhuys, commissaris der redac tie van de Arbeiderspers. In zijn installatierede schetste dr. T. Goeder waagen de wijze, waarop de Raad van Voorlich ting tot stand is gekomen. Het gezichtspunt van den raad is niet poli tiek geweest, doch zuiver ideëel en wel in den geest van het nieuwe Europa. De leden van den raad konden uiteraard geen vertegenwoordigers van het oude systeem zijn. Van de zes leden zijn er twee aanhangers van de N.S.B. Spreker's positie als hoofd der afdeeling perszaken van de N.S.B. heeft niets te maken met zijn positie als president van den Raad van Voorlichting en als spreker tusschen beide posities een con flict zou zien rqzen, zou hij zonder twijfel een keuze maken. Men verwijt den Raad, dat hij de pers dicta toriaal wil ordenen; het ideaal van den Raad is echter niet de dictatuur, aldus spr., doch het leiderschap, dat berust op het ethisch beginsel van het vertrouwen. Spr. preciseert de doelstellingen van de pers kamer, waartoe de raad wil komen. Deze zijn tweeledig: de behartiging van de ideëele be langen en die der materieele belangen van alle takken en personen van het perswezen. In de perscorporatie zullen alle belangen worden sa mengevat. Vervolgens voerde het woord de voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journa listen, dè heer P. J. van Megchelen. De voorzitter geeft o.m. een overzicht der besprekingen met de journalisten- mi directeu ren-organisaties. Hij verheugt zich, thans uit sluitend goedwillende menschen voor zich te zien, al zal ieder zijn eigen meening hebben over de wijze, waarop ons volk in dezen tijd geleid moet worden. Een ieder is ten slotte ook vrij in deze meening, daar het verbond als vakorgani satie geen politiek program heeft. Wel is zeker, dat het verbond de kenmerken van het nieuwe Europeesche regiem, zooals dit door Duitsch- land en Italië wordt aangegeven, moet over nemen. De organisatie van het verbond is ingesteld op goed en effectief handelen. Aan den voor zitter wordt groote bevoegdheid gegeven, maar tegelijkertijd zal uit alle kringen de stem der journalisten kunnen worden gehoord. Naast den voorzitter staat een raad van advies, als onder deel van den raad van toezicht, waarin ook ge westelijke of plaatselijke vertegenwoordigingen en vakvertegenwoordigingen zitting hebben. Tot leden van den raad van advies zijn benoemd de heeren H. van den Broeck, hoofdredacteur van de Limburger Koerier te Maastricht, dr. A. de Graaff, hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad, J. ter Haar, hoofdredacteur van het Agrarisch Nieuwsblad te Meppel, mr. J. Huijts, redacteur Nieuwe Rotterdamsche Cou rant, F. Primo, chef-redacteur Oprechte Haar lemsche Courant, L. Thijssen, hoofdredacteur Nederlandsch Dagblad te Den Haag en H. Wijf fels. hoofdredacteur Het Huisgezin te 's-Herto- genbosch. Spr. geeft een verder overzicht der organi satie van het Verbond in het kader der Neder landsche Perskamer, naast het inmiddels tot stand gekomen Verbond der Provinciale en Pe riodieke Pers en nog nader te stichten verbon den. Het apparaat der Perskamer zal slechts kun nen werken na verkregen wettelijke sanctie, waardoor willekeur wordt uitgesloten. Breedvoerig wijdt spr. uit over den stand van den journalist, welke meer waardeering bij ons volk moet vinden. Een journalist moet bij ontvangsten niet geduld worden, maar als gast worden behandeld. De hooge waardeering door het volk moeten de journalisten verwerven. Onze plichten zullen meer nog dan onze rechten, toenemen, daar wij een grootere verantwoordelijkheid hebben te genover ons volk. De opleiding van den journa list zal, als gevolg daarvan, krachtig ter hand worden genomen. Spr. deelt ten slotte mede, dat de aanmelding tot het lidmaatschap van het Verbond binnen kort zal worden gesloten, daar het Verbond al leen de goedwillenden en niet de weifelmoedigen in zich vereenigd wil zien. Onder de pauze, welke na de reée van den voorzitter volgde, meldden zich ruim 50 nieuwe leden aan, zoodat het Verbond thans meer dan 300 leden telt. Na de pauze werd gelegenheid tot het stel len van vragen gegeven, waarvan o.m. de heer H. van den Broeck, hoofdredacteur van de Lim burger Koerier, gebruik maakte. Deze spreker merkte op, dat de taak van den journalist aller eerst dienend is, welke opmerking door de aan wezigen met applaus wordt onderstreept. Spr. geeft uiting aan zijn vertrouwen in de toekom stige leiding van de Perskamer, omdat hij weet, dat dit allereerst een Nederlandsche zal zijn, die alle facetten van het Nederlandsche volks karakter zal kennen. Toch zou hü, bij monde van den president van den Raad van Voorlich ting willen vernemen, dat de leiding der Pers kamer, welke centraal zal zijn, ons nationaal zal dienen. De president van den raad, dr. T. Goederwaa gen, antwoordt hierop, dat de president der Nederlandsche Perskamer iemand moet zijn, die het Nederlandsche volkskarakter door en door aanvoelt, die weet, dat het godsdienstig leven in Nederland de eerste plaats inneemt, die het bestaan der verschillende confessies erkent en een standpunt inneemt, hetwelk recht laat we dervaren aan de uitingen en de belevenis der confessies. Dit is zoo belangrijk voor ons volk, aldus dr. Goederwaagen, dat zonder dit inzicht een Nederlandsche Perskamer absoluut onmoge lijk moet worden geacht. De vergadering juichte deze uitspraak van dr. Goederwaagen langdurig toe. Nadat nog verschillende aanwezigen vragen hadden gesteld, ging de vergadering uiteen. Naar het A. N. P. later mededeelde, bedroeg hedenmorgen het aantal verzoeken om toelating 330. JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP. Hierna gramofoon- muziek. 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Pianovoordracht, 11.00 Huishoudelijke wenken, 11.20 AVRO- Aeolian-orkest en soliste, 12.00 Gramo foonmuziek, 12.45 Berichten ANP en gra mofoonmuziek, 1.00 AVRO-Amusementsor- kest en soliste, 2.00 Voor de vrouw, 2.10 Omroeporkest en soliste, 2.503.05 Cyclus: „In den Schijnwerper" 3.404.00 Causerie over Charivarius, 4.30 Gevarieerd concert (opn.), 5.15 Berichten ANP, 5.30 De Vage bonden en solisten, 6.45 Gramofoonmu ziek, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.20 Gramofoonmuziek. 7.35 Causerie: De nieu we diergaarde in Rotterdam en Ouwehand's Dierenpark in Rhcnen, 8.00 Berichten ANP, 8.15 AVRO-Amusementsorkest, 8.30 Cabaretprogramma, 9.15 Causerie: „Sep tember nadert", 9.35 Gramofoonmuziek, 10.1510.30 Berichten ANP, 6luiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzending 7.30 wij beginnen den dag, 8.00 Berich ten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 11.30 Gramofoonmuziek, 12.00 Frans Wouters en zijn Caliente-orkest. 12.45 Berichten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek, 1.15 KRO-Melodis- ten en solist, 2.15 Gramofoonmuziek, 3.30 Gramofoonmuziek, 5.15 Berichten ANP, 5.30 KRO-Meloalsten en solist, 6.30 RVU: Cyclus: „De Natuurkunde van het vrije veld", 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.15 Reportage, 7.30 Gramofoonmuziek, 8.15 Berichten ANP, 8.45 KRO-Kameror- kest. 9.30 KRO-Kamerorkest, 9.55 Wij sluiten den dag, 10.15 Berichten ANP, slui ting. Er waren Zondag op het zwemfeest van de Heemsteedsche Zwem- en Poloclub H.P.C., dat in de jubileerende Groenendaal- sche zwemvijvers werd gehouden, interes sante vergelijkingen te maken met de na tionale kampioenschappen, die een week ge leden in Zaandam werden gehouden. Het meerendeel der kampioenen kwam op deze 25-meterbaan aan den start en, ondanks het koude water, noteerden velen van hen betere tijden dan in Zaandam. Het talrijke publiek heeft spanning niet behoeven te ontberen. Zij was er in vrijwel alle nummers van het geselecteerde programma. Op de 100 meter borstcrawl dames moest Rie van Veen alle krachten inspannen om zich Bep van Schaick, die vorige week in .1.9.1. tweede werd, van het lijf te houden. Het lukte haar met slechts 1/10 seconde verschil als eerste aan te tikken in een tijd van 1.8.6. Derde werd mej. Bolte (Rotterdam). Het was jammer, dat de kampioen 100 meter borstcrawl heeren niet in Heemstede uitkwam. Hoving (R.Z.C.), die den verleden jaar voor het eerst beschikbaar gestelden beker in zijn bezit had, wist zich te plaatsen in denzelfden tijd, dien Merkesteyn vorige week maakte. Op 1/10 seconde werd Scheffer tweede in 1.2.6. De tijd, die Jo Waalberg maakte op de 200 meter schoolslag was een verrassing. Na een uiterst snellen start zwom zij het nummer in een prachtig tempo en zij won in 2.59.2, naar wij meenen haar besten tijd dit jaar. Het leek even of Tony Bijland er ditmaal in zou slagen, haar eeuwige rivale te verslaan, maar na het derde keerpunt was de strijd beslist. Zij werd, zooals verleden week, tweede met ruim 3 se conden verschil. Ook hier moest de 15-jarige Corrie Koster zich met de derde plaats tevreden stellen. Zij was echter 4.5 seconde vlugger dan in Zaandam. De Amsterdammer Smitshuyzen zegevierde zonder moeite op de 100 meter schoolslag hee ren. A. de Bruijn van H.P.C., de eenige zwem mer in dit nummer, die niet van de butterfly gebruik maakte, werd desondanks tweede met 2.6 sec. achterstand op den winnaar. De met spanning verbeide 100 meter rugslag dames werd een teleurstelling. De kampioene Cör Kint kwam na de tweede maal keeren in de baan van haar rivale, I. van Feggelen, te recht. Zij weifelde een oogenblik en dat werd haar noodlottig. Nu werd Ietje in 1.18 winnares. Mevrouw Scheffer-Senff en Diny Kerkmees ter gaven elkaar in den strijd om de tweede en 3e plaats niets toe. Zij tikten beiden gelijk aan. Overzwemmen bracht de beslissing ten gunste van mevrouw Scheffer. Diny Kerkmeester miste een keerpunt en werd gediskwalificeerd. De Zondag door de Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer georganiseerde vijf-Molenstocht, waaraan door wandelaars en wielrijders werd deelgenomen, is uitstekend geslaagd. Uit 40 a 45 verschillende plaatsen van ons land o.a. uit Arnhem, Eindhoven, Wageningen en Utrecht, waren de toeristen naar de Zaan streek gekomen. In het geheel zijn 538 start kaarten uitgereikt, waarvan de ongeveer 300 wandelaars een parcours van 21 K.M. hadden af te leggen, terwijl het traject voor de circa 238 wielrijders, dat de deelne mers door het schilderachtige Assendelft voerde, 27)4 k.m. bedroeg. In den Molen „Het Pink" bestond gelegenheid den molen van onder tot boven te bezichtigen, terwijl en kele jonge dames in oud-Zaansch costuum den toeristen een dronk aanboden. Doordat er vol doende wind stond, draaiden de wieken van den molen „De Strijd" lustig, waardoor een levendig idee werd verkregen van het oud- vaderlandsche molenaarsbedrijf. zooals dit reeds meer dan drie eeuwen in ons land wordt uitgeoefend. Mede doordat de weersomstandigheden uit stekend meewerkten, kregen de bezoekers een iraaien indruk van het land van den histori- schen windmolen. De oudste deelnemer was de 76-jarige Am sterdammer Vos, die met succes de 21 k.m. per voet aflegde. Het 5 -jarig zoontje van den secretaris van den Nederlandschen Zwem- bond, den heer Stute, die als wielrijder den tocht medemaakte, was de benjamin van het uitgebreide gezelschap. Zooals altijd was de organisatie van de Zaan sche V. V. V., waarvan de heeren Caron, Ooms en Dinkelberg de bezielende leiding vormen, prima in orde. Bij eiken contróle-post en langs de route bevonden zich E. H. B. O.-ers en rijwiel reparateurs, die zoo noodig alle kleine herstel lingen gratis verrichtten. Alle deenemers uitvallers waren er niet te noteeren ontvingen na afloop een medaille met lint, waarop een afbeelding van den molen „De Grootvorst" voorkomt. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Waarland den weleerw. heer N. M. A. Velzeboer, thans Kapelaan te Schiedam (H. Liduina); tot Kapelaan de volgende Weleerw. Heeren: te Rotterdam (H.H. Martelaren van Gorcum) P. J. de Wit; te Haarlem (H. Joës. de Dooper)W. J. F. de Lange; te Bodegraven: G. W. Lemmers; te Honselersdijk: J. W. van Went (Neom.); te Hillegom (H. Martinus)L. J. Beugelsdijk; te Buitenveldert: A. J. M. Spronk (Neom.); te Hillegom (H. Jozef)J. H M. van der Vliet; te Assendelft: G. H. Lagerberg (Neom.); te Vlaardingen: J. A. M. Schmidt; te Sassenheim: J. Th. A van Pol; te Velsen-Driehuis; Th. G. Rosier (Neom.); te Amsterdam (O. L. Vrouw Kon. des Vredes) K. E. Vosskühler; te Amsterdam CH- Nicolaas binnen de Veste) J. de Nijs; te Zwaag: N. J. Donkers (Neom.); te Den Hoorn (bij Delft)C. J. Hageman (Neom.) te Rotterdam (H. Familie)C. Stet; te IJmuiden: A. C. W. Berkhout; te Haarlemmerliede: J. de Bouveere (Neom.); te Leiderdorp: J. A. M. Rohde (Neom.); te Zierikzee: A. Strooband (Neom.); te WieringerwerfP. J. van Bakel (Neom.); te Katwijk a.d. Rijn: H. C. de Graaf (Neom.); te Overschie: E. A. S. M. Duym (Neom.); alsmede tot assistent: te 's Heerenhoek den Weleerw. heer P. Remijn (Neom.) en te Sassen heim den Weleerw. heer H. J. Th. van Duin (Neom.), beiden met opdracht hun studies voort te zetten aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Het leeg gekomen gebouw der Paters Oblaten (studiehuis St. Karl) te Houthem is thans be stemd voor Scholastikaat der Paters van de Ne derlandsche Provincie. Tot professoren aldaar zijn benoemd: de Hoog- eerw. P. Provinciaal Teunissen, de Z.E. Paters Voogt, Oude-Wolbers en Mullenders. De Duitsche Patere en Broeders, die ter verzor ging van het huis, op St. Karl, achtergebleven waren, zullen hun verblijf verlengen. Tot leeraar aan het Juvenaat St. Gerlach aan den Houthemerweg zijn benoemd de Z.E. Paters Uiterhoeve, Bours en Goossens. Tot Rector aan dit klooster werd benoemd de Z.E. Pater Perriëns, oud-missionaris. In het Binnenziekenhuis te Eindhoven over leed na een langdurig lijden de weleerw. pater W. Gilissen, van de Congregatie der Paters Montfortanen. De overledene werd op 5 Juli 1886 ge boren te St. Geertruid (L.). Na volbrachte stu dies te Schimmert en Noviciaat te Meerssen, werd hij geprofest po 8 September 1908, studeer de Philosophie en Theologie te Oirschot, en werd aldaar priester gewijd 29 Juni 1913. Be noemd tot leeraar aan de Apostolische School „Ste Marie" te Schimmert, verbleef hij er tot Sept. 1915, toefl hij geroepen werd tot den leer stoel der Philosophie te Oirschot. Deze functie bekleedde hij tot Augustus 1924. Overste van „Ste Marie" van 1924 tot 1930, ijverde hij voor de uitbreiding dier school. Hij mocht dan ook de voldoening hebben in 1928 den nieuwbouw, huis en kapel, tot stand te zien komen. Na beëindiging van zijn ambt als Overste, keerde hij tot het professoraat in Oirschot te rug, waar hij wederom Philosophie en Missio- logie doceerde zoolang zijn krachten hem dit toelieten. Een sleepende kwaal maakte vrij on verwachts een einde aan dit verdienstelijk priesterleven. Hij ruste in vrede. Donderdag 29 Augustus a.s. hoopt de eerw. zuster M. Gonzales (in de wereld mej. Maria Peeters, uit Oud-Gastel) in het St. Bemadette- gesticht te Eindhoven den dag te herdenken, waarop zij 25 jaar geleden in de Congregatie der Eerw. Zusters van J. M. J. te 's-Hertogen- bosch haar H. Professie deed. Bij ideaal tennisweer streden Zondagmiddag op de entre-courts van den M.E.T.S. te Sche- veningen Leimonias en D.D.V. om het club- kampioenschap van Nederland. De Amster dammers, die hun Haagsche rivalen het vorig jaar met 82 versloegen de inzet was toen ook het landskampioenschap startten ook dezen keer met de beste kansen. Maar de Haag sche dames beslisten nu anders. Zij verloren geen enkele partij, ook niet in het gemengde dubbelspel. Het werd 55, onbeslist dus en. waarschijnlijk zal de match in Amsterdam wor den overgespeeld. In het heerenenkelspel en -dubbelspel zege vierden de Amsterdammers. Van Swol won van Karsten met 6—1 9—7. Vooral in de laatste set toonde Karsten zich een goed vechter. Hij ver kocht zijn huid zoo duur mogelijk en Van Swol had al z'n krachten noodig om de partij in twee sets tot een beslissing te brengen. Hughan had tegen Van Reidt drie sets noodig. Eigenlijk een set te veel, maar de Amsterdammer vatte da partij te gemakkeiyk op. Van Olst sloeg Marin- kelle met 61 en 97. Het heerendubbelspel bracht de twee andere Amsterdamsche overwin ningen. Van Swol en Hughan hadden het te gen Karsten en Marinkelle laatstgenoemda presteerde in deze party al een heel klein beetje niet moeiiyk. De cijfers spreken voor zichzelve: 6—3, 6—2. Een der aardigste en meest spannende ontmoetingen van den ge- heelen dag was het dubbelspel tusschen Van der Heiden en Van Olst tegen Van Reidt en Van der Graaff. Taktiek en grootere wedstrijd routine wonnen in deze partij van jeugdig en thousiasme: 810, 62 en 64. Zooals reeds opgemerkt: de Haagsche dames riepen den Amsterdamschen heeren een halt toe. Mevr. Joncquiere en mevr. Van Merkel-Belzer toon den zich op vertuigende wyze de meerderen van mej. Kiek en mevr. Hughan en ook in het damesdubbelspel hadden mevr. Van Gulik en mej. Kiek tegen haar Haagsche tegenstand sters, mevr. Joncquiere en mèvr. Van Berkel, niets te vertellen: 61, 61. Omdat ten slotte ook de gemengde dubbel spelen, niet in het minst door het superieure spel der Haagsche dames, door Leimonias wer den gewonnen, eindigde de wedstrüd onbeslist: 55.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5